UEFA opublikowała zmiany systemu europejskich rozgrywek tj. Ligi Mistrzów, Europy i Konferencji. Będą one obowiązywały od przyszłego sezonu. Zmiany dotyczą m.in. liczby uczestników danych zawodów i statusu kwalifikujących się drużyn.
Od przyszłego sezonu rozgrywki Ligi Mistrzów i Europy będą odbywały się w systemie ligowym. Faza zasadnicza potrwa od września do końca stycznia. Powiększeniu ulegnie również pula drużyn, które wystartują w eliminacjach i sezonie ligowym.
– Od sezonu 2024/2025 liczba uczestników w Lidze Mistrzów i w Lidze Europy będzie wynosiła po 36 drużyn. Nie będzie tradycyjnego podziału na grupy. Każdy z zespołów rozegra osiem meczów z różnymi rywalami. Rywalizacja będzie się toczyć w tzw. systemie szwajcarskim (nie będzie rewanżów). Spotkania (4 u siebie, 4 na wyjeździe) będą rozgrywane nadal w środku tygodnia. Po pierwszej fazie odpadnie 12 najsłabszych ekip, te z miejsc 9.-24. zmierzą się w 1/16 finału, a najlepsza ósemka awansuje bezpośrednio do 1/8 finału. W fazie grupowej Ligi Konferencji formuła będzie taka sama jak w LM i LE, ale każda drużyna rozegra po 6 spotkań (3 u siebie, 3 na wyjeździe) – wytłumaczył na oficjalnej stronie ligi Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy.
Jak zmiany wpłyną na polskie drużyny? Przede wszystkim zdobywca Pucharu Polski lub druga drużyna w Ekstraklasie, jeśli trofeum zdobędzie mistrz, wystartuje w Lidze Europy, a nie Konferencji, jak było do tej pory. Dwaj kolejni reprezentanci naszej ligi rozpoczną zmagania w europejskich pucharach od II rundy eliminacji Ligi Konferencji. Podobnie stanie się z mistrzem Polski w Lidze Mistrzów od sezonu 2025/26, jeśli nasza liga utrzyma się na czołowych dwudziestu dwóch pozycjach krajowego rankingu. Obecnie plasujemy się na 21. lokacie.
Żródło: strona PKO BP Ekstraklasy
WIĘCEJ O EKSTRAKLASIE:
- Upór i wiara. Jak Probierz uratował Frankowskiemu oko i karierę
- Michał Probierz, czyli beneficjent okoliczności. Dlaczego akurat on?
- Absolutnie fatalna kolejka sędziów. Aż trzy wypaczone wyniki!
Fot. Newspix