post Jakub Olkiewicz

Opublikowane 09.12.2020 11:45 przez

Jakub Olkiewicz

Moim zdaniem zarówno członek sztabu stambulskiego Basaksehiru, Pierre Webo, jak i piłkarz tego klubu, Demba Ba, mogli poczuć się urażeni słowami rumuńskiego sędziego, Sebastiana Coltescu. Co więcej – uważam, że nawet jeśli rumuński sędzia faktycznie użył sformułowania „ten czarny na ławce”, które w języku rumuńskim nie ma żadnego pejoratywnego zabarwienia, to i tak czarnoskórzy obecni na ławce rezerwowych mogą mieć o to pretensje. 

Znałem w życiu kilka osób, które straszliwie nie lubiły swojego imienia, czasem jakiegoś zdrobnienia czy ksywki. Prosili zawsze – słuchaj, mam na imię Adam, ale posługuję się drugim imieniem Filip. I wszyscy zgodnie mówili: hej, Filip, zamiast dopytywać: słuchaj, ale dlaczego właściwie nie lubisz imienia Adam? A może będziemy mówić do ciebie Adaś? Albo Adaśku?

No nie, nie lubi to nie lubi, dostosujemy się.

Staram się postrzegać kwestię tych obraźliwych dla innych ras stwierdzeń właśnie w taki sposób. Osobiście nie widzę nic złego w słowie Murzyn, podobnie jak sam nie obraziłbym się o Białasa. Ale ja też lubię swoje imię Jakub, a jestem w stanie sobie wyobrazić Jakubów, którzy proszą wszystkich swoich znajomych o unikanie zdrobnienia Kuba. Skoro osoby czarnoskóre same zabrały głos, że czują się urażone tego typu słownictwem – dbając o ich uczucia staram się ich nie używać i tyle. Gdyby uznały, że Afroamerykanin też ich uraża – pewnie też zaniechałbym używania tego słowa.

Wielu moich znajomych uważa, że to terror poprawności politycznej i koniec świata. Ja uważam raczej, że to drobniuteńkie gesty grzecznościowe, które nic nie kosztują, a być może poprawiają samopoczucie szczególnie wrażliwych.

Tylko – no właśnie – postrzegam to jako drobne gesty grzecznościowe.

W idealnym świecie wczorajsza sytuacja wyglądałaby mniej więcej tak:

  1. Sędziowie podejmują kontrowersyjną decyzję.
  2. Gra toczy się dalej.

Okej, idealny świat nie istnieje, więc zejdźmy do takiego prawie idealnego.

  1. Sędziowie podejmują kontrowersyjną decyzję.
  2. Czarnoskóre osoby obecne na ławce krytykują decyzję arbitra
  3. Techniczny mówi do głównego – „pan trzeci od lewej zachowuje się źle”.

Jeszcze nie tak? Dobra, poziom niżej.

  1. Sędziowie podejmują kontrowersyjną decyzję.
  2. Czarnoskóre osoby obecne na ławce krytykują decyzję arbitra
  3. Techniczny mówi do głównego – „ten czarny zachowuje się źle”
  4. Demba Ba rusza w obronie kolegi, rozpoczyna się dyskusja na temat obraźliwych stwierdzeń
  5. Po piętnastu sekundach techniczny tłumaczy, o co mu chodziło, przeprasza urażonych, gra toczy się dalej.

Dlaczego zabrakło tego piątego punktu? Przecież ten pożar był tak łatwy do ugaszenia, że sam nie do końca wierzę w to, co się właściwie stało. Czy ktoś bowiem naprawdę sądzi, że rumuński sędzia z potężnym stażem faktycznie jest rasistą? Czy po prostu odezwał się w taki sposób, bo chciał jak najszybciej zidentyfikować głównemu „podejrzanego” na ławce? Niestety, wszystko wskazuje na to, że żyjemy w erze nieustannej gównoburzy, w której szybkie wyjaśnianie spornych kwestii nikomu nie jest na rękę. Nie zdziwię się, jeśli następnym razem to sędzia, słysząc kolejną wiązankę z ławki rezerwowych, zejdzie z boiska, zamiast syczących delikwentów nagradzać żółtą kartką.

Moim zdaniem to dość niebezpieczny trend, bo sprzyja radykalizacji. Od wczoraj przeczytałem z tysiąc komentarzy, gdzie czasem szanujący siebie nawzajem ludzie byli bliscy wyzywania się od najgorszych z uwagi na jedno niefortunne słowo rumuńskiego arbitra w Paryżu. Jedna strona poczuła się jak rycerz Sobieskiego zmierzający pod Wiedeń uratować Europę przed złem. Nie będą nam mówić, jak mamy mówić! Jak chcę czarnego nazwać czarnym, to powinienem mieć taką możliwość, może jeszcze go uraża, że ma włosy kręcone! Ale i druga strona poczuła krew, jakby właśnie namierzyła stado handlarzy niewolników. Nie macie za grosz wrażliwości! Rumun rasista i idiota! Nie ma miejsca na takie bezpardonowe akty rasizmu w XXI wieku.

A chodzi w gruncie rzeczy o nieporozumienie. Nieporozumienie, po którym jedni poczuli się słusznie urażeni, a drudzy – równie słusznie – przesadnie zaatakowani.

Ostatnio Twitter zamieścił wpis: podsumuj 2020 rok jednym słowem. Myślę że najbardziej pasuje właśnie ten shitstorm, pięknie przetłumaczony na polski jako gównoburza.

Mam wrażenie, że spory, które latami załatwiało się krótką rozmowa, dziś są przedmiotami wieloletnich postępowań sądowych. Drobne gesty czy niestosowności urastają do rangi przestępstw najcięższego kalibru. Być może z braku innych problemów, być może za sprawą rozwoju mediów społecznościowych, dzięki którym bardzo łatwo nagłośnić każdą kontrowersję – jesteśmy na etapie totalnej wojny o wszystko. Tak gigantycznego uwrażliwienia, że piłkarze są w stanie przerwać mecz Ligi Mistrzów z uwagi na jedno niefortunne sformułowanie, właściwie z uwagi na nieporozumienie. I nie dotyczy to tylko rasizmu, widziałem recenzję Cyberpunka, w której sporą część tekstu poświęcono nie dość mocno zarysowanej problematyce osób transseksualnych.

Co mnie najbardziej w tym wkurwia?

To, że cała sytuacja miała miejsce w meczu PSG z Basaksehirem. Klubu napędzanego fortuną arabskich szejków, gdzie każdy wypłacony zawodnikom dolar pachnie cierpieniem ludzi przygotowujących „magiczny” mundial 2022 w Katarze (więcej np. TUTAJ). Z klubem, który wymyślił sobie, zmontował i zorganizował Recep Erdogan, gość, z którym żaden z nas raczej nie chciałby ubić muchy w kiblu (więcej np. TUTAJ). Dwa projekty od pierwszego do ostatniego dolara zaplanowane jako klasyczny „sportwashing”, wybielanie pewnych państw, postaci czy polityków poprzez sukcesy sportowe. Katar sumiennie pracuje, by nie kojarzyć się z umierającym z wycieńczenia robotnikami z Bangladeszu, ale z dryblingami Neymara. Erdogan robi wiele, by klub założony przez jego kumpli z partii przebił się do świadomości sportowej Europy mocniej niż opozycyjne tyrady Enesa Kantera, tureckiego koszykarza otwarcie krytykującego reżim.

Codziennie zawodnicy obu tych zespołów muszą się budzić, biegać i grać ze świadomością, że są trybikami propagandowej machiny. Że ich wysiłek – sowicie opłacany – w pierwszej kolejności ma służyć wybielaniu działań tureckich czy katarskich polityków. Jeśli nie są kompletnymi głupcami, muszą wiedzieć o reportażach Guardiana z katarskich obozów pracy. Jeśli nie są kompletnymi ignorantami, muszą wiedzieć o losie tureckiej opozycji.

W tych kwestiach nie są w stanie wygłosić nawet słowa protestu. Po użyciu słowa „czarny” schodzą z boiska w meczu Ligi Mistrzów.

Uważam, że nie powinno się używać słowa czarny do identyfikowania członka sztabu szkoleniowego na ławce. Ale uważam, że fatalne jest kręcenie gównoburz o totalne pierdoły, przy jednoczesnej zmowie milczenia wokół problemów o stokroć poważniejszych.

Opublikowane 09.12.2020 11:45 przez

Jakub Olkiewicz

Liczba komentarzy: 33
Subscribe
Powiadom o
guest
33 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
panie.co.pan
panie.co.pan
2 miesięcy temu

No i właśnie na końcu jest napisane to, co najważniejsze. Swoją drogą, w NBA nikt się specjalnie nie obraża na stwierdzenia typu „Larry Bird – najlepszy biały w dziejach NBA”, czy „Drazen Petrovic – najlepszy biały, którego kariera skończyła się przedwcześnie”, Yao Minga też nazywano „żółtym” i nikt nie robił dramatu. Bo tam oczywiste jest, że biali i żółci to raczej wyjątki. Natomiast jeśli na ławce siedzi 5 białych i 1 czarny, to nazwanie tego jednego „czarnym” urasta do rangi dramatu…

Mr Orange
Mr Orange
2 miesięcy temu
Reply to  panie.co.pan

Dodałbym jeszcze ostatnią nadzieję białych – kiedyś popularne odnośnie boksu zawodowego.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
2 miesięcy temu
Reply to  panie.co.pan

Rasizm w „cywilizowanych i postępowych” krajach już od całkiem dawna ma tylko i wyłącznie jedno oblicze i wszelkie problemy tego typu są rozpatrywane i nagłaśniane wybitnie jednostronnie.
Zwłaszcza w obecnych czasach gdy jest moda i światopoglądowe przyzwolenie na takie zachowania. A będzie tylko gorzej w tym względzie.
A najśmieszniejsze jest to, że w największym stopniu nie doprowadzili do tego przedstawiciele rasy czarnej a białe tępe móżdżki w garniturkach.

Ziemba
Ziemba
2 miesięcy temu

No i zajebiście napisane dzienki

Mr Orange
Mr Orange
2 miesięcy temu

Jakubie, ten rumuński sędzia zwracał się w swoim ojczystym języku do sędziego głównego, nie do Demby czy Webo. Podał charakterystyczną cechę fizyczną, żeby szybko zidentyfikować awanturującego się. Czyli Twoim zdaniem powinien zrobić tak: „Przepraszam Pana – jak pana nazwisko? Czy w celu przyspieszenia komunikacji z moim kolegą sędzią głównym mogę określić pana jako osobę czarną w moim języku ojczystym? Jednocześnie zapewniam, że użycie słowa „negru” nie ma żadnych konotacji rasistowskich i z góry przepraszam za niedogodność, jeśli – być może – poczuje się pan urażony. Oczywiście przepraszam za użycie tego słowa przed chwilą, bo jeśli pan nie wyraża zgody, nie użyję tego słowa w komunikacji z moim kolegą sędzią głównym, a co za tym idzie nie dojdzie do urażenia pańskich uczuć”.

Pietrucha
Pietrucha
2 miesięcy temu

Autor zakłada, że piłkarze nie są kompletnymi głupcami, a w sporej części pewnie są i nie mają pojęcia ani o polityce Erdogana, ani o sytuacji robotników w Katarze. Ważne, że kaska splywa, nie ważne skąd. Po prostu cierpiętnictwo Murzynow jest teraz w modzie. Ciężko wrażliwi czarnoskórzy, niech grają w Afryce za miskę fasoli, bo robi się bardzo dużo, żeby nikogo nie urazić, a oni ciągle biedni. Żeby nie było, jebać rasizm, a wobec ludzi obrażających innych z powodu koloru skory wyciągac poważne konsekwencje, ale już bez pierdół, nie mieszajmy odwagi z odwaznikiem.

FalszywyProfil
FalszywyProfil
2 miesięcy temu
Reply to  Pietrucha

w tym kontekście przypomnieli mi się polscy piłkarze Tereka Grozny, którzy nawet na weszlo opowiadali, jaki to fajny facet ten Kadyrow

Rafellasd
Rafellasd
2 miesięcy temu

Już na samym początku próbujesz Jakubie zrobić niepotrzebną wstawkę o tym, że ktoś nie lubi swojego imienia.
Być może w gronie znajomych to przejdzie ta zamiana imienia to już np. w urzędzie nikt nie będzie do Ciebie mówił Filip tylko dokładnie tak jak się nazywasz i sędzia jak ten urzędnik nie musi się dostosowywać zwłaszcza, że nie mówi do Ciebie w sposób pejoratywny.
W trakcie meczu czasem po prostu łatwiej użyć skrótów bo tyle się dzieje, że czasem najprostsza ścieżka komunikacyjna jest jedyna. Można oczywiście powiedzieć „ten wysoki 3 od prawej na ławce sprawia kłopoty” co w pewnych warunkach może sprawić problem identyfikacyjny(np zawodnik przemieści się) sędzia ma czasem ułamki sekund i nie myśli o tym jak naokoło komunikować się z innym arbitrem tylko chce jak najszybciej przekazać owy komunikat.
Dalej napisałeś „Po piętnastu sekundach techniczny tłumaczy, o co mu chodziło, przeprasza urażonych, gra toczy się dalej.” Dlaczego sędzia ma przepraszać za coś co jest oczywiste? Jedyne co może zrobić to zakomunikować nieporozumienie i tyle a czy „piłkarz” to przyjmie do świadomości to jego indywidualna sprawa. Nie dajmy się zwariować.

Puchatek
Puchatek (@puchatek)
2 miesięcy temu

Trzeba pamiętać, że mimo katarskich właścicieli PSG jest jednak francuski. A Francuzi nie popuszczą możliwości by sobie zastrajkować gdy pojawia się okazja. Pod tym względem nawet asymilacja obcokrajowców przebiega z sukcesem – od razu łapią strajkowego bakcyla.

A Turcy musieli więc chcąc nie chcąc też zastrajkować, bo by wyszli na rasistów.

Sławek
Sławek
2 miesięcy temu

W takim razie mnie obraża organizacja pt. Liga mistrzów, proszę o uszanowanie moich uczuć i zamknięcie rozgrywek.

Piotrus
Piotrus
2 miesięcy temu

Pytanko a ten biały Demba Ba, potomek piasta protoplasta dostał tą czerwoną? czy jednak będzie mógł zagrać? bo czerwień dostał za dyskryminacje xD

CM711
CM711
2 miesięcy temu

Czarmuchy widzą rasizm i niestosowność tam gdzie mają interes. Dolary od arabusów im nie śmierdzą, Erdogan mordujący ludzi za byle gówno, także.

Blee
Blee
2 miesięcy temu
Reply to  CM711

Czarnuchy, Dolary od arabusów
nie ma to jak język miłości

rasizm nacjonalizm homofobia
rasizm nacjonalizm homofobia
2 miesięcy temu
Reply to  Blee

Jeszcze kitajce, czytany, ciapaki, szwaby no i oczywiście ŻYDY

MrGordon
MrGordon (@mrgordon)
2 miesięcy temu

Jak niby sędzia miał go przeprosić? Coś w stylu „przepraszam, że urodziłeś się czarny”? To dopiero byłby rasizm.

Piotrus
Piotrus
2 miesięcy temu
Reply to  MrGordon

pewnie, przepraszam że jesteś czarny ale za to stopy i dłonie masz białe!

NoIGoLubię
NoIGoLubię
2 miesięcy temu

żeś mnie pan tera zaimponował, panie Olkiewicz

haec habui dicere
haec habui dicere
2 miesięcy temu

To ciekawe jak Olkiewicz będziesz nazywał Murzynów jak zabronią Ci pisać Murzyn, Afroamerykanin, czarny itd. Za chwilę się okaże, że możesz mówić tylko: mój Pan i będziesz mówił z szacunku bo tak sobie życzą. Idź być głupi gdzie indziej.

No i jeszcze ta konkluzja z Katarem na koniec. Już widzę oczami wyobraźni jak się Olkiewicz buntuje Zakolakowi gdy ten mu wręcza bilety z poleceniem zrobienia relacji a on odmawia bo wyzysk. Nie pasuje tu nic innego jak: xD

Saper
Saper
2 miesięcy temu

Ja jako lewak i co tam chcecie także uważa że to jest Głownoburza. Ale też uważam że to wina uefa. Przewidzieć taką sytuację jest łatwo. I rozwiązanie jest proste;każdy zawodnik powinien mieć widoczny numer (Ten na trybunach i na ławce także)Sztab oczywiście również (medycy.trenerzy i wszyscy wpisani w protokół meczywy)koniec i kropka.

Olala
Olala (@olala)
2 miesięcy temu

Jadąc klasykiem – ten czarny to Murzyn!

Pietrek
Pietrek
2 miesięcy temu

myslisz, Jakubie, ze ktokolwiek pozwolil temu sedziemu wyjasnic? Myslisz, ze ktos oczekiwal od niego przeprosin? Gilotyne wyprowadzic, tniemy. Tu i teraz. media (pewnie z 80%) z nich tego chce. Wyjasnienia? One sa za dlugie. Nie mieszcza sie w naglowkach.

FalszywyProfil
FalszywyProfil
2 miesięcy temu

No, ale właśnie w dzisiejszym świecie o to chodzi, żeby stosować podwójne standardy. Nie chodzi o walkę z rasizmem czy grzeczność. Gdyby sędzia nie był z Rumunii, tylko z Chin, Turcji lub Rosji, sprawę by szybko wyciszono.

FalszywyProfil
FalszywyProfil
2 miesięcy temu

Zarówno rasis jaki antyrasis to dwie najgłupsze ideologie. Ludzie nie dzielą się na rasy, dzielą się na religie, kultury, narody, czy grupy etniczne i językowe. Wśród samych, przepraszam za wyrażenie, czarnych z Afryki tak naprawdę można wyróżnić ludy różnego pochodzenia (nawet semickie). Albo biali, kim w ogóle są biali? Czy Włosi są biali? Czy biali są w takim razie Żydzi, Arabowie czy ludy Kaukazu? A Czy Słowianie są biali w taki sam sposób jak Niemcy albo Anglicy? Albo kwestia Azji. Przecież Kazachowie, Kirgizi, Tatarzy czy Ujgurowie są spokrewnienie wcale nie z Chińczykami (chociaż niby też tzw. rasa żółta) tylko z Turkami.
To tzw. polityka tożsamości na Zachodzie podtrzymuje przestarzałe, XIX-wieczne zabobony o istnieniu ras ludzi (paradoksalnie, niby w celu walki z rasizmem).

DymanRmowski
DymanRmowski
2 miesięcy temu
Reply to  FalszywyProfil

W końcu jakiś rzeczowy komentarz wśród tego bagna wielce osaczonych terrorem poprawności politycznej

Raf
Raf
2 miesięcy temu

Wszystko ok ale jedna, mała uwaga… Przeprasza się za coś co się zrobiło celowo źle, sędzia w tym przypadku, nic złego nie zrobił i nie ma za co przepraszać

Jakub
Jakub
2 miesięcy temu

po zescivsie zgadzam ale:
1. poprawnosc polityczna to jest terror naszych czasow (oorocz tego islamskiego)
2. demba ba przeciez nie dal szans technicznemu przeprosic lub eytlumaczyc sprawe bo skakal jak malpa i nie sluchal juz nikogo tylko sie awanturowal

Jakub
Jakub
2 miesięcy temu
Reply to  Jakub

* czesci

Aerth
Aerth (@aerth)
2 miesięcy temu

„Skoro osoby czarnoskóre same zabrały głos, że czują się urażone tego typu słownictwem – dbając o ich uczucia staram się ich nie używać i tyle.”

To jest właśnie jeden z obecnych problemów – wszystko zaczyna się sprowadzać do czyichś uczuć, przy czym liczą się tylko uczucia wszelkich mniejszości. Jak arbiter mówi „ten czarny” – rasista. Współzałożycielka BLM w Toronto nazywa białych podludźmi i wadą genetyczną – spoczko, miała prawo, bo ona wyraża „gniew społeczności”

Jak na Instagramie dziewczyna zajmujaca się szydełkowaniem była szczęśliwa na perspektywę wyjazdu do Indii i napisała, ze jeszcze rok temu Indie były dla niej równie odległe co Księżyc to ją zaszczuto i napiętnowano jako rasistkę.

2 tygodnie temu kolejna afera „rasistowska”, bo ktoś w Animal Crossing użył „czarnej” fryzury na jasnoskórej postaci. I się „szczególnie wrażliwi” zlecieli z krzykami, że ta fryzura jest ich i tylko ich i biali mają zakaz używania tego.

„Ja uważam raczej, że to drobniuteńkie gesty grzecznościowe, które nic nie kosztują, a być może poprawiają samopoczucie szczególnie wrażliwych.”

Jak szczególnie wrażliwych bolą słowa, to jest na to bardzo prosty sposób – niech siedzą w domach bez dostępu do internetu i nigdy nie wychodzą. Wszystkim bedzie lepiej – im, bo ich złe słowa nie zranią i nam, bo nie będziemy musieli się użerać z ich jazgotaniem. Takie wieczne uleganie, bo komuś się zrobiło przykro prowadzi tylko do tego, że w końcu wejdą na głowę.

Jakub
Jakub
2 miesięcy temu
Reply to  Aerth

przyklad: shitstorm lewakow i murzynow na instagramie alyssy milano gdy zrobila sobie „cornrows”

Micko
Micko
2 miesięcy temu

Panie Jakubie . Trafil pan prosto w punkt

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
2 miesięcy temu

Caly swiat w pigulce.
Bardzo dobrze i merytorycznie napisane.

to_ja
to_ja
2 miesięcy temu

teraz sędziowie z Rumunii twierdzą, co zresztą zostało uchwycone na taśmie, że jeden z piłkarzy/sztabu szkoleniowego Basaksehiru nazwał ich cyganami. Mamy więc teraz politpoprawny szach, ciekawe co na to mafia?

to_ja
to_ja
2 miesięcy temu
Reply to  to_ja

ucięło mi… końcówka artykuły miażdży brawo Panie Jakubie!

Inne sporty
26.02.2021

Komu złoto, kto zawiedzie? 10 rzeczy, które mogą się wydarzyć na MŚ w Oberstdorfie

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie już ruszyły, ale to, co interesuje nas najbardziej, dopiero się wydarzy. Dziś kwalifikacje, a jutro konkurs skoczków na normalnej skoczni. To tam w pierwszej kolejności Polacy mają walczyć o medale. Ale nie tylko oni. Kandydatów do zwycięstwa jest, oczywiście, więcej. Czy więc złoto zdobędzie Kamil Stoch? A może obroni je Dawid […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Znak czasów – AC Milan kontra Manchester United w 1/8 finału Ligi Europy

Znamy pary 1/8 finału Ligi Europy. Trzeba przyznać, że niektóre dwumecze zapowiadają się naprawdę ekscytująco. Przede wszystkim ostrzymy sobie zęby na konfrontację Manchesteru United z Milanem. Dla „Czerwonych Diabłów” oraz Rossonerich sezon 2020/21 jest generalnie najlepszym od dawna, jeżeli chodzi o rezultaty osiągane w rozgrywkach ligowych. Istnieje zatem pewna szansa, że także i na europejskiej […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Inauguracja wiosny w Łodzi, derby w Poznaniu

Start wiosny w pierwszej lidze i derby Poznania w Ekstraklasie? Przecież to plan na idealną randkę. Pierwsze danie i deser z bitą śmietaną i wisienką. Przed nami konkretny piątek dla fanów polskiej piłki, więc warto rzucić okiem na kilka typów, które serwujemy wam na dziś. Można zarobić, można się dobrze bawić, więc najlepiej połączyć obydwie […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

PowerPlay. Jóźwiak nad kreską i pierwszoligowe boje!

33% skuteczności, ale za to po dość wysokich, przekraczających 2,20 kursach. Taki dorobek nas jednak nie zadowala, więc tym chętniej ruszamy z kolejnym odcinkiem naszego PowerPlaya. Dzisiaj zaglądamy m.in. do Kamila Jóźwiaka, który razem ze swoim Derby już na dobre wymiksował się z walki w strefie spadkowej i do Łodzi, gdzie ŁKS po kapitalnej serii […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Łukasz Sierpinia – największy przegrany metamorfozy Podbeskidzia

Podbeskidzie Bielsko-Biała w czterech wiosennych meczach zdobyło osiem punktów, czyli raptem o jeden mniej niż przez całą jesień. To chyba największa metamorfoza ostatnich tygodni w Ekstraklasie, a skoro tak, siłą rzeczy są też jej ofiary. Tydzień temu pisaliśmy, że nowi zawodnicy już sporo dają „Góralom”, teraz warto wspomnieć o tym, który przy obecnym układzie traci […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Hoffenheim i Bayer kontynuują passę niemieckich sukcesów w Lidze Europy

Największy przegryw tego sezonu w Lidze Europy? Niekoniecznie Leicester City, który dostał w trąbę od Czechów. Nawet nie PSV Eindhoven, które przegrało awans na dwie minuty przed końcowym gwizdkiem. Otóż najbardziej ciała dało Hoffenheim. Historia tego, w jaki sposób niemiecka drużyna pożegnała się z rozgrywkami to materiał na sequel przygód Adasia Miauczyńskiego. Naprawdę, rzadko zdarza […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

PRASA. Tworek: Zwracam uwagę na to, by zespół był jedną rodziną

– Na tym polega piękno sportu, że nie faworyci, kluby z wysokim budżetem, nie te, które mają gwiazdy, ale zespół, który jest kolektywem i ma ducha walki, odnosi zwycięstwa. Ogromną uwagę zwracam na team spirit, żeby być jedną rodziną. To daje nam dodatkowe procenty szans. Kiedyś Dania z biletem od losu wygrała Euro – mówi […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Jaki będzie dzisiaj Poznań? Zielony, niebieski, a może czerwony?

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że różne grupy kibicowskie w Polsce lubią dowalić do pieca. Zrobić jakąś głupotę, przekroczyć granicę dobrego smaku. Rozumiemy, że małe wojenki są dla fanów po dwóch stronach barykady chlebem powszednim, ale kilku chłopa w Poznaniu trochę się zagalopowało. Derby derbami, będzie ciekawie, bo obie ekipy żyją w tabeli niemal po sąsiedzku. […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Bruk-Bet pewniakiem, Rygaard hitem transferowym. Ankieta trenerów przed wiosną w 1. lidze

Kto lepiej zna realia zaplecza Ekstraklasy niż trenerzy, którzy jeszcze przed chwilą na tym poziomie pracowali? Chyba nikt, więc to do nich zwróciliśmy się z kilkoma pytaniami przed startem ligowej wiosny. Krzysztof Dębek, Szymon Grabowski, Tomasz Kafarski, Ireneusz Mamrot oraz Dominik Nowak typują dla nas potencjalnych wygranych drugiej rundy rozgrywek. Kto jest pewniakiem do awansu, […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Dwaj zgryźliwi tetrycy. Dlaczego Warta nie nadaje się na film, a Hyballa dąży do perfekcji

Dwaj zgryźliwi tetrycy, czyli Leszek Milewski i Jakub Olkiewicz, witają wiosnę uśmiechem, więc zamiast tradycyjnego narzekania – tym razem chwalą. W ich objęcia wpadli między innymi przesympatyczni zawodnicy Warty Poznań wraz z równie sympatycznym trenerem Tworkiem, ale dość dużo ciepłych słów padło również pod adresem trenera Hyballi. Jeśli jesteście ciekawi, jakie warzywa sortował w Anglii […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

„W Warcie nie ma liderów. Każdy buduje naszą swojską bandę”

– Na pewno teraz mam spokojniejszą głowę. Mogłem bronić bardzo dobrze i tylko dlatego, że nasz nominalny młodzieżowiec Aleks Ławniczak złapał uraz, to musiałem usiąść na ławce, bo Daniel Bielica – bramkarz – był drugim młodzieżowcem do gry. Nie chciałem robić zgrzytów w szatni, nie chciałem chodzić i marudzić. Więc zacisnąłem zęby i co mi […]
26.02.2021
Weszło
25.02.2021

Ogromne męki Milanu, Slavia wykopała Leicester, fart Olympiakosu

Kiedy wicelider Serie A do awansu w dwumeczu z Crveną Zvezdą Belgrad potrzebował rzutu karnego i fury szczęścia, to mamy prawo mówić o kompromitacji. Co więcej, Rossoneri w obydwu spotkaniach przez długi czas grali w przewadze jednego zawodnika. I co? I mimo to nie potrafili Serbom zagrozić. W rewanżu na San Siro o wynik drżeli dosłownie […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Sousa ma kolejny problem. Grosicki już na pewno nigdzie się nie ruszy

– Za mną jedna z najważniejszych decyzji w karierze. Zostaję w WBA i walczę o pierwszy skład oraz grę w Premier League i grę w reprezentacji Polski. Sytuacja nie jest łatwa, ale ja nigdy nie pękam i nigdy się nie poddaje – napisał dziś Kamil Grosicki na Twitterze. Wszystkie furtki są zamknięte. Czy pomocnikowi przejdzie […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Zieliński kręci sezon życia, grad bramek w Anglii i Szkocji, norweska niespodzianka

Który to już raz w tym sezonie mówimy, że Piotr Zieliński staje na wysokości zadania? No, przynajmniej kilka razy w ostatnich miesiącach tak się zdarzyło. Jasne, dla samego Napoli ten wieczór nie był zbyt szczęśliwy, ale polski pomocnik może być ze swojej postawy zadowolony. To samo może czuć kilka ekip, które zdobyły już awans do […]
25.02.2021
Weszło FM
25.02.2021

Piątek w Weszło.FM! Co na naszej antenie?

Piątek rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, a skończymy „Hyde Parkiem”. W ciągu dnia dużo piłki, żużla i innych sportów! Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Adam Kotleszka i Michał Łopaciński. Nie zabraknie humoru, horoskopów i zapowiedzi meczów Ekstraklasy. 10-11:30: „Dwóch Zgryźliwych Tetryków” Leszek Milewski i Jakub Olkiewicz jak co tydzień w […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

QUIZ: 3 NA 1! CZY ROKI OGOLI KOWALA, OLKIEGO I BIAŁKA, KTÓRZY ZAGRAJĄ W JEDNEJ DRUŻYNIE?

Dzisiaj wyjątkowy Quiz. Quiz, którego nie powinien wygrać Roki, bo będzie się mierzył z trzema przeciwnikami: Kowalem, Olkim i Białkiem. Ale czy nie wygra? To już naprawdę trudno przewidzieć. A może łatwo… Zapraszamy od 19:30! 
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Odpalamy szklaną kulę. Wróżby przed powrotem pierwszej ligi

Pierwsza liga wróciła zaległymi meczami w ostatni weekend, choć jeszcze nie wszystko zostało nadrobione. Niektórzy z pierwszoligowców już ponad dwa tygodnie temu mieli okazję, by zaprezentować się w Pucharze Polski. Inaugurujący rozgrywki mecz miał zostać rozegrany z Niepołomicach, choć jego gospodarzem jest Resovia, a ostatecznie piłkarze zagrają w Rzeszowie na sztucznej murawie. Czy wszyscy nadążają? […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Pozwólcie, że wrócę do historii. Bo co to by był za cykl felietonów coczwartkowych, gdybym nie rzucił wam czasem w twarz jakimiś zakurzonymi archiwaliami. W czasach, gdy piłka nożna to był jeden mecz Ligi Mistrzów na czternastocalowym Sanyo, strona 201 w Telegazecie i, jak się udało wyżebrać u rodziców, jakaś „Piłka Nożna”, istniał piłkarz imieniem […]
25.02.2021