post
Avatar

Opublikowane 24.03.2021 11:14 przez

Kamil Warzocha

– Kluczem jest mentalność podczas przygotowania do danego meczu. Mając takich piłkarzy w takich klubach, jesteśmy gotowi do równej walki z lepszymi od siebie. Trzeba tylko stworzyć zespół. Nie szukać nadziei w indywidualnościach. Tutaj wiele zależy od selekcjonera, od którego wychodzi sygnał, czy podchodzimy do meczu bojaźliwie, czy z bojowym nastawieniem. Jeśli trener nie jest pewny siebie i spokojny, piłkarze zawsze to wyczują – mówi nam Mariusz Lewandowski, 66-krotny reprezentant Polski. Rozmawiamy m.in. o zmianie systemu taktycznego nowego selekcjonera, Kamilu Grosickim i kadencji Jerzego Brzęczka.

Czynnik niewielkiej ilości czasu będzie istotny w próbie zmiany systemu gry?

Każda zmiana systemu potrzebuje czasu. Czasami zawodnicy potrzebują go więcej, niż może zakładać trener. To operowanie na żywym materiale, dlatego kluczowy jest sposób przekazywania informacji. Musimy zdawać sobie sprawę, że nasi zawodnicy na ogół grają w bardzo dobrych klubach, są inteligentni, znają różne ustawienia taktyczne. Wydaje mi się zatem, że przyswajanie wiedzy powinno odbywać się szybciej. Nowa formuła kadrze po prostu nie zaszkodzi.

Nie jest najważniejsze to, czy będziemy grać trójką czy czwórką obrońców. Najbardziej istotną kwestią jest fakt, jakie zadania otrzymają konkretni piłkarze. One mogą się różnić w obrębie tej samej formacji. Takową inni selekcjonerzy już kiedyś próbowali wprowadzić i wiem, że nie jest to łatwy proces. Ale na pewno nie niemożliwy, bo mamy mądrych zawodników.

Praca teoretyczna poza zgrupowaniami powinno być według pana czymś na porządku dziennym?

Zdecydowanie. Zwraca pan uwagę na bardzo ważną rzecz, której nie robi się tak często, jak powinno. To praca domowa. Analizy wideo, schematy określonych zachowań. Zawodnicy powinni obcować z tym jak najczęściej, żeby mieć jakąkolwiek bazę przed zjechaniem na kadrę. Czasami jest za mało czasu, żeby pewne rzeczy wytłumaczyć. Warto być wcześniej przygotowanym.

Ile trzeba czasu, żeby dobrze przepracować gruntowną zmianę formacji? Jeśli da się to w ogóle określić.

To trudna sprawa. W jednym systemie 1-3-5-2, zakładając, że taki będzie stosował trener Sousa, pojawia się wiele wariantów. Konkretne pozycje mogą mieć przypisane różne założenia w zależności od piłkarza, jaki wyjdzie w pierwszym składzie. Załóżmy, że mamy Lewandowskiego w ataku. Już sam fakt, czy zagra on z Milikiem czy bez, będzie znaczący dla funkcjonowania całego zespołu. Wybór taktyki na poszczególne mecze będzie podyktowany występowaniem konkretnego nazwiska.

Jeśli obaj będą występowali w linii ataku, może pojawić się konflikt interesów, kiedy nie zostaną odpowiednio wykorzystani w swoich strefach. Taktyka jest kwestią mocno przywiązaną do zawodników, jakich się posiada. Możesz grać jakimś systemem, ale jeśli nie masz do tego odpowiednich piłkarzy – nie dasz rady. Trener Sousa na pewno postawił sobie pytanie, kogo potrzebuje do swojej wizji. Ale też wcześniej zobaczył, kogo ma do dyspozycji. Dwa plus dwa dało mu taki a nie inny wynik, czyli że na ten moment mamy reprezentację z potencjałem na grę z trójką obrońców i wahadłowymi. Ja też to widzę.

Trener Sousa mówił wyraźnie, że szuka piłkarzy pod system, stąd zaskakujące pominięcie m.in. Tomasza Kędziory.

Dokładnie. Ja sam miałem podobny dylemat w Termalice. Grałem przez pół roku jednym systemem, ale z biegiem czasu zauważyłem, że mam większą liczbę zawodników o predyspozycjach do innego ustawienia. Poznałem ich, dlatego doszedłem do takiego wniosku. W końcu zmieniłem system, żeby szerzej wykorzystać potencjał zespołu. W ten sposób można rozwijać swoją drużynę.

Co pan w ogóle sądzi o formacji z trójką obrońców i wahadłowymi? Widzimy go w obecnym futbolu coraz częściej.

Uważam, że to bardzo dobry kierunek w dzisiejszej piłce. Tylko że za często przypisujemy kluczową rolę wahadłowym, zapominając o innych aspektach. Bo trzeba sobie zadać pytanie – czy mówimy o formacji z jednym napastnikiem i dwoma podwieszonymi pomocnikami, ogółem czwórką pomocników? Czy wykorzystamy czterech środkowych pomocników, czy może tylko dwóch np. w formacji 1-3-4-3? W tym systemie kluczowy jest środek pola. Jeżeli gramy dwoma defensywnymi pomocnikami, to wahadłowi mają większe pole do popisu, są kluczowi.

Jeżeli zaś środek pola ma być bardziej mobilny, nastawiony na utrzymywanie piłki, wahadła będą funkcjonowały inaczej. Słowem: jest tutaj wiele zmiennych. To ważne, czy będziemy bronić np. w ustawieniu 1-5-4-1 czy innym. Na te pytania wkrótce sobie odpowiemy. Najważniejsza będzie obstawa środka pola.

Powinniśmy pana zdaniem w ogóle przywiązywać uwagę do faktu, że Sousa to trener z zagranicy?

Jesteśmy takim narodem, że bardziej wolimy selekcjonera-Polaka, bo wydaje nam się, że lepiej go zrozumiemy. Uważam jednak, że nasza reprezentacja potrzebowała zupełnie innego spojrzenia. Takiego, którego nie dałby żaden polski trener. Czas pokaże, co z tego będzie. Ale wydaje się, że Zbigniew Boniek przemyślał tę decyzję na tyle dobrze, że raczej nie ma się czego obawiać. Skoro nie ma opcji na rynku polskim, nie ma innego wyjścia niż pójście w opcje zagraniczne. Tak więc dałbym selekcjonerowi spokojnie popracować i nie podnosiłbym dyskusji o tym, że nie jest Polakiem.

Fakt, ta kadra potrzebowała świeżego spojrzenia. Co w takim razie sądzi pan o kadencji Jerzego Brzęczka?

Patrząc na średnie punktowe osiągane przez Jerzego Brzęczka, nie było tak źle. Jasne, że z silnymi rywalami przegrywaliśmy, ale nie pamiętam takiej sytuacji, żebyśmy w krótkim okresie mieli tak dużo spotkań z naprawdę świetnymi reprezentacjami. Brzęczek trochę tych meczów miał. Brakowało stylu, cierpiała jakość, ale cel został osiągnięty. Szkoda, że przez pandemię nie mieliśmy Euro 2020. Turniej zweryfikowałby selekcjonera i być może nawet zmienił ogólne zdanie o nim. Przecież tak też mogło się wydarzyć, pozytywny scenariusz nie był niemożliwy. A tak, cóż, ludzie zostają z negatywnymi wrażeniami względem trenera. Daleki byłbym od przesadzonej krytyki w jego stronę, bo wiem, jak trudny to jest kawałek chleba. Brzęczek zrobił wynik i właśnie za to powinno się go rozliczać.

Jerzy Brzęczek zostanie zapamiętany przez wielu jako postać karykaturalna. Spotkał się z krytyką, której chyba żaden inny selekcjoner nigdy nie widział.

Zgadzam się. Ale jeśli krytyka jest konstruktywna, tak czy siak trzeba ją przyjąć. Jako trenerzy nie jesteśmy nieomylni, błędy popełniamy zawsze. Oczywiście nie można ich powtarzać, trzeba wyciągać wnioski. Sęk w tym, że podejmujemy ważne decyzje przed meczem. Gdybyście np. wy, dziennikarze, widzieli przebieg podejmowania takich decyzji, nie mielibyście czego krytykować. Dopiero efekty danych decyzji w zderzeniu z czynnikami losowymi w czasie meczu stają się obiektem dyskusji. Ustalamy skład i zastanawiamy się, czy jest on w porządku.

Każdy jest swoim selekcjonerem przed meczem. Wy możecie zobaczyć czasami treningi czy mieć jakieś informacje trochę wcześniej niż kibic. Czy tak się nad tym rozwodzicie, widząc, że kogoś brakuje lub nie? No nie. My stawiamy na jakieś opcje z myślą, że będzie dobrze. Nie sabotujemy zespołu. Skoro Brzęczek dawał szanse np. Kamilowi Jóźwiakowi, to znaczy, że na coś z jego strony liczył. Widział w nim jakość i przydatność. Później chwaliliśmy ten ruch, a to było przecież pewne ryzyko. Tak więc Brzęczkowi też coś wypaliło. Miał kilka swoich niepopularnych decyzji, które się obroniły. Przede wszystkim Brzęczek miał jaja, żeby wprowadzić świeżą krew. Nie każdy selekcjoner to potrafi.

Nowy selekcjoner póki co nie potrafi zrezygnować z Kamila Grosickiego.

W swojej karierze reprezentacyjnej miałem obok siebie takich piłkarzy, którzy nie grali w klubach, a i tak dostawali powołanie. Czasami człowiek się dziwił, dlaczego ktoś taki przyjeżdża na kadrę. Ale to były decyzje selekcjonerów, na które nie ma się wpływu. Co do Kamila, wydaje mi się, że trener Sousa powołał go nie tylko ze względu na jego doświadczenie i wpływ na zespół w szatni. Bardziej chodzi o to, żeby zakomunikować mu, że jeśli chce grać na turnieju, musi grać w klubie. Sousa chciał go też pewnie zobaczyć w akcji.

Tak było za kadencji Leo Beenhakkera, który potrafił brać na kadrę piłkarza stanowiącego siłę zespołu wcześniej niż w momencie powołania. Ktoś nie grał w klubie, a selekcjoner chciał mu trochę pomóc. W przypadku “Grosika” jest podobnie. Ma on na tyle duży potencjał w dawaniu jakości na skrzydle, że może być w tej reprezentacji istotny nawet jako joker.

Czyli nie powinniśmy go jeszcze skreślać.

Jeśli nie będzie grał pół roku, wtedy będzie klapa. To jest wiele straconych meczów, których powinieneś mieć w nogach. To robi różnicę. Ale też nigdy nie wiadomo, bo piłka lubi czasami zaprzeczyć logice. Pamiętam taką sytuację z Łukaszem Piszczkiem, który musiał kiedyś przyjechać na kadrę prosto z wakacji w Rodos. Dostał nagły telefon, nie miał normalnego przygotowania, a mimo to wyglądał świetnie.

Gramy na Wembley, tam odbył się pana ostatni mecz w karierze reprezentacyjnej w 2013 roku. W polskiej kadrze grało wtedy sześciu piłkarzy, którzy dzisiaj są jej filarami. Rozwój któregoś z nich pana zaskoczył?

Wiadomym jest, że wszyscy poszli do przodu. A kto najbardziej? Moim zdaniem Piotr Zieliński. Wtedy to był taki talent, który nie potrafił siebie odpowiednio sprzedać. Miał ogromny potencjał, ale widać było, że jest w jakiś sposób zablokowany. Później nie pomagało mu rzucanie po różnych pozycjach. Tak naprawdę Piotrek ciągle musiał dostosowywać się do nowych wytycznych. Ludzie krytykowali tego samego piłkarza, ale w innych odsłonach. Trener Sousa powinien mieć na niego jasny plan. Nie popełniać błędów poprzednika. Nie może być tak, że Zieliński głupieje. Moim zdaniem najlepszą opcją dla Piotrka zawsze była pozycja na “dziesiątce”.

Do którego obozu pan należy? Tego, który sądzi, że nie mamy czego szukać w meczach z lepszymi reprezentacjami, czy tego, który chciałby szukać zwycięstwa z każdym?

Kluczem jest mentalność podczas przygotowania do danego meczu. Mając takich piłkarzy w takich klubach, jesteśmy gotowi do równej walki z lepszymi od siebie. Trzeba tylko stworzyć zespół. Nie szukać nadziei w indywidualnościach. Tutaj wiele zależy od selekcjonera, od którego wychodzi sygnał, czy podchodzimy do meczu bojaźliwie, czy z bojowym nastawieniem. Jeśli trener nie jest pewny siebie i spokojny, piłkarze zawsze to wyczują.

Fot. FotoPyk

Kamil Warzocha

Nołnejm z Chojnowa wynaleziony przez trenera Rokuszewskiego. Trzeci najmłodszy w zespole Weszło, filolog i (jeszcze) student dziennikarstwa. Chciał być piłkarzem, może kiedyś zostanie dziennikarzem. Na boisku czerpie z Zielińskiego, w życiu od Lewandowskiego. Najbardziej lubi robić wywiady.

Opublikowane 24.03.2021 11:14 przez

Kamil Warzocha

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021
Weszło
16.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE: Mbappe do sztafety na 100 metrów!

Kolejny odcinek Stanu Euro! Dzisiaj zaprasza was taki Dobry Skład – Olkiewicz, Milewski, Janczyk, Paczul! Zapraszamy serdecznie.
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
15.06.2021

“Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Weszło
11.06.2021

Nastolatkowie na Euro 2020, na których warto zawiesić oko

Wymienialiśmy już piłkarzy, dla których tegoroczny turniej mistrzostw Europy może być ostatnim w karierze. Teraz czas na tych, którzy dopiero zaczynają swoje przygody z wielkim futbolem na arenie międzynarodowej. W większości składów reprezentacji znajdziemy nastolatków, którzy, jeśli nie teraz, w ciągu kilku najbliższych lat powinni rozkwitnąć na Euro. Do tej kategorii nie pasują zawodnicy już […]
11.06.2021
Weszło
10.06.2021

“Jokić wyprzedza swoją epokę. Jego droga na szczyt jest wyjątkowa”

Nie Stephen Curry, LeBron James, Giannis Antetokounmpo czy James Harden. To Nikola Jokić został MVP sezonu zasadniczego w lidze NBA, co jest historycznym momentem dla całych rozgrywek. Nigdy bowiem nie zdarzyło się, żeby tak nisko rozstawiony zawodnik w drafcie wygrał tę nagrodę. Co więcej, to dopiero trzeci Europejczyk, który może pochwalić się takim osiągnięciem. Małą […]
10.06.2021
Weszło
10.06.2021

Piłkarze mniej wyeksploatowani sezonem, którzy mogą odpalić na Euro

Kiedy zbliżają się wielkie turnieje dla reprezentacji, każdy z nas próbuje wytypować piłkarzy mogących stać się ich bohaterami. Zagrać świetne zawody, strzelać ważne bramki i ponieść swoje zespoły do osiągnięcia fajnych wyników. W tym kontekście naszą uwagę kradną głównie nazwiska, dla których mistrzostwa Świata lub Europy są szansą na zwieńczenie znakomitego sezonu w klubowych rozgrywkach. […]
10.06.2021
Weszło
05.06.2021

Weterani, którzy zaznają smaku Euro być może po raz ostatni

Jak mawiają – czasu nie oszukasz. To tyczy się szczególnie sportowców, w tym przypadku piłkarzy, którzy muszą mieć świadomość, że własnego terminu ważności nie da się przedłużać w nieskończoność. Istnieją pewne granice, przy których nawet frazes pokroju “wiek to tylko liczba” traci swą magiczną moc. Oczywiście granica granicy nierówna, ot, niektóre z wybitnych jednostek potrafią […]
05.06.2021
Piłka nożna
03.06.2021

Jak powinna wyglądać hierarchia obrońców reprezentacji Polski?

Po pierwszym zgrupowaniu Paulo Sousy wiedzieliśmy tyle, że w linii defensywnej polskiej kadry dojdzie do przetasowań. Że stary ład może zostać naruszony i wraz z pojawieniem się nowej taktyki nie tak łatwo będzie przewidzieć, kto zostanie postacią pierwszoplanową, a kto straci na znaczeniu. Wydawało się, i wciąż zresztą wydaje, że najwięcej na pojawieniu się Portugalczyka […]
03.06.2021
Liczba komentarzy: 20
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kliszy
Kliszy
2 miesięcy temu

Populizm. Przed wyjściem na murawę 5 kilo gówna w gaciach i modlitwa o najmniejszy wymiar kary. Było widać to ostatnio czy na MŚ w Rosji. Mentalność slabeuszy.

Andrzej
Andrzej
2 miesięcy temu

Granie jak równy z równy z Anglią ? Trudno to sobie wyobrazić – jeszcze kilka miesięcy temu z Wlochami Polacy nie mogli wyjść z połowy boiska. Sousa byłby cudotwórcą ,a Brzęczek szkodnikiem..

SmyQ
SmyQ
2 miesięcy temu

Fajnie, że się w tej Termalice przebija powoli wyżej. Polska piłka wydaje się ciekawsza z Cycusiem obecnym w Ekstraklasie.

Jarek
Jarek
2 miesięcy temu
Reply to  SmyQ

wywala go do bożego narodzenia .

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola
2 miesięcy temu

Narracja “Brzęczek miał dużo meczy z silnymi” jest pułapką. Równie dobrze można powiedzieć, że Brzęczek miał łatwiutką grupę do ME i wtedy mógł pokazać jakiś styl, wnieść coś pozytywnego do sposobu i filozofii gry kadry. Nie zrobił tego. Tłumaczy się go teraz wynikami w tej łatwej grupie, a przeciwstawia się jego oponentom (którzy moim zdaniem często wpadają w histerię anty-brzęczkową ale to już inny temat) to że miał dużo meczy z silnymi rywalami. Wystarczyłoby żeby był konsekwentny – gdyby zrobił wynik w słabym stylu z leszczami, a poparł to niezłymi wynikami w tym samym słabym stylu z mocarzami, to po prostu by się obronił. Nawałka wygrał z Niemcami po meczu – nazwijmy rzecz po imieniu – wstydliwym z punktu widzenia jakości gry. Drużyna wyrównała braki piłkarskie walorami wolicjonalnymi. Potem zagrał ładniej w rewanżu ale przegrał, a i tak był chwalony. Selekcjoner musi umieć sobie zbudować “street credit”. Gdyby z raz z tymi Włochami wygrał, dołożył ze dwa remisy z Holandią a do tego jeszcze wygrał z Portugalią a nie zremisował (choć oni grali chyba w osłabieniu o ile mnie moja starcza pamięć nie myli) to miałby zapas na przyszłość. Nawet jakby w którymś z tych meczy nastawił drużynę jak w FIFie na “ultra-ofens” i dostał w łeb, to nie miałby aż takiej krytyki na plecach. A tak to on grał marnie ze słabiakami, a i nie zrobił żadnego wyniku-totemu z mocnym rywalem. Doszło do tego opowiadanie idiotyzmów, kretyńska książka, i się wszystko rozleciało, bo pewnie innej drogi dla tego słabego i nie zweryfikowanego wcześniej w poważnej piłce trenera nie było.

Cisza
Cisza
2 miesięcy temu

Konfidenci z Wisły Sharks skumali się z policją i zrobili zasadzkę na sprzedawczyków z Wisły nie sharks, i jeszcze dostali w pape. Tutaj cisza, wątek w ogóle nie jest poruszany.

Zagłuszacie walki plemienne na krakowskim podwórku.

Historia wam tego nie wybaczy.

Boski Diego
Boski Diego
2 miesięcy temu
Reply to  Cisza

a kogo to obchodzi?

dupa z gownem i orzechy
dupa z gownem i orzechy
2 miesięcy temu
Reply to  Cisza

sebix w leginsach kupil nowe skarpetki i dogadal sie z dziadkiem z targowicy ze nie sprzeda ich nie sebixowi, ale o tym cisza….

Boski Diego
Boski Diego
2 miesięcy temu

grac na rowni z lepszymi? jezeli sie da to chyba nie byli lepsi, tylko rowni…

ale rozumiem ze lepiej jest szarzowac do przodu niz cofac sie do tylu. A juz najlepiej wspinac sie na najwyzsza wysokosc. Ale to sie uda jezeli nie bedziemy podawali na najblizsza odleglosc…

Kikk
Kikk
2 miesięcy temu
Reply to  Boski Diego

Niech cofaja się do przodu.

dsaeaaggshdsgadsga
dsaeaaggshdsgadsga
2 miesięcy temu

https://typowanieako.blogspot.com/ – Znowu trafili ! wczoraj 69 kurs kuponu i skan maja na blogu! polecam bo zarobilem z nimi 7 tys na tym kuponie wczoraj . Na dzis maja kolejny!

Syndrom Orlena
Syndrom Orlena
2 miesięcy temu

Ehhh…to były czasy,gdy Cycuś Realowi 4 gole strzelał,pamiętam jak dziś

Eiger
Eiger
2 miesięcy temu
Reply to  Syndrom Orlena

Przecież to jego imiennik z Bayernu strzelił!

Syndrom Orlena
Syndrom Orlena
2 miesięcy temu
Reply to  Eiger

Robert Cycuś? Nie kojarzę…

Nieciecza
Nieciecza
2 miesięcy temu

Jesteś pierszy w pierwszej lidze, masz 10 pkt przewagi nad drugim zespołem. Niby wszystko sie układa a jedziesz do słabeusza z Rzeszowa i w drugiej polowie tracisz 3 bramki. Pan Lewandowski dużo mówi o mentalności a jej brakuje w BBT Nieciecza – no może poza tym, że brakuje klasycznej dziewiątki.
Jednak wywiad dobry i miejmy nadzieje, że pouczanie o mentalności Pan Mariusz Lewandowski przeniesie również na swoje podwórko.

Koniu
Koniu
2 miesięcy temu

Dla mnie ten wywiad to pozytywne zaskoczenie. Nie sądziłem, że Lewandowski potrafi wypowiadać się tak, może nie jakoś niesamowicie odkrywczo, ale jednak zaskakująco składnie posługując się językiem polskim. Kowal mógłby się uczyć, może wtedy ghostwriter nie musiałby jego odczuć przekładać z kowalowego na nasze.

Bolek
Bolek
2 miesięcy temu

ROBERT LEWANDOWSKI, TO NAWET NIE JEST ON!

hdashagdsa
hdashagdsa
2 miesięcy temu

https://paweltypowanie.blogspot.com/ – kurs ponad 600 jutro

hgasg
hgasg
2 miesięcy temu

https://paweltypowanie.blogspot.com/ – miał 4 kupony po kursach ponad 500 – Wszystko trafil i ma skany na blogu. Gralem 2 ostatnie jego kupony. Zarobilem ponad 20 tys. Na jutro ma kolejny kupon z mega kursem – polecam

Guwnowgebie
Guwnowgebie
2 miesięcy temu

Lewus to sie nadaje do kopania ale kartofli i wpieprzania ogurasow niemieckich ze skora a nie wywiadow.

Suche Info
16.06.2021

Legia Warszawa zmierzy się ze starym znajomym?

Chociaż do drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów jest jeszcze Legii Warszawa bardzo daleko, stołeczny klub poznał potencjalnych rywali w tej fazie rozgrywek. W grę wchodzi pięć klubów. Jeden z nich prowadzi stary znajomy Wojskowych.  Żeby do tego doszło, Legia musi najpierw pokonać faworyzowane Bodo/Glimt. Wówczas może zawalczyć z Omonią Nikozja, którą trenuje były szkoleniowiec warszawskiej […]
16.06.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021
Weszło
16.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE: Mbappe do sztafety na 100 metrów!

Kolejny odcinek Stanu Euro! Dzisiaj zaprasza was taki Dobry Skład – Olkiewicz, Milewski, Janczyk, Paczul! Zapraszamy serdecznie.
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
15.06.2021

“Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Tomasz Frankowski: Z racji sympatii wziąłbym Grosickiego na Euro 2020

Tomasz Frankowski wziął udział w programie “Gość Radio Zet” i mocno skrytykował postawę reprezentacji Polski. Ma szczególnie żal do Grzegorza Krychowiaka, bo według niego tak doświadczony gracz nie może popełniać tak prostych błędów. Ponadto uważa, że niepowołany na turniej Kamil Grosicki w ostatnim kwadransie byłby w stanie dać pozytywny impuls. –  Kiedy w dużych imprezach […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Jakub Błaszczykowski zostanie odznaczony przez prezydenta

Jakub Błaszczykowski za całokształt kariery piłkarskiej i działalność charytatywną zostanie przez  Andrzeja Dudę wyróżniony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – poinformował rzecznik prezydenta,  Błażej Spychalski.  To drugie w hierarchii odznaczenie cywilne w kraju. Błaszczykowski to kolejny piłkarz, który otrzyma to odznaczenie. W marcu tego roku Robert Lewandowski również został kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Zawodnik Wisły […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

KKS Kalisz awansował do finału baraży o 1. ligę

KKS Kalisz po rzutach karnych pokonał Wigry Suwałki i w sobotę zmierzy się finale baraży o 1. ligę ze Skrą Częstochowa. Po 90. minutach był remis 2:2, a w dogrywce żadna z drużyn nie była w stanie strzelić bramki, tak więc o wszystkim zadecydował konkurs jedenastek, w który kaliszanie wygrali 4:2.  Bohaterem KKS-u został Maciej […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Radomiak zatrzyma Rossiego i wyjedzie na zgrupowanie?

Radomiak Radom dopiero co skończył sezon 1. ligi, jednak długo odpoczywał nie będzie. Sezon Ekstraklasy rusza już 23 lipca, więc beniaminek wkrótce rozpoczyna przygotowania do rozgrywek. Udało nam się ustalić, jak ma wyglądać lato w zespole trenera Dariusza Banasika. Drużyna może się udać na zgrupowanie, a przygotowania rozpocznie 28 czerwca. Dwa tygodnie urlopów otrzymali zawodnicy […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Nawałka: – Nie skreślajmy jeszcze tej reprezentacji

Adam Nawałka ostatnimi czasy bardzo rzadko udziela się w mediach, ale w rozmowie z “WP Sportowe Fakty” zdecydował się odnieść do reprezentacji Polski. Były selekcjoner kadry uważa, że nie można tracić wiary i jest przekonany, że z Hiszpanią zobaczymy zespół, który będzie dobrze przygotowany pod względem mentalnym. – Zespół znalazł się w trudnej sytuacji i […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Ballack: – Lewandowski nie miał wsparcia

Robert Lewandowski spotyka się ze sporą – i słuszną – krytyką, ale są tacy, którzy kapitana reprezentacji Polski biorą w obronę. Na przykład Michael Ballack, który jest obecnie telewizyjnym ekspertem. Ballack stwierdził: – Można się było tego wszystkiego spodziewać. Reprezentacja Polski potwierdziła, że jest zbyt słaba. Lewandowski nie ma wystarczającego wsparcia. Reszta zespołu musi być […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

OFICJALNIE: Maik Nawrocki wypożyczony do Legii

Mówiło się o tym ruchu od jakiegoś czasu, a dzisiaj mamy potwierdzenie. Maik Nawrocki został piłkarzem Legii na zasadzie wypożyczenia. To wypożyczenie potrwa do końca sezonu 21/22, ale Legia ma opcję transferu definitywnego. Poprzednią rundę Nawrocki spędził w Warcie i cóż, nie podbił Poznania. Zagrał w trzech ostatnich spotkaniach Warty, w tym ze Śląskiem, kiedy […]
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Śląsk Wrocław poznał rywala w pucharach

Śląsk Wrocław poznał swojego rywala w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy. Będzie nim estońskie Paide Linnameeskond. Mecze zostaną rozegrane 8 i 15 lipca. Pierwszy mecz w Estonii. Paide to wicemistrz Estonii z zeszłych rozgrywek, co jest ich największym sukcesem w historii. W obecnie trwającym sezonie tamtejszych rozgrywek, Paide jest drugie i traci cztery oczka […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Mielcarski: – Tylko Polak Polakowi potrafi zrobić coś takiego jak Boniek Brzęczkowi

Sousa niezbyt ogarnia polską reprezentację, więc pojawiają się głosy, że za Brzęczka w sumie może nie było tak źle. Nieco w tę retorykę wpisuje się Grzegorz Mielcarski który w rozmowie ze Sportowymi Faktami skrytykował Zbigniewa Bońka. Mielcarski stwierdził: – Tylko Polak Polakowi potrafi zrobić coś takiego, jak prezes PZPN zrobił Jurkowi Brzęczkowi. Tak często Boniek […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

[MELODROMA] Przewodnik po grupie F na Euro 2020

Francja (Francja) Grupę F otwierają mistrzowie świata, od których wzięła ona swoją nazwę. Oprócz nich są jeszcze aktualni mistrzowie Europy, Portugalia, i poprzedni mistrzowie świata, Niemcy oraz Węgrzy. Ze wszystkimi trzema drużynami Portugalczycy grali na poprzednim Euro – nie zdołali pokonać tylko Węgrów. Czy tym razem Portugalia zdoła ograć Francję? Jest to tak samo wątpliwe, […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Legia zagra z Bodø/Glimt w eliminacjach Ligi Mistrzów

Legia poznała swojego rywala w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Będzie nim norweski zespół Bodø/Glimt. Bodø/Glimt w zeszłym sezonie zdobyło swoje pierwsze mistrzostwo Norwegii (cztery razy był wicemistrzem). Teraz, po siedmiu kolejkach tamtejszej ekstraklasy – tak, te rozgrywki właśnie trwają – rywal Legii zajmuje pierwsze miejsce. Na siedem meczów wygrał pięć, jeden zremisował, jeden przegrał. Cóż, […]
15.06.2021