post
Avatar

Opublikowane 05.04.2021 09:54 przez

Szymon Janczyk

Jakub Wróbel w wywiadzie opowiada nam o tym, jak to jest być napastnikiem, który nie strzelił jeszcze bramki w Ekstraklasie. Ale z piłkarzem Stali Mielec wypożyczonym do Resovii nie tylko przeprowadziliśmy analizę różnic między 1. ligą a najwyższym poziomem rozgrywkowym w Polsce. Wróbel, chyba jedyny na szczeblu centralnym piłkarz z Żabna, opowiedział nam, jak to jest, gdy klub z twojej gminy staje się ekstraklasowiczem. O co pytali go sąsiedzi w sklepie, gdy grał w Bruk-Becie? Jak siatkówka pomogła mu się stać lepszym piłkarzem? Dlaczego żona go “zresocjalizowała” i czemu nie wstydzi się nazywać siebie “wieśniakiem”? Zapraszamy.

Czytasz komentarze, artykuły na swój temat? Śledzisz to, co się wokół ciebie dzieje?

Nieszczególnie przywiązuję do tego uwagę, ale wiem, jak jestem postrzegany przez ludzi, którzy mieli okazję oglądać mnie w Ekstraklasie. Prześmiewczo mówią, że jestem defensywnym napastnikiem, albo nawet mnie napastnikiem nie nazywają. Nie załamuję się tym, będę walczył o swoje.

Z czego wynika twój bilans – 34/0? Tych meczów jest sporo, ale też na dobrą sprawę minut tak wiele nie ma, nieco ponad 1200.

Ani w ŁKS-ie, ani w Stali Mielec nie byłem pierwszą “dziewiątką”, ale nie mam o to pretensji. Trzeba najpierw wygrać rywalizację, szanse dostawałem. Zastanawiałem się nad sferą mentalną, czy nie nakładałem na siebie za dużej presji, że w końcu muszę strzelić. Nie wszystkie sytuacje rozwiązywałem na tyle dobrze, żeby bramkę zdobyć. Nie będę szukał wymówek, że miałem mało okazji, bo grałem w zespołach z dołu tabeli, tak byłoby najłatwiej. W wielu sytuacjach mogłem się lepiej zachować.

Było tak, że dużo o tym myślałeś? Korzystałeś z porad trenerów mentalnych?

Tak, korzystałem z tego już wcześniej. Próbowałem sobie z tym radzić. Skupiałem się na tym, żeby grać dobry mecz, żeby pomóc zespołowi. Ale w podświadomości to tkwiło, po dobrej sytuacji wracała do mnie myśl “to mógł być pierwszy gol”. W meczu nie masz czasu, żeby się takimi myślami przejmować. Jeżeli wrócę – daj Boże – do Ekstraklasy, to nad tym będę musiał najwięcej pracować.

Jak na tę passę reagowała szatnia? Była szyderka, jakieś zakłady?

W żadnym wypadku. Gdzie nie byłem, każdy mnie uspokajał. Wspierali mnie, widzieli moją irytację, próbowali pomóc, podać mi tak, żebym tę bramkę zdobył. W ŁKS-ie i w Mielcu stworzyliśmy świetną szansę, mieliśmy bardzo dobry kontakt.

Czyli na treningach strzelałeś.

Zdarzało się! Nieźle to wyglądało, nie jestem gościem, który pokłócił się z bramką.

No nie jesteś, bo na poziomie 1. ligi ponownie pokazujesz, że masz nosa. Ta liga jest dla ciebie stworzona?

Moja pozycja w drużynie jest mocna. Tak było w GKS-ie, tak jest teraz w Resovii, ten status pomaga mi w tym, żeby mieć więcej luzu, podejmować lepsze decyzje, czasami kierować się egoizmem. W Ekstraklasie często szukałem podania, myślałem o drużynie, a jednak napastnik powinien najpierw szukać strzału. Drużyna widzi we mnie osobą, której warto podać, która coś z tym podaniem zrobi.

Ugryźmy to od strony technicznej. Napastnik w 1. lidze ma łatwiej? Nie chodzi tylko o ciebie, Fabian Piasecki czy Szymon Lewicki też tu strzelali, a w Ekstraklasie było gorzej.

Zdecydowanie. Organizacja gry defensywnej w Ekstraklasie, przestrzenie na boisku, to, jak czytają cię obrońcy… Jest duża różnica. W Ekstraklasie gra się też ciężej stricte w polu karnym. W momencie, kiedy wbiegasz na piłkę, obrońcy potrafią się lepiej zachować. Czasem jesteś odizolowany od dobrego podania, wejdą z tobą kontakt – te aspekty mają ogromne znaczenie. Myślę jednak, że z biegiem czasu byłoby nam łatwiej. Wielu rzeczy można się nauczyć, trzeba mieć tylko otwartą głowę.

Propo głowy. Nie da się ukryć, że w 1. lidze dominowałeś w grze w powietrzu, tym robiłeś sporą różnicę.

To moja bardzo mocna strona – gra głową i timing wyjścia do główki. Kiedyś grałeś w siatkówkę, a tam też trzeba “złapać” piłkę na wysokim pułapie, żeby jak najlepiej ją uderzyć. Stąd może wziął się ten nabieg. W tym elemencie czuję się dobrze, czasem jestem w stanie powalczyć o piłkę z wyższymi stoperami. Prostota w 1. lidze jest mile widziana, czasami gra się dłuższe piłki w wolną strefę, czy “zawiesinki” i można w ten sposób stworzyć dobrą sytuację. Myślę, że w Resovii też czasami szukamy takich rozwiązań.

Statystyki Jakuba Wróbla w 1. lidze - Resovia, GKS Jastrzębie, Garbarnia Kraków

Atakujący czy środkowy?

Bez podziału na pozycje! Wiejskie granie, z kumplami. Hali się unikało, bo to jednak ryzykowne dla mięśni, ale siatkówka plażowa dawała dużo radości. A że jestem osobą, która chce wszystko wygrać, to się przykładam. Nieźle gram też w koszykówkę, w okresie wolnego to praktykuję, bo można bardzo fajnie, interwałowo popracować. Zmiany kierunku, szybka praca od kosza do kosza. Nie przesadzałem, ale spotykaliśmy się z kolegami. Moim atutem zawsze było to, że miałem dar do biegania, więc byłem gościem, który ma odebrać piłkę i podać do kogoś, kto zrobi z nią pożytek. W każdym sporcie jestem niezły, ale siatkówkę lubię najbardziej po piłce. Inne sporty rozwijają motorykę, gibkość, ogólną sprawność. To pomaga, wzmacnia odporność na kontuzje – jeśli się nie przesadza.

W GKS-ie Jastrzębie dochodziliście do wielu sytuacji bramkowych. To był najlepszy zespół, pod względem ofensywnym, w którym funkcjonowałeś?

Mieliśmy zdrowych chłopaków do biegania. Wypracowaliśmy sobie bardzo dobre przejście po przejęciu piłki do szybkiego ataku. Po przechwycie potrafiliśmy dwoma, trzema podaniami, zaangażowaniem, przenieść się pod pole karne. Mieliśmy dobrych piłkarzy, zyskiwaliśmy pewność siebie, to nas budowało. To była familia, zaglądając w CV, każdy był anonimem, ale każdy chciał się rozwijać.

Trener Jarosław Skrobacz często podkreślał, że gdyby mu nie zabrano tego Wróbla, to Jastrzębie pociągnęłoby lepiej.

To miłe, ja też bardzo dobrze go wspominam. Mieliśmy okazję porozmawiać teraz po meczu dłużej. Bardzo dobrze wspominam też Jana Wosia, który czasami wysyła mi wiadomości po strzelonym golu. Szanuję to, że w Jastrzębiu dali mi szansę, bo na dobrą sprawę po Garbarni Kraków byłem bez klubu. Wróciłem po wypożyczeniu do Radomiaka, rozwiązałem kontrakt z winy klubu i pojechałem na testy do GKS-u.

Radomiak to najsłabszy moment twojej kariery? Zszedłeś do 2. ligi, może nie grałeś w Ekstraklasie, ale jednak tam byłeś. A w 2. lidze nie wyszło.

Nie czułem się osobą, która grała w Ekstraklasie. Cieszę się, że byłem w Bruk-Bet Termalice, ale musiałem zacząć budować swoje nazwisko. Radomiak to mój prywatny zawód, ale wiem też, że zawiedliśmy jako drużyna. Mieliśmy ekipę na awans, ale nie udało się. Okres w Radomiu, sytuacja finansowa, czy ta w klubie mnie nie do końca satysfakcjonowała, ale wiem też, że ja nie spełniłem oczekiwań.

Nie strzeliłeś wielu bramek, ale prowadziłem szersze statystyki i wiem, że przy wielu bramkach miałeś udział. A słyszałem też, że grałeś mimo urazu.

Miałem problem z kolanem, robiłem rezonans, był problem z łąkotką. Ale w życiu nie chciałbym się tym usprawiedliwiać. Skoro grałem, to nie ma taryfy ulgowej. Daliśmy dupy, indywidualnie jakość była duża, ale może brakło zespołowości. Nie było jednak tak, że byliśmy “najemnikami”, tak jak nas w pewnym momencie nazwano. Od tych, którzy przyszli do zespołu oczekiwano najwięcej, ale to akurat zrozumiałe. Skończyło się na tym, że “wyrzucili mnie”, bo się “nie nadawałem”, ale nie do końca tak było. Nie bez powodu rozwiązałem kontrakt z winy klubu.

Z Radomiakiem grałeś o awans, ale o w 1. lidze zawsze trafiałeś na zespoły z dołu tabeli. Z czego to wynika i jak sobie z tym radzisz?

Garbarnia to był klub, w którym podjąłem rękawicę. Mierzymy się z 1. ligą, zobaczymy czy to dźwignę. I okazało się, że dałem radę, że ten poziom mnie nie przerasta. Jastrzębie to był dla mnie ważny moment. Okazało się, że jestem w stanie się na tym poziomie utrzymać, a pracując nad pewnymi elementami, dokładając liczby, jestem w stanie wrócić do Ekstraklasy. Do tego dążyłem. Razem z moimi menedżerami dobrze to wszystko rozwiązaliśmy, bo nie patrzyliśmy na to, gdzie dają najlepsze pieniądze, tylko na to, żeby grać. Po dobrym roku w Jastrzębiu ŁKS aktywował moją klauzulę, więc to coś oznaczało. Pokładano we mnie nadzieję.

To chyba przyjemne uczucie, gdy z osoby, która nie czuła się piłkarzem z Ekstraklasy, stajesz się osobą, za którą klub z Ekstraklasy płaci.

Twój status wzrasta, to buduje. Miałem swoje szanse, nie mogę powiedzieć, że nie. Brakowało tylko tego, żebym dołożył liczby. W grze kombinacyjnej czułem się dobrze, uważam, że pasowałem do drużyny. Swoimi aspektami motorycznymi, walką przy skokach pressingowych czy wyższej intensywności potrafiłem dołożyć coś od siebie.

Na miejscu Stali Mielec zapłaciłbyś za Jakuba Wróbla po takim sezonie w ŁKS-ie?

Stal to zrobiła, a skoro tak, to wiedzieli, co robią. Miałem sygnały na treningach, że zagram w pierwszym składzie z Cracovią, ale wypadłem z powodu urazu na dwa tygodnie i ciężej było wrócić. Trener Leszek Ojrzyński powiedział mi potem, że nie pasuje do jego typu napastnika i tak trafiłem do Resovii. Nie ukrywam, że chcę tutaj odbudować siebie, ale chcę pomóc w utrzymaniu.

Jakub Wróbel w Ekstraklasie i 1. lidze - statystyki

Dlaczego akurat Rzeszów? Miejsce w tabeli po rundzie jesiennej mogło odstraszać.

Resovia była konkretna, chcieli na mnie mocno postawić. Ten klub zaczyna się rozwijać, myślę, że mogę to ocenić, bo byłem w paru miejscach. Włodarze, trener, każdy jest bardzo otwarty i bardzo się stara. Podam przykład: psioczą na nasze boisko, więc przywieźli profesjonalny sprzęt, nawozy, wydali kupę pieniędzy, żeby to doprowadzić do ładu. Widać serducho i jestem pełen podziwu. Będzie się tu działo coraz lepiej, mają merytoryczny plan. To nie było tak, że ściągnęli ośmiu zawodników, żeby ratować się przed spadkiem, bo się wszystko zawali. Chcą się rozwijać, teraz na treningi są zapraszani chłopcy z akademii, z SMS-u Rzeszów. Organizacyjnie pojawia się wiele nowych rzeczy, trener Radosław Mroczkowski też trochę widział i dokłada cegiełki od siebie. Pracy przed nami dużo, musimy ciułać punkty, ale sam fakt, że ja i inni tu przyszliśmy, o czymś świadczy. Jest płynność finansowa, pierwsze co usłyszeliśmy, to że piłkarz musi mieć pensję na czas i faktycznie o to dbają. Aspekt rodzinny też był dla mnie ważny. Urodził mi się synek, a teraz mogę w środku tygodnia wrócić i pobyć z dzieciakami, z żoną. To ładuje akumulator do pełna, bardzo mi to pomaga.

Jak ktoś cię śledzi w social mediach to chyba zauważył, że jesteś rodzinną osobą.

Jestem ogromnie szczęśliwy, że moje życie tak się poukładało. Poznałem trzy lata starszą żonę, która trochę mnie poukładała. Jestem tatą dwójki dzieci, córka ma 3,5 roku, synek trzy miesiące. Jak to się mówi – jestem zajarany życiem.

Żona nie przestraszyła się takiego młokosa?

Do dzisiaj mam z tego bekę, ja nie wiem, jak ona dokonała takiego wyboru! Miałem 17 lat, kiedy się poznaliśmy – na “wiejskich imprezach”. Jakoś wpadliśmy sobie w oko…

To był podryw na piłkarza?

W życiu, na jakiego piłkarza! Ja nawet nie wyglądałem na piłkarza! Co ona mogła we mnie widzieć, pół auta nie miałem, dobrych ciuchów… Ona kobieta ze wsi, ja się czuję “wieśniakiem”, nie wstydzę się tego. Zresztą nawet teraz mieszkamy na wsi. To była moja pierwsza kobieta i okazało się, że ostatnia. Uczyliśmy się razem życia, ona miała już prawko, ja dopiero zdawałem. Czasami jechałem z nią na studia, bo zdawała egzaminy. Dużo pięknych chwil.

Co studiowała, jeśli można wiedzieć?

Pedagogikę resocjalizacyjną. Aktualnie pracuje w domu dziecka, wcześniej pracowała z osobami niepełnosprawnymi.

Wymagające zadania.

Bardzo. Moja żona jest kobietą, która angażuje się w 100% w to, co robi. Śmieję się, że miała nawet swój wkład w moją resocjalizację… Kilka rzeczy z zajęć, ze studiów, wprowadziła w moje życie. Rozmawialiśmy o moich zachowaniach, o odbiorze mojej osoby, o mowie ciała, uświadamiała mnie w wielu rzeczach. Jestem za to ogromnie wdzięczny.

Czyli trzeba było cię prostować?

Inaczej. Nie byłem osobą, która udawała piłkarza, ale w pewnym momencie chciałem podnosić swoje ego różnymi rzeczami. Dobre auto, lepszy ciuch. Dzięki żonie nastąpiła taka refleksja, że nie tędy droga, nie to jest najważniejsze. Nie była to sodówka, bo wiedziałem, że niczego nie osiągnąłem, ale chciałem się podkręcać rzeczami materialnymi, żeby pokazać, że jestem w Ekstraklasie.

Nie chcę powiedzieć, że piłkarz nie ma presji, bo każdy ją ma. Natomiast mając kobietę, która pracuje w domu dziecka możesz sobie pomyśleć: kurcze, ona to ma poważne zajęcie, ja robię w rozrywce.

Jak najbardziej. Uważam, że presja na boisku jest potrzebna, bo to pomaga wydobyć z siebie maksa. Szykując się do meczu, serduszko bije mocniej, jest ekscytacja, jest presja. Musisz mieć poukładaną, czystą głowę, żeby się pokazać. Ale tak jak mówisz – żona spotyka się z tak ciężkimi sprawami… Trzeba podejmować wiele trudnych wyborów. To dobry przykład, jeśli ktoś chce, to dużo z tego wyciągnie. Może jej praca nie ma nic wspólnego z piłką, ale ma wiele wspólnego z osobowością. Z tego można wyciągnąć rzeczy, które można przełożyć na swoje funkcjonowanie w drużynie.

Mówisz, że czujesz się “wieśniakiem”, czyli – pół-żartem pół-serio – w Niecieczy czułeś się jak w domu.

Wszyscy mają z tego bekę, bo na mecze przychodzą ludzie ze wsi czy pracownicy Bruk-Betu, ale to nie znaczy, że są gorsi. Sam pochodzę z Żabna, to miasteczko, w którym żyje 5000 osób, każdy się zna. Idziesz do fryzjera i wszystkiego się dowiesz! Mieszkamy na jednej ulicy. Co mnie łapie za serce – można dostać tam bardzo dużo serdeczności, ci ludzie są uprzejmi, jest w nich dobroć. Doceniają to, co mają. Człowiek ze wsi może nie nosi garnituru, bo nie pracuje w korporacji, ale ma swój majątek, ziemię i dostrzega radość życia. To, że dziecko może wyjść na duże podwórko, wrócić do domu całe brudne, bawić się cały dzień. Córeczka przechodzi przez podwórko do sąsiada na trampolinę, zaprosi kogoś na huśtawkę. Te dzieci biegają, bawią się kamieniami, piaskiem, ale są szczęśliwe. To ogromny atut.

Udaje się podtrzymać to, co przeżywało twoje, czy moje pokolenie w dzieciństwie.

Fajne jest to, że jako rodzic mogę stworzyć dzieciom takie warunki, żeby tak jak ja patykiem kosiło pokrzywy, czy bawiło się w komandosów albo w chowanego. Jeśli ktoś potrafi to przekazać swoim dzieciom, to jest to świetne. Nie chcę też umniejszać ludziom mieszkającym w mieście, tam też można zadbać o rozwój dziecka, nie trzeba siedzieć przed komputerem. Ale mieszkając na wsi, jest więcej możliwości. W Łodzi, żeby dzieci mogły się wyszaleć, trzeba było szukać bawialni. Tutaj wychodzę z domu, postawię jej kilka kloców drewna i może sobie biegać.

Jakub Wróbel w Bruk-Bet Termalice Nieciecza

Jak liczna jest twoja rodzina?

Mam brata o rok starszego, drugiego o rok młodszego i siostrę z rocznika 1990.

Wesołe święta wam się szykują (rozmawialiśmy przed Wielkanocą – przyp.).

Na pewno! Co roku w domu jest coraz więcej ludzi, to cieszy.

Brat gra w Anglii w PFC Victoria.

Dużo o tym opowiada, mają tam fajną społeczność, kiedyś trenerem był Emil Kot. Nie poznałem jeszcze wszystkich, ale śledziłem to, żyłem tym i chciałbym kiedyś tych ludzi poznać. Mają pasję.

Kto z was miał większy talent?

Największy potencjał miał chyba mój najmłodszy brat. Urodził się z chorą nogą, jako małe dziecko miał rozcinanego Achillesa i prostowaną stopę. Umiejętnościami, charakterem – on był najlepszy. Na boisku “szóstka” albo “ósemka”. Starszy brat z kolei bazował na szybkości, niesamowity gaz. A ja? Byłem bocznym obrońcą! Pierwsza koszulka – Roberto Carlos. Potem jednak pojawił się ciąg na bramkę…

Odwrotna droga, zwykle idzie się z przodu do tyłu.

Ale to do mnie wróciło, bo grając w Bruk-Becie byłem stoperem, a w debiucie w podstawowym składzie zagrałem na lewej obronie u trenera Piotra Mandrysza. Bardzo sobie cenię ten czas w Niecieczy, spotkałem świetnych piłkarzy. Patrzyłem z podziwem na to, jak się zachowują w klubie i poza boiskiem. Co okienko przewijało się dużo osób, więc można było ich podpatrywać. Nie grałem, ale bardzo szanuję państwa Witkowskich. W sumie jesteśmy krajanami, bo dom rodzinny pani Witkowskiej też jest w Żabnie.

Chyba jesteś jedną z niewielu osób stricte z Żabna, czy najbliższych okolic Niecieczy, które grają na takim poziomie.

Myślę, że nawet jedynym. A teraz strzelam Bruk-Betowi bramki! Ale nie traktuję tego jako zemsty, nie mam żalu. W pewnym momencie przychodzą rozliczenia z tego, co robiłeś. Jestem w stanie ich zrozumieć. Jak jesteś młody, jesteś zirytowany, mówisz sobie: trener mnie nie lubi, nie daje mi grac. Potem przychodzi moment, w którym przyznajesz się przed sobą: sam nie dojeżdżałem. Jeżeli byłbym kozakiem, trener by na mnie postawił.

Poproszę na koniec o jakąś historię z Niecieczy.

O rany tam się tyle działo… Sam fakt, jak to wyglądało – grasz o awans, nie udaje się, mówią, że to specjalnie, potem jest awans i euforia. Po awansie jako młody chłopak przeżyłem coś niezwykłego. Zorganizowano wielki festyn, była scena, przyjechał pan Mateusz Borek, prowadzi galę. Wyczytywali nazwisko, parę ciepłych słów i wyjeżdżałeś czymś takim, jak w galeriach jeżdżą ochroniarze. Wychodzisz na scenę, wręczają ci kryształową statuetkę… Mam z tych czasów dużo kontaktów, nadal mogę pogadać z Kubą Czerwińskim, Bartkiem Babiarzem, Sebastianem Nowakiem, Darkiem Jareckim. Teraz mamy social media, możesz łatwo zobaczyć, co u kogo słychać.

Specyficzna historia, patrząc z boku. To musi być kapitalne uczucie, każdy chciałby, żeby klub z jego gminy doszedł na taki poziom. Wyobrażam sobie teraz: Zorza Kowala w Ekstraklasie. Szok.

Wracasz do domu, wychodzisz na spacer i ludzie podchodzą, pytają się o to, co słychać w drużynie, bo każdy chodzi na mecze. Wiadomo, że są tacy, którzy ci kibicują i tacy, którzy chcą dokuczyć, ale z każdym trzeba umieć porozmawiać. Ludzie chcą wiedzieć, jak to wygląda od środka. Przecież widzą tylko mecz, paru ludzi w pomarańczowych koszulkach, kolorowych butach, ładnie uczesanych. Chcą się dowiedzieć, jaki jest dany zawodnik, kto jest gwiazdorem. W Żabnie masz trzy sklepy, gdzie nie pójdziesz, każdy cię pozna. Pojadę dzisiaj do Delikatesów, a tam dalej są ci sami ludzie, którzy pytają, co słychać.

Piwa piłkarz nie kupi!

Nie miałem okazji! Z kratami piwa nie biegałem, chyba że na urodziny. Ale w Niecieczy akurat dominowało urodzinowe ciasto!

ROZMAWIAŁ SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 05.04.2021 09:54 przez

Szymon Janczyk

Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Na zapleczu
19.04.2021

Nie tylko korupcja. Barwna historia HEKO Czermno

Promowanie miasta poprzez sport. Jeśli kiedyś w jakiejś dyskusji ktoś spróbuje was zagiąć pytaniem: “czy kluby piłkarskie mogą cokolwiek wypromować?”, odpowiedzcie: a kto słyszałby o Czermnie, gdyby nie HEKO? Chyba nikt. Bo o miejscowości, która według Wikipedii dekadę temu liczyła zaledwie 657 mieszkańców, głośniej zrobiło się tylko w ubiegłym roku, kiedy miejscowy proboszcz postanowił objawić […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021
Prasówka
19.04.2021

PRASA. Do końca kwietnia decyzja w sprawie Świerczoka. Piast pobije rekord?

– Do końca kwietnia Piast Gliwice musi zdecydować, czy wykupi Jakuba Świerczoka z Łudogorca Razgrad. Jeżeli chce to zrobić, musi zapłacić milion euro, czyli ustanowić efektowny transferowy rekord w historii klubu. Świerczok – najlepszy napastnik Piasta i jeden z najlepszych w całej ekstraklasie – w tym sezonie gra tylko na zasadzie wypożyczenia, co i tak […]
19.04.2021
Prasówka
17.04.2021

PRASA. Gumny: Intensywność w Bundeslidze i Ekstraklasie? Przepaść

Dzisiejsza prasa dostarcza nam sporo wieści z lig zagranicznych oraz Ekstraklasy. Mamy zapowiedzi debiutu Macieja Skorży, wywiad z Maciejem Żurawskim oraz szybki przegląd wiadomości z 1. i 2. ligi. Ciekawie wypada także wywiad z Robertem Gumnym, który opowiada o grze w Niemczech. I nie jest to opinia zbyt dobra dla polskiej ligi. – W Augsburgu […]
17.04.2021
Felietony i blogi
16.04.2021

Proponuję rewolucję: zatrudniajmy trenerów na godziny

Mówi się, że w polskiej piłce nie ma pieniędzy, ale to jest najwyraźniej jakaś skrajna bzdura. Skoro Wisłę Płock stać, żeby zatrudnić trenera na sześć kolejek, a Wisła Płock nie jest najbogatsza w lidze, to kasa musi się u nas lać strumieniami. Niedługo dojdziemy do tego, że będziemy brać trenerów na jeden mecz, potem – […]
16.04.2021
Na zapleczu
19.04.2021

Nie tylko korupcja. Barwna historia HEKO Czermno

Promowanie miasta poprzez sport. Jeśli kiedyś w jakiejś dyskusji ktoś spróbuje was zagiąć pytaniem: “czy kluby piłkarskie mogą cokolwiek wypromować?”, odpowiedzcie: a kto słyszałby o Czermnie, gdyby nie HEKO? Chyba nikt. Bo o miejscowości, która według Wikipedii dekadę temu liczyła zaledwie 657 mieszkańców, głośniej zrobiło się tylko w ubiegłym roku, kiedy miejscowy proboszcz postanowił objawić […]
19.04.2021
Na zapleczu
12.04.2021

Neverending story. Dlaczego stadion w Radomiu nadal nie powstał?

9 kwietnia minęło pięć lat od czasu ostatniego meczu Radomiaka na stadionie przy ul. Struga 63. Był piknik, była zabawa, było pożegnalne spotkanie ze Stomilem i transparent „Jeszcze tu wrócimy dla spełnienia marzeń”. Ponad 1800 dni później przy Struga 63 nikt spotkania nie zagra. O zabawie nie ma mowy, a i piknik strach zorganizować. Transparenty […]
12.04.2021
Felietony i blogi
05.04.2021

“W Żabnie każdy się zna. U fryzjera i w sklepie dowiesz się wszystkiego”

Jakub Wróbel w wywiadzie opowiada nam o tym, jak to jest być napastnikiem, który nie strzelił jeszcze bramki w Ekstraklasie. Ale z piłkarzem Stali Mielec wypożyczonym do Resovii nie tylko przeprowadziliśmy analizę różnic między 1. ligą a najwyższym poziomem rozgrywkowym w Polsce. Wróbel, chyba jedyny na szczeblu centralnym piłkarz z Żabna, opowiedział nam, jak to […]
05.04.2021
Felietony i blogi
29.03.2021

Rozstrojona liga. Pierwszoligowcy w tym sezonie pauzują najczęściej i najdłużej

– Jestem zadowolony. Wywozimy trzy punkty z trudnego terenu, w trudnym dla nas momencie, bo mamy określone kłopoty COVID-owe. To, co wymyśliliśmy, się sprawdziło – powiedział Tomasz Tułacz po wygranej Puszczy Niepołomice w Głogowie. Wspomniany trudny moment zdarzył się “Żubrom” nie po raz pierwszy. Puszcza w tym sezonie odhaczyła już czwartą przymusową przerwę od gry. […]
29.03.2021
Felietony i blogi
22.03.2021

Brehmer: Nie zrobiłem niczego, czego mógłbym się wstydzić

Dietmar Brehmer rozstał się z Odrą Opole w gorącej atmosferze. Szkoleniowiec miał sporo zarzutów do zarządu klubu, zarząd z kolei miał zarzuty do niego. W wywiadzie z nami trener komentuje wydarzenia, które doprowadziły do jego zwolnienia. Co stało się w szatni po meczu ze Stomilem Olsztyn? Jaką karę otrzymał zespół? Czy jego konflikt z Mateuszem […]
22.03.2021
Felietony i blogi
15.03.2021

Wolsztyński: W Górniku coś się wypaliło – i z mojej i z ich strony

Łukasz Wolsztyński zimą odszedł z Górnika Zabrze, ale nowy klub znalazł dopiero niedawno. Dlaczego trafił do 1. ligi i Arki Gdynia? Czy to, że nie został w Ekstraklasie, traktuje jako rozczarowanie? Z czego wynikają problemy zabrzan? Którzy młodzi piłkarze mogą podążyć jego śladami i przebić się do pierwszej drużyny? Kto z Górnika może wyjechać do […]
15.03.2021
Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Plusy i minusy Superligi

Futbol to biznes. Iluzja prysła. Bogaci wystąpili przeciw uboższym. Trwa wojna. Wielka rewolucja w świecie futbolu. Niewykluczone, że po ogłoszeniu planów odpalenia Superligi ten sport już nigdy nie będzie taki sam, że zmieni się wszystko. Środowisko europejskiej piłki nożnej zasypuje się oświadczeniami, groźbami, argumentami. Każda minuta przynosi nowe informacje. Zatrzymajmy się więc na chwilę i […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Sawicki: – To już wojna

– Nie ma już czasu na blefowanie. Blefowanie było przez ostatnich kilka lat. Przypomnę, że utworzenie Superligi cały czas było straszakiem największych klubów, wywieranie presji dla UEFA, by alokować coraz więcej pieniędzy do coraz mniejszego grona klubów, które są najbardziej sławne. Uważam, że to już wojna pomiędzy dwunastoma klubami, a UEFA. Wydaje mi się, że […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Legia nie może zlekceważyć tego finiszu

Według Pawła Mogielnickiego z 90minut.pl Legia ma 98,2% szans na mistrzostwo. No bo rzeczywiście – trudno wierzyć, że pierwsze miejsce miałoby przypaść komuś innemu. Legia wypracowała sobie zaliczkę i teraz spokojnie może jej bronić. Natomiast ekipie, która chce potem przełamać pucharową niemoc, wypadałoby to robić z większym animuszem. Do drużyny Michniewicza można mieć pretensje za […]
19.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
Ekstraklasa
18.04.2021

Gąsior uratuje Stal? “Dziadek? Ten dziadek jeszcze wam pokaże!”

Szacunek. To słowo najczęściej po drugiej stronie słuchawki pada najczęściej, gdy pytamy rozmówców o Włodzimierza Gąsiora. Stal Mielec zatrudniając klubową legendę, wywołała duże poruszenie, bo Gąsior ma już 72 lata na karku i od dwóch lat był szczęśliwym emerytem. Pojawiły się więc szyderki i wątpliwości, czy ktoś taki odnajdzie się na poziomie Ekstraklasy, gdzie po […]
18.04.2021
Ekstraklasa
16.04.2021

Czar Brosza pryska. W Zabrzu liczą na byłych selekcjonerów?

Cztery zwycięstwa z rzędu, pięć meczów bez porażki. Ogranie Legii Warszawa i Lechii Gdańsk, awans w Pucharze Polski. Początek w wykonaniu Górnika Zabrze zwiastował, że to może być ten sezon, w którym zabrzanie zrobią krok do przodu. Nawet po 12. kolejce wciąż byli na podium rozgrywek, więc optymizm jak najbardziej był wskazany. Ale od tamtej […]
16.04.2021
1 liga
16.04.2021

Zero pośpiechu. Korona po miesiącu ogłosiła nazwisko nowego trenera

Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy. Korona Kielce ogłosiła nazwisko następcy zwolnionego w kuriozalnych okolicznościach Macieja Bartoszka. Trochę to trwało, bo Kamil Kuzera prowadził spadkowicza z Ekstraklasy przez 36 dni. A przecież początkowo nie było pomysłu, żeby sezon kończył trener tymczasowy. W końcu jednak Dominik Nowak został zaprezentowany oficjalnie, więc w weekend zadebiutuje w nowej roli […]
16.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Stary lis wypełnił zadanie. Ajax za burtą, Roma zagra o finał z United

Włosi twierdzili dziś, że Roma gra dla całej Italii. Fakt, Giallorossi to ostatni przedstawiciel Półwyspu Apenińskiego w Europie. I to się nie zmieni, bo Rzymianie awansowali do półfinału Ligi Europy. Ale czy Italia po tym spotkaniu pęka z dumy? No, niekoniecznie. Przy takiej bryndzy Włosi pewnie jednak to przeboleją. W takich chwilach cel uświęca środki, więc nie […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lookie
Lookie
14 dni temu

Zajebisty wywiad. Propsik!

Cisse
Cisse (@cisse)
14 dni temu

Spoko, niech mu się wiedzie. Nie każdy musi być Messim a jako człowiek widać, że luźny i to najważniejsze

Grisha
Grisha
14 dni temu

Fajny wywiad, fajny gosc. Dzieki Szymi

Trio
Trio
13 dni temu

Oby zostal na dluzej w Resovii. Mocny grajek.

Suche Info
19.04.2021

James Milner: – Nie podoba mi się to i mam nadzieję, że tak się nie stanie

Piłkarze nie pozostają bierni wobec ostatnich wydarzeń. W krytyczny sposób o Superlidze wypowiedział się Ander Herrera z PSG. Dejan Loveren, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg, także zaprotestował przeciwko pomysłowi powstania nowych rozgrywek. Natomiast po meczu z Leeds James Milner otwarcie wyraził niezadowolenie z faktu przystąpienia The Reds do kontrowersyjnego projektu.  61-krotny reprezentant Anglii jest pierwszym zawodnikiem […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Michał Pazdan otrzymał wstępną propozycję powrotu do Ekstraklasy

Portal meczyki.pl poinformował, że Wisła Płock jest zainteresowana sprowadzeniem 38-krotnego reprezentanta Polski. Michał Pazdan jest obecnie piłkarzem tureckiego MKE Ankaragucu, jednak jego kontrakt z klubem wygasa w czerwcu. Według informacji Tomasza Włodarczyka “Nafciarze” kontaktowali się już w piłkarzem i zaoferowali gotowość do podjęcia poważniejszych rozmów. Ponoć jeszcze nie padły konkretne propozycje ze strony płockiego klubu. […]
19.04.2021
Weszło FM
19.04.2021

Wtorek w Weszło FM: moto-poranek, audycja esportowa i emocje w Ekstraklasie

Wtorek w radiu rozpoczniemy od poranka dla fanów motoryzacji. Potem premiery – między innymi „Tenis Klubu”, „Weszło w esport” czy „Die Qualitat”, a następnie aż cztery mecze Ekstraklasy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – Michał Łopaciński i Adam Kotleszka zapraszają na moto-poranek. Będą też materiały piłkarskie poświęcone Superlidze – o […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Kluby Superligi “przeniosą” swoją historię do nowych rozgrywek

Jeżeli spodziewaliście się, że dziś nic was już nie zaskoczy, to jesteście w dużym błędzie. Otóż kluby Superligi postanowiły pójść krok dalej i według informacji hiszpańskich mediów chcą, by ich triumfy w Lidze Mistrzów były uznawane za zwycięstwa w nowych rozgrywkach. Dobre, prawda? Wychodzi na to, że zanim na dobre ruszyłaby Superliga, to Real Madryt […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Piłkarze Leeds zaprotestowali przeciwko Superlidze

Już wcześniej zrobiło się głośno o sprzeciwie angielskich kibiców. Fani klubów z tzw. TOP6 podjęli wspólne działania mające na celu unicestwienie projektu Superligi. Do grona osób protestujących dołączyli także piłkarze Leeds United, którzy na przedmeczową rozgrzewkę wyszli w okolicznościowych koszulkach. Co ciekawe, ich dzisiejszym przeciwnikiem jest Liverpool, który należy do grona założycieli nowych rozgrywek. Podopieczni […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Selekcjoner kadry Norwegii: – Po jaką cholerę Juve pcha się do tych rozgrywek?

Opiekun reprezentacji Norwegii, Ståle Solbakken, w rozmowie z tv2.no nie miał żadnych skrupułów wyrazić w dosadny sposób swojego zdziwienia decyzją Juventusu o przystąpieniu do Superligi. Stwierdził, że turyńczycy nie mają czego tam szukać, skoro w ostatnich sezonach ponosili spektakularne klęski w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W bardzo otwarty sposób zdeprecjonował ich pozycję w europejskim futbolu. Przesadził? […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

“Wielka Trójka” nie chce opuszczać Serie A

W trybie pilnym zostało zwołane dziś spotkanie przedstawicieli wszystkich klubów Serie A. Ku zaskoczeniu  delegatów pozostałych 17 drużyn pojawili się na nim reprezentanci Juventusu, Milanu i Interu Mediolan. Przedmiotem obrad był udział tych zespołów w Superlidze i propozycje ewentualnego kształtu ligi po ich odejściu. Jednak – jak podaje włoski dziennikarz, Fabrizio Romano – wyżej wymienione […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Jerzy Dudek: – UEFA za późno zareagowała ze zmianami

W rozmowie z “WP Sportowe Fakty” na temat kontrowersyjnego projektu Superligi wypowiedział się Jerzy Dudek. Były reprezentant Polski nie miał także oporów, by skrytykować UEFA za zbyt późno przeprowadzoną reformę Ligi Mistrzów. Choć były zawodnik m.in. FC Liverpool nie jest zwolennikiem Superligi, to rozumie dlaczego część klubów zdecydowała się na podjęcie takich kroków. – Jak […]
19.04.2021
Kanał Sportowy
19.04.2021

Weszłopolscy od 20:00 – Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra, Marcin Węglewski

Od godziny 20:00 kolejne wydanie magazynu Weszłopolscy! Pewnie mimochodem padnie parę zdań o Superlidze i reformie Ligi Mistrzów, ale oczywiście interesują nas Ekstraklasa i I liga. Gośćmi będą trener Wisły Płock Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra z Warty Poznań, opiekun GKS-u Bełchatów Marcin Węglewski oraz Łukasz Grabowski z “Przeglądu Sportowego”. Zapraszamy! 
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Szef Parlamentu Europejskiego: W tym projekcie liczy się tylko władza i pieniądze

Na temat powstania Superligi swoje opinie zaczęli wyrażać także najważniejsi politycy na arenie europejskiej. W rozmowie z francuskim dziennikiem “L’Equipe” David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w krytycznym tonie wypowiedział się o nowym przedsięwzięciu z udziałem topowych klubów Starego Kontynentu.  Włoski polityk odpowiedział na pytanie dotyczące tego, czy popiera w tym sporze UEFA. – Tak, jestem […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

UEFA twierdzi, że kluby zostały przekonane ogromną pożyczką

Według Tomasza Włodarczyka z meczyki.pl wśród osób piastujących różne funkcje w UEFA panuje przekonanie, że założyciele Superligi otrzymali gwarancję wielkiej pomocy finansowej ze strony amerykańskiego holdingu bankowego i dlatego zdecydowały się wkroczyć na ścieżkę wojenną. Działacze europejskiej federacji twierdzą, że kluby otrzymały kredyt opiewający na kwotę nawet 400 milionów dolarów. Rzecz jasna wszystkie teorie spiskowe […]
19.04.2021
Fuksiarz
19.04.2021

Early Payout w Fuksiarz.pl? Pokazujemy, że to się opłaca

Już dawno skończyły się czasy, kiedy wynik 2:0 można było uznać za bezpieczny. Futbol stał się bardziej nieprzewidywalny, ale, co najważniejsze, kara tych, którzy myślą o pewnym zwycięstwie jeszcze przed ostatnim gwizdkiem. Karani są oczywiście piłkarze, ale dzięki ofercie Fukasiarza na pewno nie ucierpicie wy. Nie musicie się obawiać, że wasz zespół straci dwubramkowe prowadzenie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Bayern nie przystąpi do Superligi [Oficjalnie]

Nie jest to zaskakująca informacja – niemieckie kluby od samego początku otwarcie protestowały przeciwko pomysłowi utworzenia nowych elitarnych rozgrywek. Po tym, jak Karl-Heinz Rummenigge, prezes Bayernu zastąpił Andrea’e Agnelliego w ECA, podmiocie zrzeszającym europejskie kluby, było już prawie pewne, że Bawarczycy nie wezmą udziału w Superlidze. Oświadczenie sternika “Die Roten” tylko potwierdziło tę informację.  Na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Angielscy fani deklarują wspólną walkę z Superligą

Kilka godzin wcześniej fani Liverpoolu otwarcie zaprotestowali przeciwko powstaniu nowych rozgrywek. Kibice The Reds wywiesili transparenty uderzające we władze klubu, a także postanowili zdjąć z trybun kibicowskie flagi. Nie trzeba było długo czekać na reakcję fanów z innych zespołów. Stowarzyszenia kibiców klubów z tzw. “wielkiej szóstki” wydały wspólny komunikat o zjednoczeniu i podjęciu wspólnych działań […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Dejan Lovren: – Futbol znajdzie się na krawędzi całkowitego upadku

Piłkarze także postanowili zabrać dziś głos w sprawie utworzenia Superligi. Najpierw Ander Herrera otwarcie sprzeciwił się wizji nowego projektu, teraz swoje stanowisko w mediach społecznościowych opublikował Dejan Lovern, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg. Chorwacki piłkarz wyraża zaniepokojenie przyszłością futbolu i jest przekonany, że jego koniec jest bliski. Były gracz FC Liverpoolu w mocnych słowach skrytykował powstanie […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021