post Damian Smyk

Opublikowane 22.01.2021 13:57 przez

Damian Smyk

Wybór Paulo Sousy na nowego selekcjonera wzbudził sporo kontrowersji. Kibice i dziennikarze z miejsca ruszyli do wertowania jego średnich punktowych w poprzednich klubach. Trwa sprawdzanie opinii na temat tego, jaki był w szatni. Ale wydaje się, że w tym wszystkim pomija się wątek tego, jaki Sousa miał plan na drużyny, które prowadził. Przecież największy zarzut do Jerzego Brzęczka był taki, że ten nie zaimplementował do kadry biało-czerwonych autorskiej myśli taktycznej.

A analiza gry zespołów Sousy pozwala nam sądzić, że myśl taktyczna Portugalczyka może być rewolucyjna dla sposobu gry kadry. Wiele wskazuje na to, że za kadencji Sousy wzrośnie rola w zespole Sebastiana Walukiewicza oraz Piotra Zielińskiego. Uwydatniony wpływ na grę drużyny będzie też można zauważyć na wahadłach – bo nowy selekcjoner lubi system gry z trójką w tyłach.

Jerzy Brzęczek relatywnie szybko porzucał każdy eksperyment taktyczny. Już nie chodzi tylko o samo ustawienie drużyny. Bo opisać sposób ustawienia można na sto różnych sposobów. Czy formacja 1-4-2-3-1 znacząco różni się od ustawienia 1-4-3-3? No nie. Mała korekta na przedmeczowej grafice sprawi, że część kibiców się zachwyci – o, trener eksperymentuje, zmienia formację, szuka czegoś nowego!

Natomiast fakty są takie, że kadra za Brzęczka grała przez niemal całą kadencję w sposób bardzo przewidywalny. Ustawienie 1-4-3-3 (lub 1-4-2-3-1), z klasyczną dwójką stoperów, defensywnych pomocnikiem schodzącym po piłkę do stoperów, bocznymi obrońcami wspomagającymi skrzydłowych i osamotnionym napastnikiem. Były nieśmiałe eksperymenty z grą bez skrzydłowych. Był też wariant z grą na dwóch napastników. Ale problem tej kadry polegał na tym, że trudno po tych dwóch latach Brzęczka wskazać element gry, który w jakiś sposób definiowałby filozofię trenerską ex-selekcjonera.

To być może największe wyzwanie stojące przed Sousą – sprawienie, by ten zespół był „jakiś”. Byśmy zauważyli tę mityczną rękę trenera. A szukając tego, co kadra może grać za kadencji Portugalczyka, warto zerknąć na to, jaki pomysł proponował na grę w Fiorentinie i Bordeaux. I spróbować przełożyć to na grunt reprezentacji Polski.

Trójka w tyłach

Zacznijmy od tego – jak w ogóle definiować grę na trzech obrońców? Czy to musi być trójka stoperów ustawiona w linii i katująca takie ustawienie przez pełne 90 minut? A może po prostu w pewnych fragmentach meczu elastyczność taktyczna pozwala do tego, by przyjąć grę na trzech zawodników ustawionych w tyłach?

Sousie przypisuje się dwa ustawienia taktyczne. Klasyczne 1-4-4-2, które znamy doskonale z kadry, ale i 1-3-4-2-1. Paradoksalnie Portugalczyk… korzystał z obu tych wariantów jednocześnie. Jak? Prosta demonstracja:

Sousa wykorzystywał ten wariant gry zarówno we Fiorentinie, jak i ostatnio w Bordeaux. Wszelakie telewizje różnie zresztą prezentowały wyjściowe składy jego ekip na rozpiskach przedmeczowych. Inaczej mówiąc – jedna telewizja rozpisywała skład Bordeaux w formacji 1-4-4-2, druga (na ten sam mecz, taki sam skład) w formacji 1-3-4-2-1.

I zasadniczo nie ma się co temu dziwić, bo zespoły Portugalczyka były dość plastyczne w kształtowaniu formacji. Widać to na przykład po mapie podań i średnich formacji Bordeaux podczas jego kadencji.

Biorąc powyższą mapę ustawienia można przecież rozpisać ją na trzech oraz na czterech obrońców:

Podobnie było we Fiorentinie – tam też Sousa próbował wariant na trzech stoperów nominalnych, by w następnym meczu zestawiać dwa zbite bloki defensywne po czterech zawodników w linii. Ale najczęściej po prostu zmieniał ten system w trakcie meczu. Bronił czwórką, a atakował trójką w tyłach.

Jak można grać trójką w kadrze?

Sousa przykłada bardzo dużą uwagę do umiejętności wyprowadzenia piłki przez stoperów. W systemie 1-3-4-2-1 oni po prostu muszą to potrafić przekazać piłkę do jednego z dwóch środkowych pomocników (lub jednej z „dziesiątek” grających za napastnikiem), by nie popadać pułapkę sterylnego posiadania piłki. To był jeden z problemów Sousy w Bordeaux. Jego drużyna miała piłkę, ale nic z nią nie robiła.

Wobec tego wydaje się niemal przesądzone, że jeśli Sousa obierze podobny model gry w reprezentacji Polski, to jego kluczowym elementem w tyłach stanie się Sebastian Walukiewicz. 20-latek jest chwalony we Włoszech właśnie za umiejętność mocnego, celnego podania przez pierwszą linię ataku rywala.

Kluczowe pytanie jest też takie – kto będzie tworzył ten blok obronny? Wydaje się, że – podobnie jak w Fiorentinie – Sousa przekwalifikuje któregoś z bocznych obrońców na tymczasowego stopera. Nie będzie tak, że od marca Kędziora lub Rybus czy Reca będą grali jako środkowi obrońcy. Oni po prostu dostaną więcej zadań defensywnych, a w ataku zostanie im zaciągnięty hamulec ręczny.

Jedna z koncepcji zakłada, że miejsce w składzie straci Kamil Glik kosztem właśnie Walukiewicza. Byłoby to podyktowane tym, że stoper Cagliari lepiej radzi sobie z piłką przy nodze i w fazie budowania ataków jego atuty mogą być cenniejsze od twardej i skutecznej gry Glika w destrukcji. Wówczas asymetria ustawienia bocznych obrońców sprawiałaby, że ofensywniej grałby ten lewy – w tym przypadku Reca (lub Rybus). Drugim wahadłowym stałby się chociażby Kamil Jóźwiak.

Mielibyśmy zatem ustawienie 1-4-2-3-1, gdzie w fazie ataku formacja elastycznie zmieniałaby się w 1-3-4-2-1. Reca szedłbym na lewej wahadło, Kędziora wskakiwałby na trzeciego stopera, Zieliński z Szymańskim biegaliby za plecami Lewandowskiego.

Druga koncepcja zakłada, że Sousa zrezygnuje z któregoś z nominalnych bocznych obrońców (w naszym wariancie – z prawego obrońcy). Czyli tutaj: 1-3-4-2-1 przechodzące w 1-4-4-2. Wówczas wyjściowo wahadłowymi w fazie ataku byliby Reca z Jóźwiakiem, a ten pierwszy w fazie bronienia dołączałby do trzech stoperów. Ten wariant zakłada też, że wówczas Bednarek w defensywie grałby jako skrajny obrońca – wspierany przez skrzydłowego.

Tak grał często Sousa w Fiorentinie:

Wykorzystanie napastnika w systemie Sousy

Nemanja Nikolić u Sousy w Videotonie miał średnią powyżej 0,5 gola na mecz i został królem strzelców. Nikola Kalinić w Fiorentinie za kadencji Portugalczyka przeżywał swój najlepszy okres w karierze. Eran Zahavi w Chinach strzelił 32 gole w 44 meczach. Sousa wypromował też w Basel młodziutkiego wówczas Breela Embolo (17 goli i 13 asyst w 39 występach).

Generalnie napastnicy u Sousy grają tak dobrze, jak dobrze funkcjonuje drużyna. Przede wszystkim – nie są osamotnieni. Dwóch piłkarzy zawsze gra za ich plecami i to relatywnie blisko środka pola. Wahadłowi teoretycznie gwarantują dośrodkowania. A napastnik jest już od wykańczania akcji. Ale nie tylko.

W systemie Sousy snajper aktywnie współpracuje z duetem ofensywnych pomocników. To też często na jego barkach – w przypadku słabości fizycznej pomocników – spoczywa odpowiedzialność za zbieranie dalszych podań od obrońców. Portugalczyk wymaga zatem aktywnej gry napastnika w rozegraniu, ale nie chce, by napastnik schodził bardzo głęboko – do linii środkowej – i tam toczył pojedynki fizyczne z pomocnikami. Cenny w jego układance jest też napastnik dobrze wykorzystujące wolne przestrzenie za linią defensywy. Jego Fiorentina często zagęszczała pole środkowe, prowokowała rywala do pressingu, by podaniem z bocznej strefy uruchomić napastnika.

Wydaje się zatem, że Robert Lewandowski powinien skorzystać na nowym modelu gry w kadrze. Problemem najlepszego polskiego piłkarza było to, że dotychczasowy sposób gry wyrzucał go na margines gry. Nie miał wielu okazji strzeleckich, musiał za to regularnie tracić siły na próbę utrzymania się przy piłce z dwoma lub trzema piłkarzami na plecach. Dość wymowny jest fakt, że gwiazda Bayernu w sześciu meczach z Włochami, Portugalią i Holandią oddała ledwie pięć strzałów, z tego jeden celny.

Wiele będzie zależało od drugiej linii – zwłaszcza Zielińskiego

Największy problemem Sousy w Bordeaux było to, że jego zespół wpadał w pułapkę sterylnego posiadania piłki. Drużyna bardzo dobrze utrzymywała się przy piłce na własnej połowie i w okolicach linii środkowej, ale już w ofensywnej tercji boiska (czyli w kluczowej strefie do kreowania szans strzeleckich) była bezpłciowa.

Według danych RBRef żyrondyści zajmowali ostatnie miejsce w lidze pod względem podań w pole karne. Tylko jedna drużyna była od nich gorsza w zestawieniu kluczowych podań. Oddawała zaledwie średnio 11,1 strzału na mecz – był to trzeci najgorszy wynik w lidze.

Powód? Źle funkcjonująca druga linia, brak jakości w pomocy i brak płynności we współpracy pomocników z atakiem. Pivoci, czyli środkowi pomocnicy ustawieni głębiej, byli mało ruchliwi. Podobnie piłkarze ofensywni grający za snajperem. To powodowało, że Bordeaux grało w nieskończoność między stoperami i wahadłowymi, natomiast nie miało opcji do podania progresywnego – czyli nie zyskiwało terenu. 

Wcześniej w Fiorentinie płynność w rozprowadzaniu ataków drużyny Sousy gwarantował Borja Valero, który był mózgiem drużyny. Pokazywał się do podań, był bardzo ruchliwy i samym ruchem wymuszał podania od kolegów z własnej połowy.

Dlatego kluczowe dla Sousy w kadrze będzie rozruszanie środkowych pomocników. A przede wszystkim – wystawianie graczy, którzy chcą piłkę i chcą grać szybko. Potencjalnie widać tu ogromną szansę dla Piotra Zielińskiego. Piłkarza, który pod względem podań progresywnych czy podań w ofensywną tercję boiska jest jednym z najlepszych w całej Serie A.

Wiele dowiemy się po pierwszym zgrupowaniu

Oczywiście to tylko teoretyczny szkic pomysłów Sousy na zespół biało-czerwonych. Wciąż mamy wiele pytań. Czy Portugalczyk będzie próbował implementować swoją dotychczasową ideę taktyczną z klubu na kadrę? Jak zestawi środek pola? Kim obsadzi boki obrony? Czy znajdzie miejsce w zespole dla środkowego zawodnika o wielu zdaniach defensywnych (Krychowiak/Góralski)?

Jednego możemy być pewni – dotychczasowe próby taktyczne Sousy pozwalają wierzyć, że kadra nabierze taktycznego koloru. Wiele będzie zależeć od wykonawców zadań powierzonych przez selekcjonera. Natomiast już dziś jesteśmy ciekawi – jaki pomysł na ten zespół zaproponuje nam Portugalczyk?

Od Sousy oczekujemy jednak autorskiego pomysłu. Mamy już trochę dość tego, że od lat gramy niemal tak samo – 1-4-2-3-1, przywiązanie do rygla defensywnego, który wchodzi między stoperów. Litanie wyśpiewywane do Grosickiego, by odpalił gaz i wrzucił piłkę do Lewandowskiego. Liczenie na to, by „Lewy” wziął dwóch stoperów na plecy i podał sam do siebie.

I pozostaje wierzyć, że Sousa taki autorski projekt wymyśli, a później wprowadzi. Wszak Włosi nazywali go taktycznym rewolucjonistą, który wniósł sporo świeżości do Serie A. Nie tylko jakością sprowadzanych piłkarzy, ale właśnie innowacją w sposobie grania.

DAMIAN SMYK

fot. NewsPix

Opublikowane 22.01.2021 13:57 przez

Damian Smyk

Liczba komentarzy: 67
Subscribe
Powiadom o
guest
67 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Koman Rolton
Koman Rolton (@koman-rolton)
1 miesiąc temu

Ch.. grają.
Opierd..my ich.

Jaromir Wieprzęć
Jaromir Wieprzęć
1 miesiąc temu
Reply to  Koman Rolton

Hahaha piona! To samo pomyślałem po 1/3 tekstu i od razu przewinąłem na komentarze.

Woda
Woda
1 miesiąc temu

Nie ukrywam że wszystkie nadzieje pokładam w Pisie oraz trenerze Sousie na przyszły rok. Zwyciężymy Coronawirus i wygramy Euro !

emjot
emjot
1 miesiąc temu
Reply to  Woda

piśnij się w ten pusty łeb

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

Szczerze mówiąc to raczej mam nadzieję, że okaże się selekcjonerem, który właśnie w końcu zrezygnuje z zawodników typu Krychowiak/Góralski

janek kos
janek kos
1 miesiąc temu

Paulo Sousa juz na pewno nie zdejmie z boiska Lewandowskiego, chocby ten gral piach , jakich malo. Paulo Sousa zostawi selekcjonerstwo Bonkowi , ktory doswiadczenie selekcjonerskie ma, zna jezyk i zna zawodnikow , a juz najbardziej , to Lewandowskiego. Paulo Sousa bedzie siedzial na lawce i czasem cos tam zaproponuje Lewandowskiemu. Jak sie go beda pytac w telewizji o relacje z Lewandowskim, to Paulo Sousa pomilczy 9 sekund , potem bedzie mowil , ze to z powodu nieznajomosci jezyka . Paulo Sousa nie pobedzie dlugo w Polsce, bo on nigdy nigdzie nie jest dlugo.
Ale jednak , moze cos tam bedzie inaczej , ja zycze nowemu selekcjonerowi powodzenia. A Brzeczkowi dziekuje za awans na Euro , utrzymanie sie w LN i niektore mecze , takie jak pierwszy z Wlochami , Izraelem , Finlandia, Bosnia , jak rowniez z Hercegowina …

janek kos
janek kos
1 miesiąc temu
Reply to  janek kos

Chcialbym jeszcze dodac , ze, jakby co, to Boniek bedzie dzwonil do Lewandowskiego w sprawie Paulo Sousy , tzn. Lewandowski bedzie dzwonil do Bonka w sprawie Paulo Sousy ,tzn. nie wiadomo , kto , do kogo bedzie dzwonil, ale telefon bedzie . I ze jednak troche mniej dziekuje Brzeczkowi za mecze z Finlandia , Bosnia, jak rowniez z Hercegowina , bo tam nie bylo Lewandowskiego.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
1 miesiąc temu
Reply to  janek kos

To idz mu za te niesamowite, stojace na kosmicznym poziomie mecze optasta.j!!!
JE.lop!!!

Kosmica TV
Kosmica TV
1 miesiąc temu

Czyli 50 artykli codziennie do pierwszego meczu pod jego batutą? Buahaha.

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu

Szacunek dla tych co przeczytali cały ten… „artykuł”

kukold1
kukold1
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

Jeśli się nie ma problemów z czytaniem to nic nadzwyczajnego

Lukita
Lukita
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

A co z nim? Merytoryczny, analityczny i ciekawy artykuł. Pewnie wolałabyś Kowala plującego jadem raz enty na Ziela, to Janki futbolu kochają najbardziej

Paula Zołza
Paula Zołza
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

normalny konkretny nawet tekst a ten marudzi…a idź pan w ch.j

Wujek
Wujek
1 miesiąc temu

Nie, nie i jeszcze raz nie! My, Polacy mamy we krwi system z 4 obrońcami i tak musimy grać, bo inaczej nie umiemy. Zrozumiano!?

Jacek
Jacek
1 miesiąc temu

Kurcze, lubilem Souse jako pilkarza. Pewnie wiecej niz w klubach do tej pracy przygotowala ga praca w federacji Portugalii np wielkie nazwiska, zgrupowania, selekcja itd Ale nie jestem przekonany do nas mogacych grac 3 z tylu. Probowal Boniek, probowal Nawalka. To sie tylko sprawdza kiedy jest material ludzki.

KrisSjas
KrisSjas
1 miesiąc temu
Reply to  Jacek

Może być i 3 z tyłu albo i 5, byle nie Reca…

Lukita
Lukita
1 miesiąc temu
Reply to  Jacek

Walukiewicz i Bednarek są materiałem ludzkim na granie w 3 od tyłu i granie w piłkę, mam nadzieję, że trener odstawi dwa największe hamulce do grania piłka w kadrze czyli Glika i Kryche, Glika od biedy przeboleje, bo jednak to twardy obrońca, u którego po prostu kuleje rozegranie, ale Krychowiak to dla mnie nieporozumienie w kadrze i uważam tak już od paru sezonów, nie od ostatnich meczy, ma tak słabe przyjęcie, że przy lepszym rywalu ratuje się podkładaniem na faul, ale i tak zjebki dostaje Zielinski

Złoty środek
Złoty środek
1 miesiąc temu

Na lewym wahadle chętnie bym widział Tymka Puchacza

Puchatek
Puchatek (@puchatek)
1 miesiąc temu
Reply to  Złoty środek

To chyba najlepsza pozycja dla niego. Szczególnie fizycznie i mentalnie może dobrze wpłynąć na kadrę, musi się jednak nauczyć mniej grosikowatej gry.

Wujo91
Wujo91
1 miesiąc temu
Reply to  Złoty środek

Jak nauczy się bronić to ok, ale póki co lipa

Przemek
Przemek
1 miesiąc temu

Wreszcie jakiś fajny artykuł. Solidna porcja analizy i taktyki od autora. Będzie koncepcja, o ile piłkarze będą chcieli ją zrozumieć, to będzie i wynik. Bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że potencjał jest. Mam nadzieję, że Sousa jest na tyle świadomym trenerem, że na głęboką rezerwę wrzuci Piątka.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu
Reply to  Przemek

Powiedziałbym raczej,że o ile trener będzie umial przekazac taktyke… Z resztą się zgadzam

Lol
Lol
1 miesiąc temu

3 z tylu zagramy do pierwszego meczu 0:4 w ryj, potem powrot do 4

Cibor
Cibor
1 miesiąc temu

„XX-latek jest chwalony ” – jest to pewne novum ortograficzne.

M1980
M1980
1 miesiąc temu
Reply to  Cibor

Był kiedyś serial XXXX-latek XX lat później.No co?

Yogi
Yogi
1 miesiąc temu

przydałby sie jakiś wywiad z Panem Selekcjonerem

lasalu
lasalu (@lasalu)
1 miesiąc temu
Reply to  Yogi

Mówisz, masz: pzpn.pl

glitch3179
glitch3179
1 miesiąc temu

Warto przypomnieć że systemem 1-3-5-2 graliśmy w tak zwanym złotym okresie 1986-200, kiedy nie dostaliśmy się 7 razy z rzędu na dużą imprezę.

pep
pep
1 miesiąc temu

Zachowując proporcje- jeśli chodzi o taktykę to jakbym ŁKS widział trochę…tylko tu wykonawcy będą, mam nadzieję, dużo lepsi.

Hannibal
Hannibal
1 miesiąc temu
Reply to  pep

Prawda jest brutalna, patrząc na tą analizę wychodzi, że Sousa, przynajmniej z papierów na start, jest o 4 klasy od przedstawicieli polskiej myśli szkoleniowej/Smuda, Fornalik, Brzęczek /. I o 2 klasy lepszy od Nawałki, ten póki nie uwierzył , że jest polskim Kloppem to jakoś szło, potem koncertowo zawalił ME- bronienie 1:0 od 10 minuty i MŚ – słynny niski pressing. Rozbroił mnie Engel broniący polskiego dobra narodowego i polskiej myśli szkoleniowej. tak patrząc na dokonania polskich trenerów to jedyna taktyka to laga na Lewandowskiego.To przykre, że europejski średniak jest o niebo lepszy od polskich trenerów. Z drugiej strony jak widzę kogo trenował – nie jest źle.Wiadomo, że Brzęczek najwybitniejszego piłkarza jakiego prowadził to był Dominik Furman. Zobaczymy, ale jak na początek nie jest źle.

Kamil
Kamil
1 miesiąc temu

Styl stylem. Ja jestem ciekawy kogo nieoczywistego Sousa „wymyśli” dla reprezentacji.

Urbi59
Urbi59 (@urbi59)
1 miesiąc temu
Reply to  Kamil

Jeżeli faktycznie będzie szukał zawodników do obrony o dobrze ułożonej nodze i umiejętności dokładnego przerzutu do ataku to nie zdziwię się jak sięgnie po Sobocińskiego.

kocio
kocio
1 miesiąc temu

dobry tekst! i zawiało optymizmem przy okazji

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
1 miesiąc temu

Jezeli to jest autorski tekst napisany przez Ciebie SMYKU to mi kaktus na kut,asie wyrosnie!?
Pozdrawiam prawdziwego autora tekstu.
Brawo swietnie napisane i dobrze pokazane.
Zrozumiale i bardzo dobrze sie to czytalo.
Smyku mnie nie nabierzesz! Co Wy o tym sadzicie????

Wario
Wario
1 miesiąc temu

Pamietajcie, ze zeby grac trojka obroncow trzeba miec jeszcze trzech w rezerwie. Nie wiem czy mamy lacznie 6 srodkowych na poziomie kadry.

Acardo
Acardo
1 miesiąc temu
Reply to  Wario

Mamy, ale trzeba wrócić do Jacha i Kamińskiego. Do tego Piątkowski z Rakowa. Problem jest w przesuwaniu się w obronie. Mecz z Włochami to pokazał, gdy na lewej stronie na naszego obrońcę było 3 Włochów.

Berk
Berk
1 miesiąc temu
Reply to  Wario

Helik, Bochniewicz, Piątkowski

Niebo
Niebo
1 miesiąc temu
Reply to  Wario

Dawidowicz, Salamon

Mes
Mes
1 miesiąc temu

Boniek ograniczył sobie wybór do trenera który mówi po włosku,dlatego znowu jest dziadowanie.Honor by mu nie pozwalał korzystać z tłumacza.

ehhh
ehhh
1 miesiąc temu
Reply to  Mes

Boniek jak se chce gadać z selekcjonerem to niech sie języka uczy. Totalna wiocha żeby pierwszy warunek w wyborze selekcjonera to była znajomośc języka włoskiego, bo Boniek chce se pogadać….

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
1 miesiąc temu
Reply to  ehhh

Ty naprawde myslisz ze Boniek sobie nakazal sam ze warunkiem koniecznym jest poslugiwanie sie przez kandydata jezykiem wloskim bo bedzie mu sie z nim swobodnie rozmawialo!!!???
Ja pier.dole co sie dzieje w glowach takich jak Ty-no smiech.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
1 miesiąc temu
Reply to  Mes

A w parlamencie europejskim nie widziales ,ze wszyscy maja na uszach sluchawki!!! Maja program ktory niemal bez opoznienia czasowego tlumaczy na dowolny jezyk swiata.Co umozliwie spokojna konwersacje w czasie rzeczywistym!!! Kolejny schizofremik ktory pier,doli o rzeczach ktorych nie ma.No smiech.

Mes
Mes
1 miesiąc temu
Reply to  KONDZIUbenice

Już widze Bońka w słuchawkach.

Mes
Mes
1 miesiąc temu
Reply to  KONDZIUbenice

Już widze Bońka w słuchawkach.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
1 miesiąc temu
Reply to  Mes

Jakos z Brzeczkiem mimo braku bariery jezykowej gadac Boniek nie mial o czym.Gdy ten po fatalnych niemal zenujacych wystepach usmiechniety i zadowolony mowil o dobrej grze i zrealizowaniu przed meczowych zalozen!!!! No smiech.

Lukita
Lukita
1 miesiąc temu
Reply to  Mes

Co Ty chłopie ćpasz?

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
1 miesiąc temu
Reply to  Lukita

I jak do tych Twoich szczyn sie odniesc.
No Smiech.

Lukita
Lukita
1 miesiąc temu
Reply to  KONDZIUbenice

Przecież ja piłem do kolegi, nie do Ciebie. 🙂

Acardo
Acardo
1 miesiąc temu

Bosche, miej nas w swojej opiece. Ciekawe jak jest po portugalsku obrona Częstochowy? Obrona Fatimy?

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

Zarąbisty artykuł! Więcej tego typu analiz taktycznych!

Janek1988
Janek1988
1 miesiąc temu

Ja bym chlopa nie skreslal. Gorzej juz nie bedzie. A co do taktyki to Brian Clough zwykl mawiac-nie graja systemy a pilkarze. I on tym zwyklym 4-4-2 osiagnal bardzo wiele. A zacytuje jeszcze klasyka-3 obroncami to kazden jeden by se chcial grac,a robic to ni ma komu!

Bartek
Bartek
1 miesiąc temu

Szczęsny-Bednarek, Glik, Walukiewicz-Reca-Bielik-Moder-Kedziora-Zielinski, Klich- Lewandowski

Poker
Poker
1 miesiąc temu

Sousa jest zbyt naiwny bo powiedzial ze chce by nasza kadra nie tylko grala z klepki, na tzw. one touch ale jeszcze domaga sie dryblingów… Przeciez nawet Lewandowski nie umie dryblowac a Zielinski drybluje tylko na treningach i troche w Napoli bo kadrze spala sie psychicznie.

kukold1
kukold1
1 miesiąc temu
Reply to  Poker

Bielik umie

Lukita
Lukita
1 miesiąc temu
Reply to  Poker

Widziałem nie raz w kadrze jak Zieliński kiwa rywala, a w Napoli robi to notorycznie i z wielką klasą.

antyIQniższeniż70
antyIQniższeniż70
1 miesiąc temu

hahahhaha, żałosne, analiza na poziomie gimbazy

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
1 miesiąc temu

Pewnie nie dostales sie do swojego wymarzonego gimnazjum i stad ten wysryw!!!
W takim razie wytlumacz mi na przykladzie jego „zalosna analize”
Konrad z gimnazjum.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
1 miesiąc temu

SKASO.WALI MOJ WPIS wiec jeszcze raz:
SM.YKU TY tego nie napisales.To nie jest Twoj poziom wiec mnie nie nabierzesz!!!!

Do prawdziwego autora tekstu:
-bardzo dobrze napisane,zgrabnie wytlumaczone i swietnie sie to czytalo.
Gratuluje i niech pan sie ujawni bo jest pan gotowy by zastapic tandetne i czesto naiwne oraz nie trafione artykuly czy analizy SM.YKOW i jemu podobnych amatorszczykow nie rozumiejacych tego sportu.

SM.YKU NAPEWNO NIE JESTES AUTOREM TEGO TEKSTU!!!!

Lubo
Lubo
1 miesiąc temu

.

NTT.PNG
Phoenix(L)k
Phoenix(L)k
1 miesiąc temu
Reply to  Lubo

Szymańskiego bym próbował bliżej środka…

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu

Nie no yebne.. Smyku był etat do wzięcia.. Marnujesz się w tym zeszło.. A taki Pulo Sousa to został przez ciebie rozczytany w parę minut. Normalnie nowa polska myśl trenerska..

Czeslaw
Czeslaw
1 miesiąc temu

Bardzo ładna analiza ale proponowałbym zejść z obłoków na twardszy grunt. Po pierwsze -aby poprawić skuteczność Lewandowskiego trzeba byłoby ustawić obok niego drugiego napastnika. Po drugie – aby cokolwiek zdziałać w środku pola, grając przeciwko czołowym drużynom, potrzebujemy tam pięciu zawodników. Stąd wynika prosty jak cios kłonicą wniosek – trzeba grać trójką z tyłu. Czy trener Brzęczek był faktycznie tak tępy i nie potrafił narysować sobie zaproponowanych w artykule schematów taktycznych? I dlaczego na grę z trójką z tyłu w ważnych meczach nie zdecydował się ani trener Nawałka ani trener Brzęczek? Ponieważ na tych pięknych schematach nie da się umieścić nazwiska Kamila Grosickiego. Ten zawodnik ma już lata świetności za sobą ale w dalszym ciągu jego ofensywne statystyki są nieosiągalne dla takich zawodników jak Jóźwiak, Klich czy Zieliński. I dlatego trener Brzęczek nie odważył się odsunąć Grosika od składu.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu
Reply to  Czeslaw

Jakby w Bayernie mial drugiego napastnika…
Wez nie pierdol

Kowal Patolog Raszyn
Kowal Patolog Raszyn
1 miesiąc temu

Wow, ale opracowanie. Kawał dobrej roboty, chyba nigdy nie widziałem czegoś takiego.

Nesper
Nesper
1 miesiąc temu

Jest sporo stron piszących w taki sposób. Ale niestety są przeważnie pisane w języku angielskim

Nesper
Nesper
1 miesiąc temu

Więcej takich artykułów! Taktyka jest w naszych mediach traktowana jako nic wartego przybliżenia czytelnikom, a to chyba jeden z najciekawszych elementów futbolu

Homopolaccus
Homopolaccus
1 miesiąc temu

Brawo za unikalny w polskim dziennikarstwie tekst które zajmuje się glównie promowaniem Milika i Piątka.Prezes i jego wloscy associates już o to dbają.Autor musi jednak zadbać o korektę literówek.

Anglia
04.03.2021

W Anglii po staremu: Liverpool dziaduje, Chelsea Tuchela wygrywa, a sędziowie…

Na początek zagadka. Ile razy przegrał Liverpool w pierwszych 100 meczach pod wodzą Juergena Kloppa na Anfield? Cztery. Ile razy Liverpool przegrał na Anfield w ostatnich pięciu meczach? Pięć. Właściwie nie mieści się to w głowie, ale taka jest smutna prawda. The Reds w Premier League po prostu dziadują.  Dzisiaj nie było inaczej. Jeśli mamy […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

„Pech nas nie opuszcza”. Ojrzyński narzeka na remis z Wisłą Płock

W zaległym meczu 16. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy między Wisłą Płock a Stalą Mielec padł remis 2:2. Na pomeczowej konferencji prasowej Radosław Sobolewski i Leszek Ojrzyński, trenerzy obu drużyn, nie byli zadowoleni z podziału punktów.  Niezadowoleniu Sobolewskiego nie sposób się dziwić. W weekend jego Wisła Płock przegrała 1:3 z Wisłą Kraków, mimo że prowadziła […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Napoleon, Strażnik Teksasu i raper Foszmańczyk. Wyjątkowa prezentacja Ruchu

Tradycyjne prezentacje drużyn przed sezonami albo rundami bywają sztampowe. Tak naprawdę zazwyczaj nie dzieje się na nich nic specjalnego, bo i też wcale niełatwo o jakąś wielką kreatywność. Zupełnie inaczej do tematu podszedł Ruch Chorzów. Filmik z prezentacji, zatytułowany „W drodze na szczyt nas nie powstrzyma nikt!”, robi wrażenie.  Ruch zorganizował prezentację w wersji online […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Stal Mielec jednak nie chce do I ligi

Stal Mielec walczyła z Wisłą Płock o życie. Dziś już miało nie być żadnego „zmiłuj się”, żadnego tłumaczenia, że bramkarz rywali rozegrał super mecz, że graliśmy dobrze, ale nic nie wpadało. No i Stal walczyła jak o życie, ale dopiero w drugiej połowie. W pierwszej jako drużyna istniała tylko teoretycznie, a gdy zaraz po przerwie […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Niepewna przyszłość Milika w Marsylii. „Wiele zależy od rynku”

Od dobrych kilku- lub kilkunastu miesięcy Arkadiusz Milik stanowi łakomy kąsek na europejskim rynku transferowym. Padają przeróżne kierunki – przede wszystkim włoskie, ale też angielskie, niemieckie, hiszpańskie, francuskie. Do wyboru, do koloru. Polski napastnik na wiosnę zakotwiczył jednak w Olympique Marsylia i wydaje się, że obie strony są na razie na tyle zadowolone ze współpracy, […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Szok i niedowierzenie! Karlo Muhar radzi sobie w Turcji

Pamiętacie jeszcze Karlo Muhara? Co to był za grajcar. A tak serio, to w Lechu kompletnie się nie sprawdził i zimą poszedł na wypożyczenie do tureckiego Kayserisporu. Może wielu przyjmie to za żart, wielu za opowieść rodem z kart książek fantastycznych, ale jak się okazuje 25-letni Chorwat bardzo przyzwoicie radzi sobie w Super Lidze, która przecież […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Bayern podpisuje długi kontrakt ze swoją gwiazdeczką

Jamal Musiala to perełka. Ma zaledwie osiemnaście lat, a w tym sezonie rozegrał już dwadzieścia osiem spotkań we wszystkich rozgrywkach, w których strzelił cztery gole. Ostatnio błysnął w Lidze Mistrzów z Lazio. Teraz niemiecki dziennik Bild informuje, że młody pomocnik bawarskiego klubu podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z Bayernem.  Według największej niemieckiej bulwarówki Musiala widziany […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Kasperczyk zachwala nowy nabytek Podbeskidzia

Marco Tulio przyszedł do Podbeskidzia z Mlady Boleslav tydzień temu, a już zdążył kupić sobie przychylność trenera bielszczan, Robert Kasperczyk, który zapowiada, że da szansę debiutu swojemu nowemu nabytkowi już w najbliższym meczu z Lechią Gdańsk.  – Bieżący mikrocykl treningowy jest pierwszym, jaki przepracuje z nami Marco Tulio. Nie ukrywam, że każdy trening przybliża go […]
04.03.2021
Weszło FM
04.03.2021

Piątek z Weszło FM – Ekstraklasa i MŚ w skokach

Najbliższy piątek, jak i cały weekend zapowiada się niezwykle sportowo. Poza meczami Ekstraklasy i lig zagranicznych czekają nas bowiem Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich na dużym obiekcie oraz Halowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Toruniu. Jutro w naszej ramówce nie zabraknie ciekawych pozycji. Oto szczegóły: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez sternika” – Kamil Gapiński […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Składy na mecz Wisły Płock ze Stalą Mielec

Znamy już składy na mecz Wisły Płock ze Stalą Mielec. Wisła Płock: Kamiński – Zbozień, Rodriguez, Uryga, Cabezali – Michalski, Szwoch, Rasak, Lesniak, Kocyła – Tuszyński. Stal Mielec: Strączek – Getinger, Flis, Chorbhadzhiyski, Jonathan de Amo, Granlund – Tomasiewicz, Matras, Forsell – Zjawiński, Jankowski. Start meczu o 20:30. Fot. 400mm.pl
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Quiz piłkarski. Czy pamiętasz reprezentantów?

Jutro Paulo Sousa ogłosić ma listę powołanych przez siebie piłkarzy. Zapewne niedługo powiększy się nam więc wykaz reprezentantów. Niejako z tej okazji przygotowaliśmy dla was quiz, w którym trzeba zgadnąć to, kto się już na nim znajduje. Zadanie jest proste – my podajemy powtarzające się nazwiska reprezentantów Polski, a wy macie wskazać ich imiona. Takich, […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

„Dlatego klękamy”. Van Aanholt o rasistowskim zachowaniu fana

Dużo dyskutuje się ostatnio o sposobach walki z rasizmem. Od lata piłkarze w wielu ligach klękają przed meczami w geście solidarności z ofiarami dyskryminacji rasowej. Ostatnio jednak nasiliły się głosy krytyki, prawiące o tym, że to puste symbole, które działały na krótką metę, ale nie mają racji bytu w dłuższej perspektywie, bo gdzieś pomiędzy rozmywa […]
04.03.2021
WeszłoTV
04.03.2021

W quizie jest Kowal, zwycięzcą będzie Kowal?

Będziemy grali w curling monetami i Kowal powie, że to nieuczciwe, ale to uczciwe. Zapraszamy bardzo serdecznie na kolejny odcinek naszych głupich zmagań.  
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Real bez napastnika? Problemy kadrowe Królewskich przed derbami Madrytu

Już w niedzielę hitowe starcie w lidze hiszpańskiej. Atletico kontra Real na Wanda Metropolitano. Derby Madrytu. I choć historycznie zazwyczaj mecze te wygrywa Real, to w tym roku faworytem wydaje się Atletico. I to nie tylko dlatego, że przewodzi tabeli La Liga, ale również dlatego, że Królewscy pogrążeni są w nieustającym kryzysie kadrowym. Niewykluczone, że do […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Trener Brighton o Moderze: – Dobrze się wpasował

Ostrożnie do regularnej gry w Premier League wprowadzany jest Jakub Moder. Choć z drużyną trenuje od początku roku, to dopiero w minionej kolejce otrzymał sześciominutową szansę na boiskach angielskiej elity. Mimo to Graham Potter, szkoleniowiec Brigton, zdaje się dostrzegać jego talent.  – Podoba mi się Moder. Gołym okiem widać jego umiejętności. Dobrze się wpasował, odnalazł […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Hainer przekonuje, że Bayern stać na Haalanda

Herbert Hainer, w rozmowie ze Sport1, zapowiedział, że Bayern Monachium stać na sprowadzenie Erlinga Brauta Haalanda.  – Chcemy jeszcze mocniej postawić na ścieżkę pozyskiwania młodych zawodników z wybitnymi umiejętnościami. Jesteśmy ekonomicznie bardzo silnym i zdrowym klubem. Zawsze możemy pozwolić sobie na sprowadzenie każdego piłkarza, jeśli jesteśmy w pełni przekonani o tym, że podniesie poziom naszego klubu […]
04.03.2021
Inne sporty
04.03.2021

Nieoczywisty mistrz. Najważniejsze mgnienia Błachowicza w UFC

W nocy z soboty na niedzielę odbędzie się najważniejsze starcie w historii polskiego MMA. Jan Błachowicz stanie do pierwszej walki pasa mistrzowskiego UFC w kategorii półciężkiej. Rywalem Polaka będzie jedna z największych gwiazd tego sportu na świecie – Israel Adesanya, mistrz wagi średniej. Polak – jak zwykle u bukmacherów – nie jest faworytem tego starcia. […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Polish Kit League. Jak z koszulki zrobić małe dzieło sztuki

A gdyby tak zebrać w jednym miejscu najzdolniejszych polskich grafików zajaranych piłką nożną i poprosić ich o… rywalizację na najlepszy projekt koszulki meczowej? Polish Kit League, czyli jedyna polska liga projektowania piłkarskich t-shirtów, powoli wychodzi z czeluści Twittera i coraz mocniej przedostaje się do świadomości polskiego środowiska piłkarskiego. „Mecze” grafików, którzy ścierają się w przyjacielskiej […]
04.03.2021