LIVE: Koniec! Hiszpania po raz czwarty zostaje mistrzem Europy

Radosław Laudański

Autor:Radosław Laudański

14 lipca 2024, 19:58 • 1 min czytania 39 komentarzy

Rozpoczynamy moment, na który czekali wszyscy kibice w całej Europie. Czas na wielki finał EURO 2024! Faworytem wydaje się Hiszpania, która podczas turnieju udowodniła, że można grać widowiskowo dla oka i wygrywać. Anglicy pokazali się jednak z bardzo dobrej strony w półfinale i niewykluczone, że Synowie Albionu złapali formę w kluczowej fazie turnieju. Zobaczymy, czy górą okaże się hiszpańska elegancja, czy angielska umiejętność wychodzenia z kryzysów.

Transmisja Live

23:12
Dziękujemy, że zdecydowaliście się przeżyć finał EURO 2024 razem z nami. Dobrze czytało się Wasze komentarze i jest nam nieco smutno, że turniej dobiega końca. Mamy jednak najlepsze możliwe pocieszenie. Długo nie odpoczniecie, ponieważ w piątek wraca nasza ukochana Ekstraklasa. Nie mówimy do widzenia, tylko do zobaczenia!
23:09
Nie byłoby tego triumfu bez piłkarzy Realu Sociedad. Mikel Merino i Mikel Oyarzabal zapewnili Hiszpanii wygrane z Niemcami oraz Anglią.
23:05

Nawiązanie do najlepszych czasów

Hiszpania nie tylko została mistrzem Europy, ale swoją grą nawiązała do najlepszych czasów. Trzeba pamiętać, że to bardzo młody zespół, dla którego może być to dopiero początek pięknej drogi.
23:01
Kosmiczny turniej w wykonaniu Cucurelli
22:59

Wspaniała druga połowa

Druga połowa w pełni zrekompensowała nudy, jakich doświadczyliśmy przed przerwą. W drugiej części meczu zobaczyliśmy rywalizację godną finału mistrzostw Europy. Zarówno Hiszpanie, jak i Anglicy dali z siebie wszystko i pokazali kawał widowiska. Mogły robić wrażenie zwroty akcji, bohaterska postawa Pickforda, a także pełne finezji akcje "La Furia Roja".
22:56

Koniec! Hiszpania po raz czwarty w historii zostaje mistrzem Europy

Koooniec! Hiszpania po raz czwarty w zostaje mistrzem Europy. To największa liczba wygranych turniejów w całej historii rywalizacji na Starym Kontynencie. Podopieczni Luisa de la Fuente przez cały turniej grali najlepszą piłkę i całkowicie zasłużyli na ten sukces.
22:52
Nic dodać, nic ująć.
22:50

Mistrzowskie trafienie Oyarzabala [WIDEO]

22:49
Co za desperacka interwencja Daniego Olmo. Jeśli Hiszpania zostanie mistrzem Europy, bohaterami będą nie tylko Williams i Oyarzabal, ale również zawodnik RB Lipsk.
22:46

Goool! 2:1 dla Hiszpanii po trafieniu Oyarzabala

Goool! Mikel Oyarzabal w 86. minucie zdobywa bramkę na 2:1 dla Hiszpanii. Kolejny raz w kryzysowym momencie "La Furię Roja" wyprowadza na prowadzenie piłkarz Realu Sociedad. Znakomita zespołowa akcja podopiecznych Luisa de la Fuente, asysta Cucurelli to najwyższy światowy poziom.
22:44
W finałach rządzą piłkarze grający w Premier League.
22:41

Pickford kolejny raz zatrzymuje Yamala

Znakomita interwencja Pickforda! Angielski golkiper kolejny raz zatrzymuje Yamala. Ta akcja Hiszpanów mogła się podobać, nieźle to rozegrali Williams, Olmo i Yamal. "La Furia Roja" pokazuje, że nie chce dogrywki.
22:39

GOL PALMERA [WIDEO]

22:39
W trakcie turnieju wielokrotnie kibice reprezentacji Anglii mówili, że Cole Palmer powinien grać więcej. Anglik pokazał, że nieprzypadkowo zdobył 22 bramki w zeszłym sezonie Premier League. To być może najważniejszy gol w jego karierze.
22:32

Goool! Cole Palmer wyrównuje na 1:1

Nie do wiary! Cole Palmer trzy minuty po wejściu na murawę doprowadza do wyrównania. Piękny strzał z dystansu. Żaden z hiszpańskich piłkarzy nie krył gracza Chelsea, a ten zrobił użytek z wolnej przestrzeni. Tutaj jeszcze będzie się działo!
22:31

Palmer na ratunek

Wejście Palmera za Mainoo można intepretować jako chęć podjęcia ryzyka. W poprzednich spotkaniach gracz Chelsea potrafił ożywiać grę Anglików, kiedy wchodził z ławki.
22:29

Rozczarowujący Kane

Nie był to dobry mecz i turniej w wykonaniu Harry'ego Kane'a.
22:26

Pickford ratuje Anglię

Jordan Pickford ratuje reprezentację Anglii. Bardzo niebezpieczną sytuację miał Lamine Yamal. Kolejna świetna sytuacja kadry "La Furia Roja". Druga połowa sprawiła, że ten mecz nabrał kolorytu. Trzeba jednak przyznać, że poza jednym lepszym momentem Anglików, to Hiszpanie ożywili to spotkanie i to oni dyktują warunki na boisku.
22:21

Kosmiczny Yamal

Ten wynik z pewnością przejdzie do historii.
22:21

Schodzi Harry Kane

W 59. minucie meczu Gareth Southgate zdecydował się na zmianę Harry'ego Kane'a. Napastnika Bayernu Monachium zastąpił bohater półfinału z Holandią Ollie Watkins.
22:17

Nico Williams appreciation post

22:16

Napór Hiszpanów

Trwa bombardowanie angielskiej bramki. Hiszpania cały czas szuka kolejnych sytuacji bramkowych. Po bramce Nico Williamsa podopieczni Luisa de la Fuente złapali wiatru w żagle i są zupełnie inną drużyną niż w pierwszej połowie.
22:15

Samodzielny lider klasyfikacji asyst

Lamine Yamal właśnie został liderem klasyfikacji asyst EURO 2024. Dogonienie go wydaje się praktycznie niemożliwe. Fabian Ruiz i Dani Olmo mają ich po dwie na koncie i potrzebowaliby cudu, aby zrównać się z młodym rodakiem.
22:11

Gol Nico Williamsa [WIDEO]

22:06

1:0 Goool! Nico Williams zapewnia prowadzenie Hiszpanom

Gooool! Kto jak nie oni! Książkowa akcja duetu Lamine Yamal & Nico Williams. Piękne podanie piłkarza Barcelony do swojego najlepszego kolegi z kadry narodowej. Sporo mówiło się o tym, że to najlepsi skrzydłowi na turnieju i mamy tego potwierdzenie.
22:05

Rozpoczynamy drugą połowę

Obie drużyny są już na murawie, rozpoczynamy drugą połowę finału EURO 2024. Luis de la Fuente zdecydował się na pierwszą zmianę. Rodriego zmienia Martin Zubimendi. Korekta w składzie najpewniej spowodowana była urazem zawodnika Manchesteru City
21:55
Nastrój wielu Polaków podczas oglądania finału EURO 2024.
21:54

Czas na pobudkę!

Jeśli Hiszpanie i Anglicy w porę się nie ogarną, to w 70. minucie będę zmuszony napisać: "Kończmy już ten mecz. Dawać już piątkowe partidazo Jagiellonia-Puszcza, na pewno będzie ciekawiej".
21:51

Wieje nudą

Czas na przerwę. Na razie oglądamy typowy finał, czyli spotkanie, w którym obie drużyny pokazują zbyt wiele respektu wobec rywala. Nie była to połowa, którą będziemy opowiadać swoim dzieciom oraz wnukom. Łączny współczynnik goli oczekiwanych obu drużyn wynosi 0,38. Miejmy nadzieję, że w drugiej połowie oba zespoły zdecydują się na więcej ryzyka.
21:47

Mamy pierwszy celny strzał!

W końcu mamy celny strzał! Po faulu Nico Williamsa niezłą piłkę z rzutu wolnego posłał Declan Rice, sytuację wykończył Phil Foden. Jest to co prawda mała rzecz, Anglicy jednak pokazali, że stałe fragmenty gry mogą być ich bronią.
21:42

Gest Carvajala wobec Saki [WIDEO]

Trzy lata temu podczas finału mistrzostw Europy Bukayo Saka musiał zmierzyć się z gestem Giorgio Chielliniego. Dziś dezaprobatę wobec jego próby wymuszenia faulu wyraził Dani Carvajal.
21:37

Asekuracja ponad wszystko

Warto zwrócić uwagę na to, jak ofensywni piłkarze reprezentacji Hiszpanii wracają do obrony. Dziś zaprezentowali to zarówno Lamine Yamal, jak i Dani Olmo. Jedną z przyczyn tego, że to spotkanie na razie nie jest zbyt atrakcyjne dla widza jest to, że obie drużyny bardzo dobrze asekurują wolne przestrzenie.
21:31

Potencjał na paździerz

Po 20. minutach nie zobaczyliśmy celnego strzału, później było tylko gorzej. Spotkanie niebezpiecznie zwolniło i na razie finał ma potencjał na solidny paździerz. Niestety im dalej w las, tym wygląda to mniej atrakcyjnie. Żółtą kartkę otrzymał Dani Olmo. Zasłużona kara, ponieważ dość mocno kopnął Declana Rice'a. Rośnie liczba nieczystych zagrań po obu stronach.
21:26
Mamy żółtą kartkę dla Harry'ego Kane'a w 25. minucie meczu za faul na Fabianie Ruizie. Brzydki stempelek, zasłużona kara dla kapitana reprezentacji Anglii.
21:23

Na razie bez celnych strzałów

W pierwszych 20. minutach meczu widać, że mamy do czynienia z finałem. Żadna z drużyn nie oddała celnego strzału. Widać, ze oba zespoły mają sporo respektu wobec rywala. Do roboty, panowie!
21:20

Gavi 27 zawodnikiem "La Furia Roja"

Jak na wczorajszej konferencji prasowej zapowiadał Luis de la Fuente, reprezentację Hiszpanii wspierał dziś Gavi i spędził z nimi niemalże cały dzień. Selekcjoner podkreślał, że jest ich 27 zawodnikiem.
21:18

Dobry moment Anglików

Przy wrzutce Walkera widać jak pobudzili się angielscy kibice. Ich ulubieńcy wreszcie zagrali odważniej. Lepszy moment Anglików. Lepiej zaczął wyglądać Saka i widać, że podopieczni Southgate'a mogą być bardzo groźni w grze z kontrataku.
21:15
Z przymrużeniem oka 🙂
21:13

Aktywna Hiszpania

Sporo wolnej przestrzeni miał Nico Williams. Widać jak dobrze wygląda jego współpraca z Fabianem Ruizem. W ostatniej chwili skrzydłowego "La Furia Roja" powstrzymał John Stones. Widać, że Hiszpania jest w tym meczu stroną inicjującą i ciągle dąży do tworzenia sobie sytuacji bramkowych
21:09
Widać na początku meczu, że szuka dryblingów Nico Williams. W przypadku kiedy atak pozycyjny nie przynosi wymiernych skutków, "La Furia Roja" może liczyć na niezwykle przebojowego skrzydłowego. Anglicy są jednak czujni i do tej pory skutecznie udaremniają zagrożenie pod własną bramką.
21:07

Niedziela dniem Southgate'a

Zobaczymy czy będzie miało to przełożenie na dzisiejszy wynik, ale Gareth Southgate najwięcej meczów wygrał akurat w niedzielę.
21:03

Czekająca na swój moment Anglia

Na początku meczu podopieczni Garetha Southgate'a nie decydują się na grę wysokim pressingiem. Wiele wskazuje na to, że Anglicy będą czekali dziś na kontrataki. Hiszpania do tej pory kontroluje futbolówkę, ale było to oczywiste długo przed pierwszym gwizdkiem.
21:00

Zaczynamy!

Mamy długo wyczekiwany pierwszy gwizdek arbitra François Letexiera. Zaczynamy wielki finał EURO 2024! Obyśmy zobaczyli mecz, o którym będziemy opowiadali latami.
20:55

Chiellini z pucharem

Puchar wniósł na murawę Giorgio Chiellini, czyli kapitan reprezentacji Włoch, która wygrała EURO 2020. Oba zespoły są już na murawie i czekamy na pierwszy gwizdek.
20:53

Słowa wsparcia od chorego Erikssona

Bardzo ciężko chory były selekcjoner reprezentacji Anglii Sven-Goran Eriksson wysłał kadrze "Trzech Lwów" słowa wsparcia przed finałem EURO 2024. "Zróbcie to dla sir Bobby'ego Robsona, mnie i całego kraju". Szwed w jednej z wypowiedzi dał do zrozumienia, że został mu może rok życia.
20:46

Ceremonia zakończenia EURO 2024

Czas na artystyczne pożegnanie EURO 2024. Warto wspomnieć, że na ceremonii otwarcia imprezy postawiono na prostotę i podkreślenie roli Franza Beckenbauera w niemieckiej piłce. Zobaczymy co zaserwuje nam dziś zespół One Republic.
20:44

Brytyjska armia wspiera podopiecznych Garetha Southgate'a

Podopieczni Garetha Southgate'a mają wsparcie brytyjskiej armii, która zagrała dla nich doskonale wszystko znaną piosenkę "Three Lions", którą nagrano z okazji EURO 1996. Całkiem ciekawe wykonanie!
20:41

Dzień Hiszpanów

Hiszpanie wygrywają dziś wszystko. Zdobyli dziś trofea zarówno w golfie, jak i tenisie. Jak będzie podczas EURO 2024?
20:36

Rekordowy Yamal

Lamine Yamal nie może przestać bić rekordów. Dzięki wyjściu w pierwszym składzie na finał EURO 2024 został najmłodszym piłkarzem w historii międzynarodowych turniejów, który zagrał w finale. Pobił osiągnięcie Pelego, który w 1958 roku był o 248 dni starszy.
20:32

Świadectwo ukończenia szkoły dla Yamala

Wczoraj Lamine Yamal skończył 17 lat. Wiek piłkarza jest elementem wielu dyskusji. Kibice zastanawiają się, co robili w jego wieku. Większość z nas troszczyła się o dobre wyniki w szkole. Młoda gwiazda reprezentacji Hiszpanii również nie jest zwolniona z obowiązku edukacji. Podobno Yamal przyleciał do Niemiec z książkami. Kibice są jednak łaskawi i przynieśli skrzydłowemu dyplom ukończenia szkoły. Kreatywność fanów nie zawodzi!
20:26

Kulinarna szpieczka? Obowiązkowo!

Jak przy okazji każdego wielkiego meczu, nie mogło zabraknąć kulinarnej szpileczki. Wiele osób zapewne zgodziłoby się z treścią baneru.
20:22

Futbol wróci do domu?

Angielscy kibice tradycyjnie mocno wierzą w sukces swojej drużyny. Mówi się, że do Berlina z okazji finału przybyło 50 tysięcy fanów kadry "Trzech Lwów". Zobaczymy czy po 58 latach futbol wreszcie wróci do domu.
20:18

Bohater finału EURO 2020 wskakuje do składu Anglików

Przejdźmy do składu Anglików. Gareth Southgate podobnie, jak Luis de la Fuente zdecydował się postawić na sprawdzonych graczy. Mamy jednak jedną zmianę w stosunku do półfinałowego meczu z Holandią. Selekcjoner kadry "Trzech Lwów" dostrzegł, że przeciętnie na lewej obronie radzi sobie Kieran Trippier i w jego miejsce wskoczył Luke Shaw. Zawodnik Manchesteru United bardzo dobrze radził sobie w finale EURO 2020. Wtedy grał na niezwykle dużej intensywności i zdobył bramkę.
20:13

Oczywiste wybory de la Fuente

Przejdźmy do przedstawienia składów. Hiszpania pełni dziś rolę formalnego gospodarza, więc zaczniemy od niej. Luis de la Fuente poza meczem z Albanią, w którym zdecydował się na liczne rotacje, twardo trzyma się swoich wcześniejszych wyborów. Oczywiście dotyczy to spotkań, w których mógł skorzystać ze swoich podstawowych zawodników. Dziś wracają do składu Robin Le Normand oraz Dani Carvajal, którzy w półfinale z Francją byli zawieszeni za kartki. Wybory selekcjonera "La Furia Roja" nie są oczywiste i wiele osób bez problemu mogło przewidzieć ustawienie Hiszpanów.
20:06

Nastolatkowie piszą historię

Zarówno w Anglii, jak i Hiszpanii młodzież w wyjątkowo śmiały sposób zdołała wywalczyć sobie miejsce w wyjściowych składach. Selekcjonerzy Gareth Southgate i Luis de la Fuente ochoczo zdecydowali się postawić na nastolatków. 19-letni Kobbie Mainoo i dwa lata młodszy Lamine Yamal rozgrywają bardzo dobry turniej i zasłużyli na tak wielkie docenienie. Jeszcze nigdy w historii mistrzostw Europy dwójka nastolatków nie wyszła w podstawowej jedenastce na finałowe starcie.
For the first time in men's European Championship history, two teenagers will start the final.

🇪🇸 17-year-old Lamine Yamal
🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 19-year-old Kobbie Mainoo

Which wonderkid will lift the trophy? 🏆#EURO2024 pic.twitter.com/ayglSBrrZn— Squawka (@Squawka)
20:01

Nawiązać do ostatniego finału mundialu

Została godzina do meczu. Liczymy na to, że będzie to spotkanie, które będziemy opowiadać przyszłym pokoleniom. Na pewno za takowe można uznać ostatni finał mundialu, który bardzo wysoko zawiesił poprzeczkę. Zarówno Hiszpanie, jak i Anglicy mają w swoich zespołach tak wiele jakości, że stać ich na zagwarantowanie podobnego widowiska.

Urodzony w tym samym roku co Theo Hernandez i Lautaro Martinez. Miłośnik wszystkiego co włoskie i nacechowane emocjonalną otoczką. Takowej nie brakuje również w rodzinnym Poznaniu, gdzie od ponad dwudziestu lat obserwuje huśtawkę nastrojów lokalnego społeczeństwa. Zwolennik analitycznego spojrzenia na futbol, wyznający zasadę, że liczby nie kłamią. Podobno uważam, że najistotniejszą cnotą w dziennikarstwie i w życiu jest poznawanie drugiego człowieka, bo sporo można się od niego nauczyć. W wolnych chwilach sporo jeździ na rowerze. Ani minutę nie grał w Football Managera, bo coś musi zostawić sobie na emeryturę.