post Jan Mazurek

Opublikowane 28.09.2020 12:53 przez

Jan Mazurek

– Walczymy o ranking dla wszystkich klubów Ekstraklasy. Nie tylko dla Legii czy Lecha, bo wskakując na 28. miejsce w rankingu UEFA nie będziemy zaczynać od pierwszej rundy, tylko od drugiej rundy. Wszystkie nasze cztery drużyny. To dwa tygodnie więcej czasu na przygotowanie. Tak się buduje wizerunek ligi, tak się buduje wartość sportową ligi. Dla mnie wielkiej zagwozdki nie było. Jeżeli wpłynęły wnioski od Lecha i Legii, to w bardzo szybkim terminie podjęliśmy te decyzje. Jednocześnie Pogoń i Śląsk były informowane przez Legię i Lecha, że z takimi wnioskami, być może, po wygranych meczach, wystąpią. Stąd też rozumiem niezadowolenie, ale wszystkie kwestie związane z logistyką udało się zażegnać – mówił prezes Ekstraklasa SA, Marcin Animucki, w rozmowie z prowadzącymi Misji Futbol. Zapraszamy. 

Trzydzieści przypadków koronawirusa w Pogoni. Przełożony mecz Portowców z Jagiellonią. Czy integralność rozgrywek jest zagrożona?

Sytuacja jest poważna, dlatego wdrożyliśmy protokół, który mieliśmy przygotowany wcześniej, jeżeli chodzi o przekładanie meczów w przypadku, jeśli siedmiu lub więcej zawodników jest chorych albo drużyna znajduje się w kwarantannie. Informację o zakażeniach dostaliśmy w sobotnich godzinach porannych, więc od razu została podjęta decyzja, żeby Jagiellonia od razu wiedziała też na czym stoi. Złożyło się też tak, że wcześniejszy mecz, czyli ten między Pogonią i Lechem, był odwołany wcześniej, więc nie było problemu logistycznego. Jeszcze przed sezonem podjęliśmy decyzję, że będziemy grać trzydzieści kolejek w tym sezonie, żeby zostawić sobie margines bezpieczeństwa. Tak, żeby można było ten sezon dograć. I akurat w przypadku Jagiellonii i Pogoni nie ma najmniejszego problemu, żeby ten zaległy mecz rozegrać w środku tygodnia, w nieco innym terminie. Będziemy szukać dogodnego terminu z nadawcami telewizyjnymi. Kontaktujemy się też z UEFA, żeby ewentualnie móc zagrać ten mecz pod Ligą Mistrzów, w któryś wtorek albo w którąś środę.

Ale sytuacja jest niecodzienna. To trzeba przyznać. 

Zdrowie zawodników, sztabów i pracowników klubowych jest najważniejsze. Przed sezonem rozmawialiśmy zresztą o tym, jak ten bardzo trudny sezon przeprowadzić na zdrowych warunkach. Rozmawiałem w ostatnich dniach z profesorami z Komisji Medycznej PZPN i nawet nie wiedząc jeszcze o wynikach testów w Pogoni, podjęliśmy decyzję, że w okolicach przerwy reprezentacyjnej, zrobimy testy wymazowe wszystkim zawodnikom. Przekazaliśmy na ten cel milion sześćset tysięcy złotych do klubów. Z tego chcemy skorzystać tak, żeby wiedzieć, jak to mniej więcej wygląda na poziomie całej ligi. Mamy przerwę na reprezentację. Możemy wszystko sprawdzić, dać ewentualne wytyczne klubom i zrobić wszystko, żeby w tym trudnym sezonie zachować integralność rozgrywek.

Takie testy będą powtarzane częściej?

Poza lekarzami jesteśmy najlepiej przebadaną grupą społeczną w Polsce. W niektórych klubach ta faza testowania to pięć-siedem wykonanych testów już wykonanych w ostatnich tygodniach. Zdecydowaliśmy się na zrobienie takiego punktu resetowego, żeby w danym momencie przebadać wszystkich. Chcielibyśmy, żeby w przyszły poniedziałek mieć od wszystkich klubów informację o stanie zdrowia. Tak, żeby czas przerwy reprezentacyjnej wykorzystać jako okazję do wykonania ewentualnych korekt. Tak jak powiedziałem: reżim sanitarny musi dalej obowiązywać w klubach, a przypadek Pogoni Szczecin jasno pokazuje, że nie ma co schodzić z tego wysokiego poziomu zabezpieczenia.

Trochę w społeczeństwie rozluźniło się poczucie dbania o zdrowie. Żyjemy trochę tak, jakby koronawirusa nie było, a tego nikt nie zlikwidował. A liczby rosną i rosną też w świecie sportu. I to nie tylko w Polsce.

Muszę zapytać o pierwotne założenie przełożenia meczu Lecha z Pogonią, i potem też Legii ze Śląskiem. Dla dobra polskiej piłki to korzystna decyzja, ale samo przeprowadzenie tego procesu przełożenia nie było najładniejsze. Pogoń nie wyraziła na to zgody. Mogliście to przeprowadzić mądrzej, lepiej, nie komplikować sytuacji. Zabrakło wam timingu i wyobraźni. 

Jeżeli tak mówimy, to musimy to rozłożyć sobie na czynniki pierwsze. Pierwszy raz od sezonu 2015/16 mamy szansę zagrać w europejskich pucharach i to z dwoma przedstawicielami. To, jak ostatnio postrzegamy naszą ligę, przy tym, że mamy znakomite obiekty, świetną produkcję telewizyjną, niezłą frekwencje, fajne kontrakty telewizyjne, wynika z tego, że brakuje nam jednego elementu. Elementu kluczowego – walki w europejskich pucharach. Wszyscy na to narzekamy, a jak pojawia się szansa na to, żeby wskoczyć do tego grona klubów w rozgrywkach grupowych Ligi Europy, to robi się lament, że przekładamy mecze. To nie jest odosobniony przypadek. To samo robią Węgrzy, to samo robią Szwedzi, to samo robią Cypryjczycy.

W zeszłym roku mieliśmy Holendrów, Belgów. Budujemy. Walczymy o ranking dla wszystkich klubów Ekstraklasy. Nie tylko dla Legii czy Lecha, bo wskakując na 28. miejsce w rankingu UEFA nie będziemy zaczynać od pierwszej rundy, tylko od drugiej rundy. Wszystkie nasze cztery drużyny. To dwa tygodnie więcej czasu na przygotowanie. Tak się buduje wizerunek ligi, tak się buduje wartość sportową ligi. Dla mnie wielkiej zagwozdki nie było. Jeżeli wpłynęły wnioski od Lecha i Legii, to w bardzo szybkim terminie podjęliśmy te decyzje. Jednocześnie Pogoń i Śląsk były informowane przez Legię i Lecha, że z takimi wnioskami, być może, po wygranych meczach, wystąpią. Stąd też rozumiem niezadowolenie, ale wszystkie kwestie związane z logistyką udało się zażegnać.

Pociągi zostały odwołane, pieniądze nie zostały wydane. Myślę, że należy pamiętać, że między klubami zawsze będą jakieś antagonizmy pod kątem walki sportowej, ale gramy wszyscy do jednej bramki. Staramy się budować wizerunek polskiej piłki klubowej, więc mam nadzieję, że pomoże to Legii i Lechowi w walce o awans do fazy grupowej.

Mocne stanowisko w tej sprawie zajął prezes Pogoni, Jarosław Mroczek, a pan wczoraj w Canal Plus powiedział, że to było z Pogonią ustalone, czego Mroczek nie przyznaje. Jego optyka jest inna, stanowiska się różnią. Mógłby pan na to uszczegółowić? 

Sytuacja jest klarowna. Lech poinformował Pogoń, że być może będzie planował wystąpić z wnioskiem o przełożenie meczu. Pogoń się na to nie zgodziła. Ale my, korzystając z regulaminu rozgrywek, przełożyliśmy ten mecz jako organizator rozgrywek na wniosek klubu-gospodarza. Tutaj wszystko jest oczywiste. Czasem po prostu nie da się wszystkiego ustalić i trzeba podjąć arbitralne decyzje. Jesteśmy organizacją, która odpowiada za budowę wizerunku. Chciałem powiedzieć, że podjęliśmy kontrowersyjną decyzją, ale uniknę tego słowa, bo tak jak rozmawiam z dziennikarzami, z opinią publiczną, to wszyscy zdają się rozumieć powagę sytuacji, ale czasem trzeba po prostu podejmować męskie decyzje.

Opublikowane 28.09.2020 12:53 przez

Jan Mazurek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 20
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Er.
Er.

Zaraz, przecież niedawno ten Pan mówił, że jemu jest wszystko jedno, które miejsce w rankingu UEFA ma polska liga? Skąd ta nagła zmiana zdania?

Amber Mozart
Amber Mozart

w końcu mu ktoś wytłumaczył zasady 😉

Wasiu
Wasiu

Dokładnie pamiętam jego wypowiedź. Amator jebany!

Śmiech przez łzy
Śmiech przez łzy

Śmiech mnie ogarnął gdy zacząłem czytać komentarze kibiców Lecha, gdy Pogoń nie chciała zgodzić się na przełożenie meczu.
Że oni walczą dla wszystkich klubów o ranking i rozstawienie, bo oni tak wslczą…
Pierwszy raz od lat Lech cis wygrał, i nagle oni tak walczą za wszystkich.

Tomek
Tomek

Śmiech mnie ogarnął , gdy zacząłem oświadczenie prezesa Mroczka, jak to Pogoń chciała zagrać w niedzielę spotkanie, mając już pewnie wiedzę o kilku przypadkach zarażenia covidem w swoim zespole.
Że im tak bardzo zależy na meczu , a zostali olani. Szkoda, że w rundach finałowych im tak nie zależy.
Pierwszy raz o lat mogli zachować się z klasą, i nagle bach – wyszło buractwo.

Tomek
Tomek

Śmiech mnie ogarnął , gdy zacząłem czytać oświadczenie prezesa Mroczka, jak to Pogoń chciała zagrać w niedzielę spotkanie, mając już pewnie wiedzę o kilku przypadkach zarażenia covidem w swoim zespole.
Że im tak bardzo zależy na meczu , a zostali olani. Szkoda, że w rundach finałowych im tak nie zależy.
Pierwszy raz od lat mogli zachować się z klasą, i nagle bach – wyszło buractwo.

larsen22
larsen22

Tomek chodzi i formę przełożenia spotkania ligowego.Bez żadnych konsultacji.Pogoń i Śląsk zostały olane.Lech walczy tylko i wyłącznie dla siebie.Dlaczego admin wycina komentarze?

Janusz Futbolu
Janusz Futbolu

Tak pięknie nam prezes teraz mówi, a jak Wisła grała o LM z APOEL-em, rzecznik Ekstraklasy komentował to tak:

„Rzecznik Ekstraklasy zaznacza, że słowa szkoleniowca są zaskakujące również z innego względu. – Jeśli drużyna występuje w pucharach, jest chyba świadoma gry w pewnym rytmie. Rozgrywanie meczów w cyklu środa – sobota to coś normalnego na zachodzie – podkreśla.”

rafał
rafał

Tylko że wtedy grano systemem mecz -rewanż – wiec nie było sytuacji że 3x pod rząd nasz klub leci po kilkaset czy 2 tysiące kilometrów (Cypr)
a Lech – 3x w 3 tygodnie leciał gdzies na mecz….

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

A jak było w 1968?

Malcolm
Malcolm

Mieliśmy Legię w 2016/17 w LM, czy nie?

kostucha
kostucha

Lech walczy,a Legia kompromituje.Trzymajmy się prawdy.

KanielOutis
KanielOutis

Acha. Zwłaszcza wtedy, kiedy nawet się do tych eliminacji nie dostawał, to walczył.

Pankracy
Pankracy

Ktoś mi wytłumaczy czemu jest taki wysoki kurs na Karabach? To znaczy, że niby Legia jest takim zdecydowanym faworytem? Ja tego nie widzę.

tolep
tolep

Ale buki ryzykują swoimi pieniędzmi, a zatem…

psitas2
psitas2

Wojna

Tadeusz
Tadeusz

Walkower dla Lecha.

Damian
Damian

Teraz prezes Pogoni marudzi ale to „dzieki” polskim klubom Cracovia w 1 rundzie nie byla rozstawiona (tak jak i Piast) i trafila na Malmo a mogła grac np z zespolem z Malty wiec pomagajmy naszym pucharowiczom jak tylko sie da zwłaszcza ze to tylko jeden mecz o awans. Byc moze za rok dwa taka Pogoń dostanie sie do pucharow i pewnie chcialaby byc rozstawiona a nie trafic w 2 rundzie na taki Tottenham. To ze Lech czy Legia awansuje do fazy grupowej pomoze calej polskiej piłce bo jestesmy coraz nizej i kazdy punkt sie przyda wiec nie unosmy sie honorem bo to zaowocuje w nastepnym roku.

Dżordż Klunyj
Dżordż Klunyj

W Lechu były przypadki konusa w sztabie ale zostały przemilczane… podejrzewam, że podobnie było w innych klubach.

Pewne info
Pewne info

GŁOS WIELKOPOLSKI

„Członek bojówki Lecha Poznań brał udział w zgwałceniu mężczyzny przy użyciu wibratora?Prokurator domaga się dla niego 15tu lata więzienia.
Bartosz N to człowiek związany z bojówką Lecha Poznań „Young Freaks” Nawet po oskarżeniu go o gwałt pojawił się w „kotle” wśród najbardziej zagorzałych kibiców Kolejarza”

Hahahahaha leżę od i zachodnio tęczowe upodobania.:)))

Weszło
24.10.2020

Litość to zbrodnia. Ajax pakuje Venlo trzynaście bramek!

Od pewnego czasu w europejskim futbolu widać mocny zwrot w kierunku radosnej ofensywy. Nawet na najwyższym poziomie zdarzają się wyniki takie jak 8:2 czy 7:2, remontady na pięć bramek i inne anomalie, których nie widzieliśmy od wielu lat. Ale nawet na tle tych festiwali bramkowych, Ajax Amsterdam wypada wyjątkowo. Dzisiaj Holendrzy rozjechali Venlo 13 do […]
24.10.2020
Anglia
24.10.2020

VAR znów psuje widowisko w Premier League. Chelsea remisuje z Manchesterem United

To już przekroczyło wszelkie granice absurdu i zwyczajnie dobrego smaku. Kolejny mecz Premier League został w niezrozumiały sposób wypaczony przez źle funkcjonujący system wideoweryfikacji. Tym razem ofiarą sędziów odpowiadających za obsługę VAR-u padła Chelsea, która nie otrzymała ewidentnego rzutu karnego. No i koniec końców bezbramkowo zremisowała z Manchesterem United. Wielbłąd arbitrów Oczywiście nie twierdzimy, że […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

Bida z Jędzą, czyli jak padały w tym tygodniu gole dla Śląska

Gdy Bartosz Bida wchodził do Ekstraklasy, dawał nam bardzo mało okazji, by trochę pobawić się jego nazwiskiem. Bidy zdecydowanie nie było – chłopak strzelił pierwszego gola poprzedniego sezonu, do końca rundy dorzucił jeszcze dwa trafienia, asystę, wywalczenie karnego i generalnie recenzje zbierał niezłe. Wiosna była słabsza, ledwie z momentami, a teraz chyba już najwyższa pora […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

Futbol jest prosty. Schalke grało na 0:0, więc dostało 0:3

Potrafimy sobie wyobrazić lepsze okoliczności niż te, w których przystępowało Schalke do derbów z Borussią Dortmund. Królewsko-Niebiescy gniją w strefie spadkowej, przed tym spotkaniem mieli ledwie punkt i absolutnie zawstydzający bilans bramek 2:17. No, to tak jakby iść na rozmowę o pracę w garniturze pamiętającym czasy podstawówki i dodatkowo mokrym, z gołębim plackiem na ramieniu. […]
24.10.2020
Hiszpania
24.10.2020

El Clasico da się lubić. Puste Camp Nou dla Realu

Mieliśmy trochę obaw. Że będzie sztywno, nudziarsko, bez błysku. Powtarzaliśmy, że to już nie to samo, że era epickich meczów Barcelony z Realem przeminęła i że może czekać nas ciężkostrawne danie dwóch hiszpańskich ekip w przeciętnej formie, tylko reklamowane jako wielki hit. Ale tak się nie stało. I dobrze. W El Clasico nie zabrakło wszystkiego, […]
24.10.2020
Hiszpania
24.10.2020

Jeden (!) kontakt z piłką w El Clasico. Griezmann, czyli piłkarz-widmo

Nie będziemy dowodzić, że Barcelona poległa w El Clasico przez Antoine’a Griezmanna, bo kataloński klub ma znacznie więcej problemów. „Królewscy” nie musieli wcale zagrać wielkiego meczu, by wiele z nich obnażyć. A jednak trudno przejść obojętnie obok tego, czego dokonał francuski napastnik w dzisiejszym spotkaniu z Realem. Griezmann pojawił się na boisku w 82 minucie […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

Kolejny dzień w biurze Lewandowskiego. Tym razem hattrick z Eintrachtem!

Dla niektórych „normalny dzień w biurze” to stosik przejrzanych i podpisanych papierów, dla innych jakaś liczba sprzedanych produktów, a dla Roberta Lewandowskiego – strzelanie w Bundeslidze. Od lat wiemy, że nie sprawia mu to żadnych problemów, czasy się – niestety, jak widzimy – zmieniają, a Polak jest wciąż niczym świetnie zaprogramowana maszyna. Ładuje bez opamiętania […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

Obelga roku 2020 – bronisz jak Podbeskidzie

Można czasami w defensywie dać ciała. Oczywiście, błędy się zdarzają i bywa tak, że ktoś się machnie, ktoś inny nie pokryje. Ale Podbeskidzie jest prawdziwą kumulacją nieudanych żartów w obronie. Czy dzisiaj do przerwy w Krakowie beniaminek wyglądał jak zespół słabszy? No nie. Mało tego – „Górale” byli nawet lepsi od „Białej Gwiazdy”. Ale co […]
24.10.2020
Anglia
24.10.2020

Jedna pozycja, inna mentalność. Kepa kontra De Gea

Wywiady z byłymi piłkarzami utwierdzają w przekonaniu, że psychika ma kluczową rolę w przebiegu kariery zawodnika. Mówił o tym Alan Shearer, mówili bracia Żewałkow, Alessandro Del Piero, cała plejada wielkich i nieco mniejszych, z kraju i spoza Polski. Siła mentalna pozwala się podnieść w najtrudniejszych momentach kariery, a jej brak powoduje, że nagle lądujesz na […]
24.10.2020
Anglia
24.10.2020

Fabiański zatrzymuje City. Coś wyraźnie nie działa w ekipie Guardioli

Jedenaste miejsce w tabeli po pięciu spotkaniach, zaledwie osiem punktów na koncie. Nie takiego początku sezonu oczekiwali kibice Manchesteru City. „Obywatele” dziś tylko zremisowali z West Hamem United 1:1 i naprawdę nie zachwycili swoją postawą. Choć trzeba im oddać, że w końcowej fazie spotkania wykreowali sobie kilka znakomitych szans do wyjścia na prowadzenie. Ale w […]
24.10.2020
Anglia
24.10.2020

Trenerscy bliźniacy czyli Ole Gunnar i Frank

Ole Gunnar Solskjaer i Frank Lampard mają o tyle podobny przebieg karier trenerskich, że można się właściwie zastanawiać, czy podobnie jak filmowe rodzeństwo Skywalkerów nie zostali przypadkiem rozdzieleni przy narodzinach. Szkoleniowcy Manchesteru United oraz Chelsea znów staną naprzeciw siebie w sobotnim meczu na Old Trafford. Każdy z nich wszedł obecnie w etap pracy, z którego […]
24.10.2020
Live
24.10.2020

LIVE: Czy Pogoń wciąż ma patent na Legię?

W wielu polskich domach ta sobota będzie koszmarem. Żona trzyma pilota, już od godziny puszcza bańki mydlane, oglądając West Ham United z Manchesterem City. Ojciec, fanatyk La Liga, całe mieszkanie zawalone programami meczowymi El Clasico już się zbliża. A tu przecież syn chciałby Wisłę Kraków obejrzeć. Jakie to szczęście, że macie nas – napiszemy wam […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

Czy da się pokonać człowieka, który siłował się z niedźwiedziem?

Historie o wojownikach z dalekiego Kaukazu momentami ocierają się o śmieszność. Przypominają bardziej legendy ludowe z domieszką scenariuszy rodem z anime. Ale Chabib Nurmagomedow pokazał światu, że gdzieś na kaukaskiej wiosce naprawdę może narodzić się facet zdolny do zapasów z niedźwiedziami i do dominacji w Lidze Mistrzów sportów walk. Dagestański Orzeł dziś znów stanie do […]
24.10.2020
Hiszpania
24.10.2020

Czy mamy jakieś oczekiwania przed El Clasico?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to już nie jest mecz o tej samej randze, co kiedyś. Nie zmienia to faktu, że dzisiejsze „El Clasico” przyciągnie przed telewizory setki milionów kibiców z całego świata. Problem polega w tym, że rozsiądą się w swoich kanapach bardziej z sentymentu niż… możliwości obejrzenia futbolu na najwyższym poziomie. Na Camp […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

Czy Jagiellonia dziś zatęskni za Steinborsem?

Śląsk Wrocław wraca z tournee po Mazowszu, w którym zaprezentował się tak, że zachodzi podejrzenie, iż przegrałby nawet z zespołem pieśni i tańca Mazowsze. Dzisiaj gra jednak u siebie, gdzie jest zupełnie inną drużyną, dla odmiany poważną. Jeśli jednak i dzisiaj u siebie zagra padlinę, to da jeszcze więcej paliwa pod ogień krytyki, jaka wylała […]
24.10.2020
Hiszpania
24.10.2020

El Clasico kibicowsko. Od chuligańskich burd po pandemię

Dzisiejsze El Clasico będzie pierwszym w historii bez udziału publiczności. Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją. Choć wielu stadionowych podróżników uważa, że w czasie tej rywalizacji atmosfera jest iście piknikowa, to bez wątpienia brak kibiców wpłynie na ogólną jakość widowiska. Jeżeli ktoś miał kiedyś okazję obejrzeć na żywo starcie FC Barcelony z Realem Madryt i […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

”Los rivales eternos” – dwugłos przed El Clasico

Zbliżający się sobotni mecz w ramach El Clasico jest starciem, które polaryzuje bardziej niż polska scena polityczna. W każdym z tych spotkań faworyt po prostu nie istnieje. Są tylko dwie strony, odwieczni rywale, niezmordowani, niezatapialni, zupełnie rożni. Nie sposób znów przed takim spotkaniem zapytać o to, jak na krajobraz przed bitwą zapatrują się dwaj dziennikarze […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

QUIZ LIVE OD 13:30! Roki – Kowal – Białek – Mazurek – Paczul

PERE PAŃSTWA PRZYPOMINAMY: Dzisiaj O 13:30, QUIZ, LIVE! SKŁAD: – Roki – Kowal – Białek – Mazurek – Paczul. Bądźcie z nami, bo tak wypada. 
24.10.2020