Słaby weekend Polaków. Powrót Modera, gole Kamińskiego i Pedy [STRANIERI]

27 listopada 2023, 10:50 • 9 min czytania 3 komentarze

Za nami pierwszy weekend z klubowym futbolem po listopadowej przerwie reprezentacyjnej. Nieoczekiwanie nasi rodacy nie przypomnieli sobie jak grać w piłkę, czego wielokrotnie doświadczaliśmy po meczach kadry. Najważniejszą informacją pozostaje zatem powrót do gry po ponad 600 dniach Jakuba Modera. Zapraszamy na nasz cotygodniowy raport.

Z naszymi reprezentantami zwykle działo się tak, że w kadrze zawodzili, a po powrocie do klubów po przerwie reprezentacyjnej zachwycali. Gole, asysty, czyste konta można było wyliczać godzinami. Po listopadowej przerwie ta zależność nie wystąpiła i jak Polacy grali przeciętnie, tak grają nadal. Dlatego cieszy, że do zdrowia po kontuzji wrócił człowiek, który na zgrupowaniu po raz ostatni przebywał w marcu 2022 roku. Jakub Moder pojawił się po raz pierwszy na boiskach Premier League od 2 kwietnia 2022 roku.

– Dużo pracy za mną, dużo ciężkich momentów. W końcu jestem, cieszę się bardzo. Drużyna w szatni gratulowała mi tego powrotu. Fajnie jest wrócić. Miałem dużo bardzo ciężkich momentów podczas tej rehabilitacji. W pewnym momencie myślałem, że jestem już blisko, ale znów musiałem się cofać. Finalnie się to przedłużyło, ale lepiej, że tak się stało, niż gdybym miał wrócić za wcześniej. Teraz cel jest taki, aby grać jak najwięcej i wrócić do formy. Oczywiście, że moim celem jest powrót do reprezentacji. Po raz ostatni grałem w niej podczas meczu ze Szwecją, po którym awansowaliśmy na mundial. Bardzo mnie bolało, że nie mogłem na nim zagrać. Teraz kolejnym celem jest Euro i na pewno chciałbym wrócić i na nie pojechać – powiedział Jakub Moder przed kamerami Viaplay.

Polski pomocnik wystąpił w sobotnim spotkaniu z Nottingham Forrest. Menedżer Roberto De Zerbi wystawił go na ostatni kwadrans. Okazało się jednak, że Moder grał ponad dwadzieścia pięć minut. Sędzia przedłużył bowiem mecz 660 sekund. Choć włoski szkoleniowiec martwił się o zawodnika, to ten wytrzymał obciążenia i nie narzekał na odnowienie się urazu. Na powrót do gry Polak poświęcił przeszło 600 dni.

Coraz mocniejszą pozycję w Schalke ma Marcin Kamiński. Polski obrońca od dłuższego czasu pełni funkcję kapitana. Nieoczekiwanie stał się również skutecznym zawodnikiem. W miniony weekend zdobył drugą bramkę, co i tak nie pomogło jego zespołowi. Die Koenigsbaluen znajdują się na barażowym, szesnastym miejscu w 2. Bundeslidze po porażce z Fortuną Duesseldorf 3:5. W zespole F95 asystą popisał się Dennis Jastrzembski.

W zasadzie tylko Niemcy były miejscem, gdzie Polacy pokazywali się z dobrej strony. Gol i asysta naszych reprezentantów w meczu 2. Bundesligi Fortuna – Schalke, a także trafienie Davida Kopacza to pozytywne sygnały zza Odry. Napastnik Ingolstadt popisał się drugą z rzędu bramką. Tym razem strzelił gola w starciu z RW Essen, zapewniając swojej drużynie zwycięstwo 2:1. Jego zespół pnie się w tabeli i do trzeciego, barażowego miejsca traci już tylko trzy punkty.

Do dobrej dyspozycji po kontuzji i wędce o Michała Probierza powraca Patryk Peda. Co prawda jego zespół – SPAL – zaliczył już dwunasty mecz bez zwycięstwa w tym sezonie i z tego powodu znajduje się w strefie barażowej grupy B Serie C, ale polski obrońca może pochwalić się drugą zdobytą bramką na trzecim poziomie rozgrywkowym we Włoszech. 21-latek efektownie głową pokonał golkipera Ancony.

Wysoką formę w Turcji podtrzymuje natomiast Sebastian Szymański. Polski pomocnik zanotował już ósmą asystę w tym sezonie w barwach Fenerbahce. To dzięki jego podaniu do Dusana Tadicia ekipa ze Stambułu pokonała Karagumruk i powróciła na pozycję lidera Super Lig. Dla Szymańskiego to już siedemnasty punkt w klasyfikacji kanadyjskiej w tym sezonie. Tylko Edin Dzeko z dwunastoma trafieniami i siedmioma asystami jest od niego lepszy.

Dobry występ w Turcji Sebastiana Szymańskiego jest niemal tak samo pewny, jak czyste konto Marcina Bułki w Nicei. Dla obu powinna być tu przygotowana specjalna rubryka. Golkiper Orłów ponownie zagrał na zero z tyłu. Mecz z Tuluzą był już jego dziewiątym z rzędu spotkaniem bez wpuszczonego gola. Pozostaje niepokonany od 787 minut.

I w zasadzie tyle z dobrych informacji z weekendu. Co prawda Michał Kucharczyk i Przemysław Banaszak zdobyli mistrzostwo Uzbekistanu, a Kamil Wiktorski strzelił gola, ale mowa tu o drugiej lidze rumuńskiej. Inni reprezentanci Polski nie mają się czym pochwalić. Najlepszym zagraniem Roberta Lewandowskiego w meczu z Rayo Vallecano było polubienie filmiku, na którym zostaje sfaulowany w polu karnym, a mimo to sędzia nie podyktował jedenastki.

Naszym reprezentantom nie sprzyjało szczęście w innych ligach. Robert Gumny, którego forma rosła z tygodnia na tydzień, opuścił mecz z Unionem Berlin już w połowie pierwszej części gry. Polski obrońca zderzył się z Janikiem Habererem i z bólem klatki piersiowej musiał zejść z murawy. Z ławki mecze ponownie oglądali Jakub Kamiński i Michał Karbownik, natomiast w Holandii Vitesse Arnhem Kacpra Kozłowskiego, który spędził na boisku tylko godzinę, otrzymało surową lekcję od Ajaksu, przegrywając 0:5. Ekipa Polaka zamyka tabelę Eredivisie.

LISTA STRANIERICH

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham) – na ławce z Burnley (2:1)
  • Jakub Moder (Brighton) – od 77. minuty z Nottingham (3:2)
  • Matty Cash (Aston Villa) – do 45. minuty z Tottenhamem (2:1)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – na ławce z Brentford (1:0)
  • Jan Bednarek (Southampton) – cały mecz z Huddersfield (1:1)
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – cały mecz z Coventry (0:3)
  • Przemysław Płacheta (Norwich) – poza kadrą z QPR (1:0)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – cały mecz z Sheffield Wednesday (2:1)
  • Michał Helik (Huddersfield) – cały mecz z Southampton (1:1)
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) – na ławce z Watfordem (2:0)
  • Max Stryjek (Wycombe Wanderers) – cały mecz z Reading (1:2)
  • Kacper Łopata (Barnsley) – od 86. minuty z Lincoln (2:2)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Abha) – cały mecz i żółta kartka z Damac (2:4)
  • Konrad Michalak (Ohod) – mecz dzisiaj

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – cały mecz z Melbourne Victory (1:1)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – poza kadrą z powodu kontuzji z Melbourne City (1:0)

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (RB Salzburg) – na ławce z Hartbergiem (3:2)
  • Szymon Włodarczyk (Sturm Graz) – do 71. minuty z Austrią Lustenau (2:0)
  • Aleksander Buksa (WSG Tirol) – od 71. minuty z LASK Linz (0:1)

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – od 89. minuty z Leuven (0:1)
  • Bartosz Białek (KAS Eupen) – poza kadrą z powodu kontuzji

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – na ławce z Pirin (3:1)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – mecz dzisiaj

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – koniec sezonu

CYPR

• Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – na ławce z APOEL (1:0)
  • Karol Struski (Aris Limassol) – do 65. minuty i żółta kartka z APOEL (1:0)
  • Patryk Lipski (Ethnikos) – cały mecz z Omonią Nikozja (1:4)
  • Mateusz Taudul (Othellos) – cały mecz z Pafos (0:3)

CZECHY

• Bartosz Pikul (Pardubice) – poza kadrą z Jabloncem (1:2)

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – cały mecz i żółta kartka z Viborgiem (1:2)
  • Mateusz Kowalczyk (Broendby) – pna ławce z Lyngby (3:3)

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – cały mecz z Clermont (3:0)
  • Marcin Bułka (Nice) – cały mecz i czyste konto z Toulouse (1:0)
  • Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z PSG (2:5)
  • Karol Fila (Strasbourg) – poza kadrą z powodu kontuzji
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – cały mecz z Paris FC (2:1)

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – poza kadrą z powodu nadmiaru żółtych kartek z Panserraikosem (5:0)
  • Damian Szymański (AEK) – cały mecz z Gianniną (1:0)
  • Karol Angielski (Atromitos) – od 67. minuty z Lamią (3:3)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – cały mecz i jeden polubiony post w mediach społecznościowych z niepodyktowanym karnym z Rayo (1:1)

HOLANDIA

• Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – do 64. minuty z Ajaksem (0:5)
  • Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – poza kadrą z Fortuną Sittard (3:0)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z PSV Eindhoven (0:3)
  • Piotr Parzyszek (FC Emmen) – mecz dzisiaj
  • Kacper Kostorz (FC Den Bosch) – do 83. minuty z NAC Breda (0:1)
  • Jakub Ojrzyński (FC Den Bosch) – cały mecz z NAC Breda (0:1)