post Damian Smyk

Opublikowane 26.01.2021 18:38 przez

Damian Smyk

Dwadzieścia najbogatszych klubów Europy w minionym sezonie wygenerowało przychody o 12% niższe niż rok wcześniej – tak wynika z raportu Deloitte. Najmocniej spadki widać po przychodach z transmisji i dnia meczowego. Szacunki autorów badania wskazują, że do końca trwającego sezonu największe kluby stracą łącznie około dwa miliardy euro przychodu. Czeka nas wielki kryzys na rynku europejskim?

Raport Delloite o nazwie „Money League” dotyczy dwudziestu najbogatszych klubów Europy. Właściwie to dotyczy przychodów tych klubów oraz strukturze pozyskiwania pieniędzy przez europejskich gigantów. Firma zajęła się – jak co roku – zgromadzeniem danych na temat budżetów tych futbolowych potęg, ale i analizie trendów w ich finansach.

I wnioski z tych analiz są dość oczywiste – kluby wyraźnie straciły na pandemii. Coraz bardziej nadmuchane budżety nie tylko nie wzrosły, ale zmalały o kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent. Pisząc o „budżetach” mamy na myśli sumę przychodów tych klubów na przestrzeni sezonu 2019/20. Podkreślmy to wyraźnie – chodzi o przychód, czyli pieniądze, które trafiły na konta bankowe, a nie dochód, czyli wygenerowany zysk.

Tendencja w tych analizach jest bardzo klarowna. Łączna suma przychodów wygenerowanych przez 20 największy firmy futbolowych w Europie jest to 12% niższa niż rok wcześniej. W sezonie 2018/19 było to 9,3 miliarda euro, a w minionym roku – 8,2 miliarda euro. Największe spadki przyniosły cięcia w wypłatach związanych z transmisjami. One odpowiadają za większość kwoty, której nagle zabrakło w przychodach – mowa tu o 937 milionach euro. Do tego trzeba dorzucić spadek przychodów z dnia meczowego o 257 milionów euro. I te liczby robią wrażenie, natomiast warto podkreślić, że mówimy o sezonie 2019/20. Czyli o tym sezonie, który 3/4 kolejek rozegrano przy pełnych trybunach i w którym ligi zawieszono (lub zakończono przedwcześnie – jak we Francji) jeszcze w czasie, gdy budżety telewizyjne były napompowane abonamentami.

Barcelona z największymi przychodami

Wnioski płynące z raportu są jasne – to wykaz pierwszego ciosu w europejski futbol, który posłała mu pandemia. Gdyby walka ekonomiczna z pandemią była pięciorundowym starciem, to tkwimy obecnie w drugiej rundzie, a analiza Deloitte pokazuje nam efekty uderzeń z pierwszej. Bo przecież najmocniej skutki pandemii kluby odczują dopiero w obecnym roku obrachunkowym. To dopiero sezon 2020/21 pokaże nam najbardziej to, jak bardzo te finansowe przedsiębiorstwa dostały po kieszeni. W większości silnych lig europejskich kibice nie wrócili na stadiony, a kryzys na rynku praw telewizyjnych sprawił, że choćby we Francji budżety wielu klubów wiszą na cienkiej i rozedrganej lince.

Generalnie z listy 20 najbogatszych klubów Europy – siedem wykazało, że w sezonie 2019/20 zaliczyło spadek przychodów niższy niż 10%, dziesięć zaliczyło spadek między 11 a 20%, natomiast jeden wykazał dwudziestoprocentowy spadek przychodów. Identyczne przychody względem zeszłego roku zaliczył Everton, natomiast budżet Zenita Sankt Petersburg wyraźnie urósł względem poprzedniego roku.

Barcelona zanotowała przychody niższe o piętnaście procent względem poprzedniego sezonu (około 125 mln euro mniej), Real Madryt o sześć procent (około 40 milionów euro mniej), Bayern Monachium tylko o cztery procent (25 milionów euro mniej), ale już taki Inter ma dwudziestoprocentowe spadki, a Schalke dysponowało budżetem aż o 31% mniejszym (ponad 100 milionów euro mniej).

Ciekawy jest fakt, że wciąż największe przychody w Europie generuje Barcelona. Natomiast nietrudno się domyślić, że Katalończycy mają też najwyższe wydatki – i tego ten raport nie pokazuje. Ale przecież nie jest tajemnicą, że Blaugrana jest stopniowo pożerana przez długi i nawet tak potężne przychody nie są w stanie pokryć tego, ile klub wydaje.

To dopiero pierwsze symptomy kryzysu

Autorzy badania prognozują, że to dopiero początek zmian w finansach europejskich klubów. Według ich szacunków do końca bieżącego roku TOP20 klubów Europy straci łącznie około dwa miliardy euro przychodów. Czyli dwukrotnie więcej niż w poprzednim sezonie.

Właściwie po części wpływ pandemii na funkcjonowanie tych drużyn widzieliśmy w letnim oknie transferowym. Wówczas CIES Observatory dowodziło, że wydatki transferowe ekip z TOP5 lig Europy poleciały na łeb, na szyję. Mniej płacił każdy – nawet Anglicy, choć oni akurat i tak szaleli. Względem 2019 roku zespoły Premier League na ruchy do klubu wydały 10% mniej – 1 649 mln € w 2019 roku, 1492 mln € w tym roku. Natomiast w La Liga, Ligue 1, Bundeslidze i Serie A obserwowaliśmy spadki wydatków transferowych względem zeszłego roku średnio o połowę.

  • Ligue 1 – 755 mln € w 2019 roku, 474 mln € w tym roku (spadek o 37%)
  • Serie A – 1 246 mln € w 2019 roku, 667 mln € w tym roku (spadek o 46%)
  • Bundesliga – 777 mln € w 2019 roku, 333 mln € w tym roku (spadek o 57%)
  • La Liga – 1 397 mln € w 2019 roku, 348 mln € w tym roku (spadek o 75%)

Kluby też częściej sięgały po piłkarzy bez kontraktu lub stawiały na transfery czasowe (wypożyczenia), zamiast transferów definitywnych:

Kluby muszą utrzymać kibiców przy sobie

Nie ma co się czarować – koronawirus uderzył w światową gospodarkę, którego częścią jest też biznes futbolowy. Dlatego skutki tego tąpnięcia kluby będą odczuwać jeszcze przez kilka, być może kilkanaście lat. Kluczowy dla świata piłkarskiego będzie powrót fanów na trybuny, ale i normalizacja rynku praw telewizyjnych. A póki co kluby muszą radzić sobie z amortyzacją spadku przychodów. Autorzy analizy Deloitte podkreślają, że kluby muszą w tym trudnym okresie zareagować na popyt kibiców na bycie blisko klubu. Nie tylko po to, by utrzymać go przy sobie tak, jak knajpy utrzymują klienta jedzeniem na dowóz. Ale też po to, by produkcją angażujących treści ekskluzywnych zarobić na tych kibicach. Chociażby proponując im płatne subskrypcje kanałów klubowych – takie Netflixy, tylko piłkarskie.

Deloitte przeprowadziło ankietę wśród fanów, w której pytali kibiców czego oczekują od klubów w okresie pandemicznym. Najwięcej kibiców chce więcej treści zakulisowych (wywiady z piłkarzami, transmisje z treningów) oraz więcej contentu meczowego (studia przedmeczowe, skróty). Zatem – skoro wpływy z praw telewizyjnych zmalały, to być może kluby zaczną produkować dużo więcej własnych treści telewizyjnych, by zasypać dziury finansowe w taki sposób?

Jednego możemy być pewni – takie raporty to dopiero początek przedstawiania obrazu pandemicznego kryzysu w piłkarskiej ekonomii. Skoro źle było już pod koniec sezonu 2019/20, to jak złe będą wyniki finansowe za sezon 2020/21? Z zaciekawieniem będziemy przyglądać się też analizom rynku polskiego, bo przecież Ekstraklasa czy I liga nie są autonomicznymi gospodarkami, których problemy światowej ekonomii i europejskiego rynku piłkarskiego nie dotyczą.

Cały raport można pobrać – TUTAJ.

fot. NewsPix

Opublikowane 26.01.2021 18:38 przez

Damian Smyk

Liczba komentarzy: 21
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
RadekNiejadek
RadekNiejadek (@radekniejadek)
1 miesiąc temu

A niech te wszystkie kluby w pizdu zginą. Jebać całym ten spierdolony piłkarski korporacjonizm.

TW Bell
TW Bell
1 miesiąc temu

To dobra pora, by lepiej ustalać budżety i nie przepłacać zawodników.

Papaj
Papaj
1 miesiąc temu

Jest w Polsce taki klub który – kiedy cały piłkarski świat popadł w finansowe tarapaty – zanotował największe przychody w swojej historii. Jak wpłynie to na ten klub w krótkiej perspektywie? Nijak. Najprawdopodobniej nie awansuje nawet do eliminacji do europejskiego pucharu wójta i zajmie miejsce poza podium w jednej ze słabszych lig na kontynencie.
Czy w długiej perspektywie będzie inaczej? Letnie okienka to zazwyczaj dużo większy ruch, ważniejsze zmiany kadrowe. Ale życie nauczyło kibiców tego klubu powściągliwości.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
1 miesiąc temu

Nie pandemia tylko obostrzenia. Aż do roku 2020 pandemia grypy interesowała psa z kulawą nogą. Giniemy od lekarstwa, a nie od choroby. Pobudka!

mld
mld
1 miesiąc temu

Prawie umarlem na ta grype.Obudzilem już dawno i lodu na pusty łeb radzę.

Fredk
Fredk
1 miesiąc temu
Reply to  mld

Piles nie pisz Radze. Mniej telewizji ogladaj a umysl ci sie zregeneruje

andrzejduda
andrzejduda
1 miesiąc temu

grupa sympatyków konfederacji nie w tę stronę

Fredk
Fredk
1 miesiąc temu
Reply to  andrzejduda

Cala Polska krzyczy Yebac Pis

Liliangarcia
Liliangarcia
1 miesiąc temu
Reply to  Fredk

No chyba jednak nie cała skoro utrzymują największe poparcie w sondażach i wygrali wybory.

Rafik
Rafik
1 miesiąc temu

Zenit przychody 236,5 milionów euro. xD

Ciekawe ile z tego zostało uczciwie wypracowane, czyli z biletów, z transmisji, z UEFA i od sponsorów bez nadania politycznego, a takich, którzy naprawdę wsparli klub w celach reklam swoich usług lub produktów.

erty
erty
1 miesiąc temu
Reply to  Rafik

A co za różnica? Ciekawe ile podmioty państwowe wlozyly w piłkę na poziomie centralnym? 40% budżetu? I ile z tego to były samorządy.

Bob
Bob
1 miesiąc temu
Reply to  erty

No ale mimo wszystko ciekawe skąd taki skok przychodów

rsz
rsz
1 miesiąc temu
Reply to  Rafik

Takie PSG czy MC oraz kilka innych klubów też funkcjonuje za państwowe (Katar, emirat Abu Zabi) pieniądze. To że na półwyspie arabskim panuje feudalizm i kraj jest własnością rodziny panującej to z naszej perspektywy żadne wytłumaczenie.

Lukasz8181
Lukasz8181
1 miesiąc temu

Epidemia COVID przez, którą kluby nie mogą zarabiać na biletach i dniach meczowych pozamiatała największych.

Kluby z Europy Zachodniej utraciły podstawowe źródło w przedziale 30-45% swoich przychodów.

Barcelona jest de facto bankrutem, a taki Inter Mediolan nie wypłaca wynagrodzeń swoim piłkarzom już od lipca 2020 r. (sic!).

Mama Jana Rodo
Mama Jana Rodo (@mama-jana-rodo)
1 miesiąc temu

Straty mnie nie interesują. Oglądanie piłki na pustych molochach z każdym kolejnym tygodniem sprawia coraz mniej frajdy, jeśli w ogóle ją kiedykolwiek sprawiało.

barszczyk
barszczyk (@barszczyk)
1 miesiąc temu

Ostatnim czasem tytuł mistrza palenia pieniędzmi w kominku powędrował do Katalonii, ale ci z Gelsenkirchen to też są niezłe ananasy w przewalaniu forsy. Fakt, spadek przychodów o ponad 100 baniek w ciągu roku jest odczuwalny, ale ponad 222 milionów euro na rok to dalej budżet numer 3 w BuLi. Z taką kasą porażką jest brak awansu do LM czy LE, a co dopiero obranie pewnego kursu na spadek. Tylko patrząc na ich dług (200 milionów euro), nie zdziwiłbym się, gdyby potencjalny spadek w dobie koronki równał się bankructwu. A nawet jeżeli nie wyczyszczą się z długów, to jeszcze się okaże, że będą przypuszczali atak na awanse do kolejnych lig jako Schalke 05 czy inne Shlke 04 GK.

Fredk
Fredk
1 miesiąc temu

Aha ..Pandemia tak zwana uderzyla.. Dobre
.. Czy tez te glupkowate rzady poszczegolnych krajow ?

F91-DudeLange
F91-DudeLange (@f91-dudelange)
1 miesiąc temu

Dzięki za czytelną grafikę.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
1 miesiąc temu

Przykłady wielu czołowych klubów pokazują jak chora kasa krąży(ła) w świecie piłki i jak czołowe kluby mistrzowsko „popuszczaly pasa” na każdym kroku, że nasza szlachta z XVII i XVIII wieki to przy nich jacyś marni, powściągliwi przebierańcy.
Jeszcze trochę i to całe myślenie: „My jesteśmy wielki klub a Wy frajerzy (kibice) płaccie, kupujcie gadżety, abonamenty, bo musimy mieć na pensje dla gwiazdorow i coraz bardziej rozbudowanej części korporacyjnej” – pierdzielnie.

Rafik
Rafik
1 miesiąc temu

 Damian Smyk,  Mateusz Rokuszewski,  Jakub Olkiewicz chłopaki, ogromna prośba o duży artykuł, jak to wygląda na świecie, jeżeli chodzi o finansowanie dużych klubów przez samorządy. Czy są jakieś duże kluby na świecie, których większościowymi właścicielami są miasta (jak u nas Śląsk Wrocław albo Górnik Zabrze) albo państwowe firmy (jedyne co mi przychodzi do głowy to Gazprom i Zenit)? Jak to wygląda ze stadionami? Czytałem, że Arsenal wybudował stadion za własne (na kredyt), ale przykładowo kto jest właścicielem Allianz Arena w Monachium albo Camp Nou? Jaki procent budżetów gigantów stanowią państwowe albo samorządowe dotacje? Bardzo ciekawy temat, który pokaże, jak wypadamy w polskim piekiełku w porównaniu z zachodem.

precz z komercją
precz z komercją
1 miesiąc temu

Niech giną.

Anglia
04.03.2021

W Anglii po staremu: Liverpool dziaduje, Chelsea Tuchela wygrywa, a sędziowie…

Na początek zagadka. Ile razy przegrał Liverpool w pierwszych 100 meczach pod wodzą Juergena Kloppa na Anfield? Cztery. Ile razy Liverpool przegrał na Anfield w ostatnich pięciu meczach? Pięć. Właściwie nie mieści się to w głowie, ale taka jest smutna prawda. The Reds w Premier League po prostu dziadują.  Dzisiaj nie było inaczej. Jeśli mamy […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

„Pech nas nie opuszcza”. Ojrzyński narzeka na remis z Wisłą Płock

W zaległym meczu 16. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy między Wisłą Płock a Stalą Mielec padł remis 2:2. Na pomeczowej konferencji prasowej Radosław Sobolewski i Leszek Ojrzyński, trenerzy obu drużyn, nie byli zadowoleni z podziału punktów.  Niezadowoleniu Sobolewskiego nie sposób się dziwić. W weekend jego Wisła Płock przegrała 1:3 z Wisłą Kraków, mimo że prowadziła […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Napoleon, Strażnik Teksasu i raper Foszmańczyk. Wyjątkowa prezentacja Ruchu

Tradycyjne prezentacje drużyn przed sezonami albo rundami bywają sztampowe. Tak naprawdę zazwyczaj nie dzieje się na nich nic specjalnego, bo i też wcale niełatwo o jakąś wielką kreatywność. Zupełnie inaczej do tematu podszedł Ruch Chorzów. Filmik z prezentacji, zatytułowany „W drodze na szczyt nas nie powstrzyma nikt!”, robi wrażenie.  Ruch zorganizował prezentację w wersji online […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Stal Mielec jednak nie chce do I ligi

Stal Mielec walczyła z Wisłą Płock o życie. Dziś już miało nie być żadnego „zmiłuj się”, żadnego tłumaczenia, że bramkarz rywali rozegrał super mecz, że graliśmy dobrze, ale nic nie wpadało. No i Stal walczyła jak o życie, ale dopiero w drugiej połowie. W pierwszej jako drużyna istniała tylko teoretycznie, a gdy zaraz po przerwie […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Niepewna przyszłość Milika w Marsylii. „Wiele zależy od rynku”

Od dobrych kilku- lub kilkunastu miesięcy Arkadiusz Milik stanowi łakomy kąsek na europejskim rynku transferowym. Padają przeróżne kierunki – przede wszystkim włoskie, ale też angielskie, niemieckie, hiszpańskie, francuskie. Do wyboru, do koloru. Polski napastnik na wiosnę zakotwiczył jednak w Olympique Marsylia i wydaje się, że obie strony są na razie na tyle zadowolone ze współpracy, […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Szok i niedowierzenie! Karlo Muhar radzi sobie w Turcji

Pamiętacie jeszcze Karlo Muhara? Co to był za grajcar. A tak serio, to w Lechu kompletnie się nie sprawdził i zimą poszedł na wypożyczenie do tureckiego Kayserisporu. Może wielu przyjmie to za żart, wielu za opowieść rodem z kart książek fantastycznych, ale jak się okazuje 25-letni Chorwat bardzo przyzwoicie radzi sobie w Super Lidze, która przecież […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Bayern podpisuje długi kontrakt ze swoją gwiazdeczką

Jamal Musiala to perełka. Ma zaledwie osiemnaście lat, a w tym sezonie rozegrał już dwadzieścia osiem spotkań we wszystkich rozgrywkach, w których strzelił cztery gole. Ostatnio błysnął w Lidze Mistrzów z Lazio. Teraz niemiecki dziennik Bild informuje, że młody pomocnik bawarskiego klubu podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z Bayernem.  Według największej niemieckiej bulwarówki Musiala widziany […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Kasperczyk zachwala nowy nabytek Podbeskidzia

Marco Tulio przyszedł do Podbeskidzia z Mlady Boleslav tydzień temu, a już zdążył kupić sobie przychylność trenera bielszczan, Robert Kasperczyk, który zapowiada, że da szansę debiutu swojemu nowemu nabytkowi już w najbliższym meczu z Lechią Gdańsk.  – Bieżący mikrocykl treningowy jest pierwszym, jaki przepracuje z nami Marco Tulio. Nie ukrywam, że każdy trening przybliża go […]
04.03.2021
Weszło FM
04.03.2021

Piątek z Weszło FM – Ekstraklasa i MŚ w skokach

Najbliższy piątek, jak i cały weekend zapowiada się niezwykle sportowo. Poza meczami Ekstraklasy i lig zagranicznych czekają nas bowiem Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich na dużym obiekcie oraz Halowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Toruniu. Jutro w naszej ramówce nie zabraknie ciekawych pozycji. Oto szczegóły: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez sternika” – Kamil Gapiński […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Składy na mecz Wisły Płock ze Stalą Mielec

Znamy już składy na mecz Wisły Płock ze Stalą Mielec. Wisła Płock: Kamiński – Zbozień, Rodriguez, Uryga, Cabezali – Michalski, Szwoch, Rasak, Lesniak, Kocyła – Tuszyński. Stal Mielec: Strączek – Getinger, Flis, Chorbhadzhiyski, Jonathan de Amo, Granlund – Tomasiewicz, Matras, Forsell – Zjawiński, Jankowski. Start meczu o 20:30. Fot. 400mm.pl
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Quiz piłkarski. Czy pamiętasz reprezentantów?

Jutro Paulo Sousa ogłosić ma listę powołanych przez siebie piłkarzy. Zapewne niedługo powiększy się nam więc wykaz reprezentantów. Niejako z tej okazji przygotowaliśmy dla was quiz, w którym trzeba zgadnąć to, kto się już na nim znajduje. Zadanie jest proste – my podajemy powtarzające się nazwiska reprezentantów Polski, a wy macie wskazać ich imiona. Takich, […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

„Dlatego klękamy”. Van Aanholt o rasistowskim zachowaniu fana

Dużo dyskutuje się ostatnio o sposobach walki z rasizmem. Od lata piłkarze w wielu ligach klękają przed meczami w geście solidarności z ofiarami dyskryminacji rasowej. Ostatnio jednak nasiliły się głosy krytyki, prawiące o tym, że to puste symbole, które działały na krótką metę, ale nie mają racji bytu w dłuższej perspektywie, bo gdzieś pomiędzy rozmywa […]
04.03.2021
WeszłoTV
04.03.2021

W quizie jest Kowal, zwycięzcą będzie Kowal?

Będziemy grali w curling monetami i Kowal powie, że to nieuczciwe, ale to uczciwe. Zapraszamy bardzo serdecznie na kolejny odcinek naszych głupich zmagań.  
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Real bez napastnika? Problemy kadrowe Królewskich przed derbami Madrytu

Już w niedzielę hitowe starcie w lidze hiszpańskiej. Atletico kontra Real na Wanda Metropolitano. Derby Madrytu. I choć historycznie zazwyczaj mecze te wygrywa Real, to w tym roku faworytem wydaje się Atletico. I to nie tylko dlatego, że przewodzi tabeli La Liga, ale również dlatego, że Królewscy pogrążeni są w nieustającym kryzysie kadrowym. Niewykluczone, że do […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Trener Brighton o Moderze: – Dobrze się wpasował

Ostrożnie do regularnej gry w Premier League wprowadzany jest Jakub Moder. Choć z drużyną trenuje od początku roku, to dopiero w minionej kolejce otrzymał sześciominutową szansę na boiskach angielskiej elity. Mimo to Graham Potter, szkoleniowiec Brigton, zdaje się dostrzegać jego talent.  – Podoba mi się Moder. Gołym okiem widać jego umiejętności. Dobrze się wpasował, odnalazł […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Hainer przekonuje, że Bayern stać na Haalanda

Herbert Hainer, w rozmowie ze Sport1, zapowiedział, że Bayern Monachium stać na sprowadzenie Erlinga Brauta Haalanda.  – Chcemy jeszcze mocniej postawić na ścieżkę pozyskiwania młodych zawodników z wybitnymi umiejętnościami. Jesteśmy ekonomicznie bardzo silnym i zdrowym klubem. Zawsze możemy pozwolić sobie na sprowadzenie każdego piłkarza, jeśli jesteśmy w pełni przekonani o tym, że podniesie poziom naszego klubu […]
04.03.2021
Inne sporty
04.03.2021

Nieoczywisty mistrz. Najważniejsze mgnienia Błachowicza w UFC

W nocy z soboty na niedzielę odbędzie się najważniejsze starcie w historii polskiego MMA. Jan Błachowicz stanie do pierwszej walki pasa mistrzowskiego UFC w kategorii półciężkiej. Rywalem Polaka będzie jedna z największych gwiazd tego sportu na świecie – Israel Adesanya, mistrz wagi średniej. Polak – jak zwykle u bukmacherów – nie jest faworytem tego starcia. […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Polish Kit League. Jak z koszulki zrobić małe dzieło sztuki

A gdyby tak zebrać w jednym miejscu najzdolniejszych polskich grafików zajaranych piłką nożną i poprosić ich o… rywalizację na najlepszy projekt koszulki meczowej? Polish Kit League, czyli jedyna polska liga projektowania piłkarskich t-shirtów, powoli wychodzi z czeluści Twittera i coraz mocniej przedostaje się do świadomości polskiego środowiska piłkarskiego. „Mecze” grafików, którzy ścierają się w przyjacielskiej […]
04.03.2021