Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Opublikowane 17.11.2021 00:04 przez

Jakub Olkiewicz

Nie wiem, czy trenerzy robią to świadomie, z rozmysłem, z głębszym planem, czy też wyłącznie z potrzeby chwili, z jakiegoś odruchu serca. Mamy szkoleniowca, niech się nazywa Jan Wężyk. Wężyk już zaczyna przeczuwać, że jest na wylocie, że za moment zostanie pożegnany. Wyniki tak mocno odjeżdżają od oczekiwań zarządu, że rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest właściwie formalnością. 

Co robi Jan Wężyk? Oczywiście wpuszcza na boisko młodych. 17-latek z 4 treningami w dorosłej drużynie na koncie? Wejdź, od 65. minuty, pograj sobie. Jego rok młodszy kolega, który w kadrze meczowej znalazł się przez przypadek, bo ma nazwisko takie jak czwarty lewy obrońca? Spróbuj się. Co? Nie grałeś nigdy w ataku? No dzisiaj zagrasz, pobiegaj tam z przodu.

Kiedyś wydawało mi się, że to jest przemyślana decyzja trenera, który stara się zapewnić sobie alibi „last minute”. Bo wiecie, kochani, ja to przynajmniej wprowadzałem młodych. Za mojej kadencji zadebiutowali Nowak, Kowalski, Dombraye i Kochanowski, co z tego, że całej trójce dałem łącznie pół godziny w swoim pożegnalnym meczu. To wygodne, jeśli chcesz jeszcze powalczyć o pracę – przedstawiasz zarządowi, że jak tylko ten kwartet wprowadzisz w pełni do drużyny, to wyniki się odwrócą, a poza tym – walczymy przecież również o przychód z tytułu Pro Junior System. Ale to też wygodne, gdy w przyszłości będziesz się tłumaczyć przyszłemu pracodawcy.

– Panie Janie, co tak słabo w Wężykowiance poszło?
– A, panie prezesie, kazali grać młodymi, ale oczywiście nie wytrzymali ciśnienia. Już miałem robić nowy Ajax, gdy mnie zwolnili.

A jeszcze, daj Boże, ten Kochanowski zacznie regularnie grać i zapracuje na duży transfer?

– Panie prezesie, tego Kochanowskiego chcieli gdzieś na wieś wypożyczyć, to ja go odkryłem i dałem mu szansę w lidze.

Z czasem, głównie obserwując różnych trenerów i ich bardzo ludzkie odruchy w zwyczajnych sytuacjach, doszedłem do wniosku, że to raczej gest w rodzaju rozdania wszystkich pieniędzy tuż przed egzekucją. I tak już się pakujesz, i tak już nie ma przed tobą przyszłości. Pograj sobie, młody, pomódl się może za mnie wieczorem, po latach ciepło wspominaj, że to u mnie dostałeś te parę minut.

***

Tak czy owak – wyciągana jest wówczas na stół karta „budowy”. Tworzymy pewne fundamenty, nawet jak sam nie będę mógł już tych perełek poprowadzić, to klub przynajmniej skorzysta z podwalin, które utworzyłem.

Moim zdaniem już w piłce klubowej jest to dość dyskusyjna sprawa – większość klubów ma jednak bardzo konkretne cele punktowe i by osiągnąć te cele, prowadzi całe batalie w trakcie okienka transferowego. Wprowadzanie młodzieży ma być naturalnym uzupełnieniem, a nie celem samym w sobie. Skoro już przywołałem Ajax – jak nie mają akurat żadnego wonderkida na napad, to sobie kupują Hallera za ponad 20 milionów euro, a nie z uporem maniaka stawiają na kogoś ze szkółki. Nawet tam, w klubie, który stanowi pewien symbol. Liczy się przyszłość, oczywiście. Ale teraźniejszość nie służy wyłącznie jako poligon doświadczalny.

Natomiast już kompletnie, totalnie, nie rozumiem teorii „budowania na przyszłość” w piłce reprezentacyjnej, gdzie tak naprawdę wszystko jest chwilowe, a w dodatku: losowe. Dlatego właśnie czuję tak mocny zawód tym, co nam wszystkim zgotował Paulo Sousa na zakończenie eliminacji.

Ból jest o tyle mocny, że jak zwykle – Sousa mnie kupił. Bardzo długo byłem sceptyczny, bardzo długo próbowałem się bronić przed przyznaniem, że to po prostu kawał fachowca, który pewne rzeczy może w polskiej piłce zmienić na stałe. Ale zaczął mnie przekonywać, a remisem z Anglią przekonał już w zupełności. Nie powiem, że dołączyłem do jego zakonu, gotowy bronić każdej jego decyzji i działania, natomiast zaczęło kiełkować ziarenko niepewności. A może faktycznie nie powinien w ogóle się zajmować Ekstraklasą? Może faktycznie jesteśmy takimi dziadami, że nie zasługujemy ani na chodzenie po tych ulicach co Paulo (bo Paulo po polskich nie chodzi), ani na oglądanie tych samych spotkań (bo ekstraklasowych Paulo nie ogląda). Może istotnie to gość, który zszedł kilka poziomów poniżej swojej godności, żeby przyprowadzić trochę futbolowej nowoczesności do naszego zaścianka?

Tak sobie myślałem, bo generalnie klocki układały się w pewną całość. Jego ostre słowa o rodzimym szkoleniu – akceptowalne, gdy oglądam w każdy weekend możliwości techniczne i taktyczne rodzimych gwiazd. Jego imponujący upór w lekceważeniu Ekstraklasy – sam śmiałem się z niej przecież setki razy. Do tego to zwracanie uwagi na długofalowość projektu, że przejście z „odwiecznego” 4-2-3-1 i gry nastawionej na kontry skrzydłami w kierunku bardziej ofensywnego ustawienia i nastawienia musi trochę boleć i chwilę zająć. Razem – to się naprawdę wydawało spójne.

***

Ten rozwój zresztą był dostrzegalny. Nie był może spektakularny, błyskawiczny, po drodze były efektowne wywrotki, jak na Euro 2020. Ale jednak – szliśmy małymi kroczkami do przodu. Co więcej – wydawało się, że nawet zgodnie z trasą, którą wykreśliliśmy sobie na mapie. Że właśnie w bólach robimy awans z pozycji „stłuczemy słabszych, a ze średnimi i z mocniejszymi może dowieziemy jakimś cudem 0:0”, do pozycji: „jak będzie trzeba, to i Anglicy będą musieli z nami grać na czas”. Narracja się pisała, fakty boiskowe zaczynały się zgrywać z wypowiedziami.

I co? I w decydującym momencie przyszła seria tak kuriozalnych ruchów, że właściwie nie potrafię znaleźć odpowiedniego uzasadnienia, nie potrafię znaleźć jakiejkolwiek logiki. Wiele razy pisałem w tekstach – losowanie bywa ważniejsze, niż forma kilku podstawowych zawodników. Adam Nawałka odnosił sukcesy z kadrą również dlatego, że bardzo rzadko testował ją w meczach z kozakami. Pamiętne Niemcy, wiadomo, potem też na Euro. Ale poza tym? Rumunia, Austria, Dania, Szkocja, Irlandia. Los nie skojarzył nas z największymi na kontynencie. Nie uważam, by rozstawienie w I rundzie nie było istotne, kompletnie nie przekonuje mnie, że w barażach i tak czeka nas ciężki mecz w II rundzie. Rozstawienie jest SZALENIE istotne. Losowanie jest SZALENIE istotne.

Po pierwsze – bo w teorii mogą nas czekać dwa mecze uchodzące za łatwe (w przypadku rozstawienia i/lub korzystnego losowania), albo dwa mecze uchodzące za trudne. Do tego drugiego scenariusza się na własne życzenie mocno zbliżyliśmy. Po drugie – bo to jest reprezentacja Polski. To nie jest liga, gdzie po dwóch słabszych meczach, zagrasz cztery lepsze, atmosfera wśród kibiców się poprawi, zaufanie zarządu nie ulegnie zmianie. Nie, to jest piłka reprezentacyjna, tutaj często masz 90 minut, by wypracować sobie klimat na najbliższe 3 miesiące. Tu nie jesteś w stanie odegrać się za tydzień, tutaj nie masz możliwości „zadośćuczynić kibicom”. Jakkolwiek to wszystko się skończy – całą zimową przerwę polski kibic ma spapraną, jak się zjedzie rodzina na Święta Bożego Narodzenia i wejdzie na temat piłki, to trzeba będzie z goryczą wspomnieć – „ale z tymi Węgrami, to dajcie spokój”.

***

Nie rozumiem, nie zrozumiem, dlaczego Sousa uznał to za nieistotny sparing. Być może to ta słynna mentalność zwycięzców i przekonanie, że nawet gdy trafimy Włochów na wyjeździe, to ich po prostu opędzlujemy, a jak będzie trzeba, to potem jeszcze Paweł Dawidowicz schowa do kieszeni Cristiano Ronaldo.

Natomiast funkcjonuję w roli obserwatora polskiej piłki na tyle długo, by znać pewne ciągi zdarzeń. Gdy ktoś mówi: „chcemy wylosować jak najsilniejszego rywala, nikogo się nie boimy, poza tym to będzie świetna przygoda”, to potem przegrywa po pięknej walce, a to z Manchesterem United, a to z Barceloną, czasem z jakimś pomniejszym przeciwnikiem. O wiele dalej zachodzą ci, którzy chcą wylosować przeciwnika najsłabszego – tak stało się np. ze wspomnianym Adamem Nawałką, który najpierw wylosował Rumunów i Duńczyków, a potem pojechał sobie na mundial.

Nie chcę dopuścić do siebie myśli, że Sousa jest z tej kategorii ludzi, z tej kategorii trenerów. Że on zamiast Rumunów i Duńczyków wolałby Hiszpanów i Niemców, bo przecież nikogo się nie boi.

Ale jeśli przyczyny są inne… To jakie? Budowanie liderów na przyszłość? Liderzy wykreują się sami w momencie próby, następca Roberta Lewandowskiego będzie i tak kilka poziomów słabszy, niezależnie od tego, czy zagra 90 minut z Węgrami, czy nie. Reprezentacja, praca z reprezentacją, to jest dosłownie chwila. Jedno mgnienie. Musisz to wycisnąć jak cytrynę, bo nikt nie pozwoli ci przepracować sześciu pokoleń piłkarzy. Rozumiem – zmiana systemu gry, zmiana pewnej mentalności czy nastawienia. Ale nie możesz – zwyczajnie, ze względów technicznych – podmienić sobie z dnia na dzień liderów. To w piłce klubowej by nie zadziałało, a co dopiero w sytuacji, gdy masz do dyspozycji raptem kilka, maksymalnie kilkanaście spotkań w roku?!

***

W klubach są te słynne cykle, mówi się sporo o trzyletnich, przywołując choćby drużyny Guardioli, Kloppa, czy wczesnego Mourinho. Że trochę trwa budowa, potem wpadasz w okres wygrywania, na końcu albo robisz rewolucję, czy chociaż gruntowną przebudowę, albo po prostu odchodzisz, bo pewien projekt się skończył. Ale w reprezentacji? Tutaj czasem jedna akcja, jedno przyśnięcie Jóźwiaka i Bereszyńskiego, kładzie ci cały turniej, na który przygotowywałeś się cztery lata. W kadrze MUSISZ cały czas grać na najwyższym możliwym poziomie, jedyna akceptowalna rotacja to sparingi bądź zgrupowania typu: najpierw słabeusz do opędzlowania, potem wyzwanie.

No właśnie. Nawet ta Andora, przecież to było właśnie takie zgrupowanie. Najpierw rotacje z Andorą, którą puknąłby pewnie dowolny średniak I ligi, a potem na galowo na Węgrów, bo gramy o stawkę. Tak, o stawkę, rozstawienie to jest stawka, moim zdaniem – bardzo duża stawka.

Każdy trener, ba, każdy, kto gra w menedżery piłkarskie wie, że wszystko, co możesz zrobić, to zminimalizować ryzyko. Nie kopniesz piłki do bramki, nie przekonasz napastnika, żeby załadował po widłach, możesz co najwyżej stworzyć mu wszystkie warunki, które w teorii są potrzebne do załadowania po widłach. W treningu skupiasz się na minimalizowaniu ryzyka – minimalizowaniu ryzyka, że skrzydłowy nie umie dośrodkować poprzez powtarzanie dośrodkowań; że przy stałym fragmencie obrona się pogubi, poprzez mozolne treningi zachowania przy stałych fragmentach. Minimalizowaniu ryzyka przy rozpracowaniu rywala, przy ustawianiu swoich piłkarzy, również przy zarządzaniu ich siłami.

Sousa mógł zminimalizować ryzyko i zrobić wszystko, by wśród potencjalnych rywali mieć Turcję, Walię, Macedonię Północną, Ukrainę oraz Austrię i Czechy. Wybrał inaczej i teraz dostanie kogoś z grona: Portugalia, Szkocja, Włochy, Rosja, Szwecja, Walia.

Czy lepiej trafić na Walię na wyjeździe, niż Ukrainę u siebie? Być może. Ale mamy jakieś 33% szans, że na wstępie dostaniemy rywala nie do przeskoczenia – bo jako taki jawią się Portugalczycy i Włosi. Gdybyśmy z Węgrami nie odpuścili – nawet najgorsi rywale nierozstawieni nie byliby dla nas nieosiągalni. Tak, wiem, jest też druga runda. Natomiast wiem też, że gdy trafimy na tych dwóch najtrudniejszych rywali – druga runda prawdopodobnie nie będzie w orbicie zainteresowań polskich kibiców, wówczas żyjących już wyborem nowego selekcjonera.

Czytaj także:

Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Prasówka
22.01.2022

Vuković: Chcę zacząć być odbierany jako trener, który może pracować poza Legią

W sobotniej prasie sporo ciekawych rzeczy ligowych, dwa wywiady z naszymi stranierimi i kolejne wątki dotyczące poszukiwania nowego selekcjonera. PRZEGLĄD SPORTOWY Selekcjonera Polski brak, ale przygotowania do arcyważnego meczu z Rosją trwają. Po obu stronach.  – To będzie zimna wojna – nie ma wątpliwości trener Bogusław Kaczmarek, który był członkiem sztabu szkoleniowego Lego Beenhakkera, kiedy […]
22.01.2022
Brama dnia
22.01.2022

Barry Ferguson kontra Danny Murphy | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę Dnia”. Dziś odcinek wyspiarski – odwiedzimy Glasgow i Manchester. BARRY FERGUSON VS ABERDEEN (22.01.2000) Liga szkocka – fizyczna gra, dośrodkowania i walka o górne piłki? Nie na najwyższym poziomie. Wystarczy spojrzeć na akcję ekipy Glasgow Rangers sprzed 22 lat – defensywa Aberdeen została brutalnie rozklepana przez The Gers. Formalności dopełnił Barry […]
22.01.2022
Weszło
21.01.2022

Nowy selekcjoner powinien być jak najszybciej? A dlaczego?

Sporo osób nagle krzyczy, że selekcjoner potrzebny jest tu i teraz, że jak zostanie wybrany za parę dni, to nie tylko przegramy z Rosją, ale wręcz polska piłka się skończy i nic już nie będzie. Nie zostanie kamień na kamieniu. No nie wiem, moim zdaniem nie ma wielkiego znaczenia, czy nowego selekcjonera poznamy 22 stycznia, […]
21.01.2022
Brama dnia
21.01.2022

Leonardo kontra Danny Guthrie | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Dzisiaj wspominamy dwa przepiękne uderzenia z dalszej odległości. LEONARDO VS ROMA (21.01.2001) Otwarcie meczu efektownym golem z rzutu wolnego? Czemu nie. 21 stycznia 2001 roku takiej sztuki dokonał Leonardo. Gracz Milanu w spektakularnym stylu wyprowadził swój zespół na prowadzenie w starciu z Romą już w 2. minucie gry. Ostatecznie Rossoneri […]
21.01.2022
Prasówka
21.01.2022

PRASA. Papszun: Za trzy lata mogę być emerytem

W piątkowej prasie na pierwszy plan wychodzą drużyny Ekstraklasy i ich przygotowania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Ile czasu Cezary Kulesza może jeszcze grać w ryzykownego selekcjonerskiego pokera? – Spokojnie, nie ma pośpiechu – mówi Sławomir Peszko, 44-krotny reprezentant, który przygląda się wyborom następcy Sousy. – Mam przekonanie, że to będzie przemyślana decyzja, nie szybka, spontaniczna. Wszyscy mówią, […]
21.01.2022
Weszło
20.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gdyby Polacy mieli głosować, zastanawiam się jak wysoko znalazłoby się na liście najpilniejszych potrzeb – priorytetowych do rozwiązania problemów – nasze miejsce w rankingu UEFA. Czy na pierwszym? A może jednak trzecim? Czy jednak znalazłby się tak daleko, że aby je dostrzec na hipotetycznej liście, trzeba by użyć tego niedawno wysłanego na orbitę teleskopu? Jest […]
20.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Ekstraklasa
15.01.2022

Jak Pogoń Szczecin na ostatnim miejscu zimowała. O sezonie przełomu

Dziś Maciej Skorża jest jednym z najlepszych, a może i najlepszym spośród trenerów pracujących w Ekstraklasie. Pogoń Szczecin uchodzi z kolei za jeden z najzdrowszych klubów ligi – miarowo rozwijający się pod względem sportowym, ale i organizacyjnym. Czasy, w których Skorża pracował w Pogoni, wydają się zamierzchłą przeszłością, a przecież… minęło ledwie pięć lat. Pięć […]
15.01.2022
Felietony i blogi
12.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Już od dawna uważam – i chyba nie jestem w tym odosobniony – że ze wszystkich futbolowych zawodów, ten trenerski jest najbardziej niewdzięczny. Gdy myślę sobie o biznesie piłkarskim, ogromnym, dochodowym, to widzę przede wszystkim ludzi żyjących całkiem fajnie, często może nawet górnolotnie: żyjących marzeniami. Wiadomo, na szczycie są tutaj piłkarze, fantastyczne kontrakty, doskonałe warunki, […]
12.01.2022
Ekstraklasa
09.01.2022

Przetrwać trudną zimę. Jak to jest być czerwoną latarnią?

Działacze pierwszoligowych klubów często poruszają temat lokaty na koniec roku w kontekście transferów. „Wie pan, jako lider I ligi nieco łatwiej nam przekonać piłkarzy, że podpisują kontrakt z klubem, który za 6 miesięcy będzie już grać w Ekstraklasie„. To jasne, zrozumiałe, walka na finiszu jesieni nabiera rumieńców również z uwagi na ten detal, jakim jest […]
09.01.2022
Ligue 1
09.01.2022

Jean-Michel Aulas. Instytucja większa niż klub

Co w latach osiemdziesiątych było ultra-liberalną fanaberią zbzikowanych postępowców, dla publiki z lat dwudziestych XXI wieku jest już przynajmniej centryzmem, a być może nawet postawą stricte konserwatywną. Prymitywne konsole na kartridże z wczesnych lat dziewięćdziesiątych, dzisiaj budzą u 30-latków nostalgiczne wspomnienia – a przecież wtedy były na osiedlach bezprecedensowym powiewem świeżości.  Jean-Michel Aulas zaczynał w […]
09.01.2022
Felietony i blogi
05.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

13 marca skończy się przedostatni ligowy weekend przed reprezentacyjną przerwą, w środku tygodnia zaliczymy jeszcze krótki rajd z europejskimi pucharami. 17 marca, w czwartek, zostaną rozegrane ważne mecze w Lidze Europy oraz Lidze Konferencji Europy. Następnie ligowa kolejka od 18 do 20 marca, po której piłkarze rozjadą się na zgrupowania reprezentacyjne. Dopiero 21 marca rozpoczyna […]
05.01.2022
Liczba komentarzy: 44
Subscribe
Powiadom o
guest
44 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mansur Mansurow
Mansur Mansurow(@mansur-mansurow)
2 miesięcy temu

W Polsce są dwie kategorie przeciwników: godni pogardy „gorsi”, którzy powinni z góry się poddać i nie przeszkadzać w naszej prześwietnej wygranej, i „lepsi”, z którymi należy przegrać, może nawet „honorowo”, bo w minimalnym stopniu w czymś przeszkodziliśmy. Teraz być może trafimy na „lepszych”, więc już trzeba się przygotować na porażkę. Honorową, a co, w najlepszej tradycji. Oto dlaczego nie nadajemy się do sportu.

Arbenstella
Arbenstella
2 miesięcy temu

*** Chcesz znaleźć kobietę na jedną noc? Wejdź na — https://mysp.ac/50fjz

Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
2 miesięcy temu

Sousa musi odejść to pewne i oczywiste.

Wojtuś nieSzczesny rownież. 10 z 20 strzalow tylko obronionych w elimkach. Katastrofa. Juve go wypchnie w zime więc może na baraże bedziemy mieli normalnego GK, a palacz w szafie schowany zapomniany gdzieś na ławie przecietnego klubiku. Ciekawe co Marinka na to obniżenie poziomu życia

kol. Zenon
kol. Zenon
2 miesięcy temu

nic. Marinka ma własne biznesy to raz. rodzina Szczęsnych jest ustawiona od kilku lat to dwa. Pan Wojtek nie jest tak słaby, żeby jeszcze z 5-6 lat nie pozarabiać troche kasy na zachcianki małżonki. we Francji czy we Włoszech poza Turynem też potraią nieźle zapłacić … naprawde szczerze zycze Ci tego samego.

sendzia_Dredd
sendzia_Dredd
2 miesięcy temu
Reply to  kol. Zenon

Życz mu tego co ma Szczęsny podzielonego na 100 czy 200… do tego może ma szansę ewentualnie się zbliżyć w 3 czy 4 pokoleniu ….

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
2 miesięcy temu

Wszędzie są tacy sami kibice. Trzeba pomieszkać zagranicą wśród tubylców i okaże się do piłki mają taki sam stosunek. My Polacy, a szczególnie ci co nie wychylili nosa na kilka lat z Polski , są pełni kompleksów. Uszy do góry. Nie mamy czego się wstydzić.

NatashaCarr
NatashaCarr
2 miesięcy temu

If You Are On A Lookout For A Way To Earn Your First Dollar Online You Can Stop Searching! Start Now With This Award Winning Program And Receive Your First Paycheck Within A Week! Find out m0re here >>> http://Www.WorkJoin1.com

Jacek
Jacek
2 miesięcy temu

Sousa Sousą – debil, szaleniec, nieudacznik, może wszystko naraz? Trudno powiedzieć, wiadomo jednak że to gość spoza naszego świata, „obcy”, zaraz poleci pracować gdzie indziej i tyle.

Pytanie jest inne: co w głowie miał Lewandowski? Człowiek, który po wygranym 4:2 meczu z Czarnogórą, gdy wszyscy piali z zachwytu, upominał i edukował wszem wobec, że za łatwo tracimy bramki, że przy stałych fragmentach za mało ruchu… krótko mówiąc, perfekcjonista. I 4 lata później ten sam Lewy siada sobie w tak ważnym meczu na ławce, nie będąc w protokole meczowym? Jego pozycja jest tak silna, że „nie dałby się” posadzić, gdyby bardzo chciał grać. Nie potrafię tego zrozumieć.

D.R.Wilanów
D.R.Wilanów
2 miesięcy temu
Reply to  Jacek

Zgadzam się też nie mogę tego pojąć, jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że oni chyba wszyscy łacznie z Lewym naprawdę uwierzyli że mamy tak zajebistych zmienników że kto by nie wyszedł to i tak na miękko pykniemy grających o pietruchę Węgrów… ale chyba jeszcze bardziej przerażające jest to że Sousa w ogóle nie widzi kłopotu w tym co zrobił i twierdzi że drugi raz tez Lewemu dał by odpocząć. Masakra

kol. Zenon
kol. Zenon
2 miesięcy temu
Reply to  D.R.Wilanów

ale jakie „odpocząć” ? to jest zgrupowanie kadry i mecze eliminacji MŚ, kurde. … ja czytałem gdzies o imprezie, na której był Lewy z zaproszenia i która nieco kolidowała z meczem z Węgrami, nie wiem na jakiej zasadzie, czy przed czy po? Anna chwaliła się zdjęciami, więc może Robek bał się, że na zdjęciach wyjdzie źle bo zmęczony? jeśli tak było to ja nie wiem już co myśleć, oni naprawde wszyscy tam są tacy dziwni? jak mogli zakładać, że Węgrzy się położą?

ojciecMateusz
ojciecMateusz(@ojciecmateusz)
2 miesięcy temu
Reply to  kol. Zenon

Dokładnie, odpoczywać mógł z Andorą albo w Bayernie jak prowadzą 4:0 do przerwy. W Lidze Mistrzów w meczu o nic z Barceloną pewnie zagra bo to zawsze prestiżowe strzelić im bramkę niż jakimś Węgrom.

igor91
igor91
2 miesięcy temu
Reply to  D.R.Wilanów

Sousa, niestety, zaczyna zdradzać objawy tej słynnej „choroby selekcjonerskiej”, gdzie człowiekowi do tej pory postępującemu dość racjonalnie po prostu nagle odwala. Teraz zaczął od mieszanki beenhakkerowsko-smudowej, czyli opowiada, że źle szkolimy (analogia do „drewnianych chatek”) i że nic nie zmieniłby w swoich działaniach (tak samo jak Smuda po EURO 2012). Niech jeszcze powie tylko po przegranym barażu, że dobrze graliśmy w niskim pressingu i będziemy mieli komplet

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
2 miesięcy temu
Reply to  Jacek

Lewy po prostu mentalnie odleciał od tego wspominanego 2017 roku. Inne podejście, mentalność. Nie wiem, może mi, Panu, itp też by odwaliło jakbym walnął 200 bramek w solidnej europejskiej lidze, ale to zachowanie i smrodek wokół meczów z Andorą i Węgrami ciężko inaczej wytłumaczyć.
Gdyby jeszcze był szacunek ze strony trenera, Lewego, reszty gwiazdeczek to byłaby walka, gra silnym składem bez oszczędzania. A tak to wyszła kupa.
Francuzi z pewnym awansem wychodzą silnym składem na wicelidera grupy i pykają ich 2-0 pozbawiając baraży. Kto strzela bramki? Mbappe który mógłby odpoczywać czy wiecznie tu wyśmiewany w kontekście Lewusia, Karim Benzema. Nawet drwale z Irlandii Płn ambitnie gryzą trawę z mistrzami Europy i skazują ich na baraże. Ambitni Szkoci pozbawiają Duńczyków kompletu punktów w grupie zasłużonym 2-0 na koniec. Dlaczego?! Bo nie mają w uju kibiców i nie przedkładają gry w kadrze nad własne korzyści czy śrubowanie jakichś rekordów jak Lewy, który zaczyna się chyba niestety sam gubić ostatnio w tym jaki to nie jest zajebisty.

Jacek
Jacek
2 miesięcy temu

Dokładnie, szczerze mówiąc nie było mi tak przykro w kontekście kadry od mundialu w 2018. Nawet z ta Słowacja dało się wyczuć że to pech, a tutaj to jakieś dziwne olewactwo/brak profesjonalizmu/brak szacunku do kibiców/brak sprawdzenia tabeli przed meczem. Aż trochę głupio swój czas i energię poświęcać na kibicowanie ludziom, którzy tak Cię zlewają. Poniżające

D.R.Wilanów
D.R.Wilanów
2 miesięcy temu

W punkt… no może zabrakło jedynie „najważniejsze że Lewandowski sobie odpoczął”

Rich
Rich
2 miesięcy temu

Byłeś po prostu głupi Olkiewicz! Ot po prostu tak. Naiwny! Dziś ten niejaki Sousa nie powinien odchodzić, on powinien być-jak to się mówi na Weszło: wyp…dolony! I to z hukiem, bo mamy 4 miechy do tych baraży. Ale Pan Kulesza jakiś taki miękiszon…nieprawdaż?

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
2 miesięcy temu
Reply to  Rich

Na szczęście ty wszystko przewidziałeś.
Gratulacje za intuicję. Jest was, wszystko wiedzących, coraz więcej.
Zgłoś się do miękiszona Kuleszy i zaoferuj swoją osobę. Miękiszon tylko czeka na ciebie i twoje mądre rady.

Adam
Adam
2 miesięcy temu

Dziś spoko tekst. Temat najważniejszy. Polska i mundial. Można poczytać, pomyśleć, uplastycznić.

Im mniej o Łódzkich klubach i kibicach naiwniakach (no ofens) tym lepiej.

Wieśniak z Warszawy
Wieśniak z Warszawy
2 miesięcy temu

Wystarczyło wyjść duetem Piasecki – Kolev na Andore, a Robercig od pierwszej z Węgrami.

Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
2 miesięcy temu

Sousa musi odejść to pewne i oczywiste. Następca ktoś zza granicy. To pewne.

Wojtuś nieSzczesny rownież. 10 z 20 strzalow tylko obronionych w elimkach. Katastrofa. Juve go wypchnie w zime więc może na baraże bedziemy mieli normalnego GK, a palacz w szafie schowany zapomniany gdzieś na ławie przecietnego klubiku. Ciekawe co Marinka na to obniżenie poziomu życia

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
2 miesięcy temu

Już to raz wkleiłeś pod tym artykułem. Skup się, bo zaczynasz się gubić i jeszcze gdzieś indziej nie wkleisz w ogóle.

Darek
Darek
2 miesięcy temu

Z tym wyjściem na galowo z Węgrami to gdzieś już czytalem

Paparuch
Paparuch
2 miesięcy temu

Kluby Wegrów Dunajska Streda, Kasimpasa, Fc Dallas, Puskas Academia, MOL Fehervar, Omonia Nicosia, Fenerbahce, Ferencvaros, Pisa i jeden jedyny przedstawiciel lig Top5 czyli siódmy klub bundesligi. U nas Juventus, Hellas, Southampton, Dynamo Kijów, Aston Villa, Union Berlin, Torino, Brighton, Leeds, Hertha, Paok czyli dziewięciu przedstawicieli lig top5 ( wszyscy z wyjątkiem puchacza regularnie grający w klubach) + grający w lidze mistrzów kędziora. Po przerwie wszedł jeszcze zawodnik Lens i Napoli. Reasumując z Węgrami powinnismy wygrać nawet bez Lewego, Glika, Krychowiaka z moją teściową na ławce. Szanse spartolili zarówno piłkarze, lewandowski jak i trener Sousa swoimi idiotycznymi decyzjami podczas meczu. Zmiana Modera w przerwie?? Trzymanie Piątka do 60 minuty?? Wpuszczenie Frankowskiego na 10 podczas gdy gra na wahadle, wpuszczenie Płachety na wahadło podczas gdy gra „nigdzie”. Lewy który wpuścił się na Andore i dał sobie odpocząć z Węgrami. Piłkarze którzy komcertowo to spartolili. WSZYSCY! Bez wyjątku. Cały trud i rok pracy trenera i piłkarzy jak krew w piach. Przez zaćmienie umysłu Lewego, Sousy i piłkarzy. Zgroza, dramat. Jesteśmy w czarnej dupie ponieważ ani Sousa, ani, Czerczesow, ani Papszun, ani Guardiola, ani Klopp nam tu nie pomogą. Tu trzeba pracy od podstaw i całego systemu szkolenia tu potrzeba lat pracy. Jako piłkarska nacja nie mamy regularności, nie mamy mentalu, nie mamy swojej tożsamości piłkarskiej, wszystko to przez zaniedbania i brak pomysłu struktur pilkarskich które zarządzają naszą piłką. PZPN to dzisiaj organizacja głównie marketingowa która zbiera kase za bilety i transmisje, OZPNy ze sobą nie współpracują aby opracować spójny system szkolenia. My jako naród ze sobą nie współpracujemy tylko się dzielimy, kłócimy i stawiamy swoją dumę ponad zespół i cele.

Jimmy
Jimmy
2 miesięcy temu
Reply to  Paparuch

Moja opinia jest taka, że mamy przeciętnych piłkarzy, którzy grając w jednym zespole wzajemnie uwypuklają swoje wady.
Jak ich pojedynczo powkładasz do lepszych drużyn, z zawodnikami o wyższej technice, to ci zawodnicy te wady chcąc nie chcąc zamaskują.
Dla przykładu, mecz kadry, jeden reprezentant niedokładnie podaje, przez co drugi ma dużo większy problem z dokładnym przyjęciem i piłka odskakuje, strata.
Mecz w top5 – gość z lepszą techniką z taką piłką sobie poradzi i akcja trwa dalej.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
2 miesięcy temu
Reply to  Paparuch

„Cały trud i rok pracy trenera i piłkarzy jak krew w piach.” – kurwa, czyli jednak niepostrzeżenie odpadliśmy z tych eliminacji. Aż dziwne, że jeszcze nigdzie o tym nie piszą, tylko wszędzie o jakimś ROZSTAWIENIU.

kol. Zenon
kol. Zenon
2 miesięcy temu

też o tym pisałem gdzies indziej. jeszcze nic sie nie rozegrało, ale awans już dziś maja Portugalia i Włochy, my już odpadliśmy

Stat
Stat
2 miesięcy temu
Reply to  Paparuch

Mądry komentarz, z większością się zgadzam ale nie ze wszystkim 🙂

W zbyt dużym uproszczeniu wyznajesz relacje „zawodnik klubu X lepszy niż zawodnik klubu Y, gdy klub X jest lepszy niż Y” – jak w trakcie pisania sam zauważyłeś (Puchacz) że istotne jest np kryterium liczby rozegranych minut, tak ważna jest rola sama w sobie takiego piłkarza. Co mam na myśli? Może na naszym podwórku – taki Piasecki może być solidnym zawodnikiem (jak na ESA), a mimo to w tej chwili gra dla Stali Mielec, która przed sezonem była jednym z kandydatów do spadku i nie można powiedzieć że ich sytuacja w pierwszych kolejkach wskazywała że coś się bardzo zmieniło. Z drugiej strony, masz Musiolika w Rakowie – chłopak niemal równo rok młodszy (nie można więc mówić że w teorii ma dużo większy potencjał), w moim odczuciu nie zbliża się nawet do poziomu tego solidnego Piaseckiego. Natomiast gdzie się znajduję Raków i jakie wobec niego były oczekiwania? Uczestnik eliminacji europejskich, murowany kandydat do walki o podium – prawda? Gdyby jednak zrobić „porównanie” takie jak Ty powyżej, to wyjdzie, że napastnik Rakowa musi być lepszy niż napastnik Stali Mielec…a dobrze widzimy, że tak nie jest 🙂 mówiąc bardziej ogólnie – przykładowo nasi reprezentanci mogą grać/być w dobrych drużynach, w których pełnią np rolę postaci drugoplanowych, tzn nawet grający regularnie w wyjściowym składzie, ale świadomie zbudowanym tak że są najsłabszym ogniwem (niczym ten Musiolik jako napastnik w Rakowie), a dla równowagi u przytaczanych Węgrów może mówisz o zawodnikach którzy pełnią rolę kluczową (niczym Romanczuk w Jagielloni, choć sportowo mógłby grać w najlepszych klubach ESA lub iść do lepszej ligi).

Osobna sprawa, to gra =/= wynik meczu, analogicznie rezultat w grupie, czy to w eliminacjach, czy samych mistrzostwach. PN to względnie niesprawiedliwy sport i nie można tak zero-jedynkowo spojrzeć i ocenić że skoro przegraliśmy z Węgrami to byliśmy słabsi, i przez własne frajerstwo lądujemy teraz jako nierozstawieni. Bo będąc konsekwentnym, należałoby uznać Portugalię czy Włochy za takiego samego frajera, który z perspektywy faworyta do 1 miejsca w grupie (a nawet medalu MŚ), z jakiegoś powodu jednak w barażach wylądował.- więc co? Włosi/Portugalia wylądowali w barażach bo mieli pecha, ale my już go nie mieliśmy, tylko byliśmy frajerami? 😉 nawet jeśli kontrowersyjnie, to Sousa i Lewy pokazują co wkrótce może mieć miejsce gdy zabraknie tych 3-4 podstawowych piłkarzy, kluczowych w dobrych zagranicznych klubach – przed przyjściem Sousy były mocne dyskusje, czy to już ten moment aby zrezygnować z Glika (mija niespełna rok – wtedy teksty że za stary i mamy godnych zastępców, dziś płacz bo Sousa go nie wystawił), hejtowany na całego Krychowiak (mija niespełna rok – wtedy powinien sobie odpuścić z kadrą, teraz krytyka że się „oczyścił” na baraże, bo by się przydał na Węgry), albo choćby Zielu (ogólnie krytykowany bo „coś musi mu przeskoczyć” a teraz lament bo nie grał pełnego spotkania), niestety generalnie hipokryzja w naszym narodzie wielka, zwłaszcza gdy tematem sport z piłką nożną na czele

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski(@jozef-wojciechowski)
2 miesięcy temu

Dziękuję p. Jakubie za podjęcie sugerowanego przeze mnie wyzwania „nic o ŁKS w cotygodniowym felietonie”!

Rudzki KS
Rudzki KS
2 miesięcy temu

No przygoda z Manchesterem United to jak najbardziej Łódzki Klub Sportowy, więc nie do końca 😉

Pietrucha
Pietrucha
2 miesięcy temu
Reply to  Rudzki KS

Bodajże w 1980 Manchester United został wyeliminowany przez Widzew, wiec felieton o obu łódzkich klubach. Co do eliminacji to nie wiadomo czy Sousa nie wystawił Roberta, czy Lewy sam się nie wystawił, jesienią zeszłego roku też ogon kręcił psem, za co zapłacił Brzeczyslaw, a odpocząć to mógł z rzeźnikami z Andory albo z Augsburgiem. No chyba, że jakiś drobny uraz, to nie ma tematu. Sousa swoją drogą to jednak przemadrzaly bufon, niby nieomylny, choć jako trener to chu.. osiągnął, Leo to chociaż coś wygrał wczesniej i z naszą kadrą, a zawodników poza obroną i bramkarzem miał przynajmniej poziom niżej. Siwy bajerant i leń pan Sousa.

Olala
Olala(@olala)
2 miesięcy temu

Zgodnie z moimi odczuciami.

Wojna
Wojna
2 miesięcy temu

Redaktor o Łksie nie wspomniał, powstrzymał się.
No to przywołał… Ajax.
Przypadek wyjątkowy.

kol. Zenon
kol. Zenon
2 miesięcy temu
Reply to  Wojna

nooo… barwy inne ..

Wojna
Wojna
2 miesięcy temu
Reply to  kol. Zenon

Tak? A sprawdź, jeszcze raz. Oni się nawet bardzo lubią, poprzez Cracovię i wspólne nawiązania do narodu mojżeszowego,

kol. Zenon
kol. Zenon
2 miesięcy temu
Reply to  Wojna

to był sarkazm z mojej strony. odnośnie barw to kolory się zgadzają, kolejność już niekoniecznie

Przybywam z Frolixa 8
Przybywam z Frolixa 8(@w-punkt)
2 miesięcy temu

Po akcji Souzy i Lewego liczę na niezapomniany odcinek Tetryków.

baran
baran
2 miesięcy temu

nie czytałem, ale pewnie znowu o łks, więc nie czytam

obiektywny
obiektywny
2 miesięcy temu
Reply to  baran

debil. Nie czytasz bo nie umiesz

jakibic
jakibic(@jakibic)
2 miesięcy temu

No to Kubuś Olkiewicz, w końcu mnie utwierdził, że trzyma równy poziom od dość długiego czasu.
Bravo. Stanowski powinien się bardzo głęboko zastanowić nad utworzeniem nowego działu pt.” Dzieci piszą dzieciom”. Tekst jest żałosny , wstawki typu „średniak z I ligi wygrały z Andorą” (z której ligi ?), „na pewno zmiennik Lewandowskiego będzie i tak kilka poziomów słabszy”(skąd o tym wiesz ? Małysza też pewnie byś skreślił zanim zaczął osiągać sukcesy.), „Sousa uznał mecz z Węgrami za nieistotny sparing” (powiedział ci o tym ? ), „to jest piłka reprezentacyjna, tutaj często masz 90 minut, by wypracować sobie klimat na najbliższe 3 miesiące. Tu nie jesteś w stanie odegrać się za tydzień” (przecież grają 2 mecze tygodniu), „Losowanie jest ważniejsze od formy kilku podstawowych zawodników” (w tym wypadku to chyba starsza siostra ci podpowiedziała), Wystarczy, bo i tak nie zrozumiesz. Dziecko, ogarnij się trochę. Nie stać cię na na tekst bardziej inteligentny? Coś przemyślanego ? Pomoż Stanowskiemu z założeniu powyższego Działu i bądź w nim guru.

waldemar
waldemar
2 miesięcy temu

Panie Olkiewicz, zejdź pan na Ziemię. To właśnie my jesteśmy tym najsłabszym przeciwnikiem, którego warto wylosować:)

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
2 miesięcy temu

I znów tekst z sensem. Pan się marnuje u Stanowskiego.

Pio
Pio
2 miesięcy temu

Nic o ŁKS’ie? 🙁

furtl
furtl
2 miesięcy temu

Nie ma się co emocjonować tym rozstawieniem i losowaniem potęg. Wszyscy, którzy grają w barażach znaleźli się tam z tych samych powodów – zajęli drugie miejsca w swoich grupach i ktoś okazał się od nich lepszy, przeważnie w bezpośrednim starciu. Włochy i Portugalia tak samo przerąbały ostatnie mecze w swoich grupach i to na własnym boisku (Portugalia) czy w przedostatnim meczu Włochy. Wcale nie są tacy więc niepokonani u siebie, byśmy musieli z góry zakładać porażkę.Szwecja przegrała 2 ostatnie mecze, w tym z Gruzją. Rosja z Chorwacją, W tym całym towarzystwie tylko Szkocja i Walia zanotowały jakiś progres a ich właśnie najmniej się u nas boimy.
A jak wygląda ta walka o „lepsze rozstawienie” przekonaliśmy się na ostatnim Mundialu. Karkołomne wygibasy i unikanie meczów towarzyskich byle tylko być wysoko w rankingu i w pierwszym koszyku? Udało się, hurra. Po czym dostajemy łomot od Senegalu i Kolumbii i do widzenia.
Losowanie ma znaczenie najwyżej psychologiczne i bardziej dla kibiców i mediów niż dla samych piłkarzy.

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
2 miesięcy temu

Ja pierdole jak zwykle zawodzenie i szukanie winnych.
Wystarczy ze wygramy pewnie baraże i bedzie ze Sousa jednak git.
A jak przy okazji wyjebiemy np Wlochy to juz w ogole wszyscy mu beda mikolaja robic

Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piotr Starzyński przedłużył kontrakt z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała, iż Piotr Starzyński przedłużył kontrakt, który wiązał go z „Białą Gwiazdą”.  Lewoskrzydłowy związany jest z krakowskim klubem od 2020 roku. Początkowo trafił do akademii, lecz już kilka miesięcy później otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole. Od tamtej pory uzbierał 32 występy, w których zdobył jedną bramkę. Trafił do siatki w meczu z […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN decyduje się pomóc byłemu reprezentantowi Polski

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o udzieleniu pomocy Krzysztofowi Baranowi. Były reprezentant Polski znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. O sprawie informował portal „WP Sportowe Fakty”, który poruszył temat Barana w swoim reportażu. 61-latek przyznał, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, jego rodzinie grozi nawet eksmisja. – Utrzymujemy się z pomocy […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Sardar Azmun w końcu na zachodzie Europy. Napastnik trafi do Bundesligi

Sardar Azmun w końcu wyruszy na podbój zachodniej części Europy. Po latach spędzonych w Zenicie, napastnik przeniesie się do Bundesligi.  Sardar Azmun wzmocni Bayer Leverkusen na zasadzie wolnego transferu. Kontrakt napastnika wygasa w czerwcu tego roku i umowa nie zostanie przedłużona. W związku z tym piłkarz mógł rozmawiać z nowym pracodawcą i zdecydował się na […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Mierzejewski: – Nawałka mógłby robić baraże za free

Wybór nowego selekcjonera reprezentacji Polski się przedłuża. Cezary Kulesza poinformował, że nazwisko poznamy dopiero 31 stycznia. Faworytem wielu pozostaje Adam Nawałka.  Od czasu zwolnienia Paulo Sousy nasza reprezentacja pozostaje bez sternika. Początkowo wydawało się, że Cezary Kulesza wybierze opcję zagraniczną, dużo mówiono o Fabio Cannavaro, wspominano też o Szewczence. Później najbardziej prawdopodobny stał się Adam […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piękny gol Joao Moutinho. Technika na najwyższym poziomie! [WIDEO]

W sobotę Wolverhampton zmierzyło się z Brentford. Piłkarze Wilków ostatecznie wygrali z beniaminkiem 2:1 (0:0). Wynik spotkania otworzył Joao Moutinho. Portugalski pomocnik popisał się pięknym uderzeniem zewniakiem, dając swojemu klubowi prowadzenie. Joao Moutinho puts Wolves ahead against Brentford pic.twitter.com/LzPLs6cVmY — Back Again W/Troopz Podcast (@backagain) January 22, 2022 Już w 70. minucie wyrównał jednak Ivan […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Gikiewicz i Gumny wrócili do domu po piątej

Augsburg przegrał z Bayerem Leverkusen 1:5. W meczu udział brała dwójka Polaków – Robert Gumny i Rafał Gikiewicz.  Prawy obrońca i bramkarz nie zapamiętają tego spotkania jako udane. Bayer Leverkusen wrzucił ich na karuzelę już w 9. minucie i nie pozwolił zejść aż do końca meczu. Wynik otworzył Karim Bellarabi, a kwadrans później podwyższył Moussa […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Kacper Przybyłko zmienił klub. Pozostał w MLS

Spekulacje okazały się prawdziwe. Kacper Przybyłko zmienił klub i przeniósł się do Chicago Fire. Kacper Przybyłko znalazł nowy klub. Polski napastnik stał się bohaterem wewnętrznej wymiany w MLS i opuścił Philadelphię Union. Nowym pracodawcą snajpera zostało Chicago Fire. Klub będzie musiał zapłacić za Przybyłkę nieco ponad milion dolarów. TRADE: 🇵🇱 Kacper Przybyłko przechodzi do Chicago […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Filip Jagiełło z golem w Serie B

Filip Jagiełło zdobył kolejną bramkę w meczu Serie B. Polak trafił do siatki w meczu z Ternaną Calcio.  Filip Jagiełło trzeci raz wpisał się na listę strzelców w bieżącym sezonie zaplecza włoskiej ekstraklasy. Tym razem jego ofiarą była Ternana Calcio. ⚽ 🥅 | GOLLL!!! Al minuto 35° Jagiello segna per il Brescia. Brescia 🆚 Ternana […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Szysz i Poręba odejdą z Zagłębia Lubin? Klub odpowiada

Francuskie media spekulowały głośno o przyszłości Łukasza Poręby. Według ich informacji, pomocnik Zagłębia Lubin miał trafić do Lens za 350 tysięcy euro. Teraz do tych wieści odniósł się obecny klub zawodnika.  Zagłębie Lubin opublikowało oświadczenie, w którym odnosi się do spekulacji transferowych. Zgodnie z ich treścią, klub powinien w niedługim czasie opuścić Łukasz Poręba oraz […]
22.01.2022