post
Avatar

Opublikowane 11.05.2021 15:54 przez

Jan Piekutowski

Anglicy są przyzwyczajeni do upadku dużych marek, być może nawet bardziej niż Polacy. Przypadki Sunderlandu i Portsmouth to oczywiście najbardziej medialne historie, ale konsekwentnie, rok w rok, do tego grona dołącza ktoś nowy. Tym razem wypadło na Sheffield Wednesday, które spadło z Championship nie do końca z powodów boiskowych. 

Jeśli Kraków i Sheffield miałyby zostać miastami partnerskimi, to nie byłaby to relacja budowana na zasadzie podobieństw. Z jednej strony jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, z drugiej przemysłowa perła Anglii. Jedni mają Roberta Makłowicza, drudzy nie mają. Tutaj Zbigniew Wodecki, tam Joe Cocker. Tutaj bliskość gór i południe, tam centrum kraju. Jedynym punktem wspólnym jest obecność dwóch dużych klubów – Sheffield United i Sheffield Wednesday oraz Wisła Kraków z Cracovią.

Na tym jednak nie koniec, bo w powiązania futbolowe można iść nieco szerzej. Bo przecież Cracovia grała w piłkę mało apetycznie, bazując w dużej mierze na stałych fragmentach. Tak samo czyniło Sheffield Wednesday, które pod względem bramek zdobywanych ze stojącej piłki lub po wyrzutach z autu, było jedną z najsilniejszych ekip w Championship. Co więcej, oba te kluby zostały ukarane, oba zaczęły bieżący sezon z ujemnym dorobkiem punktowym.

Załóż konto w Fuksiarz.pl i postaw na siebie!

Pasy musiały odrabiać pięć oczek straty. The Owls nieco więcej, bo sześć. Jednakże mimo tej subtelnej różnicy, zupełnie różne są końcowe losy obu klubów. Podopieczni Michała Probierza na spokojnie utrzymali się w Ekstraklasie, wykorzystując słabość innych rywali. Sheffield Wednesday tyle szczęścia nie miało i chociaż walczyło dzielnie, nie zdołało w pełni odpracować swojej kary i musi pogodzić się ze spadkiem do League One.

Jak doszło do tego, że tak zasłużony klub został zdegradowany nie tyle przez wzgląd na kwestie boiskowe, co w związku z zakulisowym działaniem? Kto jest odpowiedzialny za to, że Hillsborough stanie się areną angielskiej trzeciej ligi? Czy Sheffield Wednesday musi martwić się o swoje istnienie? Pytań jest mnóstwo, pewnych odpowiedzi znacznie mniej.

Wielkie marzenia Sheffield Wednesday

W 2015 roku doszło do przejęcia klubu. Kontrowersyjny Serb – Milan Mandarić – sprzedał Sheffield Wednesday po pięciu latach rządów. Był to jego trzeci projekt na Wyspach – wcześniej przyczynił się do ostatecznego upadku Portsmouth, a z drugiej strony wydatnie pomógł Leicester City w wywalczeniu awansu z League One. Znalazł też dobrego inwestora, bowiem klub z King Power Stadium przeszedł ostatecznie w ręce legendarnego już Vichaia Raksriaksorna.

W wypadku Sheffiled Wednesday też wydawało się, że Mandarić wybrał dobrze. Dejphon Chansiri wyłożył blisko 38 milionów funtów, by stać się właścicielem The Owls i od początku miał wielkie plany. Chociaż patrząc na poczynione przez niego ruchy, były to raczej wielkie marzenia. Tajski biznesmen zapowiedział, że w ciągu dwóch lat klub trafi do Premier League. Od tamtego czasu minęło już sześć lat, a jedyną zmianą w egzystencji Sheffield jest tegoroczny spadek.

 • 2014/15 – 13. miejsce
 • 2015/16 – 6. miejsce, finał play-offów
 • 2016/17 – 4. miejsce, półfinał play-offów
 • 2017/18 – 15. miejsce
 • 2018/19 – 12. miejsce
 • 2019/20 – 16. miejsce
 • 2020/21 – 23. miejsce, spadek

Nie da się ukryć, że Sheffield Wednesday było blisko w 2016 roku, gdy ostatecznie zostali pokonani przez Hull City. Jednorazowy wyskok jest jednak chyba zbyt skromnym powodem do tego, by Dejphon Chansiriego chwalić, tym bardziej, jeśli jego ruchom w ciągu ostatnich czterech lat.

Można bowiem odnieść wrażenie, że Tajowi skończyła się cierpliwość. Swoje najlepsze wyniki The Owls osiągali pod batutą Carlosa Carvalhala, który dwa razy wprowadził ich do baraży, raz robiąc z tego niemałą sensację. Portugalczyk dostał bowiem skład budowany na krótkich wypożyczeniach, nie zaś na zawodnikach, którzy w pierwszym założeniu mieli na Hillsborough spędzić kilka lat. Trudno na tym stworzyć coś ciekawego, a jednak Carvalhal dał radę.

Kto wygra play-offy do Premier League? Sprawdź kursy na Fuksiarz.pl!

Swoją pracę kontynuował dalej, mimo dwóch nieudanych podejść. Z roku na rok Sheffield Wednesday kończyło jednak ligę wyżej i wierzono, że w sezonie 2017/18 w końcu zajmą lokatę premiowaną bezpośrednim awansem. Niestety, zderzenie z rzeczywistością było bardzo brutalne. Portugalczyk opuścił klub za porozumieniem stron w wigilię Bożego Narodzenia, dzień po porażce z Boro 1:2. Zostawił zespół na rozczarowującym piętnastym miejscu.

Wówczas uruchomiono jedną z większych karuzeli jakie widziała Championship. Chansiri nie miał najmniejszych oporów przed tym, by testować kolejnych szkoleniowców. Od czasu Carvalhala, w Sheffield pracowało pięciu “stałych” szkoleniowców. Tylko jeden z nich – Gary Monk – utrzymał posadę przez dłużej niż rok i tylko Anglik poprowadził The Owls przynajmniej w 50 spotkaniach.

W tej sytuacji trudno mówić o stabilizacji i budowaniu czegoś z głową. Takie praktyki mogą przechodzić w mniej poważnych ligach i w Watfordzie, ale na tym wyjątki się kończą. Przez ostatnie półtora roku Sheffield Wednesday wygrało szesnaście meczów. Szesnaście. A mimo tego do ostatniej kolejki walczyli o utrzymanie w Championship, prawie zrzucając Derby County na dno futbolowego piekła.

Nie trzeba tutaj specjalnie gdybać. Fakt, że Sheffield miało aż sześć odjętych punktów na starcie tego sezonu, miał kolosalny wpływ na ich spadek. Jeśli obyłoby się bez tak dotkliwej kary, mogliby spokojnie pozostać na zapleczu angielskiej ekstraklasy, bez przywiązywania tak dużej wagi do ostatniej kolejki. Ale tak się nie stało i muszą przygotować się na życie po życiu. To Dejphon Chansiri zgotował im ten los.

Dlaczego Sheffield Wednesday spotkała tak duża kara?

Problemy poza boiskiem zaczęły się w 2018 roku, gdy Taj był już właścicielem Sheffield od trzech lat. Próżno więc w tej sytuacji zrzucać winę na Milana Mandaricia.

Zasady finansowego funkcjonowania klubów English Football League są teoretycznie bardzo proste. W Championship kluby nie mogą kończyć roku rozliczeniowego na minusie większym niż 39 milionów funtów w ciągu trzech lat. Sheffield Wednesday w samym sezonie 2016/17 było stratne ponad 20 milionów. Jak nie trudno się spodziewać – polegli z bezlitosną księgowością i zaczęły się problemy.

Najpierw rzucono im zakaz transferowy na lato, później zaś karę zwiększono do tego stopnia, że klub musiał prosić EFL o zgodę nie tylko na zarejestrowanie nowego piłkarza, ale także przedłużenie umowy z obecnym. Okazuje się, że była to całkiem rozsądna praktyka ze strony ligowych władz, gdyż w 2019 roku klub zalegał z wypłatami od… 18 miesięcy.

Jednak jak można się domyślić embargo transferowe to jedno, a ukaranie kogoś minusowymi punktami to drugie. Czy The Owls kupowali mecze w latach 90? Nie. Sześć punktów na starcie tego sezonu odjęto im oczywiście w związku z malwersacjami, których próbował dokonać Dejphon Chansiri. I tak mieli sporo szczęścia, bo kara miała być dwa razy wyższa.

Sheffield Wednesday pod wodzą tajskiego biznesmena nie potrafiło bowiem wyjść na prostą. Jasne, przekroczenie limitu 39 milionów w trzy sezony jest niepokojące, lecz znacznie mniej niż to, że ta sytuacja miała się zapętlać w przyszłości. Gdy wierchuszce klubu w oczy zajrzało widmo identycznego scenariusza, Chansiri próbował sprzedać Hillsborough. Swojej firmie.

Zacznij obstawiać zakłady w Fuksiarz.pl!

Chciał w ten sposób ominąć problemy związane z finansowaniem, co oczywiście nie spodobało się EFL, które weszło z klubem na drogę sądową. Pierwszą sprawę Sheffield przegrało i groziło im odjęcie aż dwunastu punktów. Apelacja była jednak skuteczna i The Owls otrzymali “jedynie” połowę tej kary.

Nie zmienia to rzecz jasna faktu, że doprowadziło to do ich spadku z Championship. Anonimowi piłkarze w rozmowie z portalem The Athletic podkreślają również, że ciągłe embarga transferowe i przedłużająca się walka prawna (Sheffield walczyło z EFL w sądzie przez dwa lata), przyczyniły się do stagnacji. Szatnia nie miała dopływu świeżej krwi, a sami zawodnicy nie wiedzieli na czym stoją. Kontrakty były w próżni, zaś wypłaty niekonsekwentnie realizowane.

Wiem, że wiele osób patrzy na to z góry, mają nas za rozpieszczonych ludzi, ale nie możemy na to nic poradzić. Piłkarze mają domy warte miliony funtów, na które wzięli wysokie kredyty hipoteczne. W sytuacji, w której nie otrzymują pensji, grozi im niewypłacalność. Na czas zapłacono może pięciu, sześciu piłkarzom. Wszyscy, którzy zarabiali powyżej pewnego poziomu, zostali pozbawieni tej gotówki. To naprawdę nas dotknęło” – powiedział jeden z piłkarzy The Owls w rozmowie z Nancy Frostick.

W pewnym momencie sytuacja była tak napięta, że zawodnicy odmówili wyjazdu na najbliższy mecz do Londynu. Ruszyli się z miejsca dopiero wtedy, gdy otrzymali stosowne zapewnienie co do swoich pensji. Nadal jednak kiełkowało w nich poczucie odrzucenia.

Statek bez kapitana

Dejphon Chansiri na początku swojej przygody uchodził za człowieka bardzo kontaktowego. Chętnie odpowiadał na pytania dziennikarzy, nie izolował się tak, jak choćby rodzina Glazerów. Doskonale posługiwał się angielskim, który z racji prowadzonych biznesów, był dla niego drugim językiem. Nagle jednak zapominał wszelakich podstaw, gdy miało dojść do komunikacji z osobami powiązanymi z Sheffield Wednesday.

Komunikacji na Hillsborough po prostu nie było.

Chansiri otoczył się zaufanymi ludźmi już na początku i to na ich barkach pozostawił cały ciężar załatwiania spraw personalnych. Jednocześnie tajski właściciel pozostaje przekonany o swojej nieomylności. Od dwóch lat w klubie nie ma dyrektora wykonawczego, nie mówiąc już o zatrudnieniu dyrektora sportowego. Poza Chansirim, jedyną osobą, która może cieszyć się takim stanowiskiem, jest John Redgate, będący – o zgrozo – dyrektorem finansowym.

Tak wąska kadra rodziła komiczne wręcz problemy. Sheffield oczywiście ogłaszało, że jest wakat na danym stanowisku i można na nie aplikować. Szkopuł w tym, że nikt nie wiedział, gdzie ma to zrobić. Jak donosi The Athletic, przedsiębiorcy kontaktowali się z dziennikarzami w sprawie dojścia do kogoś z włodarzy The Owls. Patologia.

Na tym oczywiście nie koniec, bo Sheffield ma też kłopot z komunikowaniem się z osobami, które już tam pracują. Przykłady dobrze ilustruje wspomniany już The Athletic:

 • rozmowy a temat kontraktów toczone są przez WhatsApp
 • prawa ręka właściciela – Amadeu Paixao – jest jedynym człowiekiem, z którym można się skontaktować, nawet w sprawie tak palących spraw jak transfery
 • zarząd panicznie nie chce sprzedawać swoich zawodników, działacze potrafią ukrywać się w hotelu (w ostatnich latach Sheffield puściło sześciu piłkarzy za łączną sumę ~8 milionów funtów)
 • Carlos Carvalhal twierdził, że sprowadzono mu piłkarzy numer 4 i 5 z jego listy, bo tak uznał właściciel

A to pewnie tylko wierzchołek góry lodowej, w którą uderzyło Sheffield Wednesday. Pozbawieniu odpowiedniej komunikacji na szczytach klubowej hierarchii, po prostu nie mogli utrzymać się w tak trudnym dla nich sezonie. Spadek do League One może oczywiście podziałać odświeżająco, lecz kibice boją się, iż klub podzieli losy nie Hull City, które już wraca do Championship, lecz Sunderlandu i Portsmouth. Mają ku temu określone powody.

Mroczna melodia przyszłości

Rozliczenie za sezon 2018/19 wykazało, iż Sheffield Wednesday ponownie wygenerowało straty przekraczające 15 milionów funtów.

Stosunek gigantycznych wynagrodzeń – wszak The Owls pozostawali jednym z najbardziej hojnych pracodawców – do obrotów wynosi 160%.

Pensje zawodników po spadku spadną nawet o 50%, co może spowodować masowy exodus z Hillsborough i utrudnioną walkę o powrót.

To kolejne trzy ciosy, które muszą przyjąć osoby związane z klubem. Pewnie zdołają je wytrzymać, ale nie przez bardzo długi czas. Sheffield Wednesday chyli się ku upadkowi, musi zaciągać pożyczki, by spłacić swoich piłkarzy. Niedługo może runąć, tak jak na murawę runęli zawodnicy, po tym, jak z rzutu karnego trafił Mike Waghorn i wyrównał stan rywalizacji The Owls z Derby County. Ktoś musi spaść, by utrzymać mógł się ktoś*. Szkoda jedynie, że taka marka jak Sheffield robi to w tak nieprzystających okolicznościach.

*EFL rozpatruje możliwość ukarania Derby County tak, jak miało to miejsce w wypadku Sheffield. Prawdopodobnie jednak kara będzie obowiązywała od przyszłego sezonu, a prawo nie zadziała wstecz. 

Fot.Newspix

Jan Piekutowski

Opublikowane 11.05.2021 15:54 przez

Jan Piekutowski

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Anglia
02.06.2021

Sergio Aguero w Barcelonie? Zmiennik dobry, na pierwszy skład za późno

Czy Manchester City będzie tęsknił za Sergio Aguero? Oczywiście, w końcu to ich najlepszy napastnik w historii. Tęsknota wyrażana jednak będzie wobec zawodnika sprzed kilku sezonów, nie tego, który zaliczył gorzkie rozstanie w przegranym finale Ligi Mistrzów. Do Barcelony odchodzi wciąż Sergio Aguero, lecz jest to cień dawnej argentyńskiej gwiazdy.  W ciągu niespełna tygodnia widzieliśmy […]
02.06.2021
Anglia
30.05.2021

Chelsea wygrała Ligę Mistrzów, ale to Brentford zarobiło wczoraj więcej

Oczy całego piłkarskiego świata skierowane były wczoraj na Portugalię. Finał Ligi Mistrzów, wielkie wydarzenie. Prestiż całej imprezy ma gigantyczne rozmiary, wielu – o ile nie całość – adeptów sztuki piłkarskiej marzy o tym, by w takim meczu zagrać. Jednocześnie jest to mecz, w którym zwycięzca dostaje dziesięć razy mniej nie triumfator baraży Championship. Brentford awansowało […]
30.05.2021
Anglia
29.05.2021

Kibicowski dwugłos przed finałem Ligi Mistrzów

Finał Ligi Mistrzów zbliża się coraz większymi krokami. To nie tylko święto angielskich kibiców obu tych drużyn, ale też okazja do radości dla polskich fanów Manchesteru City i Chelsea. Jakie mają obawy przed zbliżającym się meczem? Kogo z drużyny rywala boją się najbardziej? Na co liczą? Kto może być kluczową postacią? O tym porozmawialiśmy z […]
29.05.2021
Anglia
28.05.2021

“Spodziewam się ciężkiego meczu, ale uważam, że Manchester City wygra”

Czy Manchester City nie obawia się, że nie ma napastnika w dobrej formie? Kto mógłby zastąpić Sergio Augero? Dlaczego transfer Harry’ego Kane’a byłby sprzeczny z polityką transferową klubu? Dlaczego kibic Manchesteru City nie może być spokojny przed żadnym meczem Ligi Mistrzów? Czy w minionym sezonie były powody do utrapień? Jak ważny jest Ruben Dias? Na […]
28.05.2021
Anglia
27.05.2021

XI sezonu Premier League. Najlepsi z najlepszych

Pora na koniec serii podsumowań minionego sezonu ligi angielskiej, wszak pojutrze finał Ligi Mistrzów, nie ma czasu na pierdoły. Dlatego dzisiaj będzie konkret, który w dodatku zwykle wywołuje najwięcej kontrowersji. Jedenastka sezonu Premier League, najlepsi z najlepszych zawodników w najwyższej klasie rozgrywkowej na Wyspach.  Żeby jednak było nieco bardziej sprawiedliwie, nie wyróżniliśmy tylko jedenastu graczy. […]
27.05.2021
Anglia
26.05.2021

Największe rozczarowania transferowe minionego sezonu Premier League

Wczoraj zajęliśmy się największymi oczarowaniami transferowymi w Premier League. Dziś zatem przyszła kolej na te transfery, które rozczarowały nas najbardziej. Tak jak w poprzednim zestawieniu, tak tutaj konkurencja była naprawdę mocna.  Już teraz wiemy, że przynajmniej w jednym wypadku będzie przynajmniej kontrowersja, bo z okazji kupienia tego piłkarza, nie cieszył się praktycznie nikt. No może […]
26.05.2021
Weszło
11.06.2021

Rybus: “My sami nie wiemy, jaki będzie skład na Słowację”

– Wydaje mi się, że i na prawej i na lewej stronie defensywy mamy zawodników, którzy grywali już w tym systemie w klubach. Nie jest problemem wystąpić czy to w czwórce, czy w trójce obrońców. W poprzednich meczach nie wyglądało to tak, jak wy byście oczekiwali i my byśmy chcieli, ale mam nadzieję, że na […]
11.06.2021
Piłka nożna
11.06.2021

20 sekund od złota. Reprezentacja Włoch na Euro 2000

“W ciągu dwudziestu sekund los może z tobą zrobić wszystko” – napisał w swojej autobiografii Dino Zoff. 2 lipca 2000 roku los rzeczywiście okrutnie obszedł się z ówczesnym selekcjonerem reprezentacji Włoch, a także z dowodzonym przez niego zespołem. Na dwadzieścia sekund przed końcowym gwizdkiem finału mistrzostw Europy ekipa Italii prowadziła z Francją 1:0 i wydawało […]
11.06.2021
1 liga
08.06.2021

Bartnicki: “Świadomie odmłodziliśmy i spolonizowaliśmy zespół”

– Świadomym naszym działaniem przed sezonem było spolonizowanie zespołu i odmłodzenie go. Nie chodzi tu oczywiście o ksenofobię, ale tak chcieliśmy to zbudować. Były takie momenty za kadencji trenera Tarasiewicza, gdy średnia wieku wyjściowej jedenastki wynosiła w naszym zespole grubo ponad 30 lat i to w naszej ocenie była droga donikąd – powiedział Leszek Bartnicki, […]
08.06.2021
1 liga
08.06.2021

Dudek: “Przypisywanie mi dwóch spadków w jednym sezonie jest krzywdzące”

– Wzięliśmy się bardzo mocno do pracy. Zaczynając od podstawowych rzeczy, czyli taktyki i dyscypliny w graniu. Sandecja w dziesięciu meczach straciła 29 bramek. Dlatego pierwsze co zrobiliśmy to poprawa gry w destrukcji. I to się opłaciło – powiedział Dariusz Dudek w ostatnim odcinku Weszłopolskich. Zapraszamy do lektury wywiadu z trenerem Sandecji Nowy Sącz. Prowadził […]
08.06.2021
Ekstraklasa
07.06.2021

Adrian Gula. Słowacki rewolucjonista

Adrian Gula został trenerem Wisły Kraków. Co to za gość? Na pewno nie nazwiemy go anonimem, skoro już parę lat temu przewijał się w kontekście ewentualnej pracy w Legii Warszawa. I mimo że do stolicy ostatecznie nie trafił, kibice w Polsce nie mogli stracić go z radarów, bo o jego sukcesach za południową granicą było […]
07.06.2021
1 liga
06.06.2021

Co za sezon 1. ligi! Nadal nie wiemy kto awansuje i jakie będą pary w barażach

Kolejka do końca rozgrywek i nadal nie znamy ani jednego beniaminka Ekstraklasy. Tak, ten sezon na pewno będziemy pamiętać latami. Zwłaszcza że za moment dogrywka w postaci baraży, a tam także spotkamy niemal same znaki zapytania. Co jeszcze może się stać na finiszu i jak wpłynie to na wspomnianą dogrywkę w walce o awans? Patrzymy w […]
06.06.2021
Weszło
12.06.2021

Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie (2)

Wielu próbowało przekonywać, że żyć się nie tylko da, ale nawet warto. Życie jako takie opiewano w wierszach, powieściach. Piosenkach, serialach. Reklamach produktów na potencję, abecedariuszach. Opowieściach przy wódce i zakąsce, filmach jak “Big Fish”. Większości się nie udało. Przynajmniej nie na dłuższą metę. I trudno się dziwić. Temat jest oporny.  Ale w zgodnej opinii, […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Białek z St. Petersburga: Panie Ceferin, głupia sprawa

Gdy oglądałem mecz Włochów z Turkami w strefie kibica na Placu Koniuszennym – wypełnionej może nie po brzegi, ale naprawdę solidnie – zacząłem się zastanawiać: czy to nie głupota, że mecze w Sankt Petersburgu obejrzy tylko połowa trybun? I czy istnieje jakiś konkretny powód, dla którego Rosjanie mieliby nie zapełnić stadionu w stu procentach? Przebywam […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

ARENA WSTYDU | EUROVLOG #2

12.06.2021
Brama dnia
12.06.2021

Figo szokuje Anglików, a Błaszczykowski Rosjan. Głosujcie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu uznaliście, że “Bramę dnia” zdobył Antonio Conte podczas pierwszego meczu Włochów na Euro 2000. Dzisiaj również wyciągnęliśmy dla was smaczek z belgijsko-holenderskiego turnieju. I mamy również wspomnienie z Euro 2012. Zapraszamy do wyboru “Bramy dnia” wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. JAKUB BŁASZCZYKOWSKI VS ROSJA (2012) Dokładnie dziewięć lat temu reprezentacja […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Ostatni taki samuraj (2)

Nie jestem zdziwiony, że wielu denerwował. Przy czym doskonale zdaję sobie sprawę, że zdecydowanie lepiej pasowałby tu jakiś soczysty wulgaryzm. Pewnie gdyby piłkarz z podobnym stosunkiem do swojego zawodu trafił się w moim ukochanym klubie, powiesiłbym sobie na ścianie tarczę do rzutek z jego fotografią. A przecież mój ukochany klub jest mimo wszystko odrobinę mniej […]
12.06.2021
Prasówka
12.06.2021

Boniek: Kapustka? Sousa uznał, że dwa gole i dwie asysty w lidze to za mało

Sobotnia prasa tym razem w nieco okrojonej formie ze względu na problemy platformy, z której pobieramy gazety. Ale i tak kilka ciekawych rzeczy dotyczących reprezentacji się znalazło, jest też duża rozmowa z Łukaszem Piszczkiem.  PRZEGLĄD SPORTOWY Zmiana sposobu gry reprezentacji pokazała problemy na bokach pomocy. (…) Rybus mógłby zagrać na lewej stronie, lecz przez pół […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Mistrzowie drugiego planu – nieoczywiści bohaterowie Euro 2020. Grupy D-F

Obowiązek obowiązkiem jest, piosenka musi posiadać tekst. Euro też ma swoje zasady – musi wszak posiadać swoich bohaterów, czasami takich nieoczywistych, przynajmniej dla przeciętnego widza. 2016 rok to idealny przykład. W finale Mistrzostw Europy piłkę do siatki pakował nie Cristiano Ronaldo, nie Antonine Griezmann, lecz Eder. Chłop który odbił się od Premier League, a w […]
12.06.2021
Weszło
10.06.2021

Mistrzowie drugiego planu – nieoczywiści bohaterowie Euro 2020. Grupy A-C

Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego, wręcza się gdzieś w środku ceremonii. Jak sama nazwa wskazuje – otrzymuje go osoba stojąca z tyłu, nie przebijająca się usilnie do blasku reflektorów. To jednak tylko teoria, bo historia zna przypadki, gdy to zdobywca rzeczonej nagrody “ukradł film”. W 1974 statuetkę zgarnął Robert De Niro (“Ojciec Chrzestny II”) – […]
10.06.2021
Weszło
06.06.2021

Nocą gra koncerty dla 60 tysięcy osób. Za dnia też gra, ale na chwałę Błękitu Cyców

Jaki jest Marcin Miller? Co trzeba robić, gdy jest się wiceprezesem Błękitu Cyców? Ile pisze się przebój, który ma 86 milionów wyświetleń? Jak ściągnąć do siódmej ligi Sergiusza Prusaka? Czy disco-polo to powód do obciachu? Czego może zazdrościć Veljko Nikitoviciowi? Gdzie odczuwa większy stres – w dzień meczowy, czy podczas koncertu dla 60 tysięcy osób? […]
06.06.2021
Weszło
02.06.2021

Jan Kliment piłkarzem Wisły Kraków. Na papierze – przyzwoity transfer

Szeroko, naprawdę szeroko poszła Wisła Kraków przed starem nowego sezonu. Białą Gwiazdę wzmocnił już Alan Uryga, Mateusz Mlyński oraz Aschraf El Mahdioui. Teraz do tego grona dołączył kolejny piłkarz, na papierze wyglądający całkiem obiecująco. Nowym zawodnikiem Wisły Kraków został Jan Kliment, który może nie otrzymuje samych dziesiątek za styl, ale swoje na boisku robi.  Jan […]
02.06.2021
Anglia
02.06.2021

Sergio Aguero w Barcelonie? Zmiennik dobry, na pierwszy skład za późno

Czy Manchester City będzie tęsknił za Sergio Aguero? Oczywiście, w końcu to ich najlepszy napastnik w historii. Tęsknota wyrażana jednak będzie wobec zawodnika sprzed kilku sezonów, nie tego, który zaliczył gorzkie rozstanie w przegranym finale Ligi Mistrzów. Do Barcelony odchodzi wciąż Sergio Aguero, lecz jest to cień dawnej argentyńskiej gwiazdy.  W ciągu niespełna tygodnia widzieliśmy […]
02.06.2021
Weszło
01.06.2021

Marzec: – Wpuszczenie Młyńskiego na boisko byłoby ryzykowne, a nas na to ryzyko nie stać

Dlaczego Mateusz Młyński nie gra? Czy przeszkadza mu drugie boisko w Głogowie? Jakie problemy ma Arka Gdynia? Czy Jarosław Kołakowski ingeruje w skład? Ile szans mają na bezpośredni awans? Z Dariuszem Marcem, trenerem Arki Gdynia rozmawiali Weszłopolscy.  Panie trenerze, jaka jest pana opinia na temat meczu ostatniej kolejki rozgrywanego na boisku bocznym w Głogowie? Jaka […]
01.06.2021
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Miltiadis
Miltiadis
1 miesiąc temu

Bez przesady, mieli 46 kolejek na odeobienie 6 punktów.

piotrek
piotrek
1 miesiąc temu
Reply to  Miltiadis

mieli minus 12 a nie 6.

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu

Kilka razy w tekście wdarł się Sheffield United zamiast Wednesday

T111
T111
1 miesiąc temu

Składnia beznadziejna, plus jak już było wspomniane kilka razy pojawiło się United zamiast Wednesday.

karem benzyna
karem benzyna
1 miesiąc temu

Przeczytajmy to raz jeszcze:
Piłkarze mają domy warte miliony funtów, na które wzięli wysokie kredyty hipoteczne. 
Czy w Anglii nie ma już domów za tysiące funtów, które lepiej nabyć, gdy gra się w niestabilnym finansowo klubie na drugim poziomie rozgrywkowym?

Bart
Bart
1 miesiąc temu

Jedno Sheffield i drugie w dół w jednym sezonie. Kochają się jak bracia?

Suche Info
12.06.2021

Robak: Rozmów dotyczących mojej przyszłości nie było

Marcin Robak po sezonie odchodzi z Widzewa Łódź. Doświadczony piłkarz poinformował o tym za pośrednictwem swojego fanpage’a na Facebooku.  Były król strzelców Ekstraklasy odniósł się do spekulacji dotyczących jego dalszej gry dla Widzewa. – Chciałem przekazać kibicom i podkreślić, że rozmów dotyczących mojej przyszłości nie było. W czwartek zostałem poinformowany przez władze klubu, iż jutrzejszy […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Wojtkowiak kończy karierę, ale zostanie w Lechu

Dzisiejszy mecz II ligi pomiędzy Stalą Rzeszów a Lechem II Poznań był ostatnim występem w zawodowej karierze Grzegorza Wojtkowiaka. Klub z Wielkopolski ogłosił, że od teraz 37-latek będzie członkiem sztabu szkoleniowego w akademii zespołu. Wojtkowiak rozegrał w tym sezonie ligowym 19 spotkań, do tego doszedł jeden mecz w Pucharze Polski. Rezerwy Lecha po ciężkim booku […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Cracovia zakontraktowała reprezentanta Gruzji

Trwa ofensywa transferowa Cracovii. Klub z Krakowa w ostatnich dniach zakontraktował dwóch młodzieżowców z pierwszej ligi, ale błyskawicznie wrócił w bardziej znajome rejony. Wczoraj piłkarzem Pasów został Duńczyk Mathias Hebo Rasmussen, a dziś ogłoszono, że do zespołu dołączy również Gruzin Otar Kakabadze.  To prawy obrońca, który ostatni sezon spędził w drugiej lidze hiszpańskiej. Rozegrał w […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Legia ściąga piłkarza z Salzburga

Peter Pokorny, 19-letni słowacki defensywny pomocnik jest blisko przejścia do Legii. Taką informację podał Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl. Pokorny ma w CV Red Bull Salzburg, ale tego klubu – delikatnie mówiąc – nie podbił. Nawet tam nie zadebiutował w pierwszej drużynie. Red Bull regularnie go wypożycza, ostatnio do St.Poelten. I tam Pokorny grał regularnie, 29 […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Barcelona stawia ultimatum Dembele?

Wiadomo, że Dembele to utalentowany piłkarz, ale też niezwykle trudny w prowadzeniu. Potrafił olać Borussię Dortmund, wtedy swojego pracodawcę, w nieładny sposób, czy zaspać na trening, bo – krótko mówiąc – grał w grę. Teraz sytuacja jest inna, ale Barcelona chce postawić go do pionu. Stawia mu ultimatum. Mianowicie Francuz ma kontrakt do 2022 roku […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie (2)

Wielu próbowało przekonywać, że żyć się nie tylko da, ale nawet warto. Życie jako takie opiewano w wierszach, powieściach. Piosenkach, serialach. Reklamach produktów na potencję, abecedariuszach. Opowieściach przy wódce i zakąsce, filmach jak “Big Fish”. Większości się nie udało. Przynajmniej nie na dłuższą metę. I trudno się dziwić. Temat jest oporny.  Ale w zgodnej opinii, […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Brown Forbes odejdzie z Wisły

Jak poinformował Piotr Koźmiński z WP Sportowych Faktów, Felicio Brown Forbes jest bliski odejścia z Wisły Kraków do chińskiej ekstraklasy. Biała Gwiazda ma na nim zarobić. Konkretnie 400 tysięcy euro. Ta kwota może jeszcze wzrosnąć o kolejne 100 tysięcy, które będą do wypłaty przy spełnieniu określonych warunków. Sam piłkarz też zyska finansowo na przeprowadzce, bo […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Białek z St. Petersburga: Panie Ceferin, głupia sprawa

Gdy oglądałem mecz Włochów z Turkami w strefie kibica na Placu Koniuszennym – wypełnionej może nie po brzegi, ale naprawdę solidnie – zacząłem się zastanawiać: czy to nie głupota, że mecze w Sankt Petersburgu obejrzy tylko połowa trybun? I czy istnieje jakiś konkretny powód, dla którego Rosjanie mieliby nie zapełnić stadionu w stu procentach? Przebywam […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

ARENA WSTYDU | EUROVLOG #2

12.06.2021
Brama dnia
12.06.2021

Figo szokuje Anglików, a Błaszczykowski Rosjan. Głosujcie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu uznaliście, że “Bramę dnia” zdobył Antonio Conte podczas pierwszego meczu Włochów na Euro 2000. Dzisiaj również wyciągnęliśmy dla was smaczek z belgijsko-holenderskiego turnieju. I mamy również wspomnienie z Euro 2012. Zapraszamy do wyboru “Bramy dnia” wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. JAKUB BŁASZCZYKOWSKI VS ROSJA (2012) Dokładnie dziewięć lat temu reprezentacja […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Nuno Espirito Santo o krok od Evertonu

Everton ma nowego menadżera. No, nowy menadżer jest o krok, tak podaje Fabrizio Romano. Ma nim zostać Nuno Espirito Santo. Zdaniem dziennikarza do podpisania umowy brakuje już bardzo niewiele. Strony są dogadane, jeszcze tylko ostatnie szczegóły i Portugalczyk w ciągu najbliższych dni ma przejąć stery w zespole. Tym samym trenera musi sobie poszukać Wolverhampton, z […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Ostatni taki samuraj (2)

Nie jestem zdziwiony, że wielu denerwował. Przy czym doskonale zdaję sobie sprawę, że zdecydowanie lepiej pasowałby tu jakiś soczysty wulgaryzm. Pewnie gdyby piłkarz z podobnym stosunkiem do swojego zawodu trafił się w moim ukochanym klubie, powiesiłbym sobie na ścianie tarczę do rzutek z jego fotografią. A przecież mój ukochany klub jest mimo wszystko odrobinę mniej […]
12.06.2021
Prasówka
12.06.2021

Boniek: Kapustka? Sousa uznał, że dwa gole i dwie asysty w lidze to za mało

Sobotnia prasa tym razem w nieco okrojonej formie ze względu na problemy platformy, z której pobieramy gazety. Ale i tak kilka ciekawych rzeczy dotyczących reprezentacji się znalazło, jest też duża rozmowa z Łukaszem Piszczkiem.  PRZEGLĄD SPORTOWY Zmiana sposobu gry reprezentacji pokazała problemy na bokach pomocy. (…) Rybus mógłby zagrać na lewej stronie, lecz przez pół […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Mbappe: – Jeszcze nie wiem, czy PSG to dla mnie najlepsze miejsce

Każda drużyna świata chciałaby mieć u siebie Kyliana Mbappe, to oczywiste, bo chłopak ma wszystko, żeby w przyszłości zdobyć Złotą Piłkę. Na razie jednak jest piłkarzem PSG i dopóki obowiązuje go kontrakt, czyli do 2022 roku, trudno wierzyć, by to się zmieniło. Natomiast sam zawodnik nieco podgrzał atomosferę w tym temacie. W rozmowie z “France […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Mistrzowie drugiego planu – nieoczywiści bohaterowie Euro 2020. Grupy D-F

Obowiązek obowiązkiem jest, piosenka musi posiadać tekst. Euro też ma swoje zasady – musi wszak posiadać swoich bohaterów, czasami takich nieoczywistych, przynajmniej dla przeciętnego widza. 2016 rok to idealny przykład. W finale Mistrzostw Europy piłkę do siatki pakował nie Cristiano Ronaldo, nie Antonine Griezmann, lecz Eder. Chłop który odbił się od Premier League, a w […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Piszczek: – W BVB zostawiłem dużo Polski

Łukasz Piszczek pożegnał się z Borussią Dortmund i w przyszłym sezonie będzie zajmował się już tylko sprawami LKS-u Goczałkowice. W rozmowie z Łukaszem Olkowiczem z Przeglądu Sportowego opowiada o swoim rozstaniu z klubem z  Północnej Westfalii.  Piszczek najlepsze lata swojej kariery spędził właśnie w BVB. – Borussia rozwinęła pod kątem taktycznym, zobaczyłem, jakie charaktery dobrać […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Sterling i Henderson idą śladami Rashforda

Rok temu Marcus Rashford otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Od tamtego momentu może tytułować się klasą orderu MBE. Wszystko to dlatego, że w okresie pandemii, kiedy brytyjski rząd chciał znieść na okres wakacji bony żywnościowe dla dzieci z najbiedniejszych rodzin, z których rok w rok korzysta prawie półtora miliona dzieci, on postanowił interweniować i dopiął swego, […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Vesović zostanie w Ekstraklasie?

Zwykle świetnie poinformowany Janekx89 poinformował, że bardzo prawdopodobne jest, że Marko Vesović zostanie w Ekstraklasie. Ponoć najbardziej możliwym kierunkiem jest Kraków.  🔜Na krakowskim Rynku powiadają, że Marko Vešović🇲🇪 prawdopodobnie pozostanie w Ekstraklasie. 😏 pic.twitter.com/1JKtxa3y4W — Janekx89 (@janekx89) June 11, 2021 Marko Vesović rozstaje się z Legią wraz z wygaśnięciem jego kontraktu 1 lipca 2021. Pożegnanie […]
12.06.2021