CSKA Sofia. Przez bankructwo do fazy grupowej Ligi Europy

Opublikowane 29.10.2020 15:46 przez

redakcja

Losy CSKA Sofia są niezwykle burzliwe. Począwszy od czasów komunistycznego prosperity pod czujnym okiem armii, po przemiany ustrojowe i ciągłe roszady w strukturze właścicielskiej, które ostatecznie spowodowały bankructwo klubu i degradację do trzeciej ligi. Kilka lat temu drużyna ze stolicy Bułgarii za sprawą wykupienia licencji od Litexu Łowecz powróciła do najwyższej klasy rozgrywkowej. W tym sezonie po 10 latach przerwy znów zagościła na europejskich salonach. Awans do Ligi Europy jest dla bułgarskich kibiców dużym zaskoczeniem, a na arenie krajowej CSKA coraz mocniej depcze po piętach hegemonowi ostatnich lat – Łudogorcowi Razgrad. Sofijscy fani nie mają wielkich oczekiwań. Liczą tylko na to, że klub nie skompromituje się z teoretycznie silniejszymi rywalami i choć w minimalnym stopniu nawiąże do złotej ery lat osiemdziesiątych.

Gdy Legia odpadła z Karabachem, niektórzy „eksperci” podkreślali, że ekipa z Azerbejdżanu to przecież ograny zespół na podwórku europejskim. Że to oni, a nie legioniści, w poprzednim sezonie grali w fazie grupowej Ligi Europy. Z kolei w tym sam czasie CSKA Sofia wyrzuciło za burtę FC Basel, zeszłorocznego ćwierćfinalistę Ligi Europy oraz ekipę regularnie występującą w Lidze Mistrzów. Biorąc pod uwagę, gdzie jeszcze do niedawna znajdowało się CSKA, należy uznać to za przeogromny sukces tamtejszego futbolu. Drużyna z ligi bułgarskiej nie dość, że nie położyła się ze strachu przed faworyzowanymi Szwajcarami, to jeszcze pokazała, iż odważna i ofensywna gra popłaca. W latach panowania „demokracji ludowej” zespół z kraju słynącego z wina i piaszczystych plaż należał do grona najsilniejszych drużyn bloku wschodniego. Wtedy to „Wojskowi” wzbudzali strach u rywali.

Komunizm i wojsko – złote lata CSKA

Choć sekcja piłkarska funkcjonowała już przed wojną, to za oficjalną datę powstania klubu przyjmuje się rok 1948. Od samego początku CSKA było aktywnie wspierane przez wojsko. W krajach komunistycznych kluby wojskowe miały więcej przywilejów aniżeli inne zrzeszenia sportowe. Ogromne pieniądze idące na resort obrony narodowej powodowały, że kolejni dowódcy armii bułgarskiej nie szczędzili grosza na swój zespół. Ogólnie w czasach słusznie minionych państwa znajdujące się za „żelazną kurtyną” w celach propagandowych – by pokazać swoją wyższość nad „zgniłym zachodem” – bardzo mocno wspierały rozwój sportu i kultury fizycznej. Wielkie zakłady przemysłowe albo wydobywcze na istniejące przy nich kluby także przeznaczały duże sumy pieniężne. Jednak oprócz najwyższego budżetu CSKA wyróżniało coś jeszcze.

Z racji, że CSKA było klubem wojskowym, ściągano tam najlepszych zawodników z całej Bułgarii. Podobnie jak dawniej miało to miejsce w Legii Warszawa. Piłkarz, aby móc w spokoju odbyć służbę wojskową, zazwyczaj przechodził tam na co najmniej dwa sezony. Wypłata zawsze na czas i w dodatku wysoka. A zamiast taplania się w błocie podczas poligonu, treningi w wojskowym ośrodku sportu. Z tego powodu CSKA posiadało najsilniejszą kadrę i bez większych problemów podbierało najgroźniejszym rywalom ich najlepszych graczy. Najbardziej znani zawodnicy, którzy występowali z czerwoną gwiazdą na piersi to Christo Stoiczkow, Emił Kostadinow oraz Trifon Iwanow – opowiada Sławomir Słowik, autor artykułów na temat piłki bułgarskiej na portalu pilkarskie-balkany.pl

„Wojskowi” byli także premiowani przez komunistyczne władze. Połączenie wpływów dygnitarzy partyjnych na szczeblu centralnym oraz armii dało efekt w postaci niesamowicie zapełnionej klubowej gabloty. Obecnie najbardziej utytułowany klub piłkarski w Bułgarii na 31 wywalczonych tytułów mistrzów kraju, aż 26 wywalczył w tamtym okresie. W europejskich rozgrywkach CSKA również z sukcesami reprezentowało kraj. Półfinał Pucharu Mistrzów Krajowych w sezonie 1966/97 i 1981/82 albo półfinał 1989/90 to największe osiągnięcia w historii bułgarskiego klubowego futbolu. Aktualnie tamtejszym zespołom nie wypada nawet marzyć o podobnych sukcesach.

Przemiany ustrojowe początkiem drogi do bankructwa

Upadek komunizmu oznaczał koniec strumienia niekończących się pieniędzy pochodzących z funduszy armii. Nie tylko w Polsce wiele klubów zaczęło wówczas powoli wyprowadzać sztandar. W Bułgarii zmiany ustrojowe również oznaczały początek problemów dla zespołów finansowanych przez państwowe zakłady przemysłowe. Kryzys gospodarczy i szalejąca inflacja spowodowała, że nowym dla kapitalistycznych rządów sport nie był priorytetowym obszarem działań. Jednym z klubów zdanych już samego na siebie było CSKA. Lata dziewięćdziesiąte i pierwsza dekada XXI wieku nie upłynęły pod znakiem tak wielkiej obfitości, lecz „Wojskowi” wciąż potrafili sięgać po trofea.

Ostatni raz wywalczyli mistrzostwo w 2008 r. Podczas wielkiej fety nikt nie myślał, że za kilka lat klub z powodu długów znajdzie się na dnie. Za moment pojawiły się pierwsze poważne tarapaty finansowe. Prezes zespołu został oskarżony o defraudację kilku milionów lew z klubowej kasy. Natomiast w sezonie 2010/11 „Wojskowi” po raz ostatni zagrali w fazie grupowej europejskich pucharów, zajmując ostatnie miejsce w Lidze Europy.

CSKA wykończyły wieczne zmiany na stanowisku właściciela. Przez pewien czas klub znajdował się w rękach bułgarskiego króla hazardu Vasila Bożkowa. Nastąpiły zmiany w prawie hazardowym i w tamtym momencie CSKA przestało być dla niego atrakcyjnym miejscem do reklamy swoich interesów. Odprzedał więc zespół biznesmenowi z Indii. Hinduski dobrodziej okazał się jednak kompletnym dyletantem w kwestii zarządzania klubem sportowym. Nie odnalazł się w realiach i pozbył się CSKA. W roku 2013 klub był na skraju bankructwa, ale dzięki wsparciu grupy byłych zawodników związanych z CSKA przetrwał sezon. W celach ratowania klubu i spłaty zadłużenia na początku 2014 roku CSKA Sofia zostało, jako pierwszy klub piłkarski z Europy Środkowo-Wschodniej, notowane na giełdzie. Nowym zarządcą klubu, z pakietem większościowym, została bułgarska organizacja „Finance Marketing Company”. Również nie pomogło to uratować klubu. Związek przestał tolerować długi. Zabrał licencję, a „Wojskowych” zdegradował do III ligi – wspomina Sławomir Słowik.

Klub z tak wielką marką i rzeszą wiernych fanów nie mógł po prostu upaść i zniknąć z piłkarskiej mapy Bułgarii. Kwestią czasu było, to kiedy pojawi się jakiś nowy zbawiciel. CSKA nawet w III lidze stanowiło łakomy kąsek dla tamtejszych multimilionerów.

Odkupienie licencji i dwa kluby o nazwie CSKA

Degradacja, pusta kasa klubowa oraz wizja grania z ekipami amatorskimi. Gorzej już być nie mogło. Nadzieje na szybką odbudowę klubu dał Grisza Ganczew. Biznesmen, filantrop, właściciel jednej z sieci stacji benzynowych, niegdyś związany z mafią. Nabył on pakiet większościowy akcji CSKA i zobowiązał się wydostać klub na prostą. Do ratowania klubu Ganczew zachęcił również swojego znajomego Juliana Indżowa oraz legendę klubu Christo Stoiczkowa. Ta trójka do dziś posiada łącznie 97% akcji klubu. Nie miało to prawa nie wypalić. CSKA błyskawicznie wywalczyło awans do drugiej ligi. Przede wszystkim udało im się zdobyć Puchar Bułgarii. Taka sytuacja była bezprecedensowa. W Bułgarii nikomu nigdy wcześniej nie zdarzyło się zwyciężyć tego trofeum, grając na trzecim poziomie rozgrywkowym.

Na polskim podwórku czasy dziwnych fuzji i kombinacji z nazwami drużyn były domeną lat dziewięćdziesiątych. Wystarczy przypomnieć sobie twór o nazwie Lechia/Olimpia Gdańsk czy „Sokół Pniewy w Tychach”. W późniejszych latach również zdarzały się przypadki połączeń klubów. Najgłośniejsze z nich – Lecha z Amicą oraz Polonii Warszawa z Groclinem Grodzisk. Wreszcie PZPN ukrócił zapędy niecierpliwych właścicieli, którzy od razu pragnęli wskoczyć na wyższy poziom. Natomiast w Bułgarii nie ma pod tym względem zbyt wielu prawnych przeciwwskazań. Pod koniec sezonu 2015/16 CSKA Sofia odkupiło licencję od Litexu Łowecz – czterokrotnego mistrza kraju. Idea pracy organicznej od podstaw legła w gruzach. Nie wszyscy kibice zaakceptowali drogę na skróty. Stworzyli swój klub, który obecnie występuje…w tej samej lidze co CSKA Ganczewa i spółki. Absurdalna sytuacja.

CSKA Sofia po wykupieniu licencji dwukrotnie została wicemistrzem kraju, ustępując Łudogorcowi Razgrad. Natomiast CSKA 1948 rozpoczęło swoje piłkarskie podboje od najniższego poziomu rozgrywek, czyli czwartej ligi. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu kibiców oraz postawieniu na młodzież kibicowska drużyna zdołała w trzy sezony wywalczyć trzy awanse. W ostatnich rozgrywkach zajęła trzecie miejsce w drugiej lidze, tuż za miejscem dającym baraż o awans do Pyrwej Ligi. Tak dobra postawa drużyny jest w dużej mierze zasługą lojalnych fanów. CSKA 1948 jest klubem kibicowskim, 100% udziałów w drużynie posiadają pojedynczy kibice. To oni załatwili zespołowi sponsorów oraz wynegocjowali grę zespołu w 2. lidze na Stadionie Narodowym w Sofii. Jednakże nie tylko kibice wnieśli swój wkład w sukces klubu. Swoją cegiełkę dołożyli także lokalni biznesmeni, którzy na początku zapewnili drużynie środki niezbędne do przeżycia – relacjonuje Słowik.

Pomiędzy oba klubami zaczął się spór o prawa do herbu oraz używania historycznej nazwy. Przez długi czas zwaśnione strony dochodziły swych praw w sądzie. Ostatecznie wymiar sprawiedliwości uznał, że miano kontynuatora tradycji dawnego CSKA przysługuje bogatemu baronowi paliwowemu. Wątek jednak nie ma jeszcze swojego finału. Kibice wraz z zarządem CSKA 1948 wciąż jeszcze walczą o swoją rację. Obecnie, nie wiadomo jak finalnie potoczy się sprawa.

Niespodziewany awans do LE

Choć CSKA Sofia z sezonu na sezon jest coraz bliżej zdetronizowania Łudogorca Razgrad, władze klubu mają ambitniejsze cele i powoli kończy się im cierpliwość. Przed rozpoczęciem nowego sezonu krążyły pogłoski, iż może to być ostatni sezon Ganczewa w roli prezesa. Ciśnienie na mistrzostwo jest ogromne, tak więc okienko transferowe było niezwykle intensywne. Sprowadzono aż ośmiu nowych graczy. Głównie z zagranicy. Między innymi z Ligue 1 oraz 2, a także z angielskiej Premier League. W przypadku graczy wypożyczonych z Watfordu zadecydowała osoba byłego dyrektora sportowego.

Jeremy Sinclair i Adalberto Peñaranda dla fanów angielskiego futbolu nie są enigmatycznymi postaciami. Ich pobyt w Sofii to zbieg kilku okoliczności. Ganczew wraz z zarządem liczyli, że uda się sprzedać do Dijon za 3 mln euro największą gwiazdę zespołu, napastnika pochodzącego z Gambii – Ali Sow. Obecny dyrektor sportowy Watfordu, po starej znajomości z racji wcześniejszego pełnienia tej funkcji w CSKA, ubezpieczył ekipę ze stolicy na wypadek luki w ataku. Transfer Sow wysypał się na ostatniej prostej ze względu na formalności, a piłkarze z Wysp Brytyjskich zostali w Bułgarii – informuje Słowik.

Solidnie wzmocniona kadra bez problemów przechodziła kolejne szczeble eliminacji Ligi Europy. W II rundzie pokonali u siebie 2:0 pierwszą poważną przeszkodę – BATE Borysów. Następnie ograli 3:1 B36 Tornshav z Wysp Owczych. Ostatnim rywalem w drodze do raju – jak już wcześniej wspomniano – był FC Basel. Wyjazdowe zwycięstwo 1:3 należy uznać za ogromną sensację. Dla pogrążonego w problemach bułgarskiego futbolu było to duże wydarzenie. W pierwszym meczu fazy grupowej „Wojskowi” zmierzyli się na stadionie armii bułgarskiej z rumuńskim CFR Cluż. Mimo dobrej ofensywnej gry i wielu stworzonych sytuacji wyszedł brak ogrania na arenie europejskiej. Przegrali 0:2. Rywale pierwszą bramkę zdobyli po stałym fragmencie, a po bezmyślnym faulu gospodarzy we własnym polu karnym, mistrzowie Rumunii dobili CSKA. Kibice mimo niekorzystnego wyniku byli zadowoleni i nagrodzili swoich piłkarzy brawami.

Wyjazd do Rzymu w atmosferze zwolnienia trenera

Najbliższym rywalem CSKA Sofia w europejskich pucharach jest AS Roma. O ile klub traktuje występy zagraniczne jako przygodę, tak mistrzostwo kraju jest ich nadrzędnym celem. Włodarzom zabrakło już cierpliwości po zremisowanym – trzecim z rzędu – meczu ligowym. Po weekendzie zwolniono trenera. Aktualnie piąte miejsce w Parva Liga, siedem punktów straty do lidera oraz niższa pozycja w tabeli od CSKA 1948 to już było zbyt wiele do przełknięcia. Nawet znakomite występy w pucharach nie oszczędziły Slamena Belcheva. U nas to też znany kazus. Maciej Skorża pozdrawia w tym momencie.

Zważywszy, że CSKA jedzie do Rzymu bez trenera, gdyż jeszcze nie podano nazwiska nowego szkoleniowca, bułgarscy fani liczą tylko na to, że ich ulubieńcy nie się nie zbłaźnią. Choć moim zdaniem, jeżeli zagrają, tak jak mają to w zwyczaju – ofensywnie, z polotem i bez respektu do przeciwnika – mogą w jakimś tam stopniu uprzykrzyć spotkanie wyżej notowanemu rywalowi. Przede wszystkim muszą być skuteczni, bo mimo obecności w składzie solidnych napastników, w ostatnim czasie finalizacja akcji, to główny mankament bułgarskiego zespołu – stwierdza Sławomir Słowik z pilkarskie-balkany.pl, autor przewodnika po klubach bułgarskich w sezonie 2020/21.

Mecz na Stadio Olimpico należy uznać za kolejne duże święto dla klubu po latach posuchy i wielkiej smuty związanej z perturbacjami właścicielskimi. Jeżeli Ganczewowi i spółce starczy cierpliwości, w niedługim czasie zespół powinien w końcu przełamać dominację Łudogorca Razgrad. Tylko bułgarski futbol i stabilizacja to dwa przeciwstawne wyrażenia. Napisać teraz, jaki będzie los CSKA, to jak wróżyć z fusów.

PIOTR STOLARCZYK

Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Weszło
09.12.2021

Bez żenady, ale i bez powodów do wielkiego optymizmu. Oceny Legii za mecz ze Spartakiem

Legia Warszawa w tym meczu grała dobrze przez jakieś 20 minut. Pierwszych dziesięć i dziesięć ostatnich. Wtedy można było naprawdę dostrzec coś pozytywnego – a to pressing, a to strzał w poprzeczkę, a to wywalczony rzut karny, a to groźne centry, a to element strzału z dystansu. Problem w tym, że to wszystko za mało, […]
09.12.2021
Live
09.12.2021

LIVE: Legia przegrała po błędzie Nawrockiego, Pekhart zmarnował karnego

Legia Warszawa w Ekstraklasie przeżywa największy kryzys od kilku dekad, ale nadal może napisać fajną historię w grupie Ligi Europy. Jeżeli pokona dziś Spartaka Moskwa, będzie na wiosnę w 1/16 finału tych rozgrywek. Zadanie trudne, patrząc na sytuację w lidze wydające się wręcz niewykonalne, ale mimo wszystko to goście mają więcej do stracenia. Śledźcie ten […]
09.12.2021
Liga Europy
25.11.2021

Degrengolada trwa – Legia gładko przegrywa z Leicester

Porażka 1:3 na wyjeździe z Leicester City? Jeśli ktoś nie oglądał spotkania, mógłby pomyśleć, że w sumie to nie było tak źle. Legii Warszawa udało się strzelić bramkę znacznie potężniejszemu przeciwnikowi, może nawet napędzić mu trochę strachu… Ale to tylko pozory. W rzeczywistości mecz wyglądał tak, że dopóki „Lisom” – w sumie nie najwyżej dysponowanym […]
25.11.2021
Piłka nożna
25.11.2021

Czy Legia pomoże Leicester zwolnić Brendana Rodgersa?

Zawsze są dwie strony jednego piłkarskiego widowiska, bo zawsze w sprawę zaangażowane są dwa zespoły. Dzisiaj, w przypadku meczu Ligi Europy Legii z Leicester, nie jest inaczej. Polski klub ma swoje problemy, ma ich całą masę, ale przedstawiciele Premier League również nie są w najbardziej komfortowej sytuacji. Dość powiedzieć, że kolejna wpadka może sprokurować zmiany […]
25.11.2021
Liga Europy
04.11.2021

Jak sfaulować na karnego przewrotką? Pokazuje i objaśnia Josue

Sezon 2021/22 w wykonaniu Legii Warszawa pełen jest niespodzianek i wydarzeń trudnych do wytłumaczenia w logiczny sposób. Dlatego zawsze kiedy zdarzy nam się pomyśleć, że „Wojskowi” niczym nas już nie zaskoczą, oni wyskakują z kolejnym absurdalnym wyczynem. No bo powiedzcie szczerze – ile razy zdarzyło wam się widzieć faul na karnego dokonany… przewrotką? Panie Josue, […]
04.11.2021
Liga Europy
04.11.2021

Wpadka goni wpadkę – Rosjanie przestali się liczyć w pucharach

Rubin Kazań zbiera w łeb od Rakowa Częstochowa, Spartak Moskwa przegrywa pierwszy mecz z Legią Warszawa. To my jesteśmy tacy mocni, czy Rosjanie tacy słabi? Medal, jak to zwykle bywa, ma dwie strony – triumfy polskich klubów wypada doceniać, zwłaszcza po latach pucharowej nędzy, ale prawda jest taka, że przedstawiciele rosyjskiej ekstraklasy coraz częściej zbierają […]
04.11.2021
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

PRASA. Kręcina: Przydałby się „młodszy Gmoch”. Myślę tu o Engelu lub Janasie

W piątkowej prasie mamy przede wszystkim tematy związane z nowym selekcjonerem. Część wydaje się już nieaktualna.  PRZEGLĄD SPORTOWY „PS” prezentuje materiały o Szewczence, traktując go jako głównego kandydata do posady selekcjonera, ale my już wiemy, że nic z tego nie będzie i Cezary Kulesza wraca do opcji polskich. Nowy pomocnik Rakowa Częstochowa Szymon Czyż opowiada […]
28.01.2022
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Brama dnia
27.01.2022

Nicolas Gillet kontra Pedro Obiang | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”, jak zawsze współtworzony z partnerami z Gatigo. NICOLAS GILLET VS O. LYON (27.01.2001) Dzisiaj proponujemy efektowne trafienie z rzutu wolnego autorstwa Nicolasa Gilleta…  PEDRO OBIANG VS PESCARA (27.01.2013) … i ładny strzał Pedro Obianga zza pola karnego.  Głosujcie! *** CYKL “BRAMA DNIA” WSPÓŁTWORZYMY Z FIRMĄ GATIGO – […]
27.01.2022
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Normalny Kibic
Normalny Kibic
1 rok temu

Rodowici Rosjanie na zdjęciu..

Suche Info
28.01.2022

Błaszczykowski: – Jesteśmy w stanie wygrać z Rosją

Kuba Błaszczykowski wierzy w zwycięstwo reprezentacji Polski w pierwszym barażowym meczu o udział w katarskich mistrzostwach świata, w którym Biało-Czerwoni zmierzą się z Rosją.  – Skoro nigdy nam się w Rosji nie udało wygrać, to przecież w końcu musi przyjść ten pierwszy raz. To jest mój pierwszy promyk nadziei. Właśnie powinniśmy walczyć o pierwsze zwycięstwo […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lech pokonuje Herthę w sparingu!

Lech Poznań – cztery. Hertha Berlin – dwa. Lech 4:2 Hertha. No, no, no, na papierze wygląda to świetnie, nie ukrywamy, nawet jeśli to tylko zimowy sparing.  Lider Ekstraklasy, w zamkniętym sparingu, pokonał Herthę Berlin, w której składzie zagrało parę uznanych nazwisk, chociażby Stevan Jovetić, Lucas Tousart, Kevin-Prince Boateng, Marvin Plattenhardt, Marco Richter, Vladimir Darida, […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lechia sprowadzi 19-krotnego reprezentanta Holandii

Dwieście osiemnaście meczów w Eredivisie, trzydzieści jeden spotkań w Premier League, dziewiętnaście występów w reprezentacji Holandii. PSV Eindhoven, SC Heerenveen, Swansea City, Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede. Luciano Narsingh ma trzydzieści jeden lat i może pochwalić się naprawdę sympatycznym CV, a niewykluczone, że niedługo obejrzymy go na boiskach Ekstraklasy… Sebastian Staszewski z Interii informuje, że Lechia rozmawia […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

L’Equipe: Milik zostanie w Marsylii

Powoli rozjaśnia się najbliższa przyszłość Arkadiusza Milika. L’Equipe informuje, że napastnik reprezentacji Polski nie opuścił tej zimy Marsylii. Milik przeżywa trudne chwile w Ligue 1. Wiosną ubiegłego roku wyrósł na gwiazdę całej ligi, latem doznał jednak kontuzji, a po powrocie nie może dojść do formy. Więc, kiedy już wydawało się, że wszystko, co najgorsze ma […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Praszelik przejdzie do Hellasu Verona

Śląsk Wrocław ostatnio pozyskał dwóch potencjalnie ważnych piłkarzy (Dennis Jastrzembski, Daniel Leo Gretarsson), ale teraz traci zawodnika, który jesienią grał pierwsze skrzypce. Więcej niż jedną nogą w Hellasie Verona jest Mateusz Praszelik.  Jak poinformował „Przegląd Sportowy” (pierwszy o Veronie napisał portal Transfery.info), pomocnik, który wciąż znajduje się w wieku młodzieżowca, odejdzie za 2 mln euro. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wszołek: Union grał ustawieniem bez nominalnych skrzydłowych

Paweł Wszołek wrócił do Legii Warszawa na półroczne wypożyczenie z Unionu Berlin. Piłkarz nie ukrywał swojego zadowolenia z ponownego dołączenia do ekipy z Łazienkowskiej.   – Mam nadzieję, że na boisku uda mi się potwierdzić swoją jakość. Na pewno zobaczycie charakter, bo będę dawał z siebie wszystko. Wierzę, że teraz nadchodzi najlepszy moment sezonu dla całej […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Michał Janota po zabiegu ablacji serca

Pomocnik Podbeskidzia, Michał Janota przeszedł zabieg ablacji, polegający na leczeniu arytmii serca. Jak czytamy na oficjalnej stronie bielskiego klubu, jest to zabieg mało inwazyjny. W przeszłości musieli mu się poddać m.in. Mateusz Szwoch, Jarosław Niezgoda i Arvydas Novikovas. Janotę czeka teraz miesięczna przerwa od treningów. – Jestem pełen optymizmu przed rehabilitacją. Przez najbliższy miesiąc będę […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Stoper Pogoni po operacji, teraz miesiąc przerwy

Stoper Pogoni Szczecin, Konstantinos Triantafyllopulos przeszedł zabieg naprawy uszkodzonej łąkotki w stawie kolanowym. Kontuzji doznał podczas przygotowań w Turcji.  Dr Bartosz Paprota poinformował na oficjalnej stronie „Portowców”, że przewidywany czas powrotu do gry greckiego obrońcy wynosi około miesiąca. Absencja Kostasa to szansa na wywalczenie miejsca w składzie dla Mariusza Malca, który jesienią rozegrał zaledwie cztery […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Bartosz Kopacz nowym kapitanem Zagłębia Lubin

Bartosz Kopacz w tym okienku wrócił do Zagłębia Lubin, które zapłaciło za niego Lechii Gdańsk 1,2 mln zł. Nowy-stary piłkarz „Miedziowych” od razu ma odgrywać bardzo ważną rolę nie tylko na boisku, ale również w szatni. Piotr Stokowiec w wywiadzie dla oficjalnej telewizji klubowej zapowiedział, że Kopacz będzie kapitanem jego drużyny w rundzie wiosennej.  – […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Ishak nadrabia zaległości i walczy z czasem

Od tego, czy Mikael Ishak będzie w stanie szybko wrócić do gry może wiele zależeć w kontekście losów Lecha Poznań w drugiej części sezonu. Na razie szwedzki napastnik próbuje nadrobić stracony czas. Ishak miał ostatnio problemy zdrowotne, dlatego na obóz w Belek dotarł z opóźnieniem, a potem i tak trenował indywidualnie. W Turcji nie wystąpił […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Były piłkarz Schalke i FC Koeln na celowniku Lechii

Zdaniem Transfermarkt.ch Lechia Gdańsk może sprowadzić do siebie Christiana Clemensa. 30-letni skrzydłowy w pierwszej części sezonu pozostawał bezrobotny po wygaśnięciu umowy z SV Darmstadt. Wiosną ubiegłego roku piłkarz ten rozegrał 14 meczów w 2. Bundeslidze (1 gol, 4 asysty). Za ostatnie dwa i pół roku była to jedyna runda, w której Niemiec w miarę regularnie […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Jagiellonia szuka stopera, jest dwóch kandydatów

Sytuacja kadrowa Jagiellonii jeśli chodzi o środkowych obrońców wygląda fatalnie, dlatego klub chce w tym okienku sprowadzić nowego piłkarza na tę pozycję. Być może będzie to ktoś z dwójki Dani Suarez-Krystian Nowak. O zainteresowaniu Hiszpanem znanym z Górnika Zabrze informują Sportowe Fakty. Dani Suarez dał się zapamiętać jako zawodnik dość przeciętny w samej defensywie, ale […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022