post

Opublikowane 22.10.2021 17:52 przez

Szymon Szczepanik

Wyobraźcie sobie bieg, który… nie ma linii mety. Bieg, w którym nikt nie rozdaje wyróżnień za drugie czy trzecie miejsce. Nie istnieje podium, liczy się tylko zwycięzca, panuje zasada „wszystko, albo nic”. Do wyłonienia mistrza potrzeba kilkudziesięciu godzin zmagań, w trakcie których śmiałkowie pokonują dosłownie setki kilometrów. Niemożliwe? Poznajcie Big Dog’s Backyard Ultra – jeden z najdłuższych i najbardziej porąbanych ultramaratonów, jaki możecie sobie wyobrazić.

DZIWAK LAZ

Twórcą tego formatu jest Gary Cantrell, znany w środowisku jako Lazarus Lake. Popularny Laz to prawdziwy weteran biegów wytrzymałościowych. Zaczął je uprawiać już w latach siedemdziesiątych, na długo przed nastaniem mody na tego rodzaju formę aktywności fizycznej. Z aparycji przypomina nieco starszą wersję filmowego Forresta Gumpa – oczywiście z momentu, gdy tytułowy bohater zdecydował się przebiec wzdłuż i wszerz całe Stany Zjednoczone. Jego znaki rozpoznawcze to niedbale zapuszczona długa broda, stara koszula w kratę i zimowa, czerwona czapka z napisem „Geezer”, która czasami zdaje się być wręcz przyklejona do jego głowy.

Laz w swojej typowej stylówce podczas zawodów. Fot. YouTube/Trailbear Films

Zresztą,  Lazarus dokonał równie imponującego wyczynu, co Forrest – w 2018 roku przeszedł cały kraj, od Rhode Island na wschodzie, aż do stanu Oregon i wybrzeży Oceanu Spokojnego. Trasa licząca ponad 5100 kilometrów zajęła mu aż 126 dni, przy czym podróż trochę się wydłużyła. Lake nie za bardzo ogarnia nowinki technologiczne, więc jego iPhone czasami płatał mu figle. Jednak konsekwentnie, w stylu typowego wujka – czyli nie zwracając uwagi na wielkość liter oraz znaki interpunkcyjne – codziennie zdawał za jego pośrednictwem relacje z marszu na swoim facebookowym profilu. Chociaż był to spacer, nie bieg. Miał wtedy sześćdziesiąt cztery lata i z tego względu zachęcał innych, by na takie wyprawy wybierali się wtedy, kiedy organizm znajduje się w lepszej dyspozycji.

Poza tym ma specyficzny charakter i upodobania. Jest człowiekiem skrytym, czasami wręcz trudnym w obyciu. Na pytania dziennikarzy, dlaczego zdecydował się przemierzyć pieszo całe Stany Zjednoczone, odpowiada enigmatycznie – a dlaczego nie? Ze wspomnianym Forrestem Gumpem łączy go również to, że uwielbia napój Dr Pepper, od którego rozpoczyna każdy dzień. Jego dieta i tryb życia są dalekie od tego co prezentują typowi biegacze. Pali jak smok, uwielbia wołowinę i spożywa chore ilości masła. Pytany o to, czy aby nie przesadza z dodatkiem tego ostatniego na talerzu odpowiada, że… ono samo powie kiedy jest go za dużo, gdy ześlizgnie się z kawałka mięsa. Na obranych trasach zwykle kupuje koktajle mleczne, przy czym bardziej woli pić te z lokalnych barów, niż z sieciówek. Nie licząc biegów, praktycznie w ogóle nie ćwiczy. Przynajmniej w klasycznym tego słowa znaczeniu.

– Nie znoszę siłowni. Podnoszenie ciężarów to bezsensowna czynność, po zakończeniu której nie masz nic do pokazania. Zamiast tego budowałem kamienne ściany. Osiągnąłem to samo, ale na koniec miałem co pokazać – tłumaczy Lazarus.

Biorąc pod uwagę jego styl bycia, można śmiało określić Lake’a mianem dziwaka. Zwłaszcza, spoglądając na jego główną profesję – organizowanie biegów wytrzymałościowych. Takich wyzwań nikt normalny po prostu by nie wymyślił.

Najsłynniejszy z nich to Barkley Marathons. Choć jest organizowany od 1986 roku, to sławę zyskał dopiero w roku 2014 za sprawą dokumentu o wiele mówiącym tytule „The Barkley Marathons: Bieg, który zjada własne dzieci”. Istotnie, od pierwszej edycji ukończyło go… zaledwie piętnastu uczestników! Rozgrywa się na dystansie stu sześćdziesięciu kilometrów rozłożonych na pięć pętli. Trasa do końca utrzymywana jest w tajemnicy, wiadomo natomiast jedno – przewyższenia na pętli mają ponad trzy i pół tysiąca metrów, a cały bieg trzeba pokonać w maksymalnie sześćdziesiąt godzin. Wpisowe do niego wynosi jednego dolara i sześćdziesiąt centów.

Ale spokojnie, przestańcie szukać drobnych po kieszeniach. Zanim wybierzecie się do Bell Buckle w stanie Tennessee, najpierw musicie wysłać e-maila do Lazarusa w którym przekonacie go, dlaczego to właśnie wy powinniście wystartować. Jeżeli Laz uzna, że jesteście jednym z czterdziestu ludzi, którzy są godni dostąpić tego zaszczytu, odeśle wam zaproszenie w formie listu kondolencyjnego. Tak w ramach żartu, żeby uczestnik ostatecznie wiedział na co się pisze. Bo choć słowo „Marathons” może sugerować ultramaraton, w rzeczywistości wyzwanie bardziej przypomina bieg przeszkodowy połączony z biegiem na orientację w terenie.

SQUID GAME DLA BIEGACZY

Barkley Marathons jest najsłynniejszym tworem Lazarusa. Miejsce, w którym się odbywa, jest ściśle powiązane z historią Jamesa Earla Raya – zabójcy Martina Luthera Kinga, odsiadującego wyrok w więzieniu Brushy Mountain. Zakład karny znajduje się stanie Tennessee, u podnóży parku Frozen Head. Właśnie tam Ray, gdy postanowił zbiec na wolność, ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Mieszkający w tym samym stanie Laz wpadł na pomysł, żeby zorganizować zawody stanowiące nawiązanie do próby ucieczki słynnego więźnia. Stąd jest to bieg, który może zostać rozegrany tylko w konkretnej lokalizacji.

Lecz w 2011 roku Lake wymyślił kolejne, równie porąbane zawody biegowe – Big Dog’s Backyard Ultra. Ale w przeciwieństwie do pierwszego tworu, ten format można rozegrać w dowolnym miejscu na świecie. Między innymi to zdecydowało o jego sukcesie – dziś zawody Backyard Ultra odbywają się w wielu krajach. Poszczególni mistrzowie lub zwycięzcy bardziej prestiżowych biegów otrzymują bilet do udziału w Big Dog’s – oryginalnego biegu stworzonego Laza, rozgrywającego się w Bell Buckle.

Wyzwanie pozornie wydaje się proste. Podstawowym założeniem Backyard Ultra jest pokonanie pętli o dystansie 6706 metrów w czasie krótszym niż godzina. Wydaje się, że to niewiele. Przeciętne tempo ludzkiego chodu wynosi 5-6 kilometrów na godzinę, zatem delikatny trucht załatwiłby sprawę. Jeżeli ukończysz ten dystans wcześniej, to tym lepiej dla ciebie. Będziesz miał więcej czasu na przerwę. Bo przecież bieg się nie kończy, wtedy nie byłby to ultramaraton. I tu zaczyna się prawdziwa zabawa. O następnej równej godzinie musisz stawić się na starcie i pokonać wyżej wymienioną odległość jeszcze raz. I jeszcze raz. I ponownie. Do upadłego, aż – jeżeli zdrowie i forma pozwolą – na placu boju pozostaniesz tylko ty.

Bo liczy się tylko zwycięzca. W tym biegu nie ma drugich miejsc, pucharów pocieszenia czy innych dyplomów. Oficjalne wyniki biegu głoszą: zawodnik X – pierwsze miejsce. zawodnik Y – dyskwalifikacja. Z – dyskwalifikacja. Każdy następny biegacz, poza tym, który pozostał na trasie jako ostatni, kończy z mało satysfakcjonującym skrótem DNF przy nazwisku.

Okej, ustaliliśmy już, że dla większości ludzi mających nawet niewielki kontakt z bieganiem, pokonanie niecałych siedmiu kilometrów w godzinę nie będzie stanowiło problemu. Ale po pięciu takich godzinach mają w nogach już 33,5 kilometra. W trakcie siódmego kółka przekraczają dystans maratonu. Lecz rywalizacja nie trwa kilku godzin. Wyłonienie najlepszego biegacza nie raz zajmuje i dwa dni, a nawet dłużej. A przecież już po „zaledwie” dwudziestu czterech godzinach uczestnicy mają na koncie blisko 161 kilometrów! Wtedy, w granicach skrajnego wyczerpania, kolana same uginają się pod człowiekiem, a nogi po prostu odmawiają posłuszeństwa. Z tego względu nie wystarczy być dobrym biegaczem. Na sukces składa się wiele czynników.

500 PLN ZWROTU BEZ OBROTU – ODBIERZ BONUS NA START W FUKSIARZ.PL!

JAK PRZETRWAĆ KILKADZIESIĄT GODZIN GEHENNY?

Do wygranej potrzebna jest ogromna wytrzymałość, zdolność regeneracji, odpowiednie planowanie i odporność psychiczna. Ktoś mógłby pomyśleć, że skoro jest dostatecznie dużo czasu na spokojne pokonanie jednej pętli, to może nie warto forsować tempa? Może lepiej biec najspokojniej, jak tylko się da? Powiedzmy, że w okolicach 58 minut na pętlę. Przecież niecałe 7 kilometrów w godzinę to dla wytrawnego biegacza spacerek. Cóż, taka taktyka sprawdziłaby się w pierwszych kilku godzinach. Ale nawet najwytrwalszy biegacz nie wytrzyma kilkunastu godzin ciągłego ruchu bez żadnej przerwy. Tymczasem backyardowcy biegną dalej. O tym, jak przetrwać tak długi bieg, porozmawialiśmy z Kubą Pawlakiem z portalu bieganie.pl.

– Tego rodzaju wysiłek wymaga pewnych cech wolicjonalnych i bardzo dobrego przygotowania energetycznego. W długich biegach chodzi o to, żeby dostarczać do organizmu na bieżąco potrzebne paliwo. Przy średnio intensywnym wysiłku nasze zapasy glikogenu kończą się po godzinie, maksymalnie półtorej godziny. Biegnąc nawet nie odczuwamy głodu, lecz musimy mieć świadomość, że trzeba uzupełniać węglowodany. „Paliwo” możemy pozyskiwać również z tłuszczów. Jednak tego wszystkiego musimy się nauczyć, mieć dobrą samoświadomość. Wszystkie osoby biorące udział w takich zawodach z pewnością przywiązują do tego wielką uwagę. Często mają dobrze przetrenowaną logistykę związaną z odżywianiem – tłumaczy Pawlak

Jednym z kluczowych elementów do sukcesu w Backyard Ultra jest zespół, jakim dysponują zawodnicy. Na linii startu wszystko wygląda jak jedno, wielkie pole namiotowe, a każdy z namiotów należy do któregoś z zawodników i jego ekipy. Oczywiście, ważną rolę odgrywa taktyka. Biegacze muszą przemierzać kolejne kilometry na tyle wolno, żeby po którejś z kolei pętli po prostu się nie zajechać. Ale zarazem tak szybko, by móc dobrze wykorzystać kilkanaście minut przerwy do dzwonka oznaczającego rozpoczęcie następnego kółka. Co sensownego można zrobić w ciągu przykładowych piętnastu-dwudziestu minut przerwy? Okazuje się, że całkiem sporo – podstawą regeneracji jest uzupełnianie kalorii oraz krótkie drzemki i niedopuszczenie do wychłodzenia organizmu. Biegnij, jedz, śpij, powtórz – to motto Backyard Ultra.

­– W późniejszej fazie potrzebujesz kogoś, kto powie ci, co masz robić – zjedz to, wypij to, idź do łazienki i nie zapomnij wytrzeć tyłka. Brzmi głupio, niektóre części mózgu przestają działać – twierdzi Dave Proctor, uczestnik biegu z 2019 roku. I wie, co mówi. W późniejszym etapie rozgrywki zmęczenie jest tak wielkie, że halucynacje są na porządku dziennym, a wycieńczenie psychiczne daje się we znaki równie mocno, co palące się łydki czy pęcherze na stopach. Jeden z uczestników mówił, że w pewnym momencie biegu drzewa i krzewy miały kształt… dinozaurów. Jeszcze innemu zdawało się, że w lesie widzi odcięte ludzkie głowy.

A siedzący na linii startu Lazarus Lake tylko się uśmiecha, paląc papierosa za papierosem, dzwoniąc dzwonkiem o każdej równej godzinie i słuchając rymowanek jeerlederek – odpowiedników cheerlederek, lecz recytujących hasła mające zniechęcić uczestników do dalszej zabawy.

Nic dziwnego, że brytyjski biegacz Andrew Person powiedział kiedyś o Lake’u:- To Leonardo da Vinci  bólu. Rembrant gier umysłowych. Lady Gaga cierpienia. Mistrz sadomasochistycznego rzemiosła.

Doprawdy trudno nie odnieść wrażenia, że organizator opanował tę sztukę do perfekcji. Weźmy pod uwagę chociażby klasyfikację końcową. Pewnie szalony brodacz mógłby ustalić normalne zestawienie, w którym zawodnik odpadający jako ostatni zajmuje drugie miejsce, kolejny jest na trzeciej pozycji, i tak dalej. Wszak uczestniczyli w tej rywalizacji kilkadziesiąt godzin. Nierzadko przebiegli ponad dwieście kilometrów. Ale nie – liczy się tylko zwycięzca. Drugie miejsce jest warte tyle, ile ostatnie. Lecz paradoksalnie, wśród biegaczy zamiast bardziej zaciętej rywalizacji wywołuje to jeszcze większe wzajemne wsparcie. Pomagają sobie na trasie, a kiedy odpadają, służą dobrą radą lub pomocną dłonią w obozie.

Bo taki też był zamysł Lazarusa Lake’a – przełamywanie barier psychologicznych. Nie chciał stworzyć wyścigu dla najsilniejszych ani najszybszych. W tym celu możemy obejrzeć jakiekolwiek biegi lekkoatletyczne. Natomiast Laz pragnął wydarzenia w którym uczestnicy przekraczają własne możliwości. I właśnie za to jest uwielbiany przez biegaczy, którzy podejmują się wyzwania i biją kolejne rekordy. A te są imponujące – przynajmniej dla laików.

85 PĘTLI

Trudno nie zrobić wielkich oczu, kiedy słyszy się, że ktoś potrafił spędzić na trasie sześćdziesiąt godzin, przerywając bieg krótkimi drzemkami i zjedzeniem czegoś na szybko w parę minut. A w przypadku głównych zawodów nie ma co myśleć o zwycięstwie, jeżeli nie wytrzyma się co najmniej sześćdziesięciu pętli. Oczywiście, w pierwszych latach istnienia do wygranej wystarczało „zaledwie” czterdzieści kółek, jednak format bardzo szybko zyskał popularność na świecie.

Amatorom biegowego bólu w ich ulubionej rozrywce nie przeszkodziła nawet pandemia. W ubiegłym roku odbyły się satelitarne mistrzostwa świata w Backyard Ultra. Polegały one na tym, że grupy zawodników z kilkudziesięciu krajów wystartowały w swoich państwach i za pomocą kamer porównywały swoje wyniki indywidualnie oraz drużynowo. W ten sposób mistrzem świata został Sabbe Karel, który pokonał aż 75 pętli.

Rok wcześniej zwycięzcą biegu została Courtney Dauwalte, która dokonała tego jako pierwsza kobieta. Natomiast tegoroczny Big Dog’s Backyard Ultra rozpoczął się 16 października we wtorkowy poranek. Faworytem do zwycięstwa był Harvey Lewis. To doświadczony ultramaratończyk z Cincinnati, posiadający na swoim koncie sporo biegów, których dystans przekracza sto mil. Tak wielkiej odległości jeszcze nie dane mu było pokonać. Lecz jak głosi jedno z haseł wyścigu – jesteś na tyle dobry, na ile przeciwnik ci pozwoli. I tak Amerykanin stoczył mordercze zmagania z  Terumichi Morishitą i Chrisem Robertsem, podczas których cała trójka przekroczyła osiemdziesiąt pętli. Dopiero wtedy odpadł Morishita – Japończyk ze zmęczenia potknął się i upadł. Resztkami sił zdołał się podnieść, lecz do zakończenia pętli w regulaminowym czasie zabrakło mu… trzydziestu sekund.

Z kolei Roberts w ostatniej dobie – czyli przez sto sześćdziesiąt kilometrów – odczuwał problemy z kolanem. Walczył jak mógł, ale po „kółku” numer 84 w końcu musiał zrezygnować. Lewis pozostał sam na trasie dopiero w osiemdziesiątej piątej pętli, co daje ponad 566 kilometrów. To tak, jakby w niecałe trzy i pół dnia pokonał dystans z Krakowa do Gdyni!

To wszystko brzmi niczym szalony wyczyn, wręcz niemożliwy do osiągnięcia przez zwykłych ludzi. Jednak my postanowiliśmy zadać pytanie – czy aby na pewno tak jest?

SĄ REKORDY I „REKORDY”

Ustalmy to na wstępie – nie odbieramy uczestnikom tego rodzaju biegów determinacji, wytrwałości w dążeniu do celu czy poświęcenia włożonego  przygotowanie do zawodów. Lecz czy w takich wynikach możemy doszukiwać się wartości sportowej? Okazuje się, że nie do końca, co wyjaśnia nam Kuba Pawlak:

– Bieganie jest bardzo pojemną dziedziną sportu. Żeby być obiektywnym, to z dziennikarskiego obowiązku powiem, że mówienie o biciu rekordów w tego typu wyzwaniach jest błędne. Bardzo często – również na polskim podwórku ultramaratońskim – pojawiają się hasła o rekordach bitych na przykład w biegach dobowych. W środowisku istnieje duży dysonans pomiędzy tym, co jest dużym wyczynem sportowym, a tym co bardzo działa na wyobraźnię, lecz sportowo stanowi mniejsze osiągnięcie. W tej drugiej kategorii rozpatrywałbym wszystkie biegi ultra.

Zatem o ile w oczach mediów wyniki osiągane w takich wydarzeniach robią wrażenie, to środowisko biegaczy spogląda na tego rodzaju wyczyny z odpowiednim dystansem. Ów dysonans wynika z braku znajomości tematu przez media głównego nurtu. Być może myląca jest tutaj sama nazwa kategorii biegów. Przedrostek „ultra” przed słowem „maraton” sugeruje, że tego rodzaju biegi są jeszcze bardziej ekstremalne od klasycznego dystansu. Podczas gdy z czysto sportowego punktu widzenia nie do końca tak jest.

Podkreślmy to ponownie – nie mówimy, że przebiegnięcie ponad pięciuset kilometrów nie jest wyczynem. Wielu ludzi by temu nie sprostało. Jednak w przypadku biegów długodystansowych błędne jest myślenie, że im dłuższy bieg, tym cięższe wyzwanie. To nie sam dystans zabija biegacza, lecz tempo w jakim jest on pokonywany. Stąd o wiele większym osiągnięciem jest pokonanie maratonu w czasie dwóch godzin, niż przykładowych pięciuset kilometrów w trzy dni.

Więc dlaczego tego rodzaju biegi wciąż zyskują w oczach społeczeństwa? Pawlak tłumaczy takie podejście w następujący sposób:- Gdybyś piętnaście lat temu pochwalił się w pracy, że pobiegłeś maraton, to wszyscy z wrażenia zrobiliby wielkie oczy. Teraz bieganie maratonów trochę spowszedniało, stąd osoby trenujące rekreacyjnie dwa-trzy razy w tygodniu potrafią się zapisać na biegi rzędu stu-stu pięćdziesięciu kilometrów. Wcześniej to było zarezerwowane dla wyczynowców, więc ta granica się przesuwa. Zdrowy, średnio wytrenowany człowiek, który przygotuje się odpowiednio mięśniowo i energetycznie, jest w stanie pokonać każdy dystans.

Kolejną kwestią jest to, że najlepsze wyniki w kilkukrotnych ultramaratonach, czy też biegu takim jak Big Dog’s Backyard oficjalnie nie są rekordami. Wynika to z tego względu, że klasyczne rekordy są poddane standaryzacji warunków, w jakich zostały pobite. W przypadku dystansów kilkukrotnie większych od maratonu trudno o podobne zamknięcie biegów w sztywne ramy. Rzecz w tym, że opinia publiczna specjalnie zwraca uwagę na to, czy dany rekord niesie za sobą wartość sportową. Zatem wielu zawodników, którzy nie wyróżnialiby się w przykładowym maratonie, woli wystartować na dystansach niewiele wartych ze sportowego punktu widzenia, lecz zarazem takich, w których sukces jest głośny pod względem medialnym.

– Współczesny świat i media nie roztrząsają do końca tego, co jest prawdziwym wyczynem. Przez to sportowcy często próbują bicia rekordów w mniej prestiżowych dyscyplinach, ale za to takich, które bardziej działają na wyobraźnię. Natomiast w dalszym ciągu będę bronił tezy, że prawdziwi wyczynowcy z najwyższej półki nie startują w konkurencjach nieolimpijskich, a krajowe federacje nie uznają takich rekordów. Jednym z najgłośniejszych przykładów na polskim podwórku – choć nie stricte biegowym – był wyczyn Roberta Karasia, który pobił „rekord” w pięciokrotnym Ironmanie. To jest imponujące dla kogoś, kto nie siedzi mocno w wyczynie sportowym. Lecz w rzeczywistości nie jest to aż tak prestiżowe. Na jego przykładzie można powiedzieć, że w kilkukrotnych Ironmanach łatwiej jest zostać mistrzem, bo najlepsi zawodnicy zazwyczaj na takich dystansach nie startują. Dużo ciężej jest być mistrzem w klasycznym Ironmanie, niż w podwójnym, potrójnym czy podziesiętnym.

Trudno nie zgodzić się z naszym ekspertem. Ale też pamiętajmy, że Big Dog’s Backyard nie ma ambicji i chęci, by w przyszłości znaleźć się na przykład w strukturach World Athletics. Zarówno organizator jak i uczestnicy mają zupełnie inny cel – przełamywanie własnych barier przede wszystkim pod względem psychologicznym. Nie udowodnienie całemu światu, że są najlepsi. Dobrze wiedzą, że tak nie jest. To bardziej chęć pokazania samym sobie, że mogą wykrzesać ze swojego organizmu więcej, niż sami by się tego spodziewali.

I ta sztuka wychodzi im znakomicie.

SZYMON SZCZEPANIK

Fot. YouTube/Trailbear Films

Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Pekin 2022
01.12.2021

Szczęśliwa siódemka, czyli jakie nowe konkurencje zobaczymy w Pekinie?

Siedem – o tyle nowych konkurencji zwiększy się program zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, w porównaniu do poprzedniej edycji tej imprezy. W kwestii innowacji MKOL położył spory nacisk na konkurencje mieszane. Jaki jest powód akurat takiego kierunku rozszerzenia programu olimpijskiego? Czy w ten sposób komitet chce pomóc gospodarzom w osiągnięciu sukcesu? Wreszcie, jakie szanse w […]
01.12.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Co czeka polskie kluby?

Już dziś rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Z polskiego punktu widzenia szczególnie ciekawe, bo po raz drugi w całej historii tytułu w najważniejszych europejskich rozgrywkach bronić będzie polska ekipa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Poza nią do rywalizacji przystąpią też Projekt Warszawa i Jastrzębski Węgiel. Na co stać nasze kluby? Jak trudne mają grupy? I czy ZAKSA może […]
30.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kolcem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Inne sporty
25.11.2021

Valentino Rossi. Sześć twarzy włoskiego mistrza MotoGP

Przez 26 lat pozostawał jednym z najlepszych i najbardziej ekscytujących zawodników do oglądania. Na motocyklu jeździł tak, że podziwiano go na całym świecie. Był właściwie jedynym zawodnikiem, który wyrósł poza tor, stał się gwiazdą równą najlepszym kierowcom Formuły 1 czy tenisistom. Ci zresztą też go podziwiali. Jego styl. Jego osiągnięcia. Jego małe wariactwa. Przede wszystkim […]
25.11.2021
Inne sporty
22.11.2021

Minęło 45 lat, a Rocky wciąż inspiruje. O filmie, który stał się fenomenem

Sylvester Stallone nie mógł się spodziewać, że stanie się gwiazdą. W teorii nie miał na to żadnych zadatków. Grał kiepsko, z powodu paraliżu części twarzy mówił w taki sposób, że nawet Arnold Schwarzenegger rzucił mu kiedyś: „Sly, masz akcent”. Wystarczył jednak jeden scenariusz, jedna rola, jeden film. Kiedy pojawił się „Rocky”, Stallone stał się wielki. […]
22.11.2021
Inne sporty
18.11.2021

Potęga pokonana. Vive wygrywa z Barceloną na jej terenie!

FC Barcelona to potęga piłki ręcznej. Dziesięciokrotny zwycięzca Ligi Mistrzów. Obrońca tytułu. FC Barcelona nie przegrała u siebie w tych rozgrywkach od grudnia 2015 roku. Wtedy do Palau Blaugrana przyjechało Vive Kielce. Wygrało wówczas z Katalończykami po raz pierwszy w historii. Dziś, po niemal sześciu latach, kielczanie znowu zawitali w hali Dumy Katalonii. I znowu […]
18.11.2021
Inne
13.11.2021

Zbigniew Bródka na podium Pucharu Świata!

Dziś byliśmy świadkami jednego z najbardziej spektakularnych sportowych powrotów w Polsce w ostatnich latach. 37-letni Zbigniew Bródka, który jakiś czas temu wznowił karierę panczenisty, wywalczył brązowy medal Pucharu Świata w wyścigu masowym! Dwa lata temu Polak powiedział „pas”. Podczas mistrzostw świata w 2019 roku, rozgrywanych w niemieckim Inzell, na swoim koronnym dystansie 1500 metrów zajął […]
13.11.2021
Tenis
11.11.2021

Debiut do zapomnienia. Świątek przegrała z Sakkari

Iga Świątek w gronie tegorocznych uczestniczek WTA Finals jest najmłodsza. Mimo tego Martina Navratilova i Chris Evert – dwie legendy tenisa i ambasadorki turnieju – stawiały na nią, pytane o to, która z zawodniczek wygra turniej. Bo Iga grać na najwyższym poziomie potrafi – zresztą gdyby było inaczej, nie znalazłaby się w Guadalajarze. Sęk w […]
11.11.2021
Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Pekin 2022
01.12.2021

Szczęśliwa siódemka, czyli jakie nowe konkurencje zobaczymy w Pekinie?

Siedem – o tyle nowych konkurencji zwiększy się program zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, w porównaniu do poprzedniej edycji tej imprezy. W kwestii innowacji MKOL położył spory nacisk na konkurencje mieszane. Jaki jest powód akurat takiego kierunku rozszerzenia programu olimpijskiego? Czy w ten sposób komitet chce pomóc gospodarzom w osiągnięciu sukcesu? Wreszcie, jakie szanse w […]
01.12.2021
Boks
27.11.2021

Teofimo Lopez – sensacyjny mistrz, który wygrywa z własnymi demonami

To niespodziewany czempion, który zdetronizował samego Wasyla Łomaczenkę. Jednak być może najważniejszą walkę w życiu stoczył wcześniej, w 2019 roku, kiedy zmagał się z depresją. I choć wyszedł z niej zwycięsko, to sam pewnie powiedziałby, że to starcie jeszcze się nie skończyło. Wciąż ma w sobie demony – dokładnie tak samo, jak jego ojciec i […]
27.11.2021
Pekin 2022
23.11.2021

Czy Chiny zawiodą na własnych igrzyskach?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zbliżają się wielkimi krokami. Nie mamy wątpliwości, że podobnie jak w 2008 roku, kiedy to stolica Chin była gospodarzem letniej odmiany tej imprezy, ta zimowa również zostanie pokazana z wielką pompą i ogromnym przepychem. Chińczycy po prostu tak działają. Nie szczędzą gorsza na sportowy makijaż ze złota, mający przykryć ich […]
23.11.2021
Inne sporty
19.11.2021

Igrzyska, loty oraz powroty. Ruszają skoki narciarskie!

W  końcu wróciły. Po długich miesiącach letniego snu fani skoków narciarskich mogą się obudzić, zasiąść przed telewizorami lub – mamy taką nadzieję – na trybunach i oglądać swoich idoli w akcji. Ci najwięksi, którzy w sen nie zapadli, mogą już przestać wegetować, żywiąc się transmisjami z Letniego Grand Prix oraz kompilacjami w stylu najlepszych skoków […]
19.11.2021
Siatkówka
16.11.2021

Asseco Resovia, czyli w krainie pieniędzy i niepowodzeń

Początek sezonu – uzbrojona w nowe gwiazdy Asseco Resovia Rzeszów zapowiada walkę o medale. Środek sezonu – rywale z PlusLigi weryfikują siłę rzeszowskiego zespołu. Choć drużyna jest mocna na papierze, to brak jej zgrania. Nie jest w stanie nawiązać walki z najlepszymi zespołami ligi. Czasem po prostu jest bezradna. Koniec sezonu –  kolejne rozczarowanie. Miał […]
16.11.2021
Inne sporty
11.11.2021

Saul Alvarez – mistrz o kilku obliczach

To postać niejednoznaczna. Z jednej strony ringowy geniusz, który stylem walki rozkochał w sobie miliony widzów. Poza ringiem wspiera wiele akcji charytatywnych, choć się z tym nie afiszuje. Jak twierdzi, pomaga bo może, nie robi tego dla blasku fleszy. Prywatnie jest kochającym ojcem trójki dzieci. Ponadto, to sprawny biznesmen. Z drugiej strony, wielu ekspertów uważa, […]
11.11.2021
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Raszko
Raszko
1 miesiąc temu

„Przeciętne tempo ludzkiego chodu wynosi 5-6 kilometrów na godzinę…”
Ta ? A ja myślałem że 4 km na godzinę …

Jakub
Jakub
1 miesiąc temu

Super artykuł! Rewelacyjne się czyta!

Roger Perejro
Roger Perejro
1 miesiąc temu

Fajny tekst, tylko 16 października to raczej nie był we wtorek

Tomasz Rącza
Tomasz Rącza
1 miesiąc temu

„Zdrowy, średnio wytrenowany człowiek, który przygotuje się odpowiednio mięśniowo i energetycznie, jest w stanie pokonać każdy dystans.” – co za majaczenie pseudoeksperta który o ultra czytał w Pani Domu…

Adam
Adam
1 miesiąc temu

Mimo że bawię się w ultra to nigdy wcześniej nie słyszałem o takich zawodach.Dzięki za artykuł ,raz że poszerza horyzonty a dwa że inspiruje…

Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gołębiewski: – W drugiej połowie nasza dominacja nie podlegała dyskusji

Marek Gołębiewski, trener Legii, podobnie jak Szymon Włodarczyk (strzelec zwycięskiego gola), zabrał głos po meczu z Motorem Lublin w Pucharze Polski. Powiedział (cytaty za Legia.Net): – Spotkanie było trudne, bo wiadomo, że puchary zawsze rządzą się swoimi prawami. Motor postawił nam trudne warunki. Myślę, że w drugiej połowie, gdy na boisko weszli Emreli i Mladenović, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Drużyna Matty’ego Casha nie sprostała mistrzowi Anglii

Manchester City pokonał na wyjeździe Aston Ville 2:1 w meczu 14. kolejki Premier League. Tym samym Obywatele tracą tylko jedno oczko do prowadzącej w tabeli Chelsea. W barwach gospodarzy 90 minut rozegrał reprezentant Polski Matty Cash. Polak nie miał dzisiejszego wieczora łatwego zadania, bo jego zdolności defensywne raz za razem sprawdzał Raheem Sterling. W pierwszej […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Włodarczyk: – Czułem się gotowy, by pomóc drużynie

Szymon Włodarczyk zapewnił Legii zwycięstwo z Motorem, a po meczu udzielił wywiadu Polsatowi Sport. Jak powiedział: – Strzelić swojego pierwszego gola – to było niesamowite przeżycie. Czułem się gotowy, aby pomóc drużynie. Cieszę się, że wygraliśmy na ciężkim terenie. Goniliśmy wynik i naprawdę trudno opisać to, co teraz dzieję się we mnie i w drużynie. […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Zieliński z asystami [VIDEO]

Piotr Zieliński zaliczył już dwie asysty w meczu z Sassuolo. Napoli prowadzi obecnie 2:0. Polski pomocnik po odbiorze jednego z kolegów wpadł w pole karne i nie ładował na pałę, tylko jak to on, przytomnie podniósł głowę i odegrał do Ruiza. Ten ułożył sobie piłkę na lewej nodze i nie dał szans bramkarzowi. Zobaczcie: Kolejna […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Mecz Chelsea przerwany, atak serca na trybunach

Mecz Chelsea z Watfordem został w pewnym momencie przerwany. Powód dramatyczny – jeden z kibiców doznał ataku serca. Na początku nie było jasne, co się dzieje na trybunach, ale piłkarze szybko zwrócili na to uwagę. Cleverley pokazywał Azpilicuecie gest uciskania klatki piersiowej, z kolei Marcos Alonso wezwał sztab medyczny Chelsea, by wskazać miejsce, w którym […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gol Bednarka w Premier League! [VIDEO]

Jan Bednarek otworzył wynik spotkania z Leicester. Polak strzelił bramkę już w trzeciej minucie spotkania. To czwarty gol Bednarka na poziomie Premier League. Święci mierzą się dziś z Lisami, a polski obrońca po ładnym, kombinacyjnym rozegraniu (plus trochę szczęścia), skierował piłkę do siatki. Spójrzcie sami: Jan Bednarek GOAL Southampton 1-0 Leicester#SOULEI pic.twitter.com/5AXg9wUtsF — football highlights […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Skorupski z czystym kontem przeciwko Romie

Łukasz Skorupski zaliczył czyste konto przeciwko Romie. Co więcej – jego Bologna wygrała 1:0. To na pewno satysfakcjonujące dla polskiego golkipera, bo przecież był piłkarzem Romy, a nie dostawał tam zbyt wielu szans. Polak miał w tym spotkaniu nieco roboty, bo pięciokrotnie zatrzymał zawodników przeciwnika. To jego szóste czyste konto w 15 spotkaniach, więc naprawdę […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Debiut Kiwiora w Serie A

Jakub Kiwior nie dostał łatwego rywala na debiut w Serie A, bo jego Spezia z nim w składzie zmierzyła się z Interem. Przegrała 0:2. Polak miał pecha, bo nie popełnił jakiegoś skandalicznego błędu, tylko dość przypadkowo dotknął piłkę ręką, a że jednocześnie powiększył obrys ciała, to sędzia wskazał na wapno. Karnego wykorzystał Martinez i Inter […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Walczak w stajni Zahaviego

Pini Zahavi, światowej sławy agent piłkarski, podpisał kontrakt z kolejnym polskim zawodnikiem. Ale nie takim z pierwszych stron gazet, tylko z talentem, który ma tam się znaleźć w przyszłości. Chodzi o Tomasza Walczaka z Wisły Płock, a tę informację podał Mateusz Borek. Walczak ma 16 lat i zdążył już zadebiutować w Ekstraklasie – ma na […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Papszun z rekordowym kontraktem w Legii?

250 tysięcy złotych miesięcznie. Tyle – zdaniem Sport.pl – miałby zarabiać Marek Papszun w Legii. Nawet jeśli będą to mniejsze pieniądze, bo drugie źródło dziennikarzy mówi o 220 tysiącach za miesiąc, to i tak będą to stawki – jak na polskie warunki – kosmiczne. Dość powiedzieć, że Artur Jędrzejczyk może liczyć na 200 tysięcy, a […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Rangnick chce dużego transferu do United

Ralf Rangnick spróbuje przeprowadzić co najmniej jeden duży transfer do Manchesteru United. O szczegółach informuje Christian Falk. Listę otwiera, a jakże, Erling Haaland. Pomocny miałby być fakt, że Rangnick przed laty pomagał w transferze Norwega do Salzburga i ma bardzo dobre relacje z ojcem zawodnika oraz agentem. Dalej? Timo Werner. Tutaj wszędobylski Rangnick kupił piłkarza […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Davies wściekły na wyniki Złotej Piłki

Wybór zwycięzcy Złotej Piłki wciąż budzi wiele kontrowersji. Kolejni ludzie sportu go komentują i zazwyczaj diagnoza jest podobna: to żart, że nie wygrał Lewandowski. Dokładnie w te same tony uderzył Alphonso Davies. Najpierw mówił, że nie bardzo chce to komentować, ale nie wytrzymał: – Nie chcę o tym rozmawiać. Dla mnie to nie ma sensu. […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021