post

Opublikowane 13.06.2021 13:26 przez

leszek.milewski

Mam obsesję na punkcie “A Trip Down Market Street”. Trzynastominutowego nagrania filmowego, na którym nie dzieje się nic.

To tylko kamera przyczepiona do trolejbusa, sunącego wzdłuż ulicy San Francisco w zwykły dzień. Ktoś przejeżdża. Ktoś przechodzi. Żadnej fabuły. Żadnych wodotrysków. Żadnej konkretnej opowieści, którą film próbuje opowiedzieć.

Nic szczególnego.

Rzecz jednak w tym, że widzimy to nic szczególnego, ale z 1906 roku.

Z czasów, kiedy Polska była pod zaborami. Gdy trzymał się carat. Hitler był nastolatkiem, marzącym o zostaniu malarzem – ciekawe jakby zareagował, gdyby wtedy, w tamtym roku, ktoś streścił mu jego przyszłość. I tak dalej, i tak dalej: Titanic jeszcze nie zdołał wypłynąć. Cztery dni po nagraniu miało miejsce trzęsienie ziemi w San Francisco. W zasadzie już parę dni po tym filmie, większość ukazanej na nim rzeczywistości była tylko historią.

Przede wszystkim na “A Trip Down Market Streetwidzisz ludzi przy ich rutynowych zajęciach. Najzwyklejszych. Ot, jakiś zupełnie nieznaczący dzień z życia. Bez koloryzowania, bez kontekstu. Ludzie zaaferowani swoimi sprawami, starzy, młodzi.

Widzimy ich w codziennym wirze zajęć, taki jak otacza nas – zmieniły się tylko scenografie i narzędzia. Widzimy ich i wiemy, że oni wszyscy z tego nagrania, tak zwykli, tak normalni, tak zajęci swoimi sprawami, już nie żyją. W pewnym momencie filmu mężczyzna niesie dziecko na rękach – ono też już nie żyje. Od czasu tego nagrania, przeżyło całe swoje życie. I ile osób wie, jak się potoczyło. O co temu chłopcu czy dziewczynce w życiu chodziło. I ile im się spełniło.

Częściej “A Trip Down the Market Street” oglądam ze ścieżką muzyczną “Quantum – Time Is the Enemy”, gdzie tytuł kierunkuje treść, a także sekcję komentarzy. To już w zasadzie nie komentarze, a społeczność. Oglądałem go od czasu, gdy miał kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń – dziś ma 34 miliony.

Cytuję spod filmu:

“Czas nie czeka na nikogo. Wydaje mi się, że miesiąc temu miałem 33 lata i większość życia przed sobą. Mam 73. Piszę swój ostatni rozdział. Było tak wiele rzeczy, które chciałem zrobić, tak wiele wersji mnie, którymi chciałem być jako młody człowiek. Odkładałem je. Zawsze było jutro, przyszły tydzień. Ale dla tych z was, którzy jesteście młodzi, istnieje tylko teraz. Nie skończcie żałując, że nigdy nawet nie spróbowaliście. Życie jest kruche, nigdy nie wiemy, kiedy wybije nasz dzień.

W maju 2020, gdy piszę te słowa, wciąż żyję. Choć prawie umarłem w sierpniu 2019 na nerkę, miałem też zdiagnozowanego raka prostaty. Wciąż jednak żyję, zmotywowany jak nigdy by sprawić, aby każdy dzień był przygodą. Dla tych, którzy tu komentują – chciałbym, byście czynili tak samo. Nie chcę słyszeć wymówek. Cytując Helen Keller ‘Życie jest albo fantastyczną przygodą, albo niczym”. Jakie chcesz mieć?”.

“Ten film mnie trochę przeraża. Wyobraźcie sobie co będzie za sto lat. Ludzie będą patrzeć na nas tak, jak my patrzymy na nich na tym filmie”.

Reagujący alergicznie na patos niech mi wybaczą, ale wczoraj, oglądając Dania – Finlandia, w wiadomym momencie znów przypomniałem sobie o tymczasowości i kruchości wszystkiego, z nami na czele. O tym, że Zdzisław Beksiński nie musiał wcale malować wyobrażanych koszmarnych światów, tylko nas, tu i teraz, ze wszystkich stron otoczonych przemijaniem i śmiercią. Oszukujących się, wciskających w siebie złudzenia, bo nie dałoby się bez nich tego wszystkiego znieść.

I nie, moim celem wcale nie jest depresyjny ton. Tylko moim zdaniem, świadomość o tej stronie życia, zamiast zapominanie o niej, pomaga tym życiem, w szerokim tego określeniu znaczeniu, kierować bardziej tak, byś to ty nim kierował – wiedząc, co tracisz tego nie robiąc – a nie by ono kierowało tobą. Oczywiście i to nie wyjdzie idealnie, ale przynajmniej większa szansa, że będzie się próbować.

Wiem, że najłatwiej znaleźć wymówki sobie samemu, na cokolwiek. Zawsze się znajdzie. Człowiek jest wtedy wyjątkowo kreatywny. Ale wiem też, że te wymówki będą wyglądać jak najtańsza możliwa rzecz na świecie z perspektywy momentu, w którym będziesz już bez złudzeń wiedział, że do końca masz niedaleko.

***

Trochę podobnie można odebrać też “Gadające głowy” Kieślowskiego. Czyli w sumie po prostu sondę. Trudno nie myśleć, jak potoczyło się życie dalej tych, na których przeprowadzono ankiety.

W Wielkiej Brytanii był też program “Seven Up!”, gdzie od 1964 rozpoczął się ni to film dokumentalny, ni to reality show. Od tamtej pory, co siedem lat, powstają odcinki tego jak potoczyło się życie czternastu osób. Rozpoczęto od rozdziału, w którym byli siedmiolatkami. Ostatni odcinek, z 2019, opowiadał już o 63-latkach. Jedna z osób zmarła w 2013 roku.

***

Myślę, że kulisy podejmowania decyzji o tym, by grać dalej wczoraj, jeszcze będziemy poznawać. Konsultowano się z Eriksenem? Konsultowano się z Eriksenem i zgadzam się, że jego zdanie było najważniejsze. Selekcjoner reprezentacji Danii też powiedział, że piłkarze chcieli grać.

Sęk w tym, że nie wszyscy.

W tym choćby Simon Kjaer, a więc ten, który zareagował jako pierwszy w przypadku Eriksena. Ułożył go w pozycji bocznej. Zadbał o to, by nie było ryzyka udławienia się językiem. To Kjaer postanowił, żeby Duńczycy utworzyli szpaler. Potem pierwszy pocieszał partnerkę Eriksena, zaopiekował się nią w chwili, gdy nie wiedziała, co z jej mężem, przeżyje czy nie przeżyje.

Wszyscy w tamtej chwili dźwigali potężny bagaż emocjonalny, ale Kjaer nie niósł go w sposób pośredni, w taki, jaki nieśli go reprezentanci Finlandii, też przejęci – płaczący Arajuuri – czy nawet my. Kjaer faktycznie pomagał sytuację wyprostować. To jednak musiało wystawić swój rachunek i nie dziwi mnie, że nie wyobrażał sobie dalej grać. A jednak wyszedł na boisko, pograł, musiał jednak zostać zmieniony.

Nie wiem. Jeśli taki człowiek jak Kjaer, kapitan, z zasługami przy – już bez względu co się zdarzy – najważniejszej akcji turnieju, nie chciał grać, dla mnie to byłby mocny sygnał, by nie grać. A jednak postanowiono inaczej.

Chciałbym usłyszeć jego zdanie.

***

Kieffer Roberto Francisco Moore. Tak w dowodzie ma strzelec gola dla Walijczyków. Już za tą kreatywność rodziców przy nadawaniu drugiego imieniu nie tylko można, co wypada go lubić.

 To – jak zwykle, z powodów fabularnych – jeden z moich ulubieńców, którym będę kibicował. Facet, który jeszcze kilka lat temu grał w piątej lidze. Facet, który wystąpił w reprezentacji Anglii C. W 2016 zamieniał Torquay na Ipswich za szalone 25 tysięcy funtów.

Kiedy Walia dochodziła do półfinału mistrzostw Europy, popularny Roberto Francisco był nigdzie. Zresztą, powiem dosadnie:

Był moment kiedy Piotr Malarczyk znaczył w angielskiej piłce więcej, niż Kieffer Moore.

Te proporcje się jednak nie utrzymały, a bramka Kieffera – pewnie nie znajdzie się na niczyjej liście najładniejszych, pewnie na to nie zasługuje. Ale to był konkretny lot. Sztuka uderzenia głową nie jest sztuką specjalnie docenianą, ale tu, jak wyszedł w powietrze, jak górował nad Szwajcarami – dla mnie perełka.

***

Pytacie w listach: Rosja czy Turcja, kto zaprezentował się gorzej?

Dla mnie Rosja.

Bo Włosi jednak musieli się wysilić. Pisałem już o tym wczoraj: w odwiecznej dyskusji, czy okazały rozmiar zwycięstwa wziął się stąd, że było tak dobrze u jednych, czy stąd, że było tak źle u drugich, nie mam wątpliwości: Włosi zagrali koncert. Turcja została zdegradowana do tego gościa, który w orkiestrze stoi w kącie i – pozdrowienia dla Wojciecha Łazarka – robi takie “plum, plum”.

Ale Belgia? No, nie twierdzę przecież, że zagrali źle. Ale oni dostali tu 2:0 na tacy. Nawet się specjalnie nie musieli wysilić, by strzelić te dwa gole. Wystarczyło rozpakować prezenty. Potem, owszem, mogło imponować, jak kontrolują wydarzenia boiskowe, co najbardziej wymowne po drugiej połowie, gdzie Rosja niby próbowała pomachać szabelką, a ostatecznie nawet nie oddawała celnego strzału.

Belgia wygrała na drugim biegu, gładko, i w Sankt Petersburgu. Turcy przynajmniej zmusili Włochów do wejścia na wyższe obroty, w dodatku to oni byli podejmowani w Rzymie. Ja tam wciąż nie zdziwię się, jak Turcja od drugiego meczu pokaże coś interesującego.

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 13.06.2021 13:26 przez

leszek.milewski

Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu “Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

“Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
#WeszłoFuksem
30.06.2021

Taśma miesiąca, Euro 2020 reklamą Fuksiarza i ekspert piłkarsko-tenisowy

Euro 2020 jest fajne. A zarabianie na typowaniu Euro 2020 równie spoko. Więc jeśli można zarobić sobie w Fuksiarzu na tym, że z jednej strony emocjonujecie się turniejem, a z drugiej przytulacie przyjemną sumkę, to zapytajcie autorów kuponów z nowego “Weszło Fuksem”. Czyli naszego cyklu, gdzie pokazujemy wam najciekawsze zakłady poprzedniego tygodnia. Jakich fuksiarzy mamy […]
30.06.2021
Anglia
27.07.2021

Witajcie w Derby County, krainie absurdów

Na froncie stadionu Pride Park umieszczono gigantyczną grafikę przedstawiającą kilku piłkarzy Derby County oraz ich trenera – Phillipa Cocu. Obraz ten przetrwał zwolnienie Holendra, tymczasową robotę Wayne’a Rooneya, podpisanie stałej umowy z Rooneyem i kilka miesięcy pracy rzeczonego. Zdjęto go dopiero na koniec sezonu 2020/21. Witajcie w Derby County, krainie absurdów, krainie przeklętej. Gdy szeregi […]
27.07.2021
Kanał Sportowy
27.07.2021

WESZŁOPOLSCY WRÓCILI! – BIAŁEK, PACZUL, ROKI I SMYK od 14

Wróciła #Ekstraklasa, a wraz z nią #Weszłopolscy! Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski i Damian Smyk omawiają najważniejsze wydarzenia 1. kolejki polskiej ligi! Zapraszamy! 
27.07.2021
Kozacy i badziewiacy
27.07.2021

Nowi w lidze? Prędzej kozacy niż badziewiacy

W trakcie pierwszej kolejki Ekstraklasy siłą rzeczy większą uwagę przykładaliśmy do nowych graczy, wyłapując potencjalnych kozaków i oczywiście badziewiaków. Pierwsze wrażenie nie jest najgorsze – dłuższa kolejka ustawiła się do pierwszej drużyny. Nie tak długa, że jej koniec można stracić z pola widzenia, wystarczą ręce, by wszystkich policzyć na palcach, ale jednak.  Ostatecznie do premierowego […]
27.07.2021
Brama dnia
27.07.2021

Drybling Onomaha czy przewrotka Moreno? | BRAMA DNIA

Wczoraj w “Bramie dnia” bezproblemowo zatriumfował Elton. Dzisiaj mamy dla was natomiast kolejne spektakularne propozycje, choć tym razem akurat niezwiązane z polskim podwórkiem. Skoczymy do Wielkiej Brytanii i do Chin. W podróż zapraszamy was wraz z Gatigo. JOSHUA ONOMAH VS CARDIFF (27.07.2020) Play-offy na zapleczu angielskiej ekstraklasy na ogół przynoszą sporo emocji i generują masę […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

Kwiaty i koszulki piłkarskie

2002 rok. Hampden Park. Półfinał Scottish Challenge Cup. James Allan podciąga spodenki pod sam pępek. Lewoskrzydłowy szkockiego Queen’s Park właśnie strzelił gola Brechin City. Nic to jednak nie dało i popularne Pająki odpadły z rozgrywek. 2009 rok. Hampden Park. Koncert U2 i Glasvegas. James Allan wychodzi na scenę na godzinę przed Bono. Zdejmuje czarne okulary, […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

Nie zrobić fikołka

Głupio w boksie poddać się przy bandażowaniu rąk, przed założeniem rękawic i wyjściem na ring. Nie wypada wejść na trampolinę do skakania do wody i zrobić w tył zwrot przed podjęciem jakiejkolwiek próby rzucenia się w dół z jednego, z trzech, z pięciu czy kto-tam-wie-ilu metrów. Kijowo przyjść na mecz ping-ponga bez rakietki. Albo na […]
27.07.2021
Kozacy i badziewiacy
27.07.2021

Nowi w lidze? Prędzej kozacy niż badziewiacy

W trakcie pierwszej kolejki Ekstraklasy siłą rzeczy większą uwagę przykładaliśmy do nowych graczy, wyłapując potencjalnych kozaków i oczywiście badziewiaków. Pierwsze wrażenie nie jest najgorsze – dłuższa kolejka ustawiła się do pierwszej drużyny. Nie tak długa, że jej koniec można stracić z pola widzenia, wystarczą ręce, by wszystkich policzyć na palcach, ale jednak.  Ostatecznie do premierowego […]
27.07.2021
Brama dnia
27.07.2021

Drybling Onomaha czy przewrotka Moreno? | BRAMA DNIA

Wczoraj w “Bramie dnia” bezproblemowo zatriumfował Elton. Dzisiaj mamy dla was natomiast kolejne spektakularne propozycje, choć tym razem akurat niezwiązane z polskim podwórkiem. Skoczymy do Wielkiej Brytanii i do Chin. W podróż zapraszamy was wraz z Gatigo. JOSHUA ONOMAH VS CARDIFF (27.07.2020) Play-offy na zapleczu angielskiej ekstraklasy na ogół przynoszą sporo emocji i generują masę […]
27.07.2021
Prasówka
27.07.2021

Mamrot: Nie miałem poczucia, że wracam za szybko

We wtorkowej prasie szału nie ma. Na pierwszy plan wysuwa się rozmowa z Ireneuszem Mamrotem, ale ona też niczego nam nie urywa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski jest pozytywnie zaskoczony formą naszych pucharowiczów. Pierwsze zaskoczenia przyszły już na otwarciu nowego sezonu. Za nami prawie cała pierwsza kolejka i jestem zdziwiony formą, którą prezentują nasi pucharowicze. Dotychczas […]
27.07.2021
Prasówka
26.07.2021

PRASA. “Gratulowali mi tego zdjęcia. Wolałbym go nie mieć, ale żebyś ty był zdrowy”

– Po meczu z Florą wiele osób gratulowało mi fotografii, którą ci zrobiłem. „Stary, to zdjęcie roku” – tak to mniej więcej wyglądało. Uchwyciłem twoją wielką radość po golu i rozpacz jednocześnie, kiedy źle wylądowałeś na prawej nodze. I wiesz, co Bartek? Wolałbym nigdy tego zdjęcia nie zrobić, a żebyś ty był zdrowy – mówi […]
26.07.2021
Brama dnia
26.07.2021

Straka na wiwat czy Elton technicznie? | BRAMA DNIA

We wczorajszej “Bramie dnia” wręcz miażdżący triumf Marcina Robaka. Jak będzie dzisiaj? Do głosowania zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. GABOR STRAKA VS METALURG (26.07.2012) “Brawo za próbę” – jeden ze standardowych tekstów komentatorów piłkarskich po kompletnie nieudanym i bezsensownym strzale z dalszej odległości. Na ogół oczywiście nie ma najmniejszych powodów do owacji, bo […]
26.07.2021
Brama dnia
25.07.2021

Akrobacja Robaka czy precyzja Hamalainena? | BRAMA DNIA

Wczoraj w “Bramie dnia” zatriumfował Jan Vlasko. Dzisiaj w szranki stają natomiast Marcin Robak i Kasper Hamalainen. Zapraszamy do głosowania wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. MARCIN ROBAK VS KARABACH (25.07.2013) Trzeba oddać Piastowi Gliwice, że nie poddał się bez walki w dwumeczu z Karabachem Agdam, klubem tak morderczym dla polskich klubów. Wprawdzie w […]
25.07.2021
Kanał Sportowy
27.07.2021

WESZŁOPOLSCY WRÓCILI! – BIAŁEK, PACZUL, ROKI I SMYK od 14

Wróciła #Ekstraklasa, a wraz z nią #Weszłopolscy! Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski i Damian Smyk omawiają najważniejsze wydarzenia 1. kolejki polskiej ligi! Zapraszamy! 
27.07.2021
Ekstraklasa
24.07.2021

“Piłkarze traktują Górnik Łęczna jako siedemnastą opcję”

– Są zawodnicy na rynku polskim, którzy nie mają klubu – ja bym ich chętnie widział w Górniku Łęczna. Ale musimy stanąć w kolejce. Z numerem siedemnaście albo osiemnaście. Może ktoś tam ich poodrzuca, to wtedy zdecydują się na Górnik Łęczna. Może to śmieszne, ale z drugiej strony trochę smutnawe. Kurczę, chciałbym takiego Waleriana Gwilię […]
24.07.2021
Weszło
23.07.2021

Skarb Tetryków na Ekstraklasę 21/22. Od 12:00!

W dzisiejszym odcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski przygotują video skarb Ekstraklasy, w którym pogadają o każdym klubie. Zapraszamy. Poniżej spis treści: 0:00 SIEMANKO Z RĘKĄ NA SERCU 4:49 GÓRNIK ŁĘCZNA. CZY LUBELSZCZYZNA BĘDZIE WDZIĘCZNA 10:14 TERMALICA. CZYSTA KARTA, NOWY SŁOŃ 16:16 RADOMIAK. BAMBOLEO, BANASIKAO, CANARINHO, ELISBOAO 22:45 STAL. BUDZIK BUDZIK BUDZIK, […]
23.07.2021
Felietony i blogi
22.07.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Dużo trąbi się w ostatnich dniach o gruntownych zmianach w futbolu. Wiemy już, że coś tam palnęło Mundo Deportivo, że dementowała FIFA – zgadzam się, że trochę z dużej chmury mały deszcz. Może oblicze sezonu ogórkowego. Ale może i nie, bo sprawa jest, bez względu na to, czy Future Cup było pod egidą FIFA czy […]
22.07.2021
Ustaw ligę
21.07.2021

Stałe fragmenty, Cracovia i Emreli. Milewski w Ustaw Ligę

Moim największym sukcesem w historii Ustaw Ligę było zakupienie za grosze Dawida Kownackiego, który potem miał przełomową rundę, a także rozkręcenie mody na Zaura Sadajewa. Prawda jest taka, że niewiele w tej grze daje mi tyle frajdy, co wytypowanie kogoś, na kogo mało kto by przed rundą stawiał, a kto potem robi doskonałe liczby. I […]
21.07.2021
Weszło
16.07.2021

Bulwersująca sprawa: nie odpadamy z pucharów | Dwaj zgryźliwi tetrycy #29

Kolejny piątek, kolejny odcinek Tetryków. Zapraszają Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski. Poniżej spis treści. 0:00 OPOWIEŚĆ O ANDRZEJU VOIGCIE, KTÓRY CHCIAŁ KUPIĆ WSZYSTKO 1:56 GENIALNE POMYSŁY ANDRZEJA VOIGTA: KOSZULKI MAŁECKIEGO W ŁKSIE. CHOĆ MAŁECKI NIE GRAŁ W ŁKSIE 2:46 GENIALNE POMYSŁY ANDRZEJA VOIGTA: KONCERT ŻONY W PRZERWIE DERBÓW 7:40 ANDRZEJ VOIGT A MOZAMBIK 8:40 ANDRZEJ […]
16.07.2021
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Guess who
Guess who
1 miesiąc temu
  1. tą kreatywność rodziców – kreatywność.
  2. jak górował nad Belgami – Szwajcarami raczej.

Wiem, czepiam się, ale bez złośliwości. Dobry artykuł dobrego autora zasługuje na brak nawet takich drobnych wpadek. To nie są ledwo poskładane w kupę wypociny Kowala.

maaciekw
maaciekw (@maaciekw)
1 miesiąc temu

sami piraci drogowi na ulicy

Flałer
Flałer
1 miesiąc temu

Wloskie kluby to słabiaki w europie, a glownie z nich maja kadrowiczów. Tucja nawet nie piernela.
Belgia to potega składu i to bez de Bruyne i Hazarda. Rosja w 2 połowie miała jakies strzaly.

Matematyke zostawiam wam. Jakby polska zagrala jak turcja bigosu by nie starczyło dla januszy.

Gościu
Gościu
1 miesiąc temu

Super felieton Leszku, mnie to wczoraj konkretnie przygniotło, to było czołowe zderzenie świata doczesnego (piłki) z czymś, o czym myślę często, i dla czego piłka była do tej pory jedną ze skuteczniejszych odskoczni (śmiercią).

kopinavave
kopinavave
1 miesiąc temu
Reply to  Gościu

Życie upływa. Kostucha grasuje. W piątek życie stracił właściciel sklepu obok. Coś robił koparką był sam. Do niego karetka jechała godzinę.

Erikssen miał fart. Wie o tym na pewno

fakty po faktach
fakty po faktach
1 miesiąc temu

nuda. wiadomo, że w życiu pewne są: śmierć i podatki. wiadomo, że w życiu trzeba przeć do przodu, a nie stać w miejscu. no i?

Naturszczyk83
Naturszczyk83
1 miesiąc temu

Dobry artykol, tez czasem ogladam stare filmy I sie zastanawiam nad zyciem. Jak kierowca trucka powinienem nawet codziennie . Pilka juz mnie tak nie interesuje, ale otoczka jest ciekawa zwlaszcza przy duzych turniejach. Studiowalem kiedys stos miedz to tym bardziej mnie kreci..
Pozdrawiam

kopinavave
kopinavave
1 miesiąc temu
Reply to  Naturszczyk83

To jak się tak zastanawiasz to zastanów się nad swoją ortografią. To możesz zrobić na szybko

Naturszczyk83
Naturszczyk83
1 miesiąc temu

…ciagnal Pan ten wywod I myslalem ze kamera zarejestruje moment kataklizmu.
Widzial Pan filmy z N. York I Los Angeles late 30te..? Ciekawe czy za kolejne 70 lat beda nas wspominac.Chociaz moze sie myle.

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
1 miesiąc temu

Leszek w formie, warto codziennie zajrzeć. Az sie przypomńialy te teksty jak byl jeszcze kawalerem i mial pustszą lodówkę, a wiadomo, ze artysta głodny artysta płodny

EmilyMartinez
EmilyMartinez
1 miesiąc temu

Google płaci za każdą osobę za każdą godzinę pracy online w domu. W tym miesiącu z łatwością otrzymałem 23 000 $, a co tydzień zarabiam od 5 000 do 8 000 $ w internecie. Każda osoba dołącza do tej pracy z łatwością, po prostu otwórz tę witrynę i postępuj zgodnie z instrukcjami …..

Odwiedź tutaj … ….     https://Www.Work85.Com

Suche Info
27.07.2021

Alderweireld odszedł z Tottenhamu do Kataru

Toby Alderweireld oficjalnie przechodzi z Tottenhamu do katarskiego Al-Duhail. Kluby osiągnęły porozumienie w sprawie transferu. Według medialnych doniesień kwota transakcji wyniosła 15 mln euro. Obrońca reprezentacji Belgii spędził w Tottenhamie sześć lat po przyjściu z Atletico. Dla klubu z Londynu rozegrał 236 meczów, w których strzelił 9 goli. Żadnego trofeum nie zdobył, ale w 2019 roku […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Ferdinand: Varane musi być gotowy na to, że w Anglii czasem jest kopanina

Transfer Raphaela Varane’a z Realu Madryt do Manchesteru United jest już praktycznie pewny, więc pierwsi eksperci zaczynają go oceniać. Rio Ferdinand jest dobrej myśli co do Francuza, ale uważa, że jedna rzecz będzie dla niego wyzwaniem.  – Varane będzie musiał zrozumieć, że w Anglii gra się inaczej niż gdzie indziej. Czasami jedziesz do takich miejsc […]
27.07.2021
Anglia
27.07.2021

Witajcie w Derby County, krainie absurdów

Na froncie stadionu Pride Park umieszczono gigantyczną grafikę przedstawiającą kilku piłkarzy Derby County oraz ich trenera – Phillipa Cocu. Obraz ten przetrwał zwolnienie Holendra, tymczasową robotę Wayne’a Rooneya, podpisanie stałej umowy z Rooneyem i kilka miesięcy pracy rzeczonego. Zdjęto go dopiero na koniec sezonu 2020/21. Witajcie w Derby County, krainie absurdów, krainie przeklętej. Gdy szeregi […]
27.07.2021
Kanał Sportowy
27.07.2021

WESZŁOPOLSCY WRÓCILI! – BIAŁEK, PACZUL, ROKI I SMYK od 14

Wróciła #Ekstraklasa, a wraz z nią #Weszłopolscy! Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski i Damian Smyk omawiają najważniejsze wydarzenia 1. kolejki polskiej ligi! Zapraszamy! 
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

“FF” jednak przyzna Złotą Piłkę za rok 2020? Szansa dla Lewandowskiego

“France Football” nie przyznał Złotej Piłki za rok 2020, tłumacząc to zawirowaniami w niektórych rozgrywkach z powodu koronawirusa. W praktyce oznaczało to tylko tyle, że liga francuska nie dokończyła sezonu. Decyzja gazety była powszechnie krytykowana, ponieważ podjęto ją bardzo szybko, na początku całego zamieszania. Siłą rzeczy nie spodobała się ona również w Polsce, bo faworytem […]
27.07.2021
Kozacy i badziewiacy
27.07.2021

Nowi w lidze? Prędzej kozacy niż badziewiacy

W trakcie pierwszej kolejki Ekstraklasy siłą rzeczy większą uwagę przykładaliśmy do nowych graczy, wyłapując potencjalnych kozaków i oczywiście badziewiaków. Pierwsze wrażenie nie jest najgorsze – dłuższa kolejka ustawiła się do pierwszej drużyny. Nie tak długa, że jej koniec można stracić z pola widzenia, wystarczą ręce, by wszystkich policzyć na palcach, ale jednak.  Ostatecznie do premierowego […]
27.07.2021
Brama dnia
27.07.2021

Drybling Onomaha czy przewrotka Moreno? | BRAMA DNIA

Wczoraj w “Bramie dnia” bezproblemowo zatriumfował Elton. Dzisiaj mamy dla was natomiast kolejne spektakularne propozycje, choć tym razem akurat niezwiązane z polskim podwórkiem. Skoczymy do Wielkiej Brytanii i do Chin. W podróż zapraszamy was wraz z Gatigo. JOSHUA ONOMAH VS CARDIFF (27.07.2020) Play-offy na zapleczu angielskiej ekstraklasy na ogół przynoszą sporo emocji i generują masę […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Niesamowite pudło w lidze argentyńskiej [WIDEO]

W meczu 2. kolejki argentyńskiej ekstraklasy Argentinos Juniors pokonali skromnie Newells Old Boys, ale napastnik gospodarzy Nicolas Reniero i tak schodził z boiska niepocieszony. Wszystko przez swoje niesamowite pudło w doliczonym czasie gry. Nowy snajper Argentinos przejął piłkę, którą zbyt lekko wycofywał obrońca, minął bramkarza i musiał tylko spokojnie posłać futbolówkę do siatki. Kilka metrów, […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Stępiński jedną nogą w Arisie Limassol

Mariusz Stępiński znajduje się już na ostatniej prostej, żeby zostać wypożyczonym z Hellasu Verona do Arisu Limassol – informują Meczyki.pl. Cypryjczycy zagwarantują sobie prawo pierwokupu polskiego napastnika, który ostatni sezon spędził na wypożyczeniu w Lecce, dla którego strzelił 9 goli w Serie B. Aris Limassol to beniaminek cypryjskiej ekstraklasy, ale niedawno przejął go rosyjski oligarcha, […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

Kwiaty i koszulki piłkarskie

2002 rok. Hampden Park. Półfinał Scottish Challenge Cup. James Allan podciąga spodenki pod sam pępek. Lewoskrzydłowy szkockiego Queen’s Park właśnie strzelił gola Brechin City. Nic to jednak nie dało i popularne Pająki odpadły z rozgrywek. 2009 rok. Hampden Park. Koncert U2 i Glasvegas. James Allan wychodzi na scenę na godzinę przed Bono. Zdejmuje czarne okulary, […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

“Wyczyn” w lidze duńskiej: posłał piłkę poza stadion przy rzucie wolnym [WIDEO]

Nie tylko w polskiej lidze zdarzają się absolutnie kuriozalne sceny. W internecie viralem jest już nagranie rzutu wolnego w wykonaniu Emila Holma z duńskiego ekstraklasowca SonderjyskE. Facet dokonał tego, o czym często się żartuje przy okazji fatalnie wykonanych rzutów wolnych. On faktycznie uderzył z wolnego tak źle, że… posłał piłkę poza stadion. Ciekawe, gdzie wylądowała. […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

Nie zrobić fikołka

Głupio w boksie poddać się przy bandażowaniu rąk, przed założeniem rękawic i wyjściem na ring. Nie wypada wejść na trampolinę do skakania do wody i zrobić w tył zwrot przed podjęciem jakiejkolwiek próby rzucenia się w dół z jednego, z trzech, z pięciu czy kto-tam-wie-ilu metrów. Kijowo przyjść na mecz ping-ponga bez rakietki. Albo na […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Legia rezygnuje z Jurczenki

Ukraińskie media donosiły o poważnym zainteresowaniu Legii Warszawa Władłenem Jurczenką, któremu skończył się kontrakt w Zorii Ługańsk. Jak jednak donosi Legia.net, temat jest już nieaktualny. 27-letni Ukrainiec na papierze wyglądał całkiem ciekawie. Ma na koncie 18 meczów i 3 gole dla Bayeru Leverkusen, a ostatnio dobrze radził sobie w ojczystej ekstraklasie w barwach Zorii. Mimo […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Cztery transfery Górnika Polkowice

Górnik Polkowice w poniedziałek pozyskał czterech nowych zawodników. Szeregi beniaminka I ligi zasilili Marcin Biernat, Maciej Pałaszewski, Dorian Krakowski i Kajetan Szmyt. Obrońca Biernat w ostatnim sezonie rozegrał 28 meczów dla Miedzi Legnica. To doświadczony pierwszoligowiec. Pomocnik Pałaszewski ma na koncie 36 spotkań w Ekstraklasie dla Śląska Wrocław, ale wiosną grał głównie w trzecioligowych rezerwach. […]
27.07.2021
Prasówka
27.07.2021

Mamrot: Nie miałem poczucia, że wracam za szybko

We wtorkowej prasie szału nie ma. Na pierwszy plan wysuwa się rozmowa z Ireneuszem Mamrotem, ale ona też niczego nam nie urywa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski jest pozytywnie zaskoczony formą naszych pucharowiczów. Pierwsze zaskoczenia przyszły już na otwarciu nowego sezonu. Za nami prawie cała pierwsza kolejka i jestem zdziwiony formą, którą prezentują nasi pucharowicze. Dotychczas […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

NAJLEPSZE TRANSFERY DO EKSTRAKLASY 2021/22 | Smykałka #13

27.07.2021
Suche Info
26.07.2021

Milik nie zagra w pierwszym meczu Ligue 1

Arkadiusz Milik jest wielkim pechowcem. Z powodu kontuzji łąkotki był zmuszony opuścić Euro 2020. Kiedy wróci na boisko? Jak informuje Wirtualna Polska, Arkadiusz Milik od półtora miesiąca nie brał udziału w żadnych treningach piłkarskich. Ćwiczył w specjalistyczny sposób, według specjalnej rozpiski, żeby przesadnie nie obciążać łąkotki i nie ryzykować ewentualnych dalszych powikłań. Rehabilitacja ponoć przebiega […]
26.07.2021
Suche Info
26.07.2021

Hertha sprowadza konkurenta dla Piątka

Krzysztof Piątek leczy kontuzję. Według informacji niemieckiego dziennika Bild wróci do gry w połowie września, ale to wizja optymistyczna, bardziej realistyczny wydaje się październik. Czy od razu będzie w formie? Pewnie nie, będzie potrzebował czasu i zaufania. Tymczasem Hertha Berlin sprowadza mu konkurenta.  Hertha Berlin are set to sign Stevan Jovetic as free agent, as […]
26.07.2021