Kazimierz Jagiełło mistrzem Gwinei. 67-letni polski trener dokonał wielkiej rzeczy z klubem Hafia FC. To jest pierwszy tytuł mistrzowski dla tego klubu od 1985 roku. Kibice tej drużyny czekali na to upragnione trofeum aż 38 lat!
Polski szkoleniowiec trafił do klubu ze stolicy Gwinei w listopadzie 2022 roku. Szybko wkomponował swoją myśl szkoleniową do drużyny i w pierwszym sezonie zrobił mistrza. Tym samym przerwał ośmioletnią dominację Horoya AC, klubu, który nieprzerwanie od sezonu 2014/15 regularnie zdobywał mistrzostwo kraju.
Hafia FC pokonała 3:1 w ostatniej kolejce gwinejskiej ekstraklasy z Flamme Olympique FC i z dorobkiem 50 punktów wygrała ligę. Horoya AC uzbierało o jedno oczko mniej od drużyny polskiego szkoleniowca.
Trener Kazimierz Jagiełło 🇵🇱 MISTRZEM GWINEI 🇬🇳 z HAFIA FC!
Dla zespołu z Konakry to pierwsze zwycięstwo w lidze od 1985 roku!
Proszę przekazać tacie gratulacje @SzymonZJagiello i powiedzieć, że sporo Polaków oglądało! 😊 pic.twitter.com/3trbsA7vXx
— Afrykański Futbol (@AfrykanskiF) June 18, 2023
Kazimierz Jagiełło nie jest postacią powszechnie znaną w Polsce. W przeszłości pracował w niższych ligach w Belgii, miał również krótki epizod w Polonii Warszawa za czasów Józefa Wojciechowskiego. Teraz robi furorę w Gwinei.
– Mimo że Gwinea na arenie międzynarodowej nie osiągnęła wielkich wyników, jest krajem piłkarskim. Tutaj wszyscy grają w piłkę! Idzie pan ulicą i widzi podstawione dwie bramki. Jedzie samochód, przestają grać. Samochód pojechał, zaczynają grać dalej. Wszędzie, gdzie mają kawałek miejsca, grają bez przerwy. Tak tworzy się tutaj bardzo utalentowana młodzież, którą trzeba potem ogarnąć. Dać jej pewną strukturę wychowawczą, edukacyjną i tak dalej. Pomału to idzie do przodu, choć na pewno nie tak szybko, jak byśmy chcieli. Jeśli chodzi o dobry materiał do pracy, jest go dużo – opowiadał nam w kwietniu.
Polecamy zapoznać się z jego historią. Jak Kazimierz Jagiełło trafił do Afryki? Jak wygląda życie Gwinejczyków i praca trenera klubowego? Czym szokuje ten kraj, a czym z kolei przyciąga? Jakich rzeczy człowiek z Europy może nauczyć się od tamtejszych ludzi? Jakie mają tam zwyczaje i rytuały? Zapraszamy do tekstu Kamila Warzochy.
WIĘCEJ O KAZIMIERZU JAGIELLE:
Fot. Twitter/HafiaFc