post
Avatar

Opublikowane 01.03.2021 11:28 przez

Szymon Janczyk

Erik Cikos dekadę temu został mistrzem Polski z Wisłą Kraków a teraz może… zdobyć Puchar Polski. Z Puszczą Niepołomice. Czy w Małopolsce naprawdę wierzą, że pierwszoligowe “Żubry” mogą sięgnąć po trofeum? W wywiadzie z nami obrońca opowiada nie tylko o pucharowej przygodzie, ale także o tym, jak świętowali tytuł w Krakowie, kto był liderem w szatni “Białej Gwiazdy”, jaka absurdalna historia kryje się za tym, że nie został w Wiśle czy też dlaczego na Węgrzech zyskał przydomek “Władca Pierścieni”. Sporo humoru, dużo życiowego optymizmu i szczere wyznanie: mogłem mieć lepszą karierę, ale dziś cieszę się piłką i jestem wdzięczny za to, co mam. Zapraszamy!

Kraków, Niepołomice… Coś cię ciągnie do Małopolski.

Tak, bardzo mi się tu podoba! Jest podobnie jak na Słowacji, jesteśmy sąsiadami. Dla nas to dobra okazja, żeby się pokazać, bo w Polsce piłka jest na wyższym poziomie. Więcej osób się nią interesuje.

Dlaczego akurat Puszcza? Wiele osób pamięta cię z mistrzostwa z Wisłą Kraków i dziwiło się, że zszedłeś do 1. ligi.

Miałem ciężki okres, długo nie grałem w piłkę na dobrym poziomie przez kontuzje. Do Puszczy przyszedłem dlatego, że chciałem znowu grać. Nie patrzyłem na ligę, chciałem zobaczyć, co z tego wyjdzie. Bardzo spodobało mi się to, że klub co roku chce walczyć o coś więcej, robić postęp. Zaoferowali mi dłuższą umowę, dzięki czemu mam motywację, żeby iść do przodu razem z nimi. Wcześniej Puszcza była w niższych ligach, więc chcemy osiągnąć coś więcej, widzę w naszych zawodnikach duży potencjał.

Twój pierwszy rok był szalony. Pierwszy mecz – 5:3 z Zagłębiem Sosnowiec. Potem koronawirus i wymagająca końcówka sezonu, w której walczyliście o baraże.

Myślę, że gdybyśmy mieli jeszcze 2-3 tygodnie więcej, to skończylibyśmy w “szóstce”. Złapaliśmy formę, bardzo dobrze się czuliśmy i szkoda, że sezon się skończył. Mieliśmy bardzo dobrą drużynę i świetne relacje w szatni. Nie mieliśmy dużej kadry, ale trzymaliśmy się razem. Po zajęciach często spotykaliśmy się razem, a to ważne, żeby trzymać się ze sobą także poza boiskiem. Teraz strefa barażowa trochę nam ucieka, ale zawsze jest o co walczyć. Podoba mi się to, że mamy wielu młodych, utalentowanych graczy. Nasze miejsce w tabeli nie oddaje naszego potencjału.

Kto jest liderem waszej szatni?

Hubert Tomalski. Może nie mamy jednego, specjalnego lidera, ale on najbardziej “robi atmosferę”. Zawsze robi szalone rzeczy.

Kiedy wróciłeś do Polski, niektórzy cię nie poznali. W Wiśle byłeś jak zakapior – łysa głowa, krótko ścięte włosy. A teraz proszę – włosy dłuższe, jest nawet broda.

(śmiech) Jestem trochę starszy! Poza włosami to cały czas ten sam gość.

PUSZCZA WYGRA Z ARKĄ W PUCHARZE POLSKI? KURS 2.75 W SUPERBET!

Gość ten sam, ale z większą rodziną.

Jestem bardzo szczęśliwy. Mam dwie wspaniałe córki, świetną żonę. Dla wielu osób rodzina jest najważniejsza, dla mnie też jest bardzo ważna. Piłkarz ma większy spokój, kiedy jedzie do domu i wie, że czekają na niego córki. Nawet łatwiej się trenuje.

Pomogli ci w trudnych chwilach, gdy leczyłeś kontuzje?

Tak, miałem wtedy dużo urazów, a rodzina zawsze była przy mnie, wspierała mnie. Jestem też osobą głęboko wierzącą, Bóg we wszystkim mi pomagał. Piłka to tylko piłka, ale teraz, dzięki temu wszystkiemu, mogę grać z radością i wszystkim się cieszyć. A trzeba się cieszyć każdą sekundą na boisku, być za nią wdzięcznym, bo nigdy nie wiadomo, kiedy coś ci się przytrafi. Mam inne spojrzenie na te sprawy niż wtedy, kiedy byłem młody. Wtedy zawsze czułem dużą presję. Graliśmy o tytuł – w Wiśle, w Slovanie. Byłem bardziej zestresowany, dlatego szczęśliwa rodzina jest dla mnie taka ważna, dla mojego samopoczucia.

Miałeś jednak przypadek, kiedy żona ci nie pomogła…

(śmiech) To było przezabawne! Grałem wtedy na Węgrzech, w Debreczynie. Sędzia zatrzymał mnie i kazał mi zdjąć pierścionek. Powiedział, że nie wejdę na boisko, jeśli tego nie zrobię. Odpowiedziałem, że nie mogę. Naprawdę nie mogłem, nie chciał zejść mi z palca. Nie chciał mi uwierzyć, myślał, że żartuję. Przysięgałem mu, że jestem śmiertelnie poważny, ale nie uwierzył. Musiałem zejść i próbowali mi go ściągnąć z ręki. Nie dało rady, musiałem zostać zmieniony.

https://twitter.com/enunabaldosa/status/1030888300616339457

Jak zareagowali koledzy?

Było mnóstwo żartów. Pisali o mnie we wszystkich gazetach, w sieci… Nazwali mnie Władcą Pierścieni!

Wróćmy do Wisły. Najlepsze wspomnienia z Krakowa?

Byłem młody, wszystko było dla mnie nowe. Czułem się trochę jak w liceum. Każda rzecz była na wyższym poziomie – mnóstwo kibiców, duża presja, wysokie cele. Mieliśmy bardzo dobry zespół i wiele się w nim nauczyłem. Trochę żałuję, że taki sezon nie zdarzył mi się teraz. Chciałbym teraz grać o takie cele, kiedy inaczej podchodzę do wszystkiego, mam “lepszą” głowę. Młodzi zawodnicy inaczej odbierali taką sytuację, jaka panowała wtedy w Wiśle, czułem duży stres. To oczywiście wspaniałe, że miałem okazję walczyć o tytuł, chętnie przeżyłbym to jeszcze raz. Jestem wdzięczny za to, co mnie spotkało. Wygranie mistrzostwa mogło być dla mnie trampoliną do kariery, ale wtedy zaczęły się kontuzje…

Chyba polubiłeś Wisłę. Po powrocie do Polski żałowałeś, że nie możesz wybrać się na stadion w Krakowie, bo chętnie chodziłbyś na każdy mecz.

Mam ją w sercu do dzisiaj. Wygraliśmy tytuł, kibice byli świetni, najlepsi, jakich miałem w karierze. W Slovanie też wygrywałem mistrzostwa, mieliśmy wielu fanów, ale w Wiśle wszystko było na wyższym poziomie. Mam nadzieję, że Wisła znowu będzie biła się o najwyższe cele, a nie o utrzymanie. Cieszy mnie, że mają teraz nowego trenera, Petera Hyballę. To dobry trener, sprawi, że będą grali “po niemiecku”, z charakterem. Jestem pewien, że teraz ciężko pracują i to sprawi, że osiągną sukcesy. Wiem, że potrzeba czasu, żeby wrócili na swoje miejsce, ale zrobią to. Trzymam kciuki.

Rozumiem, że znasz Hyballę ze Słowacji?

Tak, mimo że mnie nie trenował, słyszałem o nim od wielu piłkarzy. Mówili mi, że jest u niego ciężko, musi być dyscyplina, a treningi są wymagające, zwłaszcza w okresie przygotowawczym. To typ trenera, który cię rozwija, dlatego uważam, że jest dobry dla Wisły.

A co pamiętasz z mistrzowskiej fety?

Pierwszy moment? Byłem w szoku, nie spodziewałem się, że tyle osób przyjdzie na Rynek. Niesamowite wspomnienie. Pamiętam do dzisiaj, jak Patryk Małecki śpiewał z kibicami. Maciej Żurawski kończył wtedy karierę, to też był wyjątkowy moment. Skoro mówimy o “Żurawiu” – byłem pod wrażeniem, że piłkarz z takim CV, po takiej karierze, jest na co dzień tak pokorny. To była dla mnie duża nauka, że mogłem być z takimi zawodnikami w szatni i ich podpatrywać.

PUSZCZA OGRA ARKĘ TAKŻE W LIDZE? KURS 2.75 W SUPERBET!

Mieliście wtedy mocną ekipę. Żurawski, Brożek, Melikson…

Maor Melikson był bardzo ważną osobą. Lider ofensywy, w każdym meczu potrafił coś stworzyć z przodu. Inną ważną osobą był Radosław Sobolewski, wielki lider. Spośród wszystkich dobrych graczy to było najważniejsze – mieć takiego lidera w szatni i takiego zawodnika z przodu.

Jak wyglądała tamta szatnia od środka?

Nie było tak, że wszyscy żyliśmy razem poza boiskiem i chodziliśmy całym zespołem na kawę. Było bardziej… Profesjonalnie. Mieliśmy do siebie bardzo duży szacunek. W szatni było też wielu obcokrajowców, nie zawsze jest to łatwe, ale my mieliśmy dobrą atmosferę. Pewnie w “polskiej” szatni, kiedy masz 20 zawodników z tego samego kraju, ale ważna była też osoba trenera. Robert Maaskant potrafił to wszystko scalić i stworzyć z nas zespół.

W Wiśle przeżyłeś trzech trenerów, mieliście niezbyt udany początek sezonu. Do tego dochodziło mistrzostwo przegrane na finiszu w poprzednich rozgrywkach.

Pamiętam mecze pucharowe z Karabachem. Wtedy nikt jeszcze nie wiedział, co to jest za zespół, skąd się wzięli. Każdy myślał, że to będzie łatwa przeprawa i spokojnie przejdziemy dalej. Teraz już widzimy, że to klub z wielkim budżetem i wieloma klasowymi piłkarzami. Byliśmy na starcie sezonu, nie było nam łatwo, bo przyszło wielu nowych zawodników. Kiedy tak się dzieje, musimy rozegrać razem kilka spotkań, żeby mieć większą pewność na boisku. Nie wiedzieliśmy, że Karabach jest taki mocny, że potrafią grać w piłkę tak dobrze. A my sami nie byliśmy jeszcze dobrym zespołem, więc nie wyszło. Jestem pewien, że gdybyśmy grali z nimi miesiąc lub dwa miesiące później, pokonalibyśmy ich.

Erik Cikos z pucharem mistrza Polski

Czy do obecnej fryzury Erika puchar pasowałby tak samo? Wkrótce możemy się przekonać.

Po sezonie odszedłeś z Wisły. Mówiłeś, że żałujesz, że nie zdecydowano się ciebie zatrzymać.

Nie mogłem zostać, bo właściciel Slovana Bratysława chciał, żebym wrócił i pomógł w walce o Ligę Mistrzów. Miał duże plany, chciał coś osiągnąć. Zażądał dużych pieniędzy, więc musiałem wrócić. Było mi trochę przykro, ale tak to już w piłce jest – ktoś cię “posiada” i decyduje, co się dzieje. Musisz to zaakceptować. W Slovanie też czekały na mnie wysokie cele. Pokonaliśmy AS Romę w walce o Ligę Europy, ale zaraz potem doznałem bardzo poważnej kontuzji kolana. Musiałem pauzować przez półtora roku, miałem dwie ciężkie operacje i ciężko było mi wrócić do gry.

Dlaczego w ogóle trafiłeś do Slovana? Nie grałeś w tym klubie, a okazało się, że to oni wypożyczyli cię do Wisły.

To trochę szalona historia… W tamtym czasie grałem w Artmedii Petrzalka. Powiedzieli mi, że właściciel Artmedii jest teraz właścicielem Slovana i należę do niego.

Co?! To w ogóle dozwolone?

Tak, to pokręcone, ale na Słowacji takie rzeczy były wtedy normalne. Powiedziano mi, że nie jest tak, jak myślę i nie gram dla Artmedii. Należę do Slovana i jeśli chcę iść do Wisły, muszę podpisać z nimi kontrakt. A Slovan żądał od Wisły bardzo dużych pieniędzy.

Ale mecze z Romą wspominasz pewnie dobrze.

Zdecydowanie. Mieliśmy wtedy bardzo mocną drużynę. Myślę, że pokonaliśmy ich trzema rzeczami. Naszym przygotowaniem fizycznym, wiarą i taktyką. Trenował nas wtedy Vladimir Weiss, świetny szkoleniowiec. Mentalnie mieliśmy bardzo silną drużynę, która była świetnie przygotowana do gry. Parę lat później graliśmy w Lidze Europy, ale wtedy było łatwiej, mieliśmy bardzo dobre losowanie, więc mecze z Romą to najpiękniejszy moment w mojej karierze. Graliśmy w Rzymie przy 50 tysiącach ludzi na trybunach. Pamiętam też mecze grupowe, bo mimo że byłem kontuzjowany, jeździłem na nie z drużyną.

Pytałem o najlepsze wspomnienia z Wisły, a jakie są te związane ze Slovanem?

Jest ich mnóstwo, bo to klub, w którym zawsze coś się dzieje. Panuje tu duża presja, problemem może być nawet to, że wygrasz tytuł z “zaledwie” pięcioma punktami przewagi. Jest jedna historia, którą bardzo dobrze zapamiętałem. Graliśmy w Lidze Europy z Young Boys Brno i przegraliśmy 0:5. Nikt nie spodziewał się takiej wpadki. Kiedy wróciliśmy do Bratysławy, kibice nie chcieli wypuścić nas do domu. Utworzyli mur i nie chcieli przepuścić nas do samochodów. Musieliśmy z nimi rozmawiać i przepraszać ich, żebyśmy mogli wyjść. Następnego dnia w murawę było wbite 11 krzyży, dla całego składu. Bardzo przeżywano nasze występy w Europie, skończyliśmy wtedy grupę z samymi porażkami, wysoko przegrywaliśmy mecze i kibice nie mogli tego znieść.

Skoro postawili wam krzyże, to nie dziwię się, że wróciłeś do Polski…

(śmiech) W każdym klubie, który co roku walczy o mistrzostwo, jest dużo nerwów i presji.

Ale mogłeś wrócić już wcześniej. Czemu nie podpisałeś kontraktu z Arką Gdynia, w której byłeś testowany?

Z tego co pamiętam, oferowali mi dwuletnią umowę, ale w tym samym czasie dostałem ofertę z mojego byłego klubu ze Szkocji. Stwierdziłem, że to lepsze dla mojej rodziny. Dobrze się tam czuli, a córka mogła się dzięki temu nauczyć języka angielskiego.

AWANS PUSZCZY DO PÓŁFINAŁU PUCHARU POLSKI – KURS 1.95 W SUPERBET!

Właśnie, bo trochę podróżowałeś po świecie. Szkocja, Węgry, Włochy…

Czasami spotykasz się z piłkarzami, którzy przez całą karierę grają w jednym klubie. Ja takiej kariery nie miałem, ale jestem zadowolony. Tylko raz grasz w piłkę, masz jakieś 15 lat, więc to świetna szansa, żeby poznać inne kultury, inne miejsca. Lubiłem to, że w każdym klubie, w każdym kraju, mogłem się czegoś nauczyć. Mogłem mieć lepszą karierę, odnieść więcej sukcesów, ale jestem wdzięczny za wszystko, co w życiu osiągnąłem. Nawet za grę w trzeciej lidze włoskiej! Byłem pod wrażeniem tego, w jaki sposób oni żyją. Jaki mają luz i spokój. Kawa, rozmowa na ulicy. Ci ludzie wiedzą jak żyć, to było dla mnie najciekawsze doświadczenie. Tak powinno wyglądać życie. Oczywiście na boisku było już trochę inaczej. Włosi są bardzo zaangażowani, całą uwagę poświęcają taktyce. Nawet na takim poziomie to liczyło się najbardziej.

Jak zmieniła się nasza piłka w porównaniu z tym, co widziałeś 10 lat temu w Krakowie?

Wtedy wszystko zaczynało się rozwijać. Stadiony, infrastruktura, EURO 2012 pchnęło to do przodu. Ciężko mi powiedzieć, jak zmieniła się Ekstraklasa, bo teraz w niej nie gram, ale pierwsza liga jest bardzo ciężka. Trudna. Bardziej fizyczna w porównaniu do Ekstraklasy. Tam gra się łatwiej, częściej grasz piłką, tutaj skupiasz się na pojedynkach, walce.

Mówiłeś o pracy z Maaskantem i Weissem, a jak do piłki podchodzi trener Tomasz Tułacz?

Ma bardzo emocjonalne podejście, widać to w każdym meczu i treningu. To inny typ trenera. Jedni preferują grę piłką, inni grę bardziej fizyczną. W pierwszej lidze jest trochę inaczej, tak jak powiedziałem, jest dużo pojedynków, więc musisz być na to przygotowany. Ćwiczymy stałe fragmenty gry, bo trener powtarza nam, że to często decyduje o wyniku meczów. Każdy mecz jest na styku, więc te sprawy mogą przeważyć szalę na naszą stronę. Rozumiem to, że trener musi nas przygotować do gry w takiej lidze i dlatego to wszystko robimy. To największa różnica między Ekstraklasą i pierwszą ligą – w wyższej lidze gra się piłką, buduje się akcje od bramkarza, tutaj dominuje prostszy futbol. Chociaż jest też ŁKS czy Bruk-Bet, które grają dobry futbol. Więcej jest jednak klubów skupionych na walce fizycznej.

Faktycznie jest sporo walki, w poprzednim sezonie dostałeś nawet dwie czerwone kartki. Jedną nie po faulu, tylko po cieszynce.

(śmiech) Tak było, zdjąłem koszulkę, a miałem już kartkę na koncie. To w ogóle zabawne, bo nigdy nie dostawałem czerwonych kartek, w całej karierze, jedynie w Polsce. Nie jestem jednak brutalem.

Erik Cikos dostaje żółtą kartkę

Tak, to za to Erik Cikos dostał drugą żółtą kartkę. Było warto – to gol na wagę wygranej w 94. minucie meczu.

Kiedy byłeś przymierzany do Arki, mówiłeś, że w Polsce zdobyłeś już mistrzostwo, więc ciężko o motywację, żeby wygrać tu coś jeszcze. Teraz ją masz. Żeby wygrać puchar.

To prawda, jako cały zespół mamy dużą ochotę na zrobienie czegoś zaskakującego. Jesteśmy małym klubem, więc takie sprawy są dla nas ważne. Mamy większą motywację, żeby sprawiać niespodzianki – czy to w pucharze, czy w lidze. Wierzę, że sezon po sezonie ten klub będzie się rozwijał pod każdym względem. Pod wieloma względami jest tu na to potencjał.

Jak to się stało, że udało wam się ograć Lechię?

Zawsze tak jest, kiedy grasz z silnym rywalem. To sprawia, że bardzo chcesz ich pokonać. W jednym meczu wszystko jest możliwe, można ograć faworyta, jeśli tylko trzymamy się razem. Musieliśmy być bardzo dobrze zorganizowani na boisku i równie bardzo zaangażowani w to, co robimy.

Zapytaliście już prezesa o premie za wygranie pucharu?

Nie, bo podchodzimy do tego na zasadzie “step by step”. Myślimy tylko o kolejnym meczu.

Czyli zapytacie dopiero w półfinale.

Tak! (śmiech)

ROZMAWIAŁ SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 01.03.2021 11:28 przez

Szymon Janczyk

Niezły numer
21.04.2021

Jeszcze osiem goli i Podbeskidzie zawstydzi defensywę Zagłębia Sosnowiec

To już ten czas, to już ten moment. Niewiele brakuje, żeby historia napisała się na naszych oczach. Podbeskidzie Bielsko-Biała wkrótce może dołączyć do panteonu legend Ekstraklasy. Jeśli w ostatnich trzech kolejkach tego sezonu rywale załadują im osiem bramek, przebiją wynik Zagłębia Sosnowiec sprzed dwóch lat. Tak, to wciąż będzie mniej niż 80 straconych goli. Jednak […]
21.04.2021
Prasówka
21.04.2021

“FIFA i UEFA oskarżające kogoś o chciwość to ironia historii i cynizm”

W środowej prasie dużo o Superlidze, choć nie wszystkie teksty są w pełni aktualne i uwzględniają wydarzenia z drugiej połowy wtorku. Oprócz tego raczej ligowa młócka. PRZEGLĄD SPORTOWY Dzień po ogłoszeniu powstania Super League część klubów zaczęła się wycofywać z projektu. We wtorkowy wieczór z udziału w rozgrywkach oficjalnie zrezygnowało sześć angielskich klubów, a media […]
21.04.2021
Felietony i blogi
21.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Przez długi czas dominującym nurtem w grach komputerowych (przynajmniej tych, które miałem przyjemność przejść) był dość cukierkowy obraz wojny. My dobrzy, tamci źli, oni umierają setkami, u nas jeden bohater, ale też taki z trzeciego planu, żeby za bardzo nie bolało. Na końcu dobro zwycięża, zło odchodzi, scenografia zmienia się na pastelową i żywą. Dopiero […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Karol Niemczycki – mentalny taran z dużymi aspiracjami | KOPALNIA TALENTÓW

Kiedy mały Karol Niemczycki podawał piłkę na stadionie Cracovii, z pewnością nie myślał realnie o tym, że zostanie powołany do reprezentacji Polski. Kiedy duży Karol Niemczycki notował kolejną interwencję w Ekstraklasie, również uważał to za cel możliwy do zrealizowania, ale odległy. Dostał jednak powołanie od Paulo Sousy, pojechał na kadrę. A tam przedstawił się w […]
20.04.2021
Weszło
20.04.2021

Weryfikujemy wynik meczu Jagiellonii z Wisłą Płock

Ostatnie tygodnie są stosunkowo spokojne jeśli chodzi o kontrowersje sędziowskie. I oby tak dalej. W tej kolejce musimy jednak skorygować wynik meczu Wisły Płock z Jagiellonią Białystok, bo naszym zdaniem gola na 1:0 dla gości być nie powinno. W meczu Warty z Wisłą Kraków sędzia Myć dość ostrożnie podchodził do pokazywania żółtych kartek. Ot, chociażby […]
20.04.2021
Weszło
20.04.2021

“Gdyby nie piłka poszedłbym w boks. Może mnie wezmą do FAME MMA?”

Jak okłamał nauczycielkę w szkole, że ma brata w więzieniu, żeby podwyższyć sobie oceny? Dlaczego kupował zegarki na AliExpress i sprzedawał je w lombardach? Co lubi zjeść w cheat day i dlaczego w Warcie może robić za klubowego dietetyka? Który piłkarz poznańskiego klubu przebija go w biznesach? Jaki kawałek z Chłopaków z Baraków lubi najbardziej? […]
20.04.2021
Na zapleczu
19.04.2021

Nie tylko korupcja. Barwna historia HEKO Czermno

Promowanie miasta poprzez sport. Jeśli kiedyś w jakiejś dyskusji ktoś spróbuje was zagiąć pytaniem: “czy kluby piłkarskie mogą cokolwiek wypromować?”, odpowiedzcie: a kto słyszałby o Czermnie, gdyby nie HEKO? Chyba nikt. Bo o miejscowości, która według Wikipedii dekadę temu liczyła zaledwie 657 mieszkańców, głośniej zrobiło się tylko w ubiegłym roku, kiedy miejscowy proboszcz postanowił objawić […]
19.04.2021
Na zapleczu
12.04.2021

Neverending story. Dlaczego stadion w Radomiu nadal nie powstał?

9 kwietnia minęło pięć lat od czasu ostatniego meczu Radomiaka na stadionie przy ul. Struga 63. Był piknik, była zabawa, było pożegnalne spotkanie ze Stomilem i transparent „Jeszcze tu wrócimy dla spełnienia marzeń”. Ponad 1800 dni później przy Struga 63 nikt spotkania nie zagra. O zabawie nie ma mowy, a i piknik strach zorganizować. Transparenty […]
12.04.2021
Felietony i blogi
05.04.2021

“W Żabnie każdy się zna. U fryzjera i w sklepie dowiesz się wszystkiego”

Jakub Wróbel w wywiadzie opowiada nam o tym, jak to jest być napastnikiem, który nie strzelił jeszcze bramki w Ekstraklasie. Ale z piłkarzem Stali Mielec wypożyczonym do Resovii nie tylko przeprowadziliśmy analizę różnic między 1. ligą a najwyższym poziomem rozgrywkowym w Polsce. Wróbel, chyba jedyny na szczeblu centralnym piłkarz z Żabna, opowiedział nam, jak to […]
05.04.2021
Felietony i blogi
29.03.2021

Rozstrojona liga. Pierwszoligowcy w tym sezonie pauzują najczęściej i najdłużej

– Jestem zadowolony. Wywozimy trzy punkty z trudnego terenu, w trudnym dla nas momencie, bo mamy określone kłopoty COVID-owe. To, co wymyśliliśmy, się sprawdziło – powiedział Tomasz Tułacz po wygranej Puszczy Niepołomice w Głogowie. Wspomniany trudny moment zdarzył się “Żubrom” nie po raz pierwszy. Puszcza w tym sezonie odhaczyła już czwartą przymusową przerwę od gry. […]
29.03.2021
Felietony i blogi
22.03.2021

Brehmer: Nie zrobiłem niczego, czego mógłbym się wstydzić

Dietmar Brehmer rozstał się z Odrą Opole w gorącej atmosferze. Szkoleniowiec miał sporo zarzutów do zarządu klubu, zarząd z kolei miał zarzuty do niego. W wywiadzie z nami trener komentuje wydarzenia, które doprowadziły do jego zwolnienia. Co stało się w szatni po meczu ze Stomilem Olsztyn? Jaką karę otrzymał zespół? Czy jego konflikt z Mateuszem […]
22.03.2021
Felietony i blogi
15.03.2021

Wolsztyński: W Górniku coś się wypaliło – i z mojej i z ich strony

Łukasz Wolsztyński zimą odszedł z Górnika Zabrze, ale nowy klub znalazł dopiero niedawno. Dlaczego trafił do 1. ligi i Arki Gdynia? Czy to, że nie został w Ekstraklasie, traktuje jako rozczarowanie? Z czego wynikają problemy zabrzan? Którzy młodzi piłkarze mogą podążyć jego śladami i przebić się do pierwszej drużyny? Kto z Górnika może wyjechać do […]
15.03.2021
Weszło
21.04.2021

Czy Stali uda się skorzystać z prezentu od Śląska? Lepszej okazji nie będzie

Po tym, jak wczoraj Podbeskidzie Bielsko-Biała w niewytłumaczalny sposób wypuściło z rąk zwycięstwo, przed Stalą Mielec kolejny raz szeroko otworzyła się furtka do tego, by wreszcie przeskoczyć w tabeli głównego rywala w walce o utrzymanie. Piłkarski los znowu puścił oczko do mieleckiej ekipy i ciężkim grzechem byłoby to, gdyby nie wykorzystała tej szansy. W dodatku […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Niezły numer
21.04.2021

Jeszcze osiem goli i Podbeskidzie zawstydzi defensywę Zagłębia Sosnowiec

To już ten czas, to już ten moment. Niewiele brakuje, żeby historia napisała się na naszych oczach. Podbeskidzie Bielsko-Biała wkrótce może dołączyć do panteonu legend Ekstraklasy. Jeśli w ostatnich trzech kolejkach tego sezonu rywale załadują im osiem bramek, przebiją wynik Zagłębia Sosnowiec sprzed dwóch lat. Tak, to wciąż będzie mniej niż 80 straconych goli. Jednak […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Wygasające kontrakty. Kogo może stracić Ekstraklasa?

Ekstraklasa powoli dobiega końca i już za chwilę będziemy emocjonować się tym, co dzieje się w gabinetach. Ale zanim kluby zaczną ogłaszać pierwsze letnie transfery, muszą wiedzieć, z kim uda się przedłużyć umowy. Wybraliśmy dwudziestkę najciekawszych piłkarzy Ekstraklasy, których kontrakty wygasają w czerwcu. Kryteria? Bardzo luźne. Czasem są to piłkarze, których kluby będą chciały zatrzymać, […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Milion za Świerczoka. Czy to dobra cena?

„Przegląd Sportowy” podał, że Piast Gliwice może wykupić Jakuba Świerczoka za milion euro. Czas na podjęcie decyzji ma do końca kwietnia. Z jednej strony – Piast nigdy na nikogo takich pieniędzy nie wyłożył. Z drugiej… no, to Świerczok. Piłkarz, jak na polską ligę, ekscytujący. Pewniak, który może być kluczową postacią Piasta przez kilka sezonów. Przed meczem […]
21.04.2021
Prasówka
21.04.2021

“FIFA i UEFA oskarżające kogoś o chciwość to ironia historii i cynizm”

W środowej prasie dużo o Superlidze, choć nie wszystkie teksty są w pełni aktualne i uwzględniają wydarzenia z drugiej połowy wtorku. Oprócz tego raczej ligowa młócka. PRZEGLĄD SPORTOWY Dzień po ogłoszeniu powstania Super League część klubów zaczęła się wycofywać z projektu. We wtorkowy wieczór z udziału w rozgrywkach oficjalnie zrezygnowało sześć angielskich klubów, a media […]
21.04.2021
Niezły numer
21.04.2021

Jeszcze osiem goli i Podbeskidzie zawstydzi defensywę Zagłębia Sosnowiec

To już ten czas, to już ten moment. Niewiele brakuje, żeby historia napisała się na naszych oczach. Podbeskidzie Bielsko-Biała wkrótce może dołączyć do panteonu legend Ekstraklasy. Jeśli w ostatnich trzech kolejkach tego sezonu rywale załadują im osiem bramek, przebiją wynik Zagłębia Sosnowiec sprzed dwóch lat. Tak, to wciąż będzie mniej niż 80 straconych goli. Jednak […]
21.04.2021
Prasówka
20.04.2021

PRASA. Krychowiak: Po przerwie dotarło do nas, że możemy walczyć z Anglią

Dzisiejsza prasa mocno ligowa, bo przecież mamy kolejkę w środku tygodnia. Dowiemy się więc, że Kuzimski jest jak Ishak i posłuchamy o problemach i zadaniach do wykonania przez Macieja Skorżę. Poza tym Superliga i kadra, a konkretniej Grzegorz Krychowiak, który udzielił dużego wywiadu “Przeglądowi Sportowemu”. – Kiedy w końcu zastosowaliśmy wysoki pressing, odebraliśmy rywalom piłkę […]
20.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
Ekstraklasa
18.04.2021

Gąsior uratuje Stal? “Dziadek? Ten dziadek jeszcze wam pokaże!”

Szacunek. To słowo najczęściej po drugiej stronie słuchawki pada najczęściej, gdy pytamy rozmówców o Włodzimierza Gąsiora. Stal Mielec zatrudniając klubową legendę, wywołała duże poruszenie, bo Gąsior ma już 72 lata na karku i od dwóch lat był szczęśliwym emerytem. Pojawiły się więc szyderki i wątpliwości, czy ktoś taki odnajdzie się na poziomie Ekstraklasy, gdzie po […]
18.04.2021
Ekstraklasa
16.04.2021

Czar Brosza pryska. W Zabrzu liczą na byłych selekcjonerów?

Cztery zwycięstwa z rzędu, pięć meczów bez porażki. Ogranie Legii Warszawa i Lechii Gdańsk, awans w Pucharze Polski. Początek w wykonaniu Górnika Zabrze zwiastował, że to może być ten sezon, w którym zabrzanie zrobią krok do przodu. Nawet po 12. kolejce wciąż byli na podium rozgrywek, więc optymizm jak najbardziej był wskazany. Ale od tamtej […]
16.04.2021
1 liga
16.04.2021

Zero pośpiechu. Korona po miesiącu ogłosiła nazwisko nowego trenera

Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy. Korona Kielce ogłosiła nazwisko następcy zwolnionego w kuriozalnych okolicznościach Macieja Bartoszka. Trochę to trwało, bo Kamil Kuzera prowadził spadkowicza z Ekstraklasy przez 36 dni. A przecież początkowo nie było pomysłu, żeby sezon kończył trener tymczasowy. W końcu jednak Dominik Nowak został zaprezentowany oficjalnie, więc w weekend zadebiutuje w nowej roli […]
16.04.2021
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Radar
Radar
1 miesiąc temu

Pisali o mnie we wszystkich gazetach, w sieci… Nazwali mnie Władcą Pierścieni!” XD

z daleka
z daleka
1 miesiąc temu

Pompujemy balonik. Tak jak i wielki raków.

Mroczny Mariusz
Mroczny Mariusz
1 miesiąc temu

(śmiech)

Neon
Neon
1 miesiąc temu

Pamiętam jak ubolewałem, że Wiśle nie udało się wykupić Erika ze Slovana. Na początku swojej przygody w Krakowie niczym się nie wyróżniał, ale potem zrobił chyba największy progres ze wszystkich zawodników i stał się solidnym obrońcą. Fajnie, że taki zawodnik gra na poziomie 1 ligi.

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
1 miesiąc temu

Cieszy mnie to, że tak wiele osób, nie tylko piłkarzy, tak mocno wiąże się emocjonalnie z Wisłą po pobycie tutaj. Jest coś w tym klubie i społeczności wielkiego, nieuchwytnego, coś co sprawia, że czujesz się częścią jakiejś całości i to zostaje w tobie na lata. Wielu piłkarzy mimo, że już ich lata tu nie ma to albo wstepują do Socios, albo udzielaja się w necie na temat Wisły. Ciekawe czy Marcelo za kilka lat wróci, czy będzie jak z Podolskim. Natomiast on dopiero co grał w 1/2 LM więc jeszcze pewnie nieprędko natomiast dużo osób na to liczy. Polska liga była by gdzie indziej gdyby Legia, Lech, Wisła czy Górnik albo Pogoń/Lechia były dobrze zarządzanymi wielkimi ośrodkami pilkarskimi z średnią frekwencją po 20tys na mecz, mocnymi akademiami w 38mln kraju, sprzedającymi za grube kwoty wychowanków i grającymi w pucharach. To by wystarczyło, zamiast nerwowych ruchow, splacania długów i brodzenia w przeciętności..

Suche Info
21.04.2021

Oficjalnie: Kolejne kluby rezygnują z Superligi

Już nie tylko kluby angielskie oficjalnie wycofały się z rozgrywek Superligi. Pierwszym zespołem spoza Premier League, który również podziękował za udział w tym projekcie, jest Atletico Madryt. Po chwili w ślady Hiszpanów poszedł Inter Mediolan.  Hiszpański zespół przed chwilą wydał na swojej stronie komunikat w tej sprawie. Podkreślono w nim, że zarząd klubu zebrał się […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Czy Stali uda się skorzystać z prezentu od Śląska? Lepszej okazji nie będzie

Po tym, jak wczoraj Podbeskidzie Bielsko-Biała w niewytłumaczalny sposób wypuściło z rąk zwycięstwo, przed Stalą Mielec kolejny raz szeroko otworzyła się furtka do tego, by wreszcie przeskoczyć w tabeli głównego rywala w walce o utrzymanie. Piłkarski los znowu puścił oczko do mieleckiej ekipy i ciężkim grzechem byłoby to, gdyby nie wykorzystała tej szansy. W dodatku […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Media: Alaba dogadał się z Realem Madryt

Nieco w cieniu zamieszania związanego z Superligą zanosi się na koniec innej sagi. David Alaba najprawdopodobniej przeprowadzi się do Hiszpanii i będzie grał w Realu Madryt.  Taką informację podał Max Bielefeld ze “Sky Sports”. Zdaniem dziennikarza Austriak lada moment podpisze pięcioletni kontrakt z Królewskimi. Szczegóły podobno zostały już ustalone, pozostaje oficjalne zamknięcie sprawy. Jednocześnie z […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

I liga podała rozkład jazdy. Maraton Bruk-Betu

Ekstraklasę na szczęście omija masowe przekładanie spotkań, z zaległości do nadrobienia najwyższa klasa rozgrywkowa ma tylko mecz pomiędzy Stalą Mielec a Rakowem Częstochowa. Takiego komfortu może zazdrościć jej pierwsza liga, w której planach koronawirus zamieszał znacznie mocniej. Dziś Departament Piłkarstwa Profesjonalnego zakomunikował, jak będzie wyglądać nadrabianie zaległości.  Zaległe mecze rozegrane zostaną w trzech terminach: 5 […]
21.04.2021
Niezły numer
21.04.2021

Jeszcze osiem goli i Podbeskidzie zawstydzi defensywę Zagłębia Sosnowiec

To już ten czas, to już ten moment. Niewiele brakuje, żeby historia napisała się na naszych oczach. Podbeskidzie Bielsko-Biała wkrótce może dołączyć do panteonu legend Ekstraklasy. Jeśli w ostatnich trzech kolejkach tego sezonu rywale załadują im osiem bramek, przebiją wynik Zagłębia Sosnowiec sprzed dwóch lat. Tak, to wciąż będzie mniej niż 80 straconych goli. Jednak […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Kto zastąpi Jose Mourinho?

Jose Mourinho był pierwszym trenerem zwolnionym w erze Superligi. Chociaż ostatecznie nowy projekt prawdopodobnie nie wystartuje, nic nie przywróci Portugalczykowi pracy. Pożegnał się z Tottenhamem bez zdobycia choćby jednego trofeum.  Jednak zwolnienie to jedno, wszak później trzeba wykonać kolejny krok i zatrudnić kogoś innego. Wydawało się, że Daniel Levy – prezes Spurs – ma określony […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Wygasające kontrakty. Kogo może stracić Ekstraklasa?

Ekstraklasa powoli dobiega końca i już za chwilę będziemy emocjonować się tym, co dzieje się w gabinetach. Ale zanim kluby zaczną ogłaszać pierwsze letnie transfery, muszą wiedzieć, z kim uda się przedłużyć umowy. Wybraliśmy dwudziestkę najciekawszych piłkarzy Ekstraklasy, których kontrakty wygasają w czerwcu. Kryteria? Bardzo luźne. Czasem są to piłkarze, których kluby będą chciały zatrzymać, […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Guardiola zabrał głos w sprawie… kontuzji Lewandowskiego

Chociaż chyba nie znalazła się jeszcze trafna diagnoza co do tego, co tak naprawdę dolega Robertowi Lewandowskiemu, powoli godzimy się z myślą, że kapitan reprezentacji jeszcze trochę odpocznie. Był jednak czas, gdy na Paulo Sousie wieszano psy za wystawienie napastnika w meczu z Andorą.  W trakcie spotkania eliminacyjnego, Lewandowski doznał kontuzji. Początkowo niegroźny uraz wykluczył […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Właściciel Liverpoolu przeprosił swoich kibiców

Od oświadczenia Liverpoolu i dołączenia do Superligi do oświadczenia Liverpoolu i opuszczenia Superligi, minęło 47 godzin i 34 minuty. The Reds – tak jak inne angielskie kluby – zdecydowali się odstąpić od projektu, który podzielił piłkarski świat. Mimo że zamieszanie nie trwało długo, spotkało się z ostrą reakcją kibiców. Przed stadionem Chelsea fani protestowali tak […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Milion za Świerczoka. Czy to dobra cena?

„Przegląd Sportowy” podał, że Piast Gliwice może wykupić Jakuba Świerczoka za milion euro. Czas na podjęcie decyzji ma do końca kwietnia. Z jednej strony – Piast nigdy na nikogo takich pieniędzy nie wyłożył. Z drugiej… no, to Świerczok. Piłkarz, jak na polską ligę, ekscytujący. Pewniak, który może być kluczową postacią Piasta przez kilka sezonów. Przed meczem […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Banasik z pretensjami do sędziów: W pierwszej połowie ustawili spotkanie

Wczoraj, w bardzo ciekawie zapowiadającym się meczu pierwszej ligi GKS Tychy pokonał 1-0 Radomiaka Radom. Dzięki temu zwycięstwu tyszanie przeskoczyli w tabeli ŁKS Łódź i wspomnianego rywala, ale po spotkaniu sporo mówiło się o sędziowskich kontrowersjach. W język przede wszystkim nie gryzł się Dariusz Banasik, trener gości.  – Przegraliśmy mecz, którego nie musieliśmy przegrać. Przed […]
21.04.2021
Prasówka
21.04.2021

“FIFA i UEFA oskarżające kogoś o chciwość to ironia historii i cynizm”

W środowej prasie dużo o Superlidze, choć nie wszystkie teksty są w pełni aktualne i uwzględniają wydarzenia z drugiej połowy wtorku. Oprócz tego raczej ligowa młócka. PRZEGLĄD SPORTOWY Dzień po ogłoszeniu powstania Super League część klubów zaczęła się wycofywać z projektu. We wtorkowy wieczór z udziału w rozgrywkach oficjalnie zrezygnowało sześć angielskich klubów, a media […]
21.04.2021
Felietony i blogi
21.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Przez długi czas dominującym nurtem w grach komputerowych (przynajmniej tych, które miałem przyjemność przejść) był dość cukierkowy obraz wojny. My dobrzy, tamci źli, oni umierają setkami, u nas jeden bohater, ale też taki z trzeciego planu, żeby za bardzo nie bolało. Na końcu dobro zwycięża, zło odchodzi, scenografia zmienia się na pastelową i żywą. Dopiero […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Marcin Bułka spadł do trzeciej ligi francuskiej

23 sierpnia poprzedniego roku Marcin Bułka siedział na ławce rezerwowych w finale Ligi Mistrzów. Nie powiemy, że był blisko zagrania w najważniejszym meczu sezonu, bo gdzieś tam obok niego był też Sergio Rico, który w razie potrzeby zastąpiłby Keylora Navasa, ale pewnie też nie zakładał, iż osiem miesięcy później zaliczy spadek z Ligue 2 na […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

OFICJALNIE: Angielskie kluby opuszczają Superligę!

Koniec plotek. Angielskie zespoły opuszczają Superligę. Mamy oficjalne potwierdzenia! Arsenal: – Wsłuchaliśmy się w wasze głosy i opuszczamy Superligę. Popełniliśmy błąd i za niego przepraszamy. Liverpool:  – Możemy potwierdzić, że rezygnujemy z planów tworzenia Superligi. United: – Nie będziemy brali udziału w Superlidze. Tottenham: – Oficjalnie potwierdzamy, że rozpoczęliśmy proces opuszczania Superligi. * Niesamowite. Czekamy […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Taki mecz, że nawet Magiera się uśmiechnął

Pierwsza bramka dla Śląska? Minorowa mina Jacka Magiery. Druga bramka dla Śląska? Minorowa mina Jacka Magiery. Trzecia bramka dla Śląska? Minorowa mina Jacka Magiery. Czwarta bramka dla Śląska? Szeroki uśmiech i naturalna radość na twarzy Jacka Magiery. To obrazek tego meczu. Podbeskidzie i Śląsk rozegrały meczycho, o jakim nie marzyliśmy nawet w najodważniejszych snach o […]
20.04.2021
Suche Info
20.04.2021

Stokowiec: – Nie jestem czarodziejem

Lechia dostała od Lecha sromotne bęcki – 0:3. Stokowiec przyznał, że nie jest czarodziejem, o co jeszcze niedawno można go było podejrzewać, bo osiągał z Lechią wyniki zdecydowanie ponad stan.  Jak stwierdził: – Nie jestem czarodziejem. Nie da się tak szybko zastąpić takich zawodników jak Tobers, Makowski, Kubicki, Saief czy Nalepa. Braki mocno dały nam […]
20.04.2021