Metalist Charków po bankructwie związanym ze zmianą władz i powrocie najbardziej utytułowanego właściciela w swojej historii, Ołeksandra Jarosławskiego, stopniowo zaczął się podnosić i odzyskiwać utraconą kilka lat temu pozycję. Drużyna pewnie wygrała rundę jesienną na zapleczu ligi ukraińskiej i jest coraz bliżej powrotu na główną mapę piłkarskiej Ukrainy. Marsz Metalista zatrzymała jednak wojna. O obecnej sytuacji klubu porozmawialiśmy z jego CEO. Wałerij Hryha zaczął jednak od czegoś innego…

CEO Metalista Charków: Dziękuję Polakom za bezprecedensową pomoc

– Zanim odpowiem na pańskie pytania, chciałbym powiedzieć: „dziękuję” i słowo to kieruję do ludzi, rządu, do wspaniałego kraju, jakim jest Polska. Wasza pomoc, której udzielacie w tym koszmarnym dla całego świata czasie, jest nieoceniona i bezprecedensowa. Za goszczenie naszych dzieci i matek, za pomoc w uniknięciu katastrofy humanitarnej na Ukrainie, za zrobienie wszystkiego, by jak najszybciej nastąpił pokój na naszej ziemi. Nie ma słów, które oddałyby głębię mojej wdzięczności!

Jak się pan czuje i czy z pańską rodziną jest wszystko w porządku? 

W tej chwili  jestem w mieście Bogoduchów, gdzie mieszkają moi rodzice. Znajduje się między Charkowem a Ochtyrką. Moi bliscy czują się dobrze, siostra Marina z mężem i dziećmi też są razem z nami. Wszyscy aktywnie angażują się w pomoc, wiele rodzin z Charkowa zostało do nas ewakuowanych, zanim znalazły bezpieczniejszą opcję i wyjechały na zachodnią Ukrainę. Syn i córka mieszkają z matką Eugenią od ponad 2,5 roku, pracując i studiując w Legnicy. To dar losu – poczucie, że są bezpieczne, pozwala im skoncentrować się na pomaganiu innym ludziom: pracownikom, znajomym i innym mieszkańcom Charkowa, którzy potrzebują wsparcia tu i teraz.

Na szczęście mamy mocną drużynę i wszyscy w tym trudnym czasie stanęli na wysokości zadania. Dyrektor generalnym Ołeksander Woroszyłow, szef ochrony klubu Ołeksander Sobolew, a także Michał Charin i Maksim Iwanow – oni sprawdzili się nie tylko jako menedżerowie, ale także jako odważni ludzie, którzy jeździli pod ostrzałami i pomagali mieszkańcom Charkowa we wszystkim, co było potrzebne.

Gdzie zastał pana początek wojny – na obozie przygotowawczym czy w samym Charkowie?

W Charkowie. Od ponad 15 lat wiceprezes Metalista Jewhen Krasnikow i ja pracujemy nie tylko w dzień, ale także w nocy. Mieliśmy ten reżim od samego początku, ponieważ podczas okienka transferowego zawsze aktywnie negocjujemy z klubami i zawodnikami z Ameryki Południowej. Z biegiem czasu ten tryb działania stał się dla nas codziennością. Poranek 24 lutego, kiedy w naszym mieście rozległy się pierwsze wybuchy, nie był wyjątkiem – wtedy również nie spaliśmy.

Słyszałem, że Metalist wciąż pozostaje w Turcji. W najbliższej przyszłości planowany jest powrót zespołu na Ukrainę? Czy zawodnicy teraz mają jakieś treningi?

Tak, drużyna, sztab szkoleniowy i ich rodziny nadal są w Turcji. Właściciel Metalista Ołeksander Jarosławski sfinansował przedłużenie obozu treningowego, wyżywienie i zakwaterowanie dla nich wszystkich. Ponadto wraz z Jewhenem Krasnikowem zaprosił kandydatów do reprezentacji Ukrainy, żeby dołączyli do treningów z naszym zespołem. Jest ważne, by zawodnicy naszej drużyny narodowej trenowali i rozgrywali mecze towarzyskie, co później pozwoli nam liczyć na sukces w barażach do mundialu w Katarze.

Co do powrotu na Ukrainę… Wszyscy mamy nadzieję, że nasi gracze wkrótce wyjdą na płytę boiska wypełnionego po brzegi stadionu i pocieszą obywateli Charkowa, którzy wrócą do swojego miasta. Że będzie tak, jak było przed wojną.

Metalist powoli wracał na utraconą pozycję, praktycznie zagwarantował sobie awans do ekstraklasy, wykonał szereg potężnych transferów. Jaka będzie przyszłość klubu?

Tak, po powrocie Jarosławskiego i Metalist przeżywał potężny piłkarski boom, średnia frekwencja na meczach naszej drużyny była ogromna. Wszelkie działania transferowe i organizacyjne mają na celu stworzenie zespołu i klubu na poziomie europejskim. Chcemy nawiązać do tego, co było wtedy, kiedy udało się stworzyć drużynę, która stale uczestniczyła w rozgrywkach europejskich i wygrywała z takimi klubami jak Benfica, Bayer Leverkusen, Sampdoria, Besiktas, Galatasaray, Olympiakos, Salzburg. Jeśli chodzi o losy klubu, wszyscy rozumiemy, że teraz wiele zależy od zawieszenia broni i pokoju na Ukrainie oraz w Charkowie. Mamy nadzieję, że stanie się to jak najszybciej.

Jak wygląda sytuacja obcokrajowców, którzy u was występują i co będzie z ich umowami? Czy zostaną wypożyczeni lub sprzedani do innych klubów?

W ich przypadku wszystko jest proste. Krasnikow i nasz zespół menedżerski szuka dla nich wariantów z wypożyczeniem i powrotem do Metalista w późniejszym terminie. Teraz Peixoto, Paulinho, Riascos, Poblete, Harris oficjalnie zostali wypożyczeni do innych klubów, trwają również negocjacje z innymi piłkarzami.

Czy są jakieś konkrety odnośnie zakończenia bieżącego sezonu ligowego? Być może za granicą?

Na razie nie ma żadnych. Federacja i jej prezes Andrij Pawełko – oprócz dużych działań finansowych, humanitarnych i ewakuacyjnych – jest teraz w stałym kontakcie z menedżerami klubów i wspólnie z władzami ligi rozważają kilka opcji, ale też rozumiemy, że nie wszystko zależy teraz od nich.

rozmawiał Roman Kotliar

Więcej o wojnie na Ukrainie: 

fot. Metalist Charków

Weszło
28.01.2023

Derby Dolnego Śląska, Raków na mistrza i hit w Łodzi, czyli runda prawdy!

Taki scenariusz tylko w Ekstraklasie. Albo i nie, ale przynajmniej chcemy tak myśleć. Nasza piękna polska liga wróciła do gry w piątkowy wieczór, ale dwa pierwsze mecze przyniosły dwa bezbramkowe remisy, więc na na premierowe trafienie w rundzie wiosennej poczekamy do długiej ligowej soboty. Taką mamy nadzieję, bo karuzela rozkręca się na dobre, będą derby, będą hity, będzie czas prawdy. Zapowiedź sobotnich meczów 18. kolejki EkstraklasyCzy Raków zdobędzie mistrzostwo?Dwa wicemistrzostwa, dwa puchary, dwa […]
28.01.2023
Tenis
28.01.2023

Nowa mistrzyni. Aryna Sabalenka wygrała Australian Open!

To był finał, na jaki czekaliśmy. Znakomity mecz dwóch zdecydowanie najlepszych zawodniczek w turnieju. Przy okazji – dwóch pogromczyń Polek. Tak dobrego i obfitującego w emocje finału wielkoszlemowego kobiet nie widzieliśmy właściwie od kilku lat. Ostatecznie wygrać mogła tylko jedna. I zrobiła to debiutująca w takim spotkaniu Aryna Sabalenka. Wielki Szlem ma nową mistrzynię.  Finał mocyJelena Rybakina ograła w tym turnieju Igę Świątek. Aryna Sabalenka – Magdę Linette. I w obu […]
28.01.2023
Suche Info
28.01.2023

Engel: – Skoro już musiał być obcokrajowiec, to Santos jest świetnym wyborem

Jerzy Engel to jeden z tych przedstawicieli polskiego środowiska trenerskiego, którzy zawsze byli nieprzychylni zagranicznym szkoleniowcom pracującym w naszym kraju. Były selekcjoner od początku optował też za tym, żeby następcą Czesława Michniewicza był Polak.Gdy Cezary Kulesza ogłosił, że jednak będzie to Fernando Santos, stało się jasne, że nawet najwięksi przeciwnicy zatrudnienia cudzoziemca będą musieli złagodzić ton swoich wypowiedzi. Santosa, który dopiero co prowadził kadrę Portugalii i w 2016 roku zdobył […]
28.01.2023
Ekstraklasa
28.01.2023

Upokorzeni wrocławianie, fatalny debiut Hapala… Pamiętne derby Dolnego Śląska

Dzisiejsze danie główne w rozgrywkach Ekstraklasy to starcie Śląska Wrocław z Zagłębiem Lubin. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć pięć derbowych konfrontacji dolnośląskich ekip, które wygenerowały swego czasu mnóstwo emocji.No to powspominajmy.(1992/93) Zagłębie Lubin 7:0 Śląsk WrocławNa przełomie lat 80. i 90. Zagłębie Lubin zdecydowanie dominowało w rywalizacji o prymat na Dolnym Śląsku, regularnie bijąc Śląsk w lokalnych derbach. Zresztą w sezonie 1989/90 ekipa „Miedziowych” uplasowała się przecież na drugim miejscu […]
28.01.2023
Weszło
28.01.2023

Paździerz w derbach Dolnego Śląska? Typujemy sobotnie mecze w Ekstraklasie!

28.01.2023
Suche Info
28.01.2023

Były napastnik Arsenalu zagra w… Armenii

Były napastnik Arsenalu, Yaya Sanogo po półtorarocznym okresie bezrobocia wreszcie ma nowy klub. 30-latek będzie grał w… Armenii.Sanogo podpisał kilkumiesięczną umowę z tamtejszym liderem FC Urartu.Były reprezentant francuskich młodzieżówek ma na koncie 20 meczów i jednego gola dla Arsenalu. Na dłuższą metę okazał się za słaby na ten poziom. W latach 2017-2020 grał dla Tuluzy (72 spotkania, 16 bramek), a jego ostatnim klubem było Huddersfield. Spędził […]
28.01.2023
Weszło
28.01.2023

Derby Dolnego Śląska, Raków na mistrza i hit w Łodzi, czyli runda prawdy!

Taki scenariusz tylko w Ekstraklasie. Albo i nie, ale przynajmniej chcemy tak myśleć. Nasza piękna polska liga wróciła do gry w piątkowy wieczór, ale dwa pierwsze mecze przyniosły dwa bezbramkowe remisy, więc na na premierowe trafienie w rundzie wiosennej poczekamy do długiej ligowej soboty. Taką mamy nadzieję, bo karuzela rozkręca się na dobre, będą derby, będą hity, będzie czas prawdy. Zapowiedź sobotnich meczów 18. kolejki EkstraklasyCzy Raków zdobędzie mistrzostwo?Dwa wicemistrzostwa, dwa puchary, dwa […]
28.01.2023
Tenis
28.01.2023

Nowa mistrzyni. Aryna Sabalenka wygrała Australian Open!

To był finał, na jaki czekaliśmy. Znakomity mecz dwóch zdecydowanie najlepszych zawodniczek w turnieju. Przy okazji – dwóch pogromczyń Polek. Tak dobrego i obfitującego w emocje finału wielkoszlemowego kobiet nie widzieliśmy właściwie od kilku lat. Ostatecznie wygrać mogła tylko jedna. I zrobiła to debiutująca w takim spotkaniu Aryna Sabalenka. Wielki Szlem ma nową mistrzynię.  Finał mocyJelena Rybakina ograła w tym turnieju Igę Świątek. Aryna Sabalenka – Magdę Linette. I w obu […]
28.01.2023
Ekstraklasa
28.01.2023

Upokorzeni wrocławianie, fatalny debiut Hapala… Pamiętne derby Dolnego Śląska

Dzisiejsze danie główne w rozgrywkach Ekstraklasy to starcie Śląska Wrocław z Zagłębiem Lubin. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć pięć derbowych konfrontacji dolnośląskich ekip, które wygenerowały swego czasu mnóstwo emocji.No to powspominajmy.(1992/93) Zagłębie Lubin 7:0 Śląsk WrocławNa przełomie lat 80. i 90. Zagłębie Lubin zdecydowanie dominowało w rywalizacji o prymat na Dolnym Śląsku, regularnie bijąc Śląsk w lokalnych derbach. Zresztą w sezonie 1989/90 ekipa „Miedziowych” uplasowała się przecież na drugim miejscu […]
28.01.2023
Weszło
28.01.2023

Paździerz w derbach Dolnego Śląska? Typujemy sobotnie mecze w Ekstraklasie!

28.01.2023
Ekstraklasa
28.01.2023

Koutris: Mama wychowała mnie sama. Mój największy sukces to kupienie jej domu

Mieliśmy w Ekstraklasie Brazylijczyków z paszportem włoskim, hiszpańskim czy portugalskim, ale reprezentant Grecji urodzony po drugiej stronie Oceanu, to coś nowego. Leonardo Koutris opowiedział nam trudną historię swojej rodziny i również niełatwą historię swojej kariery, która doprowadziła go z brazylijskich ulic na wymarzone San Siro, gdzie rozegrał jeden z najlepszych meczów w życiu. Spotkania z idolami, presja, kontuzje i transfery, które wyglądały jak ze snu – nowy piłkarz Pogoni Szczecin to jeden […]
28.01.2023
Bundesliga
28.01.2023

Wilki wyją coraz głośniej. O świetnej formie Wolfsburga

W czołówce Bundesligi panuje niebywały ścisk. Choć Bayern Monachium ma wciąż dość bezpieczną przewagę nad pozostałymi drużynami, to między nimi jest tylko kilka punktów różnicy. Na samym końcu grupy pościgowej wysokie obroty osiągnął Wolfsburg, który wygrał ostatnie sześć ligowych spotkań. Wilki wyją coraz głośniej i podgryzają konkurencję. Nie zamierzają zwolnić również w ten weekend.Ostatnią porażkę w Bundeslidze Wolfsburg poniósł w połowie września. Wtedy nikt by nie pomyślał, że piłkarze Wilków […]
28.01.2023