post Jan Mazurek

Opublikowane 07.08.2020 13:09 przez

Jan Mazurek

Tu nie ma sensu bawić się w przydługie wstępy. Sąd Okręgowy we Wrocławiu uprawomocnił wyroki wobec dwóch z trzech oskarżonych osób w sprawie ustawienia finału Pucharu Polski z 2005 roku, w którym zmierzyła się Dyskobolia Grodzisk Wielopolski i Zagłębie Lubin. Wniosek jest jasny – ekipa z wielkopolski nieuczciwie sięgnęła po to trofeum. To czarna historia, czarne karty polskiego futbolu i dobrze, że tamte wałki i przekręty zostają stopniowo rozliczane. Szkoda, że tak późno. Naszym zdaniem Groclinowi musi zostać odebrany tytuł. 

O sprawie od lat pisze Dominik Panek z blogu Piłkarska Mafia. I to on pierwszy nagłośnił temat. Ale wgłębmy się w kontekst.

Kupiony finał

Historia jest krótka. Był czerwiec 2005 roku. Faza pucharowa rozgrywek Pucharu Polski rozstrzygała się w dwumeczach. W drodze do finału Dyskobolia wyeliminowała Odrę Wodzisław Ślaski, Koronę Kielce i Legię Warszawa, a Zagłębie Lubin – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Wisłę Płock i Wisłę Kraków. Obie drużyny czekał finał. Problem w tym, że włodarze Groclinu postanowili wygrać ten dwumecz pod stołem.

Tak sprawę opisuje wspomniany Panek na blogu Piłkarska Mafia:

Sędzią tego spotkania był międzynarodowy arbiter Jacek G. Właściciel Groclinu, znany wówczas biznesmen, jeden z najbogatszych Polaków –  Zbigniew D. miał zlecić Władysławowi K. – menadżerowi drużyny złożenie propozycji korupcyjnej sędziemu. Działacz zaproponował arbitrowi co najmniej 10 tys. zł za zwycięstwo swojej drużyny. Sędzia propozycje przyjął, ale po meczu pieniędzy nie dostał. Otrzymał je dopiero po miesiącu – dwóch, kiedy Władysław K. pojechał do siedziby PZPN do Warszawy. Działacz skontaktował się z Jackiem G., a kiedy sędzia odwoził Władysława K. na Dworzec Centralny PKP w samochodzie doszło do przekazania pieniędzy.

To protokół z tego meczu.

Prawomocne wyroki

Długo wszyscy byli bezkarni, aż do 2015 roku, kiedy trzem wymienionym wyżej osobom zarzuty postawiła wrocławska prokuratura. Minęło pięć lat i w końcu mamy prawomocny wyrok – skazani zostali Jacek G. i Władysław K.

Pierwszy został skazany za rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata, 10 tys. zł grzywny, cztery lata zakazu zajmowania stanowisk i organizowania imprez sportowych. Cytujemy wyrok sądu w sprawie Jacka G. za blogiem Piłkarska Mafia: Sąd uznaje oskarżonego Jacka G. za winnego popełnienia czynu opisanego w pkt XXVIII części wstępnej wyroku, z tym, że w miejsce sformułowania „działającego wspólnie i w porozumieniu ze Zbigniewem D.”, przyjmuje sformułowanie „działającego wspólnie i porozumieniu z inną osobą” oraz eliminując sformułowanie „działając w zorganizowanej grupie przestępczej”, co stanowiło występek art. 296b § 1 k.k. w zw. z art. 4 § 1 k.k. i za to na podstawie art. 296b § 1 k.k. w zw. z art. 4 § 1 k.k. wymierza mu karę 1 (jednego) roku pozbawienia wolności,  a na podstawie art. 33 § 2 k.k. karę grzywny w wysokości 100 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 100 złotych. (…)

Władysław K. zaś został skazany, również prawomocnie, na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz 3,5 tys. zł grzywny. Nie zapadł jeszcze za to żaden wyrok w sprawie Zbigniewa D., którego proces przedłuża się przez rzekome problemy zdrowotne biznesmena. Skwitujemy nieco złośliwie: życzymy zdrowia.

Czas na odebranie Groclinowi tytułu

Tak czy inaczej, dobrze, że w końcu doszło do jasnego rozliczenia tamtego korupcyjnego przekrętu. W sądzie, prawomocnie, praktycznie nieodwołalnie. Bo trudno sądzić, żeby skazani odwoływali się do Sądu Najwyższego. Albo inaczej: mieli tam jakiekolwiek szanse na kasację wyroku. Ale cokolwiek by się nie działo, to najwyższy czas, żeby zacząć działać w sprawie odebrania Groclinowi nieuczciwie zdobytego Pucharu Polski 2005. Sąd już swoje orzekł. Mecz był kupiony. Sędzia przekupiony. Pieniądze przekazane. Nie ma tu mowy o czystości sportu. Brudna gra. Najgorsze czasy polskiego futbolu. Słusznie minione.

***

Niedawno znów głośno było też o finale Pucharu Polski z 1998 roku, kiedy to Amica Wronki w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach sięgnęła po główne trofeum, pokonując Aluminium Konim 5:3. Tamtą sprawę przypominaliśmy w świetnym reportażu Pawła Paczula i w obszernym dokumencie Rafała Osajdy.

***

Czas, żeby zadziałał PZPN. Skoro już wszystko jasne i nie ma żadnych wątpliwości, to czas na zdecydowany krok władz polskiego futbolu – żadnych sentymentów, żadnego pobłażania. Odebranie tytułu Dyskobolii i basta.

Czy należy zatem przyznać trofeum Zagłębiu, wzorem tego, jak przekazuje się niekiedy medale po skandalach dopingowych na Igrzyskach Olimpijskich? Nie przesądzamy tego. To temat na dłuższą dyskusję. Wydaje się, że najlepsze byłoby chyba rozwiązanie zastosowane przez Włochów dla sezonu 2004/05. Juventus stracił tytuł po aferze Calciopoli i nie otrzymał go nikt.

fot. NewsPix.pl

Opublikowane 07.08.2020 13:09 przez

Jan Mazurek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 25
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
piniu
piniu

Ruchy pozorne

SmyQ
SmyQ

Jako, że Dyskobolia obecnie nic nie znaczy, to pewnie teraz polecą z karą po całości. Kto wie, może nawet nie zgodzą się na negocjowanie kary?

Murphy
Murphy

Śmiesznie będzie jak PZPN będzie odbierał A klasowemu klubowi tytuł. Czy może w sumie karać Polonię Warszawa?

Forever
Forever

za jeden mecz zgodnie z cennikiem PZPN to góra 500 tys i 2-3 pkt MAX

zorientowany
zorientowany

Tamta Dyskobolia to jeszcze istnieje? Czy uciekli przed długami tworząc klub „Nasza Dyskobolia”?

Lepiej Zorientowany
Lepiej Zorientowany

‚Tamta’ Dyskobolia stala sie Polonia Warszawa, wiec jezeli byly jakies dlugi, ktorych narobila Polonia, to ona musiala je splacic. No chyba,ze klasyczynie, oglosila upadlosc i teraz Polonia to inna spolka.

Nasza Dyskobolia jest zupelnie nowym tworem, z w/w powodu. Kluby pilkarskie nie rozmnazaja sie przez paczkowanie, wiec z jednego nie mozna zrobic dwoch i jednego sprzedac a drugiego sobie zostawic w 4 lidze.

Jakkolowiek wujowo to nie brzmi – takie mamy prawo i takie praktyki sa legalne….

Marian
Marian

Ale jeszcze lepsze jaja były w rewanżu z sędzia Ryszką.
Najbardziej kontrowersyjna sytuacja meczu miała miejsce w 89 min. W starciu na polu karnym faulowany jest Łobodziński, a sekundę potem obrońca Groclinu zagrywa piłkę ręką (oba zagrania potwierdzają telewizyjne powtórki). Sędzie nie decyduje się na podytkowanie rzutu karnego, w sprzeczce z arbitrem żółtą kartkę otrzymuje Petr Pokorný.
Wszyscy wtedy wiedzieli, że wałek odjebał Ryszka w biały dzień i szkoda, że tyle lat nic z tym nie zrobiono. Wszystko też było opisywane w blogu Piłkarska Mafia i ucichło. Szkoda tylko, że jak trzeba było karać Zagłębie to zarówno prokuratura, jak i sądy działały dużo szybciej

Zielony stolik
Zielony stolik

Proponuję aby tytuł odebrać i oddać Lechowi Poznań.

Amber mozart
Amber mozart

Proponuję ugodę – odjęcie jednej bramki i minus pół punktu w nowym sezonie

Placzul
Placzul

Proponuje karę by zmienili w herbie rzucany dysk na walizkę pieniędzy.

WZL
WZL

Z jakiego powodu przekręcone w finale Zagłębie nie powinno dostać pucharu? Porównanie do Calciopoli bez sensu, bo tam 5 klubów ustawiało wiele meczów więc trudno przewidzieć jak by tabela wyglądała bez handlu a tutaj jeden mecz ustawił Groclin kosztem ZL. No chyba, że Zagłębie też w tej edycji PP coś ustawiało.

Calciopoli
Calciopoli

Nie masz pojęcia do nie pisz. Afera Calciopoli nie dotyczyła ustawiania meczów. Tam zespoły kontaktowały się z osobą, która przydziela sędziów na mecz i porponowała kto powinien sędziować dany mecz. Nikt tam nie przelewał pieniędzy sędziom za gwizdanie pod którąś z drużyn. Zresztą robiło tak pół ligi, niektóre zespoły jak np. Inter nie zostały ukarane bo sprawa wyszła na jaw po dłuższym czasie i z racji przedawnienia Inter nie został ukarany.

WZL
WZL

To mówisz, że nie było ustawiania meczów, nikt nikomu nie płacił i tylko sobie o sędziach rozmawiali. 🙂
Jesteś kibicem Cracovii? Brzmi to tak samo idiotyczne jak: „nie wiadomo kto ustawiał mecze Cracovii, bo sąd nie znalazł dowodów skąd były pieniądze”

Calciopoli
Calciopoli

Nie jestem z Cracovią. Poczytaj najpierw a nie kierujesz się jakąś propagandą jakby w Calciopoli chodziło o ustawianie meczy.

„Calciopoli przez większość niewłoskojęzycznych obserwatorów jest powszechnie uważane za „skandal, w którym ustawiano mecze”, pomimo tego iż ustawianie meczów nigdy nie był wśród wnoszonych zarzutów, nawet na początku afery w 2006 r. Głównym punktem sprawy było podejrzenie, że ówczesny dyrektor sportowy Juventusu, Luciano Moggi kontaktował się w „wyjątkowy” sposób z osobami odpowiedzialnymi za przydzielanie sędziów do prowadzenia poszczególnych spotkań Serie A,”

https://www.solojuve.com/cb/teksty/artyku/czy-to-ju-koniec-calciopoli

wlosy w spreju
wlosy w spreju

czyli bral sobie na mecz juve akurat tego sedziego, z ktorym chcial lyknac winka i zjesc szpagetti? ja pierdole, czlowieku xD

lisiec
lisiec

Rok w zawieszeniu na 3 i 3 tys. grzywny po 15 latach. W jakim celu sędzia miał być uczciwy?

Wojtek
Wojtek

Dyskobolia powinna zatrudnić jakiegoś dobrego prawnika do negocjacji. Może Janusz z Krakowa?

Juh
Juh

-18 punktów haha.
I 18 mln kary.

Maciej
Maciej

Oddać Zagłębiu tytuł… Bo nie dało się złapać… Poszkodowani, jak „czyste” amelinium…

Kajzer
Kajzer

Finały Pucharu Polski 1998-2007 : 4x Amika 2x Groclin

Stanislav Levy
Stanislav Levy

NO ale po co karać, tych ludzie dawno nie ma, bądźmy poważni, 25 lat albo 100zł grzywny i kwita.

Wujek Samo Zło
Wujek Samo Zło

Trzeba zadać sobie jedno zasadnicze pytanie: dlaczego karane są organizacje (kluby) za przestępstwa swoich pracowników (piłkarzy) lub ludzi formalnie z klubem niezwiązanych, ale działających na jego korzyść, a nie jest karana organizacja (PZPN), którego pracownikami/członkami byli/są sędziowie, którzy w procederze korupcyjnym grali pierwsze skrzypce?

PhoenixLk
PhoenixLk

ale Robert strzela gole, więc o co Ci chodzi??

W zespole PZPN grał gostek złapany na składaniu fałszywych zeznań w sprawie swojego udziału w ustawieniu meczu i wszyscy mieli to gdzieś…

PhoenixLk
PhoenixLk

Jeśli jeden klub kupił zwycięstwo, to drugiemu należałoby przyznać Puchar…

Kasia
Kasia

Heh…że tak chętnie nie powołujecie się w sprawie Łukasza P. na źródło Piłkarska Mafia. Nie pasuje do narracji czy do biznesu?

Anglia
29.09.2020

Tottenham wytrzymał ciśnienie

Wybaczcie, że tak ordynarnie, już w tytule, no ale musieliśmy jakoś nawiązać do tej sytuacji. Nieczęsto na tym poziomie zdarza się, by stoper po prostu zbiegł sobie do szatni. Nie wiemy do końca po co, ale się domyślamy. Było tak: Eric Dier zszedł z boiska prosto do tunelu. Za nim pofrunął z desperackim okrzykiem Jose […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Arka Gdynia nie przebiła tyskiego muru, a sama przeciekała

W minionej kolejce za sprawą Arki Gdynia pierwsze punkty w tym sezonie I ligi straciła Termalica, a dziś dla odmiany za sprawą GKS-u Tychy to Arka przypomniała sobie, jak to jest schodzić z boiska pokonanym. Goście wreszcie rozegrali mecz, po którym trudno się do czegoś mocniej przyczepić. Gdyby tyszan prowadził Adam Nawałka, na pomeczowej konferencji […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Klasyka kina sztuk walki. Widzew w dziesiątkę wyszarpał remis

Czterdzieści jeden fauli, siedem żółtych kartek, czerwo w piętnastej minucie. Jeśli lubicie piękny futbol, joga bonito w stylu Ronaldinho, to raczej nie zabijajcie się o VHS z nagraniem meczu Widzew – Zagłębie Sosnowiec. Ale jeśli w waszym idealnym meczu znajdziecie miejsce na akcenty rodem z gry „Franko”, w dodatku podlane dużą dozą cwaniactwa, to już […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Co w środę na antenie naszego radia? Między innymi trener Jana Błachowicza!

Środę na antenie WeszłoFM zaczniemy bardzo intensywnie. Już około 7:30 odwiedzi nas Robert Złotkowski, trener Jana Błachowicza, z którym porozmawiamy o ostatniej walce naszego mistrza, kulisach wizyty w Stanach oraz o planach na kolejne tygodnie. W „Dwójce bez Sternika” nie zabraknie też omówienia wtorkowych meczów eliminacyjnych Ligi Mistrzów oraz zapowiedzi tego, co czeka nas w […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Raków Częstochowa i nierówne starcie z VAR-em

Meczów w tej kolejce było mniej. Legia nie grała. Zatem siłą rzeczy kontrowersji mamy do omówienia mniej, bo ostatnio co mamy do czynienia z jakimś błędem sędziowskim, to ma on miejsce w meczach z udziałem mistrzów Polski. Ale w piątej kolejce tytuł zespołu najbardziej pokrzywdzonej drużyny trafia do rąk Rakowa Częstochowa.  I tak po prawdzie […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Odkrycia? Panie, na razie wieje nudą

Za nami kolejna przeciętna seria gier, gdy mówimy o występach młodzieżowców. Niby można to zrzucać na karb tego, że cztery drużyny nie miały okazji zaprezentować swoich umiejętności, a wśród nich znalazł się Lech Poznań, który młodymi piłkarzami stoi, ale patrząc na całość tego sezonu, problem chyba jest trochę głębszy. Czekamy na odkrycia i choć oczywiście […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Kozacy i badziewiacy. W końcu sporo jakości ze strony beniaminków. Większości…

Śmialiśmy się trochę, odrobinę przez łzy, że na pierwsze zwycięstwo któregoś z beniaminków przyjdzie nam poczekać do szóstej kolejki, gdy Podbeskidzie Bielsko-Biała zagra ze Stalą Mielec. A i w tym meczu remisem śmierdzi przecież na kilometr. Wywinęły nam jednak psikusa drużyna Warty Poznań i ekipa prowadzona przez Dariusza Skrzypczaka. Szczególnie w drugim przypadku wygrana z […]
29.09.2020
Bukmacherka
29.09.2020

Zakłady długoterminowe – czym są i gdzie grać?

Zakłady długoterminowe to takie, na których rozliczenie musimy dłużej poczekać. Jest to związane rodzajem postawionego zakładu, gdyż tutaj typujemy np. zdobywcę mistrzostwa kraju lub zwycięzcę Ligi Mistrzów jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek. Do rozstrzygnięcia zakładu długoterminowego potrzebny jest czas, gdyż możemy zgadywać, że ktoś zajmie miejsce w określonym przedziale tabeli na koniec sezonu lub typować króla […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Pora na zmiany? Bereszyński zakopał się w Sampdorii

Tak było całkiem niedawno: Bereszyński chwalony w Serie A. Łączony z większymi niż Sampdoria firmami calcio, w kadrze mający być następcą Łukasza Piszczka. Tak jest teraz: Polak zmienił się w ligowy dżemik, w reprezentacji jest rzucany między pozycjami, bo z prawej wyleczył go Tomasz Kędziora, którego swego czasu wyprzedzał o długość. MOMENTY BYŁY Bereszyński przechodził […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Raków tradycyjnie poza schematem: otwarta rekrutacja

Przyzwyczailiśmy się już, że w Rakowie Częstochowa i władze klubu, i jego sztab działają dość nieszablonowo. Właściwie od paru ładnych lat, gdy Raków był jeszcze daleko poza radarami poważnego futbolu, Michał Świerczewski i jego ludzie przełamują pewne schematy głęboko zakorzenione w polskiej piłce. Tak było z gigantycznym zaufaniem dla Marka Papszuna jeszcze w czasach, gdy […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

TOTALbet na French Open – zgarnij 1250 PLN!

Tysiak do zgarnięcia za darmo? Brzmi świetnie! W TOTALbet możemy nieźle zarobić na tym, że typujemy mecze French Open. Wszystkim fanom tenisa ziemnego trzeba przedstawić ranking, dzięki któremu najlepsi typerzy otrzymają atrakcyjne nagrody. Na czym polega promocja, w której do podziału dostajemy 5000 PLN? Zasady są proste. Obstawiamy zakłady i zdobywamy punkty, dzięki którym idziemy […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Chelsea odpali Tottenham z EFL Cup?

EFL Cup to trzeciorzędne rozgrywki? Nie, gdy na boisku spotykają się piłkarze Tottenhamu oraz Chelsea. Wtorkowe derby Londynu elektryzują kibiców, bo mimo wzmocnień w ofensywie, „The Blues” pozostają dziurawi w tyłach. A to tylko woda na młyn dla podopiecznych Jose Mourinho, którzy błyszczą skutecznością. Spróbujemy to wykorzystać, typując dzisiejszy mecz w eWinner! Tottenham – Chelsea […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Czy wszyscy w Podbeskidziu wytrzymują ciśnienie?

Sytuacja Podbeskidzia jest tak daleka od komfortowej, jak Rzeszów od Gdyni. To prawda. Defensywa w większości meczów grała fatalnie. To prawda. Pozostali beniaminkowie doczekali już swoich pierwszych zwycięstw. To też prawda. Czy jednak są już powody do nerwowych ruchów w Bielsku? Nie, a odnosimy wrażenie, że na klubowych szczytach nie wszyscy zdają się wytrzymywać ciśnienie. […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Błąd systemu? A może naturalna kolej rzeczy?

Za nami 15% sezonu 2020/21. Piast Gliwice, wcale nie tak dawny mistrz Polski, który w ubiegłym sezonie wywalczył brązowy medal, nadal czeka na pierwsze ligowe zwycięstwo. Dopiero w starciu z beniaminkiem, Stalą Mielec, udało się zdobyć pierwszą (i od razu drugą) bramkę. Jedyny punkcik Piast ugrał z kolei w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie swoje mecze rozgrywa […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Wtorek z I ligą. Widzew Łódź pogrąży Zagłębie Sosnowiec?

Cztery porażki w sezonie, jedno zwycięstwo. Bilans Zagłębia Sosnowiec jest zdecydowanie słabszy, niż zakładano, mimo że w Zagłębiu Dąbrowskim nikt nie planował walki o awans. Jeśli ekipa Krzysztofa Dębka chce się podnieść, musi ograć w Łodzi tamtejszy Widzew, co nie będzie łatwym zadaniem. Bo Widzew kryzys ma już za sobą i zaczyna się powoli rozpędzać. […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Chcieli przekupić prezesa Stanowskiego!!! | KTS 7:0 RZĄDZA ZAŁUBICE

Wysoka wygrana w meczu, piwko na trybunach, poczęstunek po zwycięstwie. Czego chcieć więcej? KTS się bawi w lidze, a wy możecie tę zabawę obejrzeć od kulis. Zapraszamy! 
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Karabach Agdam, czyli azerski młot na Ormian. Jak futbol stał się częścią wojny

2014 rok. Karabach Agdam po raz pierwszy dostaje się do fazy grupowej europejskich pucharów. Do tego momentu Azerbejdżan nie tylko nigdy nie uczestniczył w mistrzostwach świata. Ten kraj przez blisko 20 lat rywalizacji na światowej arenie, wygrał zaledwie trzy spotkania w ramach eliminacji do mundialu. Futbolowy Trzeci Świat? Bez dwóch zdań. A jednak to, co […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Zbozień: – Przepisy sanitarne to fikcja i pokazówka

– Przepisy sanitarne? Dla mnie fikcja. Pokazówka. Nie jesteśmy w stanie tak idealnie o to zadbać. Dla mnie sytuacja z Błaszczykowskim była absurdalna, śmieszna. Robi sobie zdjęcie z kibicem i nie może wracać z drużyną. A przecież w tygodniu spotyka się albo samemu, albo poprzez rodzinę, setki ludzi, w kolejkach czy gdziekolwiek. Nie jesteśmy w […]
29.09.2020