post Jakub Olkiewicz

Opublikowane 20.01.2021 13:57 przez

Jakub Olkiewicz

Wszystko było już zaplanowane, w maju Aleksander Łukaszenko uświetnia swoją obecnością imprezę otwarcia, potem lansuje się wśród błysków fleszy aż do finałowego meczu. Zapalony fan hokeja, który nawet w szczycie pandemii chętnie udzielał wywiadów prosto z lodowiska, tegoroczne Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie będzie musiał jednak obejrzeć w telewizji. Białoruś, a konkretnie Mińsk, a jeszcze konkretniej prezydent rezydujący w stolicy – został pozbawiony zaszczytu organizacji tej imprezy. 

Jeszcze dwa tygodnie temu nie było to wcale oczywiste. Internet obiegły zdjęcia prezesa hokejowego odpowiednika FIFA, prezesa federacji Rene Fasela, który osobiście odwiedził Białoruś. Kontekst, jaki proponowali tym fotografiom sami Białorusini był jasny – przyjechał podbić stawki dla reżimu w zamian za utrzymanie imprezy w Mińsku. Zwłaszcza, że na fotografiach szef federacji i człowiek odpowiedzialny za brutalne stłumienie protestów powyborczych serdecznie się obejmowali i sprawiali wrażenie zgranego duetu starych znajomych.

Żadnego podbijania stawek jednak nie było, chyba że miały dotyczyć przekazu, jaki popłynie w świat parę dni później. Po tygodniu od wizyty prezesa na Białorusi, organizacja IIHF ogłosiła bowiem, że Mińsk nie będzie gospodarzem majowo-czerwcowego turnieju „ze względów bezpieczeństwa”.

Oczywiście można to interpretować w dowolny sposób. Białoruś jest bodaj jedynym z europejskich państw, gdzie dane dotyczące koronawirusa trudno traktować poważnie. Gdy cały futbol od Buenos Aires po Berlin stanął w miejscu, fanatycy piłkarscy nadal mogli delektować się spotkaniami Szachciora Soligorsk czy BATE Borysów. Sam Łukaszenko z przekąsem komentował – właśnie podczas wywiadu przy okazji hokejowego meczu z jego udziałem – że lodowisko jest najlepszym lekarstwem przeciwwirusowym. Potem jeszcze wielokrotnie dodawał, że pomocny jest ruch, wódka, sauna, a nawet wierność małżeńska (jak donosiło WP, dosłownie: „całowanie się z tą samą osobą”, a nie ciągle nowymi kobietami).

Hokejowa federacja zostawia pewne pole do interpretacji dla świata zachodniego, ale przede wszystkim dla samej Białorusi. Władze i podległe im media mogą sprzedać spokojnie narrację o strachliwym świecie, który boi się jakiegoś wyimaginowanego wirusa, dlatego nie chce przyjechać do wolnej od pandemicznych obostrzeń Białorusi.

Prawdziwe przyczyny to oczywiście polityka i pieniądze, albo raczej pieniądze i polityka, bo trudno w świetle kilku ostatnich miesięcy wyznaczyć tutaj właściwą hierarchię.

Staram się wczuć w rolę działacza federacji hokejowej, który w lipcu czy sierpniu, gdy bez wieści przepadali kolejni białoruscy uczestnicy protestów antyrządowych, spokojnie szykował sobie plakaty „BELARUS/LATVIA 2021”. Co się w jego życiu zmieniło w drugim półroczu? Co się zmieniło w stylu rządzenia państwem, że decyzję podejmuje się dopiero teraz, a nie w trakcie najsilniejszych protestów, gdy tego typu sygnał byłby potężnym wsparciem dla uciskanych?

Może oświadczenia sponsorów, którzy zapowiedzieli, że wycofają się z umów turniejowych, jeśli hokejowy mundial zostanie zorganizowany w Mińsku? Skoda, Nivea, parę innych firm, które opowiedziały się jasno – chcemy uczestniczyć i wspierać organizację Mistrzostw Świata w hokeju, ale nie mamy zamiaru przyłożyć ręki do wybielania takiej postaci jak Aleksander Łukaszenko.

Wystarczyło.

To sytuacja zero-jedynkowa, właściwie czarno-biała. Mikita Kraucou znaleziony martwy w lesie kilka dni po protestach, ostatnie logowanie telefonu w pobliżu Szpitala Neurologicznego. Alena Leuczanka, wieloletnia reprezentantka Białorusi w koszykówce, umieszczona w areszcie w niegodnych warunkach. Zatrzymani dziennikarze. Zaginieni, pobici, aresztowani czy osądzeni ludzie, których jedyną winą był pokojowy protest wobec władzy. Wstrząsające obrazki z relacji niezależnych mediów, kontra ten, który całą akcję firmuje wizerunkiem. Prezydent Łukaszenko, wielki fan hokeja.

Nie ma tu wiele miejsca na zabawę w odcienie szarości. Biznes wymusił na organizacjach sportowych twarde działanie, któremu przyklasnęli politycy i każdy zdrowo myślący człowiek. Sportswashing, czyli wybielanie parszywych postaci poprzez sport, to proceder, który musi zostać ukrócony i co do tego nie ma zbyt wielu wątpliwości. Początki to chyba Pekin 2008, najgłośniejsze protesty – Soczi 2014 i mundial 2018. W dalszej kolejności mamy Katar 2022, ale są przecież i mniejsze sprawy jak finał Ligi Europy w Azerbejdżanie właściwie w przededniu eskalacji konfliktu o Górski Karabach. Do tego dochodzą kwestie właścicielskie. Rosyjskie oligarchie w wielkich klubach były forpocztą, dziś mamy kluby katarskie, saudyjskie, emirackie.

I tu dochodzimy do dość istotnej kwestii. Biznes samodzielnie decyduje, kto jest dziś bad guy. Skoda i Nivea – że bad guy to Łukaszenko, co poskutkowało odebraniem mu hokejowej imprezy. Facebook i Twitter – że bad guy to Trump, co poskutkowało odebraniem mu dostępu do mediów społecznościowych. Pod pierwszą decyzją podpisujemy się wszyscy, pod drugą już trwają dość ostre dyskusje. A co dalej? Gdyby sportowe organizacje międzynarodowe pod naciskiem sponsorów próbowały zatrzymać kluby zarządzane przez arabskich szejków? Albo chińskich komunistów? Pewnie wielu z nas by przyklasnęło, Ujgurzy nie są gorszymi ludźmi od Białorusinów. Pracownicy z Bangladeszu pracujący w Katarze bez jakiegokolwiek poszanowania praw człowieka zasługują na te same gesty wsparcia.

Ale co w przypadku, gdy to Gazprom finansujący Ligę Mistrzów zacznie wyznaczać, kto jest według niego bad guy? To nie jest science fiction, mieliśmy przecież głośną sprawę polskich szczypiornistów, którzy słusznie odmówili gry z naszywką Nord Stream 2 na koszulkach. O, albo Azerbejdżan, swego czasu sponsor Atletico Madryt, szantażuje klub wycofaniem sponsoringu w przypadku podpisania piłkarza z Armenii. Niemożliwe, przynajmniej na razie. Ale już wpływanie na wypowiedzi zawodników w najlepszej lidze świata, NBA, poprzez groźby ze strony chińskich sponsorów?

Kawałek „C.R.E.A.M.” Wu Tang Clanu zaraz będzie świętował trzydzieste urodziny. Twórcy nie mogli przypuszczać, że ich utwór zamiast na antenie MTV, będzie odtwarzany w portalu cenzurującym kontrowersyjnego prezydenta USA.

Jak się w tej epoce najlepiej odnaleźć? Konkluzja wydaje się prosta. Jeśli jesteśmy na drodze do nieuchronnych rządów biznesu, niech to chociaż będzie nasz biznes. Bardziej Skoda i Nivea, dokuczające Łukaszence, niż chińskie firmy dokuczające Darylowi Moreyowi.

Opublikowane 20.01.2021 13:57 przez

Jakub Olkiewicz

Liczba komentarzy: 32
Subscribe
Powiadom o
guest
32 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CM711
CM711
1 miesiąc temu

Kolejny Gikiewicz konfident sprzedał to co się dzieje w szatni. Oni są popierdolenie, pisałem o tym wielokrotnie i znowu się potwierdza. Toksyczne typy. A redaktor Kopyto ich broni, chociaż sam płacze jak ktoś mu ogłasza zestawienia na galach, zanim sam to powie. Żenujący typ z kopytka.

abc
abc
1 miesiąc temu
Reply to  CM711

Okej okej

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
1 miesiąc temu
Reply to  CM711

Uroniłem łzę nad twoim trudnym losem.

JC
JC (@jc)
1 miesiąc temu

światem zaczynają rządzić wielkie korporacje którym rządy muszą się podporządkować albo zostaną usunięte. Lewacy już to dawno wyczuli i robią dokładnie to co chcą te korporacje, a socjaliści już się przyłaczają, nawet ci co udają prawicę.

Kobakoba
Kobakoba
1 miesiąc temu
Reply to  JC

Jak zwykle tylko polska prawica niezłomnie zachowuje niezależność

Nauczyciel
Nauczyciel
1 miesiąc temu
Reply to  Kobakoba

Zgodnie z zasadą „Wolę polskie gówno w polu, niż fijołki w Neapolu”, oczywiście nie rozumiejąc znaczenia i prześmiewczego kontekstu tych słów. Generalnie polska prawica niezmiennie niewiele rozumie i wciąż wierzy, że uda się przywrócić świat, w którym nadrzędną nad wszelkimi kodeksami będzie Biblia, czytać będzie umiał tylko ksiądz, a główną maszyną napędową będzie koń.

Michał
Michał
1 miesiąc temu
Reply to  Nauczyciel

Nauczyciel W świecie wg lewicy, do zapłodnienia dochodzi w wyniku stosunku osób tej samej płci…

Nauczyciel
Nauczyciel
1 miesiąc temu
Reply to  Michał

Oczywiście, za to w świecie wg prawicy poprzez pocałunek, a dzieci w kapusty wrzuca bocian. Słyszałeś kiedyś o złotym środku?

Rafik
Rafik
1 miesiąc temu

„Sportswashing, czyli wybielanie parszywych postaci poprzez sport, to proceder, który musi zostać ukrócony i co do tego nie ma zbyt wielu wątpliwości”.

Kubuś, jak tam kibole, którzy wybielają się poprzez akcje pomocowe dla domów dziecka? 😀

Rafik
Rafik
1 miesiąc temu

A powiedz mi, jakie inne korzyści, poza wizerunkowymi, odniosła Rosja na organizacji igrzysk w Soczi, skoro finansowo była to impreza wybitnie deficytowa?

Nauczyciel
Nauczyciel
1 miesiąc temu
Reply to  Rafik

A taką na ten przykład, że sobie w tym czasie na spokoju zajęła Krym, podpaliła wschód Ukrainy, a media zachodnie nawet niespecjalnie pokazywały protesty ukraińskich sportowców, o poważniejszym przekazie nie wspominając.

ddt
ddt
1 miesiąc temu
Reply to  Rafik

To jak wybielanie się przeciętnego kowalskiego. Może być kawałkiem gnoja – jak chociażby internetowy gamoń, który wrzuca przedstawicieli jednej grupy społecznej do tego samego worka – ale jednocześnie wpłaci ze dwie stówy (których braku nawet nie odczuje) na jakiś cel charytatywny albo zaopiekuje się jakimś zwierzęciem – i pyk – wystarczy, żeby taki ktoś się uważał za „dobrego człowieka”. Mechanizm stary jak świat na praktycznie każdym poziomie.

WhiteStarPower
WhiteStarPower
1 miesiąc temu
Reply to  ddt

Mnie niezmiennie bawi to pisanie przez ludzi, ktorzy stadiony znają z tv „kibice” i wygłaszanie jakiś oświeconych, kanapowych mądrości. Tak samo możecie pisać „lekarze”, „księża”, „mechanicy” to i co tu nie wpiszesz to bedzie smętna generalizacja.

Skąd wiesz ilu ludzi uczestniczacych w akcjach charytatywnych biega potem na ustawki? Może się tam pokrywać część osób, ale co z tego? Fajnie jakby za to zdyskredytować całą resztę? „Uooo oni to robio po to ze urabura!” A jakby to byl np Twój syn, ktory sie mocno w to angazuje a potem czytal takie smętne pierdy od anonima w necie? Nieważne, nie odpowiadaj

fakty po faktach
fakty po faktach
1 miesiąc temu

ogólnie propsy, że nie o brzęczku.

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz (@trzaskopikiewicz)
1 miesiąc temu

Weszło w bardziej lub mniej zawoalowany sposób przy każdej okazji krytykuje odstrzelenie Trumpa – czy to aby nie zagrożenie dla demokracji taka cenzura itp. Ale jak go mają nie banować, jak to marionetka Putina, nakręcona przez niego, żeby rozpieprzyć USA. Kreml od dawna miesza w wyborach poszczególnych krajów, podsycając nacjonalistyczne nastroje i windując sobie do władzy swoje marionetki. W Polsce podobnie. Taki Olkiewicz nawet nie chce wiedzieć, że tańcując nam tu na rządowej smyczy, realizuje politykę rosyjską w Polsce. I jeszcze za patriotę się uważa, za redisbeda. Obudźcie się, bo niedługo cyrylicą będziemy komentarze pisać.

waldemar
waldemar
1 miesiąc temu

Alaksandr Łukaszenka tak nazywa się Prezydent Białorusi. Nie Łukaszenko.

Olala
Olala (@olala)
1 miesiąc temu
Reply to  waldemar

To zupełnie jak Macierewicz.

Kkjh
Kkjh
1 miesiąc temu
Reply to  waldemar

I po co tak się wymądrzać? Łukaszenko nawet nie potrafi zbyt dobrze po białorusku mówić, a z rosyjskiego (czyli zdecydowanie dominującego na Białorusi języka) transkrypcja jego nazwiska to właśnie Łukaszenko. I nawet milion postów w internecie tego nie zmieni

Pasta
Pasta
1 miesiąc temu

Doczytalem do : Białoruś jest bodaj jedynym z europejskich państw, gdzie dane dotyczące koronawirusa trudno traktować poważnie., i podziekowalem. Oczywiscie rozumiem,ze Olkiewicz dalej wierzy w podawana przez polskojezyczne medaismiertelnosc miedzy 12 a 20 %?

Pan Zygmunt
Pan Zygmunt
1 miesiąc temu
Reply to  Pasta

on nawet nie dopuszcza do siebie mysli, ze „zachodni przekaz” moze cos manipulowac zeby podpiac pod swoja narracje czy argumenty, no jak?!?!? jak to mozliwe?!?!?! typu dziecko wierzące, ze ksiądz nie moze klamac. Tyle wiemy o Bialorusi, co mamy wiedziec – zachodni przekaz, a jak jest naprawde? nie mam pojecia, bo musialbym tam mieszkac, wiec kazdy rozsądny czlowiek powinnien traktowac to wszystko jak „gadanie starych bab na targu, jedna cos niby wie, ale nie widziala, a druga twierdzi tak, bo akurat jej to pasuje”. Zaskakuje mnie jak ludzie sa naiwni.

Radek
Radek
1 miesiąc temu

Trump to ‚kontrowersyjny prezydent’?

Typek sponsorowany przez Rosję, który zdobył prezydenturę dzięki Cambridge Analitica, próbował fałszować wybory dzwoniąc, aby ‚znaleźć’ głosy, kłamca mówiący o fałszerstwie wyborczym. Ostatecznie skierował swoich akolitów na Capitol, gdzie Ci zrobili sobie wycieczkę szkolną po gabinetach i zginęło 5 osób.

To jest kontrowersyjny gościu? Jedyna kontrowersja jest taka, ze powinien być zbanowany 5 lat temu. Tak samo jak reszta popierdoleńców w stylu Łukaszenki i Putina.

Nie Weszło
Nie Weszło
1 miesiąc temu
Reply to  Radek

Nie wiem co bierzesz, ale bierz mniej.

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz (@trzaskopikiewicz)
1 miesiąc temu
Reply to  Nie Weszło

Trump, serdeczny przyjaciel i protegowany Putina , który niby przypadkiem postanowił upokorzyć i sparaliżować amerykański system demokratyczny. Działalność Cambridge Analitica czy rosyjskie służby specjalne majstrujące ostatnio przy wyborach w Polsce to fakty, nie mitologia.

37th chamber
37th chamber
1 miesiąc temu

Cash Rules Everything Around Me !
C.R.E.A.M. get the money
dolla dolla bill, y’alll

Jakub
Jakub
1 miesiąc temu

walic lewactwo, who i lemmingow – bialorus nie jest napewno kolebka „wolnosci” i ehmmnm….. „demokracji” -ale tu lukaszenko mial racje, jak widac jako jedyny nie wzial w lape od zleceniodawcow who

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
1 miesiąc temu
Reply to  Jakub

Walić Jakuba!

Łukasz
Łukasz
1 miesiąc temu

Prezydent Łukaszenko nie dał sobie narzucić dyktatury Świętego Covida, to mu najpierw globaliści załatwili i zasponsorowali „kolorową rewolucję”, a teraz brużdżą dalej. Prezydent Łukaszenko to bohater, a wy niewolnicy chodzicie w kagańcach i nie możecie się nawet napić piwa w knajpie.

glitch3179
glitch3179 (@glitch3179)
1 miesiąc temu

Skompromitował się pan, Panie Jakubie tym „jedynie słusznie” atakiem na Łukaszenkę.

danek.michalowski@gmail.com
1 miesiąc temu

Pełna zgoda!

krzysztof
krzysztof
26 dni temu

ludzie,nauczcie tych komentatorow z eleven jak wymawiac nazwiska portugalskich pilkarzy konczace sie na ao to sie wymawia ą grzegorz mielcarski niech ich poduczy z canal+

Anglia
07.03.2021

21 zwycięstw z rzędu i wystarczy. Manchester United pokonuje Manchester City

Dominowali na wszystkich frontach. Od czasu dość pechowego remisu z WBA, Manchester City ani razu nie pozwolił, by przeciwnik zatrzymał ich chociaż połowicznie. Wygrywali jak leci, bez różnicy, czy były to starcia pucharowe, czy ligowe. W końcu jednak nadszedł kres tej serii. Jeśli ktoś miał The Citizens zatrzymać, to właśnie Manchester United. Niebywale dobrze radzą […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia odstawia peleton na siedem punktów

Któraś seria musiała dziś paść. Albo ta niezwyciężonego na własnym stadionie Śląska Wrocław, albo ta związana z dobrymi wynikami Legii w starciach z wrocławianami w ostatnich latach. Chwilę wcześniej padła twierdza w Szczecinie, zatem prawem serii – Legia została pierwszym zespołem, który ograł ekipę Lavicki na ich obiekcie w tym sezonie. Sam mecz? Bywały lepsze. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Premierowy gol Bereszyńskiego w Serie A. No wreszcie! [WIDEO]

Arkadiusz Reca popisał się dzisiaj pięknym trafieniem w starciu z Torino i Bartosz Bereszyński ewidentnie mu pozazdrościł. Zawodnik Sampdorii też strzelił gola. To jego pierwsze trafienie w Serie A! Trochę się Polak na tego gola naczekał, trzeba przyznać. Dzisiejsze starcie z Cagliari to dla Bereszyńskiego 120 występ ligowy w barwach Sampdorii, dla której zaczął grać […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glik z meczem numer 300 na topowym poziomie. Dołącza do ekskluzywnego grona

Kamil Glik spędził wczoraj 90 minut na boisku w zremisowanym meczu Benevento ze Spezią. Było to dla niego spotkanie numer 300 w jednej z pięciu topowych lig Starego Kontynentu. Takim bilansem może się oprócz niego pochwalić tylko dwóch Polaków. Na dorobek 33-letniego defensora składają się 172 występy w Serie A i 128 w Ligue 1. […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIGA MINUS: POGOŃ RUSZA W POGOŃ ZA LEGIĄ

Raz, dwa, trzy. Ruszyli. A kto ruszył? Pogoń Szczecin w pogoń za Legią Warszawa. Tempo jak na obrazku, więc sukcesu nie wróżymy. Ale kto wie? O tej szalonej pogoni, o skuteczności Stali i o innych rzeczach pogadamy sobie dzisiaj o 19.45 w Lidze Minus. A kto pogada? Białek, Kowal, Leszek i Roki. 
07.03.2021
Hiszpania
07.03.2021

Suarez 1:1 Benzema. Derby Madrytu wygrała… Barcelona

Od tego meczu miało zależeć bardzo wiele. Wystarczyło zajrzeć do tabeli La Liga, żeby zdać sobie sprawę, że każda ze stron powinna zagrać z myślą o pełnej puli. Ekipa Simeone dlatego, że ściga ją Barcelona. Real zaś wpadł w gonitwę za Katalończykami i tak oto koło się zamyka. Akurat dziś chyba trzeba powiedzieć, że z […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trener Pogoni Szczecin: – Trzeba spiąć pośladki i pracować

Trener Pogoni Szczecin, Kosta Runjaić, podczas pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał rozczarowania porażką 0:1 z Lechem Poznań. Przyznał, że jego drużyna znajduje się obecnie w kryzysowym momencie. – Jesteśmy mocno zawiedzeni. Na pewno w pierwszej połowie nie prezentowaliśmy się tak, jak chcielibyśmy się i jak oczekiwaliśmy. Nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć, dlaczego tak był […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Pogoń wyhamowała z piskiem opon

Jesienny mecz Pogoni Szczecin z Lechem Poznań był momentem, w którym pomyśleliśmy sobie, że Portowców stać w tym sezonie na duże rzeczy. Kolejka niby piąta, ale wiadomo – tak naprawdę było to czternaste ligowe spotkanie dla obu ekip w trwającym sezonie. Cztery gole strzelone i zero straconych, sporo polotu w grze, do tej pory najbardziej […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Oficjalnie: Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u

To już oficjalne – Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u Łódź. Zastąpił Wojciecha Stawowego. O sprawie informowaliśmy już wczoraj. Brak zwycięstwa w derbach Łodzi nie miał kluczowego znaczenia dla losów Stawowego, jego los był prawdopodobnie przesądzony po klęsce z GKS-em Tychy. Mamrot natomiast spróbuje w sezonie 2020/21 wprowadzić do Ekstraklasy już drugiego spadkowicza. Wcześniej pracował w […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trwa kryzys Liverpoolu. The Reds znowu przegrywają u siebie

Liverpool pod wodzą Juergena Kloppa długo śrubował serię meczów bez porażki na własnym stadionie. Teraz wygląda na to, że The Reds idą na jakiś rekord wszech czasów pod względem domowych wpadek z rzędu. Dzisiaj przegrali 0:1 z Fulham. Passa sześciu przegranych meczów ligowych u siebie jest bezprecedensowa w całej historii klubu z Anfield. Dzisiaj Liverpool […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Co za gol Recy! Polak strzela, Crotone wygrywa z Torino [WIDEO]

Arkadiusz Reca znalazł się w szerokim gronie zawodników powołanych przez Paulo Sousę na marcowe mecze reprezentacji Polski. I postanowił uczcić to przepięknym golem w Serie A. Zawodnik Crotone trafił do siatki w starciu z Torino. Co za gol! Reca zapisał się na liście strzelców w 80 minucie spotkania, przy wyniku 2:1 dla Crotone. Ostatecznie spotkanie […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Wściekły trener Stali Mielec: – Mam już serdecznie dosyć takich sytuacji

Stal Mielec kolejny raz przegrała w Ekstraklasie. Tym razem lepszy od mielczan okazał się Piast Gliwice. Szkoleniowiec beniaminka, Leszek Ojrzyński, narzekał na konferencji prasowej na nieskuteczność swoich podopiecznych. – Mam serdecznie dosyć takich sytuacji, że moja drużyna ma więcej stuprocentowych sytuacji i albo remisuje, albo przegrywa – stwierdził trener Ojrzyński. – Tak naprawdę w pierwszej […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Stal Mielec znów promuje bramkarza rywali. Plach i rezerwowi bohaterami Piasta

Jeżeli Stal Mielec spadnie z Ekstraklasy – a obecnie jest kandydatem numer jeden – to szukając momentów decydujących na pewno wróci do starcia w Gliwicach. Klasowa drużyna załatwiłaby sprawę z Piastem do przerwy, później kontrolowała mecz i w najmniej ekscytującym scenariuszu dowiozła prowadzenie do końca. Beniaminek jednak ponownie zajął się promowaniem bramkarzy rywali, mimo że […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glasgow Rangers nowym mistrzem Szkocji!

Dzisiejszy bezbramkowy remis Dundee United z Celtikiem Glasgow to pozornie zupełnie nieistotny wynik zupełnie nieistotnego meczu. W praktyce jednak – 7 marca 2021 roku jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Utrata punktów przez zespół gości oznacza, że nic już nie odbierze mistrzostwa ich derbowemu rywalowi, Glasgow Rangers. Podopieczni Stevena Gerrarda odzyskali tytuł po dziewięciu sezonach dominacji Celtiku, […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec w wykładzie praktycznym pt. „futbol to gra błędów”

„Piłka nożna to gra błędów” w zestawieniu piłkarskich frazesów stoi gdzieś między „derby rządzą się swoimi prawami” i „to były dwie różne połowy”. Czasami jednak bywa tak, że ktoś postanawia wprowadzić to powiedzenie w życie. Tak było dzisiaj w Tychach, gdzie obcinali się i piłkarze GKS-u i zawodnicy Zagłębia. Co z tego wynikło? To, co […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Tomasz Kędziora z asystą w lidze ukraińskiej

W dzisiejszym meczu ukraińskiej Premier League Tomasz Kędziora zaliczył asystę przy pierwszym trafieniu dla Dynama Kijów. Lider ligi ukraińskiej pewnie pokonał 3:0 broniący się przed spadkiem Minaj i utrzymał swoją przewagę nad Szachtarem Donieck.  Dynamo pod wodzą trenerskiej legendy Donbasu, Mircei Lucescu, dość pewnym krokiem idzie po tytuł mistrza Ukrainy. Na ten moment stołeczny klub […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

SPARING: Raków wygrywa z Garbarnią

Dzisiaj Raków Częstochowa rozegrał mecz towarzyski z II-ligową Garbarnią Kraków. W meczu wzięli udział przede wszystkim ci zawodnicy, którzy ostatnio rozgrywali mniej minut w ekstraklasowych meczach obchodzącego właśnie setne urodziny klubu. Częstochowianie wygrali 2:1 po golach Schwarza oraz Długosza. Portal 90minut.pl podał składy obu drużyn. Raków Częstochowa: Pindroch – Mikołajewski (55 Budnicki), Niewulis, Schwarz – […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Derby w Madrycie i Manchesterze. Będą niespodzianki?

Niedziela pod znakiem derbów na Starym Kontynencie. W Anglii o dominację w mieście powalczą Manchester City oraz Manchester United. Natomiast na Półwyspie Iberyjskim o berło w Madrycie będą rywalizować Atletico oraz Real. Co przewidujemy w tych spotkaniach? Na co warto postawić? Przygotowaliśmy dla was kilka podpowiedzi, które mogą uczynić waszą niedzielę nieco przyjemniejszą. Manchester City […]
07.03.2021