post Avatar

Opublikowane 19.11.2020 09:10 przez

redakcja

– To jest swojego rodzaju hierarchia. Znam reguły. Podporządkowuje się. Najistotniejsza jest pierwsza reprezentacja. Jeśli Jerzy Brzęczek będzie widział w swojej wizji gry zawodnika młodszego, to naturalnym jest, że lepiej dla niego będzie, jeśli dostanie powołanie do dorosłej kadry. Młodzi zawodnicy, którzy doświadczają większego futbolu, muszą wykazać się dużą świadomością. Taka sytuacja była teraz z Robertem Gumnym. On zareagował świetnie, ale nie zawsze tak jest, bo zawodnik musi czuć, że chce zagrać dla młodzieżówki, mimo powołań do dorosłej kadry, a niektórzy traktują to w kategoriach degradacji i kroki wstecz  – mówi trener reprezentacji U-21, Maciej Stolarczyk, w rozmowie z Weszło FM.

Jest pan zadowolony po debiucie na ławce trenerskiej reprezentacji U-21? Niby tylko Łotwa, ale wygrana 3:1 niewątpliwie zadowalająca. 

Jestem zadowolony. Mieliśmy zrobić swoją robotę i zawodnicy ją wykonali. Zawsze może być lepiej, to jasne, ale tutaj głównym celem był wynik. Zdawaliśmy sobie sprawę, że Łotysze, mimo ostatniego miejsca w grupie, wcale nie są chłopcem do bicia, są nieźle zorganizowani i całkiem groźni. Dochodził do tego element obciążenia psychicznego, bo wygrać musieliśmy, żeby w ogóle móc spojrzeć na inne boiska i to też troszeczkę nas na początku sparaliżowało. Nie byliśmy sobą, ale sumarycznie wszystko potoczyło się po naszej myśli.

W przerwie musiał pan mocno zareagować?

Łotysze przeprowadzali groźne kontry, mieli swoje sytuacje, Radek Majecki wybronił. Jeśli chodzi o przerwę, to przeprowadziliśmy korekty grania. Zwróciłem uwagę na szybkość podejmowania decyzji w polu karnym rywala. I cieszę się, że to zaowocowało.

Z dużym zapałem śledził pan mecz Danii z Rumunią?

Siedzieliśmy wszyscy przy kolacji, oglądając ten mecz gdzieś w necie.

Na streamie!

Tak, w końcu rozgrywki, które trudno znaleźć w internecie. Był moment, w którym się cieszyliśmy, ale czekaliśmy do samego końca, no, i niestety, nie wyszło. Koniec był smutny. Dzień zakończył się pigułką goryczy.

Wierzył pan, że dojdziecie do takiego momentu, że będziecie tak blisko grupy Euro?

Wiedzieliśmy, że tych zależności jest tak dużo, iż nie ma sensu się na tym skupiać i lepiej po prostu dobrze przygotować się do meczu z Łotwą. Dopiero po zwycięstwie, zaczęliśmy śledzić całą sprawę.

Czyli jak pan przejmował kadrę U-21, to nie miał pan takiej myśli, że zaraz może, trochę rzutem na taśmę, pojechać na Euro?

Nie było tak, że nie myślałem o awansie na Euro, bo szanse na to były, więc gdzieś z tyłu głowy ta myśl kiełkowała. Nie udało się. Przygotowujemy się na marzec. Zmieniamy fokus, jeśli chodzi o powołania, bo część zawodników wychodzi z wieku, który pozwalałby im grać w młodzieżówce.

Stąd też takie, a nie inne powołania? Niektórzy dziwili się że po co Patryk Klimala, po co Patryk Dziczek, skoro szanse na awans są iluzoryczne?

To zawodnicy pierwszego składu, liderzy, więc naturalnie chciałem, żeby pomogli nam w ważnym meczu. Nie miałem intencji zaburzenia czegokolwiek. Chciałem, żeby ci zawodnicy byli do końca z nami w tych eliminacjach.

Skąd decyzja o odstawieniu Kamila Grabary, który był liderem kadry za czasów Czesława Michniewicza?

Postawiłem na Radosława Majeckiego. Z Kamilem Grabarą rozmawiałem przed powołaniami na ten temat, oznajmiłem mu swoją decyzję, dyskutowaliśmy na temat tej reprezentacji i tyle. Kadra to selekcja. To moja decyzja. Chciałem zobaczyć, jak wygląda Marcin Lotka, jak wygląda Czarek Miszta.

Józef Młynarczyk, trener bramkarzy młodzieżówki, wyżej ceni sobie umiejętności Majeckiego niż Grabary?

Nie, nie, absolutnie. Decyzja należała do mnie i to trzeba jasno powiedzieć. Cenię sobie zdanie trenera Młynarczyka, ale powołania wysyłam ja.

Czyli tak panu podpowiadał?

Nie.

Jakie wrażenia po zgrupowaniu?

To specyficzny czas. Byłem nieco zaskoczony, bo z grupy zawodników, których analizowaliśmy, na zgrupowanie przyjechało 90%. Sumarycznie powołanych zostało około czterdziestu zawodników, w teorii miało być ich dwudziestu sześciu na zgrupowaniu, żeby kadra była szersza na wypadek, gdyby coś się stało, no i, faktycznie, wielu zawodników przechodziło zakażenie koronawirusem. Dobrze, że chociaż przechodzili to w miarę bezobjawowo. Na ostatnim etapie miałem dwudziestu trzech najlepszych graczy w swoich rocznikach. Z tego czternastu graczy, których mogłem dalej powoływać, bo są z rocznika młodszego. Pozytywny aspekt tego zgrupowania. Wiadomo, że w momencie, kiedy tworzy się nowa grupa, a nowy trener przychodzi do starej grupy, to jest to doskonały moment na poznanie się, na zbudowanie relacji.

Zapoznałem się. Poznałem się z liderami tej ekipy. Zacząłem tworzyć więzi, które w przyszłości mają pozwolić nam realizację wspólnych celów. To mocno świadoma grupa. Zaczynając od Klimali, Dziczka, Majeckiego, którzy zdają sobie sprawę z własnej wartości i kończąc na młodszej grupie, która jest jeszcze przed wejściem na wyższy szczebelek swojej kariery.

Pozostanie Przemysława Płachety na zgrupowaniu pierwszej reprezentacji, to prośba trenera Jerzego Brzęczka?

Rozmawialiśmy z trenerem Brzęczkiem przed pierwszym powołaniem i w trakcie zgrupowania. Dla mnie to są bardzo miłe i fajne sytuacje, kiedy widzę piłkarzy U-21 w pierwszej reprezentacji. Naszym celem jest osiągnięcie wyniku na arenie międzynarodowej w naszej kategorii wiekowej, ale też wykreowanie zawodników do pierwszej reprezentacji. Tego typu gracze, jak Płacheta, Gumny, Walukiewicz czy Moder, doskonale spełniają te cele.

Był pan zaskoczony, że w PZPN-ie zaproponowali panu przejście z kadry U-19 do kadry U-21?

Po to jestem w federacji, żeby być gotowym na takie przeskoki. Działo się to szybko. Wszyscy znają sytuację z trenerem Michniewiczem, wiedzą, że propozycja dla mnie padła nieoczekiwanie, było to zaskakujące, ale nie było tutaj wielkiego zastanawiania się. To jest nobilitacja, to jest przyjemność, to jest rozwój.

Celem jest awans na Euro 2023?

Dokładnie, stworzenie nowego zespołu i awans na mistrzostwa Europy.

Rozmawiał pan z trenerem Michniewiczem po przejęciu kadry?

Jeden z pierwszych telefonów wykonałem właśnie do niego. Wiadomo, że wpadł w wir klubowej pracy, miał swoje wyzwania, ale najistotniejsze informacje od niego usłyszałem. W sztabie mam też Mirka Kalitę, który również dał nam mnóstwo wskazówek, więc przekazanie zespołu było bardzo płynne.

Na jakich zawodnikach chce pan oprzeć tę kadrę?

Nie będę odkrywał nic nowego. Wielu z tych graczy, na których będę chciał oprzeć reprezentację, było teraz ze mną. Bramkarz Marcelo Lotka. Dwaj stoperzy – Kiwior i Piątkowski. Pomocnicy – Bogusz i Marchwiński. Napastnicy – Białek. Na nich wszystkich będę stawiał, ich będę obserwował pod kątem spotkań młodzieżówki.

Pierwsza reprezentacja zawsze będzie miała priorytet?

To jest swojego rodzaju hierarchia. Najistotniejsza jest pierwsza reprezentacja. Jeśli Jerzy Brzęczek będzie widział w swojej wizji gry zawodnika młodszego, to naturalnym jest, że lepiej dla niego będzie, jeśli dostanie powołanie do dorosłej kadry. Młodzi zawodnicy, którzy doświadczają większego futbolu, muszą wykazać się dużą świadomością. Taka sytuacja była teraz z Robertem Gumnym. On zareagował świetnie, ale nie zawsze tak jest, bo zawodnik musi czuć, że chce zagrać dla młodzieżówki, mimo powołań do dorosłej kadry, a niektórzy traktują to w kategoriach degradacji i kroki wstecz.

Nie będzie pan sfrustrowany, jeśli odda pan pierwszej kadrze swoją gwiazdą, a wy przegracie ważny mecz w eliminacjach i nie pojedziecie na Euro?

To tak nie działa. Będę korzystał z zawodników młodszych. Jeśli ktoś wypada, idzie wyżej, pojawia się szansa dla kogoś innego. W ten sposób patrząc, nie można założyć żadnej kontuzji, bo to wszystko działa na podobnych zasadach. Muszę mieć zawsze plan B. Wiadomo, że każdy selekcjoner chciałby mieć optymalny skład, nie jestem hipokrytą, ale jestem w federacji, której głównym celem są zwycięstwa pierwszej reprezentacji. Znam reguły. Podporządkowuje się. I to jasne.

Porozmawiajmy o personaliach. Bartosz Białek strzelił gola, po którym ręce same składały się do oklasków. 

Piękny gol. Nie ma co ukrywać.

Najładniejszy w pana karierze trenerskiej?

Na szybko trudno przypomnieć sobie ładniejszego.

Trzeba byłoby sprawdzić. 

Powiem tak: Bartek Białek, tym golem, doskonale potwierdził swoją świetną postawę na zgrupowaniu. I bardzo się z tego cieszę. Wiem, że walczy o miejsce w składzie Wolfsburga, potrzebuje tego rodzaju grania, a dla napastnika liczby są najważniejsze. Na niego będę bardzo zwracał uwagę w przyszłości.

Widać, że zaaklimatyzował się w Niemczech?

Rozmawiałem z trenerem Michniewiczem o tym, jaką drogę przeszedł po wyjeździe. Że zupełnie zmienił profil treningowy, że musiał zaadoptować się do nowych treningów. Sam mówił, że czuje się lepiej, że wszystko znosi łatwiej. Buduje pozycję w klubie, uczy się języka.

Mateusz Bogusz wciągnąłby nosem Ekstraklasę, gdyby do niej trafił?

Trudne pytanie. Mogłoby się to skończyć różnie. Jest w drugiej lidze hiszpańskiej, chce się rozwinąć. Sam Mateusz mówił mi, że trener Bielsa był zły, że poszedł na wypożyczenie, bo widział go w zespole. Znamienne. Zawodnik z wielkim potencjałem i świadomością tego potencjału. Wywalczył sobie miejsce, przed wyjazdem grał w pierwszym składzie, świetnie.

Wielu widział pan młodych zawodników o podobnie rozwiniętym przeglądzie pola?

Nie jest ich wielu, ale są tacy chłopcy. Mamy młodego Iwo Kaczmarskiego, który gra regularnie w Koronie, Kacpra Urbańskiego w Lechii Gdańsk, już nie mówię o Kacprze Kozłowskim, który miał być na ostatnim zgrupowaniu, ale doznał urazu. To wszystko chłopcy ze środka pola o nietuzinkowych umiejętnościach, ale przed nimi jeszcze długa droga, żeby stać się prawdziwymi piłkarzami reprezentacji.

Żylina niedługo zrobi się za ciasna dla Jakuba Kiwiora?

Ciężko pracuje na swoją pozycję. Wrócił z kwarantanny, dopiero na zgrupowaniu wrócił do regularnego treningu, nie było to dla niego łatwe. Spory talent. Nie ma wielu lewonożnych stoperów. Na dzień dzisiejszy jest w dobrym miejscu. W Żylinie ma szanse grać, rozwijać się, walczyć o najwyższe cele na Słowacji.

Myśli pan, że kogoś w Ekstraklasie na niego stać czy w grę wchodzić powinien bardziej kierunek zagraniczny?

Trudne pytania, bo wszystko warunkuje cena. Niech wybierze sobie klub, gdzie będzie mógł się rozwijać.

Jakie są najbliższe plany reprezentacji U-21?

Losowanie grup eliminacyjnych do Euro 2023 odbędzie się prawdopodobnie w grudniu, a jeśli chodzi o nasze spotkania sztabowe, to spotykamy się cały czas. Niestety, w formie wirtualnej, ale chociaż często. Będzie czas na wyciągnięcie wniosków, wytyczenie nowych celów, nowych map pozycji. Teoretycznie mamy czas do marca, ale doskonale wiemy, że to minie raz-dwa. Będziemy obserwowali zawodników, którzy będą mogli nam pomóc.

ROZMAWIAŁ WOJCIECH PIELA

Fot. Newspix

Opublikowane 19.11.2020 09:10 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
E.Zaraza
E.Zaraza
3 miesięcy temu

Ciekawy jestem bardzo czy Pan Stolarczyk da radę. Porównanie trenerskie z P711.Czesławem wychodzi jednak na korzyść drugiego. Ma 2 lata czasu na stworzenie czegoś sensownego. Oby były owocniejsze niż Kol.Brzęczka… a potem może wskoczy w jego buty? Jako piłkarz zawsze wyglądał na twardziela, ale niezbyt szybko myślącego… natomiast teraz imponuje spokojem i podejściem.. kto wie co będzie za rok – już po, mozliwe że planowo nieudanych, ME ??

Suche Info
04.03.2021

Imaz nie zagra z Zagłębiem

Koronawirus „zagościł” w szatni Jagiellonii. Już w zeszłej kolejce pauzowali między innymi Jesus Imaz i Jakov Puljić, brakowało na ławce także szkoleniowca Bogdana Zająca. Rafał Grzyb poinformował na konferencji prasowej, że Hiszpan na pewno nie wystąpi także z Zagłębiem. Grzyb mówił: – Piłkarze, którzy przechodzili ostatnio chorobę, wracają już do zespołu. Wyjątkiem jest Jesus Imaz, […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Kazimierz Górski? Był dobrym trenerem i miał szczęście. „Hadaj… nic nie gadaj”

Zapraszamy na kolejny odcinek z serii „HADAJ… NIC NIE GADAJ!”. Dzisiaj w programie m.in. o trenerze Kazimierzu Górskim, bramkarzu Jagi Xavierze Dziekońskim i Kacprze Kostorzu. Jedziemy. 
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Albo kreują i nie strzelają, albo nie kreują wcale. Ofensywa, największy problem Stali

30 strzałów i zero bramek. Tak, jeśli ktoś oglądał mecz Stali Mielec z Lechią Gdańsk, może stwierdzić, że skuteczność ekipy Leszka Ojrzyńskiego była powodem do niepokoju. Zwłaszcza że nie był to pojedynczy wyskok, odstępstwo od normy. Ekipa z Podkarpacia jest na ostatnim miejscu w lidze nie tylko dlatego, że ma jedno spotkanie mniej na koncie. […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Klopp zabroni piłkarzom wyjazdu na reprezentację

Jurgen Klopp zapowiedział, że nie pozwoli niektórym graczom na wyjazd na zgrupowanie reprezentacji. – To czas, kiedy nie da się wszystkich uszczęśliwić. Zawodnikom płacą kluby. Musimy mieć najwyższy priorytet – mówi niemiecki szkoleniowiec. W Anglii zostaną więc zapewne Brazylijczycy (Alisson, Fabinho i Roberto Firmino) oraz Portugalczyk (Diogo Jota). Powrót z tych krajów do Wielkiej Brytanii […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Losowanie Pucharu Polski. Probierz kontra Papszun, Piast jedzie do Gdyni

No to polosowane. W obecności i z udziałem selekcjonera Paulo Sousy los przydzielił się do siebie półfinalistów Pucharu Polski, którzy powalczą o awans dalej. Do kogo uśmiechnęło się szczęście? Cracovia podejmie u siebie Raków Częstochowa, a do Gdyni na mecz z Arką wybierze się Piast Gliwice.  Co o tym sądzić? Spójrzmy może najpierw na drogi, […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Mecz Liverpool – Lipsk znów w Budapeszcie

UEFA poinformowała oficjalnie, że mecz 1/8 Ligi Mistrzów pomiędzy Liverpoolem a RB Lipsk znów odbędzie się na neutralnym terenie. A konkretnie – na Puskas Arenie w Budapeszcie. Czyli dokładnie tam, gdzie doszło do pierwszego starcia pomiędzy oboma drużynami. Powodem takiego pomysłu jest oczywiście koronawirus, który mocno ogranicza możliwości przemieszczania się. Pierwszy mecz został storpedowany przez […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Kwiatkowski na derby Łodzi. Obsada sędziowska na Ekstraklasę i I ligę

PZPN opublikował obsadę sędziowską na weekend. Cieszą się kibice Legii – ich meczu nie będzie sędziował tym razem Bartosz Frankowski. W obsadzie znalazł się Damian Kos – arbiter na ogół pierwszoligowy, który ma posędziowany jeden mecz na poziomie Ekstraklasy. Derby Łodzi, mecz o dużym ciężarze gatunkowym, weźmie na swoje barki doświadczony Tomasz Kwiatkowski. Ekstraklasa: Wisła […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Laporta zamierza ściągnąć do Barcelony Augero

W Barcelonie zrobił się kosmiczny burdel organizacyjny. Powstały ogromne długi, klub stracił tożsamość i pozycję na arenie międzynarodowej, a Josep Maria Bartomeu, były prezydent klubu, został zatrzymany. Wkrótce odbędą się wybory nowego prezydenta. Faworytem jest Joan Laporta, który zamierza ściągnąć na Camp Nou Sergio Aguero. To jedna z obietnic, którą chce kupić sobie zaufanie socios […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Kolejny konkurent Majeckiego? Nübel na celowniku AS Monaco

Szok i niedowierzanie – Alexander Nübel jest niezadowolony z liczby minut, które dostał w Bayernie Monachium. Jak informuje „Kicker”, możliwe jest jego wypożyczenie do AS Monaco w następnym oknie transferowym. A to oznaczałoby jeszcze większe kłopoty Radosława Majeckiego. Transfer Nübela od samego początku wydawał się naiwny, by nie użyć mocniejszych słów. Wyróżniający się bramkarz Schalke […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Hyballa: – Czasem celowo tworzę konflikt!

Z Peterem Hyballą ciężko się nudzić. Jego projekt póki co wypala doskonale, a on sam w ciekawy sposób wypowiada się w mediach. W rozmowie ze „Sportowymi Faktami” szkoleniowiec Wisły opowiada o relacjach z piłkarzami. Twierdzi, że czasem celowo wywołuje konflikty. – Powtarzam piłkarzom: w dobrej relacji mają prawo czasem występować konflikty. Jak wszyscy za bardzo […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Bomba transferowa w słowackiej lidze. Hamsik wraca do Slovana?

Wygląda na to, że na Słowacji dojdzie do prawdziwej bomby transferowej. Marek Hamsik jest bliski powrotu do… Slovana Bratysława. Powód tego nieoczywistego ruchu? Tak jak i w przypadku wielu innych słowackich zawodników – chęć wyjazdu na Euro. Podobną drogą podążyli chociażby Miroslav Stoch i Adam Zrelak, którzy przyjęli oferty z polskiej ekstraklasy, żeby jak najbardziej […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Ładny gest: Badia podnosi Szabanowa

Były w meczu Legii z Piastem złe emocje, znów pojawiły się kontrowersje sędziowskie, znów oglądaliśmy kolejną odsłonę serialu „Polowanie na Luquinhasa”. Ale był i bardzo fajny, normalny, pozytywny ludzki gest. Gerard Badia podnoszący Artema Szabanowa z boiska. Czy Ukrainiec mógł czuć się podłamany? Oczywiście, że tak. Zaliczył całkiem niezłe wejście do nowego klubu, został obdarzony […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Tylko PSG stać na Alabę?

David Alaba wciąż nie podpisał kontraktu z nowym klubem. Jak informuje świetnie zorientowany niemiecki „Bild” – tylko PSG stać na pokrycie jego oczekiwań finansowych. Czy to oznacza, że Alaba przeniesie się do Paryża? Bardzo możliwe. Zwłaszcza, że z Bayernu odszedł głównie dlatego, że ten nie był w stanie zgodzić się na wygórowane gaże, jakie proponował […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Z ławki Jagi do reprezentacji Łotwy

Notowania Pavelsa Steinborsa mocno spadły w Jagiellonii, gdzie na stałe przykleił się do ławki rezerwowych. Wciąż są mocne jednak w jego rodzinnych stronach – bramkarz dostał kolejne powołanie do reprezentacji Łotwy. I ta sytuacja wcale nas nie dziwi, bo przecież mówimy o zawodniku, który został wybrany w tym kraju piłkarzem roku, a w kadrze narodowej […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Michniewicz nie obwinia Szabanowa

Legia Warszawa odpadła wczoraj z Pucharu Polski po głupiej wpadce Artema Szabanowa. Czesław Michniewicz w spokojnym tonie wypowiedział się o swoim obrońcy podczas pomeczowej konferencji prasowej. – Grał poprawne zawody, a jeden błąd rzutuje na to, że przegraliśmy to spotkanie. Na pewno nie chciał wybijać na oślep tej piłki. Artem chciał odegrać ją do Mateusza […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Puchar Niemiec. Holstein Kiel pisze piękną historię

Drużyna Thomasa Dahne i Mikkela Kirkeskova, Holstein Kiel, była na ustach całego świata po wyeliminowaniu Bayernu Monachium z pucharu Niemiec. Kilończycy poszli za ciosem i wczoraj przyklepali awans do półfinału tego turnieju. Zadanie mieli ułatwione – po tym jak w 1/8 wyeliminowali SV Darmstadt, w ćwierćfinale starli się z drużyną Rot Weiss Essen, występującej na […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Jacek Bąk: Brzęczka zwolnili piłkarze

W czwartkowej prasie szału nie ma. Jest rozmowa z Jackiem Bąkiem o reprezentacji i rozmowa z węgierskim dziennikarzem przed meczem obu drużyn w eliminacjach. Jest kilka raportów z Ekstraklasy i niższych lig. I to w zasadzie tyle.  PRZEGLĄD SPORTOWY Jacek Bąk uważa, że to piłkarze zwolnili Jerzego Brzęczka i ma o to do nich trochę […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Rafał Wolski wraca do treningów

Rafał Wolski wrócił do treningów z pełnym obciążeniem – informuje „Przegląd Sportowy”. Wisła Płock może zostać więc solidnie wzmocniona na koniec sezonu. Można dziś się zastanawiać, w którym miejscu byłby Wolski, gdyby nie kontuzje. W maju ubiegłego roku zerwał więzadła po raz trzeci w swojej karierze. Choć zdarzają się piłkarze, którzy wracają po takich kontuzjach […]
04.03.2021