post

Opublikowane 26.10.2021 12:34 przez

Jan Mazurek

– W polskich warunkach najważniejsze jest zdobywanie finansów, czyli spieniężanie piłkarzy na rynku tak, żeby utrzymać poziom drużyny. Pomyślmy tak: sprzedaję dwóch najlepszych zawodników z klubu, ale nie boję się, bo myślę perspektywicznie i od dłuższego czasu wychowuję w akademii dwóch następców. Potrzeba czasu na ich rozkwit, w międzyczasie można nawet kogoś wziąć z rynku, przetrwać dwa lata, ale przy okazji dać rozwinąć się młodym. Zawsze wzorem i przykładem jest pierwszy sprzedany zawodnik. Jeśli oddasz go za trzy miliony euro, to zaraz pojawi się kolejne rozmowa, na temat innego twojego piłkarza, i jakiś agent spyta: „dlaczego teraz chcesz pięć milionów euro, skoro za tamtego wziąłeś trzy miliony euro?”. Możesz nie mieć odpowiedzi. Wiesz, myśl o strategii.

Eric Abidal, były reprezentant Francji, były piłkarz topowych europejskich klubów i dyrektor sportowy Barcelony w latach 2018-2020, przyjechał do Polski na panel dyskusyjny organizowany przez Ekstraklasę i Polski Związek Piłki Nożnej. Przez większość czasu był wycofany i nieuchwytny, ale w końcu wszedł na scenę i zaczął opowiadać o warunkach pracy w pionie sportowym wielkiego klubu we współczesnej piłce. Spisaliśmy jego wypowiedzi. Zapraszamy. 

Abidal o… roli dyrektora sportowego

Nie da się stworzyć wszędzie obowiązującej i jedynej słusznej systematyki tylko na podstawie pracy dyrektora sportowego w Barcelonie. To klub inny niż wszystkie. Szerszy jest w nim podział ról – prezydent, dyrektor generalny, dyrektor sportowy. W klubie funkcjonują sekcje piłki nożnej, koszykówki, piłki ręcznej, to wszystko trzeba spiąć i pogodzić, niczego nie traktować po macoszemu. Od początku założyłem sobie, że mój dział pionu sportowego będzie bliski personelu, bliski ludziom. Dyrektor sportowy w Barcelonie zajmuje się skautingiem, pozyskiwaniem piłkarzy z rynku, formowaniem ogólnych i spersonalizowanych profili młodych wychowanków akademii i wykorzystywaniem ich wszystkich w pierwszej lub drugiej drużynie. Brałem na siebie odpowiedzialność za pięćdziesięciu piłkarzy, których wyselekcjonowałem do Barcelony i Barcelony B. Kluczem do wszystkiego było trzymanie się ścisłej strategii, ustalanej przeze mnie na każdy okres – przed sezonem, na czas sezonu, po sezonie.

Abidal o… grze wychowankami w Barcelonie

Przez lata Barcelona wypracowała własną filozofię myślenia o piłce nożnej, własną metodę wychowywania sobie piłkarzy na poszczególne pozycje w La Masii. Trzeba sobie powiedzieć wprost: dla wszystkich stron najlepiej i najłatwiej jest, kiedy naturalnym krokiem dla najlepszych piłkarzy z akademii jest wstąpienie do pierwszej drużyny. Bardziej prawdopodobne w takim układzie będzie to, że taki wychowanek odnajdzie się w systemie, że trener pierwszej drużyny będzie mógł go dostosować do własnych wymagań, że klub mniejszym kosztem zyska wartościowego zawodnika, którego – w najgorszym wypadku – będzie mógł spieniężyć na rynku. Kiedyś mówiło się, że pierwszy skład Barcelony powinien składać się w 70% z wychowanków. Ale rzeczywistość jest brutalna: nie da się zbudować drużyny na samych nastolatkach i oczekiwać wygrania Ligi Mistrzów. Trzeba cierpliwie formować młodych, otaczać ich doświadczeniem, otaczać ich jakością. Tłumaczyć tym młodym chłopakom i ich rodzicom strategię konsekwentnego rozwoju – wszystko po kolei, bez rzucania się z motyką na słońce.

Abidal o… krótkotrwałości wielkości i sukcesu klubu

Dyrektor sportowy wielkiego klubu musi wiedzieć, że celem są trofea i puchary, ale częścią tego wszystkiego są pieniądze, finanse, budżet organizacji. Musimy wiedzieć, w co inwestujemy i na co wydajemy. Z pozoru podejmuję więc decyzje dotyczące samego boiska i samej szatni. Zajmują mnie głównie kwestie piłkarskie, ale żaden mój ruch nie może abstrahować od ogólnej sytuacji klubu. W Barcelonie działało to tak, że kontrolę nad działaniem wszystkich innych działów sprawował prezydent, a dyrektor generalny, zarządzający również wszystkimi innymi sekcjami w klubie, pilnował, żeby żadna gałęź nie została zaniedbana. Rzeczywistość jest taka: na piłce nożnej zarabiamy najwięcej, ale też wydajemy najwięcej. Musiałem doskonale znać wielopoziomową strategię klubu i działać w ramach jej litery. Pamięć o wielkości, o sukcesach w piłce nożnej jest zaskakująco krótka. Wygrywasz La Ligę, a po roku nikt tego nie pamięta. Jednolity proces, jednolity koncept i wizja są najistotniejsze, temu nikt nie zaprzeczy, bez tego nie ma nic. Wielkość i sukces muszą być oparte na przemyślanym przyszłościowym planie.

Abidal o… siedmiuset skautach Monchiego

Każdy dyrektor sportowy ma inne umiejętności, bo miał inną karierę, inną drogę wynoszącą go na to stanowisko. Inaczej rozumie grę, filozofię albo funkcjonuje w innych warunkach. Monchi, wybitny dyrektor sportowy Sevilli, powiedział niedawno: „zatrudniamy siedmiuset ludzi pracujących dla mnie na poziomie samego zdobywania wiedzy”. W Barcelonie mieliśmy pięćdziesięciu dwóch skautów. To niesamowita przepaść, olbrzymia różnica w ilości i dostępie do danych. Dyrektor sportowy musi kontrolować informacje i na ich podstawie podejmować decyzje. Wiedzieć, skąd to spływa, skąd to się bierze, co z tym zrobić, to też sztuka. Nie mogę być pewny swoich decyzji w dziewięćdziesięciu procentach. To za mało, muszę mieć pewność – sto procent odpowiedzialności. Podejmować profesjonalne decyzje. Nie, że tego lubię, nie, że ten to kumpel i już mają u mnie kontrakty.

Interesują mnie same merytoryczne przesłanki – kondycja finansowa klubu, zgoda sztabu trenerskiego, aprobata sztabu medycznego, dostosowanie nowego piłkarza do jakości obecnych zawodników. Im więcej informacji, im więcej źródeł, tym łatwiej podjąć decyzję. Jasne, można popełniać błędy, ale nie chodzi też o bicie się w pierś przed kamerami, o jakieś publiczne szopki. Decyzje finansowe leżą w gestii prezydenta, decyzje sportowe w gestii dyrektora sportowego. Popełnisz błąd? Rozmawiaj o tym w klubie, analizuj swoje potknięcia. Bycie dyrektorem to nie liczba przepracowanych, przeharowanych, wymęczonych godzin. To nie praca od 8:00 do 20:00, a realizowanie strategii i skuteczność w tej realizacji.

Abidal o… skautingu i niewiernych skautach

Skauting to praca zespołowa. Dyrektor sportowy nie podejmuje decyzji całkowicie jednoosobowo, bez żadnego udziału skautów. Ludzie z działu skautingu muszą mieć poczucie, że ściągnięcie zawodnika, to też ich decyzja. W Barcelonie ważne było, żeby tych pięćdziesięciu dwóch skautów zapewniało nam prawdziwe informacje, a nie tylko takie, które chciałby usłyszeć dyrektor sportowy. Nie wiem, czy powinien to mówić, ale już niech będzie: w dziale skautingu muszą być skauci, którzy kochają klub i piłką, bo tam ludzie zarabiają niewiele, choć poruszają się w świecie bogactwa i obracają milionami. Bywało, że skaut rozmawiał z agentem:

Powiem parę dobrych słów na temat gracza, ale dasz mi zarobić. A jak się nie sprawdzi, i tak wszystko pójdzie na dyrektora sportowego, nikt na tym nie straci, a my się dogadamy.

W pewnym momencie prezydent Barcelony zwolnił połowę skautów, bo uznał, że nie kochają tego klubu. A tu chodzi o szacunek. Nikt nie złamał prawa, ale nie zachowali zasad. To niedopuszczalne w tej pracy.

Abidal o… wychowywaniu gwiazd i trenerów

Im mniej osób przy stole, tym lepiej dla strategii. W Barcelonie ogólna filozofia klubu przekłada się na pięćdziesiąt osób wdrażających system. To unikalny klub – im mniej różnych wizji, im większa spójność koncepcji, tym lepiej. Każdy musi podążać tą samą drogą. Nie mam wątpliwości, że w klubie najważniejsi są ludzie. Od prezydenta, przez dyrektora klubu, dyrektora generalnego i dyrektora akademii, po trenera – każdy musi wyrażać swoje opinie, trzymać się strategii i spełniać swoje zadania. Nigdy nikt w tym całym układzie nie powinien zapominać o sytuacji finansowej organizacji. Wszystko zaczyna się od akademii. Jeśli nie zajmujemy się młodym pokoleniem, nie będziemy mieli tożsamości, nie będziemy mieli własnych gwiazd pierwszego zespołu, trudniej nam będzie trzymać się własnej filozofii.

Trudno wychować gracza. Rola klubu jest bardzo ważna, trzeba to robić stopniowo. Jeżeli mamy dobrych dwunastolatków czy trzynastolatków latków, takich ze świetnymi umiejętnościami, to jeszcze naprawdę za mało. W tym wszystkim najważniejszymi osobami są kompetentni szkoleniowcy. W tworzeniu systemu szkolenia młodych piłkarzy, nigdy nie można zaniedbywać edukacji własnych trenerów. Trzeba im to zapewnić i zorganizować. We Francji zrozumieli to już bardzo dawno temu. Najlepszy przykład? Lyon mocno inwestuje w rozwój zatrudnionych przez siebie trenerów. Dostają czas, podróżują, nabywają wiedzę. W Anglii gra się inaczej, w Niemczech gra się inaczej, we Włoszech gra się inaczej, więc oni tam jeżdżą, podpatrują, uczą się. Tego nic nie zastąpi, to dostosowywanie siebie do warunków współczesnego futbolu.

Eric Abidal

Abidal o… sondowaniu rynku transferowego

Dyrektor akademii i dyrektor sportowy pracują na danych. Szkolimy i musimy wiedzieć, co robimy dobrze, a co robimy źle. Cała strategia klubu musi nadawać temu wszystkiemu komfortowe ramy. Czas jest kluczowy w piłce, a na poziomie szkoleni młodzieży bez szacunku do niego nie da się wypracować dosłownie niczego. Najważniejsza jest dbałość o ciągłość kodu genetycznego klubu. Wtedy wiemy, o jaki profil gracza nam chodzi, jakiego piłkarza chcielibyśmy sobie wychować, żeby potem stanowił o sile pierwszej drużyny na konkretnej pozycji.

Filozofia futbolu zmieniła się przez lata. Piłkarze sprzed trzydziestu lat byli silniejsi, współcześni zawodnicy są lepsi piłkarsko. Nowa generacja gra tak, żeby cały czas być przy piłce, ale to wcale nie musi być obowiązujące. Przy prowadzeniu wizji sportowej klubu trzeba zadać sobie pytanie: kim chcę być? I nie ma na to prostej odpowiedzi. Musisz wziąć pod uwagę kontekst nowoczesności, kontekst kulturowy, kontekst historyczny, kontekst krajowy, kontekst finansowy. Prawdopodobnie nie będziesz miał w składzie żadnego Ronaldinho. Lepiej konkretnie i rzetelnie zdefiniować zadania bramkarzy, bocznych obrońców, stoperów, środkowych pomocników, skrzydłowych i napastników w twoim klubie.

Kiedy w Barcelonie sondowałem rynek transferowy albo miałem za zadanie sprowadzić kogoś do klubu, nie wyszukiwałem piłkarzy, którzy akurat byli najlepsi na rynku w rozumieniu bardzo obiektywnym, bardzo szerokim. Musiałem mieć sprofilowanego gracza pożądanego i dostosować go do graczy z drużyny, do graczy na kontraktach. Wrzucenie wszystkich najlepszych do jednego zespołu, to droga donikąd. Zawsze najważniejsi są piłkarze w klubie. Nawet ci piętnastoletni, jeszcze za młodzi, żeby błyszczeć w pierwszej drużynie. Jeśli chcę pozyskać nowego zawodnika, to naprawdę nie ściągnę dwudziestopięciolatka z wiedzą, że będzie dublował pozycję piłkarza, którego wychowujemy sobie od lat.

Abidal o… stuprocentowym przekonaniu do zatrudnionego trenera

Inaczej jest w Hiszpanii, w Anglii, w Polsce – ale niech filozofia klubu stanie się spójna wewnętrznie. Nie może być tak, że przyjdzie trener z trofeami w Holandii do twojego klubu w innym kraju i będzie chciał samodzielnie dostosowywać filozofię szkolenia do siebie, bo my, jako klub, mamy swoją filozofię. Taką, która rodziła się wiele lat temu przez wiele lat. Niektórzy piłkarze spędzają z nami całe swoje futbolowe życie – od grup dziecięcych do do seniorskiej drużyny. Tak najłatwiej znaleźć nam też trenera, który będzie rozumiał wizję klubu i będzie umiał wnieść do niej swój wkład, pamiętając, że istnieje coś jeszcze szerszego niż pojedyncze wyniki – wizja, strategia, filozofia.

Jasne, wielkie kluby muszą wygrywać, czasami będzie pojawiać się presja przy porażkach. Ale jeśli wybieramy trenera, musimy być do niego stuprocentowo przekonani. Nie wątpić, być cierpliwymi, ufać, że wybrany przez nas trener faktycznie pasuje do naszej koncepcji. Decyzję o ewentualnym zwolnieniu trenera podejmujemy wtedy, kiedy wiemy, że taki człowiek nie jest w stanie już nic dać swojemu zespołowi, kiedy piłkarze w klubie są całkowicie zrezygnowani. I nie mówię tylko o wynikach, bo one są zero-jedynkowe, bardziej chodzi o cały proces prowadzący do tych niesatysfakcjonujących wyników.

Abidal o… informacjach jak z FBI

Szukanie transferów i wzmocnień na każde okno transferowe zaczynamy dwa okna transferowe wcześniej. Tak samo jest z trenerami. To bardzo trudne zadanie, niełatwo jest wybrać odpowiedniego szkoleniowca, ponieważ musisz mieć stuprocentowe przekonanie, że podejmujesz decyzję dobrą dla klubu, dla rozwoju twoich piłkarzy, to właściwie cała piramida celów i potrzeb. I nie jest tak, że szukamy za plecami obecnego trenera. On ma pełne zaufanie, już o tym wspominałem, ale dyrektor sportowy żyje informacjami. Musi znać trenerów z całego świata, znać ich styl gry, styl pracy, poziom jego piłkarzy, choćby z TV.

Potrzebuje też newsów od kolegów, od współpracowników. Najlepsze informacje są jak te zbierane przez FBI. Ważne, żeby dyrektor sportowy miał kontakt do gościa, którego nikt nie zna, a zarazem jest w kontakcie ze wszystkimi klubami. Takiego, który doskonale wie, co robią inni, ale nikt nie wie, jak wykorzystuje swoją wiedzę. Barcelona musi być na rynku pierwsza. Nie druga, nie trzecia, nie dziesiąta – zawsze pierwsza. Tak samo – wedle własnych proporcji i możliwości – powinien myśleć każdy inny klub.

Abidal o… działaniu na rynku transferowym

Okienko transferowe nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się to wydawać. Monitoruj rynek i dostosowuj się do jego warunków. Najważniejsi są wychowankowie akademii – kontrolowanie ich rozwoju, wprowadzenie ich do pierwszego zespołu. Wcale nie zawsze niezbędne jest wydawanie wielkich pieniędzy na największe postacie ze świata piłki. Kiedyś Manchester United i Milan nie były jeszcze tak bogate jak teraz, a potrafiły wychowywać sobie piłkarze, więc osiągały wielkie sukcesy. To był dobry wzór.

Abidal o… propozycji funkcjonowania w polskich warunkach

Wymiana ośmiu zawodników w jednym okienku transferowym oznacza całkowitą zmianę strategii. W polskich warunkach najważniejsze jest zdobywanie finansów, czyli spieniężanie piłkarzy na rynku tak, żeby utrzymać poziom drużyny. Pomyślmy tak: sprzedaję dwóch najlepszych zawodników z klubu, ale nie boję się, bo myślę perspektywicznie i od dłuższego czasu wychowuję w akademii dwóch następców. Potrzeba czasu na ich rozkwit, w międzyczasie można nawet kogoś wziąć z rynku, przetrwać dwa lata, ale przy okazji dać rozwinąć się młodym, bo to na pewno przyniesie korzyści.

Do tego trzeba jednak klarownie określić filozofię klubu. Produkujemy i sprzedajemy piłkarzy za czterdzieści czy pięćdziesiąt milionów graczy jak chociażby Ajax. Przy okazji utrzymujemy – tak jak oni – poziom sportowy. Inny przykład – Arsenal. Przez lata prosta filozofia – topowy poziom sportowy i regularna sprzedaż zawodników. Zawsze ich celem była Liga Mistrzów, ale też nie bali się oddawać swoich piłkarzy za dobre pieniądze do innych klubów. Pogódźmy jedno z drugim. Wówczas dopiero możemy tworzyć strategie. Zawsze wzorem i przykładem jest pierwszy sprzedany zawodnik. Jeśli oddasz go za trzy miliony euro, to zaraz pojawi się kolejne rozmowa, na temat innego twojego piłkarza, i jakiś agent spyta: „dlaczego teraz chcesz pięć milionów euro, skoro za tamtego wziąłeś trzy miliony euro?”. Możesz nie mieć odpowiedzi. Wiesz, myśl o strategii.

NOTOWAŁ JAN MAZUREK

Czytaj więcej:

Fot. Fotopyk

Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Nie poddajemy się, nie ma w nas bezsilności

– Musimy to dźwignąć. Nie ma czegoś takiego, że się poddajemy, że panuje bezsilność, że nic nie możemy zrobić. Nie jesteśmy załamani. Nie wychodzimy na mecze jak na ścięcie z myślą, że na pewno przegramy. Czujemy na boisku, że jesteśmy za daleko od siebie. Rozmawiamy o tym cały czas, trener non stop zwraca nam na […]
07.12.2021
Weszło
05.12.2021

Legia? Nie mam broni

Tomas Pekhart? 187 minut bez gola w lidze. Mahir Emreli? 524 minut bez gola w lidze. Jeśli latem ktoś przewidziałby, że jesienią Legia będzie miała problem ze skutecznością swoich napastników, nie zastanawialibyśmy się zbyt długo i z miejsca przyznalibyśmy temu delikwentowi nagrodę dla piłkarskiego profety roku. Przecież miało być tak pięknie. Pekhart był świeżo upieczonym […]
05.12.2021
Weszło
02.12.2021

Klub, który błądzi

Zagłębie Lubin zalicza katastrofalną jesień. Dysponuje jedną z trzech najsłabszych defensyw i jedną z trzech najsłabszych ofensyw w lidze. Od przeszło dwóch miesięcy jest najgorzej punktującym klubem w Ekstraklasie. W kiepskim stylu pożegnało się z Pucharem Polski. Zawodzą liderzy, śmieszą transfery, nie zachwyca młodzież. Dariusz Żuraw mówi, że „nigdy się nie podda” i zrzuca odpowiedzialność […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Weszło
26.11.2021

Żadnych plusów, parę dramatów. Noty dla piłkarzy Legii po Leicester

Pozorujący grę Mahir Emreli. Fatalni Cezary Miszta, Mattias Johansson i Artur Jędrzejczyk. Przyzwoity Filip Mladenović. Niemrawa, bezbarwna, snująca się reszta. Legia przegrała 1:3 z Leicester. Oto nasze noty dla piłkarzy stołecznego klubu.  Oceny dla piłkarzy Legii po meczu z Leicester (skala 1-10) Cezary Miszta – 2 Zawalił trzecią bramkę. Wilfred Ndidi nie miał prawa przeskoczyć […]
26.11.2021
Liczba komentarzy: 22
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
1 miesiąc temu

Dzięki Janek za notatki, akurat beta FM jest i zaraz pełna wychodzi to mozna sobie poczytać na dodatkową imersję. W gierce na przykład Pedriego i Gaviego rok wczesniej przed debiutami irl odkryto na top wonderkidow.

Stężenie talentu mlodych graczy w Barcy i Realu jest kosmiczne, janusze cos tam placzą o upadku a tu nadchodzi powrót hiszpanskiej dominacji. Angole dlugo sie nie nacieszyli.

zonk_szubrawiec
zonk_szubrawiec
1 miesiąc temu

😀 😀 ….ty to mega ciekawy przypadek kliniczny jesteś psi pędzlu 😀 😀 Masz najebane we łbie jak Kapelusznik 😀 😀

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
1 miesiąc temu

A co źle powiedział? Klęknij sobie przed primier lig tenczowy nieudaczniku ale nie probuj dolaczyc do dyskusji o powaznym futbolu.

ziemson hujev
ziemson hujev
1 miesiąc temu

Lepiej pogierczyć 1000h w FMa niż zmarnować 90min na polską lige przeszkadzania.

Dmitry Zlobogulajev
Dmitry Zlobogulajev
1 miesiąc temu
Reply to  ziemson hujev

Można połączyć jedno z drugim. A typek niech więcej emoji doda, by podkreslić swoje zjebanie.

Logika
Logika(@logika)
1 miesiąc temu

Tyle ze w Anglii natezenie talentu jest w wielu klubach, nie tylko dwoch. Pilkarze tacy jak Foden, Greenwood czy Saka juz teraz byliby mega gwiazdami w Hiszpanii, w Anglii wciaz sa jednymi z wielu. Do tego dochodzi fakt, ze pilkarze z innych krajow tez zdecydowanie wola sie szkolic w Anglii zeby od razu trafic do Premier League a nie zapomnianej LaLigi. Nawet z Hiszpanii, wielki talent Torres zakochany w Valencii zmuszony by odejsc z klubu nie trafil do Realu czy Barcy ale do Man City. Pszipadek?

janusz ekspert
janusz ekspert
1 miesiąc temu
Reply to  Logika

Foden jednym z wielu w Anglii xD widac masz pojecie o czym piszesz.

Lessi
Lessi
1 miesiąc temu

Masz rację, nie jesteś

kol. Zenon
kol. Zenon
1 miesiąc temu

jakoś Pan E.Abidal i słowo „strategia” w odniesieniu do obecnej sytuacji Barcelony i tego co się w ostatnich kilku latach wydarzyło w tym klubie … no to się kupy nie trzyma, więc czy wiedza tego człowieka w tym kontekście jest tak ważna i cenna? gada może i mądrze (wielu informacji nie jesteśmy w stanie zweryfikować), a praktyka pokazała co innego

xxxxxxxxddddddd
xxxxxxxxddddddd
1 miesiąc temu

Panie Abidal my w Polsce mamy swoje wypracowane praktyki i nie będą nam w obcych językach narzucali, jak mamy prowadzić klub. W naszej, lepszej strategii wygląda to następująco: „sprzedaję dwóch najlepszych zawodników z klubu, ale nie boję się, bo myślę perspektywicznie i od dłuższego czasu mam w notesie nazwiska dwóch starych Słowaków bez kontraktu”.

Bubel
Bubel
1 miesiąc temu

Dokładnie XD Nie zmienisz myślenia tych wszystkich gości z Korony, Podbeskidzia, Arki, bo jakiś Abidal coś tam twierdzi. Oni są zbyt zahardziali w tych swoich obyczajach lokalnych

xxxxxxxxddddddd
xxxxxxxxddddddd
1 miesiąc temu

Panie Abidal my w Polsce mamy swoje wypracowane praktyki i nie będą nam w obcych językach narzucali, jak mamy prowadzić klub. W naszej, lepszej strategii wygląda to następująco: „sprzedaję dwóch najlepszych zawodników z klubu, ale nie boję się, bo myślę perspektywicznie i od dłuższego czasu mam w notesie nazwiska dwóch starych Słowaków bez kontraktu”.

Socios
Socios
1 miesiąc temu

Taki kolorowy taki europejski nawet dobrze sie to czyta a potem przypominasz sobie co zrobił w barcelonie xdd

Makuszek
Makuszek
1 miesiąc temu

Jeśli oddasz go za trzy miliony euro, to zaraz pojawi się kolejne rozmowa, na temat innego twojego piłkarza, i jakiś agent spyta: „dlaczego teraz chcesz pięć milionów euro, skoro za tamtego wziąłeś trzy miliony euro?”. Możesz nie mieć odpowiedzi. 

Ale czy tak aby na pewno jest? Mam wrażenie, że Poslskie kluby sprzedaja za wiecej i wiecej z kazdym rokiem, nawet wcale nie jakichs tam wybitnych zawodnikow mlodych, wiec ja tam nie widz wiekzego problemu. Lech sprzedał Gumnego za 2 miliony, Modera za 11, a Kamińskiego może sprzeda za jeszcze więcej. Nie ma reguly

Logika
Logika(@logika)
1 miesiąc temu
Reply to  Makuszek

Dokladnie do tego sie chcialem przyczepic, Rzucil idiotyzmem.

Ceny za pilkarzy nie zaleza od ceny poprzedniego sprzedanego ale od jego jakosci, tak jak w Lechu. Pilkarz za 2 miliony jest super, wiec za nastepnego trzeba dac 4. Nawet teraz, Moder za 10 gra dobrze w Premier League, zadna gwiazda, ale jednak solidny pilkarz podstawowego skladu ktory w kazdym meczu wykona kilka fajnych prostopadlych podan. Super reklama. Nastepny taki talent z Lecha moze pojsc za 15 (jak sie taki znajdzie). Sledze PL ale niestety nie Ekstraklase wiec nie wiem czy Kaminski jest taki dobry, ale jesli jest to nikt go za dyche nie odda.

Dinamo Zagreb dekade temu nie bralo pewnie nawet 10% tego co teraz za swoje gwiazdy. Nie mowiac o RB Lipsk czy ich malym ale baaardzo sprytnym bracie z Salzburga. Do tego Dortmund; w przeszlosci pilkarz pokroju Haalanda od razu ucieklby do wielkiego klubu, ale teraz wie, ze kariere buduje sie przez takie zespoly.

Kornel
Kornel
1 miesiąc temu

>>Piłkarze sprzed trzydziestu lat byli silniejsi, współcześni zawodnicy są lepsi piłkarsko. Czyli odwrotnie jak u nas:)

Cytadela
Cytadela
1 miesiąc temu

Pan Abidal podzielił się mądrością jak z Barcelony zrobić bankruta.

Stanislav Levy
Stanislav Levy
1 miesiąc temu

Wychodzi na to, że KTS Weszło będzie mieć więcej skautów niż Barcelona.

waldemar
waldemar
1 miesiąc temu

Polski kibic wie lepiej. Kupować, kupować, kupować. Za co? Co go to obchodzi:)

Logika
Logika(@logika)
1 miesiąc temu

Fajnie to wyglada, kiedy koles odpowiedzialny (oczywiscie tylko czesciowo, ale jednak) za rozwalenie Barcelony przyjezdza do Polski i zgrywa najwiekszego eksperta. Genialna byla strategia transferowa za jego czasow. Az zero pilkarzy sie sprawdzilo a wydali majatek. Real w tym czasie praktycznie nie wydawal (okay, wiem. Hazard) i teraz ma duzo wiecej kasy, duzo piekniejszy stadion (co w Hiszpanii jest rzadkoscia, wiekszosc to dinozaury jak ten Barcelony) i ciagle tyle kasy na koncie, ze moze kontraktowac wielkie gwiazdy i talenty na przyszlosc (Camavinga mega talent, Mbappe juz mega gwiazda). Barcelona dzieki takim ludziom jak ten ekspert stala sie hiszpanskim Arsenalem. Ich jedyne szczescie w tym, ze w Hiszpanii mocnych klubow jest az 3, wiec nie spadna az tak nisko.

janusz ekspert
janusz ekspert
1 miesiąc temu
Reply to  Logika

i jeszcze podal Arsenal za wzor xD No tam tak swietnie znajdowali nastepcow tych sprzedanych, ze aktualnie nawet wyszydzana wczesniej 4ta pozycja jest nieosiagalna.

Paweł
Paweł
29 dni temu

😉 mądrze gada, Darunio bierz go do Legii. Na sprowadza ci więcej szrotu niż Kucharski.

Suche Info
07.12.2021

Xavi: Dembele jest zmotywowany i szczęśliwy

Sytuacja Barcelony jest bardzo skomplikowana. Xavi kontynuuje naprawę samolotu w trakcie lotu. Już jutro czeka go poważny egzamin. Mecz z Bayernem Monachium, który zdecyduje o tym, czy Barcelona zagra w 1/8 finału Ligi Mistrzów. Spisaliśmy najważniejsze kwestie z przedmeczowej konferencji. O Dembele: – Nie raz powtarzałem, że Dembele jest dla nas ważny. Jest już gotowy […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

„Opierdalam Kucharskiego za nieodbieranie telefonów”

Prezes Dariusz Mioduski został zaproszony do udziału w Legia Talk organizowanym przez sympatyków Legii na Twitterze. Zapytano go o kwestię opinii środowiska piłkarskiego odnośnie zachowania Radosława Kucharskiego, który ponoć słynie z nieodbierania telefonów. Mioduski odpowiedział: – Użyję mocnego słowa. Opierdalam go od czasu do czasu za to, bo sam się wkurwiam po prostu jako człowiek, […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Kylian Mbappe najmłodszym piłkarzem, który dobił do granicy 30 bramek w Lidze Mistrzów

Kylian Mbappe pomimo młodego wieku posiada już spory bagaż doświadczeń. Wygrał między innymi mistrzostwo świata z reprezentacją Francji oraz cztery tytuły mistrza Francji (trzy z PSG i jeden z Monaco). W kwestii osiągnięć indywidualnych również nie ma posuchy. Tym razem trzykrotny król strzelców Ligue 1 ustanowił rekord w Lidze Mistrzów. Już pierwsze dzisiejsze trafienie z […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Kolejne doniesienia o możliwości sprowadzenia Ferrana Torresa do Barcelony

Mateu Alemany ciężko pracuje nad wzmocnieniami, których domaga się Xavi. Ten od samego początku apeluje o sprowadzenie zawodników, którzy mogliby dać Barcelonie moc i szybkość na skrzydłach. Dziennikarze Mundo Deportivo ujawnili, że negocjacje na linii Manchester City — FC Barcelona nabrały tempa. Klub z Camp Nou chce sprowadzić Ferrana Torresa. Hiszpańscy dziennikarze uważają, że klub […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Simeone: Znam swoją drogę i nią podążam

Diego Simeone nie składa broni i wciąż wierzy awans Atletico Madryt. Żeby kontynuować grę w Lidze Mistrzów wiosną, piłkarze Cholo muszą wygrać z FC Porto i liczyć na korzystny wynik drugiego starcia w grupie B. Podczas konferencji przedmeczowej Argentyńczyk aktywnie odpowiadał na pytania. Ogólne wnioski: – Staramy się rozmawiać, aby znaleźć rozwiązania, które sprawią, że […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Lewandowski: Nie chciałem wyrazić, że słowa Lionela Messiego nie są szczere

Robert Lewandowski na łamach Kickera tłumaczył się ze słów, które jego zdaniem zostały błędnie zinterpretowane. Chodziło o wypowiedź z programu Moc Futbolu (Kanał Sportowy) – Chciałbym, żeby jego deklaracja była szczera, aby nie były to puste słowa. – Moja wypowiedź była do tej pory źle interpretowana. Nie chciałem wyrazić, że słowa Lionela Messiego nie są […]
07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Piekarski: Szymański będzie gotowy do treningów z drużyną max za 2 tygodnie

Mariusz Piekarski przekazał dobrą wiadomość odnośnie do stanu zdrowia Sebastiana Szymańskiego. Wszystko wskazuje na to, że przerwa zawodnika Dynama Moskwa będzie dość krótka. Polak w ostatnim spotkaniu ligowym został ostro potraktowany przez Wiaczesława Krotowa, który za swoje brutalne wejście otrzymał czerwoną kartkę. Odnośnie zdrowia @SebaSzymanski53 jest już po badaniach,człowiek z gumy po brutalnym faulu w […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Odegaard: Musimy grać lepiej, kiedy prowadzimy

Martin Odegaard po meczu z Evertonem udzielił gorzkiego wywiadu dziennikarzom Sky Sports. Norweg był rozczarowany kolejną porażką Arsenalu Londyn, już szóstą w tym sezonie Premier League. Jego zespół prowadził po pierwszej połowie, ale nie zdołał dowieźć prowadzenia do końca. Everton wygrał 2:1, po bramkach w ostatnim kwadransie spotkania. – Myślę, że nie zagraliśmy tak, jak […]
07.12.2021
Niewydrukowana tabela
07.12.2021

Czy Legii należał się rzut karny? Bo Bruk-Betowi na pewno nie

Jak co kolejka – kontrowersja w meczu z udziałem Legii Warszawa. Albo jakiś spalony, albo czerwona kartka… Tym razem sprawdzamy – czy Legii należał się rzut karny za starcie Van Amersfoorta z Hołownią? Zbudujemy trochę napięcia. Najpierw spójrzmy bowiem tylko na samo starcie. No to jest faul. Widzieliśmy jakieś dyskusję, że to Hołownia wpada w […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Na rok przed Katarem. Studium bezsilności

David Beckham ma najwięcej zdjęć w bazie danych. Łapie się do kategorii „celebryci”, łapie się do kategorii „sport”, ale jest też oczywiście w dziale „polityka”. Okazja nie byle jaka – uroczyste odsłonięcie wielkiego zegara, który 20 listopada zaczął odmierzać czas do najbardziej fantastycznej imprezy w historii światowego futbolu. Nad piękną panoramą Doha kilkaset dronów z […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Legia Warszawa przedłużyła kontrakt z młodzieżowcem

Legia Warszawa zaczyna budowę zespołu na nowy sezon. Co prawda kibice najbardziej oczekują na informacje dotyczące trenera, ale kwestia młodzieżowców także jest istotna. Wiadomo już, że w przyszłych rozgrywkach jednym z młodych piłkarzy, którzy będą spełniali zapisy w regulaminie, będzie Bartłomiej Ciepiela. Mistrz Polski przedłużył z nim kontrakt. – 20-letni pomocnik Bartłomiej Ciepiela podpisał z Legią […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Widzewowi Łódź groził dwuletni zakaz transferowy

„Przegląd Sportowy” po zakończeniu rundy jesiennej w 1. lidze porozmawiał z prezesem Widzewa Łódź, Mateuszem Dróżdżem. Sternik łódzkiego klubu zdradził, że pierwszoligowiec mógł mieć poważne problemy. Groził mu zakaz transferowy na dwa lata. – We wrześniu otrzymaliśmy zawiadomienie, że został na nas nałożony zakaz transferowy i przez dwa lata nie będziemy mogli sprowadzić żadnego piłkarza […]
07.12.2021