Lewy poprawia liczby, polski mecz w Turcji i dublety trzech napastników | Stranieri

Maciej Wąsowski

Autor:Maciej Wąsowski

18 września 2023, 12:47 • 8 min czytania 11 komentarzy

Po przerwie na mecze drużyn narodowych z dobrej strony pokazało się kilku reprezentantów Polski. Trzy punkty do klasyfikacji kanadyjskiej (trafienie i dwie asysty) dorzucił w meczu z Betisem Robert Lewandowski, a Barcelona wygrała 5:0. Trzech innych polskich napastników popisało się dubletami. W polskim meczu w Turcji zrobił to Adam Buksa, którego dwie bramki nie pomogły chociażby w zdobyciu punktu z Fenerbahce. Zwycięskiego gola dla ekipy ze Stambułu strzelił Sebastian Szymański. Nasi rodacy zaliczyli też solidne lanie, bo Empoli Bartosza Bereszyńskiego i Sebastiana Walukiewicza ma po meczu z Romą nowy kierunkowy – 0:7.

Lewy najpierw wpisał się na listę strzelców po koronkowym rozegraniu akcji przez większość katalońskiej drużyny.

Dodatkowo kapitan reprezentacji Polski zaliczył asysty przy trafieniach Raphinii i Joao Cancelo. Tyle się mówiło o słabej formie 35-latka, a w LaLiga ma obecnie po trzy gole i asysty w pięciu meczach.

Punkcik w do klasyfikacji kanadyjskiej w Serie A dorzucił też Piotr Zieliński. Ofensywny pomocnik Napoli idealnie wypieścił piłkę zagrywając do Matteo Politano, a ten wyrównał stan rywalizacji z Geoną. Mecz zakończył się remisem 2:2. Polak ma w tym sezonie gola i asystę w czterech ligowych występach.

Fatalny występ zaliczyła dwójka Polaków z Empoli. Ich klub dostał srogie lanie z Romą, przegrywając 0:7. Fatalne zawody rozegrał Sebastian Walukiewicz, który już po pierwszej połowie został zmieniony. Mocno na to zapracował, powodując między innymi karnego po takim zagraniu.

Do pojedynku polskich strzelb doszło w Turcji, gdzie Fenerbahce stoczyło wyrównany bój z Antalyaspor. Ostatecznie gospodarze wygrali 3:2. Wcześniej Adam Buksa popisał się takim dubletem:

Ostatnie słowo w tym spotkaniu należało jednak do Sebastiana Szymańskiego. Były pomocnik m.in. Legii Warszawa strzelił zwycięskiego gola dla Fenerbahce. To było piękne techniczne uderzenie lewą nogą. Dla Buksy były to pierwsze dwa trafienia w trzecim meczu Super Lig, a Szymański notuje kapitalne wejście do nowego klubu z pięcioma golami i czterema asystami w dziesięciu występach we wszystkich rozgrywkach.

Po dwa gole w swoich klubach strzelili też dwaj inni polscy napastnicy – Adrian Benedyczak (Parma) i Kacper Kostorz (FC Den Bosch). Obaj występują na drugim szczeblu rozgrywkowym, pierwszy we Włoszech, a drugi w Holandii. Benedyczak grał tylko w pierwszej połowie z Catanzaro (5:0), ale zdołał zdobyć dwie bramki (jedną z karnego). Dzięki temu występowi 22-latek ma już cztery trafienia w pięciu meczach Serie B w tym sezonie. Z kolei Kostorz ma obecnie trzy gole w sześciu występach 2. ligi holenderskiej.

Do siatki rywali trafiali też Jakub Piotrowski w Bułgarii i Damian Michalski w 2. Bundeslidze. Łapcie cały raport naszych stranierich.

LISTA STRANIERICH:

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham United) – na ławce z Manchesterem City (1:3)
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą (zaległości po kontuzji) z Manchesterem United (3:1)
  • Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut i żółta kartka z Crystal Palace (3:1)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – na ławce z Evertonem (1:0)
  • Jan Bednarek (Southampton) – poza kadrą (kontuzja) z Leicester City (1:4)
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – 90 minut z Leeds United (0:3)
  • Przemysław Płacheta (Norwich) – 30 minut ze Stoke City (1:0)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – 90 minut i żółta kartka z Watfordem (0:2)
  • Michał Helik (Huddersfield) – 90 minut z Rotherham (2:0)
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) – na ławce z Southampton (4:1)
  • Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers) – 90 minut z Blackpool (2:0)
  • Kacper Łopata (Barnsley) – 90 minut z Burton (2:0)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Abha) – 90 minut z Al-Ittifaq (1:3)
  • Konrad Michalak (Ohod Club) – poza kadrą z Al-Bukayriyah (0:1)

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – jego klub nie grał. Najbliższy mecz z Shan United (21.09)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – jego klub nie grał. Najbliższy mecz z Western Sydney (22.10)

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (RB Salzburg) – 74 minuty ze Sturmem Graz (2:2)
  • Szymon Włodarczyk (Sturm Graz) – 45 minut z RB Salzburg (2:2)
  • Aleksander Buksa (WSG Tirol) – 18 minut z Austrią Lustenau (2:3)

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – na ławce z Charleroi (2:4)
  • Bartosz Białek (KAS Eupen) – poza kadrą (kontuzja)
  • Patryk Walicki (Francs Borains) – 1 minuta z Lierse (2:0)

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botev) – 90 minut i żółta kartka z Łudogorcem (2:2)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – 90 minut i gol z Botev (2:2)

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – na ławce z Shanghai Shernhua (3:0)

CYPR

• Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – 26 minut z Pafos (1:1)
  • Karol Struski (Aris Limassol) – 45 minuty z Pafos (1:1)
  • Patryk Lipski (Ethnikos) – mecz z Nea Salamis dziś o 18.00
  • Mateusz Taudul (Othellos) – 90 minut z AEK Larnaka (2:3)
  • Patryk Prus (Ermis Aradippou) – 90 minut z Enossis (1:2)
  • Kacper Chorążka (ASI Lyssis) – 90 minut z Achyronas-Onissilos (0:0)
  • Aleksander Wiśniewski (Ermis Aradippou) – poza kadrą z Enossis (1:2)

CZECHY

• Bartosz Pikul (Pardubice) – 22 minuty ze Slavią Praga (0:1)

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut z Nordsjaelland (2:2)
  • Mateusz Kowalczyk (Broendby) – na ławce z Aarhus (3:0)

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – 28 minut z Metz (0:1)
  • Marcin Bułka (OGC Nice) – 90 minut i żółta kartka z PSG (3:2)
  • Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z Loreint (2:2)
  • Karol Fila (Strasbourg) – poza kadrą (kontuzja) z Montpellier (2:2)
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – 90 minut z Valenciennes (2:1)

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – 17 minut i żółta kartka z Arisem (0:0)
  • Damian Szymański (AEK) – 75 minut i żółta kartka z Olympiakosem (1:1)
  • Karol Angielski (Atromitos) – mecz z Volos dziś o 17.00

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 90 minut, gol i dwie asysty z Betisem (5:0)

HOLANDIA

• Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – 10 minut z Waalwijk (0:2)
  • Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – poza kadrą z Feyenoordem (1:6)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z Ajaksem (3:1)
  • Piotr Parzyszek (FC Emmen) – 90 minut z Ajaksem II (3:3)
  • Kacper Kostorz (FC Den Bosch) – 86 minut i dwa gole z MVV (3:2)
  • Jakub Ojrzyński (FC Den Bosch) – na ławce z MVV (3:2)
  • Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht) – na ławce z Utrechtem II (3:2)

INDONEZJA

• Maciej Gajos (Persija Dżakarta) – 73 minuty i żółta kartka z Persik Kediri (2:1)

IRLANDIA

• Krystian Nowak (Bohemians) – 90 minut i gol w meczu Pucharu Irlandii z Drogheda (3:1)
  • Kacper Radkowski (Bohemians) – 90 minut w meczu Pucharu Irlandii z Drogheda (3:1)
  • Bartłomiej Kukułowicz (Bohemians) – na ławce w meczu Pucharu Irlandii z Drogheda (3:1)

IZRAEL

• Patryk Klimala (Hapoel Beer Szewa) – mecz z Hapoelem Tel Awiw dziś o 19.30

JAPONIA

• Jakub Słowik (FC Tokio) – 90 minut z Kawasaki Frontale (0:1)
  • Jakub Świerczok (Omiya) – 32 minuty z Roasson Kumamoto (0:3)

NIEMCY

• Jakub Kamiński (Wolfsburg) – na ławce z Unionem (2:1)
  • Dawid Kownacki (Werder Brema) – 45 minut z Heidenheim (2:4)
  • Robert Gumny (Augsburg) – na ławce z RB Leipzig (0:3)
  • Marcel Łubik (Augsburg) – 90 minut w rezerwach z Illertissen (1:3)
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund) – 90 minut i obroniony karny z Viktoria Köln (2:1)
  • Łukasz Poręba (Hamburger SV) – poza kadrą z Elversbergiem (1:2)
  • Michał Karbownik (Hertha BSC) – 90 minut z Eintrachtem Brunszwik (3:0)
  • Tymoteusz Puchacz (1.FC Kaiserslautern) – 90 minut i żółta kartka z Karlsruher (1:1)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – 90 minut i gol z Norymbergą (1:1)
  • Karol Niemczycki (Fortuna Düsseldorf) – na ławce z Hansą Rostock (1:3)
  • Dennis Jastrzembski (Fortuna Düsseldorf) – na ławce z Hansą Rostock (1:3)
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – 90 minut z Magdeburgiem (4:3)
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – 3 minuty z Holstein Kiel (5:1)
  • Miłosz Brzozowski (Hansa Rostock) – poza kadrą na mecz z Fortuna Düsseldorf (3:1)
  • David Kopacz (FC Ingolstadt) – 90 minut, gol i żółta kartka z TSV 1860 Monachium (2:1)
  • Sebastian Mrowca (Preußen Münster) – 90 minut (zszedł w doliczonym czasie) z Sandhausen (2:0)
  • Martin Kobylański (VSG Altglienicke) – poza kadrą na mecz z Hansą II Rostock (2:1)
  • Robert Ziętarski (VSG Altglienicke) – poza kadrą na mecz z Hansą II Rostock (2:1)

PORTUGALIA

• Paweł Kieszek (Leiria) – 90 minut z Belenenses (5:0)

RUMUNIA

• Kamil Wiktorski (FC Buzau) – 90 minut z Alexandrią (1:0)

SZKOCJA

• Maik Nawrocki (Celtic) – poza kadrą (kontuzja) z Dundee FC (3:0)
  • Maksymilian Boruc (Hibernian FC) – na ławce z Kilmarnock (2:2)
  • Maciej Kevin Dąbrowski (Raith Rovers FC) – 90 minut z Inverness (1:0)

SŁOWACJA

• Konrad Gruszkowski (Dunajska Streda) – 10 minut ze Slovanem Bratysława (3:1)
  • Dominik Skiba (FK Humenné) – 10 minut i gol z Puchov (1:0)

SŁOWENIA

• Daniel Skiba (NK Aluminij) – 45 minut i gol z Rogaską (1:2)

SZWAJCARIA

• Łukasz Łakomy (Young Boys Berno) – 90 minut z Neuchatelem Xamax (1:0)

TURCJA

• Sebastian Szymański (Fenerbahce) – 89 minut i gol z Antalyasporem (3:2)
  • Krzysztof Piątek (Basaksehir) – 89 minut z Instanbulsporem (2:0)
  • Adam Buksa (Antalyaspor) – 90 minut, dwa gole i żółta kartka Fenerbahce (2:3)
  • Rafał Gikiewicz (Ankaragücü) – mecz z Sivassporem dziś o 19.00
  • Patryk Szysz (Basaksehir) – poza kadrą (kontuzja) z Instanbulsporem (2:0)
  • Jakub Kałuziński (Antalyaspor) – poza kadrą (kontuzja) z Fenerbahce (2:3)
  • Jakub Szumski (Samsunspor) – na ławce z Galatasaray (2:4)
  • Mateusz Lis (Göztepe) – 90 minut z Bandirmasporem (1:1)
  • Michał Nalepa (Corum FK) – 19 minut z Umraniyesporem (3:0)
  • Mateusz Hołownia (Bandirmaspor) – poza kadrą (kontuzja) z Göztepe (1:1)

USA

• Mateusz Klich (DC United) – 90 minut z Charlotte (0:0)
  • Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – poza kadrą (kontuzja) z Austin (2:1)
  • Kacper Przybyłko (Chicago Fire) – na ławce z DC United (0:4)
  • Jan Sobociński (Charlotte FC) – poza kadrą z DC United (0:0)
  • Karol Świderski (Charlotte FC) – 86 minut z DC United (0:0)
  • Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) – 12 minut z DC United (0:0)
  • Sebastian Kowalczyk (Houston) – 1 minuta z St. Louis City (1:1)
  • Mateusz Bogusz (Los Angeles FC) – 69 minut z LA Galaxy (4:2)
  • Dariusz Formella (Phoenix Rising) – 20 minut i gol z Detroit City (5:0)

UZBEKISTAN

• Przemysław Banaszak (Paktator) – mecz z Al-Ain w Azjatyckiej LM jutro o 16.00
  • Michał Kucharczyk (Paktator) – mecz z Al-Ain w Azjatyckiej LM jutro o 16.00

WALIA

• Adrian Cieślewicz (The News Saints) – 55 minut i czerwona kartka z Bala Town (0:0)

WĘGRY

• Rafał Makowski (Kisvarda FC) – 66 minut z Pilis (5:0) w Pucharze Węgier
  • Wojciech Golla (Puskas Akademia) – 90 minut z MTE 1904 (2:0) w Pucharze Węgier

WŁOCHY

• Piotr Zieliński (Napoli) – 90 minut i asysta z Genoą (2:2)
  • Hubert Idasiak (Napoli) – na ławce z Genoą (2:2)
  • Nicola Zalewski (Roma) – na ławce z Empoli (7:0)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut z Lazio (3:1)
  • Arkadiusz Milik (Juventus) – 7 minut z Lazio (3:1)
  • Karol Linetty (Torino) – mecz z Salernitaną dziś o 18.30
  • Łukasz Skorupski (Bologna) – mecz z Hellasem Werona dziś o 20.45
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) – mecz z Bologną dziś o 20.45
  • Sebastian Walukiewicz (Empoli) – 45 minut z Romą (0:7)
  • Mateusz Łęgowski (Salernitana) – mecz z Torino dziś o 18.30
  • Filip Jagiełło (Genoa) – na ławce z Napoli (2:2)
  • Przemysław Szymiński (Reggina) – 45 minut z Cremonese (2:2)
  • Kacper Urbański (Bologna) – mecz z Hellasem Werona dziś o 20.45
  • Marcin Listkowski (Lecce) – na ławce z Monzą (1:1)
  • Bartłomiej Drągowski (Spezia) – 90 minut z Venezią (0:1)
  • Szymon Żurkowski (Spezia) – 21 minut z Venezią (0:1)
  • Arkadiusz Reca (Spezia) – 90 minut z Venezią (0:1)
  • Przemysław Wiśniewski (Spezia) – poza kadrą (kontuzja) na mecz z Venezią (0:1)
  • Adrian Benedyczak (Parma) – 45 minut i dwa gole z Catanzaro (5:0)
  • Bartosz Bereszyński (Empoli) – 90 minut i z Romą (0:7)
  • Mateusz Praszelik (Cosenza Calcio) – 17 minut z Südtirol (2:2)
  • Jakub Łabojko (Ternana) – 90 minut i żółta kartka z Como (0:1)
  • Mateusz Wieteska (Cagliari) – 90 minut i czerwona kartka za dwie żółte w doliczonym czasie gry z Udinese (0:0)

CZYTAJ NA WESZŁO:

Rocznik 1987. Urodził się tego samego dnia, co Alessandro Del Piero tylko 13 lat później. Zaczynał w tygodniku „Linia Otwocka”, gdzie wnikliwie opisywał m.in. drugoligowe losy OKS Start Otwock pod rządami Dariusza Dźwigały. Od lutego 2011 roku do grudnia 2021 pracował w „Przeglądzie Sportowym”, gdzie zajmował się głównie polską piłką ligową. Lubi pogrzebać przy kontrowersjach sędziowskich, jak również przy sprawach proceduralnych i związkowych. Fan spotkań niższych klas rozgrywkowych, gdzie kibicuje warszawskiemu PKS Radość (obecnie liga okręgowa). Absolwent XXV LO im. Józefa Wybickiego w Warszawie i Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza.