post Jan Mazurek

Opublikowane 23.09.2020 15:03 przez

Jan Mazurek

– Cypryjczycy to fanatycy piłki nożnej. W każdym mieście są trzy kluby i wszystkie grają na jednym stadionie. Tak jest w Nikozji, tak jest w Limassol, tak jest Larnace.  Każdy klub ma swoje osobne boisko treningowe, ale to szatnia przy szatni, wszyscy obok siebie. Jedną zajmowaliśmy my, drugą Aris, trzecią AEL. Jak mieliśmy derby, to boiska ogrodzone były siatkami, żeby nic nie było widać na treningach, żeby nikt nie mógł podpatrzeć taktyki. Ale spotykaliśmy się przecież w sklepiku klubowym, zamawiając kawę, inna specyfika. Śmieszna sprawa, jak ludzie tam bardzo żyli futbolem. Wchodziło się do banku, a tam obsługująca cię pani na komputerze ma znaczek klubowy i już wiesz, z kim masz do czynienia, i do którego okienko możesz pójść – w rozmowie na antenie Weszło czasy swojej gry w Apollonie Limassol wspomina Paweł Sibik. Zapraszamy.

Jak pan wspomina swoje przygody na Cyprze, a właściwie swoje dwa epizody w Apollonie Limassol?

Pierwszy raz zaraz po udziale w Mistrzostwach Świata 2002. Spędziłem tam rok. Później wynikły pewne sprawy, musiałem wrócić do Polski, ale dwa lata później wróciłem. Jak wspominam? Bardzo dobrze. Szczególnie ten drugi raz, choć wtedy okazało się, że mam tak zniszczony staw biodrowy, że nie za bardzo mogę kontynuować kariery. Ale i było fajnie, bo zdobyliśmy mistrzostwo z Apollonem. Wielkiego udziału w tym nie miałem, ale zostałem zaproszony na ceremonię wręczenia medali. Miło wspominam. Trafiłem na świetnych ludzi. Radzio Michalski, Łukasz Sosin byli wtedy w Apollonie, w lidze grało jeszcze więcej chłopaków z Polski. Spotykaliśmy się na meczach, czasami prywatnie.

Poznałem ludzi, którzy są fanatykami klubu. Żyją nim dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nie wiedziałem, że na Cyprze aż tyle osób będzie przychodzić na mecze, a co spotkanie na trybunach zasiadało piętnaście tysięcy fanów. Coś pięknego. Fajne doświadczenie. Spotkałem też ciekawych trenerów – był Ilie Dumitrescu, był Bernd Stange.

Pan wyjeżdżał na początku XXI wieku. Nie było trochę tak, że wówczas na Cypr patrzyło się trochę z uśmiechem politowania?

Też tak myślałem. Niby dostałem ofertę, fajnie, Łukasz Sosin grał tam od jakiegoś czasu, polecił mnie, znaliśmy się z Odry Wodzisław, gdzie strzelał dużo bramek po moich asystach, ale trochę nie byłem przekonany. Zdecydowałem się, poleciałem, zderzyłem się z tym klimatem i nie żałuję. Szło nam świetnie. W pierwszym sezonie walczyliśmy o utrzymanie, ale minęły dwa lata i graliśmy o mistrzostwo. Klub rozwijał się niesamowicie dynamicznie. Myślałem, że tu będzie spokój, luzik, a okazało się, że miałem na Cyprze nie gorszy trening niż w Polsce. Bardziej profesjonalny, katorżniczy wręcz, a też nie miałem wcale dwudziestu pięciu lat. Byłem po trzydziestce.

I przyznam szczerze, że kiedy pojechaliśmy z trenerem Ilie Dumitrescu na obóz do Jugosławii, gdzie spędziliśmy trzy tygodnie, to pierwszy raz przeżyłem taki mocny trening.

Trudno było się do tego klimatu przyzwyczaić? Pal licho wysokie temperatury, wilgotność robi swoje. 

Na pewno, natomiast nigdy nie miałem problemów wydolnościowych. Wszystko było okej. Głównie przeszkadzała mi sprawa biodra. Mecze odbywały się bardzo późno. Treningi też. Wszystko można było przeżyć. Najwięcej było nudy. Zajęcia były o dwudziestej, a wcześniej, przez cały dzień, człowiek tylko czekał, żeby mieć, co robić.

W 2005 roku zdobyliście mistrzostwo. Cypryjczycy potrafią się dobrze bawić, prawda?

To są fanatycy piłki nożnej. W każdym mieście są trzy kluby i wszystkie grają na jednym stadionie. Tak jest w Nikozji, tak jest w Limassol, tak jest Larnace. Także to jest ciekawostka. Każdy klub ma swoje osobne boisko treningowe, ale to szatnia przy szatni, wszyscy obok siebie. Jedną zajmowaliśmy my, drugą Aris, trzecią AEL. Jak mieliśmy derby, to boiska ogrodzone były siatkami, żeby nic nie było widać na treningach, żeby nikt nie mógł podpatrzeć taktyki. Ale spotykaliśmy się przecież w sklepiku klubowym, zamawiając kawę, inna specyfika.

Śmieszna sprawa, jak ludzie tam bardzo żyli futbolem. Wchodziło się do banku, a tam obsługująca cię pani na komputerze ma znaczek klubowy i już wiesz, z kim masz do czynienia, i do którego okienko możesz pójść.

LECH WYGRA? KURS 3,30 W TOTALBET

Kapitalne. 

Każdy każdego znał. Nie mogłem pójść do pani z AEL-u, bo pewnie by mnie nawet nie obsłużyła, ale z panią z Apollonu już z miłą chęcią można było wszystko załatwić. Spotykałem się tam z przyjaźnią, otwartością, sympatią, ale nie ukrywam, że trzeba było widzieć, gdzie się chodzi.

Co pan sobie pomyślał, kiedy zobaczył pan, że Lech zagra z Apollonem?

Trochę się zmartwiłem, widząc wcześniej mecz Omonii z Legią. Apollon to bardzo poukładany klub. Kiedyś można było mieć zastrzeżenia, co do organizacji, ale dzisiaj przepisy FIFA regulują bardzo dużo spraw. Nie ma już takiej partyzantki. Kluby się pilnują. Pamiętam, jak wyjeżdżałem z Odry Wodzisław. Nasz sztab szkoleniowy liczył cztery osoby. I to maksymalnie. A jak przyjechałem na Cypr, to tam był menadżer, a nie trener, trener pierwszy, trener drugi, trener trzeci, trener od przygotowania motorycznego, dwóch trenerów odnowy biologicznej, kierownik, który się tobą zajmował. Mnóstwo ludzi. Myślałem sobie:

Kurde, co jest, co to się dzieje? Dlaczego u nas tak nie ma?

Oczywiście teraz polskie kluby dobiły do tych standardów i bardzo dobrze. A wtedy w Odrze trener Wieczorem był od wszystkiego – od analityki, motoryki, taktyki. Dla mnie to było duże doświadczenie. Nie grałem w wielkim klubie, ale coś tam osiągnęliśmy. Bardzo podobał mi się cypryjski profesjonalizm. Wszystko poukładane. Żałowałem, że wyjechałem tam tak późno.

Wie pan, co mi się podoba w cypryjskich drużynach? Że zawsze ściągali i dalej ściągają zawodników doświadczonych, ogranych, często reprezentantów swoich kraju. Nie chcieli nikogo promować, tylko raczej oczekiwać wartości tu i teraz. Łukasz Sosin był ewenementem, bo przyjechał w młodym wieku i od razu dał jakość, ale wiekiem się wyróżniał. Na Cypr przyjeżdżali zawodnicy gotowi. Zazwyczaj świetnie wyszkoleni technicznie. Wiele można było się od nich nauczyć. Na wszystko było ich stać. Mogli zatrudniać dobrych piłkarzy. Im też chodziło o to, żeby miejscowa młodzież miała się od kogo uczyć. Żeby większa liczba ich grała na niezłym poziomie. Dzisiaj może nie ma jakiegoś boom, ale faktycznie coraz więcej Cypryjczyków gra w tamtejszej lidze, a do tego pomnożyła się liczba cypryjskich trenerów, którzy wcześniej pobierali nauki do zagranicznych fachowców.

Są tego efekty w Europie.

Tak, cypryjskie drużyny zachodzą w europejskich pucharach dalej niż nasze drużyny. Ograni piłkarze robią swoje.

Trenerem Apollonu jest Sofronis Avgousti. Pamiętam go pan z czasów swojej gry?

Długo już jest trenerem. Wcześniej był bramkarzem. Mój kolega. Spotkaliśmy się kiedyś przy okazji jakiegoś obozu, na którym byłem z zespołem, tylko że nie pamiętam dokładnie, gdzie to mogło być. Sofronis Avgousti, już wtedy był szkoleniowcem, choć przyznam, że kompletnie nie spodziewałem się, że pójdzie w tę stronę. Jakie przywiązanie do klubu! Olbrzymie! Zresztą nie tylko jego. Kurczę, tam było i jest dalej wielu takich byłych piłkarzy, którzy w życiu nie przejdą do żadnego innego klubu. Serce. Oddanie. Dobrze sobie radzi. Nie ma tam też gorących głów, które zwolniłyby go po jakimś niepowodzeniu.

A MOŻE JEDNAK SMUTNA PORAŻKA? KURS NA APOLLON W TOTALBET TO 2,35

Sercem będzie pan za Apollonem czy za Lechem?

Zdecydowanie polski klub, zdecydowanie Lech. Każdy nasz zespół, który spotyka się z zagranicznym rywalem, niezależnie, czy cypryjskim, czy nie, ma moje wsparcie. Nie ma nawet innej możliwości. Życzę Lechowi wygranej. Chciałbym, żeby nasza piłka szła do góry, żebyśmy wygrywali w europejskich pucharach i nie musieli pokonywać tych wszystkich szczebli eliminacji. Kibicuję Lechowi, ale nie będzie mu łatwo. Apollon ma dobrych piłkarzy. Takich, którzy wiedzą, co z tę piłką zrobić.

Wie pan, czego brakuje mi w polskich klubach? Takiej stabilności, jak mają cypryjskie kluby. Jakiś zawodnik pokaże się w naszej lidze, pogra dobre pół roku i już wyjeżdża do lepszych lig. Niewiele da się w ten sposób zbudować. Chciałbym, żeby wyglądało to, jak kiedyś w Legii czy w Wiśle. Polska piłka wyglądała wtedy lepiej. Dzisiaj jest komercja. Byle pokazać, wyeksponować, sprzedać. Ale mimo wszystko mam nadzieję, że Lech upora się z Apollonem.

ROZMAWIAŁ KAMIL KANIA

Opublikowane 23.09.2020 15:03 przez

Jan Mazurek

Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander Vuković
Aleksander Vuković
5 miesięcy temu

Śmiesznie ale prawdziwie przedstawione powody odpadnięcia Polskich klubów przedstawione przez tego Pana. Młodego u nas ciężko jest zatrzymać ale cierpliwości do trenera moglibyśmy się nauczyć czyli właściciele i my kibice 😉

Stop dziadostwu
Stop dziadostwu
5 miesięcy temu

Może i wywiad ciekawy, ale przez te literówki odpuściłem. Profesjonalizm level max.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
5 miesięcy temu

Lech pokazuje właśnie ile ta cypryjska piłka jest warta. Po prostu w końcu nam się w pucharach trafił jakiś reprezentant z jajami bo do tej pory w ostatnich latach to mieliśmy same wydmuszki.
Brawo Lech!

igor91
igor91
5 miesięcy temu

Mam wrażenie, że to zdanie Sibika o ściąganiu zagranicznych graczy po to, żeby miejscowi się od nich uczyli to takie samo typowe zdanie-gadka jak te m.in. o braku słabych drużyn w Europie czy 5 bramce, która ustawiła mecz.
Gdyby rzeczywiście tak było, to coraz więcej Cypryjczyków grałoby w wyjściowych jedenastkach oraz wyjeżdżałoby za granicę robić mniejsze lub większe kariery. Słyszeliście w ciągu ostatnich kilku lat o jakiejś cypryjskiej perełce, która ma zawojować świat? Tam ma być wynik tu i teraz.

Zresztą, wystarczy prześledzić składy cypryjskich drużyn z tegorocznych spotkań pucharowych i liczbę Cypryjczyków w składach meczowych:

Omonia:
1. runda kw. LM vs. Ararat-Armenia: 1 w „11” + 5 na ławce
2. runda kw. LM vs. Legia: 2 w „11” + 3 na ławce
3. runda kw. LM vs. Olympiakos: 1 w „11” + 4 na ławce

Apollon:
1. runda kw. LE vs. Saburtalo Tbilisi: 1 w „11” + 4 na ławce
2. runda kw. LE vs. OFI Kreta: 1 w „11” + 4 na ławce
3. runda kw. LE vs. Lech – 3 w „11” + 3 na ławce

APOEL:
1. runda kw. LE vs. Gjilani: 2 w „11” + 4 na ławce
2. runda kw. LE vs. Kaisar: 2 w „11” + 2 na ławce

W meczach ligowych jest podobnie, ostatni mecz Apollon – Anorthosis to 3 Cypryjczyków u jednych w „podstawie” i 4 u drugich.

Szkolić to można budując akademie i kształcąc młodych od zera, a nie ściągając 30-kilkuletnich Latynosów.

Suche Info
06.03.2021

Argentyna i Brazylia zagrają bez swoich gwiazd? Powodem obostrzenia

Kraje Ameryki Południowej głowią się nad tym, jak rozegrać najbliższe mecze eliminacji do Mistrzostw Świata 2022. Przez obostrzenia covidowe kluby europejskie nie są zobligowane do wysyłania swoich piłkarzy na mecze reprezentacyjnie do Ameryki Południowej. W piątek odbyła się pierwsza tura rozmów między dziesięcioma federacjami. Argentyna zgodziła się, by rozegrać najbliższe mecze bez zawodników z Europy, […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Kiedy wreszcie zobaczymy starego, dobrego Cernycha?

Powrót Fedora Cernycha do Jagiellonii niektórzy określali nawet jako „hit transferowy”. Może nieco na wyrost, ale faktem jest, że trudno było kręcić nosem, skoro do Białegostoku wrócił zawodnik, który przez lata sprawdzał się w Ekstraklasie i długimi okresami był w barwach „Jagi” wiodącą postacią. Tym większym rozczarowaniem jest jednak jego dotychczasowa postawa.  Biorąc pod uwagę […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Mecze z dołem tabeli. Raków przekuł bolączkę w atut

Utarło się mówić, że w poprzednim sezonie Raków zapłacił frycowe. Nie lubimy uciekać się do piłkarskich sloganów, ale w tym haśle… rzeczywiście coś jest. Lecz tylko wtedy, gdy wejdziemy w nie nieco głębiej. No bo co to jest frycowe? Przykład Rakowa pokazuje, że to określenie można sprowadzić do – tak po prostu – braku doświadczenia. […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Luis Suarez stworzył klub w Urugwaju. Chce wychowywać piłkarzy

Byli polscy piłkarze regularnie otwierają szkółki piłkarskie dla młodych zawodników. Luis Suarez postanowił pójść krok dalej. Jako czynny piłkarz stworzył klub Deportivo LS, który zacznie grać niedługo w urugwajskiej Lidze Uniwersyteckiej. A w przyszłości ma przekształcić się w profesjonalną drużynę piłkarską występującą na szczeblu zawodowy. Rzadko się zdarza, że czynny zawodnik chce budować takie projekty […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Trener i dyrektor chwalą Piątka. „Wielki charakter, wielka ambicja”

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że występ Krzysztofa Piątka w starciu z Augsburgiem jest wykluczony. Wszystko przez uraz, którego Polak nabawił się w meczu z Wolfsburgiem. Ale nie dość, że powrót do zdrowia napastnika stołecznej ekipy przeszedł błyskawicznie, to jeszcze trener Herthy zachwala upór Piątka w dążeniu do gry. Według zapowiedzi – polski snajper […]
06.03.2021
Weszło Extra
06.03.2021

Mroczna Strona Sportu (odcinek II): „Anioł Śmierci”

Kiedy Robert Rozier – przed laty obiecujący futbolista, obrońca między innymi St. Louis Cardinals i Oakland Raiders – po raz pierwszy został wysłany, by zabić ku chwale swojego nowego Boga, nie spisał się najlepiej. Po prostu zjadły go nerwy. 25-centymetrowy nóż ukryty w nogawce spodni tego zwalistego, czarnoskórego mężczyzny, nieco krępował jego ruchy. Spocone dłonie […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Czas derbów! Cztery hity na sobotę

Kibice będą dziś zadowoleni, bo przed nami sobota pełna futbolu. Dlatego wybraliśmy cztery ciekawe spotkania w Polsce i Europie, na które warto rzucić okiem. Nie tylko dlatego, że będzie się je dobrze oglądało, ale także dlatego, że można na nich zarobić. Jak? Łapcie nasze podpowiedzi! ŁKS Łódź – Widzew Łódź Ostatnie mecze bezpośrednie: WRRRW Poprzednie […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Guardiola odnosi się do zarzutów, że Manchester „kupuje” sobie sukcesy

Pep Guardiola zapytany ostatnio o imponującą serię dziewiętnastu zwycięstw z rzędu zażartował, że tajemnica sukcesy tkwi w pieniądzach. Teraz na konferencji prasowej został poproszony, by wyjaśnił nieco kontekst tamtej wypowiedzi. Hiszpan odniósł się do krytyki, że Manchester City to klub bez historii, który buduje swoją przewagę wyłącznie na pieniądzach. Wszystko wskazuje na to, że nikt […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Stawowy, Dobi, presja i uciekające punkty. Dwugłos przed derbami Łodzi

Kto ma dziś większą presję, ŁKS czy Widzew, Wojciech Stawowy czy Enkeleid Dobi? Czy w przypadku porażki pod którymś z trenerów mocno rozgrzałby się stołek? Jakie są nastroje w obu obozach? Czy Widzew się rozwija, a ŁKS zwija? A może prawda o słabszej formie ŁKS-u jest bardziej skomplikowana? Do dwugłosu przed derbami zapraszają Jakub Olkiewicz […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Rewolucyjny pomysł Wengera na przepis o spalonym

Angielskie media donoszą, że światowe władze sędziowskie coraz poważniej analizują zmiany w przepisie o spalonym. IFAB (czyli światowa organizacja sędziowska) analizuje pomysł Arsene’a Wengera, który miałby sprawić, że gole padałyby częściej, a liczba ofsajdów w meczu spadłaby nawet o 50%. Na czym polega ta idea Francuza na uatrakcyjnienie piłki nożnej? Warto zaznaczyć, że pomysł byłego […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Boost na derby w Totolotku! Obstaw strzelców bramek

Legalny polski bukmacher Totolotek przygotował nową, kapitalną ofertę na weekend. Jako że przed nami derby Madrytu, Manchesteru, Kopenhagi czy Wiednia, możemy wytypować strzelców bramek w tych spotkaniach. Dlaczego warto? Bo wygrana będzie tym razem dużo wyższa niż zwykle. Sprawdźcie szczegóły promocji! Sprawa jest prosta. Mamy do wyboru cztery derbowe spotkania, więc i sporo opcji bramkowych […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Trzy lata Stokowca w Lechii. „Chętnie będę dalej oddychał nadmorskim powietrzem”

Już od trzech lat Piotr Stokowiec prowadzi pierwszą drużynę Lechii Gdańsk. Ostatnio sporo się wprawdzie mówiło o zwolnieniu szkoleniowca biało-zielonych z uwagi na kiepściutkie rezultaty w lidze, klęskę w Pucharze Polski i katastrofalny styl gry zespołu, ale wydaje się, że kryzys został już zażegnany i Stokowiec może – przynajmniej w najbliższych tygodniach – pracować spokojnie. […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Najmniejsze miasta z klubami w Ekstraklasie

Ostatnimi czasy kluby z mniejszych miejscowości są ustach całej Polski głównie wtedy, gdy sprawią sensację w Pucharze Polski. O ile jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku drużyny z małych miasteczek regularnie występowały w najwyższej klasie rozgrywkowej, tak obecnie, poza nielicznymi przypadkami, Ekstraklasa stanowi rozrywkę dla dużych miast. Próżno już szukać ekip takich jak Amica Wronki […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

PRASA. Rzeźniczak: Chcę zakończyć karierę w Ekstraklasie. Najlepiej w Wiśle Płock

Co słychać w dzisiejszej prasie? Szału nie ma, ale trochę ciekawych treści znajdziemy. „Przegląd Sportowy” serwuje nam m.in. wywiad z prezesami łódzkich klubów oraz ciekawostkę o rzutach karnych w Serie A, które bardzo często bronią Polacy. Jest także szczera rozmowa z Jakubem Rzeźniczakiem. – Nie będę ukrywał, że przed rokiem pojawiły się myśli, żeby skończyć z […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Maciej Skorża wróci do Lecha? Jest to jedna z opcji

Powrót Macieja Skorży na ławkę trenerską Lecha Poznań jest jednym z pomysłów rozważanych przez władze klubu z Bułgarskiej. Tak przynajmniej informuje Bartosz Nosal z Interii. Sprawa nie jest jednak jeszcze przesądzona. Klamka nadal nie zapadła, a władze Kolejorza wciąż się wahają – rozstać się z Dariuszem Żurawiem czy zostawić go na stanowisku? Kompletnie zaprzepaszczone szanse […]
06.03.2021
WeszłoTV
06.03.2021

STAN FUTBOLU. Drajer, Paciorek, Rokuszewski, Kowalczyk

Zapraszamy na kolejny odcinek programu „Stan Futbolu”. Dzisiaj zaczynamy podsumowanie najważniejszych piłkarskich wydarzeń mijającego tygodnia już o 8:50. Jesteśmy na antenie Weszło TV, TVP Sport i Weszło FM. Odpalajcie. 
06.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Hyballa skrytykował swoich piłkarzy. „Przedszkole, żenujące zachowanie”

Mecz Wisły Kraków z Górnikiem Zabrze nie porwał kibiców, ale inaczej było z trenerami. A przynajmniej z jednym Peter Hyballa w pomeczowym wywiadzie w „Canal+” oraz na konferencji prasowej mocno skrytykował dwóch swoich piłkarzy. Chodzi o Chukę, którego zdjął z boiska jeszcze przed przerwą, a także o Felicio Brown Forbesa, który po końcowym gwizdku wdał […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Szalona końcówka w Hiszpanii. Valencia wygrywa rzutem na taśmę!

Jak stracić trzy punkty w pięć minut? Spytajcie Villarrealu. Podopieczni Unaia Emery’ego dokonali niezwykłej sztuki. W 85. minucie spotkania wygrywali jeszcze z Valencią 1:0. A potem? Rzut karny, poprawka w doliczonym czasie gry i w łeb. Prawdziwa remontada w wykonaniu „Nietoperzy”. Po pierwszej połowie spotkania w Valencii ciężko było uwierzyć w wygraną gospodarzy. Jeden celny […]
05.03.2021