Kapitalna seria Buksy, obroniony rzut karny Grabary i Fabiańskiego | STRANIERI

Autor:Szymon Janczyk

16 maja 2022, 09:39 • 6 min czytania 1 komentarz

Może i sezon w Europie i na świecie się kończy, ale nasi kadrowicze nie zawodzą. W ostatnich kolejkach obecnych rozgrywek biało-czerwoni grający poza granicami kraju dali radę. Co słychać u stranierich?

Na pierwszy plan wysuwają się ci, którzy na co dzień kopią w Premier League. Bardzo dobry występ przeciwko Liverpoolowi zaliczył Matty Cash. Wiadomo, że gra z The Reds to nic łatwego i przyjemnego, ale Polak był czołową postacią Aston Villi. Zanotował siedem skutecznych interwencji (wybicia, przejęcia itd.), wygrał sześć z ośmiu pojedynków, a w dodatku wybił piłkę zmierzającą do bramki. Wisienką na torcie był tytuł gracza sezonu przyznany mu przez kibiców. Łukasz Fabiański też nie ma się czego wstydzić. Golkiper wybronił kolejny rzut karny i śrubuje swój rekord w Premier League. Poza tym wyciągnął sześć innych strzałów – szacun.

A skoro już o interwencjach bramkarzy, to rzut karny obronił również Kamil Grabara. Polak uratował punkty Kopenhadze, która wygrała z Randers. Tym samym jego zespół zrobił kolejny krok w kierunku mistrzostwa kraju.

Jeśli chodzi o piłkarzy z pola, warto odnotować powrót po kontuzji Pawła Dawidowicza oraz Kamila Glika we Włoszech. Ten drugi awansował do półfinału baraży, których stawką jest awans do Serie A. Glik zanotował przy tym siedem skutecznych interwencji. Sukcesem może pochwalić się również Rafał Makowski, który został wicemistrzem Węgier. Gorycz porażki przełknął za to Aleksander Buksa, którego Genoa spadła do Serie B.

W zupełnie innym nastroju jest jego brat. Adam Buksa w minionym tygodniu walnął dwie bramki w Pucharze USA i dwie bramki w lidze. Tym samym napastnik New England Revolution przedłużył serię spotkań ze strzelonym golem do sześciu. Buksa jest trzecim piłkarzem w klasyfikacji strzelców MLS.

Równie udany występ zanotował Konrad Michalak. Jego Konyaspor pokonał Hatayspor, a Polak zanotował bramkę i asystę. Przez długi czas Michalak był głównie zmiennikiem, ale w końcówce sezonu odpalił i zaczął zbierać liczby. Miesiąc temu popisał się takim samym wyczynem w starciu z Gaziantepsporem. Wydarzeniem weekendu był jednak prawdopodobnie ostatni występ Roberta Lewandowskiego dla Bayernu Monachium. RL9 uświetnił go bramką i siódmym tytułem króla strzelców Bundesligi.

ANGLIA

• Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Brentford (0:3)
  • Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut i obroniony rzut karny z Manchesterem City (2:2)
  • Jarosław Jach (Crystal Palace) – poza kadrą
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą (kontuzja)
  • Mateusz Klich (Leeds) – od 59. minuty z Chelsea (0:3), 83 minuty z Brighton (1:1)
  • Przemysław Płacheta (Norwich City) – od 67. minuty z Leicester (0:3), poza kadrą
  • Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut z Liverpoolem (1:2) i Crystal Palace (2:2)

BELGIA

• Kacper Kozłowski (Royale Union) – na ławce z Anderlechtem (2:0)

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – bez meczu

CYPR

• Kacper Chorążka (Omonia Nikozja) – poza kadrą
  • Patryk Procek (PAEEK) – poza kadrą
  • Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – poza kadrą (kontuzja)
  • Jakub Łabojko (AEK Larnaka) – poza kadrą
  • Kamil Wojtkowski (Ethnikos) – 45 minut z Doksą (1:2),

CZECHY

• Kacper Zych (MFK Karwina) – na ławce z Bohemians Praga (0:4)

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut z Silkeborg (2:1) i Randers (2:0)
  • Dawid Kurminowski (Aarhus) – 74 minuty z Viborgiem (0:1), od 86. minuty z Velje (0:1)

FINLANDIA

• Rafał Wolsztyński (Seinajoen) – poza kadrą

FRANCJA

• Marcin Bułka (OGC Nice) – na ławce z Saint-Ettiene (4:2) i Lille (1:3)
  • Karol Fila (Strasbourg) – od 94. minuty z Clermont (1:0)
  • Przemysław Frankowski (Lens) – 83 minuty z Troyes (3:1)
  • Radosław Majecki (Monaco) – poza kadrą
  • Arkadiusz Milik (Marsylia) – na ławce z Rennais (0:2)

GRECJA

• Damian Szymański (AEK) – 90 minut z Gianniną (3:0), 90 minut i żółta kartka z Arisem (2:3)
  • Grzegorz Krychowiak (AEK) – 78 minut i gol z Gianniną (3:0), 90 minut i żółta kartka z Arisem (2:3)
  • Michał Karbownik (Olympiakos) – poza kadrą

HISZPANIA

• Mateusz Bogusz (Ibiza) – poza kadrą (kontuzja)

HOLANDIA

• Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – poza kadrą (kontuzja)
  • Przemysław Tytoń (Ajax Amsterdam) – na ławce z Vitesse (2:2)

INDIE

• Ariel Borysiuk (Chennaiyin) – koniec sezonu
  • Łukasz Gikiewicz (Chennaiyin) – koniec sezonu

JAPONIA

• Jakub Słowik (FC Tokio) – 90 minut z Jubilo Iwata (1:2)
  • Jakub Świerczok (Nagoya Grampus) – zawieszenie za doping

KAZACHSTAN

• Piotr Grzelczak (Atyrau) – na ławce z Qyzyljar (3:3)
  • Paweł Baranowski (Atyrau) – poza kadrą (kontuzja)
  • Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty) – 90 minut i żółta kartka z Astaną (0:6)

NIEMCY

• Rafał Gikiewicz (Augsburg) – 90 minut z Greuther Fuerth (2:1)
  • Robert Gumny (Augsburg) – 45 minut z Greuther Fuerth (2:1)
  • Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut i gol z Wolfsburgiem (2:2)
  • Bartosz Białek (Wolfsburg) – od 83. minuty z Bayernem (2:2)
  • Marcel Lotka (Hertha Berlin) – 90 minut z Borussią Dortmund (1:2)
  • Jakub Piotrowski (Fortuna Dusseldorf) – od 14. minuty i żółta kartka z St. Pauli (1:2)
  • Adam Bodzek (Fortuna Dusseldorf) – poza kadrą
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – 90 minut i żółta kartka z Nuernberg (2:1)
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – od 67. minuty i gol z Fortuną Dusseldorf (2:1)
  • Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – poza kadrą

ROSJA

• Rafał Augustyniak (Ural) – 79 minut i asysta z Rubinem (3:0)
  • Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – na ławce z Dynamem (2:2)
  • Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – 90 minut z Lokomotiwem (2:2)

RUMUNIA

• Adrian Cierpka (CS Mioveni) – mecz dzisiaj
  • Paweł Tomczyk (CS Mioveni) – mecz dzisiaj

SŁOWACJA

• Miłosz Kozak (Spartak Trnawa) – 90 minut z Ziliną (2:1)

SZKOCJA

• Maksymilian Stryjek (Livingston) – poza kadrą
  • Maciej Dąbrowski (Hibernian) – na ławce z Dundee FC (1:3)
  • Mateusz Żukowski (Rangers) – poza kadrą

TURCJA

• Konrad Michalak (Konyaspor) – 68 minut z Antalyasporem (2:3), 90 minut, gol i asysta z Hataysporem (3:1)
  • Paweł Olkowski (Gaziantep) – na ławce z Alanyasporem (0:3)
  • Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor) – poza kadrą
  • Jakub Szumski (Erzurumspor) – poza kadrą
  • Adam Stachowiak (Denizlispor) – poza kadrą

OBSTAWIAJ LIGI ZAGRANICZNE Z EARLY PAYOUT W FUKSIARZ.PL!

USA

• Adam Buksa (New England Revolution) – 90 minut i 2 gole z Atlantą (2:2), 62 minuty i 2 gole z Cincinnati (5:1)
  • Patryk Klimala (New York Red Bulls) – 45 minut z Union (1:1)
  • Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – od 66. do 89. minuty z LAFC (2:0), poza kadrą (kontuzja)
  • Kacper Przybyłko (Chicago Fire) – poza kadrą
  • Gabriel Slonina (Chicago Fire) – 90 minut z Cincinnati (1:2)
  • Jan Sobociński (Charlotte FC) – 90 minut i żółta kartka z Richmond (5:1), na ławce z Impact (0:2)
  • Karol Świderski (Charlotte FC) – 76 minut z Impact (0:2)
  • Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) – od 77. minuty z Impact (0:2), od 72. minuty z Richmond (5:1)
  • Dariusz Formella (Oakland Roots) – 85 minut z Las Vegas Lights (1:1)

WĘGRY

• Lukas Klemenz (Honved) – na ławce z Puskas Akademia (2:1)
  • Rafał Makowski (Kisvarda FC) – od 75. minuty z Zalaegerszegi (2:1)

WŁOCHY

• Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – mecz dzisiaj
  • Aleksander Buksa (Genoa FC) – poza kadrą
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) – od 86. minuty z Torino (0:1)
  • Mateusz Praszelik (Hellas Werona) – na ławce z Torino (0:1)
  • Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – na ławce z Romą (2:0)
  • Krzysztof Piątek (Fiorentina) – od 76. minuty z Romą (2:0)
  • Paweł Jaroszyński (Salernitana) – poza kadrą
  • Karol Linetty (Torino) – na ławce z Hellasem (1:0)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Sassuolo (1:3)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) – mecz dzisiaj
  • Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – na ławce z Interem (1:3)
  • Nikola Zalewski (Roma) – 66 minut z Fiorentiną (2:2), od 46. minuty z Venezią (1:1)
  • Szymon Żurkowski (Empoli) – 73 minuty z Salernitaną (1:1)