Gattuso: „Zieliński ma ogromną jakość, tańczy z piłką” | STRANIERI

Autor:Szymon Janczyk

07 grudnia 2020, 07:50 • 7 min czytania 9 komentarzy

Powroty, powroty, powroty. Mniej więcej w ten sposób można opisać to, co działo się w minionym tygodniu w ligach zagranicznych. Bramki Krzysztofa Piątka oraz Dawida Kownackiego, udane mecze Krystiana Bielika i pierwsze polskie skalpy w Bahrajnie. Łapcie kolejny raport z dokonań biało-czerwonych na świecie.

Na początek świeżynka. Adam Buksa nie gra już o mistrzostwo MLS. New England Revolution przegrało z Columbus Crew w finale konferencji. Polak miał pecha, bo trafił w słupek.

Zresztą – to dla niego nic nowego. Być może wyda wam się to niewiarygodne, ale Polak w samych play-offach ma taki bilans:

• Montreal Impact – ustrzelił poprzeczkę i słupek
  • Philadelhpia Union – gol
  • Orlando City – słupek
  • Columbus Crew – słupek

Cztery mecze, cztery strzały w obramowanie bramki. Ała.

Sporo dobrego w Niemczech

Dobra, to może skupimy się na tych, którzy do siatki trafiali. Przede wszystkim Krzysztof Piątek, o którym szerzej pisaliśmy już w relacji pomeczowej. Nie była to jednak jedyna bramka Polaka na niemieckiej ziemi. Dawid Kownacki w końcu jest zdrowy, więc i forma idzie w górę. W weekend zdobył gola na wagę trzech punktów dla Fortuny Dusseldorf. Dla byłego piłkarza Lecha to drugi gol w tym sezonie – drugi po wejściu z ławki rezerwowych. Bramka od ok. 12:20, choć polecamy obejrzeć całą końcówkę spotkania – od 10:30, bo sporo się działo.

Jeśli chodzi o ligę niemiecką – tak pierwszą, jak i drugą – to w zasadzie tyle. Możemy jeszcze odnotować, że asystę zaliczył David Kopacz.

Gikiewicz strzela, Kieszek broni

Prawdziwe show dał z kolei Łukasz Gikiewicz. Jak wspomnieliśmy na wstępie, zadebiutował już w nowym klubie. I ten debiut okrasił golem oraz asystą. Powoli kończy nam się lista azjatyckich krajów, w których nasi piłkarze nie zaznaczyli swojej obecności. Z tej okazji warto jeszcze wspomnieć o czystym koncie Jakuba Słowika. Szóstym w sezonie, mimo że jego Vegalta Sendai zamyka tabelę.

Skoro już o bramkarzach. Mieliśmy dobre wieści z Hiszpanii, gdzie tydzień temu do bramki wskoczył Marcin Bułka. Wygląda jednak na to, że długo się tym nie nacieszymy. Polak w środku tygodnia puścił trzy gole i znowu usiadł na ławce. Zobaczymy, jak będzie rozwijać się rywalizacja w jego zespole. Rywali nie ma natomiast Paweł Kieszek, który w Portugalii zachował szóste czyste konto w sezonie. A to najlepszy wynik w całych rozgrywkach, więc należą się brawa. Na Półwyspie Iberyjskim oglądaliśmy także bramki. Niestety, nie w wykonaniu Damiana Kądziora, który nadal ogląda mecze z ławki. Do siatki trafił Mateusz Bogusz. Z rzutu karnego, czyli ciekawie, biorąc pod uwagę wiek Polaka i jego status w drużynie.

Mało konkretów? To lecimy dalej. Janusz Gol zanotował asystę w meczu Dinama Bukareszt. Natomiast w Turcji ostatnim podaniem popisał się Artur Sobiech. Ok, może popisał się to za duże słowo… (od 1:00)

Ale co sobie Sobiech wpisze w rubrykę, to jego.

Bielik i Szymański na topie

Najbardziej cieszy nas jednak co innego. Konkretnie – występy młodych Polaków. Krystian Bielik wrócił do składu Derby County i gra bardzo solidnie. Dwa mecze, 180 minut i takie liczby:

• 156 kontaktów z piłką
  • 2 kluczowe podania
  • 9/10 celnych długich podań
  • 9/15 wygranych pojedynków
  • 8/11 wygranych główek

Polak był pod grą, do tego zaliczył kilka udanych działań defensywnych. Dobre wieści dla naszej kadry. Tak samo, jak i koncertowa gra Sebastiana Szymańskiego, który po raz kolejny zgarnął nagrodę MVP meczu w Rosji. Jego występ z Arsenałem:

• 4 kluczowe podania
  • 9/9 celnych długich piłek
  • 7/9 wygranych pojedynków
  • 6 odbiorów

Po skrócie widzimy, że w drugiej połowie powinien zapisać na konto asystę.

Popis Zielińskiego

Na koniec sprawdzamy, co słychać na południu Włoch. Sebastian Walukiewicz Paweł Dawidowicz zmierzyli się ze sobą w Serie A. Obaj są w dobrej formie, obaj zagrali porządnie, o czym już pisaliśmy. Poza tym jednak niewiele konkretów, także dlatego, że dopiero dziś czeka nas mecz Sebastiana Musiolika Adama Chrzanowskiego w Pordenone. Ale do brzegu. Złe wieści? Kontuzja Bartosza Bereszyńskiego, który zszedł z murawy w 20. minucie. Dobre? Asysta i kolejny świetny mecz Piotra Zielińskiego. Pięknie sobie „Zielek” przełożył rywala (ok. 1:00).

Liczbowo wyglądało to tak:

• Asysta i asysta drugiego stopnia
  • 3/3 udane dryblingi
  • 6/8 wygranych pojedynków

Gennaro Gattuso po meczu powiedział (tłumaczenie za Michałem Borkowskim z „Curva Sud”): Nie widziałem wcześniej piłkarzy, którzy by mijali rywali tak jak on, ma ogromną jakość i tańczy z piłką. Brakuje mu tylko tych 7-8 bramek na sezon żeby być wielkim, wielkim piłkarzem.

To może jeszcze rzut oka na oceny „Gazzetty”.

Jan Bednarek (Southampton) – mecz dzisiaj
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Manchesterem United (1:3)
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – na ławce z Crystal Palace (1:5)
Mateusz Klich (Leeds) – 90 minut z Chelsea (1:3)
Kacper Łopata (Sheffield United) – poza kadrą
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut z Birmingham (2:1), 64 minuty z Bournemouth (0:4)
Krystian Bielik (Derby) – 90 minut i żółte kartki z Coventry (1:1) i Millwall (1:0)
Kamil Jóźwiak (Derby) – od 80. minuty z Coventry (1:1), 89 minut z Millwall (1:0)
Przemysław Płacheta (Norwich) – 90 minut i żółta kartka z Luton (1:3), 89 minut z Sheffield (2:1)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut z Blackburn (1:2) i Derby County (0:1)

BAHRAJN

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club) – 90 minut, gol i asysta z Budaiya Club (2:0)

BELGIA

Łukasz Teodorczyk (Charleroi) – poza kadrą

CHINY

Adrian Mierzejewski (Chongqing Dangai) – koniec sezonu

CZECHY

Bartosz Pikul (Slezski FC Opava) – poza kadrą
Nataniel Wybraniec (Slezski FC Opava) – od 87. minuty z Banikiem Ostrawa (1:2)

CYPR

Patryk Procek (AEL Limassol) –  na ławce z Ethnikosem (0:5)

DANIA

Kamil Wilczek (FC Kopenhaga) – poza kadrą, choroba
Kamil Grabara (Aarhus GF) – mecz dzisiaj

FRANCJA

Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z Lille (1:2)

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – 67 minut i żółta kartka z Asteras (2:0)
Damian Szymański (AEK) – poza kadrą, kontuzja

HISZPANIA

Damian Kądzior (SD Eibar) – na ławce z Betisem (2:0), mecz dzisiaj
Marcin Bułka (FC Cartagena) – 90 minut z Espanyolem (1:3), na ławce z Malagą (2:1)
Mateusz Bogusz (Logrones) – 45 minut i żółta kartka z Ponfferadiną (1:2), 64 minuty i gol z Rayo (1:2)

HOLANDIA

Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut z PSV (2:2)
Jarosław Jach (Fortuna Sittard) – od 70. minuty i żółta kartka z Vitesse (0:2)

JAPONIA

Jakub Słowik (Vegalta Sendai) – 90 minut z Oitą (2:0)

KAZACHSTAN

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty) – koniec sezonu
Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty) – koniec sezonu, odchodzi z klubu

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut z RB Lipsk (3:3)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – na ławce z Eintrachtem (1:1)
Krzysztof Piątek (Hertha Berlin) – od 45. minuty i 2 gole z Unionem (3:1)
Rafał Gikiewicz (FC Augsburg) – mecz dzisiaj
Robert Gumny (FC Augsburg) – mecz dzisiaj
Bartosz Białek (VFL Wolfsburg) — na ławce z Kolonią (2:2)
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) — na ławce z Werderem (2:1)
David Kopacz (Wurzburger Kickers) – 89 minut i asysta z Sandhausem (2:3)
Dawid Kownacki (Fortuna) – od 77. minuty i gol z Darmstadt (3:2)
Adam Bodzek (Fortuna) – 45 minut z Darmstadt (3:2)
Jakub Piotrowski (Fortuna) – od 84. minuty z Darmstadt (3:2)
Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – na ławce z Fortuną (2:3)
David Blacha (VfL Osnabruck) — 60 minut z Karlsruher (1:2)
Martin Kobylański (Eintracht Brunszwik) — 89 minut z St. Pauli (2:1)

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Rio Ave) – 90 minut z Boavistą (0:0)

ROSJA

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut i żółta kartka z Rubinem (3:1)
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut z Rubinem (3:1)
Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg) – 90 minut i żółta kartka z Zenitem (1:5)
Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – 90 minut z Arsenałem Tuła (1:0)

RUMUNIA

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt) – 90 minut i asysta z Voluntarii (3:0)
Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj) – na ławce z Iasi (0:2)

SŁOWACJA

Jakub Kiwior (MSK Żlina) – 90 minut z Zemplinem (1:1)
Dawid Kurminowski (MSK Żlina) – 82 minuty z Zemplinem (1:1)

SZKOCJA

Patryk Klimala (Celtic Glasgow) – na ławce z St. Johnstone (1:1)
Maksymilian Stryjek (Livingston) – 90 minut z Dundee Utd (2:0)

TURCJA

Artur Sobiech (Fatih Karagumruk) – 45 minut, asysta i żółta kartka z Rizesporem (2:1)
Dominik Furman (Genclerbirligi) – na ławce z Alanyasporem (2:1)
Radosław Murawski (Denizlispor) – 78 minut i niewykorzystany rzut karny z Fenerbahce (0:2)
Konrad Michalak (Rizespor) –  od 46. minuty z Fatih (1:2)
Michał Pazdan (Ankaragucu) – 90 minut z Antalyasporem (0:1)
Daniel Łukasik (Ankaragucu) – na ławce z Antalyaspor (0:1)