O krok od zwycięstwa. Pogoń i kompleks trofeów

Opublikowane 04.12.2021 12:00 przez

redakcja

To aż nieprawdopodobne, by klub, który przez dekady tyle znaczył w polskiej piłce, nie wygrał nigdy nic.

Pogoń Szczecin jest siódma w tabeli wszech czasów Ekstraklasy. Wyżej niż Widzew, Śląsk czy Zagłębie Lubin, nie mówiąc o Lechii, Stali Mielec czy Jagiellonii, nad którymi ma grube kilkaset punktów przewagi. Rozegrała na najwyższym poziomie rozgrywkowym 49 sezonów.

I nigdy nic. Żadnego mistrzostwa. Żadnego pucharu. Nic.

Następnym w tabeli wszech czasów Ekstraklasy klubem, który może „pochwalić się” takim dorobkiem, jest dwudziesta Korona Kielce, której cała ekstraklasowa historia to XXI wiek. Pogoń w czołówce debiutowała w 1959.

W całej Polsce, gdy ktokolwiek z Pogoni chce zażartować, ma samograj: wskazanie na gablotę. Pytanie, jak do kwestii pustej gabloty podchodzi samo środowisko Portowców?

LATA OSIEMDZIESIĄTE I CZTERY PODEJŚCIA

Pierwsze dwie dekady to walka o to, by zaznaczyć swoją obecność w czołówce. Pogoń awansowała w 1958, potem była klubem, który walczył o utrzymanie. Gdy powróciła w 1966, grała potem bez przerwy aż trzynaście lat. To swoje mówi, grać w polskiej lidze lat siedemdziesiątych – nigdy nie mieliśmy mocniejszych rozgrywek. Mocarstwowy czas, ŁKS mając kilku kadrowiczów nie potrafił sięgnąć po tytuł. Pogoń była średniakiem.

Tak naprawdę Pogoń swoje pierwsze trofeum powinna mieć w latach osiemdziesiątych. Podejścia były aż cztery.

  • Finał Pucharu Polski 80/81
  • Finał Pucharu Polski 81/82
  • Brązowy medal Ekstraklasy sezonu 83/84
  • Srebrny medal Ekstraklasy sezonu 86/87

Przy pierwszym podejściu pod trofeum, lepsza w finale Pucharu Polski okazała się Legia Warszawa, która wygrała po dogrywce i golu Adama Topolskiego. Nie było to jakimś zaskoczeniem – wiadomo było, że legioniści są faworytem, a też spinają się na Puchar. W składzie Legia miała wtedy późniejszych brązowych medalistów mistrzostw świata, Janasa, Majewskiego, Kazimierskiego czy Kustę. W ataku rządził Mirosław Okoński.

Rok później Pogoń przegrała z Lechem Poznań w finale. Lech był diabelnie mocny, za chwilę miał sięgać po mistrzostwo. Finał to znowu 1:0, tym razem gola strzelił Mirosław Okoński.

Przeboleć nie mogę, że tym składem, z tymi piłkarzami, nie zdołaliśmy zdobyć z Pogonią Mistrzostwa Polski – mówił po latach Marek Leśniak, który grał w Pogoni od 1982 do 1988.

W opinii doświadczonych Portowców, jeśli chodzi o ligę najbardziej bolesny jest sezon 86/87. Kilka lat wcześniej przy brązie za mocne były Widzew i Lech, ekipy na poziomie absolutnie europejskim. Ale w 1987?

Jacek Cyzio: – W szatni było wielu bardzo dobrych piłkarzy, począwszy od Adama Kensego i Marka Ostrowskiego, przez braci Sokołowskich, Marka Leśniaka. W bramce Marek Szczech, byli też Urbanowicz, Wolski, Jurek Hawrylewicz, Adam Benesz, byli młodzi z Mariuszem Kurasem na czele. Myślę, że w tamtym okresie to była najlepsza kadra w lidze. Większość zawodników grała w reprezentacji, czy to pierwszej, czy olimpijskiej, czy juniorskiej. Górnik miał porównywalną jakość, ale górował nad nami chyba tylko doświadczeniem.

Pogoń walczyła o mistrza z Górnikiem Zabrze, też rzecz jasna znakomitym w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, ale Pogoń mogła ich złapać siłą swoich wychowanków. Jesienią tamtego sezonu Pogoń grała wspaniale i porwała za sobą cały Szczecin.

Kazimierz Sokołowski w książce „70 wywiadów na siedemdziesięciolecie”: – Nigdy nie zapomnę też czegoś, co cyklicznie miało miejsce w Szczecinie. Mam na myśli jesienne mecze w tym mieście. Ciemne niebo, stadion skąpany w promieniach sztucznego oświetlenia i tysiące ludzi, którzy chcieli nas do­pingować. Pamiętam, jak potężne grupy kibiców maszerowały ulicą Jagielloń­ską, która musiała być zamykana dla ruchu samochodowego. Zainteresowanie Pogonią było niesamowite, wystarczy wspomnieć słynny mecz z Widzewem, podczas którego ludzie siedzieli przy linii bocznej, bo brakowało miejsc na trybunach.

Leszek Jezierski, trener zespołu, mówił w Piłce Nożnej zimą:  – Zespół znajduje się w przełomowym momencie. Ma wszystkie atuty w ręku, pytanie: czy będzie je umiał wykorzystać.

Pogoń w tamtym sezonie potrafiła zachwycać. Po 7:2 z GKS-em w jedenastce kolejki znalazło się dziesięciu Portowców. Galaktyczne 4:3 z Legią uznano za mecz sezonu.

Górnik był regularny, ale do złapania – miał przewagę kilku punktów, ale na trzy kolejki przed końcem Pogoń i Górnik grali bezpośredni mecz.

Skończyło się na 1:1, jesienią było 2:2. Piłkarze i obserwatorzy wspominają, że w obu meczach Pogoń prowadziła grę, była dużo lepsza. Raz Leśniak nie trafił do pustej bramki. W tych meczach zaprzepaściła szanse na mistrzostwo. Uznano ją powszechnie za objawienie sezonu, za najładniej grający zespół – ale trofeum jak zwykle zabrakło.

XXI wiek? Bekdas. Pierwszoligowiec w finale. I czasy obecne

Pojawił się turecki milioner Sabri Bekdas i obiecał wszystko. Co jednak najdziwniejsze, zaczął od realizacji obietnic. Bo bawił się na rynku transferowym tak, jak na własnym podwórku. Ofensywa transferowa Pogoni przed sezonem 00/01 może się równać tylko z ofensywą, jakiej dokonał Bogusław Cupiał po wejściu do Wisły.

Bekdas – według własnych szacunków – na transfery wydał kilkanaście milionów złotych. Do niezłych miejscowych Portowców – Dymkowski, Drumlak, Majdan i inni – dołączają piłkarze tacy jak Bednarz, Gęsior, Mosór, Węgrzyn, Kaliciak, Skrzypek, Dubicki, Mielcarski, Brasilia, Podbrożny. Bekdasowi pomaga Janusz Wójcik, wciąż doskonale pamiętany z czasów selekcjonerskich. Wójt ma być nawet trenerem, ale zostaje od tego odsunięty – Wójt zgarniał prowizje przy podpisywaniu umów. Dlatego miały się wysypać kolejne transfery – Michalskiego, Mięciela, Jaskulskiego, Czereszewskiego, Zająca i Kucharskiego.

Grupa uznanych graczy miała na dzień dobry… całować herb klubu. Taki był wymóg.

Bartosz Ślusarski, prowadzący w Weszło.FM audycję „Głos Portowców: – Za Bekdasa na sparing z Lubinem przyszło siedem tysięcy ludzi. To był jedyny mecz, w którym trenerem był Wójcik. Nawet na trening przychodziło po kilkaset osób. Po latach biedy, kiedy mówiło się, że nie ma nawet na ciepłą wodę, to było wyjątkowe. Wcześniej każdy stąd uciekał, a teraz przychodzili uznani piłkarze, znani z Ligi Mistrzów w Legii, czy tacy jak Mielcarski, którego oglądano w Porto. Wielu szybko się odnalazło. Węgrzyn stał się ulubieńcem. Gęsior grał świetnie. Byliśmy zapatrzeni w to, co robi Bekdas.

Trochę to wszystko działo się jak na wariackich papierach, ale jakości piłkarskiej było dość. Problem w tym, że Bekdas chciał za budowę Pogoni gruntów wokół stadionu. Miasto jednak, najpierw dogadane z Turkiem, potem zaczęło zmieniać warunki.

Bartosz Ślusarski: – Przez długie lata miano pretensje do miasta. Bekdas chciał zbudować hotel, centrum handlowe – coś na wzór tego, co potem zbudował w Warszawie. Do niczego nie doszło, choć on sam zrealizował swoje obietnice. Później jednak okazało się, że Bekdas to też był jakiś przekręt, dziś jego biznesy są śledzone przez różne agencje. Ale wtedy nikt tego nie wiedział.

Ostatecznie Wisła była wtedy za mocna. Wygrała o ładnych kilka punktów. Projekt Pogoni miał z nią rywalizować, ale w kolejnych latach – jak na pierwszy rok inwestycji i tak było obiecująco. Problem w tym, że kolejnych inwestycji już nie było. Bekdas zawinął się ze Szczecina po roku. Gdyby został, to abstrahując do ciemniejszych spraw dotyczących tej postaci – rywalizacja o mistrzostwo mogła być w tamtym czasie fascynująca. Bogata Wisła, bogata Pogoń, rosnąca w siłę Dyskobolia, zawsze dodająca swoje trzy grosze Legia…

***

W sezonie 09/10 Pogoń grała w I lidze i nie miała szczególnie widoków na awans. Przegrała go o dziesięć punktów – tyle samo dzieliło ją od miejsca spadkowego. Ot, średniak.

Ale w Pucharze Polski była wspaniała przygoda. Emocjonująco było od pierwszej rundy: Olimpia Elbląg po dogrywce. Kotwica Kołobrzeg 7:5 – nie w karnych, taki był wynik – po dogrywce. Potem ograny Motor, Polonia, Piast, Zagłębie Sosnowiec, Ruch Chorzów. Długa ścieżka.

Bartosz Ślusarski: – To była wielka niespodzianka. Myśmy nie grali jakoś nadzwyczajnie w pierwszej lidze. To był Puchar Polski imienia Radka Janukiewicza. Wyczyniał czasami cuda, szczególnie w półfinale z Ruchem w rewanżu. Na Puchar Polski przychodziło nawet 13 tysięcy ludzi, gdzie na ligę kilka.

Finał to mecz z Jagiellonią, wówczas ekstraklasową, prowadzoną przez Probierza. Ale szanse były.

Bartosz Ślusarski: – Na finał pojechało mnóstwo ludzi ze Szczecina, w końcu Bydgoszcz blisko. Wielu snuło teorie spiskowe, że PZPN nie pozwoli Pogoni wygrać, żeby pierwszoligowiec nie grał w pucharach. W powszechnej opinii szczecińskiej sędziowanie było bardzo kiepskie. Lub Pogoń została wręcz przekręcona.

Niemniej ta ścieżka pucharowa przypomina nam, jak bolesne jest dla Pogoni odpadanie z Pucharu Polski, w czym się specjalizują. Głód trofeum tylko nabiera wyrazu, gdy marnujesz szansę na włożenie czegoś do gabloty w Kaliszu.

Bartosz Ślusarski: – Do dziś są gdzieś koszulki „finalista Pucharu Polski”. Znowu finalista. Pierwszy przegrany. Ktoś, kto nie wygrał. To będzie siedziało, dopóki nie wygramy.

***

Dariusz Adamczuk w tej opowieści jest postacią szczególną. Spaja bowiem dwa jedyne zwycięstwa Pogoni – mistrzostwo Polski juniorów starszych w 1986, a także w 2021. Pierwsze podniesione z boiska, drugie już w roli czuwającego nad rozwojem klubu działacza. Gdyby maczał palce i w pierwszym triumfie, jego pozycja w historii Pogoni jeszcze by urosła. Ma na to szanse, bo widać gołym okiem, że w sumie musieliśmy sięgać dość zamierzchłych czasów, by wskazać pucharowe szanse Pogoni. A ostatecznie:

  • dwa wyrównane finały Pucharu Polski przed czterdziestu laty
  • dziesięć lat temu podchodzenie do finału Pucharu Polski z pierwszej ligi
  • trzy medale Ekstraklasy
  • gdzie w jednym była realna szansa na złapanie rywala
  • ale w sumie i tak na finiszu miał ładnych kilka punktów przewagi.

Pogoń to nie jest więc do końca sytuacja, gdzie było zawsze o włos. O włos mogło być kiedy Adam Topolski w 118 minucie finału w 1981 strzelał gola, ale przecież i wtedy to Legia była faworytem.

Czy więc siedzi w Portowcach mocno ten kompleks trofeów?

Bartek Ślusarski: To jest nasz wielki kompleks, nawet Runjaic o tym wspominał na jednym ze spotkań. Czuć zapotrzebowanie na jakikolwiek sukces. Stąd jest presja, żeby cokolwiek wstawić. Cała Polska szydzi z kibiców w Szczecinie. Kto chce dokuczyć Portowcom, mówi, że są mistrzami listopada, jesieni i tym podobnymi. To boli. Trudno sobie wyobrazić, żeby w tak długiej historii klub nic nie wygrał. Punktem odniesienia jest też Piast Gliwice. W tym samym sezonie wróciliśmy do ESA. Piast bił się o mistrza, zdobył go, my jak zwykle nie. Jest ta przeciętność.

Portowcy mają z tej perspektywy aż problem w docenianiu sezonów takich jak poprzedni, obiektywnie udany.

Bartosz Ślusarski: Ktoś w sztabie zrobił sobie tatuaż z tego trzeciego miejsca. To też było wytykane – u was świętuje się trzecie miejsce. Piłkarze pływali też stateczkiem, taka feta. Wielu kibiców poszło, ale wielu też zostało w domach, uznając, że to przesada.

Generalnie trudno nie odnieść wrażenia, że radość z trzeciego miejsca byłaby uprawniona, ALE może u niektórych wywoływać niezręczność przez tę pustą gablotę. Gdyby Pogoń, jak każdy klub z takimi tradycjami, coś już w niej miała, byłoby inaczej.

Jak w klubie odnoszą się do kompleksu? Krzysztof Ufland, Dyrektor ds. Komunikacji i PR Pogoni, autor książki „70 niezwykłych historii na 70-lecie Pogoni Szczecin”, wieloletni kibic klubu: – Jestem pracownikiem klubu, ale mogę wypowiadać się tutaj jako kibic. Co mogę powiedzieć, to że w sporcie grasz po to, żeby wygrywać. Wiemy, że jesteśmy na siódmym miejscu tabeli wszech czasów Ekstraklasy, a jako jedyni w czołowej dwudziestce nie mamy żadnego trofeum. To coś, co nas odróżnia w sposób negatywny. Myślę, że w tym wszystkim bolesne jest to, że kilka razy było bardzo blisko. Trzy finały Pucharu Polski. Sezon 86/87, kiedy Pogoń zakończyła jako wicemistrz kraju. Rozmawiałem z bohaterami tamtych lat, na przykład z Markiem Leśniakiem – wszyscy wskazują, że jeden konkretny mecz z Górnikiem Zabrze pozbawił ich mistrzostwa Polski.

Pytamy też o wspomniany „stateczek” i galę z okazji trzeciego miejsca. Trzeba przyznać, że wchodząc w szczegóły, argumentacja klubu jest przekonująca.

Ponownie Krzysztof Ufland: – Kibice innych klubów żartujący z naszej „fety” po zeszłym sezonie? Przyjmuję to z uśmiechem. My w zapowiedzi tego wydarzenia mówiliśmy – zapraszamy podziękować za udany sezon. To była szansa oderwać się od koronawirusowej rzeczywistości, spotkać się w końcu z kibicami, bo tak naprawdę dopiero w ostatnim meczu z Rakowem graliśmy z kibicami na stadionie, a i tak tylko z 25% pojemności stadionu. Dlatego uznaliśmy, że to bardzo dobry pomysł. Pogoń po 20 latach wracała do pucharów, zdobyła medal, a kibice nie mogli tego przeżywać na obiekcie. Kto chce z tego żartować, proszę bardzo, nie mam z tym problemu, takie żarty są częścią tego środowiska i to rozumiem. Ja wiem, że było warto i to była dobra uroczystość dla wszystkich „Portowców”.

W Szczecinie zadają sobie pytanie: kiedy jak nie teraz? W opinii kibiców obecny skład jest najlepszy od czasów Bekdasa. W stosunku do zeszłego sezonu, nie odszedł żaden kluczowy piłkarz, a jeszcze Pogoń została poważnie wzmocniona. W tym gwiazdą, w dodatku ze szczecińskim rodowodem, Kamilem Grosickim. Niektórzy piłkarze wreszcie się obudzili, jak choćby Luka Zahović.

To wszystko ma ręce i nogi.

A jednak kibice uważają, że w klubie obawiają się mówić wprost o mistrzostwie. Padła teoria, że Kamil Grosicki, otwarcie deklarując grę o mistrza, wyszedł przed szereg. Ufland odpowiada: – Czy Kamil Grosicki powiedział za dużo? Nie odczuwałem tego tak, ani chyba nikt w klubie. Takie sformułowania padały już w tym sezonie z ust większej liczby piłkarzy. Sebastian Kowalczyk w Lidze+ Extra i nie tylko on. To element dojrzewania drużyny. Wiadomo, że kiedy takie słowa padają, a potem sukcesu nie ma, pojawia się pewnego rodzaju rozgoryczenie. Natomiast te wypowiedzi to nie jest jakaś sportowa buta, tylko świadomość swojej wartości. Historycznie, od dwóch sezonów nasz prezes w każdym wywiadzie dotyczącym celów sportowych mówi, że walczymy o najwyższe cele. OK, może nie pada literalnie „mistrzostwo Polski”, ale jeden ujmuje to tak, kto inny inaczej. Dla mnie w Pogoni nikt się nie chowa przed dużą stawką. Natomiast nie jesteśmy klubem, w którym mówi się „wszystko albo nic”. Nie, wiemy dokąd zmierzamy, jaką pracę wykonujemy, każdy jest skupiony na robocie. Patrzymy na to, co przed nami. Mogę powiedzieć, że dla mnie niesamowicie budujące jest to, jak wyglądamy na przestrzeni ostatnich trzech sezonów. Stabilność na wysokich miejscach. Medal z zeszłego roku. Powrót do pucharów. Patrząc holistycznie, mamy dziś pierwszą część nowego stadionu, rozwinięta jest akademia, a drużyna jest po prostu mocna. To splot, na którym można budować. Cieszy mnie to, że perspektywa walki o mistrzostwo jest jak najbardziej realna i wierzę, że taka pozostanie do ostatniej kolejki sezonu. Myślę, że ewentualne trofeum spowodowałoby tygodniową fetę połowy społeczności miasta i regionu. Szczecin tego dnia, tego wieczoru, by zapłonął.

W środowisku szczecińskim przekonują – gra o mistrza trwa cały czas. Finisz jesieni też będzie kluczowy, bo może przełożyć się na większą mobilizację w tym, by jeszcze wzmocnić zespół. 

CZYTAJ TAKŻE:

Fot. NewsPix

Weszło
24.01.2022

Szalony mecz w PNA. Kamerun pokonał Komory, które miały obrońcę w bramce

Cel Kamerunu na ten turniej jest jasny. Finał, który odbędzie się już szóstego lutego, ale najpierw należy pokonać niżej notowanych rywali, którzy nie mają zamiaru odpuszczać faworytom. Reprezentacja Komorów na tym turnieju już dokonała rzeczy wielkich, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po raz pierwszy wystąpili w finałach Pucharu Narodów Afryki i pokazali się z […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Sporty zimowe
24.01.2022

Babcia na łyżwach. Claudia Pechstein pojedzie na ósme igrzyska

Debiutowała w 1992 roku, od razu zgarniając brązowy medal. Na przestrzeni lat wywalczyła dziewięć krążków, aż do igrzysk w Pjongczagu będąc najbardziej utytułowaną łyżwiarką szybką w historii. Dla swojego sportu jest legendą – choć dla wielu z dopingową rysą, nawet jeśli jej sprawa miała wiele odcieni szarości. W Pekinie pojawi się na swoich ósmych igrzyskach, […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Czy Szewczenko jest dobrym selekcjonerem?

Andrij Szewczenko może zostać nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Czy to dobry trener? Czy jest wart grubej pensji? W jakich aspektach szkoleniowego fachu wyręczali go do tej pory jego doświadczeni asystenci? Jak dogadywał się z największymi ukraińskimi gwiazdami? Co sprawiło, że jego Ukraina potrafiła zachwycać i wygrywać z najsilniejszymi reprezentacjami w Europie? Dlaczego za naszą wschodnią […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Bogdan Racovitan zostanie piłkarzem Rakowa. Znamy szczegóły transferu

Raków Częstochowa dopiął transfer drugiego rumuńskiego piłkarza. Tym razem obyło się bez komplikacji, które towarzyszyły sprowadzeniu do Ekstraklasy Deiana Sorescu. Lada moment Bogdan Racovitan zostanie zawodnikiem „Medalików”, a nam udało się ustalić szczegóły tego transferu. To nie tak, że sprawa transferu Bogdana Racovitana była zupełnie prosta i „zwyczajna”. Valeriu Iftime, prezydent Botosani, parę razy zmieniał […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Zapraszamy na pokład. Dołącz do Weszło!

Co jakiś czas pytacie różnymi kanałami o to, czy można się do nas dostać. A jeśli można, to jak to zrobić. Często zbywaliśmy was odpowiedzią, że akurat nikogo nie szukamy, ale w końcu przyszedł ten moment, w którym znowu chcemy uchylić drzwi dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z dziennikarstwem. Odpalamy kolejny nabór i […]
24.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
24.01.2022

Szalony mecz w PNA. Kamerun pokonał Komory, które miały obrońcę w bramce

Cel Kamerunu na ten turniej jest jasny. Finał, który odbędzie się już szóstego lutego, ale najpierw należy pokonać niżej notowanych rywali, którzy nie mają zamiaru odpuszczać faworytom. Reprezentacja Komorów na tym turnieju już dokonała rzeczy wielkich, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po raz pierwszy wystąpili w finałach Pucharu Narodów Afryki i pokazali się z […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Sporty zimowe
24.01.2022

Babcia na łyżwach. Claudia Pechstein pojedzie na ósme igrzyska

Debiutowała w 1992 roku, od razu zgarniając brązowy medal. Na przestrzeni lat wywalczyła dziewięć krążków, aż do igrzysk w Pjongczagu będąc najbardziej utytułowaną łyżwiarką szybką w historii. Dla swojego sportu jest legendą – choć dla wielu z dopingową rysą, nawet jeśli jej sprawa miała wiele odcieni szarości. W Pekinie pojawi się na swoich ósmych igrzyskach, […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Czy Szewczenko jest dobrym selekcjonerem?

Andrij Szewczenko może zostać nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Czy to dobry trener? Czy jest wart grubej pensji? W jakich aspektach szkoleniowego fachu wyręczali go do tej pory jego doświadczeni asystenci? Jak dogadywał się z największymi ukraińskimi gwiazdami? Co sprawiło, że jego Ukraina potrafiła zachwycać i wygrywać z najsilniejszymi reprezentacjami w Europie? Dlaczego za naszą wschodnią […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Bogdan Racovitan zostanie piłkarzem Rakowa. Znamy szczegóły transferu

Raków Częstochowa dopiął transfer drugiego rumuńskiego piłkarza. Tym razem obyło się bez komplikacji, które towarzyszyły sprowadzeniu do Ekstraklasy Deiana Sorescu. Lada moment Bogdan Racovitan zostanie zawodnikiem „Medalików”, a nam udało się ustalić szczegóły tego transferu. To nie tak, że sprawa transferu Bogdana Racovitana była zupełnie prosta i „zwyczajna”. Valeriu Iftime, prezydent Botosani, parę razy zmieniał […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Zapraszamy na pokład. Dołącz do Weszło!

Co jakiś czas pytacie różnymi kanałami o to, czy można się do nas dostać. A jeśli można, to jak to zrobić. Często zbywaliśmy was odpowiedzią, że akurat nikogo nie szukamy, ale w końcu przyszedł ten moment, w którym znowu chcemy uchylić drzwi dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z dziennikarstwem. Odpalamy kolejny nabór i […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Zapraszamy na pokład. Dołącz do Weszło!

Co jakiś czas pytacie różnymi kanałami o to, czy można się do nas dostać. A jeśli można, to jak to zrobić. Często zbywaliśmy was odpowiedzią, że akurat nikogo nie szukamy, ale w końcu przyszedł ten moment, w którym znowu chcemy uchylić drzwi dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z dziennikarstwem. Odpalamy kolejny nabór i […]
24.01.2022
Brama dnia
24.01.2022

Danny Murphy kontra Ronaldo | BRAMA DNIA

Poniedziałkowa „Brama dnia” – częstujcie się! Jak zawsze zapraszamy do oglądania i głosowania wraz z naszymi partnerami z Gatigo. DANNY MURPHY VS C. PALACE (24.01.2001) Dwadzieścia jeden lat temu Liverpool rozegrał jedno z najpiękniejszych spotkań za kadencji Gerarda Houlliera. The Reds w półfinale Pucharu Ligi pokonali ekipę Crystal Palace aż 5:0, a efektownym trafieniem z […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Kobylański: Trzecia liga niemiecka jest naprawdę dobra. Można się fajnie wypromować

– W 3. Bundeslidze jest coraz więcej Polaków, ta liga naprawdę jest dobra, można się fajnie wypromować, szczególnie jak jest się młodym zawodnikiem. To też liga trudna, ale jak się tu obronisz, jak coś udowodnisz, strzelisz parę bramek, to idziesz szybko w górę – opowiada nam Martin Kobylański, piłkarz walczącego o awans do 2. Bundesligi […]
24.01.2022
Weszło
23.01.2022

Jedna akcja wiosny w Barcelonie nie czyni…

Wyobraź sobie, że jesteś propagandzistą na usługach Barcelony. Klub prosi cię, żebyś na szybko skręcił sprawny materiał, ukazujący mecz z Deportivo Alaves w najjaśniejszych możliwych barwach. W świat ma pójść przekaz, że Barca, z problemami, bo z problemami, ale powoli odzyskuje boiskową godność. Wiesz, że to karkołomne zadanie, no hej, obejrzałeś właśnie straszny paździerz, ale […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Derby Londynu? Prawie na pewno wygra Chelsea!

Nie jesteśmy zakładnikami liczb, historii i prawidłowości, bo „football is football, you know”, jak mawiał złotousty filozof Takesure Chinyama, ale to naprawdę nie mogło skończyć się inaczej. Dziewięć derbów Londynu z udziałem Chelsea z tego sezonu, to osiem zwycięstw piłkarzy ze Stamford Bridge. Pięć meczów między Chelsea a Tottenhamem za angielskiej przygody Thomasa Tuchela, to komplet […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Komory zagrają bez bramkarza? Szykuje się dramatyczny koniec pięknej przygody

Już dzisiaj rozpoczyna się faza pucharowa afrykańskiego czempionatu. Na etapie 1/8 najbardziej szokować może obecność Komorów, czyli absolutnego debiutanta w Pucharze Narodów Afryki. Jest to więc zdecydowanie największy sukces w historii tamtejszej reprezentacji. Niestety najnowsze doniesienia wskazują, że na tym etapie turnieju ich przygoda może zakończyć się w brutalny sposób. W SZEREGACH FIFA OD 2005 […]
23.01.2022
Liczba komentarzy: 16
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
1 miesiąc temu

Kuchy to ogarnie.

Bernardeschi - człowiek, który pozostanie platfusem
Bernardeschi - człowiek, który pozostanie platfusem(@bernardeschi)
1 miesiąc temu

„Nie po to Pogoń spuściła ostatnio łomot drugiej w tabeli Lechii, by teraz wywieźć jakikolwiek punkt z Niecieczy” – stwierdziła Logika Ekstraklasy.

shaughnessy
shaughnessy(@shaughnessy)
1 miesiąc temu

Dobry artykuł, dzięki

Zaraz odpalam fm-a

Rubens
Rubens
1 miesiąc temu
Reply to  shaughnessy

Takze uwazam, ze to jest dobry produkt, konkretnie i fachowo napisany.

Kolejorz prawdziwy z Poznania 3.0
Kolejorz prawdziwy z Poznania 3.0
1 miesiąc temu

Proponuję w gablocie wieszać brudne gacie. U nas się to doskonale sprawdza i wszyscy są zadowoleni. Tylko w tej zapyziałej warsiawie jakieś puchary wstawiają. Debile.

justyna
justyna
1 miesiąc temu

widać że twoje

imie
imie
1 miesiąc temu

moja teoria jest taka, że Pogoń nigdy nic nie wygrała z powodu odległości. Zawsze miała najdalej ze wszystkich, a wtedy drogi, autokary, pociągi itd to była katastrofa. każdy wyjazd to była dla nich droga przez mękę. zresztą to dotyczy całej północy, bo na północy nie ma żadnego mistrza. do tego tu była Solidarność itd więc żadnych względów u komuchów jak np na śląsku

Pogoń Szczecin
Pogoń Szczecin
1 miesiąc temu

przeklęte miasto, przeklęty klub…

Rubens
Rubens
1 miesiąc temu

Sam jestes przekleciem.

shyyyyyyhhhh na cvxx
shyyyyyyhhhh na cvxx
1 miesiąc temu

Przeklęta twoja stara

mauro
mauro
1 miesiąc temu

„Gdybym mógł, przyznałbym Pogoni tytuł honorowego mistrza Polski”

(Stefan Szczepłek w PN, w podsumowaniu sezonu 86/87)

Alall
Alall
1 miesiąc temu
Reply to  mauro

A mógł? Bo może coś w tej gablocie już jest;) wygląda na to, że Pogoń staje się głównym faworytem na ten moment. Wiosna i tak wyjaśni wszystko.

Lincoln
Lincoln
1 miesiąc temu

No i w tym sezonie też nici z trofeów. Puchar Polski już na boku a mistrzostwo cóż Kolejorz ma większą moc wiec jeśli mentalnie podoła to nie odda swojej pozycji.

Alall
Alall
1 miesiąc temu
Reply to  Lincoln

Nie wiem, czy ma większą moc. Bezpośredni pojedynek tego nie pokazał. Obecnie nie mają podjazdu do Pogoni w tej formie, choć wszystko się może zmienić wiosna.

Lincoln
Lincoln
1 miesiąc temu
Reply to  Alall

W bezpośrednim pojedynku Pogoń wywiozła z Poznania remis mimo bardzo długiej gry w przewadze w tej przewadze stworzyła sobie stosunkowo mało sytuacji. A obecna forma to ma się do ostatecznego sukcesu nijak, bo zaraz przerwa.

Kielbi
Kielbi(@kielbi)
1 miesiąc temu

Super artykuł, rzeczowy, konkretny, duży plus!
Obecnie jako kibic Pogoni cieszy mnie ten „długofalowy plan” w Szczecinie.
Widać, że ten klub jest budowany tak aby wejść w top ligowy i walczyć o najwyższe cele przez lata. Uważam, że to lepsza droga niż chwila euforii i pozostawienie zrujnowanego klubu gdzieś w odmętach ekstraklasy lub lig niższych…
Pozdrawiam!

Suche Info
24.01.2022

Wisła Kraków sięga po norweskiego pomocnika

Jak poinformował Janekx89, Kevin Martin Krygard z FK Haugesund zostanie zawodnikiem Wisły Kraków. Krygard to 21-letni pomocnik z doświadczeniem wyniesionym z występów w reprezentacji Norwegii U-19. W sezonie 2021 rozegrał aż 29 (z 30) meczów w norweskiej ekstraklasie. Podstawowym zawodnikiem FK Haugesund był również w sezonie 2020. Na ogół występuje jako defensywny pomocnik, dlatego nie […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Szalony mecz w PNA. Kamerun pokonał Komory, które miały obrońcę w bramce

Cel Kamerunu na ten turniej jest jasny. Finał, który odbędzie się już szóstego lutego, ale najpierw należy pokonać niżej notowanych rywali, którzy nie mają zamiaru odpuszczać faworytom. Reprezentacja Komorów na tym turnieju już dokonała rzeczy wielkich, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po raz pierwszy wystąpili w finałach Pucharu Narodów Afryki i pokazali się z […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Fenomenalny gol dla reprezentacji Komorów [WIDEO]

Reprezentacja Komorów nie byłaby faworytem w starciu z Kamerunem nawet w pełnym w składzie, a co dopiero z obrońcą na bramce i w dziesiątkę od siódmej minuty. Mimo szalonych osłabień piłkarze Komorów zrobili jednak naprawdę wiele, by skraść dzisiaj serca neutralnych kibiców. Spójrzcie tylko na tego gola: Great goal 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻♥️♥️#CAMCOM pic.twitter.com/hPXAkTVChj — ً (@90t95) January […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Engel: „W Polsce jest wielu trenerów, którzy mogą objąć kadrę”

Coraz więcej wskazuje na to, że reprezentację Polski może objąć Andrij Szewczenko. Nie wszystkim to odpowiada. Jerzy Engel w rozmowie ze „Sportowymi Faktami” podkreślił, że jego zdaniem w Polsce są odpowiedni kandydaci na to stanowisko. – W Polsce jest wielu bardzo dobrych trenerów klubowych, z których każdy może objąć reprezentację narodową. Każdy jest na tyle […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Wisła Płock dogrywa wypożyczenie Iwo Kaczmarskiego

Według naszych informacji, Iwo Kaczmarski, młodzieżowiec Rakowa, trafi do Wisły Płock. Piłkarz byłby wypożyczony do Nafciarzy do końca sezonu. Kaczmarski – rocznik 2004 – uchodzi za wielki talent. Ze świetnej strony pokazał się jeszcze w barwach Korony w sezonie 19/20. Strzelił też wtedy bramkę. Obecnie jednak w Rakowie dość daleko mu do choćby łapania sporadycznych […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Anthony Martial trafi do Sevilli?

Wszystko wskazuje na to, że Anthony Martial już wkrótce odejdzie z Manchesteru United. Działacze Sevilli są coraz bliżej porozumienia z Francuzem. Nie jest tajemnicą, że Martial jest niezadowolony ze swojej obecnej pozycji w ekipie „Czerwonych Diabłów” i stara się wręcz wymusić transfer. Już teraz, w zimowym okienku transferowym. Doszło nawet do publicznego mini-sporu między zawodnikiem […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Erling Haaland znów kontuzjowany

Nie ma szczęścia Erling Haaland w ostatnich miesiącach. Norweski napastnik Borussii Dortmund ponownie będzie pauzował z powodu kontuzji. Klub wydał w tej sprawie dość enigmatycznie brzmiący komunikat. – Haaland ma problemy mięśniowe, które wymagają leczenia i dalszych badań w najbliższym czasie – poinformowała Borussia. Haaland przedwcześnie zakończył udział w ostatnim meczu ligowym z Hoffenheim, murawę […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Atletico Madryt poluje na zawodnika Lille

Atletico Madryt planuje kolejne wzmocnienie. Działacze hiszpańskiego klubu skontaktowali się z Reinildo. Wiele wskazuje na to, że zawodnik Lille jeszcze w tym okienku zostanie piłkarzem Los Colchoneros. Atletico w bieżących rozgrywkach hiszpańskiej ekstraklasy spisuje się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Obrońcy tytułu mistrzowskiego plasują się obecnie na czwartym miejscu w ligowej tabeli. Nie brzmi to tragicznie, ale […]
24.01.2022
Sporty zimowe
24.01.2022

Babcia na łyżwach. Claudia Pechstein pojedzie na ósme igrzyska

Debiutowała w 1992 roku, od razu zgarniając brązowy medal. Na przestrzeni lat wywalczyła dziewięć krążków, aż do igrzysk w Pjongczagu będąc najbardziej utytułowaną łyżwiarką szybką w historii. Dla swojego sportu jest legendą – choć dla wielu z dopingową rysą, nawet jeśli jej sprawa miała wiele odcieni szarości. W Pekinie pojawi się na swoich ósmych igrzyskach, […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Czy Szewczenko jest dobrym selekcjonerem?

Andrij Szewczenko może zostać nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Czy to dobry trener? Czy jest wart grubej pensji? W jakich aspektach szkoleniowego fachu wyręczali go do tej pory jego doświadczeni asystenci? Jak dogadywał się z największymi ukraińskimi gwiazdami? Co sprawiło, że jego Ukraina potrafiła zachwycać i wygrywać z najsilniejszymi reprezentacjami w Europie? Dlaczego za naszą wschodnią […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Claudio Ranieri zwolniony z Watfordu

Nieźle się bawią działacze Watfordu. Claudio Ranieri pracował w klubie zaledwie od października, a dzisiaj brytyjskie media informują, że doświadczony włoski szkoleniowiec został zwolniony. W sumie poprowadził zespół w czternastu meczach. Ranieri na stanowisku szkoleniowca Watfordu zastąpił Xisco i już ten fakt był dość kontrowersyjny – ostatecznie Hiszpan w 2021 roku wywalczył z klubem awans […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Paweł Wszołek wróci do Legii Warszawa?

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl, Paweł Wszołek może wrócić do Legii Warszawa. Zdaniem dziennikarza trwają zaawansowane negocjacje, by zawodnik został wypożyczony do ekipy „Wojskowych” do końca sezonu. Wszołek do Legii trafił jesienią 2019 roku i szybko wyrósł na wyróżniającą się postać zespołu, z którym sięgnął po mistrzostwo Polski zarówno w 2020, jak i […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Bogdan Racovitan zostanie piłkarzem Rakowa. Znamy szczegóły transferu

Raków Częstochowa dopiął transfer drugiego rumuńskiego piłkarza. Tym razem obyło się bez komplikacji, które towarzyszyły sprowadzeniu do Ekstraklasy Deiana Sorescu. Lada moment Bogdan Racovitan zostanie zawodnikiem „Medalików”, a nam udało się ustalić szczegóły tego transferu. To nie tak, że sprawa transferu Bogdana Racovitana była zupełnie prosta i „zwyczajna”. Valeriu Iftime, prezydent Botosani, parę razy zmieniał […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Poważna kontuzja Mateusza Bogusza

Kiepskie wieści napływają z Hiszpanii. Tamtejsze źródła informują, że zakończył się sezon dla Mateusza Bogusza. Polak najprawdopodobniej uszkodził więzadła krzyżowe w kolanie. Mateusz Bogusz – zawodnik Leeds United – w sezonie 2021/22 przebywa na wypożyczeniu w drugoligowym hiszpańskim klubie UD Ibiza. I idzie mu tam naprawdę nieźle. 20-letni pomocnik ma na koncie 4 gole i […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Zapraszamy na pokład. Dołącz do Weszło!

Co jakiś czas pytacie różnymi kanałami o to, czy można się do nas dostać. A jeśli można, to jak to zrobić. Często zbywaliśmy was odpowiedzią, że akurat nikogo nie szukamy, ale w końcu przyszedł ten moment, w którym znowu chcemy uchylić drzwi dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z dziennikarstwem. Odpalamy kolejny nabór i […]
24.01.2022
Brama dnia
24.01.2022

Danny Murphy kontra Ronaldo | BRAMA DNIA

Poniedziałkowa „Brama dnia” – częstujcie się! Jak zawsze zapraszamy do oglądania i głosowania wraz z naszymi partnerami z Gatigo. DANNY MURPHY VS C. PALACE (24.01.2001) Dwadzieścia jeden lat temu Liverpool rozegrał jedno z najpiękniejszych spotkań za kadencji Gerarda Houlliera. The Reds w półfinale Pucharu Ligi pokonali ekipę Crystal Palace aż 5:0, a efektownym trafieniem z […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Kozłowski: – Lewandowski kupił mi laptopa

Kacper Kozłowski był gościem Łukasza Wiśniowskiego i Kuby Polkowskiego w programie „Foot Truck”. Reprezentant Polski opowiedział o tym, jak Robert Lewandowski podarował mu… laptopa.  – Asystent dał mi pendrive’a z filmem, żebym go obejrzał, gdyby mi się nudziło. Film, a nie analizę taktyczną. Wiadomo, że jak mam analizę, to oglądam, bo chcę się przygotować do […]
24.01.2022