post

Opublikowane 13.10.2021 13:00 przez

redakcja

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie istotnych zmian w podatku CIT, co może okazać się przełomowym ruchem dla rozwoju polskiego sportu, zwłaszcza w wymiarze lokalnym. Zmiany zakładają, że przedsiębiorca ponoszący koszty wsparcia klubu sportowego albo dotujący organizacje kulturalne lub naukowe, może te koszty podwójnie wykorzystać podatkowo.

To ważne, ponieważ tego rodzaju ruch rządu może skłonić przedsiębiorców, by bardziej ochoczo niż dotąd wiązali się sponsorsko z lokalnymi szkołami, uczelniami, organizacjami kulturalnymi, no i rzecz jasna klubami sportowymi.

Morawiecki: „Ulga sponsoringowa to mega korzyść dla wszystkich”

Na początek zacytujmy słowa samego premiera Morawieckiego.

„Sport to zdrowie i forma realizacji osobistych ambicji. To świetny sposób hartowania ducha, kształtowania charakteru z pożytkiem dla rodziny i całego społeczeństwa. To jedna z najlepszych metod promocji państwa. Sport to, nie ukrywajmy, również świetny biznes. Są nimi oczywiście również kultura i nauka. Sposób, w jaki można połączyć przyjemne z pożytecznym. I mój rząd również chce związać ze sobą te aspekty – biznesowy i sportowy, naukowy i kulturalny – z pożytkiem dla przedsiębiorców, sportowców, naukowców i artystów. W jaki sposób? Wprowadzając ulgę sponsoringową dla przedsiębiorców!

Odpowiednie przepisy zostały już uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Są to zmiany podatku CIT zakładające, że sponsor, ponosząc koszty na klub sportowy lub wspierając kulturę i naukę, może te koszty podwójnie wykorzystać podatkowo:

 • wyliczając sobie podstawę podatkową (przychody minus koszty)
 • odejmując 50% takich kosztów od już wyliczonej podstawy opodatkowania, czyli 150% kosztów na sport/kulturę/szkolnictwo wyższe i naukę

Celem ulgi jest silniejsze powiązanie lokalnych firm z ich otoczeniem, np. szkołami wyższymi, które będą na ich potrzeby uczyć młodzież, czy z miejscowymi ośrodkami kultury (sponsoring wydarzeń, wystaw, zakupów zabytków do muzeów, renowacja zabytków) albo sportu (objęcie patronatem szkoły sportowej czy lokalnego zespołu).

Ulga sponsoringowa to mega korzyść dla wszystkich – przedsiębiorców i sportowców, artystów, animatorów kultury, sponsorujących i sponsorowanych, wybitnych jednostek i całych społeczności. To solidarność sportowa i wyraz dbałości o lokalną kulturę na najwyższym poziomie i jestem pewny, że taka polityka wyda w przyszłości piękne owoce w postaci sukcesów naszych drużyn i sportowców na arenie międzynarodowej, a polskiej kulturze i nauce przyniesie wiele wybitnych dzieł i odkryć”.

Co mówi ustawa?

No dobrze, tak to wygląda w retoryce szefa rządu. A co konkretnie przeczytamy we wzmiankowanej przez Morawieckiego ustawie? Sejm wprowadził następujące zmiany w rozliczeniu podatku CIT:

Art. 26ha.

 1. Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność:
  1. sportową,
  2. kulturalną w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,
  3. wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę
   – przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.
 2. Za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność sportową uznaje się koszty poniesione na finansowanie:
  1. klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy;
  2. stypendium sportowego;
  3. imprezy sportowej niebędącej masową imprezą sportową, o której mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171).
 3. Przez stypendium sportowe, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, rozumie się finansowane przez podatnika jednostronne, bezzwrotne świadczenie pieniężne, które jest przyznawane przez jednostki samorządu terytorialnego, ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, organizacje pożytku publicznego lub kluby sportowe, za osiągnięcie określonego wyniku sportowego lub umożliwiające przygotowanie się do imprezy sportowej.

Art. 18ee.

 1. Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność:
  1. sportową,
  2. kulturalną w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,
  3. wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę
   – przy czym kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
 2. Za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność sportową uznaje się koszty poniesione na finansowanie:
  1. klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy;
  2. stypendium sportowego;
  3. imprezy sportowej, niebędącej masową imprezą sportową, o której mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171).
 3. Przez stypendium sportowe, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, rozumie się finansowane przez podatnika jednostronne, bezzwrotne świadczenie pieniężne, które jest przyznawane przez jednostki samorządu terytorialnego, ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, organizacje pożytku publicznego lub kluby sportowe, za osiągnięcie określonego wyniku sportowego lub umożliwiające przygotowanie się do imprezy sportowej.

Co zmienia ulga sponsoringowa?

To tyle teorii. A co ulga sponsoringowa może w praktyce zmienić w świecie polskiego sportu, bo na tej płaszczyźnie oddziaływania nowych reguł się naturalnie skupimy?

Cóż, nie da się ukryć – jest to naprawdę duża szansa. Przede wszystkim ulga może w istotny sposób zaktywizować małych i średnich przedsiębiorców, którzy jak dotąd często nie mieli wyraźnego poczucia, że sponsorskie zaangażowanie na przykład w działalność lokalnego klubu sportowego, koncentrującego się przede wszystkim na promowaniu młodzieży, a nie walce o wielką stawkę, okaże się dla nich korzystne z podatkowego punktu widzenia. Krótko mówiąc – pomniejsi biznesmeni dostrzegali w tym raczej potencjalne utrapienie niż możliwą korzyść dla swojego przedsiębiorstwa. I cierpiały na tym właśnie te pomniejsze organizacje sportowe, dla których nawet kwota rzędu kilku tysięcy złotych może zrobić różnicę w codziennym funkcjonowaniu.

Podobnego zdania jest Grzegorz Kita z Sport Management Polska, który skomentował nowe prawo w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Takich argumentów przez lata podczas setek różnych rozmów czy spotkań słyszałem bardzo dużo – przyznał ekspert. – Na ile one są prawdziwe a na ile były wymówkami, to trudno ocenić, ale na tyle często się pojawiają, że wielu mniejszych, lokalnych przedsiębiorców teraz mogłoby zacząć korzystać z zapowiadanej ulgi, choćby trochę w myśl idei znanego każdemu jednego procenta, który przekazuje się organizacjom pożytku publicznego. Żeby pożyteczniej wydatkować pieniądze, mieć wpływ na ich celowość, a przy okazji zadbać o społeczność lokalną, z którą są związani.

Nawet drobne kwoty znaczą wiele

Od razu przypomina się też nam niedawna rozmowa z Dariuszem Pokrywczyńskim, wiceprezesem czwartoligowej Włocłavii Włocławek, którego spotkaliśmy przy okazji starcia tego klubu w Pucharze Polski z Piastem Gliwice. – Czasami w rozmowach z ludźmi biznesu mówię im, że gdyby dali trzy tysiące na Włocłavię, to staliby się niemalże naszym sponsorem strategicznym. Ale nie zawsze to przemawia – powiedział Pokrywczyński. Właśnie przedsiębiorców tego kalibru może, że tak to ujmiemy, zaktywizować ulga sponsorska.

JAK FUNKCJONUJE WŁOCŁAVIA WŁOCŁAWEK?

Jak na te zmiany zareaguje rynek, na ile okażą się one przełomowe? Czas pokaże.

Z samą ideą mocniejszego powiązania małego i średniego biznesu z lokalnymi szkołami, uczelniami, ośrodkami kultury i organizacjami sportowymi trudno dyskutować. Zresztą wzmacnianie w ten sposób własnego regionu leży przecież w interesie samych przedsiębiorców.

Fot. NewsPix.pl

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Niezły numer
27.10.2021

Jak bardzo rozpędza się Lech? Maciej Skorża w drodze po osobisty rekord

4:1 z Wisłą Płock, wygrany klasyk z Legią Warszawa, 4:0 ze Śląskiem Wrocław. Forma Lecha Poznań w ostatnich tygodniach jest zdumiewająca i przede wszystkim – imponująca. Seria zwycięstw „Kolejorza”, doliczając także dwa pucharowe mecze, wynosi już pięć gier. Gdybyśmy uwzględniali także remisy i liczyli klubowi z Wielkopolski mecze bez porażki, nie byłaby ona może aż […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

Dyskryminacja na mistrzostwach świata w szachach? „Nie mieści mi się to w głowie”

Wyobraźcie sobie, że bierzecie udział w turnieju o randze mistrzostw świata, organizowanym przez najwyższe władze swojej dyscypliny sportu. Zajmujecie w nim miejsce w ścisłej czołówce, ale nie dostajecie przewidzianej regulaminem nagrody. Te jednak otrzymują… osoby, które uplasowały się za wami. Niemożliwe? Też tak myśleliśmy. Aż w kategorii U-2000 (poniżej 2000 punktów rankingowych) na szachowych mistrzostwach […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Goncalo Feio: Życie jest za krótkie, żeby nie grać w Europie

Goncalo Feio ma dopiero 31 lat, a już od dekady – z drobnymi przerwami – pracuje w polskiej piłce. Teraz przeżywa swój najlepszy czas, bo jako asystent Marka Papszuna świętuje wiele sukcesów w Rakowie Częstochowa. Rozmawiamy na wiele tematów. Czy Raków faktycznie coraz bardziej zbliża się do Legii? Jaką cenę płaci się za bycie trenerem? […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Trener Świtu Nowy Dwór: Jeszcze jestem trochę w szoku, że tak się mogło wydarzyć

– Radek Kamiński, nasz kapitan, też jest nauczycielem w-fu w szkole. Jak powiedziałem, w drużynie są studenci, chłopaki pracujący dorywczo… Taka mieszanka. Poziom stypendiów w Świcie nie pozwala, by dało się tylko z piłki wyżyć – powiedział nam Mariusz Miecznikowski, trener Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, który wczoraj wyeliminował Lechię Gdańsk z Pucharu Polski. Trener Miecznikowski […]
27.10.2021
Felietony i blogi
27.10.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

– To już juniorzy by lepiej zagrali, a nawet jakby byli tak samo słabi, to by przynajmniej zostawili trochę serca – nie ma chyba na świecie kibica, któremu kiedyś, na różnym etapie swojej przygody z futbolem, nie przemknęła przez głowę taka myśl. Zazwyczaj towarzyszy nam w chwilach głębokiej frustracji, gdy kapitan zaczyna grać na czas […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Trener Świtu Nowy Dwór: Jeszcze jestem trochę w szoku, że tak się mogło wydarzyć

– Radek Kamiński, nasz kapitan, też jest nauczycielem w-fu w szkole. Jak powiedziałem, w drużynie są studenci, chłopaki pracujący dorywczo… Taka mieszanka. Poziom stypendiów w Świcie nie pozwala, by dało się tylko z piłki wyżyć – powiedział nam Mariusz Miecznikowski, trener Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, który wczoraj wyeliminował Lechię Gdańsk z Pucharu Polski. Trener Miecznikowski […]
27.10.2021
Brama dnia
27.10.2021

Didier Drogba kontra Michael Essien | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Wczoraj z dużą przewagą zatriumfował Francesco Totti, a kto będzie górą w dzisiejszym starciu? Oglądajcie i głosujcie, zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. MICHAEL ESSIEN VS M. CITY (27.10.2007) 27 października 2007 roku londyńska Chelsea rozwalcowała Manchester City aż 6:0. Aż trzech zawodników The Blues zanotowało tamtego dnia trzy […]
27.10.2021
Prasówka
27.10.2021

PRASA. „Przychodząc do rezerw marzyłem o pracy w pierwszym zespole Legii”

Puchar Polski, bojkot kibiców Górnika Zabrze, Matty Cash z paszportem, wizyta Gianluki di Marzio w Polsce i wywiady z Markiem Gołębiewskim. To serwuje nam dzisiejsza prasa. Skupiamy się na tym ostatnim. – Świadomie wybrałem III-ligowe rezerwy Legii, bo wiedziałem, że żaden inny klub w Polsce na poziomie pierwszej i drugiej ligi nie ma takich narzędzi […]
27.10.2021
Piłka nożna
26.10.2021

To nie był spacerek, ale Raków nie potknął się w Kaliszu

Raków Częstochowa ostatnio dość nieoczekiwanie przechodzi przez burzliwy czas z uwagi na ilość spekulacji na temat przyszłości Marka Papszuna. A także i w KKS-ie Kalisz sporo się dzieje, biorąc pod uwagę, że ekipę dopiero co objął Bogdan Zając. Zamieszanie związane ze szkoleniowcami nie wpłynęło jednak niekorzystnie na przebieg dzisiejszego starcia w Pucharze Polski. Ostatecznie Raków […]
26.10.2021
Weszło
26.10.2021

Kamil Bortniczuk nowym ministrem sportu

Dziś po południu ogłoszono wszystkie pozostałe decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu. Wśród nich znalazła się jedna szczególnie ważna dla środowiska sportowego – przywrócono zlikwidowane rok temu Ministerstwo Sportu i Turystyki. Przed rokiem decyzję o jego likwidacji tłumaczono walką z przerostem administracji, a sam resort wcielono do Ministerstwa Kultury, którym zarządzał Piotr Gliński. Teraz jednak postanowiono, że […]
26.10.2021
Liczba komentarzy: 25
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
heheszki
heheszki (@heheszki)
14 dni temu

od wielu lat postulowano tego typu przepisy i w końcu będę wprowadzone – dobry ruch, zwłaszcza dla tych najmniejszych, lokalnych klubów

Urkides
Urkides (@urkides)
13 dni temu
Reply to  heheszki

Jest ogromne ryzyko, że stworzono potężną czarną dziurę podatkową. Może będą jeszcze jakieś uściślenia dotyczące celów na które można wydawac pieniądze, ale na razie to jest tak ogólne, że już się zastanawiam czy nie ufundować stypendium dla syna, bo gra w golfa, jest młody i ambitny. Zawsze można powiedzieć, że szykuje się do kariery.
Przy tak sformułowanych przepisach, można opty,alizować podatki jak się chce. Ja upatruję w tym kolejnej ścieżki wyprowadzania kasy do kieszeni PiS albo ich członkówi to już nie ze spółek skarbu państwa, które jednak są na świeczniku, ale ze wszystkich miejsc gdzie mają władzę i tego nikt nie skontroluje.
Będą tysiące spraw sądowych ze skarbówką dotyczących optymalizacji podatkowej. Takie mechanizmy muszą być inteligentniejsze żeby nie powodować marnotrawstwa i nadużyć.

Gienek
Gienek
14 dni temu

Jak zawsze – brawo PiS!

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski (@tomek-jankowski)
14 dni temu
Reply to  Gienek

Jebać!

Krystian Śmystrian
Krystian Śmystrian
14 dni temu
Reply to  Gienek

Jak zawsze – ***** pis!

Krzysztof
Krzysztof
14 dni temu
Reply to  Gienek

Jebać

bieszczady
bieszczady
14 dni temu

Ulga sponsoringowa tzn cichodajki odprowadzą mniejsze podatki?

(L)
(L)
13 dni temu
Reply to  bieszczady

Tak, powinieneś się cieszyć, że Twojej mamie zostanie więcej w portfelu

Logika
Logika (@logika)
14 dni temu

Czyli kolejny przyklad sportswashingu ze strony bezprawia i niesprawiedliwosci. W oglule wladujmy caly budzet w 500-, sport i tvpis, po co nam szpitale. Pilka jest najwazniejsza.

albercik90
albercik90 (@albercik90)
13 dni temu
Reply to  Logika

Dla ciebie ewidentnie nie były ważne lekcje j. polskiego.

lol
lol
13 dni temu
Reply to  Logika

Wydatki na słuzbe zdrowia w 2014 – 4,42%, wydatki na służbe zdrowia w 2020 – 5,2%, w lipcu 2021 przyjęto projekt ustawy podnoszacy wydatki na służbe zdrowia do 7%. Twarde dane zawsze powodują białą gorączke u lewactwa xDD

Gawa
Gawa
13 dni temu
Reply to  lol

A teraz sprawdź jak stał złoty w 2014 a jak stoi dziś głupki

rema
rema
14 dni temu

Ulga dla koncernow jak nie placic podatku.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
13 dni temu
Reply to  rema

Przecież w całej tej ustawie nie chodzi o żaden sport. Nie bądźcie naiwni. Kluczowy jest punkt 3, czyli „szkolnictwo wyższe i naukę”. Może przypadkiem kojarzycie taką szkołę w Toruniu? Całkiem „legalny” transfer środków ze spółek skarbu państwa do kieszeni Papcio Rydza za 3… 2… 1…

hahaha
hahaha
13 dni temu

to juz jest jakas fobia u was – szkol wyzszych są setki w kraju, ale tylko ta jedna jedyna ktora jest sola w oku takich gamoni jak ty bedzie czerpac korzysci xDDDDD lecz sie typie

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
13 dni temu
Reply to  hahaha

To nie fobia, młotku, tylko rzeczywistość. Wyłącz TVPiS, włącz myślenie.

Ernest
Ernest
13 dni temu
Reply to  hahaha

Bo to chyba jedyna szkoła która dostaje kasę z każdej strony, nawet fundusz sprawiedliwości daje swoje mimo że miał dawać na coś innego.
Do tego to szkoła która finansuje Państwo, finansuje uczeń a i tak jest szkołą dla wybranych i to mimo wyroków sądów których szkoła ta nie respektuje.
A u Ciebie jak zwykle Tadzio jest prześladowany a to święty człowiek choć ma pokusy.

Kibic
Kibic
13 dni temu
Reply to  hahaha

skoro dostaje więcej niz wszystkie inne razem wziete to cos w tym jest, lecz sie typie

heheszki
heheszki (@heheszki)
13 dni temu
Reply to  hahaha

nie wytłumaczysz, szaleni kodziarze już tak mają, totalnie wyprane mózgi, ale jak ktoś nie jest takim oszołomem jak oni to od razu wyłącz tvpis

Jasio
Jasio
13 dni temu

@Jak tu pięknie.
Wspieranie Rydzyka to jedno, a to ustawa to drugie.
Ile ty masz lat? Jak można takie debilne konotacje wysnuwać. Wiesz co to jest CIT?
Masz choć trochę pojęcia o prawie i podatkach?

Skrzetusky
Skrzetusky
13 dni temu

A wystarczałoby zredukować podatki do minimum i żadne ulgi nie były by potrzebne. Nie bójcie się- rząd ma już wszystko wyliczone i wydoi was tak czy siak- tylko w inny sposób. Wystarczy, że chociażby podniesie pensję minimalną i już trzeba będzie odpowadzić większe podatki za pracownika.

Pozdrawiam

Lolek
Lolek
13 dni temu

Usuncie ta bolszewicka morde ze zdjecia bo sie porzygam. Artykul zmanipulowany, taka partyjna agitka majaca odwrocic uwage od szalonej podwyzki podatkow. Tylko duren moze sie nabrac.

Lessi
Lessi
13 dni temu
Reply to  Lolek

Dla wyborców pisu w sam raz xd

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
13 dni temu

Bardzo fajnie, tylko pewnie jeszcze lepiej byłoby gdyby gdyby definicję „imprezy sportowej” rozwinąć do „rozgrywek sportowych” czyli np. żeby można było odliczyć sponsorowanie całej ligi. Co szczególnie w okręgówkach bywa przydatne(bo np. mogą odejść dla wszystkich klubów koszty np. sędziów i inne składkowe)…

Kibic
Kibic
13 dni temu

Och, jaki cudowny premier – wprowadza ulgę zaraz po wprowadzeniu wyższej składki zdrowotnej! Mnie interesują wyliczenia – czy gdybym był przedsiębiorcą, to biorąc pod uwagę wspomnianą ulgę oraz wyższą składkę zdrowotną w kieszeni zostanie mi więcej niż poprzednio czy mniej? Jak znam Vateusza – mniej.

Zapamiętajcie sobie – jeżeli rząd socjalistyczny daje na coś ulgi, odbije to sobie od czegoś innego.

Suche Info
27.10.2021

Vuković zabiera głos. „Trenera buduje prezes”

– Legia płaci regularnie, choć staram się odbierać w ten sposób, że płaci nie Legia, a prezes Dariusz Mioduski – zaczyna Aleksandar Vuković swoją rozmowę z dziennikarzem portalu Sport.pl. Były piłkarz i trener Legii krytykuje właściciela stołecznego klubu, wraca wspomnieniami do momentu swojego zwolnienia i próbuje zrozumieć, dlaczego tak wielkie zaufanie w drużynie mistrza Polski […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

„Cash? Liczy się to, czy obroni się na boisku ”

Dyskusja trwa, ale jedno jest pewne: Matty Cash otrzymał polskie obywatelstwo i będzie mógł grać w reprezentacji Polski. W rozmowie z portalem Goal.pl, swoją opinię na temat piłkarza Aston Villi wyraził Michał Żewłakow.  – Przychodzi z ligi angielskiej, więc pod kątem umiejętności ma na starcie czystą kartę, trudno coś mu zarzucić. Natomiast jeśli zagra dwa-trzy […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koronawirus w Wiśle Kraków

Standardowe cykliczne badania kontrolne na obecność koronawirusa w organizmach piłkarzy i sztabu szkoleniowego Wisły Kraków wykazały przypadki testów pozytywnych.  Biała Gwiazda wydała enigmatyczny komunikat medyczny.  W środę 27 października zawodnicy i sztab szkoleniowy Białej Gwiazdy poddani zostali kolejnym testom kontrolnym na obecność SARS-CoV-2. W toku badań wykryto pozytywne przypadki, a klub niezwłocznie wdrożył niezbędne procedury […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zmiennik Lewandowskiego wypada na dwa tygodnie

Pod względem statystycznym Eric Maxim Choupo-Moting zalicza najlepszy czas w swojej karierze. Ba, próżno szukać napastnika, który mógłby się z nim równać. Bundesliga – gol co 39 minut. Puchar Niemiec – gol co 23 minuty. Liga Mistrzów – gol co 11 minut. Jasne, wszystko dlatego, że Choupo-Moting jest zmiennikiem Roberta Lewandowskiego i dostaje szanse tylko ze […]
27.10.2021
Niezły numer
27.10.2021

Jak bardzo rozpędza się Lech? Maciej Skorża w drodze po osobisty rekord

4:1 z Wisłą Płock, wygrany klasyk z Legią Warszawa, 4:0 ze Śląskiem Wrocław. Forma Lecha Poznań w ostatnich tygodniach jest zdumiewająca i przede wszystkim – imponująca. Seria zwycięstw „Kolejorza”, doliczając także dwa pucharowe mecze, wynosi już pięć gier. Gdybyśmy uwzględniali także remisy i liczyli klubowi z Wielkopolski mecze bez porażki, nie byłaby ona może aż […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Obrońca Bayernu na wylocie z klubu?

 „Sport Bild” informuje, że Niklas Süle wszedł na drogę rozstania z Bayernem Monachium. Obie strony nie znajdują wspólnej nici porozumienia, co oznacza, że to może być ostatni sezon niemieckiego obrońcy w Bawarii. Jego kontrakt wygasa w czerwcu 2022 roku, a Bayern już rozgląda się za następcami. Nimi mieliby zostać Antonio Rüdiger z Chelsea lub Matthias […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Maldini: – Lewandowski zasłużył na „Złotą Piłkę”

29 listopada odbędzie się gala, na której poznamy zdobywcę „Złotej Piłki” za rok 2021. Najwięcej mówi się o trzech piłkarzach: Messim, Lewandowskim i Benzemie. Polak jest faworytem choćby Kevina De Bryune, a teraz również Paolo Maldini docenia osiągnięcia napastnika Bayernu Monachium. – Myślę, że w tym roku Robert Lewandowski zasłużył na „Złotą Piłkę”. Karim Benzema […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Górnik Zabrze nie bez problemów pokonał Ślęzę Wrocław

Górnik Zabrze przechodzi do dalszej fazy Pucharu Polski. Dzisiaj wygrał z trzecioligową Ślęzą Wrocław na wyjeździe, która postawiła twarde warunki. Mecz zakończył się wynikiem 2:1, a zabrzanie kończyli spotkanie w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Gryszkiewicza. W 15. minucie bramkę strzelił Sanogo, a w 41. na 2:0 podwyższył Tosevski. Trener Urban dał zagrać rezerwowym zawodnikom […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Paulo Sousa z wykrytym koronawirusem!

Według Tomasza Włodarczyka selekcjoner reprezentacji Polski otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Portugalczyk wykonał badanie antygenowe. Zakażenie ma zostać potwierdzone jeszcze przez jeden test PCR. Informacje na tę chwilę są takie, że nawet kolejny pozytywny wynik nie zagraża obecności selekcjonera na zgrupowaniu kadry w listopadzie. 12 listopada Polska zmierzy się z Andorą, a 15 […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Jednak nie Europa. Marcelo ma wrócić do Brazylii

Brazylijski serwis „Lance” informuje, że Marcelo wróci do ojczyzny. Obecnie lewy obrońca jest piłkarzem Realu Madryt, ale po zakończeniu sezonu 2021/2022 ma trafić do Fluminense. To byłby koniec 14-letniej przygody Brazylijczyka w barwach „Królewskich”. W tym sezonie Marcelo tylko dwa razy z ławki pojawił się na boisku. W czerwcu wygasa mu kontrakt, który nie zostanie […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Rzecznik Lechii Gdańsk podał się do dymisji za… tweeta?

Michała Żurawskiego, rzecznika Lechii Gdańsk, który dzisiaj podał się do dymisji, możecie kojarzyć z wywiadem Jakuba Białka. Nasz dziennikarz zrobił mocny wywiad z reprezentantem Afganistanu i piłkarzem Lechii, Omranem Haydarym. Rzecznik domagał się usunięcia wywiadu po publikacji, bo zawodnicy nie mogą komentować tematów politycznych. W sieci zawrzało, a pan Żurawski był mocno krytykowany. Teraz w […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Fernando Llorente znalazł nowy klub w Hiszpanii

36-letni Fernando Llorente od lipca był bez klubu. Po przygodzie w Tottenhamie postanowił wyjechać do Włoch, gdzie zaliczył epizod w Napoli i Udinese. Teraz wraca w strony, które zna najlepiej. Podpisał kontrakt z drugoligowym Eibar i będzie grał w Hiszpanii. Co prawda na drugim szczeblu rozgrywkowym, ale akurat ten klub walczy o powrót do La […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Włoska federacja bierze pod lupę transfery Juventusu i Napoli

Włoska federacja wszczęła dochodzenie i wzięła pod lupę największe włoskie kluby. Chodzi o zawyżone wyceny poszczególnych piłkarzy, które miały na celu zbilansować budżety przy wymianach zawodników. Słowem: wśród 62 transakcji, które są teraz badane, mogą pojawić się sfałszowane liczby. Szczególna uwaga pada na Napoli i Juventus. 42 podejrzane transakcje pochodzą z biur klubowych Juventusu. Mówi […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Chiellini myślał o zakończeniu kariery przed Euro 2020

Niedawno Giorgio Chiellini przedłużył kontrakt z Juventusem. Jeśli zdrowie pozwoli, w barwach „Starej Damy” będzie grał do 2023 roku. W wywiadzie dla DAZN włoski obrońca przyznał, że rok temu myślał o zawieszeniu butów na kołek. Ta wizja jednak oddaliła się, kiedy zaczęło zbliżać się Euro 2020. – Myśl o emeryturze przeszła mi przez głowę. To […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Gołębiewski: – Nie chcę teraz obiecywać, jak będzie grała Legia

W poniedziałek Marek Gołębiewski został trenerem Legii Warszawa. W czwartek będzie miał swój pierwszy mecz za sterami nowej drużyny ze Świtem Skolwin. Dzisiaj na konferencji prasowej opowiedział trochę o swoim podejściu i sytuacji w szatni. – Wszystko co powiem teraz, musi mieć odzwierciedlenie na boisku. Nie chcę teraz obiecywać, jak będzie grała Legia. Na pewno […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Guti może wrócić na ławkę trenerską. Kierunek: Turcja

 Hiszpański „AS” informuje, że Guti otrzymał ofertę poprowadzenia tureckiej Kasimpasy i poważnie zastanawia się nad jej przyjęciem. Hiszpan miałby zacząć pracę od stycznia. Guti wcześniej prowadził Almerię, ale po ponad roku pracy na zapleczu La Ligi został zwolniony przez saudyjskiego właściciela klubu. Od czerwca 2020 roku były piłkarz Realu Madryt jest wolnym trenerem. Dziewiętnaste miejsce […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Trzech nowych reprezentantów na listopadowe zgrupowanie?

Kacper Sosnowski z Sport.pl podaje, że Paulo Sousa może postawić na trzy nowe nazwiska w czasie listopadowego zgrupowania. Mieliby to być Kamil Pestka, Kamil Grabara i Paweł Jaroszyński. Wszyscy trzej mogliby dostać szansę w meczu z Andorą, która jest odpowiednim rywalem do zrobienia takich „testów” przed poważniejszymi meczami. Kamil Grabara miał pojawić się w gronie […]
27.10.2021