Trzy lata triumwiratu. Analiza zarządzania Wisłą Kraków

Opublikowane 07.05.2022 08:32 przez

Damian Smyk

Minęły już grubo ponad trzy lata, odkąd Wisła Kraków znalazła się w rękach Jakuba Błaszczykowskiego, Tomasza Jażdżyńskiego i Jarosława Królewskiego. To oni rzucili się do ratowania klubu, który zmierzał do grania po wsiach i pastwiskach. Dali też nadzieję kibicom na to, że dla „Białej Gwiazdy” wychodzi słońce. Jak wygląda ta kadencja władz Wisły? Więcej jest plusów czy minusów? Skoro zapowiadało się tak dobrze, to dlaczego w Krakowie śmierdzi spadkiem?

Uznaliśmy, że to właściwy czas, by usiąść do udzielenia odpowiedzi. Podzieliliśmy całą działalność klubu na kilka segmentów – finansowy, transferowy, trenerski, medialny, osobno omówiliśmy sprawę dyrektora sportowego. I staraliśmy się mocno pochylić nad każdym z tych wątków.

Wisła Kraków a sprawa wyników

Od lat analitycy zastanawiają się nad tym, który dostępny nam wskaźnik najlepiej potrafi oddać „siłę klubu”. Swoje algorytmy mają bukmacherzy, którzy ryzykują przecież w szacowaniu sił swoimi pieniędzmi. Pewnie jednym z bardziej fałszywych algorytmów jest ranking UEFA. Natomiast najpopularniejszym z tych najbardziej znanych jest algorytm oparty na rankingu Elo. W dużym skrócie: polega on na „punktowaniu” danej drużyny za każdy mecz, a liczba punktów jest zależna od m.in. spodziewanego wyniku, siły rywala, indeksu różnicy goli.

Biorąc pod uwagę właśnie ranking Elo, jesteśmy w stanie oszacować jak zmieniała się siła Wisły Kraków w ostatnich latach. Trio Błaszczykowski-Jażdżyński-Królewski przejmowali kontrolę nad sekcją piłkarską w styczniu 2019 roku, więc weźmy za punkt odniesienia właśnie ten moment. Wówczas w rankingu Elo wiślacy mieli 1345 punktów.

Przed „Białą Gwiazdą” były tylko cztery zespoły w lidze: Legia (1435), Lech (1393), Lechia (1384) oraz Jagiellonia (1381). Średnia ekstraklasowa wynosiła 1318.

Ranking Elo Wisły Kraków na 01.01.2019r.

Gdzie Wisła Kraków w rankingu Elo jest dziś? Ma 1285 punktów. W Ekstraklasie zajmuje dopiero czternaste miejsce. Wyprzedza jedynie Bruk-Bet Termalikę, Górnika Łęczna, Zagłębie Lubin oraz Stal Mielec. Natomiast jeśli spojrzymy szerzej na ten okres, to widzimy stabilizację na relatywnie niskim poziomie – około 1300 – w porównaniu do poprzedniej dekady. Żeby to do czegoś odnieść – na ten moment wynik 1319 ma Warta Poznań, która ma przecież dość kiepski sezon, jesienią zmieniła trenera i wciąż nie jest pewna utrzymania.

Ranking Elo Wisły Kraków na 06.05.2022r.

Wiślacy notowali dwa wyskoki – za kadencji Hybalii i nieco dłuższy za kadencji Guli, natomiast w perspektywie chociażby lat 2014-2018 to i tak niski wynik. Co ciekawe – pod koniec 2019 roku Wisła zanotowała najniższy ranking Elo od lat ’60. Spadła wtedy na poziom 1229.

Historyczny ranking Elo Wisły Kraków – wszystkie dane via clubelo.com

Te dane potwierdzają tylko tabele, które doskonale znamy – tabele Ekstraklasy. Jeśli weźmiemy łączną tabelę za okres od 1 stycznia 2019 roku do dziś, to wychodzi nam na to, że Wisła Kraków jest najsłabiej punktującym zespołem z grona drużyn, które były w Ekstraklasie przez te wszystkie sezony.

Wisła Kraków zatem była na tyle silna, by przetrwać w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale jednocześnie na tyle słaba, że punktowała najgorzej z grona drużyn ekstraklasowych. Dość powiedzieć, że Raków Częstochowa, który do Ekstraklasy awansował pół roku po przejęciu Wisły przez triumwirat, zdobył w niej aż o 49 punktów więcej od Wisły. „Biała Gwiazda” ma średnią punktową na poziomie 1,11 pkt/mecz. Patrząc na ten sezon – to dokładnie średnia, która powinna zapewnić utrzymanie, ale ciut nad strefą spadkową.

Dla porównania – tegoroczny beniaminek Radomiak ma średnią 1,42 pkt/mecz. Warta Poznań, o której wspominaliśmy, przez ten okres wykręciła w Ekstraklasie średnią 1,29 pkt/mecz.

Wisła Kraków a dyrektor sportowy

Tomasza Pasiecznego sprowadzano po to, by dział sportowy w Wiśle Kraków nieco usystematyzować i sprofesjonalizować. Do tamtej pory Biała Gwiazda działała trochę na wariackich papierach po zmianach właścicielskich, a Pasieczny, które swoje w futbolu widział, miał pozwolić jej zrobić krok do przodu.

Na razie bez oceny, kto tutaj zawalił, niemniej: z tej szansy absolutnie nie skorzystano. Mowa bowiem o dyrektorze sportowym, który za czasów swojej kadencji przeżył dwóch trenerów i… żadnego z nich nie wybrał. Kuriozalne, przyznacie.

O zatrudnieniu Guli mówił tak: – To jest na tyle dobre nazwisko, na tyle świetny trener, że gdy odchodził z Pilzna, to podejrzewam, że władze Wisły dostały ze 30 telefonów o jego dostępności. Mnie wtedy w Wiśle nie było, gdy ten pomysł powstał. Po drugie trochę zajęło, by trenera przekonać, bo to nie jest tak, że nie miał innych ofert. Nie mogę się więc nazywać autorem tego pomysłu, ale od początku go wspierałem, bo trener Gula to ekstra fachowiec pod to, co chcemy grać. I ze swojej strony zrobiłem wszystko, żeby trafił do Wisły. Nasz klub jest świetnym projektem, który można zbudować, bo nie oszukujmy się – na swój potencjał i możliwości jest jeszcze dość nisko. Mamy tu duże, ładne miasto, niedaleko rodzinnych stron trenera. Więc wszystko złożyło się w całość pod względem sportowo-życiowym.

Pasieczny zaopiniował więc, że ściągnięcie Guli jest w porządku, ale ostatecznie – nie był to jego autorski pomysł. To trochę mija się z tym, co widzimy w innych klubach, gdzie dyrektor sportowy od A do Z potrafi wymyślić sobie trenera, by potem go podpisać, wprowadzić do klubu i wspierać. Zresztą Pasieczny podkreślał wówczas, że Gula na pewno nie zostanie zwolniony. Jak to się skończyło i dla trenera, i dla Pasiecznego – wszyscy pamiętamy.

A że Pasieczny nie wymyślił Brzęczka… To jest dość oczywiste. Ze wszystkich wolnych i dostępnych dla Wisły trenerów wybrano akurat tego, który jest krewnym właściciela. Po drugie – nawet jeśli to odrzucić i pamiętać o nie tak małych przecież kompetencjach Brzęczka – wystarczy spojrzeć na daty. Brzęczek został nowym szkoleniowcem 14 lutego. Pasieczny odszedł z Wisły czwartego marca.

Trudno więc wierzyć, że dyrektor sportowy namaścił szkoleniowca, a chwilkę później już go w klubie nie było. Nawet u nas, w lidze pełnej absurdów, byłaby to wyjątkowo naciągana teoria.

Ponadto po odejściu Pasiecznego z obozu Wisły wypływały już krytyczne głosy na temat dyrektora sportowego. Dawid Błaszczykowski mówił: – Równowaga między Polakami i obcokrajowcami została zachwiana. Władze klubu akceptowały transfery, lecz za cały proces odpowiadał dyrektor sportowy.

Nie było więc chemii i zadowolenia z dyrektora. Do podsumowania transferów jeszcze przejdziemy, ale samo to, że Pasieczny został pożegnany po tak krótkim okresie pracy, nie świadczy o Wiśle najlepiej. O trenerach już napisaliśmy, ale przecież Pasieczny część piłkarzy podpisanych w letnim okienku transferowym już zastał. Miał dużo większy wpływ na okienko zimowe, niemniej i tam znajdziemy przykład Momo Cisse, którego dyrektor sportowy nie chciał, ale uparł się na tego gracza Jakub Błaszczykowski (a to przecież zawodnik zagraniczny).

Gdy do Jagiellonii przyszedł Łukasz Masłowski, wyraźnie podkreślił, że potrzebuje trzech okienek na przebudowę (zobaczymy, jak będzie z realizacją). Tymczasem Pasieczny, który też miał przebudowywać Wisłę, dostał jakieś ogryzki. Nie jest to szczególnie poważne.

Na pewno błędem Pasiecznego było z kolei to, że tak jak wymyślił sobie jedną koncepcję, tak ślepo i do końca się jej trzymał. Gdy Wisła Kraków dostała 0:5 od Lecha, mówił, że woli grać w ten sposób i się rozwijać, a nie stać dupą w polu karnym. Szczególnie chodziło tutaj o mecze wyjazdowe. Pasieczny podkreślał, że Biała Gwiazda obrała trudną drogę, ale chce się jej bardzo mocno trzymać.

No i tutaj zabrakło elastyczności. Drużynie nie szło, a trener i dyrektor sportowy nie mieli zamiaru czegokolwiek zmieniać. Jak chcieli grać piłeczką, tak grali, bez oglądania się na tabelę. A tam czerwona strefa podjeżdżała coraz bliżej, by teraz trzymać Wisłę w swych czułych objęciach bardzo mocno.

Wisła Kraków a sprawa transferów

Podsumowaliśmy transfery, których dokonywały obecne władze Wisły. Z jednym zastrzeżeniem – odrzuciliśmy zimowe okienko 18/19, bo tam jednak działano na wariackich papierach, bez szans na skauting, po prostu brano kolejnych piłkarzy, którzy mogą pomóc w przetrwaniu cholernie trudnego okresu. Ocena tych ruchów byłaby więc po prostu nie w porządku.

Kolejnych piłkarzy podzieliliśmy na cztery grupy. Tych, co do których nie ma żadnych wątpliwości. Tych, którzy grali lub grają naprawdę nieźle, albo zdradzają konkretny potencjał na przyszłość. Następnie są zawodnicy rozczarowujący. Spodziewaliśmy się po nich więcej. Lecz jednocześnie nie wrzucamy ich do kategorii „szrotu”, bo tam miejsce zarezerwowaliśmy dla największych dziadów.

Wiadomo – przy paru opcjach dałoby się pokłócić, ale nie wpłynie to na całokształt. Jeden w tę, czy kolejny w drugą – przy tak długim okresie nie zmieni to oceny ogólnej.

Top:

 • Alon Turgeman
 • Michal Frydrych
 • Yaw Yeboah
 • Aschraf El Mahdioui

Wąska kategoria. Yeboah i Aschraf raz, że grali naprawdę dobrze (choć na przykład Yeboah falami), to jeszcze dali Wiśle na sobie zarobić. Były to więc ruchy udane sportowo i finansowo. Turgeman z kolei nie zagrzał w Krakowie miejsca zbyt długo, niemniej w dziewięciu meczach strzelił sześć goli. Po prostu brakowało środków, by go zatrzymać. Michal Frydrych to zaś lider tej drużyny i zmienia tego fakt, że ten sezon ma gorszy.

Porządne:

 • Jean Carlos Silva
 • Georgij Żukow
 • Felicio Brown Forbes
 • Matej Hanousek
 • Luis Fernandez
 • Zdenek Ondrasek
 • Joseph Colley
 • Marko Poletanović
 • Elvis Manu
 • Stefan Savić
 • Gieorgij Citaiszwili
 • Mikołaj Biegański
 • Momo Cisse

Tutaj mamy zawodników, którzy pomogli, pomagają albo jeszcze mogą pomóc Wiśle. Największe wątpliwości? Pewnie Savić, bo on zbyt często jest przeciętny, niemniej od dwóch sezonów bywa podstawowym piłkarzem Wisły i notuje liczby, choć oczywiście bez szału. Są też piłkarze, którzy mają szansę wybić się wyżej – choćby Manu, Citaiszwili czy Colley, ale na dziś to chyba odpowiednia półka.

Rozczarowujące:

 • Michal Skvarka
 • Alan Uryga
 • David Niepsuj
 • Michał Mak
 • Rafał Janicki
 • Serafin Szota
 • Nikola Kuveljić
 • Hebert
 • Mateusz Hołownia
 • Adi Mehremić
 • Enis Fazlagić
 • Sebastian Ring
 • Dawid Abramowicz
 • Uros Radaković
 • Paweł Kieszek
 • Kacper Rosa
 • Dor Hugi
 • Jan Kliment
 • Hubert Sobol
 • Mateusz Młyński

Nie na wszystkie rozczarowania Wisła Kraków miała wpływ, bo choćby Alan Uryga był pewniakiem to dobrego transferu, jednak opuszcza kolejne mecze przez kontuzje. Natomiast są tu tacy piłkarze, po których obiecywano sobie sporo, ale oni kompletnie nie dojechali. Skvarka, Fazlagić, Młyński, Mehremić, Kliment – to mieli być zdecydowanie lepsi zawodnicy. Tak ich nam reklamowano, Tomasz Pasieczny na przykład wręcz zachwycał się tym ostatnim (o, kamyk do ogródka). Wyszło gorzej niż przeciętnie.

„Szrot”:

 • Przemysław Zdybowicz
 • Chuca
 • Fatos Beqiraj
 • Damian Pawłowski
 • Lubomir Tupta
 • Souleymane Kone
 • David Mawutor
 • Żan Medved
 • Krystian Wachowiak
 • Tim Hall

Kompletne kasztany. Beqiraj wyglądał jak oldboj, piłkarza pokroju Mawutora można znaleźć w pierwszej lepszej trzeciej lidze, Hall wyjechał po tygodniu. W większości to kompromitujące ruchy.

I teraz tak, statystyka wygląda następująco. Naliczyliśmy Wiśle 47 transferów przychodzących, co jak na okres od lata 19/20 jest wysokim wynikiem – ruch przy Reymonta jest jak na dworcu, budują tę drużynę, budują, ale coś nie mogą zbudować.

Pewnie dlatego, że zbyt wiele transferów wiślakom to się nie udało – w dwóch pierwszych kategoriach jest 17 zawodników, czyli 36%. Transferów typu TOP było ledwie cztery, w szrociarni mamy dwa razy tyle miejsca.

Przez Białą Gwiazdę przewinęło się po prostu zbyt wielu przeciętnych piłkarzy. Próbowano, szukano w różnych miejscach, ale bez większego rezultatu.

Jak zaś wygląda w tym wszystkim Tomasz Pasieczny, który poza Cisse odpowiadał od A do Z za zimowe okienko? Drogim nabytkiem był Fazlagić, który nie załapał się nawet do drugiej kategorii. Nie ma tam też Ringa. Dyrektor sportowy mniej lub bardziej trafiał za to z Fernandezem, Colleyem, Manu i Ondraskiem.

Nie było to więc stracone okno, a wręcz bliżej mu do przyzwoitego.

Wisła a sprawa medialna

Wpadł nam gdzieś w oko ostatnio taki wpis – że Wisła Kraków walczy o utrzymanie, a jeden z właścicieli kłóci się z arbitrami w tunelu, drugi wykłóca się z Cracovią o miano najstarszego klubu, a trzeci wojuje na Twitterze z „Niewydrukowaną tabelą” w ręce. Oczywiście to tylko śmieszno-zabawny tweet, bo przecież na sędziego nie wydziera się przez cały dzień, a pisać na Twitterze można w przerwie na kawę, natomiast skłoniło nas to do refleksji nad tym, jak przebiegł medialno-kibicowski odwrót w narracji na temat trio Błaszczykowski-Jażdżyński-Królewski.

Początki były spektakularne. Trio wjechało na białym koniu i zdobyło powszechne uznanie. Oczywiście poprzeczka nie była zawieszona zbyt wysoko, bo trzeba było być bardziej wiarygodnym od Vanny Ly i mniej kumatym niż Sharksi, ale trzeba oddać triumwiratowi, że na papierze prezentowali się jako wymarzone trio do ratowania klubu. Wiślacka legenda, sprawny biznesmen i ekscentryczny komputerowiec z zapleczem start-upowym.

Błaszczykowskiego znaliśmy, Jażdżyńskiego mogliśmy wygooglować, a Królewski odstawił prawdziwy show w mediach. Wystarczy wejść w komentarze pod „Stanem Futbolu”, w którym pojawił się po raz pierwszy przed szerszą publiką, by zobaczyć, że Królewski robił wrażenie gościa z innej bajki. Wiecie – tego wyśnionego przez fanów piłkarskiego Elona Muska, który wrzuci kadrę drużyny w jakiś program, komputer popracuje i wypluje idealną taktykę. Gościa, który zrobi szacher-macher w laptopie i wynajdzie skrzydłowego za pięć dolarów, który pozamiata ligę. Przedsiębiorcę, który w magiczny sposób naprawi finanse Wisły Kraków.

Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że dziś cała trójka jako całość, jak i każdy z nich osobno w mediach sobie przeskrobali. Pierwsze wrażenie poszło w las, zaczęła się rzeczywistość.

Przypomina nam się w tym momencie rozmowa z szefem marketingu pewnego dużego klubu w Polsce. Powiedział nam wtedy coś takiego: – Marketing, PR, social-media, budowanie marki… To wszystko można zrobić świetnie. Możesz zatrudnić specjalistów, być gotowym na wiele scenariuszy. Ale koniec końców liczą się wyniki. Prezes może udzielić najmądrzejszego i najciekawszego wywiadu na świecie, ale zostanie wyśmiany i wyszydzony, gdy klubowi akurat nie idzie, a gdy akurat idzie dobrze, to będzie chwalony za te wypowiedzi.

I przecież w przypadku władz Wisły można byłoby pójść tym samym tropem. Gdyby na boisku żarło, to wspominalibyśmy mitingi z socios, kąśliwy język Królewskiego byłby ciekawym kolorytem dla ligi, Błaszczykowski byłby doceniany za walkę o dobre sędziowanie, a Jażdżyński za walkę o historię.

A tak? Dostaje się po głowie każdemu z nich.

Medialnych sporów było jednak więcej. Królewski regularnie boksuje się z Januszem Filipiakiem, drama z Piotrem Obidzińskim i rozstanie w nieciekawych okolicznościach ciągnie się smrodem do dziś, podobnie kwestia Aleksandra Buksy. Do tego zwalanie winy za obecny sezon na Pasiecznego przekazem „ech, mogliśmy go lepiej dopilnować, co myśmy narobili…”.

Są oczywiście trafne wypowiedzi. Ot, żeby nie szukać daleko – piątkowy wywiad Królewskiego w „Przeglądzie Sportowym”, gdzie wypada po prostu na fajnego gościa z mądrym podejściem do tego biznesu. Ale mamy wrażenie, że władze Wisły nie wykorzystały kapitalnego kopa na rozpęd, który same sobie sprawiły.

Wisła a sprawa finansów

Moglibyśmy tutaj przejrzeć raporty Deloitte i rzucić wam fajnymi grafikami wyciętymi z raportów przygotowywanych przez Ekstraklasę. Ale uznaliśmy, że w sprawach finansowych lepiej oddać głos komuś, kto zna się na tym zdecydowanie lepiej od nas. Dlatego poprosiliśmy o pomoc Jakuba Szlendaka, freelancera zajmującego się m.in. badaniem i analizowanie sprawozdań finansowych polskich klubów.

Zatem jeśli porównanym łącznie przychody operacyjne z 2018 roku (przed erą nowych władz) do roku 2021, to zaobserwujemy wzrost o 16,6 mln złotych – czyli 52,5%. Zauważalny był już skok zaraz po wejściu nowych władz do klubu w 2019 roku – wtedy przychody operacyjne wzrosły o 11,3 mln (35,6%).

Szlendak: Główne przyczyny wzrostu przychodów netto ze sprzedaży między 2018 a 2019 rokiem są cztery. Po pierwsze – wzrost przychodów ze sprzedaży biletów i karnetów o 4 mln zł, tj. o 67%. Dalej, po drugie – wzrost wpływów od sponsorów o 0.47 mln zł, tj. o 6%;. Po trzecie – wzrost wpływów ze sprzedaży gadżetów o 3.8 mln zł, tj. o 156%. I po czwarte –  wzrost przychodów z praw tv o 1.3 mln zł, tj. o 13%.

– Później był rok w pandemii, spadki są zatem naturalne. Wisła zarobiła wtedy na biletach i karnetach 4.3 mln zł, zamiast 10 mln zł (jak rok wcześniej). Sprzedaż gadżetów (działalność handlowa) spadła o 1 mln zł, z 6.1 mln zł do 5.1 mln zł. W 2021 roku obserwowaliśmy już powrót do lepszych wyników, ale przychody ze sprzedaży biletów i karnetów wzrosły wartościowo niewiele, o 1.6 mln zł. Wciąż jest to mniej więcej połowa wpływów sprzed pandemii. Mocniej wzrosły przychody od sponsorów, bo o ok. 3 mln zł, z 9.4 mln zł do 12.4 mln zł.

Wzrost przychodów nie oznaczał jednak, że Wisła chowała zarobione pieniądze do kieszeni właścicieli, a ci rozkładali się w willach i oglądali, jak klub na boisku radzi sobie średnio. Razem z przychodami wzrosły też koszty bieżącej działalności.

Wisła Kraków - analiza finansowa

Co najbardziej rzuca się w oczy? Między 2018 a 2021 rokiem koszty wynagrodzeń wzrosły w klubie o 3,9 mln złotych, czyli o 84,7%. O 3,2 mln złotych wzrosły koszty „usług obcych”, a koszt umów cywilnoprawnych o 1,2 miliona złotych.

Teraz czas na oględziny dość ogólne, ale często najbardziej interesujące kibica – jaki wynik finansowy wypracowywała Wisła w poszczególnych latach?

Wisła Kraków - analiza finansowa

Szlendak: Wisła zakończyła rok obrotowy 2018 stratą w wysokości niemal 7.5 mln zł. Już rok później wynik ten prawie się odwrócił, wyniósł 6.2 mln zł, ale zysku. Dane to prawie 13.7 mln zł różnicy. Następnie była pandemia i strata 3.4 mln zł, która jest niższa niż utracone środki z tytułu sprzedaży biletów i karnetów. Ostatni rok (również pandemia) to 1.3 mln zł straty. Zatem jest to pozytywna tendencja, bo strata była niższa niż wcześniej. W obecnym sezonie Wisła ma drugą najlepszą frekwencję w Ekstraklasie, średnio 15 tysięcy przychodzi na jej mecze. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wynikach za rok 2022. Oczywiście, jeśli Wisła utrzyma się w lidze. W razie spadku na pewno frekwencja także ucierpi. Zmienić to mogłaby tylko wielka mobilizacja kibiców, podobna do tej w 2019 roku, ale jest to mało realne.

Ciekawą kwestią jest też to, jak Wisła radzi sobie z zadłużeniem. Nie jest przecież tajemnicą, że ciążące na klubie długi były kulą u nogi, która trzymała „Białą Gwiazdę” w miejscu i wciąż jest potężnym obciążeniem dla bieżącej działalnośi.

Wisła Kraków - analiza finansowa

Mamy trzy wybrane wskaźniki, zatem oddajmy znów głos Szlendakowi, by powiedział nam co one oznaczają.

 • Debit Ratio to wskaźnik ogólnego zadłużenia, stosunek zobowiązań i rezerw na zobowiązania do majątku spółki. Im lepszy, tym chętniej instytucje będą pożyczać nam pieniądze. Wisła Kraków z takim wskaźnikiem nie jest żadnym partnerem na rynku kapitałowym. To znaczy, że żaden bank nie pożyczy jej żadnych pieniędzy, bo ryzyko braku spłaty jest zbyt duże. Stąd pożyczki właścicielskie. Wisła wyżej wymienionego pokrycia nie ma, wartość znacznie przekracza 100%. Opieramy się na danych ze sprawozdania finansowego, w rzeczywistości sytuacja Wisły jest lepsza, bo zadłużenie wobec TS Wisła w wysokości około 40 mln zł prawdopodobnie będzie umorzone, a na pewno nie jest pilne do spłaty.

Oficjalnie jednak wskaźnik przyjmuje wartość 520.9%, czyli OGROMNĄ. Dla porównania, spadający w 2017 roku z Ekstraklasy Ruch Chorzów miał ten wskaźnik na poziomie 225%. Należy zauważyć jednak tendencję spadkową. W okresie 2021-2018 wartość spadła z 733.7% do 520.9% (z chwilowym wzrostem na koniec pandemicznego 2020 roku) – dodaje analityk.

 • Current Ratio to wskaźnik bieżącej płynności, czyli pokrycia zobowiązań krótkoterminowych (wymagalnych do 12 miesięcy od dnia bilansowego) majątkiem obrotowym (takim, który można w miarę łatwo spieniężyć). Ten wskaźnik też się poprawia, z 25.7% do 41.6%. To wciąż bardzo mało, ale jednak lepiej. Dobra wartość to okolice 1. Śląsk Wrocław i Raków Częstochowa mają 0.98, Lech 1.10.
 • Return on Sales to wynik finansowy netto podzielony przez przychody netto ze sprzedaży. Inaczej mówiąc – jaki procent obrotu to zysk netto. Wisła w 2018 roku osiągnęła wartość -28.2%, czyli każda złotówka obrotu przyniosła 28 groszy straty. Rok później 1 złotówka obrotu przyniosła 18 groszy, ale zysku. W 2020 roku było gorzej (pandemia), w 2021 jest poprawa, bo przychody i wynik netto są lepsze.

Przypominamy – analizy Kuby możecie śledzić m.in. na jego Twitterze, a kibice zaciekawieni finansami polskich klubów (nie tylko Wisły) mogą tam sięgnąć po pigułkę wiedzy.

Wisła Kraków a sprawa trenerów

Obecne władze Wisły Kraków zatrudniały pięciu trenerów: Stolarczyka (jeszcze w spadku po poprzednikach), Skowronka, Hyballę, Gulę i Brzęczka. Jak wiadomo – żaden nie okazał się nowym Henrykiem Kasperczakiem, bo też żaden nie przekroczył nawet średniej 1,30 punktu na mecz.

Co trzeba Wiślakom oddać – nie podpalali się przy zwolnieniach szczególnie prędko. Stolarczyk został zwolniony dopiero po dziewięciu meczach bez zwycięstwa, na co złożyło się odpadnięcie z Pucharu Polski po wielkiej batalii z Błękitnymi i 07 zgłoś się z Legią Warszawa. Skowronek też przepracował swój kryzys – nie wyrzuciło go dziewięć meczów bez zwycięstwa z rzędu (w tym odpadnięcie z KSZO w Pucharze). Dopiero kolejne cztery mecze bez zwycięstwa przelały czarę goryczy. O Guli powiedziano już wiele, dlatego tylko przypomnijmy, że choć punktował marnie, utrzymał się na stołku przez 21 kolejek.

Najkrócej współpracowano z Hyballą, ale i on dostał swój czas, mimo że w swoich ośmiu ostatnich kolejkach wygrał tylko mecz w tej ostatniej, poza tym słusznie zresztą doczekał się łatki oszołoma.

Co można natomiast zarzucić Wiślakom to fakt, że każdy zatrudniony trener był z innej parafii. Skowronek młody-zdolny, no, to jeszcze można było podpiąć pod kontynuację Stolarczyka o tym samym profilu. Hyballa? Znał go Błaszczykowski, więc spróbowano. Nie wyszło, to sięgnięto po Gulę, naczelnego kandydata polskich klubów. Nie udało się – no to Brzęczek, którego zna Błaszczykowski.

Oczywiście: upraszczamy. Niemniej każdy z tych trenerów preferował przecież inny styl. Hyballa to ciągły pressing, który często był bezsensowną sztuką dla sztuki.

Gula to długie posiadanie piłki, rozważne podania i tak dalej. Brzęczek największe sukcesy miał zaś w tej lidze wtedy, kiedy grał z kontry.

Czy jest tu więc plan, by wchodzący trener nie był z innej bajki, tylko kontynuował myśl poprzednika? Wątpliwe.

Wisła Kraków a sprawa wniosków

Biorąc pod uwagę punkt, w którym trio wchodziło do klubu i punkt, w którym Wisła Kraków znajduje się obecnie, można dojść do wniosku, że tak jak wtedy w Krakowie śmierdziało spadkiem, tak teraz śmierdzi nim również. To o tyle dziwne, że przecież Wisła zwiększyła swoje możliwości finansowe, stała się wiarygodniejszym partnerem do rozmów dla sponsorów i piłkarzy, stworzyła pewniejsze struktury organizacyjno-ekonomiczne.

Być może rację ma Jarosław Królewski, który w wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego” mówił tak: – (…) ulubionym słowem kibiców w polskiej piłce jest profesjonalizm. Mówi się o nim na każdym kroku. Ja już trochę na świecie żyję, widziałem wiele profesjonalnie działających firm, mam nadzieję, że moją też mogę do nich zaliczyć. Kiedy spojrzymy jednak na polskie kluby, ich sposób zarządzania, to okazuje się, że niewiele jest osób, które warto naśladować, w które warto inwestować, które mają długofalową wizję. Profesjonalizmu, który da się wyuczyć w znaczeniu biznesowym, jest tu niewiele.

I dalej: Nie da się skończyć studiów „jak zarządzać klubem sportowym?” i po prostu osiągnąć sukces. Wielu rzeczy mogliśmy uniknąć, jednak zdobycie tej wiedzy wymaga czasu. Po prostu tłumaczę, że kiedy mówimy w kontekście polskiej piłki o profesjonalizmie, doświadczeniu, to okazuje się, że jest bardzo niewielka liczba wzorców, ludzi, których można byłoby do siebie sprowadzić. Dla mnie futbol klubowy to duże laboratorium, w którym siedzisz i eksperymentujesz ze świadomością, że w niektórych miejscach będzie bardzo bolało, że do podjęcia będą trudne decyzje. Efekty tych doświadczeń są mocno skorelowane z czasem, który poświęcasz na zrozumienie tego świata. Trudno w tych rozważaniach wątek czasu pominąć.

Być może trzeba wziąć poprawkę na to, że oni… po prostu się uczą zarządzania klubem piłkarskim? Zaczynali w szalonych warunkach, popełnili szereg błędów, niejednokrotnie wypadli źle przed kamerami, poniosły ich nerwy, zepsuli to i tamto. Ale może to faktycznie musi być wkalkulowane w koszty, by było lepiej? Choć biorąc pod uwagę, że w sensie sportowym następuje regres, to i to przypuszczenie należy podać w wątpliwość.

Druga strona tego medalu jest taka, że – co regularnie obserwujemy w Ekstraklasie – wcale nie trzeba dużo, by w tej lidze utrzymać stabilizację na średnim poziomie notując co jakiś czas efektowny wyskok. Przykładów moglibyśmy mnożyć.

W Wiśle zastanawiające jest to, że mimo zwiększających się możliwości finansowych (większy budżet, większe przychody, a zatem i większe wydatki) nie zwiększa się średnia punktowa, za to zwiększa się cena punktu.

Innymi słowy – Wisła wydając coraz więcej zdobywa tyle samo lub mniej punktów. To nie tyle budzi wątpliwości, co jest ostrzeżeniem. Bo że klub ma spłacać dług, zwiększać możliwości finansowe – to jedna sprawa. A druga jest taka, by z coraz większego rozbiegu była w stanie oddać coraz dalszy skok. A póki co widzimy, że Wisła na tym dłuższym rozbiegu łapie zadyszkę i nie ma już sił na właściwe odbicie się do skoku.

Choć władze Wisły uspokajają, że po ewentualnym spadku nikt z klubu nie będzie uciekał, to jednak postawmy sprawę jasno: wylot z Ekstraklasy będzie dramatem. Owszem, można się z tego wykaraskać, można nawet błyskawicznie wrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej. Ale to wciąż marketingowy, finansowy, sportowy cios w wątrobę, po którym trudno złapać oddech.

I wracając do naszej myśli ze środka tej analizy – można mówić pięknie, można działać prężnie w gabinetach, można budować struktury i naprawiać złe decyzje tymi dobrymi. Natomiast jeśli na koniec dnia (tu puszczamy oko w stronę pana Królewskiego) nie zgadza się to, co na boisku, wówczas cała reszta nie ma większego znaczenia.

PAWEŁ PACZUL & DAMIAN SMYK

Więcej o Wiśle Kraków:

fot. NewsPix i FotoPyk

Suche Info
18.05.2022

Prezydent Betisu: „Bellerin musi wrócić do Arsenalu”

Wiele wskazuje na to, że wyjaśniła się najbliższa przyszłość Hectora Bellerina. Prezydent Betisu – Angel Hara potwierdził, że obrońca wróci do Arsenalu. Nie wyklucza jednak, że drogi klubu i piłkarza jeszcze się przetną. Prawy obrońca zamienił Anglię na Hiszpanię w ostatni dzień letniego okna transferowego. Arsenal zdecydował się wypożyczyć go do Betisu na cały sezon, […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

1. FC Slovácko z Pucharem Czech

W finale Pucharu Czech – MOL Cup zespół 1. FC Slovácko pokonał Spartę Praga 3:1. To pierwsze takie trofeum w historii klubu Wszystko rozstrzygnęło się już w pierwszej połowie. W 11. minucie spotkania po rzucie karnym wynik otworzył Vaclav Jurečka. Kilkanaście minut później 27-latek asystował przy golu prawego obrońcy – Petra Reinberka. Po tym golu […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Belgowie ogłosili powołania na mecze z Polską, Walią i Holandią

Trener Roberto Martinez ogłosił nazwiska 32 piłkarzy, którzy w czerwcu zagrają w meczach Ligi Narodów przeciwko Polsce, Walii i Holandii. W kadrze znalazło się dwóch debiutantów. Po raz pierwszy w reprezentacji będą mieli okazję zagrać pomocnik ustępującego mistrza Francji, Lille – Amadou Onana oraz napastnik holenderskiego Vitesse, Lois Openda. Obaj panowie mają za sobą występy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Tiba i van der Hart odchodzą z Lecha

Mistrzowie Polski zdecydowali się nie przedłużać wygasających 30 czerwca kontraktów z Pedro Tibą i Mickeyem van der Hartem. Zawodnicy o decyzji klubu zostali poinformowani przez dyrektora sportowego – Tomasza Rząsę oraz trenera Macieja Skorżę. Obaj piłkarze będą mieli okazję pożegnać się z poznańską publicznością w meczu 34. kolejki PKO Ekstraklasy. Kolejorz zmierzy się w niej […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Mistrzostwo i co dalej? Lech musi dozbroić kadrę na bardzo intensywny sezon

Lech Poznań przyklepując mistrzostwo na kolejkę przed końcem sezonu zyskał nie tylko spokój w ostatnim meczu z Zagłębiem Lubin. Zyskał też tydzień więcej na to, by władze klubu mogły się skupić na budowie drużyny na przyszły sezon. A ten może być ekstremalnie wyczerpujący dla Kolejorza. Poznaniakom przyda się kadra szersza nawet niż ta, którą Maciej […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Mistrzostwo i co dalej? Lech musi dozbroić kadrę na bardzo intensywny sezon

Lech Poznań przyklepując mistrzostwo na kolejkę przed końcem sezonu zyskał nie tylko spokój w ostatnim meczu z Zagłębiem Lubin. Zyskał też tydzień więcej na to, by władze klubu mogły się skupić na budowie drużyny na przyszły sezon. A ten może być ekstremalnie wyczerpujący dla Kolejorza. Poznaniakom przyda się kadra szersza nawet niż ta, którą Maciej […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Rangersi powalczą dziś o trofeum, a Aaron Ramsey o swoją przyszłość

Przygotowując się do startu obecnego sezonu Aaron Ramsey nie mógł przypuszczać, że zagra w finale europejskich pucharów w barwach Rangersów. Piłkarska rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i dzisiaj Walijczyk stoi przed właśnie takim wyzwaniem. A jego efekty najprawdopodobniej zdecydują o jego dalszej karierze. Gdy Ramsey opuszczał Arsenal, by występować w Juventusie, mogło się wydawać, […]
18.05.2022
Brama dnia
18.05.2022

Cafu kontra Sergio Ramos | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną „Bramę dnia”. To cykl współtworzony przez nas z partnerami z Gatigo. CAFU VS UDINESE (18.05.2008) Czternaście lat temu ostatniego oficjalnego gola w karierze zdobył legendarny Cafu. SERGIO RAMOS VS LEVANTE (18.05.2008) Tego samego dnia do siatki trafił też Sergio Ramos po efektownej asyście Gutiego, specjalisty w tym względzie. No to […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Legia interesuje się Jasonem Lokilo. Trzeba za niego zapłacić

Skrzydłowy Górnik Łęczna jest zapewne jednym z tych zawodników, o których kluby Ekstraklasy przeprowadzą małą wojenkę w trakcie letniego okna. Już wiadomo, że ekipa z Lubelszczyzny w przyszłym sezonie będzie grała w I lidze, ale pomocnik pokazał się w obecnych rozgrywkach z na tyle z dobrej strony, że chętnych do jego zatrudnienia nie zabraknie. Lokilo […]
18.05.2022
Niezły numer
18.05.2022

Piąty finał pucharów dla Rangersów. Wyprzedzą Celtic w europejskich sukcesach?

Dwa. Tyle trofeów w Europie zdobyły kluby ze Szkocji – Rangers oraz Celtic. Największe marki z Glasgow triumfowały odpowiednio w Pucharze Zdobywców Pucharów i Pucharze Europy (Lidze Mistrzów). Teraz The Gers mają szansę zdobyć drugi puchar i wyprzedzić lokalnego rywala. Rangers mieli rzecz jasna zdecydowanie więcej szans na zdobycie trofeów na Starym Kontynencie. W finałach europejskich pucharów […]
18.05.2022
Liczba komentarzy: 67
Subscribe
Powiadom o
guest
67 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe
Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe(@kolejorz-prawdziwy-z-poznania-deluxe)
11 dni temu

Uuuu … jakiś weszlak poznał mądre słowo. Triumwirat. Następna będzie pewnie tetrarchia.

A co do Krakowa i Galicji. W zaborze austriackim co drugie dziecko nie dożywało 5 lat. Ogólnie rzecz biorąc, Polacy poza zaborem pruskim żyli gorzej niż zwierzęta.

Zrzut ekranu 2022-05-07 084616.jpg
Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe
Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe(@kolejorz-prawdziwy-z-poznania-deluxe)
11 dni temu

Średnia długość życia wynosząca 27 lat. 81% analfabetów. I zarobki nawet o 85% niższe, niż w innych krajach. Galicję nieprzypadkowo nazywano „Golicją i Głodomerią”. To było jedno z najgorszych miejsc do życia w Europie.

https://wielkahistoria.pl/xix-wieczna-galicja-w-liczbach-golicja-glodomeria/

janek kos
janek kos
11 dni temu

Moze jeszcze zrob analize, jak wygladala sytuacja tuz przed bitwa pod Grunwaldem.

Edward Potok vel Legion
Edward Potok vel Legion
11 dni temu

A jak jest teraz? Ile tam w Poznańskiem zarabiacie biedaki? Bo przecież 'janosikowe’ z Warszawy ciągniecie co rok.

Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe
Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe(@kolejorz-prawdziwy-z-poznania-deluxe)
11 dni temu

Wielkopolska już od lat nie pobiera Janosikowego. Zatrzymałeś się wsiurze mazowiecki 20 lat temu. Od dawna musimy dopłacać do wspólnej kasy.

—————————-

A jak to wygląda w Wielkopolsce? Tu na „janosikowe” pójdzie ponad 161 mln zł, w tym z Poznania prawie 96,5 mln zł, a z powiatu poznańskiego – 57,7 mln zł.

https://tenpoznan.pl/wielkopolska-ile-zaplacimy-janosikowego/

Edward Potok vel Legion
Edward Potok vel Legion
11 dni temu

Haha, 'geniuszu’ wielkopolski, podałeś ile wpłaciliście (każdy płaci) to powiedz ile dostaniecie. Bo ta kwota będzie wyższa od waszej składki. Jak co roku.

20 lat? Masz tu pierwsza z brzegu mapkę z 2013. I do budy psie, bo za moje żyjesz.

f01412baf55cf6c4054d0ed70717b523.png
Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe
Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe(@kolejorz-prawdziwy-z-poznania-deluxe)
11 dni temu

Pecet otrzymany z darów poznańskiego Caritasu pokazuje Ci 2013 rok? Wymień baterię na płycie głównej, Edziu.

Przepis na potrawkę z kurczaka
Przepis na potrawkę z kurczaka
11 dni temu

A chłop spod Komornik, czy Starego Tomyśla, jak mu się kolejny prorok urodził, brał na ręce niemowlę i głowę mu o odrzwia rozbijał. Żeby ojcowizny za bardzo nie rozdrabniać. Tyle o maior Polonia Felix i jej wyższości cywilizacyjnej nad innymi dzielnicami…

Andrzej
Andrzej
11 dni temu

A ciebie nieprzypadkowo wszyscy nazywają debilem

Kunta Kinte
Kunta Kinte
11 dni temu

A jak żyje się w Pyrlandii po finale PP ?!

pzpn-#przeszkadza nam piłka
pzpn-#przeszkadza nam piłka
11 dni temu

Zabór pruski i austriacki to nie to samo gamoniu.

Liliangarcia
Liliangarcia
11 dni temu

Żebyś kurwo w życiu był taki odważny.

McMANAMAN
McMANAMAN
7 dni temu

przynajmniej można się było Polakiem nazywać. Miasta i miasteczka w Małopolsce zachowały polski charakter i architekturę. Zapytaj się kogoś na zachodzie czy zna Poznań. Usłyszysz czy to gdzieś koło Warszawy czy Krakowa. Proponuję zachować kompleksy dla siebie.

Wojtek Hadaj-Kowalczyk
Wojtek Hadaj-Kowalczyk
11 dni temu

Z Kubusiem Biletellim za sterami nie ma szans na dobry wynik sportowy i normalność.

Pałlo Kutińjo
Pałlo Kutińjo(@prej)
11 dni temu

Oj, nie mogę się doczekać czerwonego, załzawionego ryja Błaszczykowskiego po spierdoleniu się Wisły.

Wojtek Hadaj-Kowalczyk
Wojtek Hadaj-Kowalczyk(@wojtek-hadaj-kowalczyk)
11 dni temu

Tym razem może zacząć napierdalać sędziego albo trenera drużyny przeciwnej.

janek kos
janek kos
11 dni temu

Brakuje analizy „Wisla Krakow i sedziowie” – Kwiatkowski , Sylwestrzak i inni ordynarnie okradali przeciez Wisle z punktow – na zywca i bez zenady.

Krzysiek
Krzysiek
11 dni temu
Reply to  janek kos

taaa tak jak ostatnio, gdzie Wasz zawodnik podnosi rękę do góry, dostaje w nią i karny i oburzenie na sędziego. Jestes nie obiektywny, kazdy zespół ma wrażenie że go sędziowie przekręcają, bo się najbardziej pamięta tylko te złe rzeczy, a suma sumarum suma szczęścia równa się zero. Wisła od 3 sezonów po prostko gra ujowo, 2 razy uniknęła cudem spadku, teraz o to walczy 3 raz.

janek kos
janek kos
11 dni temu
Reply to  Krzysiek

Reka to reka, wg mnie dyskusyjna, bo widzialem, ze Manu opuszcza reke , pilka nie zmienila nawet o wlos lotu, a milimetrowa odleglosc, jaka przeciez byc mogla miedzy reka zawodnika , a pilka ,jest nie do zauwazenia, ale chodzi o to, ze sedzia nie podyktowal dwoch ewidentnych karnych dla Wisly i nie odgwizdal faulu przy pierwszej bramce dla Plocka.
A to jak grala Wisla w poprzednich sezonach nie ma nic do rzeczy jesli chodzi o tegoroczna klasyfikacje ekstraklasy.

Andrzej
Andrzej
11 dni temu
Reply to  janek kos

Dwóch czego nie podyktował? Ewidentnych karnych? Tylko dla kibica Wisły każdy upadek jełopa w koszulce jego klubu w polu karnym skutkuje jedenastką. A do tego potrzeba jeszcze fauli o których nie ma mowy w tym meczu. Co do pierwszej bramki faul tam był ale nie usprawiedliwia to obrony Wisły rozstępujacej się przed gościem żeby sobie bez kłopotu walnął z dystansu. Nie był to faul przy strzale, po nim jeszcze można było sytuację wyjaśnić. Choć to prawda że tu akurat faul był. A to czy zmienię piłka tor lotu, czy muska, łaskocze czy pieści to nie ma kurwa najmniejszego znaczenia. Trzeba być turbodzbanem żeby tak wyskoczyć do piłki nie będąc w ogóle atakowanym. No ale przecież istnieje mityczny tajny żydowsko-masońsko-legijny i chuj wie jeszcze jaki spisek żeby Wisłę spuścić z ekstraklasy. Nie wiem co prawda po jaką cholerę ale fani Wisły wiedzą swoje

janek kos
janek kos
11 dni temu
Reply to  Andrzej

Pierwszy karny- faul na Citaiszwilim,
drugi karny – zawodnik Wisly dostal lokciem w oko od obroncy Plocka.
Na ten temat wypowiadal sie nawet Rostkowski – jednoznacznie : powinien byc karny.

Andrzej
Andrzej
11 dni temu
Reply to  janek kos

A nie jak Rostowski się wypowiadał to nie mam pytań. Szkoda, że telewizyjne autorytety są cytowane jak decyzje powinny być na korzyść naszej drużyny. Jak jest odwrotnie to autorytet staje się gówno wiedzącym palantem, kumplem fryzjera itd

pyzior
pyzior
9 dni temu
Reply to  janek kos

Oj nie bądź żenujący xD Sam jestem kibicem Wisły, gdy pokdyktowali karnego to mi tętno skoczyło o chyba 40 w górę, ale pisać że tam nie powinno być karnego xDD Dostał w rękę? Dostał? Podniósł nienaturalnie w górę? Podniósł. Jakby taki karny był w drugą stronę to byś krzyczał że oczywisty

KRIS
KRIS
11 dni temu
Reply to  Krzysiek

KOLEJKE WCZEŚNIEJ IDIOTO TEN SAM SĘDZIA W MECZU AMIKA LEGIIA NIE GWIŻDŻE W OSTATNIEJ AKCJI MECZU EWIDETNEJ RĘKI W POLU KARNYM. ZATKAJ WIĘC RYJ BO NIE MASZ POJĘCIA O CZYM PISZESZ. OKRADALI WISŁĘ NA MAXA.

Kikk
Kikk
11 dni temu
Reply to  KRIS

Okradali to Arke i Koronę, żeby się skisła utrzymała.

Typek
Typek
11 dni temu

Jako kibic Wisly stwiedzam że moze klub w kwestiach finansowych zostal wyprowadzony na prostą tak sportowo byliśmy lepsi gdy rządzili u nas bandyci wyprowadzający kase na lewo. Spadek czyszczenie klubu z pseudopilkarzy i awans za rok to chyba konieczność. Jak pokazuje historia w 2 lata można wrócić i kręcić dobre wyniki co rok. Tutaj nie bardzo jest co ratować.

Marcin
Marcin
11 dni temu
Reply to  Typek

A masz świadomość, że ta wyprowadzana kasa na lewo kiedy było tak super za bandytów (chociaż wciąż czy środek tabeli to szczyt ambicji takiego klubu) nie brała się z powietrza i odbija się to nowym właścicielom do teraz? Płacz na jakość piłkarzy, ale jak zrobić rozsądne transferowe ruchy gotówkowe, kiedy w pierwszej kolejności trzeba zaspokoić wierzycieli sprzed wielu lat?

Typek
Typek
11 dni temu
Reply to  Marcin

Wystarczy wziac przykład z Klubów z mniejszym budżetem które już się utrzymały. Doświadczenia kierowania klubem które mimo wszystko bandyterka miała nie kupisz w 3 lata.

Marcin
Marcin
11 dni temu
Reply to  Typek

Tak, można wziąć przykład, ale najpierw trzeba spłacić długi. Łatwiej jest operować z małym budżetem ale bez długu niż większym budżetem, ale gdzie większość albo całość ewentualnej nadwyżki operacyjnej zjadają ci spłaty zobowiązań zaciągniętych wiele lat temu przez innych właścicieli.

Hulk Hogan ze Szwecji
Hulk Hogan ze Szwecji(@hulk-hogan-ze-szwecji)
10 dni temu
Reply to  Typek

Super wyszliście na prostą. Sa kluby, które za 10 mln na sezon funkcjonują i was ogrywają – a z tego o pokazują tabelki to macie przychody na poziomie 50 mln!

Wystarczyłyby 2-3 lata sensownego oszczędzania zamiast ściągania drogiego szrotu z zagranicy i długi zostałyby spłacone.

A ja tu widzę, że wy jeszcze notujecie straty wiec zadłużenie rośnie.

Druga sprawa te zwiększające się przychody – po zindeksowaniu ich inflacją za ostatnie 4 lata okazuje się, że w 2021 zarobiliście realnie tyle samo co w 2017, wiec klub finansowo wcale się nie rozwija…

Fidol
Fidol
11 dni temu

Skład Wisły z sezonu na sezon jest coraz słabszy, teraz stracili Yeboaha i Achrafa a nowi zawodnicy potrzebują czasu na aklimatyzację którego Wiślacy nie mają.

Oni dwukrotnie kończyli sezon na 13 miejscu, w poprzednim sezonie uratowała ich reforma ligi dzięki której tylko jedna drużyna spadała a było nią doprawdy beznadziejne Podbeskidzie.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
11 dni temu
Reply to  Fidol

Pozbycie się w jednym okienku jedynego porządnego (w miarę, jak na nasze warunki) DP i jedynego gościa który miał technikę i nie przeszkadzała mu piłka to był KRYMINAŁ. I pisałem o tym już w zimie.

Krakus
Krakus
11 dni temu

Jo tyż zem to pisał Stefan

qdlaty
qdlaty
11 dni temu
Reply to  Fidol

Kubus sprzedal wszystkich dwoch kreatorow gry, po czym za karę zwolnil Gulę i Pasiecznego i zatrudnił Wuję…
To zdanie wystarczy. Debil

Adrian
Adrian
11 dni temu

Pasieczny był slabym dyrektorem, nie odbierał telefonów, nie odpisywał na smsy, zero kontaktu. Nigdy nie powinno zatrudniać się tak niekompetetnych osób. Brakuje w Polsce dyrektorów z prawdziwego zdarzenia. Z klasa, kultura, znajomością piłki nożnej, umiejętnościami negocjacji, dyplomacją itp

Krakus
Krakus
11 dni temu
Reply to  Adrian

Pasieczny byl skautem ktory dostal opcje zabawy w dyr sportowego i troche nie do konca mogl co chcial a troche byl do dupy. Koniec analizy

qdlaty
qdlaty
11 dni temu
Reply to  Adrian

Na.chuj mu te acje jak musi na co dzień z takimi Blaszczykowskimi rozmwiac…?

Klaus
Klaus
11 dni temu

Hebert-rozczarowanie, Cisse- porządny… znacie się na piłce jak Szpakowski

Anal Master
Anal Master
11 dni temu

Obecna sytuacja Wisły jest wprost proporcjonalna do stylówki Królewskiego.

Michał
Michał
11 dni temu

Świetny artykuł, proszę o wioęcej!

Lukasz8181
Lukasz8181
11 dni temu

Jak Wisła Kraków spadnie to będzie w tym również spora wina władz klubu i jej właścicieli.
W zimie Wisła sprzedała swoich dwóch najlepszych piłkarzy za 4,2 mln euro, a sprowadziła ledwie jednego następcę za 0,5 mln euro. O ile decyzja o ich sprzedaży była właściwa przy takich ofertach za przeciętnych w skali ligi piłkarzy to już brak dokonania wzmocnień należy uznać za kompletnie niezrozumiały, a nawet wręcz wprost za sabotaż władz/właścicieli klubu. Wisła K. miała w zimę kasę i spokojnie mogła wydać na wzmocnienia jeszcze ten 1 mln euro czy 1,5 mln euro na przynajmniej 2-3 przyzwoitych grajków i te kilka pkt więcej zapewne by zdobyła.

lol
lol
11 dni temu
Reply to  Lukasz8181

Yeboah nie był „przeciętniakiem w skali ligi”. Grał zajebiście, zwłaszcza na początku, później gdy nasiąkł Ekstraklasą to siadł ale nadal był wyróżniającym się graczem.

KwadratABG
KwadratABG
11 dni temu
Reply to  Lukasz8181

Hajs za obu był w ratach…

Lukasz8181
Lukasz8181
11 dni temu
Reply to  KwadratABG

A ktoś zabronił Wiśle płacić też w ratach, aby kupić przyzwoitych następców i wzmocnić skład?

Juliusz Cezar
Juliusz Cezar
11 dni temu
Reply to  Lukasz8181

Ty serio myślisz, że kasa za transfery od razu po podpisaniu z nowym klubem wpada na konto starego?. Za Arshafa Wisła do teraz dostała tylko jedną ratę

KwadratABG
KwadratABG
11 dni temu

Problem Guli, brak napastnika i granie parodysty Skravki, do tego na początku grało bardzo dużo młodzieży i wiele błędów indywidualnych, czy to młodego bramkarza czy też Sadloka, Wisła ani jednego meczu nie wygrała gdzie była gorsza od rywala i masę przegrała lub zremisowała gdzie była dużo lepsza. Yeboa już tyle nie gra a nadal ma 5 bramek i to jest najlepszy wynik Wisły… a 2gi jest kto? oczywiście środkowy obrońca Frydrych Uryga bez kontuzji moim zdaniem też by z tyle strzelił. Myślę że gdyby Wisła przez ten okres nie sprzedawała najlepszych zawodników i zatrzymywała najlepszych w klubie spokojnie mogła by walczyć o majstra, Biegański, Uryga, Frydrych, Gruszkowski, Lionch, Aschraf, Imas, Citaiszwili, Yeboa, Carlitos i Turgeman.

KRIS
KRIS
11 dni temu

REASUMUJĄC TEN ARTYKUŁ Z DUPY JAK NIE MASZ PO SWOJEJ STRONIE TABISZA I RESZTY UMOCZONEGO BAGNA Z USLUZNYMI MEDIAMI TO NIE MASZ PRAWA BYĆ RÓWNO TRAKTOWANY W TYM SKORUMPOWANYM ŚRODOWISKU. ZACIEMNIANIE I FAŁSZOWANIE RZECZYWISTOŚCI TO JEDNO Z ZADAŃ TAKICH WESZŁO. NAPISZCIE CO BY SIĘ STAŁO JAKBY PARU KLUBĄ ODCIĘTO KROPLÓWKĘ SAMORZĄDÓW??

zenek_ze_wsi
zenek_ze_wsi
11 dni temu
Reply to  KRIS

Klubą powiadasz……

franz
franz
2 dni temu
Reply to  KRIS

Wyłącz tego Capsa gówniarzu, słownik ortograficzny do łapy, naucz się PODSTAW ortografii, a potem, kurwa, komentuj na poważnym portalu…

Dobra, z tym „poważnym” to srogo przesadziłem 😀 :D, ale ortografii się porządnie naucz psi pędzlu 🙂 I koniecznie zacznij od tych PODSTAW !!!

Uncommon man
Uncommon man
11 dni temu

Błaszczykowski był w kilku klubach na zachodzie, widział jak one działają. A teraz gdy sam kieruje klubem zachowuje się jakby przeniósł się w czasie z lat 90- karuzela trenerów, brak jakiejkolwiek wizji, rewolucję co pół roku i, najważniejsze, dojenie kasy ze spółek Skarbu Państwa.

Klawisz z Pawilonu
Klawisz z Pawilonu
11 dni temu
Reply to  Uncommon man

To, że był w kilku zachodnich klubach nie oznacza, że przyglądał się temu jak one fukcjonują. Podejmowane przez niego działania w skisłej przeczą twojej tezie. Bileter gówno się zna na organizacji za rządzaniu. Typowy amator i dyletant w tej kwestii, a dla takich „wodzirejów” jest jedno – SPADEK!

ambermozart
ambermozart
11 dni temu
Reply to  Uncommon man

dupa tam widział. Znaczy – jakby się interesował to by widział. Ale jego interesowało tylko boisko (nie by to było coś złego) więc guzik się nauczył.

lol
lol
11 dni temu

https://www.youtube.com/watch?v=qr74r5kd9uI

Stano, w najnowszym „Dzieli nas piłka” jest i o Tobie 😀

człowiek sukcesu
człowiek sukcesu
11 dni temu
Reply to  lol

przecież to jakaś żenada, nie wklejaj tego gówna. poważnie cie to bawi? musisz być niepełnosprytny.

Marcin
Marcin
11 dni temu

A tymczasem na Cracovii beka z biedaków

Szazimiera Kczuka
Szazimiera Kczuka
11 dni temu

Klub zarządzany przez dwóch mitomanów i megalomanów i biletera, to jak ma dobrze funkcjonować?

Fidel
Fidel
11 dni temu

Czego analiza?

ambermozart
ambermozart
11 dni temu

„Trio Błaszczykowski-Jażdżyński-Królewski przejmowali kontrolę nad sekcją piłkarską w styczniu 2019 roku, więc weźmy za punkt odniesienia właśnie ten moment. Wówczas w rankingu Elo wiślacy mieli 1345 punktów.

Przed „Białą Gwiazdą” były tylko cztery zespoły w lidze: Legia (1435), Lech (1393), Lechia (1384) oraz Jagiellonia (1381). Średnia ekstraklasowa wynosiła 1318.

” – i to wystarczy by obalić zasadnośc takiego zestawienia. Sorry – kiedy przejmowali Wisłę to ta była bankrutem któremu groziło odebranie licencji, a nie 5 siła w kraju

Bosak 2020
Bosak 2020
11 dni temu

Cybermarian do wora, wór do jeziora

Viktor
Viktor(@viktor)
11 dni temu

Wisla krakow wystepuje w ekstraklasie prawem Kaduka.Jej miejsce na dzien dzisiejszy jest gora IV liga.Ale karma powoli sie spelnia.Teraz kara zostanie wymierzona sportowo na boisku(pozdrowienia dla Basalaja i jego kolesi z owczesnej komisji licencyjnej!Do zobaczenia na wiadomej lawie!)Jak by nie ,, stare koneksje „, to by dawno zaczynali jak inni, bo licencji otrzymać nie powinni! https://sport.interia.pl/klub-wisla-krakow/news-wisla-krakow-henryk-kasperczak-jak-to-mozliwe-ze-klub-dostal,nId,2775993

Viktor
Viktor(@viktor)
11 dni temu

Przepraszm ,bez obrazy Wisla Krakow z duzej litery,a co do reszty w pelni racja i degradacja tej druzyny to bedzie przywracanie wiary w sprawiedliwosc.Pelnia bedzie jak zaczna od IV ligi.jeszcze owczesna tzw.Komisja Licencyjna ip,Basalaj powinni zostac pociagnieci do odpowiedzialnosci.Nie odpuscimy im ,az sprawiedliwosci stanie sie zadosc….

Gerwazy1984
Gerwazy1984
11 dni temu

Zagłebie 35, Wuja dzis jak nie wygra to chyba walka o spadek coraz bardziej do wygrania przez Skisłą

Minion of Mordor
Minion of Mordor
11 dni temu

Rozdział 8. Wisła a menedżerskie zdolności TJ i JK. Niech się w końcu ktoś obudzi i krytycznym okiem oceni co Ci Panowie osiągnęli. W biznesie można p…..ć bez konsekwencji . Football niestety weryfikuje brutalnie takie postawy.

Banan
Banan
10 dni temu

Ja bym chciał tylko jedno po ewentualnym spadku zobaczyć. Jak cała trójka właścicieli wychodzi i przeprasza kibiców za swoje nieudolne decyzje. Również mam nadzieje ze po tym spadku który musi nadejść wreszcie się otrząsną. Nastąpią gruntowne zmiany w klubie. Niby jest ten profesjonalizm ale jednak go brak. Następne uważam iż Błaszczykowski dla swojego dobra powinien zająć sie tylko zarządzaniem klubem a nie już końcówka kariery. Niech zastąpi brata ponieważ jak widać po decyzjach nie ma w ogóle pojęcia jak zarządzać takim klubem w dodatku jest dość kontrowersyjnym wyborem .Kończąc mój ściekowy wywód jeśli miałbym do wyboru spadek powrót i walka o czołowe lokaty a podtrzymywanie statusu quo i ciagle drżenie o spadek. To wybieram to 1 oczywiście tylko pod warunkiem ze zrobią to rzeczywiście dobrze. Pozdrawiam czytelników weszło

Gerwazy1984
Gerwazy1984
2 dni temu

Wuja powinien zostać w Wiśle i powalczyć o awans… To jedyna szansa, żeby sie odbudować i wejść na nowo do ligowej karuzeli… Niejaki Stokowiec to przerabiał z Zagłębiem…

DanielSvenson
DanielSvenson
2 dni temu

Mioduski, Lesnodorski, Wandzel > Blaszczykowski, Krolewski, Jazdzynski

SkautKacper
SkautKacper
1 dzień temu

Ale Wy wybielacie tego Pasiecznego.
Przychodzi facet z kompetencjami podobno najlepszego fachowca. Trzeba umieć brać porażki na swoje barki. Bożesz Ty mój. Tak to jest jak się ma kolegów dziennikarzy

Suche Info
18.05.2022

Prezydent Betisu: „Bellerin musi wrócić do Arsenalu”

Wiele wskazuje na to, że wyjaśniła się najbliższa przyszłość Hectora Bellerina. Prezydent Betisu – Angel Hara potwierdził, że obrońca wróci do Arsenalu. Nie wyklucza jednak, że drogi klubu i piłkarza jeszcze się przetną. Prawy obrońca zamienił Anglię na Hiszpanię w ostatni dzień letniego okna transferowego. Arsenal zdecydował się wypożyczyć go do Betisu na cały sezon, […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

1. FC Slovácko z Pucharem Czech

W finale Pucharu Czech – MOL Cup zespół 1. FC Slovácko pokonał Spartę Praga 3:1. To pierwsze takie trofeum w historii klubu Wszystko rozstrzygnęło się już w pierwszej połowie. W 11. minucie spotkania po rzucie karnym wynik otworzył Vaclav Jurečka. Kilkanaście minut później 27-latek asystował przy golu prawego obrońcy – Petra Reinberka. Po tym golu […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Belgowie ogłosili powołania na mecze z Polską, Walią i Holandią

Trener Roberto Martinez ogłosił nazwiska 32 piłkarzy, którzy w czerwcu zagrają w meczach Ligi Narodów przeciwko Polsce, Walii i Holandii. W kadrze znalazło się dwóch debiutantów. Po raz pierwszy w reprezentacji będą mieli okazję zagrać pomocnik ustępującego mistrza Francji, Lille – Amadou Onana oraz napastnik holenderskiego Vitesse, Lois Openda. Obaj panowie mają za sobą występy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Tiba i van der Hart odchodzą z Lecha

Mistrzowie Polski zdecydowali się nie przedłużać wygasających 30 czerwca kontraktów z Pedro Tibą i Mickeyem van der Hartem. Zawodnicy o decyzji klubu zostali poinformowani przez dyrektora sportowego – Tomasza Rząsę oraz trenera Macieja Skorżę. Obaj piłkarze będą mieli okazję pożegnać się z poznańską publicznością w meczu 34. kolejki PKO Ekstraklasy. Kolejorz zmierzy się w niej […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Mistrzostwo i co dalej? Lech musi dozbroić kadrę na bardzo intensywny sezon

Lech Poznań przyklepując mistrzostwo na kolejkę przed końcem sezonu zyskał nie tylko spokój w ostatnim meczu z Zagłębiem Lubin. Zyskał też tydzień więcej na to, by władze klubu mogły się skupić na budowie drużyny na przyszły sezon. A ten może być ekstremalnie wyczerpujący dla Kolejorza. Poznaniakom przyda się kadra szersza nawet niż ta, którą Maciej […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Chicharito wróci do Europy?

Meksykanin, reprezentujący obecnie barwy Los Angeles Galaxy znalazł się na celowniku AEK Ateny. Jak podaje FOX Deportes, nowy trener zespołu ze stolicy Grecji – Matías Almeyda chce rozpocząć swoją kadencję od głośnego ruchu na rynku transferowym. Były szkoleniowiec San Jose Earthquakes, Chivas czy River Plate planuje sprowadzić do Aten Javiera „Chicharito” Hernandeza. 33-letni meksykanin jest […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Rangersi powalczą dziś o trofeum, a Aaron Ramsey o swoją przyszłość

Przygotowując się do startu obecnego sezonu Aaron Ramsey nie mógł przypuszczać, że zagra w finale europejskich pucharów w barwach Rangersów. Piłkarska rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i dzisiaj Walijczyk stoi przed właśnie takim wyzwaniem. A jego efekty najprawdopodobniej zdecydują o jego dalszej karierze. Gdy Ramsey opuszczał Arsenal, by występować w Juventusie, mogło się wydawać, […]
18.05.2022
Brama dnia
18.05.2022

Cafu kontra Sergio Ramos | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną „Bramę dnia”. To cykl współtworzony przez nas z partnerami z Gatigo. CAFU VS UDINESE (18.05.2008) Czternaście lat temu ostatniego oficjalnego gola w karierze zdobył legendarny Cafu. SERGIO RAMOS VS LEVANTE (18.05.2008) Tego samego dnia do siatki trafił też Sergio Ramos po efektownej asyście Gutiego, specjalisty w tym względzie. No to […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Legia straci skrzydłowego, ale celuje w jego następcę

Legia Warszawa w najbliższym okienku transferowym będzie musiała załatać jeszcze jedną dziurę. Jak informuje „Legia.net” klub opuści skrzydłowy Benjamin Verbić. W jego miejsce legioniści chcą jednak ściągnąć innego zagranicznego zawodnika. Słoweniec trafił do Legii dzięki zezwoleniu od FIFA. Światowa federacja postanowiła pozwolić piłkarzom z Rosji i Ukrainy na zmianę klubów poza okienkiem transferowym. Benjamin Verbić […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Piłkarki i piłkarze w USA będą zarabiały tyle samo

Po latach walki o równe płace w Stanach Zjednoczonych piłkarki i piłkarze reprezentacji kraju będą wynagradzani tak samo. Decyzja w tej sprawie już zapadła i jest oficjalna. Co to oznacza? Długie negocjacje przyniosły efekty. Władze Amerykańskiej Federacji Piłki Nożnej i związki piłkarzy oraz piłkarek reprezentacji USA ogłosiły porozumienie w sprawie równego wynagrodzenia zawodniczek i zawodników. […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Legia interesuje się Jasonem Lokilo. Trzeba za niego zapłacić

Skrzydłowy Górnik Łęczna jest zapewne jednym z tych zawodników, o których kluby Ekstraklasy przeprowadzą małą wojenkę w trakcie letniego okna. Już wiadomo, że ekipa z Lubelszczyzny w przyszłym sezonie będzie grała w I lidze, ale pomocnik pokazał się w obecnych rozgrywkach z na tyle z dobrej strony, że chętnych do jego zatrudnienia nie zabraknie. Lokilo […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Radosław Majecki w Lechu Poznań? Mistrz Polski monitoruje jego sytuację

Radosław Majecki latem ma zmienić klub. AS Monaco dało zielone światło na jego wypożyczenie, a zainteresowany jego pozyskaniem ma być… Lech Poznań. Informację o tym, że mistrz Polski monitoruje temat byłego bramkarza Legii Warszawa podał Sebastian Staszewski z „Interii”. AS Monaco miało w przeszłości odrzucać oferty wypożyczenia Majeckiego z Belgii, Holandii oraz Włoch. Teraz jednak […]
18.05.2022
Niezły numer
18.05.2022

Piąty finał pucharów dla Rangersów. Wyprzedzą Celtic w europejskich sukcesach?

Dwa. Tyle trofeów w Europie zdobyły kluby ze Szkocji – Rangers oraz Celtic. Największe marki z Glasgow triumfowały odpowiednio w Pucharze Zdobywców Pucharów i Pucharze Europy (Lidze Mistrzów). Teraz The Gers mają szansę zdobyć drugi puchar i wyprzedzić lokalnego rywala. Rangers mieli rzecz jasna zdecydowanie więcej szans na zdobycie trofeów na Starym Kontynencie. W finałach europejskich pucharów […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Trwa bitwa o pokazywanie Ekstraklasy. Canal+ przeprowadza kontratak

Już w tym tygodniu Ekstraklasa SA ma wysłać do podmiotów telewizyjnych i streamingowych zaproszenia na przetarg. W jego trakcie rozstrzygnie się, kto będzie transmitował spotkania najwyższej polskiej ligi w latach 2023–2027. Nie będzie to jednak klasyczny przetarg, a bardziej konkurs z elementami negocjacji. Wszystko powinno wyjaśnić się do końca czerwca. Kwota 300 mln zł za […]
18.05.2022
Liga Europy
18.05.2022

Siedem scen z życia Giovanniego van Bronckhorsta

Indonezyjskie pochodzenie. Przywiązanie do Feyenoordu Rotterdam. Sukcesy w Szkocji, kłopoty w Anglii, triumf w Lidze Mistrzów z Barceloną. No i ten niezapomniany gol w półfinale mistrzostw świata. Wspominamy karierę Giovanniego van Bronckhorsta, szkoleniowca Rangersów, przed dzisiejszym finałem Ligi Europy, gdzie The Gers zmierzą się z Eintrachtem Frankfurt. Mistrzostwo z Feyenoordem Giovanni van Bronckhorst urodził się […]
18.05.2022
Liga Europy
18.05.2022

Niedoceniony przez „Wilki”. Uwielbiany przez „Orły”

Nie da się ukryć, że trenerzy z Austrii cieszą się coraz większym zainteresowaniem klubów Bundesligi. Wielu z nich ma w CV epizod pracy w Red Bullu Salzburg, który zdominował austriacką piłkę i jest czymś w rodzaju certyfikatu jakości. Takową zmiankę w swoim życiorysie posiada również Oliver Glasner, którego nazwisko zyskuje na wartości. Jest piątym austriackim […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Michał Helik trafi do MLS?

Polscy piłkarze zaczynają coraz odważniej kolonizować Stany Zjednoczone. Liczba biało-czerwonych w Major League Soccer może wzrosnąć, gdyż na celowniku tamtejszych klubów jest kolejny Polak. Jak informuje „TVP Sport” ofertę z MLS otrzymał Michał Helik. Nazwa klubu, który ubiega się o Polaka, jeszcze nie padła, natomiast sam zainteresowany może być chętny na zmianę otoczenia. 26-letni zawodnik […]
18.05.2022