Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Opublikowane 26.01.2022 17:19 przez

Jakub Olkiewicz

Kompletnie nie dziwi mnie przeciąganie terminu wyboru nowego selekcjonera, zwłaszcza, że przecież najmocniejsze ligi ciągle grają, a co za tym idzie – niektóre drużyny ciągle przegrywają. Stąd już tylko krok do: „niektóre kluby ciągle zwalniają trenerów o przyzwoitym warsztacie i CV”. Na początku trochę szydziłem, że skoro zwolniono Beniteza, to teraz całą rekrutację trzeba przeprowadzić od początku, już z udziałem byłego trenera Evertonu. Ale gdy teraz ze stołka poleciał jeszcze Claudio Ranieri?  

Żarty żartami, z doniesień od ludzi bliskich prezesowi PZPN-u wynika, że zostało kilku kandydatów, którzy byli rozpatrywani niemal od początku, teraz po prostu trwają już bardzo twarde negocjacje. Sam Cezary Kulesza zapowiedział – decyzja zostanie podjęta do końca stycznia, by najpóźniej ostatniego dnia tego miesiąca zaprezentować nowego trenera na Stadionie Narodowym, z pompą i anturażem godnym takiego wydarzenia.

I moim zdaniem – wszystko okej. Nie jestem nawet zmęczony tym huraganem newsów, o tym, że Cezary Kulesza zjadł już śniadanie, a na obiad zamówił barszcz ukraiński (przypadek, wątpię). Coś się w tej piłce dzieje, a przecież okres wybitnie ogórkowy, poza tym – upływający czas pozwala bardziej gruntownie przeanalizować, w którym miejscu jesteśmy, jakie przed nami ścieżki i co właściwie może się wydarzyć w najbliższych miesiącach i latach.

Pierwszy wniosek, który jest już dla mnie zupełnie jasny – upadł projekt pt. wszystkie ręce na pokład, ratujemy mundial, potem się zobaczy. Nie jestem pewny, czy to jest na pewno dobra decyzja, ale w piłce jednego można być pewnym – nigdy nie ma odpowiedniego momentu na rozpoczęcie wprowadzania „długofalowej wizji”. To jest absolutny standard, niezależnie od poziomu i aspiracji. Nie zatrudnisz „trenera na lata, który potrzebuje dużo czasu, zanim jego rozwiązania zaprocentują”, gdy walczysz o utrzymanie. Gdy zbliżają się baraże o awans do wyższej ligi. Gdy niewiele dzieli cię od pucharów. Gdy masz za sobą dobry sezon – dajesz szansę tym, którzy prowadzili klub w dobrym sezonie. Gdy masz za sobą kiepski sezon – zazwyczaj jesteś w takich tarapatach, że myślisz o jak najszybszym odbiciu, a nie tym, gdzie klub się znajdzie za 5 lat.

W reprezentacji jest podobnie. Okręt zawsze jest w budowie, co gorsza – zawsze jest jednocześnie na pełnym morzu. Nie ma sytuacji, gdy na pół roku zostaje w stoczni i tym bardziej nie ma sytuacji, że miesiącami dryfuje sobie spokojnie po oceanie. Początkowo ja sam skłaniałem się ku opcji: wszystkie siły na baraże. Po pierwsze – bo możliwe, że to ostatni turniej z TAKIM Robertem Lewandowskim, po drugie – bo to nieprawdopodobne pieniądze i jeszcze większy prestiż. Po trzecie wreszcie – następna wielka impreza dopiero w 2024 roku, następny mundial dopiero w 2026, do tego czasu piłka może już być w kompletnie innym miejscu. Trzeba patrzeć na najbliższe miesiące, bo bez Kataru straty będziemy liczyć w milionach, a rany lizać latami.

Przy takiej optyce rosną szanse polskiego trenera, który nie będzie musiał poznawać całej kadry na nowo, rosną szanse – konkretnie – Adama Nawałki, który wszedłby prawie jak do siebie. Rosną szanse ludzi, którzy więcej potrafią osiągnąć emocjonalnymi przemówieniem czy nietypowym fortelem taktycznym, maleją szanse tych, którzy wypracowują styl i strategię meczową mozolną benedyktyńską pracą na niezliczonych treningach. Wiemy doskonale, że przed Moskwą będą dwa czy trzy treningi, właściwie na przybicie sobie piątek i ustalenie, czy nikogo akurat nie boli łydka. A zakładamy, że stawka jest na tyle duża, by każde, choćby minimalne zwiększenie szans było warte rozważenia. W takim układzie ważne jest szybkie rozstrzygnięcie, kto stanie za sterami. Ważne jest natychmiastowe rozpoczęcie pracy przed barażami, ważne jest, by od razu skupić się na tych dwóch meczach, które mogą nam dać Katar. Czyli: Polak, najlepiej z doświadczeniem w pracy reprezentacyjnej, znający i piłkarzy, i przeciwników. Nawałka, jak nic, im szybciej, tym lepiej.

Do tych konkretnych warunków, w jakich się znaleźliśmy potrzebni są ludzie z konkretnym zestawem cech – i według tego formatu faworyt jest jeden, jest nim właśnie Adam Nawałka.

Ale dopuszczam do siebie myśl – być może to optyka niewłaściwa. Może właśnie teraz jest czas na to, by „usiąść na spokojnie”. Poszperać, poszukać, popytać, może nawet specjalnie poczekać na zorganizowanie dodatkowych środków na zatrudnienie trenera klasy premium? Moim zdaniem założenia tutaj ulegają drastycznej zmianie, paradoksalnie – trochę jak przy zatrudnianiu Sousy. W koszta wliczamy delikatne obniżenie szans na zwycięski baraż. Tracimy te atuty, o których pisałem wcześniej – znajomość kadry, realiów pracy, wypracowane relacje z częścią drużyny. To atuty niewielkie, ale nadal: to atuty. W zamian zyskujemy jednak szansę, że nowy szkoleniowiec stworzy coś więcej już w ramach eliminacji do Euro 2024 oraz rozgrywanych po drodze meczów Ligi Narodów. Że zbuduje sobie własny zespół, z autorską strategią, wypracuje własne relacje, stworzy własną hierarchię i reguły działania, które okażą się lepsze od tych, które mógłby zaoferować Nawałka czy inny polski trener.

Mówiąc wprost – być może na mecz z Rosją lepszy byłby Nawałka. Ale na kolejne dziesięć spotkań? Piętnaście, dwadzieścia, kolejny duży turniej? Być może lepszy będzie topowy fachowiec z zagranicy, na którym oprzemy pracę nie przez najbliższy kwartał, ale najbliższe trzy lata. Im dłużej o tym myślę – tym więcej dostrzegam zalet takiego ruchu. Ucięcie wszystkich dyskusji, ucięcie spekulacji o tym, co dalej, czy trener pozostanie na stanowisku mimo porażki w Moskwie. Odpada nam problem z tym, czy zwycięzca baraży ma normalnie jechać na turniej (widziałem propozycję: Nawałka na baraż, Szewczenko do Kataru!), odpada nam problem co z eliminacjami, jeśli turniej w Katarze okazałby się kompromitacją na miarę Mistrzostw Świata w Rosji. Dajemy czas, zaufanie, narzędzia i czekamy, aż maszyna ruszy, kto wie, może nawet do 2024 roku.

Nie zazdroszczę Cezaremu Kuleszy wyboru z jednego względu. To nie jest zerojedynkowe – gołąb w garści tu i teraz, albo wróbel za półtora roku. Bo nawet jeśli akceptuję, że właśnie prezes dokonuje wyboru nie na najbliższe dwa mecze, ale najbliższe dwa, trzy lata – to czy na pewno ktokolwiek z tej giełdy nazwisk daje nadzieję na tę wspomnianą klasę premium? Spoglądam na te wszystkie nazwiska, od Cannavaro i Pirlo, aż po Szewczenkę i nie do końca widzę tutaj tego wymodlonego „polskiego Roberto Martineza”, który zrobi dla całej naszej piłki tyle, ile Martinez zrobił dla piłki w Belgii. Ale dlatego prawdopodobnie trenera wybiera obecnie Cezary Kulesza, a ja mogę sobie o tym podyskutować z Leszkiem Milewski w pubie „O To Chodzi”.

Co mnie martwi? Martwią mnie takie sugestie, jak choćby Piotra Wołosika, bardzo cenionego dziennikarza, który w dodatku wie wszystko o każdym działaniu dowolnego człowieka pochodzącego z Białegostoku. „Im mocniej dziennikarze wpychają Nawałkę prezesowi, tym jego szanse są mniejsze”. Jeśli faktycznie w procesie decydowania o przyszłości polskiej kadry JAKIKOLWIEK, choćby i najmniejszy, najbardziej symboliczny wpływ, mają działania krajowych dziennikarzy… Nie jest dobrze.

***

Swoją drogą, popularna jest opinia, że dziennikarze chcą danego kandydata, bo wtedy będą otrzymywać newsiki, ekskluzywne wywiady, a najważniejsi z nich – może nawet będą wpływać na skład czy powołania. To o tyle śmieszne, że każdy z ostatnich selekcjonerów swoją relację z mediami spokojnie określiłby jako dość trudną, ale już pomijając syndrom oblężonej twierdzy – dziennikarze mają jeden cel. Jest nim udział w tym festiwalu zarabiania pieniędzy, jakim jest wielka impreza z udziałem Polaków. Omawianie występów reprezentacji, powołań, postępów na turnieju, to jest czas żniw, pod każdym względem. Tematy pchają się pod klawiaturę czy kamerę, sponsorzy otwierają szeroko swoje portfele, by reklamować się przy turnieju, widzowie odświeżają strony czy kanały na YouTube w oczekiwaniu na nowe materiały.

Nie sądzę, by ktokolwiek z branży wolał w roli selekcjonera swojego kolegę, słabszego trenera, niż nieznajomego, który byłby lepszym trenerem. Wszyscy chcemy jednego, a raczej – wszyscy boimy się jednego. Że na mundialu nas, Polaków, zabraknie, na czym stracimy wszyscy, od Cezarego Kuleszy, po szeregowych pracowników portali. Pozostałe kwestie to didaskalia, najważniejszy z perspektywy dziennikarzy jest taki wybór, który da nam wynik sportowy. Nawet jeśli pierwszą decyzją selekcjonera będzie zakaz jakichkolwiek kontaktów z mediami.

***

Gianni Infantino wypalił, że mundial co dwa lata stworzy Afryce możliwości, dzięki którym ludzie przestaną umierać w Morzu Śródziemnym. „Musimy dać nadzieję Afrykanom, aby nie musieli przemierzać Morza Śródziemnego w poszukiwaniu lepszego życia, ponosząc przy tym często śmierć na morzu”.

W wyścigu o to, która z organizacji piłkarskich pierwsza dotrze na szczyty bezczelności, hipokryzji i szeroko rozumianego obrzydlistwa FIFA zrobiła kilka sporych kroków, ale nie zdziwię się, jeśli UEFA i CONMEBOL odpowiedzą wspólnie: tylko Liga Narodów co dwa lata może uratować Amerykę Południową przed inflacją.

Suche Info
25.05.2022

Cornel Râpă przedłużył kontrakt z Cracovią

Rumuński defensor ma zostać w Krakowie do końca czerwca 2024 roku. Cornel Râpă ma 32 lata. Przyszedł do Cracovii przed startem sezonu 2018/2019 z Pogoni Szczecin. Wcześniej reprezentował barwy Steauy Bukareszt i Oțelul Galați. Czuję się tu bardzo dobrze, mam zaufanie do kolegów z zespołu i sztabu szkoleniowego. Lubię ich sposób myślenia. Jestem pełen optymizmu. […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Mateusz Lis trafi do Premier League?

Tureckie media podają, że 25-latkiem poważnie zainteresowane jest Southampton. To drugi polski bramkarz łączony z tym klubem. Jak informuje portal trtspor.com.tr Mateusz Lis że miałby związać się ze „Świętymi” pięcioletnią umową. Pierwszy rok kontraktu spędziłby na wypożyczeniu. Był bramkarz Wisły Kraków do tureckiego Altay SK przeniósł się latem 2021 roku. Niedawno rozwiązał kontrakt ze swoim […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Tomáš Pekhart może trafić do Rakowa

Tomáš Pekhart znajduje się na celowniku Rakowa Częstochowa. Wicemistrzowie Polski chcą pozyskać czeskiego napastnika za darmo, po wygaśnięciu jego kontraktu z Legią. Do informacji tych dotarł Sebastian Staszewski z portalu Interia.pl. Agent Czecha ma być w kontakcie z Rakowem od kilku tygodni, a sam piłkarz miał otrzymać już ofertę gry w zespole Marka Papszuna. Pekhart […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Wisła Kraków i Termalica utrzymałyby się w Ekstraklasie w „Niewydrukowanej Tabeli”

Sezon za nami, kształt oficjalnej tabeli Ekstraklasy już poznaliśmy. Ale jak zawsze na koniec sezonu publikujemy finałową wersję naszej „Niewydrukowanej Tabeli”, gdzie na przestrzeni całego roku analizujemy wpływ sędziów na wynik. I co? No i o ile decyzje arbitrów nie miały wpływu na czołowe miejsca, o tyle sędziowie maczali palce w walce o utrzymanie w […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Szymon Włodarczyk piłkarzem Górnika Zabrze!

Zakończyły się spekulacje dotyczące przyszłości Szymona Włodarczyka. 19-letni napastnik został oficjalnie zaprezentowany jako nowy piłkarz Górnika Zabrze. Umowa Włodarczyka ze śląskim zespołem będzie obowiązywała do końca czerwca 2025 roku W zakończonym sezonie Ekstraklasy zagrał tylko w 7 meczach. Wystąpił w trzech meczach Fortuna Pucharu Polski, gdzie zdobył jedną bramkę w meczu z Motorem Lublin. Bardzo […]
25.05.2022
Felietony i blogi
25.05.2022

Jose Mourinho doszedł do czterech finałów i wszystkie wygrał. Czy Portugalczyk w końcu poniesie klęskę?

Cztery. Tyle finałów europejskich pucharów ma na swoim koncie Jose Mourinho i co najważniejsze, wszystkie zostały przez niego wygrane. Są to dwie Ligi Mistrzów – z FC Porto i Interem Mediolan oraz dwa Puchary UEFA/Ligi Europy – z FC Porto i Manchesterem United. Teraz Portugalczyk rozegra piąty finał, więc kluczowe pytanie brzmi: czy w końcu […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Wisła Kraków i Termalica utrzymałyby się w Ekstraklasie w „Niewydrukowanej Tabeli”

Sezon za nami, kształt oficjalnej tabeli Ekstraklasy już poznaliśmy. Ale jak zawsze na koniec sezonu publikujemy finałową wersję naszej „Niewydrukowanej Tabeli”, gdzie na przestrzeni całego roku analizujemy wpływ sędziów na wynik. I co? No i o ile decyzje arbitrów nie miały wpływu na czołowe miejsca, o tyle sędziowie maczali palce w walce o utrzymanie w […]
25.05.2022
Felietony i blogi
25.05.2022

Jose Mourinho doszedł do czterech finałów i wszystkie wygrał. Czy Portugalczyk w końcu poniesie klęskę?

Cztery. Tyle finałów europejskich pucharów ma na swoim koncie Jose Mourinho i co najważniejsze, wszystkie zostały przez niego wygrane. Są to dwie Ligi Mistrzów – z FC Porto i Interem Mediolan oraz dwa Puchary UEFA/Ligi Europy – z FC Porto i Manchesterem United. Teraz Portugalczyk rozegra piąty finał, więc kluczowe pytanie brzmi: czy w końcu […]
25.05.2022
Brama dnia
24.05.2022

Steve McManaman kontra Jerome Rothen | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Cykl współtworzymy wraz z partnerami z Gatigo. STEVE MCMANAMAN VS VALENCIA (24.05.2000) 22 lata temu Real Madryt po raz ósmy w dziejach zatriumfował w Lidze Mistrzów. „Królewscy” pokonali 3:0 Valencię, a drugiego gola zapisał na swoim koncie Steve McManaman.  JEROME ROTHEN VS TROYES (24.05.2003) 24 maja 2003 roku […]
24.05.2022
Weszło
24.05.2022

PRASA. Świetny sezon Grabary. Teraz debiut w kadrze?

– Nasz rodak znacząco przyczynił się do tytułu. W lidze wystąpił od pierwszej do ostatniej minuty we wszystkich 32 meczach, wpuścił tylko 19 goli, a aż 18 razy zachował czyste konto. – Ma przed sobą dobrą defensywę, ale i tak robi wrażenie, że puścił tak mało goli. W grupie mistrzowskiej, odegrał decydującą rolę w walce […]
24.05.2022
Na zapleczu
23.05.2022

„Zarządzający klubami robią głupie ruchy i długi. Chrobry Głogów taki nie jest”

Chrobry Głogów awansował do baraży o Ekstraklasę i ma szansę na pierwszy w historii awans do tej klasy rozgrywkowej. Na Dolnym Śląsku szykowali się na to od lat, powoli przekształcając ligowego średniaka w klub, który stać na walkę o coś więcej. O tym, jak zmienił się Chrobry i o efektach tych zmian opowiada nam Zbigniew […]
23.05.2022
Stranieri
23.05.2022

Cash przeszkodził City, Buksa dalej strzela, Frankowski dogonił Messiego | STRANIERI

Za nami ostatnie akcenty ligowego sezonu w czołowych rozgrywkach w Europie. Jak radzili sobie Polacy, którzy za moment udadzą się na wakacje i zgrupowanie kadry narodowej? Najwięcej – jak zwykle – działo się w USA. Wiemy już, że Gabriel Słonina nie zagra dla reprezentacji Polski, wiemy także, że Adam Buksa przedłużył swoją serię kolejnych meczów z golem […]
23.05.2022
Liczba komentarzy: 36
Subscribe
Powiadom o
guest
36 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek Hadaj-Kowalczyk
Wojtek Hadaj-Kowalczyk
3 miesięcy temu

Pierdolisz pan, Mateusz Borek już dawno powiedział, że sprawa wyjaśniona i Nawałka 100% pewniaczek. Podobno w lutym ma jechać do Leicester żeby oglądać jak sobie Buksa. Najlepsze njusy tylko u Borasa.

piniu
piniu
3 miesięcy temu

Borek gada jak Ignacy
a Ignacy gowno znacy

Mecenas Zdzisław Maldini
Mecenas Zdzisław Maldini
3 miesięcy temu
Reply to  piniu

To przez te demony w jego głowie, białe demony podlane wodą ognistą.
Po takiej miksturze masz wizję.
Widzisz, słyszysz, jesteś pewien. Nazajutrz dzielisz sie z tum światem i zapominasz.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
3 miesięcy temu

Mati nawet na żywo na antenie potrafił się dzielić wiedzą i wizją. Aż mu syn napisał..

Isabel Taylor
Isabel Taylor
3 miesięcy temu

I’ve made $84,000 so far this year working online and I’m a full time student. I’m using an online business opportunity I heard about and I’ve made such great money. It’s really user friendly and I’m just so happy that I found out about it. The potential with this is endless.
Here’s what I do… http://Www.WORKS16.com

Tiramisu
Tiramisu
3 miesięcy temu

Widzisz Kuba, był taki moment, całkiem niedawno, kiedy tego czasu na budowanie było mnóstwo. Kiedy spokojnie można było próbować nowego, eliminować błędy, korygować i uzupełniać. Bez konsekwencji, bez oglądania się na punkty i tabelę. Bez strachu, że drużyna musi być gotowa i punktować „na już”. Ale tłuszcza namaściła durnia na selekcjonera, prezes przyklepał, co mogło dać tylko jeden wynik – kompletnie spierdolone Euro 2012.

Krzys
Krzys
3 miesięcy temu
Reply to  Tiramisu

Koleś, to było dekadę temu.

Krzys
Krzys
3 miesięcy temu
Reply to  Krzys

A z resztą się zgadzam.

brenda
brenda
3 miesięcy temu
Reply to  Krzys

Zmień swoje życie już teraz! Pracuj w zaciszu własnego domu i odbierz pierwszą wypłatę w ciągu tygodnia w wysokości 2000 USD. Żadnego doświadczenia, żadnego szefa za ramię… Pożegnaj się ze swoją starą pracą! Ograniczona liczba otwartych miejsc… Dowiedz się,
.
.
Jak TUTAJ……. ☛☛☛☛ http://www.MoneyStar1.com

michał
michał
3 miesięcy temu
Reply to  Tiramisu

wtedy wszyscy byli zapatrzeni w dyzmę i „tłuszcza”czyli my i dziennikarze i „fachowcy” więc może warto sie zastanowić i postawić na kogoś wbrew wszystkim?

Dominik
Dominik
3 miesięcy temu

Naprawdę nie da rady zrozumieć kompletnie nielogicznego i głupkowatego założenia pod tytułem „budujemy drużynę na przyszłość”.

Nie ma czegoś takiego jak budowanie reprezentacji na przyszłość. Raptem trzy lata temu wydawało się, że przyszłością reprezentacji będzie na lata Piątek. Dzisiaj nikt tak nie myśli. Przykłady można mnożyć.

Reprezentacja jest na już, na dzisiaj, na następny mecz, a nie na długofalowe analizy typu „odpuśćmy mundial, ale miejmy super ekipę na Euro 2024”. Takie myślenie da tylko efekt w postaci braku mundialu i niczego więcej.

Optymalne wyjście w naszej sytuacji to brać Nawalke na baraże i w razie czego na mundial. I w grudniu 2022 r. mieć już nowego trenera do Euro 2024. Nawalka gdyby dostał baraże z opcją Kataru, to nie miałby prawa narzekać, że krótko. Robi awans, ma wielką imprezę. Czego chcieć więcej? Nie ma awansu, nowy trener od kwietnia.

Tiramisu
Tiramisu
3 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Oczywiście, że jest coś takiego jak „budowanie drużyny na przyszłość”. Gdyby wystarczyło wziąć najlepszych w danym momencie, selekcjoner musiałby jedynie spędzić kilka godzin w necie, sprawdzić, kto ma najwyższe noty w drużynie/kto jest najwięcej wart, wysłać powołania i gra muzyka.
Przecież selekcjoner też musi mieć jakiś pomysł i wizję gry kadry. Musi ją wdrażać z kolejnymi meczami/zgrupowaniami. Musi znaleźć odpowiednich wykonawców (bo nie zawsze dobry w klubie znaczy dobry w kadrze). Musi przekonać do swojej wizji piłkarzy. A to wszystko (i wiele innych) wymaga czasu, oprócz umiejętności, oczywiście.
Więc pierdolenie o Nawałce jest takim samym idiotyzmem, jakim było nawoływanie do zatrudnienia Smudy przed euro.
Znasz to powiedzenie, że idiotyzmem jest robić ciągle to samo i oczekiwać innych rezultatów? Odnieś to do obecnej sytuacji.

Dominik
Dominik
3 miesięcy temu
Reply to  Tiramisu

A moim zdaniem nie ma budowania na przyszłość, tylko na teraz. Nikt normalnie nie poświęci imprezy, bo za dwa, cztery lata będzie lepiej. Między jednym a drugim nie ma w ogóle związku za wyjątkiem związku publicystycznego.
Nawałka – dwa razy wygra eliminacje w bardzo dobrym stylu, osiągnął najlepszy wynik od roku 1982, może 1986. Naprawdę coś popsuł? Daj Boże wszystkim takie wyniki: ćwierćfinały Euro i awans ba mundial. Chcę tylko zauważyć, że Nawalki dawno nie ma i Siwy Bajerant (zagraniczny trener) 1/4 ME mógł oglądać w domu, a eliminacje do mundialu w jego wykonaniu gwarancji awansu nie dały. Zatem tak – chciałbym aby kolejni trenerzy osiągali wyniki Nawałki. Byłoby fajnie już na Euro 2020/21.
I na koniec: powtarzasz publicystyczne banialuki, które nic w rzeczywistości nie znaczą. Do jakiej wizji ma przekonywać selekcjoner? Wizji czego?

Tiramisu
Tiramisu
3 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Ok, to po kolei:
1. O sukcesach Nawałki moglibyśmy dyskutować. Bo jak dla mnie to on bardziej nie zepsuł (życiowej formy kilku naszych w 2016) niż cokolwiek zbudował. Ale ok, to kwestia do dyskusji. Jednak co wydaje się bardziej prawdopodobne – że teraz kadra będzie grała tak, jak w 2016 i kolejnych eliminacjach, czy tak jak na turnieju w Rosji i jak kadra Lecha? Moim zdaniem jednak nie warto stawiać kasy na to pierwsze.
2. Pytasz, czy Nawałka coś popsuł? Mam nadzieję, że to pytanie retoryczne. Pomijając styl i wyniki na turnieju w 2018, chyba nigdy nie byłem tak zażenowany podczas oglądania jakiegokolwiek meczu, jak podczas spotkania z Japonią. Wolałbym, żebyśmy w ogóle do Rosji nie pojechali, uniknęlibyśmy tego… czegoś.
3. Pytasz o wizję – na chłopaki rozum, ogarnięty selekcjoner chyba tłumaczy swoim podopiecznym, co i jak chce, żeby oni grali. To się nazywa wizja. Wizja może być jak za Brzęczka (próbuj! + laga na Lewego + modlitwa o jak najmniejszy wymiar kary z lepszymi drużynami) albo jak u ogarniętego trenera – który odpowiednimi ruchami kadrowymi sprawi, że drużyna będzie grała tak, jak on sobie wymyślił. Mam nadzieję, że wyjaśniłem wizję 🙂
4. Czy naprawdę nie daje Ci do myślenia:
a) że Nawałka zjebał turniej w Rosji
b) zjebał przygodę w Lechu
c) nie poszedł nawet do średniaka dobrej ligi zagranicznej, mimo, że od odejścia z Lecha minęło już sporo czasu
d) nawet na tych udanych (wg. ciebie) mistrzostwach w 2016 zgadnij, które miejsce zajął Nawałka w rankingu najlepszych trenerów? Podpowiem – nie pierwsze. Ani nawet nie drugie 🙂

Dominik
Dominik
3 miesięcy temu
Reply to  Tiramisu

To skoro dobrze się rozmawia, to po kolei
Ad 1. Przykładów świetnych na papierze drużyn, z zawodnikami w życiowej formie i bez sukcesów było multum. Po drugie, jednak o czym my mówimy w naszym kontekście? Na Euro 2016 mieliśmy dwóch piłkarzy uznanych w Europie: Lewandowski i wtedy Krychowiak. Reszta była dobrymi średniakami (Piszczek i Glik), a pozostali to z punktu widzenia Europy piłkarze jakich tam na pęczki. Tylko my to mitologizujemy, bo pokolenie wcześniej to był Żurawski i Krzynówek, czyli o wiele niżej. Jednak na nikim w Europie w 2016 r. wrażenia nie robił taki Grosicki, czy Błaszczykowski.

Ad2. To niewiele widziałeś, jak mecz z Japonią zażenował Cię najbardziej. Ale zaświadczam, że tylko w 21 wieku bylo bardziej żenujacych meczów o punkty ze 20. Wszystkie przegrane, a nie wygrana na mundialu.

Ad 3. Czyli chodzi o dobre przygotowanie drużyny.

Ad 4. Dla mnie praca AN w Lechu kompletnie nie ma znaczenia. Każdy trener ma swoje wtopy. Szewczenko, skoro nie pisze mu w Genui jest na starcie zły? Mourinho, bez sukcesu w ostatnich klubach, to zły trener? I tak dalej. No nid poszło mu w Lechu. 99,99% trenerów gdzieś nie poszło.

Nigdzie AN nie poszedł. Owszem. A dlaczego miał gdzieś iść? Co przesadza o tym, że trener reprezentacji Polski miałby gdzieś iść? Czy Czesi, Ukraincy, Rosjanie, Rumuni, Chorwaci, itd. trenują kluby top 5? Pomijam tych, którzy w tych ligach grali, typu Szewczenko, Bilic. Taki jest rynek trenerów, że w tych ligach mają swoich trenerów. Dlaczego mieliby sięgać po Nawalke? Czy trener Chorwacji po srebrze na mundialu nagle stał się atrakcyjny dla wielkich lig? No oczywiście, że nie.

Tiramisu
Tiramisu
3 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Pewnie, rzadko można tu merytorycznie podyskutować, więc tym bardziej trzeba wykorzystywać okazję 😀
Ad1. Dla mnie, wtedy, na poziomie międzynarodowym znajdowali się Lewy, Krycha i Glik. Do tego kilku, jak to nazwałeś, dobrych średniaków (często wykręcających swoją życiówkę) oraz reszta, która drastycznie nie odstawała. Nawet Błaszczu, który w Fiorze grał mało, w reprezentacji stawał się innym piłkarzem. Ale najistotniejsze było posiadanie w każdej formacji lidera w formie. Moim zdaniem ani wcześniej, ani później, żaden selekcjoner nie miał takiego komfortu.
Ad2. Podejrzewam, że wiesz, o co mi chodzi, nie wiem tylko, dlaczego udajesz, że jest inaczej :).
Ad3. A czym jest dobre przygotowanie drużyny? Czy, przypadkiem, nie chodzi o dobry pomysł na grę, a następnie wdrożenie go w życie? Na mój rozum ociera się to o synonim słowa „wizja” 🙂
Ad4. Tutaj nie rozumiem, dlaczego podajesz przykłady Szewy i Jose. Czy ja gdzieś napisałem, że oni są dobrymi trenerami? Jose BYŁ topowym trenerem, Szewa MOŻE takim będzie. Nie ma trenera, który osiąga same sukcesy. Chodzi o coś innego – o linię czasową. Weźmy takiego Mourinho – trudno nie odnieść wrażenia, że po spektakularnym sukcesie (Porto) w następnych latach ugruntował swoją pozycję, po czym nastąpiło pikowanie w dół. Pikowanie, które się jeszcze nie skończyło. Szewa na razie niczego spektakularnego nie osiągnął. A Nawałka? Dobra, przyjmijmy, że w 2016 był sukces. A co potem? Udane eliminacje i równia pochyła. Miał szansę się odbić? Miał. Odbił się? Nie. Skąd więc przekonanie, że z kadrą osiągnie sukces? Bo zna większość piłkarzy? To jeden z głupszych argumentów – śmiem twierdzić, że na mistrzostwach w Rosji znał kadrę znacznie lepiej, niż dzisiaj. Jaki był efekt?
Ad5. O, to jest dobre. Pozwól, że posłużę się dwiema analogiami:
a) kojarzysz te propagandowe banery pisdzielców, że mamy jedne z najtańszych paliw w Europie? Na pierwszy rzut oka, wszystko się zgadza, baner nie kłamie. No, bo faktycznie, przeliczając, jest ono u nas tanie, w porównaniu do reszty. Ale wystarczy nieco dociekliwości, żeby zadać sobie istotniejsze pytanie – ile tego paliwa może sobie kupić Polak za średnią pensję? Odpowiedź już nie jest taka kolorowa; wręcz przeciwnie – pokazuje, w jak czarnej dupie jesteśmy.
b) często trafiam na argument zwolenników państwa socjalnego do bólu (które powinno dawać więcej i więcej na bombelki), że w takich Niemczech dają dużo więcej. I znowu, na pierwszy rzut oka – zgadza się, dają więcej. ALE… Wystarczy porównać gospodarki obu państw, ich budżety, żeby zdać sobie sprawę, że Niemców po prostu na to stać. A czy stać Polskę? Wystarczy się rozejrzeć, żeby odpowiedź była jasna.
Wybacz ten przydługi wstęp, ale chciałem pokazać, że twój argument jest słuszny, ale tylko na pierwszy rzut oka. Oczywiście, że Nawałka nie musiał nigdzie iść. Sęk w tym, że sam chciał :). Jeśli mnie pamięć nie myli to jasno dawał do zrozumienia, że czeka na oferty, bodajże z Serie A. A nie wymaga wiedzy tajemnej spostrzeżenie, że jak jakiś trener osiąga sukces, to próbuje go zwerbować drużyna lepsza. Czyli może tęgie głowy zarządzające niezłymi klubami stwierdziły, że ten sukces nie był taki spektakularny, jak się wielu wydawało? I że Nawałka powiewem trenerskiej świeżości jednak nie jest?
Chociaż i tak mistrzostwem świata jest twój przykład trenera Chorwatów. Podejrzewam, że gdyby Dalić zrezygnował z prowadzenia kadry po srebrze w Rosji, nie miałby problemów ze znalezieniem lukratywnej posady. Problem w tym, że został w kadrze, więc takiego tematu w ogóle nie było :).

Jacek
Jacek
3 miesięcy temu
Reply to  Tiramisu

Tiramisu to może ja odpowiem.
1. Gadanie o tym że Nawałka nie zepsuł, to jest jeden z największych absurdów jakie słyszałem. Przed turniejem wypadł mu jedyny sensowny lewy obrońca (Rybus), jeszcze do meczu z Niemcami Pazdan uchodził za leszcza, którego Mueller i spółka będą ośmieszać, Mączyński to był megaprzeciętny piłkarz, którego Nawałka potrafił wyciągnął na niezły poziom, Błaszczykowski grał ogony w Fiorentinie, a Lewandowski był ze dwa razy słabszym piłkarzem niż teraz, w dodatku w średniej formie. W dobrej dyspozycji byli Fabiański (tu akurat fart że Szczęsny złapał kontuzje i błąd Nawałki że nie postawił od razu na Fabiana), Piszczek, Glik, Grosicki (przypominam że nie wyszedł w pierwszym meczu, więc też mogło być z nim różnie), Krychowiak i Milik. Jak na polskie warunki to nie najgorzej, ale Nawałka musiał szyć podobnie jak Engel, Janas, Beenhakker, Smuda czy Sousa, a wyszło tylko jemu. No i warto dodać że ci piłkarze wyżej to… właściwie wszystko. Na ławce jedynie Kapustka i Jodłowiec. Jeśli 6-8 piłkarzami w formie, w tym Pazdanem, Jędzą i Mączyńskim, robisz ćwierćfinał euro, to to jest kawał dobrej roboty i już naprawdę nie ma co dodawać do tego teorii że ktoś tu „nie zepsuł”.
2. No tutaj w sumie prawda, to był dramat na każdym polu, oczywiście pozostaje dyspozycja piłkarzy, ale tu zawalili chyba wszyscy, od Nawałki, przez sztab, po zawodników.
3. Ok
4. A) ja uważam że jednak turniej zjebali w głównej mierze zawodnicy, byli bez formy i bez gry w klubach, a kontuzja Glika to już gwóźdź do trumny. Nawałka zjebał wystawiając Milika z Senegalem, tam trzeba było dać 6/8 w formie (np. Góralskiego) a Zielka na 10. Ale to pewnie i tak nie miałoby znaczenia.
B) No zjebał w Lechu, dali mu całe 10 meczów, taką mamy ligę, Skorża po mistrzostwie też szybko poleciał.
C) na tej zasadzie żaden polski trener nigdy nie powinien być selekcjonerem, bo mamy tak słabą markę za granicą, że nieprędko ktoś weźmie kogoś z Polski
D) a to ciekawe, chętnie się dowiem

ambermozart
ambermozart
3 miesięcy temu
Reply to  Tiramisu

ale co – jeśli teraz zamiast Lewego nie wystawimy 16-letnieko Zenka Zenowicza, to ten Zenek Zenowicz za rok zagrał słabiej z Mołdawia, czy co? No nie. Zagra tak jak umie. A nie daj ten sam Zenek złapie kontuzję i co? Teraz go wystawimy kosztem Lewego, a kiedy będzie potrzebny to dupa – piłkarza nie ma. I stracimy i ten turniej i następny. Dupa tam – selekcjoner ma na każdy mecz o punkty zbudować najlepszą możliwą drużynę. Możemy nie wymagać cudów (wręcz powinniśmy nie wymagać cudów) ale mamy prawo wymagać, że z Rosją nie zagra Zenek bo „może kiedyś będzie dobry”.

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
3 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Marzenia chłopca z małego podwórka .
Na szczęście już tak się nie robi. Drużyna to nie zlepek najlepszych w danej chwili. Drużyna to zrozumienie i powtarzalność. Drużyna to ludzie a nie maszyny bez uczuć.

Mecenas Zdzisław Maldini
Mecenas Zdzisław Maldini
3 miesięcy temu

Kadra to wynik tu i teraz!
Budowa jest zawsze w trakcie, umiejetnie.
Takiego trenera trzeba.

ambermozart
ambermozart
3 miesięcy temu

nie ma trenera gwarantującego wynik. To sport, gramy z równorzędnymi rywalami a nie San Marino. Nie ma na świecie trenera, który dałby 100% gwarancji na awans

baran
baran
3 miesięcy temu

nie czytałem, ale pewnie znowu o łks, więc nie czytam

Lecę na piwo
Lecę na piwo
3 miesięcy temu
Reply to  baran

Macie racje baran.. Odmaszerować do pokoju i zostawić telefon w korytarzu..

Marcin
Marcin
3 miesięcy temu
Reply to  baran

Jest i baran, do zobaczenia za tydzień.
p.s. u was w widzewie wszyscy tacy?

Pan Zygmunt
Pan Zygmunt
3 miesięcy temu

bylo o #zostanwdomu #ostatnierondo #wez15dawke? jesli nie, to nie czytam. Pamietam Kubus i bede

ambermozart
ambermozart
3 miesięcy temu

ale co, trener długofalowy nie może awansować na mundial? jest fachowcem czy nie? Specjalnie wystawi chujowy skład bo skoro ma walczyć o Euro to kładzie lagę na MŚ? Piłkarze tak samo? Zagrają najlepiej jak mogą. Nie dadzą rady – no trudno.

doxtradus
doxtradus(@doxtradus)
3 miesięcy temu

A ja na ten mundial w ogóle nie czekam, przez to, że odbędzie się w Katarze. Tam na pewno poszedł hajs w czyjeś łapy, przy budowie stadionów zginęli ludzie. Czy z naszą reprezentacją czy też bez niej, ja się z takiego mundialu raczej wypisuję

ambermozart
ambermozart
3 miesięcy temu
Reply to  doxtradus

w każdym mundialu z ostatnich 20 lat szedł hajs w czyjeś łapy (a pewnie wcześniej też). co ty, obudziłeś się wczoraj?

kol. Zenon
kol. Zenon
3 miesięcy temu

Pan Jakub zaczyna pisać jak Pan Milewski, czyli omawianie różnych fragmentów życia w jednym tekście, koniecznie rozdzielić ******** gwiadkami… na początek dobre i to ;).

Fan kapelutka Olkiewicza
Fan kapelutka Olkiewicza
3 miesięcy temu

Znowu nic o ŁKSie, niech już ten sezon ogórkowy się kończy

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski(@jozef-wojciechowski)
3 miesięcy temu

Ten „topowy fachowiec z zagranicy” to znów pierdolnie papierami gdy odezwie się do niego np. taki średniak Serie A, i tyle będzie z „pracy przez najbliższe 3 lata”.

Fiodor
Fiodor
3 miesięcy temu

„Nie sądzę, by ktokolwiek z branży wolał w roli selekcjonera swojego kolegę, słabszego trenera, niż nieznajomego, który byłby lepszym trenerem.” Oj Kubuś, Kubuś, Kubuś, Kubuś.

Tręchrzan
Tręchrzan
3 miesięcy temu

Przecież polscy pismacy sportowi (nie odważę się nazwać ich dziennikarzam) kwitną jak jest źle i mogą sobie ponarzekać i gównem porzucać.

Joppa
Joppa
3 miesięcy temu

Myślałem, że będzie coś o wypłacalności ŁKSu. O tym, jak to doskonale klub jest prowadzony, a tu nic.

Kielbi
Kielbi(@kielbi)
3 miesięcy temu

Robicie z pracy selekcjonera zawód równy inżyniera budującego rakiety…
Nie każdy trener był piłkarzem, który nie miał czasu się nauczyć tabliczki mnożenia, a konieczność przeczytania ksiązki ścinała go z nóg na samą mysl o tym.

Jeżeli mówimy o klasie premium, którą się wymienia w kontekście naszej drużyny, to chyba nie są to ludzie najzwyczajniej nie znający się na swoim zawodzie? Ja rozumiem, że taki piłkarz ma problem ze zrozumieniem pewnych rzeczy…np tego że nauczenie się 60-80 imion i nazwisk nie wymaga 3-letniego licencjatu z…umiejętności myślenia? No ale, że wy macie takie wątpliwości?

Jestem pewien, że taki Ranieri, gdyby przyjął tą pracę, nawet dzień przed zgrupowaniem byłby w stanie zapoznać się z grubsza z sylwetką każdego zawodnika wartego uwagi i resztę by mógł wywnioskować po treningu. No bo co z tego że 5 lat temu Milik załadował z lewej z 20m? Co z tego, że ktoś w lidze wiąże krawaty nogami? Właśnie tutaj leży problem… Patrzymy sentymentalnie na jakieś idiotyzmy, zamiast się skupić na budowaniu przyszłości – już od teraz i na dzisiejszej formie! Same porównania do husarii są wskazówką tego spierdolenia umysłowego jakie zakradło się w Polską piłkę. To wbrew pozorą bardzo dynamicznie zmieniający się sport i całe te środowisko pracy działa na dużych szybkościach i tutaj się nie patrzy wstecz.
Jeżeli topowe ligi zatrudniają takich trenerów w trakcie trwania rozgrywek, to jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś taki da radę przygotować konkretną grupę ludzi na konkretnych dwóch-trzech rywali.
Selekcjoner da rade i o to nie ma co się bać… To piłkarze i ich zrozumienie taktyki może być problemem, a tego i tak się nie nauczą przez skajpa…więc jaki jest problem z poczekaniem na wybór?
Jestem za opcją poczekać i wziąć kogoś z kim wiążemy przyszłość kadry.

Paweł Mariuszek
Paweł Mariuszek
3 miesięcy temu

Przestańmy udawać, że to co mówi Piotr Wołosik ma jakiekolwiek znaczenie. W Białymstoku tak ceniony nie jest jak poza nim. Mało, że ma skłonność do bajkopisarstwa, to jeszcze kompromituje i tak ostatnimi laty mocno nadszarpywany wizerunek miasta.
A odnośnie samego wyboru trenera – opinie dziennikarzy były i będą miały zawsze jakieś znaczenie w doborze trenerów, czy tego chcemy czy nie. Dziennikarze z zasięgami budują emocje nie tylko u kibiców, a też i u prezesów. Skąd pewność, że nasze przemyślenia dotyczące trenerów są niezależne od influencerów?
Zatem dziennikarze mają wpływ na wybór trenera. Minimalny, ale mają. A jeśli dziennikarze kierują się własnym dobrem a nie dobrem kadry, to rzeczywiście, takiego trenera wolałbym nie zatrudniać. Bo gdy zrobi się gorąco, trener bezceremonialnie będzie całą winę zrzucać na innych, a zaprzyjaźnione media bez skrupułów będą się z tym zgadzać.

Suche Info
25.05.2022

Cornel Râpă przedłużył kontrakt z Cracovią

Rumuński defensor ma zostać w Krakowie do końca czerwca 2024 roku. Cornel Râpă ma 32 lata. Przyszedł do Cracovii przed startem sezonu 2018/2019 z Pogoni Szczecin. Wcześniej reprezentował barwy Steauy Bukareszt i Oțelul Galați. Czuję się tu bardzo dobrze, mam zaufanie do kolegów z zespołu i sztabu szkoleniowego. Lubię ich sposób myślenia. Jestem pełen optymizmu. […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Mateusz Lis trafi do Premier League?

Tureckie media podają, że 25-latkiem poważnie zainteresowane jest Southampton. To drugi polski bramkarz łączony z tym klubem. Jak informuje portal trtspor.com.tr Mateusz Lis że miałby związać się ze „Świętymi” pięcioletnią umową. Pierwszy rok kontraktu spędziłby na wypożyczeniu. Był bramkarz Wisły Kraków do tureckiego Altay SK przeniósł się latem 2021 roku. Niedawno rozwiązał kontrakt ze swoim […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Tomáš Pekhart może trafić do Rakowa

Tomáš Pekhart znajduje się na celowniku Rakowa Częstochowa. Wicemistrzowie Polski chcą pozyskać czeskiego napastnika za darmo, po wygaśnięciu jego kontraktu z Legią. Do informacji tych dotarł Sebastian Staszewski z portalu Interia.pl. Agent Czecha ma być w kontakcie z Rakowem od kilku tygodni, a sam piłkarz miał otrzymać już ofertę gry w zespole Marka Papszuna. Pekhart […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Wisła Kraków i Termalica utrzymałyby się w Ekstraklasie w „Niewydrukowanej Tabeli”

Sezon za nami, kształt oficjalnej tabeli Ekstraklasy już poznaliśmy. Ale jak zawsze na koniec sezonu publikujemy finałową wersję naszej „Niewydrukowanej Tabeli”, gdzie na przestrzeni całego roku analizujemy wpływ sędziów na wynik. I co? No i o ile decyzje arbitrów nie miały wpływu na czołowe miejsca, o tyle sędziowie maczali palce w walce o utrzymanie w […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Szymon Włodarczyk piłkarzem Górnika Zabrze!

Zakończyły się spekulacje dotyczące przyszłości Szymona Włodarczyka. 19-letni napastnik został oficjalnie zaprezentowany jako nowy piłkarz Górnika Zabrze. Umowa Włodarczyka ze śląskim zespołem będzie obowiązywała do końca czerwca 2025 roku W zakończonym sezonie Ekstraklasy zagrał tylko w 7 meczach. Wystąpił w trzech meczach Fortuna Pucharu Polski, gdzie zdobył jedną bramkę w meczu z Motorem Lublin. Bardzo […]
25.05.2022
Felietony i blogi
25.05.2022

Jose Mourinho doszedł do czterech finałów i wszystkie wygrał. Czy Portugalczyk w końcu poniesie klęskę?

Cztery. Tyle finałów europejskich pucharów ma na swoim koncie Jose Mourinho i co najważniejsze, wszystkie zostały przez niego wygrane. Są to dwie Ligi Mistrzów – z FC Porto i Interem Mediolan oraz dwa Puchary UEFA/Ligi Europy – z FC Porto i Manchesterem United. Teraz Portugalczyk rozegra piąty finał, więc kluczowe pytanie brzmi: czy w końcu […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Adam Hložek blisko Bayeru 04 Leverkusen

Jeden z największych talentów czeskiej piłki – Adam Hložek najprawdopodobniej już tego lata przeniesie się do Bundesligi.  Jak informuje portal sport1.de, piłkarz Sparty Praga zamieni stolicę Czech na Leverkusen. Bayer ma zapłacić za niego ok. 22 miliony euro, kontrakt zaś ma obowiązywać do 2027 roku. Wschodzącą gwiazdą czeskiego futbolu zainteresowane były również inne kluby Bundesligi […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Kovacević prześcignął grupę starych ligowych wyjadaczy

Koniec sezonu Ekstraklasy to czas podsumowań i zestawień. Ekstraklasa rozdała swoje nagrody dla najlepszych zawodników w poszczególnych formacjach. Idziemy krok dalej – i wybieramy zawodników TOP10 najlepszych piłkarzy na swoich pozycjach. Na pierwszy ogień bramkarze. I od razu postawmy sprawę jasno – to nie był jakiś wybitny sezon golkiperów w Ekstraklasie. Już sam fakt, że […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

„Po meczu chłopcy usiedli na murawie i powiedzieli, że chce im się płakać… ze szczęścia”

Kilkuletni zawodnik jest bezradny, bo jego drużyna przegrywa 0:1 w półfinale, a on nie może nic wskórać, jest cały czas faulowany. W pewnym momencie zaczął płakać. Usłyszał z ławki: „Filip, jest jeszcze dużo czasu do końca. Dasz radę, wierzę w ciebie”. Otarł łzy i przeprowadził akcję dającą wyrównanie, a w konkursie jedenastek stanął na bramce, […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Kulesza: Z dywizji A nie możemy spaść

Już za tydzień reprezentacja Polski rozegra pierwszy z czterech czerwcowych meczów w ramach Ligi Narodów. Dla Czesława Michniewicza będzie to czas, w którym będzie mógł sprawdzić wielu zawodników i wiele rozwiązań taktycznych przed nadchodzącym mundialem. Prezes Cezary Kulesza postawił przed selekcjonerem cel na rozgrywki Ligi Nardodów. – Z dywizji A nie możemy spaść. Celem dla […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Telegraph: Chelsea dostanie 200 milionów funtów na transfery

Londyński klub jest w trakcie przechodzenia wielu zmian organizacyjnych. Trwa proces sprzedaży klubu, który już niedługo powinien zostać oficjalnie zakończony nabyciem go przez Todda Boehlyego. Jak informuje „The Telegraph”, Chelsea w najbliższym oknie transferowym może wydać aż 200 milionów funtów.  Jeżeli skupimy się tylko na samym składzie zespołu, to on też przejdzie konkretne zmiany organizacyjne. […]
25.05.2022
Lekkoatletyka
25.05.2022

25 maja, czyli dzień rekordów. O trzech wielkich lekkoatletyczych wyczynach

Występ pierwszego z nich określono jako najwspanialsze 45 minut w historii sportu. Drugi omal nie spóźnił się na swój start. Gdy jednak już się tam znalazł, jego wyczyn rozsławił zawody i pomógł organizatorom zbudować wieloletnią markę całego wydarzenia. Trzeci był wielkim dominatorem, a uzyskany przez niego wynik tylko to potwierdzał. Jesse Owens, Jacek Wszoła oraz […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Arne Slot. Nowa nadzieja wśród holenderskich trenerów

2008 rok. Dick Advocaat wygrywa Puchar UEFA z Zenitem Petersburg. To 23. trofeum w historii europejskiej piłki zdobyte przez holenderskiego trenera. Niedługo potem Advocaat sięga też po Superpuchar UEFA. Potem jest już długa i bolesna susza. Nacja, która niegdyś słynęła z najlepszych trenerów, przez lata nie wydała na świat nikogo, kto osiągnąłby sukces w europejskich […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Kamil Drygas przedłużył kontrakt z Pogonią Szczecin

Pomocnik zostaje w Pogoni, a umowę przedłużył do końca sezonu 2023/24. Jest jednym z najbardziej zasłużonych zawodników z obecnej kadry zespołu.  – Wielokrotnie powtarzałem, że w szatni potrzebujemy miksu zawodników doświadczonych i młodych. Kamil, ze swoimi cechami i umiejętnościami, świetnie wpisuje się w tę pierwszą grupę. Dodatkowo jest zawodnikiem emocjonalnie związanym z Pogonią i Szczecinem, […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

W Częstochowie znaleźli miejsce na nowy stadion dla Rakowa?

Nikt oficjalnie nie chce na razie rozmawiać na ten temat, ale wygląda na to, że pod Jasną Górą w końcu zaczyna się coś dziać w temacie budowy nowoczesnego i dużego obiektu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. Dowiedzieliśmy się, że władze Częstochowy i Raków myślą m.in. o terenach byłej przędzalni czesankowej Elanex. To ponad 14 hektarów. Trwają […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Kto przejdzie do historii?

Już dziś poznamy pierwszego zwycięzcę Ligi Konferencji Europy. Pomimo tego, że rozgrywki te są trzeciorzędne w europejskiej hierarchii, to w wielkim finale zobaczymy uznane marki o bogatej historii. Na skromnym stadionie w Tiranie naprzeciw siebie staną bowiem AS Roma i Feyenoord Rotterdam. Który z tych klubów przejdzie do historii? Kibice? A na co to komu […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Raków Częstochowa chce sprowadzić greckiego obrońcę

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z serwisu Meczyki.pl, Raków Częstochowa rozmawia z AEK Ateny w celu sprowadzenia do klubu Stratosa Svarnasa.  Zdaniem dziennikarza polski klub porozumiał się już z agentem piłkarza i przekonał go do transferu, ale piłkarz ma ważny kontrakt z klubem do lata 2025 roku. Możliwe jednak, że AEK zgodzi się na sprzedaż zawodnika, […]
25.05.2022
Liga Mistrzów
25.05.2022

Antonio Pintus. Trener, który dodaje skrzydeł piłkarzom Realu Madryt

– Metodo Pintus! – krzyczy rozradowany Luka Modrić w szatni Realu Madryt. Królewscy właśnie zafundowali kibicom kolejny mikrozawał, odwracając losy spotkania rzutem na taśmę. To wręcz wizytówka sezonu w wykonaniu ekipy Carlo Ancelottiego. Nie ma w tym przypadku, tak jak i nieprzypadkowo Chorwat śpiewając ściska drobnego gościa w klubowym dresie. Antonio Pintus, włoski trener przygotowania fizycznego, to sekretna broń […]
25.05.2022