post

Opublikowane 21.08.2021 09:06 przez

Jan Mazurek

Dlaczego dopiero po wygraniu Ligi Mistrzów z Rakowem Częstochowa powiedziałby: „wow, to całkiem niezłe osiągnięcie”? Czy Raków ma szansę stać się krajową potęgą na miarę Legii czy Lecha? Dlaczego woli przekonywać wizją niż pieniędzmi? Czy naprawdę nie wierzy w polskich dyrektorów sportowych i jak to możliwe, że od wielu z nich ma większe kompetencje w wynajdywaniu piłkarzy do klubu? Kiedy akademia Rakowa sprzeda swojego wychowanka za kilka milionów euro i kto jest jego faworytem do takiego transferu? Ile klub zamierza zarobić na odejściu Vladana Kovacevicia? Dlaczego chce, żeby jego rola w klubie niedługo się zmieniła? Na te i na inne pytania w dłuższej rozmowie z nami odpowiedział właściciel Rakowa Częstochowa i X-Komu, Michał Świerczewski. Zapraszamy. 

Jest pan bardzo zajętym człowiekiem.

Jest to całkiem możliwe. Używając żargonu piłkarskiego: dość często zdarzają się okresy, kiedy oddycham rękawami.

Umawialiśmy się pięć miesięcy.

Staram się nie udzielać wywiadów. Na co dzień zajmuję się zbyt dużą liczbą tematów, żeby wynajdywać jeszcze czas na aktywności medialne.

W czerwcu mieliście przedstawić kolejny plan pięcioletni. Nic takiego nie ogłosiliście.

Temat jest w trakcie realizacji. Czekamy na wyjaśnienie się paru kwestii i jesienią wszystko przedstawimy. Pewnie jakoś między wrześniem a listopadem.

Zdradził pan kiedyś bardzo ogólny zarys tego planu? Budowa nowego stadionu, kilka awansów do faz grupowych europejskich rozgrywek…

Taki plan zawsze musi być całościowy, przemyślany i zawierać w sobie cały szereg rzeczy związanych z funkcjonowaniem klubu. Za wcześnie na zdradzanie szczegółów. Wyznaczamy sobie nie tylko cele sportowe, ale też cele infrastrukturalne, administracyjne, marketingowe.

Może ciut konkretniej? Zacznijmy od infrastruktury.

Cel to rozwój szeroko rozumianej bazy sportowej.

Współczesny aspirujący klub piłkarski może prężnie działać bez ultra-nowoczesnej bazy, ultra-nowocznesnego stadionu? Raków nie może poszczycić się taką infrastukturą. 

Klub bez najnowocześniejszej infrastruktury może istnieć na poziomie Polski, ale jeśli chcemy wskoczyć na wyższy poziom, musimy nadrobić tematy infrastrukturalne. Powinniśmy myśleć o stadionie z prawdziwego zdarzenia.

Nowy stadion w Częstochowie to pewien rodzaj pana marzenia.

Mówimy tutaj o wybudowaniu obiektu mieszczącego od 12 do 15 tysięcy widzów, bo takie są możliwości Częstochowy, ale na dziś to faktycznie leży w sferze moich marzeń.

Najbardziej zadowolony jest pan z funkcjonowania klubu w kwestii czysto sportowej.

Jestem zadowolony z funkcjonowania pierwszej drużyny – z jej wyników, z jej rozwoju, z jej stylu. Mamy za to trochę do poprawienia w szeroko rozumianym skautingu. Dziś funkcjonuje to u nas na solidnym poziomie. Jest tutaj jednak pole na dokonanie optymalizacji. Spore rezerwy widzę w działaniu akademii, ba, w organizacji miejsca, w którym ta akademia miałaby się realizować.

W jakim czasie Raków Częstochowa będzie w stanie wyszkolić zawodnika i sprzedać go za kilka milionów euro? Kamila Piątkowskiego podkradliście z Zagłębia.

Wierzę w Kacpra Trelowskiego, który w ostatnim czasie dość mocno się rozwinął i jeśli jego progres będzie następował w takim tempie, to może pójść w ślady Kamila Piątkowskiego. Na ten moment to mój faworyt wśród zawodników z akademii.

Marek Papszun często narzekał, że brakuje mu dopływu świeżej krwi do pierwszej drużyny z akademii Rakowa.

To jest jakiś problem, że nie widać jeszcze efektów pracy naszej akademii na skalę tych, jakie występują w szkółkach Lecha Poznań czy Zagłębia Lubin. Gdybyśmy mieli takich młodych zawodników, jakich tam mają, byłoby nam dużo łatwiej, ale wierzę w to, że na tym polu też będziemy z czasem nadrabiać dystans do najlepszych i to tylko kwestia czasu, kiedy akademia Rakowa Częstochowa stanie się najprężniejszą akademią piłkarską w Polsce.

RAKÓW CZĘSTOCHOWA WYGRA PUCHAR POLSKI – KURS 12.00 NA FUKSIARZ.PL

Naprawdę, aż tak? Jesteście w stanie konkurować z akademią Lecha czy Legii? Zagłębia czy Pogoni nie wspominam, bo tutaj łatwiej zniwelować ten dystans, ale akurat w Poznaniu i Warszawie mają większe pieniądze, większe możliwości i lepsze ośrodki.

Oczywiście, że tak, ale to ludzie są najważniejszym kapitałem każdej organizacji. Legia ma najnowocześniejszy ośrodek w Polsce, ale jeśli nie będzie zatrudniała odpowiednich osób, to same obiekty niewiele dadzą w kwestiach szkoleniowych.

Dużo pieniędzy trzeba w to zainwestować?

Tak, ale pieniądze nie są największym problemem. Wszystko sprowadza się do wynalezienia odpowiednich ludzi, którzy będą mądrze rozwijać naszą akademię.

W Polsce są tacy ludzie? Mówił pan kiedyś, że polski futbol cierpi na brak kompetentnych fachowców.

Akurat jeśli chodzi o szkolenie dzieci i młodzieży, to nie wygląda to tak źle. Jest wielu młodych, ambitnych, chcących się rozwijać trenerów i w perspektywie czasu uważam, że to zaowocuje, a nasza piłka nożna będzie wyglądała lepiej niż aktualnie wygląda.

Jak wielki wpływ ma pan na skautowanie i dobieranie zawodników do pierwszej drużyny? Słyszałem, że pana wpływ na podejmowanie decyzji jest bardzo duży.

Na samym końcu podpisuję się pod każdym dokonanym transferem. Nigdy nic nie dzieje się bez mojej wiedzy, choć nie jestem w tym zaborczy i autorytarny, bo zdarza się nawet, że przystaję na wzmocnienia, które wcale nie wydają mi się zasadne.

Żałował pan kiedyś tego, że nie został przy swoim?

Tak, podpisałem się i potem żałowałem, ale ten piłkarz już u nas nie gra. Czasami trzeba jednak pozwolić się pomylić innym osobom, żeby się czegoś nauczyły. Dość często trzeba iść na jakieś kompromisy, bo nie zawsze mamy pod ręką lepszego zawodnika od tego akurat kontraktowanego.

Czyli potwierdza pan swój decydujący udział przy ruchach transferowych Rakowa.

Każdy transfer, w mniejszy lub większy sposób, staram się monitorować, analizować,  żeby potem móc wyrazić na niego ewentualną zgodę.

Nabył pan już taką wiedzę o piłce nożnej, że jest pan w stanie brać na siebie pełnię odpowiedzialności w kwestiach czysto sportowych?

Przez te kilka lat sporo się nauczyłem. Nieskromnie powiem, że pewnie mam większe kompetencje niż kilka osób zatrudnianych w polskich klubach na stanowiskach dyrektorów sportowych. I niekoniecznie świadczy to o jakiejś mojej niesamowitej wiedzy. Miarodajna ocena wymaga mocnego zaangażowania, zagłębienia się w temat. Każdemu transferowanemu zawodnikowi trzeba poświęcić przynajmniej kilka godzin, aby w miarę miarodajnie ocenić jego umiejętności i potencjał. Aby odrzucić zawodnika czasami wystarczy kilka minut, np. na pozycję, gdzie wymagana jest szybkość lokomocyjna.

Pewnie łatwiej wybrać skrzydłowego lub ofensywnego pomocnika niż szóstkę czy stopera.

Zdecydowanie, ofensywnych piłkarzy ocenia się szybciej, na podstawie konkretnych parametrów, nawet boiskowych momentów czy poszczególnych zachowań. W przypadku zawodnika o profilu defensywnym sprawa jest bardziej złożona, bo też ilość materiału wymagającego prześledzenia jest znacznie większa.

Sprowadzacie niespecjalnie ekskluzywnych defensorów. Milan Rundić, Zoran Arsenić…

Nie odnosi się to do tej dwójki, ale czasami drużyna wymaga transferów stanowiących uzupełnienie składu. Sprowadzamy zawodników w różnych momentach sezonu i czasami postronni obserwatorzy nie mają świadomości, jaka rola przewidywana jest dla danego zawodnika. Ale na tym też właśnie polega dobry skauting, żeby sięgać po piłkarzy nieoczywistych, żeby wybierać tych, którzy nie są akurat w optymalnej dyspozycji, ale mają potencjał do rozwoju. Najprościej jest, gdy kupuje się wyróżniającego się gracza, który dobrze gra i notuje dobre liczby.

Raków Częstochowa będzie mógł sobie kiedyś pozwolić na rynkową konkurencyjność wobec większych od siebie? Zacznie sprowadzać zawodników w formie, w gazie, po dobrych sezonach?

Wszystko zależy od ligi, z jakiej będziemy sprowadzać takiego piłkarza. Dobrym przykładem zawodnika w formie, po dobrym sezonie, którego ściągnęliśmy do siebie jest Vladan Kovacević. Pozyskaliśmy go za bardzo rozsądne pieniądze, jeśli chodzi o współczynnik wydanych pieniędzy do jego umiejętności i potencjału. Myślę, że za wcale niedługo będziemy mogli w stanie zaproponować warunki podobne do tych oferowanych przez Legię czy Lecha.

Marek Papszun twierdzi, że za Vladana Kovacevicia nie zapłaciliśmy 500 tysięcy, że to za duża, nieco rozdmuchana medialnie kwota.

To mniejsza kwota, ale nie jakoś znacznie. Umowa zawiera bonusy, które mogą ją zwiększyć. Wykazaliśmy się dobrymi umiejętnościami negocjacyjnymi. Wykorzystaliśmy odpowiedni moment.

I pewnie Raków chce na nim zarobić.

Oczywiście, że tak. Wierzę, że to będzie jeden z trzech najwyższych transferów z Ekstraklasy w jej historii.

Takich transferów ma być więcej?

Taki jest cel, to mądry kierunek, ale nie jest łatwo pozyskać takich piłkarzy jak Vladan Kovacević. Cały ten proces jest skomplikowany, bo nie jesteśmy jedynym klubem, który dostrzega ich potencjał.

Powątpiewa pan trochę w umiejętności polskich dyrektorów sportowych. W umiejętności Roberta Grafa pewnie pan wierzy, ale już o jego poprzedniku, Pawle Tomczyku, mówił pan, że to dopiero potencjał na dobrego dyrektora sportowego”.

Nie powiem, że na sto procent Robert Graf będzie idealnym dyrektorem sportowym dla Rakowa, ale jego wcześniejsza praca i nasze rozmowy wskazują, że z dużą dozą prawdopodobieństwa tak właśnie będzie. Przekonamy się po dwóch-trzech oknach transferowych. Paweł Tomczyk też dużo się u nas nauczył i mocno rozwinął. Uważam, że bardzo dobrze poprowadził negocjacje przy sprowadzaniu Vladana Kovacevicia, gdzie ja go jedynie wspierałem w zakresie strategii. Pawłowi Tomczykowi trzeba również oddać to, że kiedy Vladan miał słabszy okres na obozie przygotowawczym, nawet przez chwilę nie przestał w niego wierzyć.

Jest w Rakowie miejsce na silnego i decyzyjnego dyrektora sportowego między panem a Markiem Papszunem?

Oczywiście, że tak, bardzo bym sobie tego życzył, bo nie chciałbym angażować się w tematy transferowe w takim stopniu, jak wyglądało to do tej pory. Zależałoby mi na tym, żeby ktoś inny realizował to na oczekiwanym przez nas poziomie. Im mniej będę musiał ingerować w takie tematy, tym lepiej będzie to świadczyło o profesjonalizmie i umiejętnościach osób zajmujących stanowisko dyrektora sportowego. Liczę, że będę miał więcej czasu na inne obowiązki.

Jaki jest pana właścicielski ideał? Czym chciałby się pan docelowo zajmować, na co chciałby mieć pan czas?

Chciałbym skupić się na rozwijaniu wizji i strategii.

Wizja i strategia mają uczynić Raków konkurencyjnym dla największych? Chcecie stać się równorzędnym rywalem dla Legii i Lecha na wiele lat?

Dopóki nie ogłosimy strategii na kolejne pięć lat, nie za wiele w tej kwestii będę zdradzał.

Ale to w ogóle możliwe, prawdopodobne, żeby w ciągu najbliższych dwudziestu czy trzydziestu lat stać się taką marką jak Legia czy Lech?

Tak, jest to możliwe, jeśli był w stanie to zrobić chociażby taki Łudogorec Razgrad, skoro Atalanta Bergamo jest w stanie rywalizować z największymi klubami Serie A, to dlaczego nie miałby tego zrobić Raków Częstochowa.

Co według pana jest niezbędne, żeby wizja zamieniła się w rzeczywistość?

Odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiskach.

I tylko tyle?

Tylko i aż.

Gdzie tych ludzi brakuje?

W polskiej piłce, proszę mi uwierzyć, wszędzie. Brakuje specjalistów w wielu dziedzinach funkcjonowania klubu piłkarskiego i nie dotyczy to tylko Rakowa Częstochowa, ale praktycznie każdego klubu piłkarskiego w tym kraju i mamy w tej kwestii bardzo dużo do naprawienia.

Co ma pan na myśli?

Polskie kluby cierpią na wielu poziomach. Poczynając od funkcjonowania działów sportowych i admiracyjnych, przez akademie i marketing, po ticketing i organizowanie samego wydarzenia piłkarskiego. Multum jest tych rzeczy do poprawy, do zmiany, do rozwinięcia, naprawdę. Oczywiście, nie znam na tyle dobrze działania wszystkich klubów w Polsce od środka, żeby jednoznacznie stwierdzić, co gdzie i jak zawodzi, ale widzę, że wszędzie jest przestrzeń do autorefleksji i sensownego naprawiania błędów.

EARLY PAYOUT W EUROPEJSKICH PUCHARACH I EKSTRAKLASIE – TYLKO W FUKSIARZ.PL!

Raków Częstochowa może być klubem, któremu na dłuższą metę będą kibicować fani w całej Polsce?

Już budzimy pozytywne emocje, pozytywne skojarzenia. W wielu przypadkach jesteśmy klubem drugiego wyboru dla kibiców, którzy mają swoje ukochane drużyny od lat, bo akurat pochodzą z jakiegoś regionu, z jakiegoś miasta. Raków nie jest nielubiany, bo osiąga przyzwoite wyniki i pokazuje, że nawet w przeciętnym mieście można zbudować klub, który relatywnie szybko pójdzie w górę. Nie przynosimy wstydu polskiej piłce. Jeśli dalej będziemy wygrywać, naturalnie będziemy pozyskiwać kibiców z całego kraju, ale musimy zrobić jeszcze bardzo, bardzo dużo w działce marketingowej, żeby łatwiej było budować nam pozytywną narrację wokół klubu.

Od kilku lat mówi się o Rakowie tylko dobrze. Co jak przyjdzie kryzys?

Będziemy musieli sobie z nim poradzić. A przede wszystkim przygotować sobie wszystko tak, żeby nie doprowadzić do takiego kryzysu.

Łatwo tak powiedzieć.

Bo mądrzej jest zajmować się prowadzeniem klubowych sterów tak, żeby nie doprowadzić do kolizji niż cały czas zastanawiać się, co poczynić w przypadku dołka.

Jak to się robi?

To codzienna praca, codzienne pilnowanie pewnych tematów.

Trudno jest sprawiać, żeby klub rokrocznie wychodził na plus w sprawozdaniach finansowych?

Wymaga to bardzo dobrego skautingu i bardzo dobrego funkcjonowania akademii. Najłatwiej osiągać to klubom w stylu Zagłębia Lubin czy Lecha Poznań, bo są one najsprawniejsze w szkoleniu, w promowaniu i spieniężaniu produktów własnej akademii. Raków od niedawna gra w Ekstraklasie i bardzo trudno jest sprawić, żeby wychodzić rokrocznie na plus bez wygrywania Pucharu Polski, zajmowania drugiego miejsc w Ekstraklasie czy sprzedawania kogoś za kilka milionów euro w każdym okienku. Musimy uciekać zatem do przodu.

Wymienił pan Zagłębie i Lecha, a to kluby, gdzie Excel świeci się na zielono, ale wyniki od lat są rozczarowujące.

Lech i Zagłębie nie potrafią połączyć wyników finansowych z satysfakcjonującymi wynikami sportowymi. Tak już jest, że wprowadzania młodych piłkarzy często wiąże się z tym, że czasami się przegra, czasami się zremisuje, zamiast wygrać i zdobyć komplet punktów. Tak już bywa. Sztuką jest wszystko połączyć.

Dalej Raków chce przekonywać bardziej wizją niż pieniędzmi?

Tak, choć zdarzają nam się przypadki, kiedy walczymy również pieniędzmi, ale to nie jest najlepsze rozwiązanie. Zawodnicy, którzy decydują się na jakiś klub ze względów finansowych dosyć często nie sprawdzają się, dlatego też lepszą opcją jest stawianie na piłkarzy, dla których ważniejsza jest wizja sportowa.

Wspominał pan kiedyś, że sporą satysfakcję sprawiło panu odrzucenie trzymilionowej oferty Udinese za Kamila Piątkowskiego. Nie chcieliście też odrzucić takiej propozycji za Davida Tijanicia?

Nie będę zdradzać kwoty, za jaką sprzedaliśmy Davida Tijanicia.

Porządnie ponad milion, to wystarczy, niemała kwota.

Tak, tak, nie chcemy blokować naszych zawodników w drodze do rozwoju swoich karier, bo kolejni piłkarze nie będą chcieli do nas dołączać. Potrzebujemy sprzedaży, żeby uwiarygodnić się jako klub, który jest w stanie promować graczy. Oczywiście, że jesteśmy w stanie odrzucić ofertę za jednego czy drugiego zawodnika, ale to też nie tędy droga.

Czasami trzeba kogoś sprzedać.

Trzeba sprzedawać, żeby ambitni zawodnicy chcieli do nas przychodzić.

To prawda, że tego sezonu boi się pan najbardziej, odkąd zarządza pan Rakowem?

Najbardziej obawiałem się pierwszego sezonu w Ekstraklasie. Brakowało mi doświadczenia, nie do końca wiedziałem, na co nas będzie stać, ale po wszystkim uświadomiłem sobie, zresztą zgodnie ze wcześniejszymi przypuszczeniami, że nie taki wilk straszny, jak go malują. To samo udowodniła Warta Poznań. Czy boję się tego sezonu? Nieszczególnie, bo wiem, jakie są nasze możliwości i na co nas stać. Sam jestem ciekawy, jakie zajmiemy miejsce w tabeli na koniec.

Ale czuje pan pewnie wewnętrzną presję powtarzania lub przebijania sukcesów z minionego sezonu, kiedy zdobyliście Puchar Polski, Superpuchar Polski i wicemistrzostwo Polski.

Jest taka wewnętrzna presja, takie oczekiwanie, oczywiście.

Lubi pan to środowisko?

Wyzwania sportowe sprawiają mi radość. Lubię patrzeć, jak nasi kibice cieszą się z tempa naszego rozwoju. A samo środowisko jest jak każde inne, trzeba się w nim odnaleźć.

Co by się musiało stać, żeby powiedział pan, że odniósł pan wielki sukces w piłce nożnej? Czy to dla pana, prężnego biznesmena, jednak po prostu emocjonalna zabawa na zawsze bez jakiegoś konkretnego jednego happy endu?

Nie wiem, czy to zabawa na zawsze, ale myślę, że spełniony byłbym po wygraniu Ligi Mistrzów, bo nic więcej w piłce klubowej nie da się zdobyć, to jest sam szczyt i to dopiero byłoby coś, po czym powiedziałbym: „wow, to całkiem niezłe osiągnięcie”.

To sfera marzeń.

Na razie Ligą Mistrzów jest dla nas Liga Konferencji.

ROZMAWIAŁ JAN MAZUREK

Fot. Newspix/400mm.pl

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Weszło Extra
13.10.2021

Grosicki: – Dałem Sousie piłkę do pustej bramki

Sam mówi, że wystawił Sousie piłkę do pustej bramki, zostając na wiosnę w WBA. Brzmi jak człowiek pogodzony z tym, że nie pasuje do koncepcji selekcjonera, bo nie jest typowym wahadłowym. Z bohaterem hitowego transferu do Ekstraklasy rozmawiamy o brazylijskiej Pogoni Ptaka, zwodzeniu Jacka Magiery, drużynie „Portowców” czekającej na duży sukces, zaletach pozostania w WBA na […]
13.10.2021
Weszło Extra
07.10.2021

Nie chcę być gościem, który wszystko wie najlepiej

Dlaczego nigdy nie dowiemy się, kim naprawdę jest? Jak przestał być ciekawostką? Co wyciągnął ze stażu u Jessego Marscha? Czy naprawdę wyżej cenił sobie pracę w niemieckiej trzeciej lidze niż w polskiej Ekstraklasie, kiedy zdecydował się poprowadzić Fortunę Koeln, a nie Zagłębie Sosnowiec? Kiedy najbardziej bał się o swoją reputację w niemieckim futbolu? Ile znaczy […]
07.10.2021
Weszło
24.09.2021

„Dopiero po karierze zacząłem czytać o biznesie. Mogłem czytać zamiast grać w karty”

Bartosz Ślusarski nigdy nie był uważany za piłkarza wybitnego. Ale w Ekstraklasie zagrał prawie 250 meczów. Pograł w portugalskiej ekstraklasie i w Championship. Zaliczył dwa występy w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery – jak sam przyznaje – miał dość piłki. A teraz wraca do niej nie jako trener, nie jako menadżer. Tworzy platformę, która ma […]
24.09.2021
Weszło Extra
12.09.2021

Żuraw: Porywam się z motyką na słońce

Dlaczego nie lubi krzyczeć? Czy rywale wygrywają z jego zespołami poprzez „determinację, zaangażowanie i zakrzyczenie”? Dlaczego inspiruje się drużynami, a nie trenerami? Jakie były przyczyny kryzysu Lecha? Czy w pewnym momencie czuł się czołowym polskim trenerem? Dlaczego Lech nie mógł osiągnąć więcej? Czy miał wystarczająco szeroką kadrę i czy mógł mieć jakikolwiek wpływ na wymuszenie […]
12.09.2021
Ekstraklasa
11.09.2021

„Nie lubię nudy. Najbliżej mi do wściekłej filozofii Red Bulla”

– Najbliższa mojemu sercu, tak się trochę z tego śmieję, jest filozofia fast&furious, czyli szybcy i wściekli, trochę tak jak robią to w Red Bullu. Dynamicznie, atakująco, napastliwie – jak najszybciej do przodu, jak najszybciej odebrać, jak najszybciej działać. Piłkarze w tym systemie są wybiegani, silni, szybcy. Dużo się dzieje na boisku. Ale to jest […]
11.09.2021
Weszło Extra
10.09.2021

Korona była solą w oku. Chciałbym, by stała się oczkiem w głowie 

Korona Kielce przejadła przez dwanaście lat 80 milionów złotych miejskich pieniędzy. W zeszłym roku została odbita z niemieckich rąk i wychodzi na prostą. Dowody? Pierwsze miejsce w tabeli i pierwszy od dwunastu lat symboliczny zysk w bilansie rocznym. Jak do tego doszło? Opowiada prezes Korony, Łukasz Jabłoński. Rozmawiamy o szukaniu oszczędności, zwolnieniu Bartoszka, relacjach z […]
10.09.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Obrazek dnia? Młodzieżowcy dający trzy punkty Cracovii

To była całkiem przyjemna przystawka przed daniem głównym, jakim jest mecz Lecha z Legią. Cracovia potrafiła zagrać fajnie w piłkę, aczkolwiek poprzeczka nie była dzisiaj zawieszona zbyt wysoko. Warta może i potrafiła kilka razy zmusić do wysiłku Hrosso, ale czy zasłużyła choćby na wywiezienie punktu? Skąd, nic z tych rzeczy. Najpierw „Pasy” kontrolowały mecz, a […]
17.10.2021
Bundesliga
17.10.2021

Bawarski walec rozjechał Bayer

Mecz na szczycie Bundesligi? Tak, właśnie w ten sposób należało zapowiadać starcie Bayeru Leverkusen z Bayernem Monachium. Problem w tym, że na murawie przyszło nam oglądać raczej potyczkę gołej dupy z batem niż konfrontację równorzędnych przeciwników z czuba ligowej tabeli. Koniec końców Bawarczycy wyjątkowo dotkliwie poobijali swoich przeciwników, a Robert Lewandowski dołożył dwa kolejne trafienia […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Płock? Jednak gorący teren

Wisła Płock przerżnęła w tym sezonie sześć meczów ligowych poza swoim stadionem, w dodatku wyleciała z Pucharu Polski, gdy trzeba było jechać do Kielc na konfrontację z Koroną. Za to na własnym placu budowy Nafciarze punktują tak, jakby chodziła im po głowie gra o puchary, bowiem na razie tylko Lech nastukał więcej punktów przy Bułgarskiej, […]
17.10.2021
Weszło Extra
07.10.2021

Nie chcę być gościem, który wszystko wie najlepiej

Dlaczego nigdy nie dowiemy się, kim naprawdę jest? Jak przestał być ciekawostką? Co wyciągnął ze stażu u Jessego Marscha? Czy naprawdę wyżej cenił sobie pracę w niemieckiej trzeciej lidze niż w polskiej Ekstraklasie, kiedy zdecydował się poprowadzić Fortunę Koeln, a nie Zagłębie Sosnowiec? Kiedy najbardziej bał się o swoją reputację w niemieckim futbolu? Ile znaczy […]
07.10.2021
Weszło Extra
12.09.2021

Żuraw: Porywam się z motyką na słońce

Dlaczego nie lubi krzyczeć? Czy rywale wygrywają z jego zespołami poprzez „determinację, zaangażowanie i zakrzyczenie”? Dlaczego inspiruje się drużynami, a nie trenerami? Jakie były przyczyny kryzysu Lecha? Czy w pewnym momencie czuł się czołowym polskim trenerem? Dlaczego Lech nie mógł osiągnąć więcej? Czy miał wystarczająco szeroką kadrę i czy mógł mieć jakikolwiek wpływ na wymuszenie […]
12.09.2021
Ekstraklasa
11.09.2021

„Nie lubię nudy. Najbliżej mi do wściekłej filozofii Red Bulla”

– Najbliższa mojemu sercu, tak się trochę z tego śmieję, jest filozofia fast&furious, czyli szybcy i wściekli, trochę tak jak robią to w Red Bullu. Dynamicznie, atakująco, napastliwie – jak najszybciej do przodu, jak najszybciej odebrać, jak najszybciej działać. Piłkarze w tym systemie są wybiegani, silni, szybcy. Dużo się dzieje na boisku. Ale to jest […]
11.09.2021
Weszło Extra
21.08.2021

Spełniony byłbym dopiero po wygraniu Ligi Mistrzów

Dlaczego dopiero po wygraniu Ligi Mistrzów z Rakowem Częstochowa powiedziałby: „wow, to całkiem niezłe osiągnięcie”? Czy Raków ma szansę stać się krajową potęgą na miarę Legii czy Lecha? Dlaczego woli przekonywać wizją niż pieniędzmi? Czy naprawdę nie wierzy w polskich dyrektorów sportowych i jak to możliwe, że od wielu z nich ma większe kompetencje w […]
21.08.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Liczba komentarzy: 72
Subscribe
Powiadom o
guest
72 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gamivom782
gamivom782
1 miesiąc temu

I just started 6 weeks ago and I’ve gotten 2 check for a total of $2,200…this is the best decision I made in a long time! „Thank you for giving me this extraordinary opportunity to make extra money from home. This extra cash has changed my life in so many ways, thank you!”…….www.salarypay1.com

nara
nara
1 miesiąc temu
Reply to  gamivom782
Voril
Voril
1 miesiąc temu
Reply to  nara

Spambot wygania spambota… A myślałem, że internet już niczym mnie nie zaskoczy.

Ernestine R. Watson
Ernestine R. Watson
1 miesiąc temu
Reply to  gamivom782

Moja ostatnia wypłata wynosiła 2500 dolarów za pracę online przez 12 godzin tygodniowo. Moja przyjaciółka, siostra, od miesięcy ma średnio 8 tys., A ADt pracuje około 30 godzin tygodniowo. i nie mogę uwierzyć, jakie to było łatwe, gdy go wypróbowałem. Potencjał z tym jest nieograniczony.

 To właśnie robię …..  https://Www.Work85.Com

Zakola na dupie
Zakola na dupie
1 miesiąc temu

Nie będzie ich w fazie grupowej Pucharu Kaszanki, a ten coś gada o LM xDDDD W Fife se zagraj…to wtedy wygrasz.

Smok i Boras
Smok i Boras
1 miesiąc temu

Nie no, po co się przypierdalać XD Sam koniec tekstu: Na razie Ligą Mistrzów jest dla nas Liga Konferencji.

Rob
Rob
1 miesiąc temu

Telewizor, meble, mały fiat, oto marzeń szczyt. Taka jest Twoja mentalność.

Zakola na dupie
Zakola na dupie
1 miesiąc temu
Reply to  Rob

Nie bronię nikomu marzeń, ale moim zdaniem powinny one być realne. Niech kilka razy z rzędu wejdzie do fazy grupowej pucharu kaszanki, ligi europy i przejdzie do dalszych faz w drabince i potem kwalifikacja do LM i wtedy można coś gadać.

Obecny jego bełkot można przyrównać do karła, który nic nie osiągnął, a chciałby mieć 210 wzrostu i być najlepszym zawodnikiem w NBA przez kolejne dwie dekady lub grubym opasłym snorlaksem, pryszczatym, bez pracy i wykształcenia, mieszkającym z rodzicami, bez auta liczącym, że top modelki będą się o niego zabijały. No kurwa, z czym do ludzi?

Co do sfery marzeń to patrzę realnie na to co mogę mieć i nie tracę czasu na jakieś wydumane, całkowicie nierealne historie, bo i po co.

Baczki na otworze pół głosowym
Baczki na otworze pół głosowym
1 miesiąc temu

To jest najzdrowiej zarządzany klub w polszy, wierzę że będzie LM . Jeśli rubin gent jest kaszanką to życzę Ci tych podrobów. Wszyscy pitolą o kulturze gry Gentu,a nie widzą kultury gry Rakowa. Do 30 metra latajta i pykajta. Cieszmy się że jest klub który gra w piłkę mimo wszystko. Polecam obejrzeć chwilę sparingów z Salzburgiem i szachtarem. To jest moc,musi być pełny skład. Lederman już teraz jest do sprawdzenia w reprze. O cebulu nie wspomnę,pr ziela megae, umiejętności cebulki warte sprawdzenia.

Zakola na dupie
Zakola na dupie
1 miesiąc temu

Typie, gdzie ja napisałem, że Gent czy Rubin to kaszanka? Konferens Lig to puchar kaszanki. Skąd tu taka moda na przypisywanie komuś słów, których ktoś nie użył? LOL. Poza tym jeszcze tam nie awansowali, więc proponuję więcej luzu.

Może na razie jest zarządzany dobrze, ale to za mało na awans do Ligi Mistrzów. Nie ten budżet i nie Ci gracze.

Michał
Michał
1 miesiąc temu

Z kolei Świerczewski nigdzie nie powiedział, że celują w awans do Ligi Mistrzów. Całe to twoje przypierdalanie się jest bez sensu.

Rak Sraków
Rak Sraków
1 miesiąc temu
Reply to  Michał

A to da się zdobyć puchar Ligi Mistrzów bez awansu do fazy grupowej? Nie wiedziałem.

Baczki na otworze pół głosowym
Baczki na otworze pół głosowym
1 miesiąc temu

Dlaczego muszą pograć tu i tam. Dlaczego nie mogą od razu się wbić do kaszanki, później wyżej. To jest dziwne myślenie typie. Najlepiej niech oscylują wokół pucharów 20 lat bo tak wypada. Nie wiem gdzie jest problem. Rubin weg , powolutku Gent się zbliża i co. Raków jest dziwną ekipą bez stadionu,ale z duszą. Jest Cracovia Pogoń i za 26 lat gdzieś awansują. Pozdrawiam nietypowego typa

dyrygent
dyrygent
1 miesiąc temu

Defetyzm i cebulactwo zieje z twojego posta. Facet tymczasem idzie krok po kroku do celu, który sobie postawił. Czy mu się uda? Pewnie nie, ale jak daleko radę dojść? To jest mentalność człowieka sukcesu, który coś osiągnie – postawić sobie cel i dążyć do niego nieprzerwanie latami, dekadami. Ty na jego miejscu stanąłbyś w miejscu albo i spadł niżej, a po kilku latach żaliłbyś się, że po prostu no nie da się awansować na szczebel centralny, bo miasto nie daje.

Rob już opisał twój szczyt marzeń.

Rak Sraków
Rak Sraków
1 miesiąc temu
Reply to  dyrygent

A jaki jest twój szczyt? Zwalenie konia? Kumple pewnie ci pomagają, by sam jeszcze nie umiesz, co? Łatwo jest mówić i wierzyć w populistyczne hasła. Raków nigdy nie awansuje Do LM, ale co tam przeszkadza gadać o jej wygraniu, nie? Buahahahah.

dyrygent
dyrygent
1 miesiąc temu
Reply to  Rak Sraków

Widzisz, i dalej nie rozumiesz. On będzie próbował, ma cel w życiu, coś, na co pracuje, do czego dąży. Ty się poddałeś już dawno temu, na starcie swojego życia. Dlatego nie rozumiesz.

Mic
Mic
1 miesiąc temu
Reply to  Rak Sraków

Zbyt głupi jesteś żeby z tobą dyskutować

Bocian
Bocian
1 miesiąc temu

Ale czemu taki pesymizm? W 5 lat zrobili niesamowity progres. Niesamowity sukces. Mają prawo marzyć i mają ku temu realne statystyki i szanse. Ja trzymam kciuki i będę się tym jarał

Sraka
Sraka
1 miesiąc temu
Reply to  Rob

A twój szczyt to życie na kredycie. Taka twoja mentalność, miernoto.

Sraka
Sraka
1 miesiąc temu
Reply to  Rob

Raków Częstochowa jeszcze nigdy nie grał w pucharach europejskich, więc gadanie o zwycięstwie w LM jest niedojebaniem mózgowym.

Koala Lump z Ur
Koala Lump z Ur
1 miesiąc temu
Reply to  Sraka

Dla ciebie wyzwaniem jest nawet czytanie ze zrozumienirm.

Sentence robi lody
Sentence robi lody
1 miesiąc temu

Czy da się zdobyć puchar Ligi Mistrzów bez awansu do fazy grupowej? Myślenie nie boli, idioto.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
1 miesiąc temu

Ciężko się nie zgodzić. Hajp na Raków jest przeogromny w ostatnim czasie. A właściwie to przeszli oni na razie jednego rywala w pucharach (w miarę solidnego) po 2 niezbyt strawnych meczach. W lidze oklep od Jagiellonii i szczęśliwa wygraną ze zblazowaną Wisłą. Trochę lodu na głowę.
Życzę Rakowowi w rewanżu jak najlepiej ale spadek z tego wysokiego konia może być bolesny.

Maaaa
Maaaa
1 miesiąc temu

Moim zdaniem najbardziej chodzi o to, że teraz są zachwyty i właściciel się pod to podłączył snując wielkie wizje. Natomiast w naszej piłce już nie raz tak było, że przyszedł gorszy czas i klub był sprzedawany za grosze szemranym typom. Pamiętacie jeszcze jakie Wojciechowski miał plany w Polonii?

rwetes
rwetes
1 miesiąc temu

Z Jagiellonią grał Raków II

hahaha
hahaha
1 miesiąc temu

Stanowski i jego zakola https://youtu.be/WiBEn-aLCoA

Kupa Psa
Kupa Psa
1 miesiąc temu

Robią po swojemu w Częstochowie i za to szanuję, to jest fajne

ale masa
ale masa
1 miesiąc temu
Reply to  Kupa Psa

Kibice w Częstochowie ide na pielgrzymke https://youtu.be/WiBEn-aLCoA

Wydra
Wydra
1 miesiąc temu

„W polskiej piłce, proszę mi uwierzyć, wszędzie. Brakuje specjalistów w wielu dziedzinach funkcjonowania klubu piłkarskiego i nie dotyczy to tylko Rakowa Częstochowa, ale praktycznie każdego klubu piłkarskiego w tym kraju i mamy w tej kwestii bardzo dużo do naprawienia. Polskie kluby cierpią na wielu poziomach. Poczynając od funkcjonowania działów sportowych i admiracyjnych, przez akademie i marketing, po ticketing i organizowanie samego wydarzenia piłkarskiego. ” – polski futbol, powiedz, że jesteś w dupie, nie mówiąc, że jesteś w dupie

BORYGO
BORYGO
1 miesiąc temu
Reply to  Wydra

Tylko tyle, że on z dupy, że nie ma pieniędzy, że nasze miasto nie wspiera klubu jak się należy? Ale pamiętaj jak przyjdzie mecz i stadion zapełni się na full kibicami to on i cała reszta zrobi twojemu klubikowi jesień średniowiecza ^^

Smok i Boras
Smok i Boras
1 miesiąc temu

Jak Raków awansuje do Ligi Konferencji będzie miał w chuj złoty rok. Dwa lata temu I liga. Potem utrzymanie. Potem wicemistrzostwo i puchar polski, może faza grupowa europejskich pucharów. to jest kupa kasy, trochę prestiżu, grunt zeby tego nie spierdolić ale no oni mają know how – swoją drogą dobrze, że nie ciągną dalej ”doradztwa” bogusia, ebebengego itd.

Sentino
Sentino
1 miesiąc temu
Reply to  Smok i Boras

Szybko zobaczył jakie to picusie i pogonił. Teraz ekipa wesołego Bogusia doi z kasy Motor Lublin, efektów oczywiście brak. Ciekawe kiedy Jakubas przejrzy na oczy.

rob
rob
1 miesiąc temu
Reply to  Sentino

kaske doją i nawet na mecz swojej drużyny nie idą tylko do Olsztyna walą ze Stanowskim, i się jeszcze Boguś w KS w tym czasie pokazuje i banana cieszy jak robi w kakao Motor Lublin

Powiedzprawde
Powiedzprawde (@powiedzprawde)
1 miesiąc temu

Trzymam kciuki i liczę na naprawdę dobre transfery i piłkarzy na których Marek Papszun nie musiałby skupiać sie żeby tłumaczyć im podstawowych rzeczy tylko są wizję i sposób gry.

kupo wszedl
kupo wszedl
1 miesiąc temu

Dobry wywiad. Piona Glazurek-Mazurek

Piłsudski
Piłsudski
1 miesiąc temu

Czy Raków ma szansę stać się krajową potęgą na miare Legii czy Lecha? Nie ma. Ma szansę osiagac – w skali wielorocznej – jak osiaga teraz, ale w czestochowie, srednim miescie, nigdy w polskich warunkach nie osiaga hegemon. tak czy inaczej – kibicuje, bo to najciekawszy projekt w polskiej pilce od x lat

Alexi
Alexi
1 miesiąc temu
Reply to  Piłsudski

Ma szanse. Wystarczy kilka dobrych lat, żeby rozkochać w sobie kibiców z całej Polski i występy w europejskich pucharach by zdobyć markę i renomę za granicą. Wierzę w projekt Rakowa, bo czegoś takiego w Polsce jeszcze nie mieliśmy.

Mekss
Mekss
1 miesiąc temu
Reply to  Alexi

Czy ja wiem czy tak zupełnie nie mieliśmy? Ma trochę zdrowych rysów Piast, ma Pogoń. A są też kluby które deklarowały podobne ambicje i pomysły ale im czegoś zabrakło – najbardziej chyba Miedź (były jakieś wywiady z właścicielem w okolicy ich awansu, które brzmiały w wielu sprawach podobnie).
Raków zdołał trochę rzeczy robić o tę niezbędną troszkę lepiej ale miał też parę razy zwykłe szczęście.

Bradlej Kuper
Bradlej Kuper
1 miesiąc temu

Lubię ambitnych ludzi. Bez pierdolenia, narzekania, biadolenia. Mam swoje cele i je realizuje. Szanuję p. M. Świerczewskiego

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu
Reply to  Bradlej Kuper

Jest tak ambitny, że aby zbudować swojemu klubowi stadion z prawdziwego zdarzenia potrzebuje finansowania ze środków publicznych – bo przecież inaczej się nie da, ze swoich miałby płacić?

Bart
Bart
1 miesiąc temu

Pokaz mi w Polsce chioc jeden klub, gdzie stadion zostal zbudowany z prywatnych pieniedzy ? I teraz powiedz dlaczego Swierczewski ma byc tym pierwszym i zapewne ostatnim, ktory tego dokona ?

Kibic
Kibic
1 miesiąc temu
Reply to  Bart

Groclin, Amica, Bruk Bet Nieciecza. Mam nadzieję, że pomogłem.

janusz w klapkach kubota
janusz w klapkach kubota
1 miesiąc temu
Reply to  Kibic

Zaglebie Lubin

Hahah
Hahah
1 miesiąc temu

KGHM to rzeczywiście prywatny sponsor w c*uj:)

Gac
Gac
1 miesiąc temu
Reply to  Kibic

Masz na myśli Lech Poznań i Bb Nieciecza :)??

Bart
Bart
1 miesiąc temu
Reply to  Kibic

Taki kurnik jak ww to on juz ma w Czestochowie. Tu chodzi o okolo 15-tysiecznika. A tu juz chyba nie ma co wymieniac, prawda ?

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu

Szkoda, że nie byłby spełniony gdyby zrealizował budowę stadionu własnego klubu za pieniądze tegoż klubu (lub swoje – ważne żeby nie za publiczne) 🙁

Don Roman
Don Roman
1 miesiąc temu

Była propozycja ze strony Rakowa. Wiązała się z przekazaniem przez MOSIR terenów obecnego stadionu dla Rakowa. Urzad miasta odrzucił taka propzycje. I jeśli się nie mylę to jedyny stadion w Polsce wybudowany za prywatne pieniądze to ten w gminie Żabno.

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu
Reply to  Don Roman

Jaką kwotę zaproponował Raków za przekazanie terenów?

Kibic
Kibic
1 miesiąc temu
Reply to  Don Roman

Jeszcze w Grodzisku Wielkopolskim.

F91-DudeLange
F91-DudeLange (@f91-dudelange)
1 miesiąc temu

Legia Warszawa, taki podobno gigant, też nie ma własnego stadionu. Dzierżawi od miasta i jeszcze pamiętam jak triumwirat z Łazienkowskiej płakał, że za dużo płacą… podobnie były z tym cudnym ośrodkiem treningowym – chodzili po gminach przeróżnych i oczekiwali, że dostaną teren za free, a zyskiem dla nich będą bonusy wizerunkowe i turyści, którzy będą ten ośrodek przyjeżdżali oglądać XDXDXD

Nie ma to jak się przyjebać do czegoś co nie ma najmniejszego związku z tym tekstem. Chyba zapominasz w jakim kraju żyjesz. Zresztą w Europie cała masa klubów gra na obiektach „miejskich” – jest to pewnego rodzaju promocja miasta, które zawsze do różnych wizytówek dorzuca sport.

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu
Reply to  F91-DudeLange

A co mnie obchodzi jak to jest zorganizowane w innych miastach. Finansowanie piłki z publicznej kasy to patologia i powinna być zakazana ustawowo. „Dej na stadion mam chory klub”?
Tutaj wielki biznesmen, ileż to kasy nie zainwestował w klub i jak tego klubu nie kocha, ale stadionu nie sfinansuje i już.

Bocian
Bocian
1 miesiąc temu

Świetny wywiad, fajnie się czytało. Trzymam kciuki za ten projekt

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Szok, bo weszło musiało czekać pare miesięcy na wywiad … a poza tym spoko się czyta, widać że nie ma bujania w obłokach, oby tak dalej

Tomek
Tomek
1 miesiąc temu

Jest jedna rzecz w której mógłby się spełnić. Respektowaniu gwarancji w swoich sklepach. Żałosny janusz biznesu.

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu
Reply to  Tomek

Żałośni to są debile, którzy nie rozumieją różnicy pomiędzy gwarancją i rękojmią.

Maczeta
Maczeta
1 miesiąc temu

Ten facet wyobraznia siega daleko poza nasze bagienko, zobaczycie kiedys ze zdziwieniem, ze niewiara wasza byla nieuzasadniona. Czytalem wywiad z p. Swierczewskim jak weszli do eklapy, wtedy nie bylem jakims tam zapalonym kibicem, uderzyl mnie profesjonalizm wywiadu, zalozen, wizji itp. nie wierzylem, ze Rakow moze zdobyc wicemistrzostwo, teraz juz nie powiem, ze nie wierze, ze Rakow kiedys zagra w LM.

Bartek
Bartek
1 miesiąc temu

Panie Michale,

Z dzieciństwa pamiętam plakaty na dzielnicy, że gramy z Iskrą Smoleńsk – mówiliśmy wtedy wow zagraniczniaki przyjeżdżają… Teraz Pan i drużyna przechodzicie Rubina, w pół drogi Gandawę. Jeszcze niedawno trener Ś. P. Dobosz palił świeczki na hali L83, żeby zrobić trening, etc…Chwilo trwaj. Panie Michale dzięki, mega dzięki. Jesteśmy z rodziną Pana kibicem i właśnie tak wygrać ligę mistrzów. Sky is the limit. Szacunek.

Perun75
Perun75
1 miesiąc temu

Z gościa bije pewność siebie … pewność i wiara w wizję i drogę. Od kilkunastu, właściwie ponad dwudziestu lat, gość buduje biznes. Aktualnie wchodzi w kolejną branżę. Wszystko z głową, wizją, perfekcyjnie skalkulowane. Obok własnych biznesów rozwija projekt o nazwie Raków. Transfery, akademia, gromadzenie wokół projektu środowisk biznesowych, itd. Co więcej nie daje się wciągać w lokalne gierki lokalnych „czerwonych” samorządowców. Stąd biorą wciąż problemy ze stadionem. Miasto które jest właścicielem stadionu i terenów nie dorosło organizacyjnie do jego poziomu. Włodarze miasta nie potrafią i nie chcą wykorzystać promocji jaką Raków robi aktualnie w Polsce. Tymczasem co robią „randomowe marszyfredy” znad swoich klawiaturek. To co potrafią najlepiej. ZAZDROSZCZĄ. Zawiść i zazdrość że ktoś potrafi, że mu idzie, że się spełnia dając przy okazji wiele radości innym. Ot taka cecha narodowa cebulaczków.

Mart
Mart
1 miesiąc temu

Tak sie zastanawiam, czytajac komentarze poniektorych, o co chodzi….. Prezes klubu ze sredniego miasta inwestuje swoje pieniadze, czas, pasje w cos w co wierzy. Wie, w ktorym miejscu jedt jego klub. Ma wizje. Plany. Wyniki? Moim zdaniem nawet ponad stan. A niektorzy zamiast kibicowac facetowi i klubowi, ktory jest madrze prowadzony wylewacie pomyje. Pewnie ten sezon bedzie gorszy. Za duzo meczow im sie porobilo, a kadra waska. Pst. 1 zal mi zapryszczonych siurkow, ktorzy piza obrazaniem na weszlo nie maja nic do powiedzenia w zyciu.
Psr. 2 nie jestem z Czestochowy, ale takim klubom i prezesom kibicuje, bo chca cos zmienic ciezka praca chociaz wiedza, zejmie to lata….

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu
Reply to  Mart

Inwestuje może i swoje pieniądze, ale jeśli chodzi o budowę stadionu to jakoś mu nie wychodzi i wymaga finansowania oraz podarunków (działka) od miasta. Wiem, chodzi o to mityczne „promowanie miasta” przez klub piłkarski, które jeszcze żadnemu miastu nie przyniosło ani grosza zysku.

Perun75
Perun75
1 miesiąc temu

Podaj konkretne źródła, statystyki, wyliczenia, ale takie konkretne że „promowanie miasta przez klub piłkarski” nie przynosi grosza zysku. Konkrety. W innym przypadku … trzaśnij furtką

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu
Reply to  Perun75

Nie chce mi się. Podaj dowód na to, że pomoc finansowa od miasta dla prywatnego klubu daje jakieś korzyści miastu.

F91-DudeLange
F91-DudeLange (@f91-dudelange)
1 miesiąc temu

Jesteś naprawdę głupi, czy udajesz?

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu
Reply to  F91-DudeLange

Wiem, że ty nie udajesz. To wystarczy.

Perun75
Perun75
1 miesiąc temu

Nie że Ci się nie chce, po prostu nie potrafisz. Jesteś malutkim trollem bez elementarnej wiedzy. Bez odbioru trollu.

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu
Reply to  Perun75

Teraz nie będę mogła spać, bo taki autorytet internetowy w kwestii przepalania publicznej kasy na profesjonalny sport wydalił z siebie to co wydalił.

dawmas
dawmas
1 miesiąc temu

Zabrakło jednego, podstawowego pytania: co będzie, jak inne kluby, z większymi pieniędzmi, z większym potencjałem, zgłoszą się po trenera Papszuna.

Mekss
Mekss
1 miesiąc temu
Reply to  dawmas

Być może Raków zgłosi się wtedy po trenera Tworka (kierunek o tyle prawdopodobny, że przecież dopiero co wyjęli inną istotną osobę).

pawel
pawel
1 miesiąc temu

Popatrzę na całą ligę.Rakow jest Nowością i TO Bardzo Dibra.Maly Klub.Ktory klub w Polskiej piłce w tak krótkim czasie przeszedł takavdrofe-osvprawievupadku do obecnych sukcesow.Pan Prezes Rakowa ma rację.Nie ma ludzi odpowiednich a jak są to bardzo oddaleni od piłki bo to brak znajomości układów itp.Rakowowu Zycze I Panu Prezesowi DALSZYCH SUKCESOW I ZADZIWIAJCIE DALEJVWSZYSTKICH.ZAZDROSZCZAVWAN TAKABPRAWDA.XZEMU TAKVTWIERDZE BO ZNAM SIE XO NIECO NA BIZNESIE I INNYCH ASOEKTACHBPIDOBNYCHVI CZAPKI Z GLOWVPRZED RAKOWEMVI ZWYCUESTWA WVREWANZU ZYCZE.ZAZNACZE ZE NIE KIBUCUJE RAKOWOWI POZDRAWIAM I HEJTUJCIE SOBIE MOJA WYPOWIEDZ.

pan37lureta
pan37lureta
1 miesiąc temu

Zarówno Raków jak i Skra mają prywatnego właściciela. Również obydwa kluby były właścicielami swoich stadionów. Jak było biednie przekazały je miastu.
Dodatkowo w Częstochowie jest duży stadion miejski (Włokniarz) jak i stadion lekkoatletyczny (CKS Budowlani)
Dodatkowo jeszcze nie tak dawno derby miasta odbywały się na poziomie IV czy III ligi.
W mieście są jeszcze 2 kluby o podobnym potencjale. Victoria i Stradom.

Kredens
Kredens
1 miesiąc temu

Co do fragmentu o Lechu Poznań. To nie tak, że wprowadzanie młodych zawodników musi oznaczać sportowe obniżenie lotu. Lech wystrzelił dzięki młodzieży i dzięki młodzieży świetnie radził sobie w pucharach. Problemem była głównie polityka transferowa, bo nie o to chodzi żeby każdego małolata, który się wyróżnił natychmiast sprzedawać. Jeśli w ciągu jednego roku pozbywasz się Gumnego, Józwiaka, Puchacza i Modera, to znaczy, że coś jest nie tak z planowaniem przyszłości klubu. Przecież większe pieniądze można zarobić w pucharach.

Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Krychowiak z golem w lidze rosyjskiej

Grzegorz Krychowiak strzelił gola w meczu 11. kolejki rosyjskiej ekstraklasy z Ufą. Reprezentant Polski, grający z opaską kapitana na ręce, wykorzystał rzut karny w 85. minucie meczu Krasnodaru z Ufą. Było to trafienie wyrównujące na 1:1. Krasnodar zajmuje szóste miejsce w lidze rosyjskiej. W tej chwili ma na koncie dwa gole i dwie asysty w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Lech prowadzi z Legią po golu Ishaka (wideo)

Nie można, nie można tak nonszalancko podchodzić do krycia Mikaela Ishaka we własnym polu karnym. Tym bardziej, jeśli do dośrodkowania ze stojącej piłki przymierza się Pedro Rebocho. A jednak, piłkarze Legii popełnili ten błąd i stracili bramkę.  Lech prowadzi w hicie Ekstraklasy. To był świetnie wykonany rzut wolny przez piłkarzy Macieja Skorży. Pedro Rebocho zawiesił, […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Dramatyczna sytuacja podczas meczu Newcastle-Tottenham

To jeden z tych momentów, kiedy piłka nożna schodzi na drugi plan. Mecz Newcastle z Tottenhamem musiał zostać przerwany, ponieważ pomocy medycznej potrzebował jeden z kibiców na jednej z trybun St. James' Park. Odtwarzamy całą sytuację za Guardianem.  41. minuta. Tottenham prowadzi 2:1 z Newcastle. Coś się dzieje. Sergio Reguilon zaczyna wskazywać na zebrany na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Nieuznany piękny gol Jędrzejczyka

Ależ to byłby początek hitowego meczu tej kolejki Ekstraklasy między Lechem i Legią. Artur Jędrzejczyk załadował bardzo ładnego gola z woleja i już cieszył się z wyprowadzenia swojej drużyny na prowadzenie, ale wtedy szybko zagwizdał sędzia Tomasz Musiał, który dopatrzył się zagrania ręką stopera mistrza Polski.  Jak wyglądała ta sytuacja? Josue mocno dośrodkował z rzutu […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Obrazek dnia? Młodzieżowcy dający trzy punkty Cracovii

To była całkiem przyjemna przystawka przed daniem głównym, jakim jest mecz Lecha z Legią. Cracovia potrafiła zagrać fajnie w piłkę, aczkolwiek poprzeczka nie była dzisiaj zawieszona zbyt wysoko. Warta może i potrafiła kilka razy zmusić do wysiłku Hrosso, ale czy zasłużyła choćby na wywiezienie punktu? Skąd, nic z tych rzeczy. Najpierw „Pasy” kontrolowały mecz, a […]
17.10.2021
Bundesliga
17.10.2021

Bawarski walec rozjechał Bayer

Mecz na szczycie Bundesligi? Tak, właśnie w ten sposób należało zapowiadać starcie Bayeru Leverkusen z Bayernem Monachium. Problem w tym, że na murawie przyszło nam oglądać raczej potyczkę gołej dupy z batem niż konfrontację równorzędnych przeciwników z czuba ligowej tabeli. Koniec końców Bawarczycy wyjątkowo dotkliwie poobijali swoich przeciwników, a Robert Lewandowski dołożył dwa kolejne trafienia […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Bayern ze średnią 4,33 gola na mecz za czasów Nagelsmanna

Bayern potrafi być istnym walcem. Kiedy się rozpędza, kiedy przyspiesza, kiedy wchodzi w swój rytm, lepiej nie podchodzić, lepiej nie prowokować. Dobitnie pokazuje to początek kadencji Juliana Nagelsmanna i fakt, że gigant z Bawarii potrzebował zaledwie dwunastu spotkań pod wodzą nowego szkoleniowca, żeby przekroczyć barierę pięćdziesięciu strzelonych bramek. Coś niesamowitego.  Jak rozstrzeliwał się Bayern? 1:1 […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Pierwsze gole Polaków dla Cracovii w tym sezonie

Cracovia wygrała z Wartą. Czy to nas dziwi? No niespecjalnie, bo sześć poprzednich ligowych spotkań Pasy nie przegrały, więc jest ciągłość, jest trwałość dobrej serii. Dziwi i szokuje, oczywiście pozytywnie, nas coś zupełnie innego. Ano to, że gole dla ekipy Michała Probierza strzelali Polacy. Pierwszy raz w tym sezonie.  Rzut oka na dotychczasowe mecze Cracovii […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Atalanta obserwuje Kamińskiego

Jakub Kamiński doskonale wszedł w nowy sezon Ekstraklasy. W dotychczasowych dziesięciu ligowych występach zgromadził ładny bilans: cztery gole, trzy asysty, jedno kluczowe podanie. Na razie skupia się na prowadzeniu Lecha w stronę mistrzostwa na stulecie klubu, ale gdzieś na horyzoncie jawi mu się perspektywa zagranicznego transferu. Na hitowym meczu z Legią obserwować go będą m.in […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Runjaić: – Musimy zmierzyć się z porażką

Pogoń Szczecin przegrała 0:1 z Wisłą Płock. Na pomeczowej konferencji prasowej przegrane spotkanie ocenił Kosta Runajić.  – Mecz można ocenić krótko. W pierwszej połowie kontrolowaliśmy mecz, ale tak naprawdę nie mieliśmy nad nim kontroli. Wisła Płock ustawiła się nisko, my za mało się poruszaliśmy bez piłki, za mało kreowaliśmy sytuacji ofensywnych. Dlatego pierwsza połowa zakończyła […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Wróciła maszyna. Lewandowski daje prowadzenie Bayernowi Monachium

Błyskawicznie wziął się do roboty Bayern Monachium. Bawarczycy mierzą się dziś z Bayerem Leverkusen, wcale nie są murowanymi faworytami, ale po takim początku sytuacja zmieniła się na ich korzyść.  Już w czwartej minucie do siatki trafił Robert Lewandowski. Polak miał za sobą gorsze tygodnie, słabo wypadł na zgrupowaniu reprezentacji Polski, ale wygląda na to, że […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Kłopoty klubu Bereszyńskiego. Przegrali trzy z czterech ostatnich spotkań

Bartosz Bereszyński nie zaliczy tego popołudnia do udanych. Jego Sampdoria przegrała kolejny mecz i niebezpiecznie blisko zbliżyła się do strefy spadkowej Serie A.  Dzisiejszy mecz, przynajmniej w teorii, był idealną okazją do przełamania. Rywalem Sampdorii było Cagliari, czyli wówczas najgorsza ekipa włoskiej ekstraklasy, która po siedmiu kolejkach miała na koncie trzy punkty. Jak się jednak […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Płock? Jednak gorący teren

Wisła Płock przerżnęła w tym sezonie sześć meczów ligowych poza swoim stadionem, w dodatku wyleciała z Pucharu Polski, gdy trzeba było jechać do Kielc na konfrontację z Koroną. Za to na własnym placu budowy Nafciarze punktują tak, jakby chodziła im po głowie gra o puchary, bowiem na razie tylko Lech nastukał więcej punktów przy Bułgarskiej, […]
17.10.2021
1 liga
17.10.2021

ŁKS cierpiał, ale dowiózł zwycięstwo z Arką

Arka była aktywniejsza. Arka była szybsza, bardziej pomysłowa w swoich atakach, bardziej drapieżna w pressingu. Wreszcie – Arka oddała dwa razy więcej strzałów od ŁKS-u. A jednak to łodzianie zgarnęli w dzisiejszym spotkaniu trzy punkty. Będzie wściekły na swoich podopiecznych Dariusz Marzec – taktycznie jego zespół wyglądał znacznie lepiej od ŁKS-u, lecz nie udało się […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Co za błąd Daniela Stefańskiego. Arbiter pomylił piłkarzy

Mecz Wisły Płock z Pogonią Szczecin nie należał do najlepszych w wykonaniu Daniela Stefańskiego. Największy błąd popełnił w 63. minucie, gdy pomylił piłkarzy gości.  Spotkanie obfitowało w żółte kartki. Arbiter pokazał ich aż dziewięć (w tym dwie żółte dla Rzeźniczaka), najczęściej karząc Nafciarzy. Tym, który jednak mógł najmocniej ucierpieć na błędnej decyzji sędziego był Damian […]
17.10.2021