post Avatar

Opublikowane 04.12.2020 13:20 przez

redakcja

Derby Krakowa to zawsze ekscytujące wydarzenie dla Ekstraklasy. W obliczu biedy derbowej na najwyższym poziomie rozgrywkowym nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że to najmocniejsze lokalne derby w Polsce. Bogata historia tych klubów robi swoje – nawet jeśli ani Wisła, ani Cracovia nie aspiruje dziś do walki o tytuł mistrzowski. Natomiast postanowiliśmy podejść do tego starcia inaczej. Na luzie. Z dystansem. I wybraliśmy najbardziej absurdalne zdarzenia z obu tych klubów na przestrzeni ostatnich kilku lat. Oto przedmeczowe starcie na absurdy w derbach Krakowa.

Historia przejęcia Wisły

Tego nie przebije nic. Każda barwna postać i każda smakowita anegdota ginie przy historii o tym, co działo się w Wiśle Kraków w momencie zmian w klubowych władzach. Szwedzko-angielski biznesmen (?) z wąsem skopiowanym od Hulka Hogana, kambodżański książę bojący się błyskających fleszy, uwiarygodniający ich dość anonimowy agent piłkarski. Do tego odsuwanie do klubu ludzi, nad którymi krąży prokuratura. Choroba Vanny Ly, znikające przelewy. Później debiut Królewskiego w mediach i gadka o ludziach binarnych. Błaszczykowski wjeżdżający na białym koniu. Wątek Leśnodorskiego.

Jesteśmy już dwa lata po tych wydarzeniach, a my wciąż zachodzimy w głowę – dlaczego nikt tego jeszcze nie zekranizował? Dlaczego powstała tylko jedna książka, w której szerzej opisano kulisy tych wydarzeń? I przede wszystkim – dlaczego kambodżański monarcha zapadł się pod ziemię?

Doping z taśmy

Derby z 2018 roku. Młodzi kibice Wisły zostają wpuszczeni na stadion przy Kałuży i próbują kulturalnie dopingować swój zespół. Co robią gospodarze? Puszczają doping z taśmy. Tak, puszczają doping z taśmy. Mix wiejskiego DJ-a i koreańskiej propagandy.

Zastanawialiśmy się wówczas – gdzie bowiem Cracovia w tym absurdzie pójdzie dalej? W programie meczowym będzie drukować tabelę z któregoś sezonu, kiedy wygrywała mistrzostwo, na telebimach będzie puszczać bramki z lat, kiedy jej szło? Przecież to kuriozalne, absurdalne i tak zawstydzające, że gdy komuś pomysł z taśmą tylko wpadł do głowy, powinien się zaczerwienić, pieprznąć sobie w łeb – ale tak porządnie, od serca – i wrócić do lepszych zajęć niż wymyślanie następnych durnot. Przecież jeśli rywal w czymś jest lepszy, również na trybunach, trzeba to uszanować i wziąć się do pracy, by odgryźć mu się przy następnej okazji.

Multitasking zawodnika i trenera

Nie jest to może jakiś piramidalny absurd, bo za obiema sytuacji stoi jakiś sens, ale pomówmy o faktach. W Cracovii wiceprezesem do spraw sportowych, czyli człowiekiem m.in. oceniającym pracę trenera, jest sam trener Michał Probierz. Natomiast jednym ze współwłaścicieli Wisły Kraków jest czynny piłkarz, prezesem klubu jego brat, którego ten piłkarz niejako umieścił na tym stanowisku.

Wydawało nam się, że czasy grających prezesów minęły jakoś z wraz odejściem z piłki Mirosława Stasiaka. A model menadżerski funkcjonował jeszcze do niedawna w Anglii, choć i tak powoli dochodzą do wniosku, że lepiej rozdzielić funkcje menadżera na trenera i dyrektora sportowego/technicznego. Ale – jak widać – to może Ekstraklasa wyznacza trendy, którymi podąży reszta świata.

Casus Wdowiaka

Polaków nie ma szans ściągnąć, bo masowo wyjeżdżają. Nie ma już tak dobrze jak kiedyś, że spokojnie można było sięgnąć po zawodników z U-21. Rynek jest coraz trudniejszy – narzekał w naszej styczniowej rozmowie Michał Probierz, wiceprezes i trener Cracovii. – Nie ma w Polsce piłkarzy, których dałoby się kupić za rozsądne pieniądze. Gdy przychodzi Cracovia, każdy myśli, że profesor Filipiak wysypie pieniądze – utyskiwał z kolei w wywiadzie udzielonym Przeglądowi Sportowemu.

Co zatem zrobił Michał Probierz, gdy Mateusz Wdowiak negocjował nowy kontrakt? Przy kolejnej próbie przechylenia warunków na korzyść piłkarza dyrektor/trener uderzył pięścią w stół. Wysłał Wdowiaka do rezerw. I choć ten prezentuje tam niezłą formę, to na powrót do pierwszej drużyny nie ma szans. Będzie gnił w rezerwach do końca umowy. Chociaż kolejny względnie młody Polak nie wyjedzie po paru dobrych meczach!

Błaszczykowski trafiony butelką po gorzole

Kolejny wylew kibiców Cracovii. Tym razem postanowili nawiązać do pięknej krakowskiej tradycji rzucania przedmiotami z trybun w kierunku piłkarzy rywala. Na szczęście – jakkolwiek to brzmi – tym razem z trybun nie poleciał nóż, a butelka po wódce. Są pewne rozbieżności – czy była to klasyczna połówka, czy jednak dwusetka? Materiał dowodowy wskazywałby raczej na ten większy kaliber.

Konflikt Królewskiego z Filipiakiem

Jeden z gorętszych bromance’ów polskiej piłki. Jedni powiedzą, że kto się czubi, ten się lubi. Inni, że biznes i sport to niebezpieczna mieszanka, w której mocne charaktery prędzej czy później znajdą się na kursie kolizyjnym. Jarosław Królewski i Janusz Filipiak od dłuższego czasu wbijają sobie szpilki. Właściciel Cracovii sugeruje, że Królewski to biznesowy szczurek, który pcha się na afisz. Królewski odpowiada, że w biznesie może i jest nikim, ale woli tam pozostać w mniemaniu pana Filipiaka.

Wczoraj w Onecie Filipiak oburzał się, że ktoś kiedyś Królewskiego usadził w zbyt poważnym gronie: – Opowiem panu taką historię. Byłem na ważnym panelu dyskusyjnym w Nowym Jorku, w zacnej, prestiżowej instytucji. Michała Sołowowa posadzili w tym samym rzędzie z człowiekiem pokroju Królewskiego. Czy może nawet z nim. I Sołowow się wkurzył. Z jednej strony miliarder z potężnymi zasługami, a z drugiej młody człowiek ze startupu. To nie było poważne. I w tym przypadku też nie byłoby to poważne. Z kim ja miałbym się spotykać? Z człowiekiem, który generuje kilkadziesiąt mln zł straty? 

Królewski odpowiedział na Twitterze: – Oczywiście, jestem “biznesowym nikim” w skali jego rozumienia świata. Mam nadzieje, że nim pozostanę, a miarą moich szczęnięcych, małowiejskich marzeń, nie będzie liczba Maybachów w garażu.

Małe przepychanki poważnych przedsiębiorców.

Negocjacja kary korupcyjnej i tropienie spisków

Co robisz, gdy złapią cię na kradzieży? Mówisz, że to nie twoja ręka? Zbyt banalne, oklepane. Cracovia poszła krok dalej – uznała, że to ręka, ale nie twoja (tylko poprzedników), a tak w ogóle skoro nas już przyłapaliście, to może oddamy wam w ramach kary trochę skradzionych łupów?

Cracovia za grzechy korupcyjne zaproponowała kasę i minusowe punkty, choć regulamin rozgrywek przewidywał nawet karę degradacji. I propozycja została przyjęta. Za próbę kupienia ponad połowy sezonu przy awansie do Ekstraklasy „Pasy” zapłaciły bańkę złotych i dostały pięć minusowych punktów. Czyli karę śmieszną w porównaniu do tego, jak po uszach dostali inni uczestnicy handlu meczami.

Ale mało tego – w sezonie, w którym Cracovia gra z minusowymi punktami za korupcję, prezes Filipiak tropi spiski. Znów wczorajszy wywiad właściciela „Pasów” dla Onetu:

 mistrzostwie Polski Pan nie śni?

Jeśli nadal będziemy mieli takie sędziowanie, jak w meczu z Legią, to ciężko będzie zdobyć mistrzostwo Polski. Wszyscy stwierdzili, że należał nam się karny, tylko nie sędzia. Jestem bardzo bezpośredni, ale to głos nie tylko mój, ale wielu osób ze środowiska.

Właściciel Rakowa Częstochowa Michał Świerczewski napisał na Twitterze, że to był rzut karny.

On jest młody, a mnie to spotyka od 17 lat. Przyzwyczai się.

Do czego?

Gdyby nie było VAR-u, można by to uznać za błąd. Ale na powtórce było widać zagranie ręką. Skoro nawet pan Przesmycki, szef sędziów, mówi, że karny się należał, to trudno mówić o błędzie. Po co w takim razie jest VAR? No na litość boską! Nie twierdzę, że to było ukartowane, ale jednak mamy czasem do czynienia z grzecznościowym sędziowaniem.

Twierdzi Pan, że Legia jest uprzywilejowana, jeśli chodzi o sędziowanie?

Ależ przecież wszyscy to mówią! Nie trzeba powtarzać tego po raz kolejny.

Filipiak mówi, że od siedemnastu lat spotyka go TO. „TO” czyli krzywdzenie przez sędziów. Uwaga – tak, Janusz Filipak robi z siebie ofiarę spisku sędziowskiego. Janusz Filipak, właściciel klubu, który został prawomocnie skazany za korupcję uważa, że od siedemnastu lat sędziowie go krzywdzą.

Kumacie ten absurd? To trochę tak, jakby Janusz Korwin-Mikke narzekał, że niepełnosprawni gnębią go od lat.

Michał Probierz i twitterowa vendetta

Kto z nas nigdy nie wszedł po piwku na media społecznościowe i nie wypisywał tam czegoś, czego następnego dnia się wstydził, niech pierwszy rzuci kamieniem. Nie sugerujemy, że Michał Probierz po meczu z Legią wszedł na Twittera na bańce, natomiast jeśli pisał to bez wspomagaczy – tym większa siara.

I wiele innych…

Moglibyśmy tu jeszcze dorzucić sprawę Janusza Gola. Pewnie i sprawa z kontraktem Aleksandra Buksy też by się nadawała. Można byłoby pogrzebać jeszcze w kolejnych absurdach – np. wypowiedź Dawida Błaszczykowskiego o tym, że zaraz będą płacić już tylko trzem, a maksymalnie czterem trenerom.

Jednego jesteśmy pewni – krakowskie kluby nie przestaną dostarczać nam powodów do uśmiechu. Bo możemy się zżymać, możemy krytykować, możemy kpić, ale Ekstraklasa bez derbów Krakowa byłaby po prostu smutniejsza.

Opublikowane 04.12.2020 13:20 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 7
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania
Ania

Słoiki zniszczyły jedyny prawdziwy klub Warszawy – Polonię, nie mają derbów, to muszą się niezdrowo (co widać po tekście) ekscytować legendarnymi derbami Krakowa, a ich specyfikę opisywać w stylu Marco Polo, który trafił do Chin i wszystkiemu się dziwował.

RawAirek
RawAirek

A potem się krakowiacy dziwią, że tak ich ludzie postrzegają XDDDD Przez takie komentarze jak ten po prostu sami podjudzacie siebie nawzajem

Uho
Uho

Niektórzy to widzę, że mają taki kompleks Legii, że nawet w artykule, gdzie słowa o nich nie ma próbują wbić jej szpilkę.

PS. Polonia to przestała być klubem z Warszawy po wykupieniu licencji Groclinu, więc nie wiem dlaczego ich nazywasz klubem Warszawy.

Narcin Majman
Narcin Majman

Jeszcze legendarny tekst Stanowskiego o tym, że z derbów wyszedł brudny.

Tomek
Tomek

A ten słynny majonezowy wojownik nie walczył na derbach?

Obserwator
Obserwator

Gardawski i Vestenicky w 1szym składzie? Nie sądzę

Lol
Lol

Dodajcie jeszcze wojenkę Filipiaka ze swoimi kibicami Pamiętam te rozpacz (a może ból d..y?) kibiców Cracovii, gdy na zamknięty mecz derbowy wpuszczono dzieciaki, które – o zgrozo – okazały się wiślakami. „Nie sądziłem że dożyję czasow że młoda psiarnia GTSu będzie skandowała na młynie Cracovii” i takie tam. Takie to były czasy: sponsorzy chcący zrobić porządek w Wiśle dostawali pogróżki od chuliganów, więc druga strona Błoń nie chciała pozostać gorsza i też żądała władzy w klubie.

Weszło
19.01.2021

Lubański: Lewandowski jako kapitan powinien teraz zabrać głos na temat zwolnienia Brzęczka

Włodzimierz Lubański twierdzi, że zwolnienie Brzęczka jest nieeleganckie, ale powinno być konsultowane z piłkarzami i jeśli się tak nie stało, to był błąd. Z kolei Robert Lewandowski powinien obecnie zabrać głos na temat obecnej sytuacji w reprezentacji. Można się z tym zgadzać, można się nie zgadzać, ale byłego wybitnego piłkarza zawsze warto posłuchać. Zapraszamy. Jak […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Rodgers kontra Lampard, ciekawa wojenka w Bundeslidze. Co obstawić we wtorek?

Co słychać w futbolowy wtorek? Dzieje się zaskakująco sporo. Mamy ciekawe mecze Polaków, hit w Anglii i kilka nieobliczalnych starć na niemieckiej ziemi. My skupimy się konkretnie na dwóch wydarzeniach: meczu Leicester z Chelsea i Bayeru Leverkusen z Borussią Dortmund. Oferty są zacne, warto spojrzeć i przemyśleć. Leicester – Chelsea Ostatnie mecze Leicester (liga): ZZRRZ […]
19.01.2021
Blogi i felietony
19.01.2021

Banaszewski: Byłem rozczarowany, że zostałem kozłem ofiarnym w Arce

Choć ma ledwie ćwierć wieku na karku, na koncie ma już blisko 250 występów na szczeblu centralnym w Polsce. Ale Maksymilana Banaszewskiego to nie zadowala, bo jego jedyne dotychczas podejście do Ekstraklasy zakończyło się porażką. Jak trudno odbudować się po czymś, na co pracowało się przez lata, ale nie wyszło? Czy jego kariera wyglądałaby inaczej, […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

QUIZ. Ile wiesz o kadencji Jerzego Brzęczka w reprezentacji Polski?

Wspaniała przygoda Jerzego Brzęczka z reprezentacją Polski dobiegła końca. Łzy smutku zdążyły już wyschnąć po wczorajszych informacjach, czas na odrobinę relaksu. Dlatego proponujemy wam quiz – 25 pytań na temat tej kadencji. Pytamy o konkrety, liczby, ale i rzeczy lekkie, nieco pozapiłkarskie. Pochwalcie się wynikiem w komentarzach. Dla najlepszych mamy nagrody – nic, absolutnie nic […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Od pomocnika kucharza do boiska z Kompanym. Poznajcie Artura Kopyta

– Rok temu o tej porze byłem w Belfaście, trenując na poziomie Grassroots. A teraz jestem na tym samym boisku z Vincentem Kompanym i Craigiem Bellamym – Artur Kopyt po wyjeździe do Irlandii Północnej zaczynał od kasy w sklepie spożywczym i pracy pomocnika kucharza. Dzisiaj jest zawodowcem w sztabie belgijskiego Saint-Gilloise, pewnie zmierzającego do elity […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

STAN KADRY: KONIEC REPEENTACJI. ŻEGNAMY PANA TRENERA-SELEKCJONERA

Była repeentacja, nie ma repeentacji. Pan trener selekcjoner Jurek Brzęczek zostanie dziś pożegnany przez wyjątkowy orszak żałobny. Mateusz Rokuszewski. Wojciech Kowalczyk. Paweł Paczul. Jakub Białek. Będą performersy, będą mocne opinie, będą miażdżące fakty. Zapraszamy od 12.00 na Stan Kadry!
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Favre, Nawałka, De Biasi… Czyje akcje stoją najwyżej?

Ach, giełda nazwisk. To kochamy najbardziej. Za każdym razem, kiedy tylko pojawi się gdzieś wakat, zawsze, gdy zwolni się jakiś stołek, rusza cała karuzela potencjalnych następców. Mniej lub bardziej realnych, czasami wyjętych z kosmosu, ale – jak wiadomo – w każdej plotce jest ziarno prawdy. Dlatego rzuciliśmy okiem, jak szanse na zajęcie miejsca na ławce […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO: SZERPOWIE, POLSCY HIMALAIŚCI I MIŁOŚĆ

– Zobaczcie, jak ten Covid nam wszystko pozmieniał. Siedzą sobie ci Szerpowie w Himalajach, nie mają za kim tobołów nosić. To stwierdzili: co będziemy tak siedzieć, chodźcie, sami wejdziemy. Weszli. I tak się skończyła historia polskich himalaistów, którzy od lat próbowali to zrobić – mówi Krzysztof Stanowski w kolejnym odcinku „Dziennikarskiego Zera”. Dziś poza Szerpami będzie też […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Od kaprysu do kaprysu

Wczoraj minął równo rok od programu Stan Futbolu, w trakcie którego trochę poróżniłem się ze Zbigniewem Bońkiem. Jeśli nie pamiętacie – ja postawiłem spory znak zapytania przy słuszności wyboru Jerzego Brzęczka na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski, a pan prezes postawił nie mniejszy przy tym, czy w ogóle można mnie nazywać dziennikarzem. Uważam, że to całkiem […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Arkadiusz Milik, czyli w poszukiwaniu straconego czasu

W Ekstraklasie debiutował jako siedemnastolatek. Pierwszy występ w seniorskiej reprezentacji Polski zaliczył jako osiemnastolatek. Kariera Arkadiusza Milika rozpoczęła się tak szybko i tak efektownie (choć pamiętamy, że początki w Górniku miał trudne), że ona nie mogła potoczyć się źle. Ale dziś 26-letni napastnik patrząc wstecz widzi stracony czas. Trudno znaleźć zawodnika w tym wieku i […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

„Skoro podjąłem decyzję o zwolnieniu Brzęczka, to jest ona dobra”

Chyba nie zaskoczymy was mówiąc, że tematem numer jeden jest dzisiaj rozstanie z Jerzym Brzęczkiem. Kulisy, opinie, sonda nazwisk, komentarze… Prasa aż się od tego ugina. W „PS” mamy komentarze prezesa oraz piłkarzy. – Skoro podjąłem decyzję o zwolnieniu Jurka, to jest to decyzja dobra i przemyślana – twierdzi Boniek. – Temat zwolnienia w ogóle nie […]
19.01.2021
Weszło
18.01.2021

Piąty dublet Zlatana w sezonie, Milan wciąż liderem Serie A

Bramka w siedmiu kolejnych meczach. Tyle razy Zlatan Ibrahimović trafiał do siatki Cagliari. Zaczynał ponad dekadę temu w Interze Mediolan, dwa lata później strzelał dla Milanu, aż w końcu, gdy wrócił do Lombardii, przypomniał sobie o starym zwyczaju. Dzisiaj zapakował Sardyńczykom dwie sztuki i zapewnił Rossonerim trzy punkty. Sebastian Walukiewicz powinien się cieszyć, że nie było go […]
18.01.2021
Weszło FM
18.01.2021

Wtorek w Weszło FM: kolejny mecz Polaków na MŚ szczypiornistów, poszukiwanie następcy Brzęczka

Nie zdziwicie się pewnie, że we wtorek na naszej antenie wciąż dominować będzie temat selekcjonera piłkarskiej reprezentacji, ale wieczorem będziemy kibicować naszym szczypiornistom na mundialu. Szczegóły poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – w porannej audycji Moniki Wądołowskiej i Michała Łopacińskiego sporo o zwolnieniu selekcjonera Jerzego Brzęczka i ewentualnym następcy. Czy kierunek włoski […]
18.01.2021
Kanał Sportowy
18.01.2021

Hejt Park (anty)szczepionkowy – dr Michał Sutkowski i Krzysztof Stanowski

W poniedziałkowym Hejt Parku dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych) i Krzysztof Stanowski​ będą odpowiadali na pytania od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy Weszło FM! Zapraszamy na szczepionkowe QiA​, poruszymy wszystkie możliwe wątki!  
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Pięciu największych wygranych i przegranych za kadencji Jerzego Brzęczka

„Umarł król, niech żyje król!”. Każdy nowy władca na swoim dworze zaprowadza porządki według własnej wizji. Tak samo jest w przypadku nowych selekcjonerów. Nierzadko na pokaz, czasem chwilowo, jednak generalnie zawsze następują roszady personalne wśród sztabu trenerskiego i piłkarzy. Jerzy Brzęczek nie okazał się rewolucjonistą. Można wręcz powiedzieć, że był kimś w rodzaju namiestnika Adama […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Kowal: – Brzęczka trzeba było zwolnić w listopadzie. Najpóźniej

Tak, Jerzy Brzęczek nie nadaje się na selekcjonera reprezentacji Polski. Nie ma doświadczenia. Nie ma odpowiedniego warsztatu. Nie przedstawił żadnego pomysłu na kadrę. Nie trzyma presji. Gada głupoty. Sam napisałem, że bredzi. To wszystko prawda i trudno z tym dyskutować. Ale czy można powiedzieć – tak, to dobry moment na jego zwolnienie? Tu już mam […]
18.01.2021
Blogi i felietony
18.01.2021

Tym razem nie w czwartek… LESZEK MILEWSKI: szczęśliwej drogi już czas

Jestem zadowolony. Zadowolony ze zmiany na stanowisku pierwszego trenera reprezentacji Polski. Jerzy Brzęczek – wszyscy, którzy go znali tak mówią – to fajny gość. Dobry człowiek. Taki, na którego można liczyć. Z etyką. Tak pracy, jak i w ogóle. Gdy ratował Raków Częstochowa, w kryzysowej sytuacji wyciągał pieniądze z własnej kieszeni, by piłkarze mieli za […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Walukiewicz kontra Zlatan. Cagliari urwie punkty, czy Milan utrzyma przewagę w tabeli?

Wieczór na Półwyspie Apenińskim? Brzmi bardzo dobrze. Przed nami poniedziałkowe spotkanie Serie A, w którym lider tabeli – AC Milan – zagra z zespołem Sebastiana Walukiewicza, czyli Cagliari. Jakie typy warto rozważyć przed tym meczem? Na co postawić? Sprawdzamy ofertę naszych partnerów i podpowiadamy kilka rozwiązań. Cagliari – Milan Ostatnie mecze bezpośrednie: WWWRW Poprzednie spotkania […]
18.01.2021