Gole Frankowskiego, Szysza i Świderskiego, asysty Drągowskiego i Piotrowskiego | STRANIERI

11 kwietnia 2023, 11:28 • 8 min czytania 12 komentarzy

Kto się obijał przy okazji Wielkanocy, ten się obijał, ale akurat piłkarze – przynajmniej w teorii – nie mogli liczyć na labę i musieli swoje na boisku zrobić. Kilku naszych zawodników zarabiających na chleb za granicą nie leserowało i solidnie przysłużyło się swoim klubom. Zapraszamy na poświąteczne wydanie Stranierich.

Zaczynamy od Przemysława Frankowskiego i jego RC Lens. Po pierwsze, ekipa z Nord-Pas-de-Calais kryzys z początku roku najwidoczniej ma za sobą, bo w ostatniej kolejce odniosła czwarte zwycięstwo z rzędu i brutalnie wykorzystała dwa potknięcia (czyli remisy) Olympique Marsylia. Dzięki wygranej ze Strasbourgiem Les Artesiens uciekli rywalom z południa Francji na dwa punkty i w tym momencie jako wicelider zajmują pozycję gwarantującą kwalifikację do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dla zespołu z dziesiątym budżetem w Ligue 1 (62 miliony euro) to byłby naprawdę duży sukces.

Do odniesienia zwycięstwa wydatnie przyczynił się Frankowski, który na początku spotkania pewnym uderzeniem zdobył bramkę na 1:0. To trzecie trafienie wahadłowego (w ostatniej kolejce lewego) w trwającym sezonie i w zestawieniu z dwoma asystami może to wielkiego wrażenia nie robi, ale generalnie Polak to siła napędowa ofensywy Lens:

• najwyższe oczekiwane asysty – Frankowski (5,7)
  • najwięcej kluczowych podań – Frankowski (55)
  • najwięcej udanych dośrodkowań w pole karne – Frankowski (21)

Do tego dochodzi drugie miejsce w zespole pod względem udanych podań w pole karne (41) i działań prowadzących do strzału (101). Słowem – forma jest.

Poza tym z Polaków w ligach TOP 5 asystą wyróżnił się… bramkarz Spezii Bartłomiej Drągowski. Golkiper posłał długaśne podanie do M’Bali Nzoli, a ten poradził sobie z Igorem Julio i wyrównał.

A wyrównać musiał, bo Przemysław Wiśniewski, który drugi raz w karierze zaczął mecz Serie A w podstawowym składzie, interweniował tak pechowo, że pokonał Drągowskiego.

Ale mimo swojaka Wiśniewski spisał się solidnie przeciwko Violi, wg La Gazzetty dello Sport na sześć i nawet został delikatnie pochwalony, że zapobiegł kilku innym groźnym sytuacjom.

To tyle, jeśli chodzi o gole czy asysty w pięciu najmocniejszych ligach Europy, ale na chwilę jeszcze zostajemy w Italii – nadeszła wiekopomna chwila i Brescia znowu odniosła zwycięstwo. Znowu, bo poprzednio udało jej się to osiągnąć 27 listopada 2022 ze SPAL. Przez kolejnych 135 dni w 17 spotkaniach Le Rondinelle poniosły dwanaście porażek (w tym siedem z rzędu) i zebrały pięć remisów. Dopiero w miniony poniedziałek drużyna z Lombardii wygrała – z Ternaną 1:0, a odnotowujemy to ze względu na Jakuba Łabojkę. Środkowy pomocnik też nie ma za sobą najlepszych dni w życiu, od grudnia nie wystąpił w wyjściowej jedenastce, ale teraz szansę dostał i ją wykorzystał, jako że zanotował asystę przy zwycięskim golu Alexandra Jallowa.

Sytuacja Brescii wciąż jest cholernie trudna, na sześć kolejek przed końcem traci pięć punktów do bezpiecznego miejsca, ale mimo wszystko ten triumf troszeczkę tlenu zespołowi podał.

W kwietniu w dobrej formie jest Patryk Szysz z Istanbul Basaksehir. W poprzednim tygodniu strzelił dwa gole w Pucharze Turcji przeciwko Galatasaray, a w niedzielę zdobytą bramką uratował zespołowi punkt w potyczce z Sivassporem.

To trzecie trafienie pomocnika w obecnym sezonie Sueper Lig, ale warto zauważyć, że wreszcie odżył i – chyba – na stałe wyrwał się z rezerwy. Na ostatnich pięć spotkań Basaksehiru czterokrotnie było dla niego miejsce w podstawowym składzie.

Po następne gole Polaków musimy lecieć za ocean. Karol Świderski niezmiennie pokazuje dobrą dyspozycję i ładnym uderzeniem zza pola karnego zdobył bramkę dla Charlotte FC.

Łyżka dziegciu – jego ekipa znowu poniosła porażkę, już w czwartą w siedmiu kolejkach trwających rozgrywek. Mizeria.

A teraz drepczemy szczebel niżej do USL Championship, gdzie błysnął Dariusz Formellą. Brązowy medalista mistrzostw Europy U-17 z 2012 roku sieknął bramkę i zanotował asystę dla Oakland Roots.

Oto gol:

A oto asysta:

Po kolejną asystę Polaka-rodaka wracamy do Europy – do Bułgarii. Tam bardzo dobrze w barwach Łudogorca Razgrad poczyna sobie Jakub Piotrowski, który przy okazji prania po czterech literach Botewa Warca zanotował siódmą ligową asystę w sezonie.

W sumie to dziesiąte ostatnie podanie w sezonie i trzecie zanotowane w trzech ostatnich występach z rzędu. Ewidentnie Piotrowski odżył i biorąc pod uwagę, że w środku pola reprezentacji Polski nie ma dobrobytu, warto się mu przyglądać.

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut z Fulham (1:0)
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą (kontuzja)
  • Matty Cash (Aston Villa) – poza kadrą (kontuzja)
  • Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut i Manchesterem City (1:4)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – od 80. minuty z Liverpoolem (2:2)
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – na ławce z Hull (0:1)
  • Przemysław Płacheta (Norwich) – poza kadrą (kontuzja)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – 90 minut i żółta kartka ze Stoke (0:0)
  • Michał Helik (Huddersfield) – 90 minut z Blackburn (2:2)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) – mecz dzisiaj

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – 90 minut z WS Wanderers (2:2)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – 85 minut z Melbourne City (1:4)

BELGIA

• Radosław Majecki (Cercle Brugge) – 90 minut z Royal Antwerp FC (1:2)
  • Patryk Walicki (Gent) – poza kadrą
  • Aleksander Buksa (Standard Liege) – 90 minut w rezerwach z KMSK Deinze (1:2)
  • Kamil Piątkowski (Gent) – od 70. minuty z Royal Union SG (1:1)
  • Karol Fila (Zulte Waregem) – 84 minuty z Charleroi (2:3)

BUŁGARIA

• Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik) – 90 minut z Czerno More Warna (0:1)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – 73 minuty i asysta z Botewem Wraca (8:1)