post

Opublikowane 11.11.2021 16:56 przez

Szymon Janczyk

Czy Matty Cash ma przed sobą najlepszy czas w karierze? Całkiem prawdopodobne, że tak. Boczny obrońca najpierw otrzymał polski paszport i z miejsca załapał się do kadry, a teraz poznał nowego trenera w klubie. Steven Gerrard to gość, który samym nazwiskiem wzbudza respekt. To także szkoleniowiec, który zaprowadził Rangersów z powrotem do szkockiej topki. Ale przede wszystkim jest to trener, który potrafi wydobyć 200% potencjału z bocznych obrońców. I właśnie dlatego Cash może z ekscytacją oczekiwać tej współpracy.

 Gerrard korzysta z formacji 4-3-3 i chce, żeby jego lewy i prawy obrońca grali wysoko i szeroko, aby rozciągać pole gry i schodzić do środka. Jego styl polega na budowaniu gry od bramki i posiadaniu piłki. Kiedy Rangersi ją tracą, w meczach domowych starają się bardzo szybko odzyskać ją dzięki pressingowi. Na wyjazdach są z kolei nieco bardziej pragmatyczni. Średni czas odzyskania piłki pokazuje, że jego styl jest oparty na przytłaczaniu rywala kontrpressingiem, tak jak w Liverpoolu Jurgena Kloppa – czytamy w analizie pomysłu Stevena Gerarda na stronie „Total Tactical Analysis”.

Już pierwsze zdanie sugeruje nam, co może czekać Matty’ego Casha w Aston Villi po zmianie u sterów. Ale żeby w pełni zrozumieć fenomen i wagę bocznych obrońców w taktyce Gerrarda, trzeba przytoczyć ich liczby z każdego sezonu. Piłkarze grający na tych pozycjach wypracowali:

 • 17 bramek i 21 asyst w sezonie 2018/2019
 • 5 bramek i 29 asyst w sezonie 2019/2020
 • 27 bramek i 30 asyst w sezonie 2020/2021
 • 2 bramki i 17 asyst w sezonie 2021/2022

Boczni defensorzy The Gers „produkowali” więc 33%, 31%, 40%, a nawet 46% wszystkich strzelonych bramek w sezonie. Wiadomo, od tego trzeba odjąć niewielką część bramek, przy których udział mieli obaj obrońcy ustawieni po bokach boiska, ale i tak są to imponujące liczby.

Steven Gerrard – taktyka. Kluczowa rola bocznych obrońców

Obsada boków obrony u Stevena Gerrarda jest absolutnie kluczowa. Prawą stronę od lat zajmuje James Tavernier, kapitan i lider zespołu, który jest prawdziwą maszyną do goli i asyst. Po drugiej stronie na dłużej występowało dotychczas trzech piłkarzy, do tego kilku zmienników. W obecnym sezonie Borna Barisic zaliczył lekki zjazd formy (przynajmniej w ofensywie), ale nie zmienia to faktu, że to wlaśnie duet Tavernier – Barisić najlepiej sprawdził się w Rangersach. Obaj doskonale załapali, o co chodzi Gerrardowi.

 Rangers są w czubie ligowych statystyk (sezon 2020/2021 – przyp.) jeśli chodzi o obronę. Najmniej strzałów oddanych przez rywali. Najwyższa intensywność pojedynków. Najniższy współczynnik PPDA (liczba podań przeciwnika/podjęte akcje defensywne – przyp.). Liczby wskazują, że to bardzo aktywna i intensywnie pressująca drużyna w fazie bez piłki. Pressing Rangers jest inteligentny, jego celem jest wypchnięcie przeciwnika i piłki z centralnych obszarów boiska. Dzięki temu do pressingu mogą podłączyć się zawodnicy grający w bocznych sektorach. The Gers zamykają przestrzenie i zmuszają rywala do dalekich podań – to znów „Total Tactical Analysis”.

Znakiem rozpoznawczym Gerrarda była stosunkowo prosta (na papierze) wymienność pozycji. Boczni obrońcy wychodzili wysoko – czy to do pressingu, czy z akcją ofensywną. Wtedy do defensywy cofała się praktycznie cała druga linia („szóstka” schodząca przed stoperów, „ósemki” zajmujące miejsce bocznych obrońców). Z kolei z przodu skrzydłowy zamieniali się w dwie „dziesiątki”. Świetnie pokazano to w „The Tactics Show”, my sugerując się tamtą analizą, przenieśliśmy ten ruch na wideo.

TYPOWI WYSPIARZE? OTÓŻ NIE. ANALIZUJEMY RANGERSÓW

James Tavernier i Borna Barisic: ofensywni boczni obrońcy

Efekt tych założeń widać np. w statystyce pressingów w obecnym sezonie Ligi Europy. James Tavernier jest dziewiątym najskuteczniejszym zawodnikiem tych rozgrywek pod względem skuteczności pressingu. Jednocześnie częściej naciska na rywala w drugiej tercji (28 razy) niż w tercji obrony (27), nie ma też żadnego bocznego obrońcy, który byłby tak aktywny w pressingu w ostatniej tercji boiska (17). Powtarzało się to w poprzednich sezonach. Pressingi Tavierniera w Lidze Europy według tercji:

 • 26-15-6
 • 65-70-40
 • 32-34-15
 • 27-28-17

Borna Barisic nie był tak aktywny w pressingu, u niego różnice między tercjami są też większe, zwłaszcza w tym sezonie. Ale i on częściej naciska na rywala w drugiej tercji niż bliżej własnej bramki. Proces przemieszczania się bocznych obrońców w taktyce Stevena Gerrarda i ich zadania dobrze widać także w innych rubrykach. Na przykład: rajdy z piłką. W tym sezonie LE Tavernier jest 11. w tej klasyfikacji. Jest także ósmy pod względem rajdów, które kończyły się w ostatniej tercji boiska i tylko jeden obrońca jest wyżej od niego. Chorwat mu ustępuję, ale już np. sezon temu był wyżej, łapiąc się do topki rajdów w tercję ataku (ósme miejsce). Dwa lata wstecz? Podobnie.

HISTORIA UPADKU GLASGOW RANGERS

Tavernier i Barisic nie są fenomenalnymi dryblerami, ale zwróćmy uwagę na inną statystykę. Dośrodkowania, tym razem w lidze szkockiej.

 • 21/22 – Tavernier 1., Barisic 6.
 • 20/21 – Tavernier 1., Barisic 2.
 • 19/20 – Barisic 1., Tavernier 2.

W sezonie 2019/2020 obaj znaleźli się w TOP 10 Ligi Europy pod tym względem, rok później Barisic był najlepszy, obecnie prowadzi Tavernier a Barisic jest czwarty. Ofensywne nastawienie boków obrony Rangersów jest oczywiste. Zresztą: kiedy kibice chcieli się przyczepić Jamesa Taverniera, zarzucali mu, że w grze defensywnej nie jest tak dobry, jak w tym, co robi z przodu. Z kolei Gerrard odpierał ataki, tłumacząc, że kibice powinni docenić kapitana i to, jak kreatywnym jest piłkarzem. Bo, idąc dalej, możemy także wychwycić kluczowe podania. Liga Europy 2019/2020 – Tavernier i Barisic byli w TOP 20 rozgrywek pod tym względem, jako praktycznie jedyni przedstawiciele spośród obrońców.

 James Tavernier w poprzednim sezonie (2018/2019 – przyp.) zaliczył 64 kluczowe podania. Tylko pomocnik Celtiku, Callum McGregor, był od niego lepszy. Był także jedynym obrońcą w TOP 15 tego zestawienia. Co ciekawe przed przyjściem do Rangersów nie wykonywał stałych fragmentów gry, choć jego dośrodkowania są jedną z groźniejszych broni, jakimi dysponuje – to kolejny dowód, tym razem dostarczony przez „The Athletic”.

Barisic i Tavernier wykręcali kosmiczne liczby

Oczywiście nie trzeba sięgać do tak zaawansowanych liczb, żeby docenić to, co w ofensywie wyprawiają boczni obrońcy Glasgow Rangers. Wystarczy spojrzeć na bramki i asysty piłkarzy The Gers. James Tavernier co prawda nabił blisko połowę swojego dorobku dzięki rzutom karnym (25/51), do tego parę asyst zaliczył dzięki rogom czy wolnym. Niemniej chłop wykręca liczby, których zazdrościć mu mogą czołowi skrzydłowi. 308 meczów, 68 goli, 101 asyst – to bilans prawego defensora w barwach Rangers. Udział przy bramce co 161 minut, a za kadencji Gerrarda – co 142.

James Tavernier w Rangers za Stevene’a Gerrarda (statystyki):

 • 2018/2019 – 57 meczów, 17 goli, 20 asyst; udział przy golu co 136 minut
 • 2019/2020 – 46 meczów, 3 gole, 15 asyst; udział przy golu co 228 minut
 • 2020/2021 – 46 meczów, 19 goli, 16 asyst; udział przy golu co 112 minut
 • 2021/2022 – 19 meczów, 3 gole, 11 asysty; udział przy golu co 118 minut

Chorwacki kolega po fachu nie osiągnął takiego poziomu, ale szanujmy się: każdy z nas chciałby oglądać w akcji defensora, który w dwa lata wypracował 35 bramek.

MORELOS, PRZESTAŃ MI POLSKIE KLUBY PRZEŚLADOWAĆ!

Borna Barisic w Rangers (statystyki):

 • 2019/2020 – 47 meczów, 2 gole, 14 asyst; udział przy golu co 216 minut
 • 2020/2021 – 50 meczów, 5 goli, 14 asyst; udział przy golu co 223 minuty
 • 2021/2022 – 13 meczów, 2 asysty; udział przy golu co 561 minut

W przeszłości lewy obrońca Rangers, Declan John, w 31 meczach zanotował trzy bramki i cztery asysty, co przy liczbach angielsko-chorwackiego duetu wygląda śmiesznie, ale wciąż jest to przecież solidny wynik jak na bocznego defensora. Najbardziej w tym wszystkim imponuje rzecz jasna liczba asyst obydwu panów. Kluczowym aspektem dla skuteczności podań Barisicia i Taverniera jest rzecz jasna Alfredo Morelos. Dobrze znają go kibice Legii Warszawa, ale i bramkarze na Wyspach Brytyjskich. Kolumbijczyk po podaniach bocznych obrońców strzelił już 31 bramek (22 asysty Taverniera i dziewięć Barisicia).

Z pozostałymi ofensywnymi piłkarzami The Gers aż takiej siatki połączeń nie ma. Jermain Defoe może się pochwalić pięcioma asystami od Taverniera (4) i Barisicia (1), tak samo jak i Ryan Kent (3 Tavernier, 2 Barisic) oraz Kemar Roofe (3 Barisic, 2 Tavernier). To z kolei sugeruje nam, że jeśli Gerrard będzie chciał stosować podobny model gry w Premier League, kluczem będzie skuteczność kogoś z  duetu Ollie Watkins – Danny Ings.

CZY MATTY CASH JEST POTRZEBNY POLSKIEJ KADRZE?

Czy Matty Cash będzie pasował do systemu Stevena Gerrarda?

Pozostaje jeszcze jeden element układanki, który pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie: czy Steven Gerrard zrobi z Matty’ego Casha bestię? Chodzi o to, jak sam zainteresowany pasuje do stylu gry preferowanego przez angielskiego szkoleniowca. Wiemy, że obrońca reprezentacji Polski nie jest orłem w ofensywie, przynajmniej jeśli chodzi o liczbę bramek i asyst. Niedawno analizowaliśmy Casha na tle innych kadrowiczów i wyszło nam, że Anglik lubi dośrodkowania, notuje sporo kontaktów z piłką i jest niezłym dryblerem. Na pewno też ma sporo do zaoferowania z tyłu, więc pod pewnymi względami przypomina Taverniera, pod pewnymi się od niego różni. Sprawdźmy czyste liczby.

 • Tavernier oddaje zdecydowanie więcej strzałów niż Cash, ale liczby Barisicia stoją na podobnym poziomie
 • Cash zalicza mniej kluczowych podań od bocznych obrońców Rangersów, ale równie często zagrywa piłkę w tercję ataku
 • Tavernier i Barisic są wyraźnie słabsi w defensywie
 • Cash dorównuje za to Anglikowi w pressingu, Chorwata zdecydowanie przewyższa
 • Rzadziej drybluje, ale na podobnym procencie skuteczności
 • Cash zalicza nieco mniej rajdów z piłką, za to częściej kończą się one w polu karnym rywala, zalicza więcej kontaktów z piłką w „szesnastce przeciwnika”
 • Barisic i Tavernier częściej centrują w pole karne, są także skuteczniejsi w powietrzu

Są plusy, są minusy. Na pewno nie jest tak, że reprezentant Polski jest gościem, który kompletnie nie odnajdzie się w tym, co wyróżnia Gerrarda. Rzecz jasna musimy brać pod uwagę dwie sprawy: charakterystykę ligi i rolę Rangersów oraz Aston Villi w rozgrywkach. W Lidze Europy czy szkockiej ekstraklasie The Gers prowadzą grę, są nastawieni na ofensywę. W Premier League AV nie będzie mogła grać przesadnie odważnie. To z kolei plus dla Casha. Bo skoro potrafi bronić i szarpnąć do przodu, to Gerrard otrzyma prawego obrońcę, którego będzie mógł ulepić pod siebie.

Z niecierpliwością czekamy na to, jak to wypadnie w praktyce. Być może okaże się, że nowy trener Aston Villi i z Matty’ego Casha wydobędzie 200% potencjału.

CZYTAJ TAKŻE:

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Weszło
29.11.2021

Najlepszy piłkarz za żelazną kurtyną, który wygrał „Złotą Piłkę”

Ołeh Błochin to legenda radzieckiego futbolu oraz ikona Dynama Kijów. Ukraiński magik, który potrafił jednocześnie mijać swoich rywali jak tyczki, biegać z szybkością najlepszych sprinterów na świecie i strzelać masę goli przez wiele sezonów. Mógł zostać najdroższym piłkarzem na świecie, chciał go Real Madryt. Transfer zablokował ZSRR, a postawienie się rządowi zagrażało jego rodzinie. Franz […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak jeden mecz zaważył o losach Złotej Piłki – Michael Owen kontra Raul

Anglia i Złota Piłka to nie są kwestie, które regularnie idą ze sobą w parze. Chociaż sir Stanley Matthews był pierwszym, który otrzymał takie wyróżnienie, wyspiarze nie doczekali się wielu jego następców. To wyjątkowe wyróżnienie padało co prawda łupem Bobby’ego Charltona oraz Kevina Keegana, ale Anglicy ostatnią Złotą Piłkę przywieźli do ojczyzny równe dwadzieścia lat […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Zawada: – Na kwarantannie trener przez okno pokazywał mi ćwiczenia

– Moje kolana były zaskoczone treningami. Jak byłem na kwarantannie, przychodził do mnie trener i przez okno pokazywał, że mam skakać na skakance. Potem bez przygotowania wrzucili mnie w mecze, tu się nie podlewa boisk i one są twarde, więc szok dla organizmu. Tutaj się w ogóle bardzo dużo skacze, są treningi, które polegają tylko […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Podolski i Grosicki wreszcie na miarę oczekiwań | Kozacy i badziewiacy

Kamil Grosicki i Lukas Podolski – te dwa nazwiska były bodaj najgłośniejszymi, jakie trafiły ostatnio do Ekstraklasy. Obaj jednak, delikatnie mówiąc, wejścia mieli umiarkowane. Co prawda były i przebłyski, ale chyba dopiero w miniony weekend zagrali tak, że nikt nie mógłby w ich dyspozycję wbić szpilki. Podolski stemplował wszystkie akcje Górnika i strzelił fantastyczną bramkę, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Boniek: – Messi nie powinien być nawet w trójce Złotej Piłki

– Leo Messi nie powinien być nawet w trójce Złotej Piłki, bo nie zrobił w tym roku nic, żeby tam się znaleźć – mówił na antenie Kanału Sportowego były prezes PZPN-u, Zbigniew Boniek. Zapraszamy na zapis rozmowy. Teraz Rosja, potem Czechy lub Szwecja i mundial? O futbolu można dużo rozmawiać, ale wyjść na boisko to […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Asysta Frankowskiego, Szymański MVP w Rosji | STRANIERI

Rosja. Ten kraj, tamtejsza liga to miejsce, w którym polskim piłkarzom ewidentnie idzie najlepiej. W miniony weekend udowodnili to Sebastian Szymański i Rafał Augustyn. Jak szło biało-czerwonym w ligach zagranicznych? Mamy kilka bramek, trafiły się też asysty, ale niestety także sporo błędów. Jest jeden lider ostatnich tygodni, jeśli chodzi o Polaków w ligach zagranicznych. Sebastian Szymański jest […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Weszło
28.11.2021

W hicie Premier League grała tylko jedna drużyna. Druga dostała punkt w prezencie

Jakim cudem Chelsea nie zgarnęła dzisiaj trzech punktów? Należy o to spytać piłkarzy The Blues, którzy mimo 66% posiadania piłki i nieustannego naporu na bramkę rywala, nie potrafili strzelić żadnej bramki z gry. Jakim cudem Manchester United strzelił bramkę, mimo zaledwie trzech oddanych strzałów przez całe spotkanie? O to również należy spytać piłkarzy Chelsea. To […]
28.11.2021
Piłka nożna
28.11.2021

Zwolnienie Solskjaera to nie koniec rewolucji Manchesteru United. To dopiero początek

Zwolnienie Ole Gunnara Solskjaera, zaraz po niespodziewanej klęsce z Watfordem, ucieszyło wielu kibiców Manchesteru United. Było wpuszczeniem świeżego powietrza, nacięciem, na które zdecydowaliby się średniowieczni lekarze, by upuścić trochę złej krwi. Zaraz jednak zaczęto dostrzegać wady takiego rozwiązania. Okazało się, że Manchester United – przynajmniej w pierwszych dniach – nie jest do końca przygotowany na […]
28.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Weszło
25.11.2021

Mordercze treningi, długie analizy i soki owocowe – Conte staje na głowie, by pomóc Spurs

Kto wie, być może październikowe starcie Manchesteru United z Tottenhamem będzie tym meczem, który wywrze największy wpływ na bieżący sezon Premier League. W końcu właśnie wtedy poleciała głowa Nuno Espirito Santo. W końcu właśnie wtedy kolejny kredyt zaufania otrzymał Ole Gunnar Solskjaer. Nie każda porażka musi nią być, jeśli podejdziemy do tematu wystarczająco mądrze. Tottenham […]
25.11.2021
Weszło
25.11.2021

Leicester bez swojego największego kozaka. Ile Tielemans daje drużynie?

Leicester zagra dzisiaj z Legią Warszawa bez swojego najlepszego piłkarza w tym sezonie. Nie dlatego, że menedżer da mu odpocząć w tym teoretycznie łatwiejszym dla Lisów spotkaniu, a dlatego, że leczy pierwszą od dawna kontuzję. Gdyby nie ona, Youri Tielemans na pewno by z Legią zagrał. Skąd ta pewność? Cóż, Belg po prostu nie omija […]
25.11.2021
Piłka nożna
25.11.2021

Czy Legia pomoże Leicester zwolnić Brendana Rodgersa?

Zawsze są dwie strony jednego piłkarskiego widowiska, bo zawsze w sprawę zaangażowane są dwa zespoły. Dzisiaj, w przypadku meczu Ligi Europy Legii z Leicester, nie jest inaczej. Polski klub ma swoje problemy, ma ich całą masę, ale przedstawiciele Premier League również nie są w najbardziej komfortowej sytuacji. Dość powiedzieć, że kolejna wpadka może sprokurować zmiany […]
25.11.2021
Niemcy
29.11.2021

Gra w Bundeslidze nie daje Złotych Piłek. Lewandowski przełamie trend?

Już wieczorem dowiemy się do kogo powędruje kolejna Złota Piłka. Jednym ze zdecydowanych faworytów tegorocznego plebiscytu jest oczywiście Robert Lewandowski, który może tę nagrodę zdobyć pierwszy raz w swojej karierze, po ponad dziesięciu latach odnoszenia sukcesów w Bundeslidze. Gdy prześledzimy sobie wyniki poprzednich edycji Złotej Piłki okazuje się, że to właśnie gra na niemieckich boiskach […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sevilla sobie grała, a Real sobie strzelał. Zgadnijcie, kto wygrał

Sevilla naprawdę miała pomysł na to spotkanie. W ofensywie miliony rozwiązań, kilka wariantów stałych fragmentów gry, przebojowi piłkarze i składne akcje. W defensywie podwajanie zabezpieczenia na skrzydłach, minimalizowanie ryzyka, niedopuszczenie Realu Madryt do choćby jednej groźnej akcji we własnym polu karnym. A Królewscy? No oni proszę państwa strzelali.  SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA LIGĘ HISZPAŃSKĄ Real […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

W hicie Premier League grała tylko jedna drużyna. Druga dostała punkt w prezencie

Jakim cudem Chelsea nie zgarnęła dzisiaj trzech punktów? Należy o to spytać piłkarzy The Blues, którzy mimo 66% posiadania piłki i nieustannego naporu na bramkę rywala, nie potrafili strzelić żadnej bramki z gry. Jakim cudem Manchester United strzelił bramkę, mimo zaledwie trzech oddanych strzałów przez całe spotkanie? O to również należy spytać piłkarzy Chelsea. To […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Bramkarz bohaterem Lecha. Nowe, nie znaliśmy

Bycie bramkarzem w Lechu Poznań to w tym sezonie bardzo specyficzna robota. Jeśli golkiper lubi i – co ważniejsze – potrafi się między słupkami „nudzić”, ta robota jest stworzona dla niego. Z kolei jeśli nie umie zachować koncentracji lub – co gorsza – sam wznieca pożary, to powinien poszukać sobie innego miejsca pracy. Najlepiej świadczy […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Twierdza Płock wciąż niezdobyta. Ekipa Bartoszka wypunktowała Cracovię

Wiemy już, dlaczego twierdza Płock jest tak potężna. Jakość i trochę szczęścia w zapasie to jedno, ale w futbolu decydują przecież detale. Te, sumując, grają na korzyść „Nafciarzy”. Nagrzany kibic Wisły Płock na majku – ukryty bohater, który ma za zadanie rozpraszać uwagę przeciwnika. Do tego trener Bartoszek ze swoją aparycją jako gość budzący strach […]
28.11.2021
Weszło
29.11.2021

Najlepszy piłkarz za żelazną kurtyną, który wygrał „Złotą Piłkę”

Ołeh Błochin to legenda radzieckiego futbolu oraz ikona Dynama Kijów. Ukraiński magik, który potrafił jednocześnie mijać swoich rywali jak tyczki, biegać z szybkością najlepszych sprinterów na świecie i strzelać masę goli przez wiele sezonów. Mógł zostać najdroższym piłkarzem na świecie, chciał go Real Madryt. Transfer zablokował ZSRR, a postawienie się rządowi zagrażało jego rodzinie. Franz […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak jeden mecz zaważył o losach Złotej Piłki – Michael Owen kontra Raul

Anglia i Złota Piłka to nie są kwestie, które regularnie idą ze sobą w parze. Chociaż sir Stanley Matthews był pierwszym, który otrzymał takie wyróżnienie, wyspiarze nie doczekali się wielu jego następców. To wyjątkowe wyróżnienie padało co prawda łupem Bobby’ego Charltona oraz Kevina Keegana, ale Anglicy ostatnią Złotą Piłkę przywieźli do ojczyzny równe dwadzieścia lat […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Zawada: – Na kwarantannie trener przez okno pokazywał mi ćwiczenia

– Moje kolana były zaskoczone treningami. Jak byłem na kwarantannie, przychodził do mnie trener i przez okno pokazywał, że mam skakać na skakance. Potem bez przygotowania wrzucili mnie w mecze, tu się nie podlewa boisk i one są twarde, więc szok dla organizmu. Tutaj się w ogóle bardzo dużo skacze, są treningi, które polegają tylko […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Podolski i Grosicki wreszcie na miarę oczekiwań | Kozacy i badziewiacy

Kamil Grosicki i Lukas Podolski – te dwa nazwiska były bodaj najgłośniejszymi, jakie trafiły ostatnio do Ekstraklasy. Obaj jednak, delikatnie mówiąc, wejścia mieli umiarkowane. Co prawda były i przebłyski, ale chyba dopiero w miniony weekend zagrali tak, że nikt nie mógłby w ich dyspozycję wbić szpilki. Podolski stemplował wszystkie akcje Górnika i strzelił fantastyczną bramkę, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Boniek: – Messi nie powinien być nawet w trójce Złotej Piłki

– Leo Messi nie powinien być nawet w trójce Złotej Piłki, bo nie zrobił w tym roku nic, żeby tam się znaleźć – mówił na antenie Kanału Sportowego były prezes PZPN-u, Zbigniew Boniek. Zapraszamy na zapis rozmowy. Teraz Rosja, potem Czechy lub Szwecja i mundial? O futbolu można dużo rozmawiać, ale wyjść na boisko to […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Asysta Frankowskiego, Szymański MVP w Rosji | STRANIERI

Rosja. Ten kraj, tamtejsza liga to miejsce, w którym polskim piłkarzom ewidentnie idzie najlepiej. W miniony weekend udowodnili to Sebastian Szymański i Rafał Augustyn. Jak szło biało-czerwonym w ligach zagranicznych? Mamy kilka bramek, trafiły się też asysty, ale niestety także sporo błędów. Jest jeden lider ostatnich tygodni, jeśli chodzi o Polaków w ligach zagranicznych. Sebastian Szymański jest […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Asysta Frankowskiego, Szymański MVP w Rosji | STRANIERI

Rosja. Ten kraj, tamtejsza liga to miejsce, w którym polskim piłkarzom ewidentnie idzie najlepiej. W miniony weekend udowodnili to Sebastian Szymański i Rafał Augustyn. Jak szło biało-czerwonym w ligach zagranicznych? Mamy kilka bramek, trafiły się też asysty, ale niestety także sporo błędów. Jest jeden lider ostatnich tygodni, jeśli chodzi o Polaków w ligach zagranicznych. Sebastian Szymański jest […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Bułgaria, Czechy, Dania, Ukraina. Nieoczywiste kraje, które doczekały się Złotej Piłki

Jacy zawodnicy z miejsca kojarzą nam się z hasłem „Złota Piłka”? Leo Messi, Cristiano Ronaldo – wiadomo. Brazylijski Ronaldo, Zinedine Zidane czy Roberto Baggio pewnie też. Ale ten plebiscyt to nie tylko zwycięstwa gości, którzy reprezentują typowo piłkarskie nacje. Nacje, które zawsze były i są w światowej czołówce, które sięgały po mistrzostwo świata. Jeśli Robert […]
28.11.2021
Piłka nożna
27.11.2021

Mundial bez mistrzów Europy czy Ronaldo? O potknięciu Włochów i Portugalczyków

– Pojedziemy do Kataru – zapewniał Fernando Santos po wpadce z Serbią, która oznaczała, że reprezentacja Portugalii wylądowała w barażach. – Wygramy baraże i pojedziemy do Kataru po złoty medal – mówił Roberto Mancini, gdy Włosi zremisowali z Irlandią Północną i pewne było, że to Szwajcarzy awansowali na mundial. Losowanie baraży mistrzostw świata sprawiło, że już teraz wiemy, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Raków Papszuna jeszcze nigdy nie czekał tak długo na gola. Zagłębie pomoże?

Trzy mecze bez strzelonej bramki. Dwa punkty stracone z nieprzekonującym w tym sezonie beniaminkiem z Łęcznej. Trzy „oczka” w plecy po wyjeździe do notującej serię nieudanych spotkań Cracovii. Raków Częstochowa nie jest w najlepszym dla siebie momencie, ale szum, jaki powstał wokół trenera Marka Papszuna, pozwolił to trochę wyciszyć. Nie można jednak przemilczeć tego, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Leandro czy Yeboah – kto jest najlepszym dryblerem ligi?

Niemal całą rundę jesienną czarowali swoimi bramkami, kiwkami i rajdami. Niemal całą rundę jesienną czekaliśmy także na to, żeby spotkali się ze sobą na boisku. Leandro Rossi z Radomiaka i Yaw Yeboah z Wisły Kraków to według oficjalnych statystyk dwaj najlepsi dryblerzy w Ekstraklasie. Jak sobie radzą? Ile dają swoim zespołom? Sprawdziliśmy. Siedem — tyle […]
26.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Wsparcie z Mołdawii i Portugalii. Jak działa Radomiak, rewelacja Ekstraklasy?

Radomiak Radom to rewelacja obecnego sezonu Ekstraklasy. Powoli zbliżamy się do rundy rewanżowej, a mistrz 1. ligi ma na koncie więcej punktów niż dwaj pozostali beniaminkowie. “Zieloni” są niepokonani od sześciu gier, a cztery ostatnie wygrali. Jeśli zgarną minimum trzy punkty w dwóch kolejnych meczach, na półmetku sezonu będą przynajmniej na piątym miejscu. Krótko mówiąc: […]
26.11.2021
Liczba komentarzy: 10
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
janek kos
janek kos
17 dni temu

Osoby do bana na Weszlo:
– komuch Sekretarz z dziwnym profilowym spamuje o polityce wszędzie swoje wysrywy
– antymózg z polską flagą, obraza symbole narodowe swoimi 10iq wypocinami

Make Weszlo great again!

antymistrz
antymistrz (@antymistrz)
17 dni temu
Reply to  janek kos

Chcesz mieć świetne weszło to przestań się udzielać imbecylu.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
17 dni temu
Reply to  janek kos

To juz Weszlo nie grozi niestety 🙁
Krzysiu ma na tapecie Weszlo FC i grube bańki a jego team rozmienia kawał dobrej roboty KS na drobne

lalalalalala
lalalalalala
17 dni temu

co to jest szkocka topka?

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
17 dni temu
Reply to  lalalalalala

Twoja stara

Tomasz
Tomasz
17 dni temu

Z calym szacunkiem, ale porownywanie graczy z lgi szkockiej do graczy z Premier League jest bezcelowe.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
17 dni temu

Skoro Tavernier taki dobry to czemu nadal w Szkocji sie ostatnio zastanawialem.
Ktos podpowie?

Edek
Edek
17 dni temu
Reply to  qdlaty81

Bo ma dobrą kasę i pewne miejsce w składzie.

3maj
3maj (@3maj)
17 dni temu

Bidny ten Mati, taki szum zrobiono wokół niego, że oczekiwania są chyba takie jakby Salaha wytransferowano i wejdzie przedrybluje wszystkich na boisku i tych na ławce i strzeli z przewrotki raboną. A to dość przeciętny latawiec ze słabymi wrzutkami. Choć na tle naszej nędzy to ma zdrowie ganiać i do przodu i do tyłu

kol. Zenon
kol. Zenon
17 dni temu

tyle się spuszczacie na Cashem, a się okaże, że S.Gerrard za chwilę będzie szukał prawdziwego dobrego bocznego obrońcę

Weszło
29.11.2021

Najlepszy piłkarz za żelazną kurtyną, który wygrał „Złotą Piłkę”

Ołeh Błochin to legenda radzieckiego futbolu oraz ikona Dynama Kijów. Ukraiński magik, który potrafił jednocześnie mijać swoich rywali jak tyczki, biegać z szybkością najlepszych sprinterów na świecie i strzelać masę goli przez wiele sezonów. Mógł zostać najdroższym piłkarzem na świecie, chciał go Real Madryt. Transfer zablokował ZSRR, a postawienie się rządowi zagrażało jego rodzinie. Franz […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak jeden mecz zaważył o losach Złotej Piłki – Michael Owen kontra Raul

Anglia i Złota Piłka to nie są kwestie, które regularnie idą ze sobą w parze. Chociaż sir Stanley Matthews był pierwszym, który otrzymał takie wyróżnienie, wyspiarze nie doczekali się wielu jego następców. To wyjątkowe wyróżnienie padało co prawda łupem Bobby’ego Charltona oraz Kevina Keegana, ale Anglicy ostatnią Złotą Piłkę przywieźli do ojczyzny równe dwadzieścia lat […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Koronawirus w Piaście Gliwice, mecz z Górnikiem przełożony

Koronawirus ciągle nie odpuszcza również, gdy mówimy o polskiej piłce. Dziś Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił, że trzeba z jego powodu przełożyć spotkanie Pucharu Polski.  Konkretnie z powodu potwierdzonych przypadków zakażeń w ekipie Piasta Gliwice. Jutro podopieczni Waldemara Fornalika mieli zmierzyć się z Górnikiem Zabrze, ale do meczu nie dojdzie. Nowy termin rozegrania spotkania nie […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Były piłkarz Wisły Kraków najlepszym strzelcem na Litwie

Pamiętacie Hugo Videmonta? Macie prawo odpowiedzieć, że nie, wszak Francuz tylko przemknął przez naszą Ekstraklasę. W sezonie 2017/18 rozegrał osiem meczów w Wiśle Kraków. Niby zanotował trzy asysty, co nie wygląda źle, ale bardziej dał się zapamiętać przez to, że publicznie upomniał się o swoje pieniądze, z których wypłatą miała problem Biała Gwiazda i tym […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Zawada: – Na kwarantannie trener przez okno pokazywał mi ćwiczenia

– Moje kolana były zaskoczone treningami. Jak byłem na kwarantannie, przychodził do mnie trener i przez okno pokazywał, że mam skakać na skakance. Potem bez przygotowania wrzucili mnie w mecze, tu się nie podlewa boisk i one są twarde, więc szok dla organizmu. Tutaj się w ogóle bardzo dużo skacze, są treningi, które polegają tylko […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

OFICJALNIE: Rangnick trenerem United

Manchester United wczoraj dość niespodziewanie zremisował z Chelsea na Stamford Bridge, a dziś ogłosił nazwisko trenera, który przejmie zespół. Zgodnie z zapowiedziami mediów będzie to Ralf Rangnick.  63-letni Niemiec zastąpił na stanowisku Ole Gunnara Solskjaera, który pracę stracił tydzień temu po serii niezadowalających wyników. Gwoździem do trumny Norwega była porażka 1-4 z Watfordem. W meczu Ligi […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Podolski i Grosicki wreszcie na miarę oczekiwań | Kozacy i badziewiacy

Kamil Grosicki i Lukas Podolski – te dwa nazwiska były bodaj najgłośniejszymi, jakie trafiły ostatnio do Ekstraklasy. Obaj jednak, delikatnie mówiąc, wejścia mieli umiarkowane. Co prawda były i przebłyski, ale chyba dopiero w miniony weekend zagrali tak, że nikt nie mógłby w ich dyspozycję wbić szpilki. Podolski stemplował wszystkie akcje Górnika i strzelił fantastyczną bramkę, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Piątek ma nowego trenera. Już 11. po wyjeździe!

Krzysztofowi Piątkowi nie jest dane zaznać stabilizacji po wyjeździe z Ekstraklasy. Hertha BSC właśnie zwolniła Pala Dardaia i zatrudniła w jego miejsce Tayfuna Korkuta, co oznacza, że napastnik reprezentacji Polski będzie współpracował już z 11. trenerem w trakcie swych zagranicznych wojaży, które trwają 3,5 roku.  Dardai był trenerem berlińskiego zespołu od stycznia. Zwolnienie poprzedziła seria […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Boniek: – Messi nie powinien być nawet w trójce Złotej Piłki

– Leo Messi nie powinien być nawet w trójce Złotej Piłki, bo nie zrobił w tym roku nic, żeby tam się znaleźć – mówił na antenie Kanału Sportowego były prezes PZPN-u, Zbigniew Boniek. Zapraszamy na zapis rozmowy. Teraz Rosja, potem Czechy lub Szwecja i mundial? O futbolu można dużo rozmawiać, ale wyjść na boisko to […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Asysta Frankowskiego, Szymański MVP w Rosji | STRANIERI

Rosja. Ten kraj, tamtejsza liga to miejsce, w którym polskim piłkarzom ewidentnie idzie najlepiej. W miniony weekend udowodnili to Sebastian Szymański i Rafał Augustyn. Jak szło biało-czerwonym w ligach zagranicznych? Mamy kilka bramek, trafiły się też asysty, ale niestety także sporo błędów. Jest jeden lider ostatnich tygodni, jeśli chodzi o Polaków w ligach zagranicznych. Sebastian Szymański jest […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Andy Carroll gra za tysiąc funtów tygodniowo

Andy Carroll w weekend strzelił swojego pierwszego gola w barwach Reading. Do ekipy z Championship dołączył ledwie dwa tygodnie temu po tym, jak latem rozstał się z Newcastle United i w sobotę pomógł swojemu nowemu zespołowi z pokonaniu 3-2 Swansea City, dzięki czemu jego klub zyskał czteropunktową przewagę nad strefą spadkową.  Wydarzenie to stało się […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Ramos o współpracy z Messim i Złotej Piłce

Sergio Ramos zadebiutował wczoraj w barwach PSG, co oznacza również, że po raz pierwszy wystąpił w jednym zespole z Leo Messim, z którym przez lata rywalizował jako piłkarz Realu Madryt. Po meczu z Saint-Etienne został zapytany o ten fakt przez reportera ESPN.  Hiszpan swoimi słowami namalował Messiemu piękną laurkę. – Jest w dobrej formie i […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Dominik Nowak na wylocie z Korony. Trwa spotkanie w klubie

Czy to ostatnie chwile Dominika Nowaka w Kielcach? Wiele wskazuje na to, że tak. Trener pierwszoligowej Korony od dłuższego czasu siedział na stołku, który dość mocno parzył. Jego odejście z Kielc było spodziewane od dawna, informowaliśmy nawet, że Korona kontaktowała się z Leszkiem Ojrzyńskim. W pierwszoligowym klubie właśnie trwa narada. O godz. 10 rozpoczęło się […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

QUIZ. Czy znasz wszystkich zdobywców Złotej Piłki?

Cały świat będzie dzisiaj mówił o Złotej Piłce. A skoro takie z was kozaki, to zmierzcie się z naszym quizem. Zadanie jest teoretycznie proste – zaznaczyć 44 piłkarzy, którzy sięgnęli po Złotą Piłkę. Messi, Ronaldo – to banał. Schody zaczynają się, gdy grzebiemy w historii. Który z Węgrów sięgnął po tę nagrodę? Jak to było […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Zespół Kacpra Przybyłki w finale Konferencji Wschodniej

Trwa faza play-off w MLS. W trakcie wczorajszych meczów poznaliśmy dwóch finalistów. Na Zachodzie to Real Salt Lake (ograny 2-1 został Sporting Kansas City), a na Wschodzie – Philadelphia Union, której piłkarzem jest Kacper Przybyłko, w związku z czym ten mecz interesował nas trochę bardziej.  Przybyłko pojawił się w pierwszym składzie na mecz z Nashville […]
29.11.2021
Niemcy
29.11.2021

Gra w Bundeslidze nie daje Złotych Piłek. Lewandowski przełamie trend?

Już wieczorem dowiemy się do kogo powędruje kolejna Złota Piłka. Jednym ze zdecydowanych faworytów tegorocznego plebiscytu jest oczywiście Robert Lewandowski, który może tę nagrodę zdobyć pierwszy raz w swojej karierze, po ponad dziesięciu latach odnoszenia sukcesów w Bundeslidze. Gdy prześledzimy sobie wyniki poprzednich edycji Złotej Piłki okazuje się, że to właśnie gra na niemieckich boiskach […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Komu redakcja Weszło wręczyłaby Złotą Piłkę?

Wojciech Kowalczyk podmieniający Kamila Grosickiego na Leo Messiego na najwyższym stopniu podium plebiscytu Złotej Piłki? Paweł Paczul tłumaczący swój wybór jednym zdaniem? Mateusz Rokuszewski opowiadający o swoich wyborach w prawie półgodzinnym wideo? To wszystko w jednym miejscu, a i tak to jeszcze mało, bo poświęciliśmy pióra i głowy redaktorów Weszło, żeby odpowiedzieć sobie na jedno […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

PRASA. Michniewicz przed zwolnieniem w szatni: Żaden piłkarz mnie nie zwolni!

– Żaden piłkarz mnie nie zwolni! Nie pozwolę, żeby ktoś wbijał mi nóż w plecy – emocjonalnie przemawiał Czesław Michniewicz podczas swojej ostatniej, jak się okazało, odprawy jako trener Legii. Na mecz do Gliwic zabrał 16 legionistów, tych, których uważał, że będą go bronić do końca – czytamy w „Przeglądzie Sportowym”, w większym tekście o […]
29.11.2021