Żurkowski wyleciał po kwadransie, piękny gol Krychowiaka [STRANIERI]

Antoni Figlewicz

Autor:Antoni Figlewicz

18 grudnia 2023, 11:37 • 8 min czytania 3 komentarze

Koniec roku oznacza stopniowe wygaszanie lig. Polacy za granicą nie grają już tak często ani dobrze. Nie popisali się w ten weekend, dlatego warto wspomnieć ich dobre występy w europejskich pucharach. Nietypowo zaczniemy od ich meczów w Lidze Mistrzów, Europy i Konferencji, a następnie przejdziemy do rozgrywek ligowych, gdzie w większości wiało nudą.

Szczególne wyróżnienie za ten tydzień należy się Piotrowskiemu. Bardzo ważny gol pomocnika pozwolił jego Łudogorcowi w ostatniej chwili przeskoczyć w grupowej tabeli duńskie Nordsjaelland. Awans do kolejnej fazy Ligi Konferencji Europy musi więc smakować polskiemu piłkarzowi podwójnie. Poniżej krótkie kulisy meczu, a w nich, oczywiście, trafienie Polaka.

Na specjalną ekspozycję swoich dwóch asyst zasłużył też Nicola Zalewski. Polak nieźle dokopał Sheriffowi Tyraspol, dokładnie dogrywając do Lukaku i Belottiego. No dobra, do rosłego włoskiego napastnika nie podawał, bo próbował przelobować bramkarza rywali, a jego strzał Belotti po prostu dobił. Tak czy siak, Nicola ma za sobą doskonały wieczór w europejskich pucharach, a Viaplay zebrało jego dwa najważniejsze zagrania w jednej kompilacji.

To teraz gol Przemysława Frankowskiego. Polak precyzyjnie uderzył z rzutu karnego, a Lens ostatecznie wygrało 2:1. Francuzi zajęli trzecie miejsce w grupie — za plecami Arsenalu i PSV Eindhoven, ale przed hiszpańską Sevillą. Liczymy, że na wiosnę, w Lidze Europy, znów będziemy oglądać gole Polaka. Nawet bardziej urodziwe niż ten poniżej, choć nie mamy zamiaru wybrzydzać.

Miniony tydzień przyniósł też przebudzenie Michała Skórasia. Skrzydłowemu wiedzie się w Belgii nie najlepiej, ale w wygranym meczu z Bodo/Glimt zanotował asystę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Szkoda aż, że to wszystko tuż przed przerwą w rozgrywkach, ale wierzymy, że u Skórasia w końcu nastąpi przełom.

Bułka krytykowany, Fabiański na „zero z tyłu”

– Bramkarz Nicei, tak świetny w tym sezonie, ponosi odpowiedzialność za pierwszego gola Le Havre, popełniając karygodny błąd. Później znów został pokonany przez Sabbiego, ale w tej sytuacji prawie nic nie mógł zrobić. Źle spisał się także przy rzucie karnym Bayo – tak pisały o Bułce francuskie media.

Po raz pierwszy w tym sezonie Polak przeżywa trudniejszy moment. Nie, to nie kryzys. To trudniejszy moment, bo Bułka faktycznie zawalił jedną bramkę. Z drugiej strony — ile można mieć tych czystych kont?

Dwa zanotował ostatnio Łukasz Fabiański. Tydzień temu donosiliśmy o blamażu jego West Hamu z Fulham, dziś chwalimy Młoty i polskiego bramkarza za wygrane z Wolves (3:0) i Freiburgiem (2:0). Fabiański, najzwyczajniej w świecie, bez zarzutu wykonał swoją pracę.

Przypominamy: Krychowiak jeszcze gra w piłkę

Właśnie. Grzegorz Krychowiak i jego Abha walczą o utrzymanie w arabskiej ekstraklasie i jeśli marzą o pozostaniu w lidze, powinni ogrywać wszystkich, którzy znajdują się za ich plecami. Tym razem jednak tylko zremisowali z ostatnim Al-Hazem 1:1. Na osłodę gol Polaka, bardzo ładny zresztą. Dający Krychowiakowi sporo radości, co dobrze widać na nagraniu.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden niezwykły wyczyn Polaka, grającego na co dzień za granicą…

Wielki kwadrans Żurkowskiego!

Wszedł na boisko w 74. minucie. Dostał żółtą kartkę. Dostał drugą żółtą kartkę. Zszedł z boiska. I tyle. Jego Spezia i tak wygrała z Bari 1:0, ale Żurkowski nie dał najlepszej zmiany w tym sezonie. Nie zasłużył nawet na dłuższy akapit na swój temat.

Na niewiele pochwał zasługuje też Robert Lewandowski, więc zestawimy go tu właśnie z Żurkowskim. Bez goli w meczach z Valencią i Antwerpią, porażka z Belgami wstydliwa i bolesna tak dla Lewego, jak i dla całej Barcelony. Mimo straty punktów Katalończycy zameldowali się w kolejnej fazie Ligi Mistrzów, więc może rozejdzie się po kościach. Forma kapitana reprezentacji Polski niezmienna — bramka z Gironą nie odmieniła naszego napastnika.

LISTA STRANIERICH

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham) – cały mecz z Wolverhampton (3:0) i cały mecz z Freiburgiem (2:0)
  • Jakub Moder (Brighton) – na ławce z Arsenalem (0:2)
  • Matty Cash (Aston Villa) – do 65. minuty z Brentford (2:1) i do 63. minuty ze Zrinjskim (1:1)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – od 90. minuty z Brighton (2:0) i cały mecz z PSV (1:1)
  • Jan Bednarek (Southampton) – cały mecz i żółta kartka z Coventry (1:1) i cały mecz z Blackburn (4:0)
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – na ławce z Leicester (2:3) i Huddersfield (1:1)
  • Przemysław Płacheta (Norwich) – na ławce z Sheffield Wed. (3:1) i od 88. minuty z Ipswich (2:2)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – cały mecz z Cardiff (1:0)
  • Michał Helik (Huddersfield) – cały mecz z Preston (1:3) i cały mecz z Millwall (1:1)
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) – na ławce z Millwall (3:2)
  • Max Stryjek (Wycombe Wanderers) – cały mecz z Derby (1:1)
  • Kacper Łopata (Barnsley) – na ławce z Charltonem (1:1)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Abha) – cały mecz z Al-Khaleej (1:2) i cały mecz i gol z Al-Hazem (1:1)
  • Konrad Michalak (Ohod) – cały mecz i gol z Al-Arabi (1:0)

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – cały mecz z Cebu FC (3:0) i trwa
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – pauzuje przez uraz uda

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (RB Salzburg) – cały mecz z Benfiką (1:3)
  • Szymon Włodarczyk (Sturm Graz) – od 82. minuty ze Sportingiem (0:3)
  • Aleksander Buksa (WSG Tirol) – przerwa w rozgrywkach

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – poza kadrą z Gent (2:0) i od 61. minuty i asysta z Bodo/Glimt (3:1)
  • Bartosz Białek (KAS Eupen) – poza kadrą z powodu kontuzji

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – przerwa w rozgrywkach
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – cały mecz z Nordsjaelland i gol (1:0)

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – koniec sezonu

CYPR

• Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – 0d 85. minuty ze Spartą Praga (1:3)
  • Karol Struski (Aris Limassol) – cały mecz ze Spartą Praga (1:3)
  • Patryk Lipski (Ethnikos) – cały mecz z AEK Larnaka (0:3)
  • Mateusz Taudul (Othellos) – cały mecz i żółta kartka z Anorthosisem (1:2)

CZECHY

• Bartosz Pikul (Pardubice) – na ławce ze Slovanem (2:0)

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – cały mecz z Galatasaray (1:0)
  • Mateusz Kowalczyk (Broendby) – przerwa w rozgrywkach

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – do 88. minuty z Reims (2:0) oraz cały mecz i gol z Sevillą (2:1)
  • Marcin Bułka (Nice) – cały mecz z Le Havre (3:1)
  • Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z Lyonem (0:1)
  • Karol Fila (Strasbourg) – poza kadrą z powodu kontuzji
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – cały mecz z Saint-Etienne (0:0)

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – cały mecz z Asterasem (4:1) i do 71. minuty z HJK Helsinki (4:2)
  • Damian Szymański (AEK) – cały mecz z Ajaxem (1:3)
  • Karol Angielski (Atromitos) – poza kadrą z Panathinaikosem (3:2) z powodu kontuzji

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – cały mecz z Valencią (1:1) i do 72. z Royal Antwerpia (2:3)

HOLANDIA

• Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – do 63. minuty z Almere (0:5)
  • Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – od 87. minuty z Volendam (1:2)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce ze Spartą (2:2)
  • Piotr Parzyszek (FC Emmen) – cały mecz z Rodą (0:1)
  • Kacper Kostorz (FC Den Bosch) – cały mecz z AZ U-21 (0:0) i do 70. minuty z De Graafschap (0:4)
  • Jakub Ojrzyński (FC Den Bosch) – na ławce z AZ U-21 (0:0) i De Graafschap (0:4)
  • Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht) – do 72. minuty z Telstarem (0:2)

INDONEZJA

• Maciej Gajos (Persija Dżakarta) – cały mecz i żółta kartka z PSS Sleman (1:0)