Możliwe, że od mistrzostw Europy w 2028 roku w turnieju finałowym będą brały udział aż 32 drużyny narodowe. UEFA zrzesza 55 krajowych federacji, wychodzi więc na to, że do imprezy awansowałoby ponad połowa (58%) reprezentacji, biorąca udział w eliminacjach.
O tym, że europejska federacja rozważa taki pomysł napisał dziennik „The Telegraph”. Brytyjska prasa żywo interesuje się sprawą, ponieważ Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia i Irlandia Północna mają stworzyć wspólną kandydaturę, jako gospodarze EURO 2028. Kraje, którą chcą organizować ten konkretny turniej mają czas do 23 marca 2022 roku, żeby oficjalnie zgłosić UEFA swoją ofertę.
UEFA już cztery razy zmieniała format EURO
Powiększenie EURO do 32 drużyn będzie kolejną modyfikację tej imprezy. Dotychczasowe zmiany:
- w latach 1960 – 1976 w finałach ME grały 4 reprezentacje
- w latach 1980 – 1992 w finałach ME grało 8 reprezentacji
- w latach 1996 – 2012 w finałach ME grało 16 reprezentacji
- w latach 2016 – 2020 w finałach ME grały 24 reprezentacje
Najbliższe EURO odbędzie się w 2024 roku w Niemczech i ma być rozgrywane tak, jak dwie ostatnie imprezy w formacie 24 drużyn.
EURO z 32 reprezentacjami: UEFA może rozważyć zmiany w eliminacjach
Sceptycy powiększenia mistrzostw Europy do 32 drużyn (tak rozgrywany jest obecnie mundial) krytykują ten pomysł i jako argument podają możliwe obniżenie poziomu niektórych meczów. Zwolennicy podkreślają, że system awansów już na samym turnieju będzie bardziej przejrzysty (obecnie do 1/8 finału awansują cztery z sześciu drużyn z trzecich miejsc po fazie grupowej).
Większe EURO, to też szansa na pokaźniejsze zarobki dla UEFA. „The Telegraph” podał również, że w związku ze zwiększeniem liczby finalistów mistrzostw możliwa jest modyfikacja rozgrywek eliminacyjnych.
Mundiale większe od 2026 roku
Przypomnijmy, że jakiś czas temu FIFA zdecydowała, że od 2026 roku mistrzostwa świata (wspólnie zorganizują je Kanada, Meksyk i USA) będą rozgrywane z udziałem 48 reprezentacji narodowych. Prezydent FIFA Gianni Infantino lobbuje też, za organizacją mundialu co dwa lata. Obecnie największa piłkarska impreza odbywa się co cztery lata. Pomysł spotkał się już m.in. ze sprzeciwem UEFA i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
WIĘCEJ O ZAGRANICZNEJ PIŁCE:
- Kibice PSG: Klub stracił swoje DNA. Gwiazdy są rozpieszczane
- Napastnik z Ligi Mistrzów w Ekstraklasie? Chcą go Górnik Zabrze i Legia
- Barcelona zarobi fortunę na umowie ze Spotify. Camp Nou zmieni nazwę?
Fot. Newspix