Lewandowski się nie zatrzymuje, świetny Kałuziński i kłopoty Polaków w Anglii [STRANIERI]

Radosław Laudański

Autor:Radosław Laudański

26 sierpnia 2024, 12:25 • 9 min czytania 23 komentarzy

Za nami kolejny weekend obfity w zmagania ligowe. Tydzień temu pisaliśmy o tym, że poza dubletem Roberta Lewandowskiego nie ma zbyt wielu powodów do optymizmu, tym razem jest nieco inaczej. Ze znakomitej strony pokazali się Jakub Kałuziński, Kamil Piątkowski oraz Kamil Grabara. Kolejne trafienia dopisali także Karol Świderski oraz Adam Buksa. Niestety nie wszystko było takie kolorowe, ponieważ nadal niepokoi dyspozycja Polaków w Anglii i we Włoszech.

Po meczu FC Barcelony z Athletic Club wszyscy zadajemy sobie pytanie, ile goli strzeli w tym sezonie Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski znów udowodnił, że w jego przypadku czas płynie inaczej i nadal jest napastnikiem najwyższej światowej klasy. Kolejny raz „Lewy” nie tylko zdobył bramkę, ale również aktywnie brał udział w tworzeniu akcji przez „Blaugranę”.

Nie mogą się go nachwalić zarówno Hansi Flick, jak i niemieckie media. Może i jesteśmy zmęczeni pochwałami wobec niego, trzeba jednak docenić aktualny czas, ponieważ szybko możemy nie przeczytać takich laurek na temat rodaka występującego w tak prestiżowym klubie. Widać, że praca z niemieckim szkoleniowcem służy mu w wyjątkowy sposób. Obecnie Lewandowski ma na koncie trzy bramki w La Liga i jest liderem klasyfikacji strzelców. Być może uda się powalczyć o drugie Trofeo Pichichi. Podczas najlepszego sezonu w La Liga „RL9” zdobył 23 bramki, pobicie tego brzmi jak wyzwanie.

Pozostańmy przy pozytywach. Znakomity mecz w lidze tureckiej rozegrał Jakub Kałuziński. Do przerwy jego Antalyaspor przegrywał 0:2 z Hataysporem i wszystko zmieniło się po wejściu Polaka w 45. minucie meczu. Były pomocnik Lechii Gdańsk zdobył dwie asysty i kolejny raz udowodnił, że jest piłkarzem obdarzonym świetną techniką. Tym występem wysłał sygnał Michałowi Probierzowi, że warto na niego postawić. Co prawda ostatecznie nie załapał się na EURO 2024, jednak podczas czerwcowego spotkania z Ukrainą wyglądał nieźle.

Biorąc pod uwagę problemy dużej części kadrowiczów rosną szanse na to, że podczas wrześniowych zmagań w Lidze Narodów stanie się ważną częścią w reprezentacji Polski. Oglądając wczorajsze popisy Kałuzińskiego w Turcji od razu przychodzi myśl, że chętnie zobaczyłoby się go w silniejszej lidze.

Miniony tydzień dobrze będą wspominać również Kamil Piątkowski, Przemysław Frankowski czy Kamil Grabara. Pierwszy z nich znakomicie wyglądał w wygranym 2:0 spotkaniu z Dynamem Kijów w eliminacjach Ligi Mistrzów. Reprezentacja Polski ma problem ze stoperami i wydaje się, że powołanie po trzech latach gracza Red Bulla Salzburg jest sprawą oczywistą. W weekend jego klub z racji walki o najbardziej elitarne rozgrywki w Europie przełożył spotkanie ligowe.

Z kolei Frankowski w tygodniu zdobył bramkę w meczu przeciwko Panathinaikosowi w eliminacjach Ligi Konferencji. W weekend szkoleniowiec dał mu odpocząć. W obliczu posuchy minut u wielu polskich piłkarzy, każdy gol cieszy.

Ostatni ze wspomnianych graczy, czyli Kamil Grabara zaliczył wiele udanych interwencji podczas debiutu w Wolfsburgu przeciwko Bayernowi Monachium i zasłużenie został wybrany do jedenastki kolejki przez „Kickera”. Obiecujący początek golkipera, który coraz mocniej puka do drzwi o nazwie „reprezentacja Polski”. Jego pozycja w kadrze tym bardziej rośnie, gdyż najpewniej Wojciecha Szczęsnego zabraknie podczas wrześniowego zgrupowania.

W Niemczech poza Grabarą trudno o większe powody do optymizmu. Kiepsko w debiucie w Holstein Kein poradził sobie Tymoteusz Puchacz, a Jakub Kamiński zdobył bramkę samobójczą w spotkaniu z Bayernem.

Nie zmieniła się za bardzo sytuacja Polaków w Anglii. Zarówno Jakub Moder, jak i Jakub Kiwior nadal nie rozegrali nawet minuty w obecnym sezonie Premier League, a Matty Cash zszedł z boiska w 16. minucie meczu z powodu urazu.

Do piłkarzy, którzy mają problemy dołączył także Michał Skóraś, który cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Kiepskie humory może potęgować fakt, że z wieloma trudnościami zmagają się Polacy grający we Włoszech. Piotr Zieliński, Kacper Urbański i Filip Marchwiński nie podnieśli się z ławki, z kolei Łukasz Skorupski wpuścił trzy bramki w spotkaniu z Napoli. Jedynie Karol Linetty oraz Sebastian Walukiewicz mogli dumnie podnieść głowę po zakończeniu swoich meczów, ponieważ ich zespoły wygrały swoje mecze.

O dobrym weekendzie mogą mówić nasi napastnicy. Oprócz Roberta Lewandowskiego bramki zdobywali Adam Buksa, a także Karol Świderski. Z kolei w eliminacjach Ligi Konferencji Europy dubletem popisał się Mariusz Stępiński. Kiedyś Polska stała bramkarzami, w miniony weekend napastnicy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce.

Ostatnim przyjemnym wydarzeniem, o którym warto wspomnieć jest asysta Mateusza Bogusza przy premierowym trafieniu Oliviera Giroud w Los Angeles FC. Polak w tym sezonie łącznie zdobył 17 bramek, a także zaliczył siedem asyst na amerykańskich boiskach. Klasa!

CYPR

• Mariusz Stępiński (Omonia) – w czwartek 73 minuty, dwie bramki i asysta w wygranym 6:0 meczu Ligi Konferencji Europy z Zirą, 78 minut w wygranym 3:0 meczu z Achnas

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – w czwartek 90 minut i bramka w wygranym 2:1 meczu z Panathinaikosem w eliminacjach Ligi Konferencji Europy, w lidze jedna minuta w wygranym 2:0 meczu z Brestem

• Daniel Bielica (NAC Breda) – 90 minut w przegranym 1:2 meczu z Utrechtem
  • Jan Faberski (Ajax) – 90 minut i bramka w wygranym 3:0 meczu z Eindhoven FC (młodzieżowy Ajax)

WĘGRY

• Wojciech Golla (Puskas Akademia) – 90 minut i bramka w zremisowanym 3:3 meczu z Fiorentiną w eliminacjach Ligi Konferencji Europy, przełożony mecz z ETO FC Gyor

• Jan Żuberek (Lecco) – 20 minut w wygranym 1:0 meczu z Unionem Clodense

Urodzony w tym samym roku co Theo Hernandez i Lautaro Martinez. Miłośnik wszystkiego co włoskie i nacechowane emocjonalną otoczką. Takowej nie brakuje również w rodzinnym Poznaniu, gdzie od ponad dwudziestu lat obserwuje huśtawkę nastrojów lokalnego społeczeństwa. Zwolennik analitycznego spojrzenia na futbol, wyznający zasadę, że liczby nie kłamią. Podobno uważam, że najistotniejszą cnotą w dziennikarstwie i w życiu jest poznawanie drugiego człowieka, bo sporo można się od niego nauczyć. W wolnych chwilach sporo jeździ na rowerze. Ani minutę nie grał w Football Managera, bo coś musi zostawić sobie na emeryturę.