post
Damian Smyk

Opublikowane 18.04.2021 11:48 przez

Damian Smyk

Trudno lubić tę dzisiejszą Cracovię. A przecież za budowę zespołu odpowiada Michał Probierz. Trener i wiceprezes “Pasów” powoli sam sobie przykleja łatkę trenera, który nie stawia na młodzież, wybiera obcokrajowców kosztem Polaków i nie promuje zawodników na zachód. Czy słusznie? Cóż, przeszłość pokazuje, że Probierz potrafił promować młodych, polskich zawodników. I gdy mówi, że wielu trenerów mógłby uczyć wprowadzania młodzieży, to nie brzmi to wcale kuriozalnie.

Smutno może robić się kibicom Cracovii, gdy patrzą na przewidywane składy ich zespołu. Dwóch Polaków w wyjściowym składzie, dwóch-trzech ponadprzeciętnych obcokrajowców i zagraniczne zapychacze składu. Będąc postronnym kibicem – trudno znaleźć argumenty za tym, by tej obecnej Cracovii kibicować. Smród rozgrzebanej afery korupcyjnej to jedno. Ale sposób budowania tego zespołu, styl taktyczny, suma indywidualności sprawia, że trzeba się napocić, by znaleźć powód dla którego włącza się mecze “Pasów”.

Uznaliśmy, że warto sprawdzić to, czy Probierz zawsze brnął w tę stronę w budowie swoich zespołów. Zwłaszcza, że dziś przy tak dużej władzy w klubie może budować drużynę tak, jak chce. Oczywiście, że ogranicza go budżet, status Cracovii czy w ogóle status Ekstraklasy. Niemniej chyba żaden trener w Polsce nie ma takiego wpływu na budowanie kadry zespołu. Zatem rozprawmy się z tezą “Probierz zawsze wolał przeciętnych obcokrajowców od młodych Polaków”.

Stawiał na młodych i mu to wychodziło

Przeliczyliśmy tak na szybko młodzieżowców, którzy debiutowali u Probierza w piłce seniorskiej. I przez te czternaście lat zawodowej trenerki 48-letni trener dał szanse debiutu ponad 120 piłkarzom. Dajemy sobie margines błędu, bo Transfermarkt może się mylić. I można się zastanawiać, czy pięć minut w Pucharze Polski jest równoznaczne z debiutem w piłce seniorskiej. Ale jakkolwiek patrzeć – średnio przez te czternaście lat pracy Probierz pozwala zadebiutować ośmiu zawodnikom na sezon.

I to nie jest tak, że ci goście później giną i nikt o nich nie słyszy. Oczywiście wielu z nich nie zrobiło poważnej kariery, dzisiaj błąkają się gdzieś po III ligach. Natomiast sporządziliśmy listę zawodników, którzy u Probierza rozegrali pierwszy mecz w Ekstraklasie. I to jest lista naprawdę przyzwoitych nazwisk w skali polskiej ligi. Wzięliśmy pod uwagę piłkarzy, których Probierz wyciągnął z klubowej akademii lub sprowadził z niższych ligi. I tak to wygląda:

Bartłomiej Drągowski, Łukasz Broź, Jakub Słowik, Igor Lewczuk, Paweł Olszewski, Maciej Makuszewski, Jacek Góralski, Taras Romanczuk, Szymon Matuszek, Bartłomiej Pawłowski, Tomasz Kupisz, Mariusz Przybylski, Sylwester Lusiusz, Przemysław Mystkowski,  Karol Świderski, Piotr Grzelczak, Łukasz Sekulski.

Kilku reprezentantów Polski, paru solidnych ligowców z epizodem poza Polską. Oczywiście nie jest tak, że dziś w reprezentacji Polski połowę graczy stanowią wychowankowie Lecha Poznań, a połowę gracze, którzy trenowali u Probierza w ogródku. Natomiast liczba wymienionych zawodników pokazuje, że 48-latek w przeszłości i odważnie stawiał na młodych piłkarzy (Drągowski debiutował jako siedemnastolatek, podobnie Świderski), ale i miał smykałkę do sięganie po piłkarzy z niższych lig (Góralski, Romanczuk, Lewczuk, Pawłowski). Do tego można dorzucić np. Kamila Pestkę, który przed Probierzem miał krótki epizodzik w Ekstraklasie i dopiero u nowego trenera stał się istotną postacią zespołu.

Można sobie zadać pytanie – dlaczego to się skończyło? Czemu dzisiaj w Cracovii jest tak, jak jest?

Ano właśnie – jak właściwie dzisiaj układają się proporcje wiekowe i narodowościowe?

Wcale nie taka stara Cracovia

Przed sprawdzeniem byliśmy nieco uprzedzeni, bo przecież tak czy siak śledzimy ten zespół co tydzień. I oczywiście potwierdził się wniosek, że “Pasy” są zdominowane przez obcokrajowców. Opieramy się tu na wyliczeniach ekipy EkstraStats. Jak się okazuje – Cracovia wystawia średnio 2,58 Polaka na mecz w wyjściowym składzie. Ani razu w tym sezonie nie zdarzyło się, że Probierz w pierwszej jedenastce postawił na pięciu Polaków. Regularnie tych Polaków jest dwóch – nominalny młodzieżowiec Niemczycki w bramce i Szymonowicz w obronie. Na drugim biegnie tej statystyki jest Warta Poznań, która wystawia średnio 9,92 Polaka w pierwszej jedenastce.

Paradoks polega jednak na tym, że Cracovia ma… jedną z najmłodszych drużyn w lidze. Średnia wieku wyjściowej jedenastki “Pasów” wynosi 25,55 lat i jest to drugi najniższy wynik w całej lidze. Młodszych graczy wypuszcza tylko Marcin Brosz w Górniku Zabrze. Mało tego – najmłodszy skład Cracovii w tym sezonie Probierz wypuścił na mecz z Legią. Wówczas wyglądało to tak: Niemczycki (21 lat) – Rapa (30), Rodin (24), Szymonowicz (25), Siplak (24) – Dimun (24), Loshaj (24) – Fiolić (24), van Amersfoort (24), Pik (20) – Vestenicky (24).

I to drugi przypadek w tej czteroletniej kadencji Probierza, gdy wystawia jedną z młodszych drużyn w Ekstraklasie. Podobnie było w sezonie 2017/18 – wówczas średnia wieku pierwszego składu wynosiła 25,53 lat i też młodszy zespół wystawiał wtedy tylko Górnik. W sezonach 2018/19 oraz 2019/20 zespół Probierza był pod tym względem w środku ligowej stawki (kolejno średnia: 27,50 lat i 27,18)

Druga strona tego medalu jest taka, że Cracovia wycwaniła się z młodzieżowcem. Probierz zastosował myk z wrzuceniem młodzieżowca do bramki – ma to swoje minusy, bo przy kontuzji golkipera tracisz i bramkarza, i młodzieżowca, więc sytuacja robi się podwójnie problematyczna. Natomiast czy w ogólnym rozrachunku Cracovia straciła cokolwiek na wystawianiu Niemczyckiego? Cóż, niekoniecznie. Mało tego – zyskała sporo, bo Niemczycki jest jednym z najlepszych młodzieżowców w tym sezonie. Kilkukrotnie uratował “Pasom” punkty. I niewykluczone, że na jego sprzedaży klub jeszcze zarobi przyzwoite pieniądze.

Ale poza tym Niemczyckim Probierz bardzo rzadko decyduje się na dokooptowanie kolejnego zawodnika U21. W całym sezonie tylko ośmiokrotnie na 24 kolejki w wyjściowym składzie krakowskiej drużyny wychodziło dwóch młodzieżowców. Ani razu nie było to trzech lub więcej zawodników łapiących się pod tę kategorię.

Zatem to nie jest tak, że Probierz wystawia tych osławionych “starych Słowaków”, którzy są metaforą trzydziestoletnich przeciętniaków z zagranicy. Cracovia gra względnie młodymi obcokrajowcami. Problem polega jednak na czymś innym – ci obcokrajowcy po prostu są przeciętni lub słabi. Z drobnymi wyjątkami.

Akademia Cracovii nie dostarcza talentów?

Oczywiście jako postronni obserwatorzy chcielibyśmy, by w każdym polskim klubie grało kilku Polaków, którzy z czasem mogą wyjechać z Ekstraklasy i być w przyszłości elementem reprezentacji Polski. Wobec tego trudno kibicować takiemu stylowi zarządzania zespołem, jaki prezentuje obecnie Probierz. Natomiast jest też druga strona tego medalu. Żeby wystawiać, to trzeba mieć kogo. A czy Cracovia ma na tyle utalentowaną młodzież, by Probierz faktycznie mógł odstawić nawet takiego Rivaldinho na ławce, bo na swoja szansę czeka wielce uzdolniony 19-latek?

Trudno nam oceniać zespoły juniorskie Cracovii, bo często to wycenianie potencjału jest loterią. Natomiast zerknęliśmy sobie na listę debiutantów, których w ostatnich czterech latach wprowadził Probierz do pierwszej drużyny. Lećmy – Adam Wilk, Sebastian Strózik, Sylwester Lusiusz, Krzysztof Szewczyk, Daniel Pik, Michał Rakoczy, Mateusz Supryn, Tomasz Bała, Patryk Zaucha, Jakub Gut, Przemysław Kapek, Jan Ziewiec. Część z nich dostała swoją szansę dopiero w tym sezonie, ale co z resztą? Czy ci, którzy debiutowali u Probierza w sezonie 2017/18 zrobili kariery w innych klubach?

No niekoniecznie.

Więc zasadne wydaje się pytanie związane z powodami, dla których młodzież z akademii Cracovii nie jest kluczowym elementem pierwszego zespołu “Pasów”. Czy dlatego, że trener jest im nieprzychylny? A może przez to, że po prostu nie są na odpowiednim poziomie sportowym?

Przeszłość pokazała bowiem, że Probierz nie ma problemu z identyfikacją talentu. I jest skory do tego, by dawać szansę nawet szesnastolatkom. Może zatem ta krakowska młodzież nie jest wystarczająco dobra, by na nią stawiać?

Nie rozwiązuje to jednak problemu tego typu, że “Pasy” mają po prostu do bólu przeciętny zespół. I tutaj nie ma dla Probierza usprawiedliwienia, bo przecież on tę kadrę budował, on ją sobie wymyślił i on ja firmuje. Tutaj nie ma pola do dyskusji – każdy widz Ekstraklasy zgodzi się, że ten zespół taktycznie i personalnie jest po prostu nieznośny do oglądania. Jednak jeśli jednak patrzymy na te już kilkanaście lat pracy Probierza w roli trenera, to trzeba przyznać, że hasło “Probierz nie stawia ja młodych” jest mitem. Stawia – o ile ma na kogo.

Ale rzucamy też kamyczek do ogródka szkoleniowca Cracovii. Jeśli w przeszłości potrafił pokazać Ekstraklasie kilku ciekawych zawodników z niższych lig, to może warto do tego wrócić?

Damian Smyk

Pochodzi z Poznania, choć nie z samego. Prowadzący audycję "Stacja Poznań". Lubujący się w tekstach analitycznych, problemowych. Sercem najbliżej mu rodzimej Ekstraklasie. Dwupunktowiec.

Opublikowane 18.04.2021 11:48 przez

Damian Smyk

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Ekstraklasa
17.05.2021

Czy Jakub Błaszczykowski rozmienia swoją legendę na drobne?

Żaden polski piłkarz nie miał tak dobrego PR-u jak Jakub Błaszczykowski. Miał wszystko, żeby rozkochać Polaków. I rozkochał. Trudne dzieciństwo i dramat rodzinny, który – jakkolwiek to brzmi, pewnie brutalnie – od razu stawiał go w pozycji gościa, któremu się kibicuje. Oddanie dla reprezentacji Polski. Wielkie uznanie w Borussii Dortmund, gdzie postrzega się go za […]
17.05.2021
Weszło
16.05.2021

Legia fetowała odchodzących, Podbeskidzie spadło z ligi

Legia wykonała plan na mecz z Podbeskidziem, czyli pokonała je w całkiem przyzwoitym stylu – choć w najniższych możliwych rozmiarach – i nie popsuła sobie humorów przed fetą. Przy okazji pożegnała kilku odchodzących zawodników, którzy mogli po raz ostatni zagrać przy Łazienkowskiej. Goście? Aby myśleć o utrzymaniu, musieli w Warszawie wygrać. Dopiero wtedy interesowałby ich […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Prawie wymarzone pożegnanie Adama Frączczaka

Mecz w Szczecinie był spotkaniem o pietruszkę. Ale z racji otwarcia dwóch nowych trybun i pożegnania Adam Frączczaka rywalizacja z Rakowem stanowiło wielkie święto dla szczecińskich fanów. No i kapitan w najlepszy możliwy sposób podziękował im za te dziesięć lat wsparcia. Chwilę po wejściu na boisku strzelił swoją 70. bramkę w granatowo-bordowych barwach. Czy można […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Ależ to był szalony finał… Śląsk w europejskich pucharach!

Stal grała o przypieczętowanie utrzymania w Ekstraklasie, a Śląsk z niewielką, ale jednak nadzieją na puchary. To był mecz o coś, jeden z najważniejszych w ostatniej kolejce tego sezonu. Piast musiał przegrać, Lechia maksymalnie zremisować, a Śląsk wygrać. No i przez większość spotkania wszystko układało się pod dyktando wrocławian. To oni od 10. minuty meczu […]
16.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
16.05.2021

Mecz taki, jak cały sezon Lecha i Górnika

Lepszej puenty dla tego sezonu w wykonaniu Lecha Poznań byśmy nie wymyślili. No dobra, porażka ze Stalą po dwóch wrzutach z autu byłaby jeszcze trafniejsza, ale ten remis z Górnikiem też jest wymowny. Lech prowadził, miał dwie okazje do zamknięcia meczu, a ostatecznie podzielił się punktami z zabrzanami. A niewiele brakowało, żeby jeszcze przegrał to […]
16.05.2021
Weszło
15.05.2021

PRASA: Majdan: Dziwię się, że piłkarze nie zabierają głosu ws. dyskryminacji LGBT

– Nie mówię, by walczyli w obronie konstytucji, ale o ludzkich zachowaniach, o obronie praw człowieka, walce z rasizmem, z homofobią. W 2019 roku zdecydowałem się na udział w kampanii “Sport Przeciw Homofobii”. Wzięli w niej udział również inni sportowcy, ale łączyło nas jedno: wszyscy zakończyli już kariery. Znany polski piłkarz zacytował słowa swojego menedżera, […]
15.05.2021
Weszło
13.05.2021

Sus Atletico w stronę mistrzostwa. Oblak? Kozak i tyle

Atletico Madryt wykonało dzisiaj kluczowy krok w stronę mistrzostwa. Wykorzystało potknięcie Barcelony, w spokoju poczeka na występ Realu z Granadą i przygotuje się do finiszu sezonu. Dzisiaj pyknęli 2:1 Real Sociedad. I możemy się silić na to, że to był wyrachowany występ ekipy Simeone. Ale nie. Były nerwy. Ponadto były marnowane sytuacje, był fantastyczny Oblak […]
13.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #22 – ZLIKWIDUJMY OPŁATĘ REPROGRAFICZNĄ!


12.05.2021
Liczba komentarzy: 22
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Orest Mięczak
Orest Mięczak
29 dni temu

Panie Damianie nie przekona mnie pan że Strózik, Piszczek albo dowolny anonimowy junior dał by w tym roku pasom jeszcze mniej jakości niż holowany od 21 spotkań parodysta Rivaldinho, gdyby dostali chociaż po 10 pełnych spotkań na rozkręcenie się. Zaucha po 2 ciekawych spotkaniach dostał w 3 wędkę ( sic!). Pik grał nieźle już rok temu ale dalej próbuję się go zastąpić nieudolnymi Thiago albo Vestenickim. Loshaj dostaje 2 rok na aklimatyzacje i nadal gra piach podczas gdy Lusiusz wcale nie grał gorzej a dostał połowę mniej szans. W zdrowiej drużynie w zdrowym piłkarsko kraju facet z Kosowa albo Brazyli ma być znacznie lepszy niż wychowanek żeby dostać 2-3-4 razy więcej szans niż swój. U nas swój dostaje 4 ogony po 30 min i jedną szansę w pierwszym a szroty mają 20-30 spotkań na zaaklimatyzowanie się.

Maaaa
Maaaa
29 dni temu
Reply to  Orest Mięczak

Artykuł na wyrost. Probierz wstawiał Drągowskiego i Świderskiego bo musiał. Taka była polityka Jagielonii żeby ich wytransferować. Tak to by murawy nie powąchali.

Zbyt głupi nawet na bycie trollem
Zbyt głupi nawet na bycie trollem
29 dni temu

Moja matka poległa w Europie i gwałcili ją kelnerzy i pastuchy. I oto jestem…

Damian
Damian
29 dni temu

Powiem tak, ile to razy Pan probierz mówił, że nie stać ich na dobrego juniora? A od czego jest klubowa akademia? Lech skad pozyskuje młodych, czy też Pogoń? Mają dobrze prosperujące akademie i stąd nie muszą się martwić o pozycje młodzieżowca. Cracovia to stan umysłu, mając jeden z wyższych budżetów, budując jedną z lepszych baz treningowych w kraju, biorą szrot 10 sortu, zamiast postawić na swoich wychowanków. Czym taki Rivaldinho jest lepszy od własnego wychowanka?

Adrian
Adrian
29 dni temu
Reply to  Damian

Zapytaj sie P. Probierza bo to on jest wice prezesem i trenerem. A z tą bazą to popłynołeś. W którym klubie baza przyniosła efekty po kilku miesiącach od jej otwarcia?

Gmoch
Gmoch
29 dni temu
Reply to  Damian

Taki Rakoczy i Zaucha mogliby być teraz czołowymi zawodnikami ligi. Probierz wychodzi jednak z założenia, że Polak musi być dużo lepszy od obcokrajowca, żeby grać.

Dzbansport
Dzbansport
29 dni temu

Fajna manipulacja z tym wymienieniem nazwisk młodzieżowców, którym rzekomo Probierz dał szansę. Ale już ani słowa nie ma o wymiarze czasowym tej “szansy”. To nie jest problem dać młodym grać ogony. Albo inna metoda Probierza. Wpuszcza młodego, młody sobie nie radzi, więc go ściąga po 30 minutach i mówi “co złego, to nie ja, panowie”. To jest trenerski Dyzma i tyle.

Kwiatek
Kwiatek
29 dni temu

Czyli znane powiedzenie “dobry trener, tylko wyników nie ma”, się sprawdza.

z(dez)orientowany
z(dez)orientowany
29 dni temu

Probierz stawiał na młodzież w Cracovii na samym początku ale szybko się jorgnął, że z tej mąki chleba nie będzie – drużyna zaczęła kręcić się wokół miejsca na którym jest obecnie i prawdopodobnie tylko sprowadzenie wtedy wagonu szrotu uratowalo wtedy spadek Cracovii.

jan
jan
29 dni temu

nie czytam, bo to już z 10 razy był ten temat na weszło, ile razy będziecie to przerabiać?

tymek
tymek
29 dni temu

Pestka , Piszczek co sie z nimi stało ?
Probierz to wuefista który ma licencje trenera jako człowiek jest antypolonista który ma kompleksy wobec zagranicy dla niego lepszy 30 letni sratovic , dimunic jest lepszy od młodego Polaka .
Czy sracovia ma styl , czy to sie przyjemnie oglada ?Nie .
Filipiak dobrze dogaduję sie z Probirzem bo sa z podobnej gliny chłopek który uwza sie za lepszego od innych a gdy zobaczy napis zagranica to pieje z zachwytu załosne i tyle .
Wdowiak , Pestka Gol

Gmoch
Gmoch
29 dni temu
Reply to  tymek

Filipiak lubi bylejakowatość w swojej firmy. Jakby nie poPRLowski beton i układy już dawno by splajtował na tej bylejakowatości. A jak jedzie na państwowych przetargach. Byle jak najtaniej, wyzyskać pracownika i coś tam ugrać dla siebie. Cracovia jest podobnie prowadzana. A że teraz młodzi chcą od razy dużo kasy (tryb młodzieżowiec to jeszcze pogłębił) to woli przywieźć przyczepę obcokrajowców z zagranicy.

A Probierz tylko przyklaszcze, bo jemu też to najwidoczniej odpowiada. Pasują do siebie. Dwa muły o przerośniętym ego.

Spotkałem już takich Wąsaczy biznesmenów. Kupa kasy, ale słoma w butach. Bogaci, bo wykorzystali ustrój, umoczyli się, i narobili kontakty. Gdyby mieli uczciwie funkcjonować bez tego, to poszliby z torbami.

Tak wam powiem
Tak wam powiem
28 dni temu
Reply to  tymek

zapomniales dodac, obaj nienawidza Legii.

FilipO
FilipO
29 dni temu

Ja grałem jako trampkarz u Mirosława Hajdy w Cracovii właśnie.
Prowadził kilka lat temu Garbarnię Kraków i wprowadziłby ją do klasy rozgrywkowej wyżej, gdyby mu w klubie nie powiedzieli, że nie stać ich na to. Teraz trenuje Motor Lublin.
Przypuszczam, że gdyby dostał taką władzę w klubie jaką dostał Probierz, to by w moment poprawiła się kadra zespołu jak i styl gry.

Im dłużej w Cracovii jest Probierz, tym gorzej dla zespołu.

Pozdrawiam fanów piłki kopanej.

OrtalionowyRycerz
OrtalionowyRycerz
29 dni temu
Reply to  FilipO

O czym ty mówisz? przecież Hajdo normalnie zrobił dwa awanse z Garbarnią i zwolniono go kiedy ta grała w I lidze gdyż klub znajdował się w strefie spadkowej.

FilipO
FilipO
28 dni temu

Fortuna 1 Liga. Garbarnia Kraków zmieniła trenera. Dzisiaj podziękowano za pracę Mirosławowi Hajdo, który prowadził zespół od 9 września… 2014 roku. Był to prawdziwy fenomen na skalę naszego kraju.

W poniedziałek 15 października Mirosław Hajdo odszedł z Garbarni Kraków. Trener pracował w klubie przez ponad 5 lat, co jest niesamowitym wyczynem, jak na nasz kraj, gdzie szkoleniowców zmienia się jak rękawiczki. 48-letni trener awansował z klubem z 3. ligi do 2., a kilka miesięcy temu niespodziewanie z 2. do Fortuna 1 Ligi. Obecnie “Brązowi” zamykają tabelę, ze stratą 3 punktów do bezpiecznego miejsca.
Hajdo stał się więc ofiarą własnego sukcesu. Obejmował Garbarnię będącą w ogonie 3-ligowej tabeli. Po trzech latach pracy awansował z drużyną do 2. ligi, gdzie w pierwszym sezonie niespodziewanie wywalczył promocję o kolejny szczebel. Jego zespół pokonał w barażowym dwumeczu Pogoń Siedlce, a taka sytuacja miała miejsce pierwszy raz w historii. Do tej pory zawsze obronną ręką wychodziły kluby z 1. ligi.
Po awansie Garbarnia nie została należycie wzmocniona, a dodatkowo nie może grać na własnym boisku, tylko na obiekcie Wisły Kraków. To przełożyło się na słabe wyniki. W wielu meczach piłkarze z Krakowa wyraźnie odstawali od przeciwników i przy takim potencjalne nie może dziwić ostatnie miejsce w tabeli.
Następcą Hajdy zostanie najpewniej Bogusław Pietrzak, który wróci na ławkę trenerską po 9 latach przerwy. 60-latek ostatnio pracował w Ruchu Chorzów. Przed nim naprawdę trudne zadanie.

source: https://gol24.pl/fortuna-1-liga-miroslaw-hajdo-ofiara-wlasnego-sukcesu-garbarnia-krakow-zmienia-trenera/ar/13576660

OrtalionowyRycerz
OrtalionowyRycerz
27 dni temu
Reply to  FilipO

No czyli zarząd klubu nie zabronił mu robić awansu, tylko normalnie wszedł on do wyższej ligi z prowadzonym przez siebie zespołem. A to że jego zwolnienie nie było zasłużone to już inna kwestia.

FilipO
FilipO
29 dni temu

Przepraszam, trenował Motor Lublin do końca zeszłego roku.

Ted Mosby
Ted Mosby
29 dni temu

Probierz to cienias, a nie trener. Nic nie osiągnął, a jeszcze nie dawno się nad nim spuszczaliście i do reprezentacji chcieliście brać. Wicemistrzostwo z Jagą i tyle, co nie było żadnym osiągnięciem jak pokazał jego następca, który wykręcił taki sam wynik. Chłop gra anarchiczny futbol beznadziejnymi obcokrajowcami i co za różnica czy ten Słowak ma 30 czy 25 lat jak i tak jest szrotem, z którego nie ma i nie będzie pożytku. Probierz gówno gra, gówno osiągnął, gówno wie, tak naprawdę to młodych zawodników wypromował tyle co i ja, a ego ma jakby był co najmniej Guardiolą. Pajac i tyle, przez takich trenerów polska piłka się cofa.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
29 dni temu

Probierz się nie myli.. On wie lepiej.. Jego racja jest najprobiezowsza. Jeśli fakty mówią co innego to.. tym gorzej dla faktów..

Blaz
Blaz
29 dni temu

Łubu dubu, łubu dubu… Co za żenująca agitka to nie mam pytań.. W ogóle to kto śmie się czepiać polskiego Guardioli. Gablota pełna, wychowanków na pęczki, taktyczny majstersztyk. Panie Filipiak, podwyżkę trzeba mu dać, żeby go teraz Bayern nie wyciągnął!

Olala
Olala
28 dni temu

Probierza broni klubowa gablota 🙂

Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Basha odchodzi z Wisły Kraków

Trwa czyszczenie magazynów w Wiśle Kraków. Po czterech sezonach w zespole Białej Gwiazdy, klub opuszcza Vullnet Basha, któremu nie zostanie zaoferowana nowa umowa. Albańczyk, który przetrwał w klubie naprawdę najdziwniejsze chwile swojej kariery, w tym sezonie rozegrał zaledwie dziewięć spotkań – ostatnie jeszcze w ubiegłym roku, w grudniu. Basha łącznie wystąpił w Ekstraklasie w 82 […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

AS: W Realu może dojść do rewolucji

Do ciekawych informacji dotarł hiszpański AS cytowany dzisiaj przez Sportowe Fakty. Dziennikarze z Hiszpanii ustalili, że w Realu Madryt wytypowano już listę zawodników, których można się bez żalu pozbyć w nadchodzącym oknie transferowym. Znajdują się na niej oczywiste typy, czyli przepłaceni zawodnicy, którzy nie dają pożądanej jakości, ale i parę niespodzianek, jak choćby Luka Modrić. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Oficjalnie: Schwarz w Śląsku Wrocław

Jak informowaliśmy wcześniej – Petr Schwarz został piłkarzem Śląska Wrocław. Dzisiaj jednak nasze doniesienia oficjalnie potwierdził też klub, który ze sporą pompą ogłosił dołączenie do drużyny wicemistrza Polski z Rakowa Częstochowa. Schwarz może być bardzo istotnym wzmocnieniem zespołu Jacka Magiery – zwłaszcza, jeśli faktycznie szkoleniowiec czwartej siły ligi zamierza przejść na stałe na system z […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Marc-Andre Ter Stegen nie jedzie na EURO. Musi przejść operację

Lista gwiazd, które opuszczą mistrzostwa Europy właśnie powiększyła się o kolejne nazwisko. Tym razem ubytek dotknie reprezentacji Niemiec. Marc-Andre Ter Stegen nie pojedzie na EURO 2020 z powodu kontuzji. Bramkarz Barcelony musi przejść operację i nie ma opcji, żeby wyrobił się z powrotem na boisko na start mistrzostw Starego Kontynentu. – Podjęliśmy tę decyzję wspólnie ze […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Kwas w szatni Podbeskidzia? Zagraniczni piłkarze “usunięci” z szatni

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz – mówił nam niedawno Michal Pesković, pijąc do pogarszających się nastrojów w szatni. Po zakończeniu rozgrywek widzimy chyba, o co bramkarzowi Podbeskidzia chodziło. Okazało się, że po powrocie z meczu z Legią Warszawa szatnia bielszczan została delikatnie wyremontowana. Niestety, nie jest […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Mateusz Klich odpocznie przed EURO 2020

Dobra wiadomość dla Paulo Sousy po dzisiejszym ogłoszeniu kadry na mistrzostwa Europy? Pośpieszył z nią Marcelo Bielsa. Argentyński trener Leeds United stwierdził, że w ostatnich tygodniach sezonu da odpocząć Mateuszowi Klichowi. Dzięki temu reprezentant Polski będzie miał więcej czasu, żeby nabrać świeżości i wypocząć przed EURO 2020. – Mateusz nie ma kontuzji, ale uda się na […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Dejewski, Kaczarawa i Kraweć odchodzą z Lecha

Lech Poznań podjął kolejne decyzje kadrowe przed startem nowego sezonu. Z drużyną oficjalnie pożegnało się trzech graczy. To dwóch obrońców oraz napastnik. Wśród nich jest dwójka wypożyczonych zawodników, których “Kolejorz” nie chce wykupić z macierzystych klubów. Umówmy się – nie będzie to jakaś wielka strata. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić Lecha Poznań bez: Tomasza Dejewskiego […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Josip Juranović jedzie na EURO!

Reprezentacja Chorwacji. Wicemistrzowie świata. Ekipa Luki Modricia, Marcelo Brozovicia i Ante Rebicia. Oraz Josipa Juranovicia z Legii Warszawa. Tak jest, prawy defensor mistrzów Polski zgodnie z przewidywaniami znalazł się w kadrze Chorwatów na EURO 2020. Slaven Bilić postawił na niego jako na jedynego zawodnika, który nie gra ani w Chorwacji, ani w silnej lidze zagranicznej. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Magiera chce wzmocnić Śląsk na trzech pozycjach

Jacek Magiera wie już, kogo latem chciałby sprowadzić do Śląska Wrocław. Szkoleniowiec klubu z Dolnego Śląska chciałby, żeby działacze sprowadzili mu zawodników na trzy pozycje. Część transferów jest już niemal gotowa, bo przecież wrocławianie są o krok od podpisania umowy z Petrem Schwarzem. – Pozycja stopera na pewno jest teraz newralgiczna. Potrzebujemy środowego obrońcy, ale także […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Puchacz ocenił sezon Lecha: Była piz*a

Lubimy szczere wywiady polskich piłkarzy. Grzegorz Skwara, Radosław Majdan, Jacek Wiśniewski – każda z tych rozmów przeszła do historii. Nawet jednozdaniowe podsumowanie rozgrywek w wykonaniu Cezarego Wilka wspominamy po latach. W Poznaniu zapewne też będą wspominać to, jak sezon 2020/2021 podsumował jeden z ważniejszych piłkarzy “Kolejorza”. Tymoteusz Puchacz powiedział wprost: była pizda. Tylko tyle i […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Paulo Sousa odsłonił karty. Kadra Polski na Euro ogłoszona!

Mamy to. Paulo Sousa ogłosił właśnie szeroką kadrę reprezentacji Polski, która pojedzie na najbliższe zgrupowanie. Rozpocznie się ono 24 maja w Opalenicy, zaś na początku czerwca Biało-Czerwoni zagrają dwa mecze towarzyskie. Pierwszy z Rosją we Wrocławiu, drugi z Islandią w Poznaniu.  Część nazwisk poznaliśmy już wcześniej. Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił bowiem nietypową akcję marketingową, […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Piękny gol Mierzejewskiego, czerwona kartka Drągowskiego | STRANIERI

Polski tydzień na zagranicznych boiskach miał trzy twarze. Twarz Roberta Lewandowskiego wyrównującego historyczny rekord Gerda Muellera z 1972 roku, twarz Łukasza Piszczka podrzucanego przez kolegów z Borussii Dortmund po wygranym finale Pucharu Niemiec i twarz Arkadiusza Milika strzelającego hat-tricka w Ligue 1. O tym wszystkim napisaliśmy już obszernie, więc w tym raporcie stranieri znajdą się […]
17.05.2021