post

Opublikowane 01.06.2020 11:17 przez

Jakub Olkiewicz

25 maja 2020 roku 44-letni policjant Derek Chauvin przez blisko dziewięć minut trzymał kolano na szyi skutego kajdankami 46-letniego George’a Floyda. Floyd miał posługiwać się 20-dolarowym fałszywym banknotem, a następnie odmawiać wejścia do radiowozu. Policjanci próbowali zaciągnąć go do środka siłą, a gdy to się nie udało, Chauvin przycisnął go do ziemi. Na tyle mocno, że według materiałów wideo z tej interwencji, już po sześciu minutach George przestał oddychać. Prokuratura postawiła jedyny możliwy w tej sytuacji zarzut – zabójstwo. 

Zabójstwo, którego biały policjant dokonał na czarnoskórym obywatelu. Którego biały policjant dokonał pomimo rozpaczliwych krzyków Floyda: „nie mogę oddychać”. Które w ledwie pięć dni stało się iskrą do podpalenia dziesiątek amerykańskich miast. 

To sprawa tak wielowątkowa i tak złożona, że właściwie nie da się jej zamknąć jedną koszulką czy hasłem. Choć już dziś wiemy, że niektórzy sportowcy podejmą tego typu próby. Wczoraj widzieliśmy to najdobitniej, gdy po zdobyciu bramek w Bundeslidze aż trzykrotnie piłkarze odnosili się do wydarzeń za wielką wodą. Zaczął Marcus Thuram, który po zdobyciu bramki na 2:1 w meczu Borussii Moenchengladbach z Unionem Berlin uklęknął w bardzo charakterystyczny sposób. Nawiązujący oczywiście do słynnego gestu ostatni raz nagłośnionego przez Colina Kaepernicka. Jadon Sancho i Achraf Hakimi po bramkach zdobytych dla Borussii Dortmund w starciu z Paderborn pokazali t-shirty z hasłem: „sprawiedliwość dla George’a Floyda”. Identyczne słowa zapisał sobie też na swojej opasce Weston McKennie z Schalke 04 Gelsenkirchen.

Dlaczego świat sportu tak błyskawicznie zareagował?

I tu właśnie pojawiają się złożoności. Kolejna już śmierć czarnoskórego obywatela z rąk białego policjanta to bowiem dla setek tysięcy Amerykanów wynik wciąż żywego rasizmu. Ten od środka trawi kraj uchodzący za ostoję wolności. Trudno zresztą specjalnie oponować, jeśli w tej trwającej od lat historii faktycznie w rolę umundurowanych bandytów wcielają się przede wszystkim biali, zaś ich ofiarami stają się czarnoskórzy. To szeroka kronika, której epilogi są często zapisywane nawet i parę lat po samym zdarzeniu. Tak było choćby po śmierci Michaela Browna w Ferguson. Wówczas pomiędzy strzałami z pistoletu służbowego Darrena Wilsona a uznaniem go za niewinnego minęło kilkanaście miesięcy, podczas których przez miasteczko co i rusz przetaczały się zamieszki. Ale już przy śmierci Laquana McDonalda, wyrok zapadł dość szybko – problem w tym, że policjant, który 16 razy strzelił w jego kierunku, otrzymał wyrok niespełna siedmiu lat pozbawienia wolności.

POLICYJNA BRUTALNOŚĆ

Już sam fakt, że możemy dowolnie żonglować sprawami, to makabryczny dowód na skalę problemu. Bez trudu znajdziemy w sieci wszystkie możliwe rodzaje spraw – zabójstwa, które zakończyły się wieloletnim więzieniem dla policjantów, zabójstwa, które ostatecznie uznano za działanie w obronie własnej, zabójstwa, które pozostały praktycznie bezkarne. To nie może jednak dziwić w świetle statystyk przywoływanych przez Washington Post oraz The Guardian. Obie gazety prowadziły latami statystykę osób, które zginęły z rąk policjantów. Wyniki są zatrważające – według Washington Post, tylko w latach 2015-2017 policjanci zakończyli życie blisko trzech tysięcy ludzi.

Do mediów przedostają się te najbardziej bulwersujące sprawy. Zabity 12-latek z zabawkowym pistoletem, oczywiście policjanci nie ponoszą kary, bo replika broni jest bardzo wiernie odwzorowana. Weteran z Afganistanu zmagający się z zespołem stresu pourazowego – policjant, który go zastrzelił dostał 12 lat. Ale i czarnoskóry policjant Mohamed Noor, który usłyszał wyrok 12,5 roku więzienia za śmiertelne strzały w kierunku białej Justine Damond.

Ale narracja jest jasna. Zabijają, albo „nieumyślnie powodują śmierć”, zazwyczaj w wyniku stereotypowych, rasistowskich uprzedzeń. Czarnoskóry z podrobionym banknotem? Gangster, którego trzeba zastrzelić, zanim sam wyjmie broń. Czarnoskóry to pewnie naćpany. Czarnoskóry to pewnie uzbrojony. Oczywista jest nadreprezentacja białych w formacjach policyjnych, oczywista jest nadreprezentacja czarnoskórych wśród ofiar. Po zdarzeniach z Ferguson powstał ruch społeczny Black Lives Matters, który zwracał uwagę na tę niszczycielską moc uprzedzeń rasowych, która w prostej linii doprowadziła do śmierci niejednego obywatela USA. Co istotne – działo się to jeszcze za rządów Baracka Obamy, który próbował reformować policję choćby systemem nagrywania interwencji. Monitoring miał jednocześnie powstrzymywać policyjnych zwyrodnialców przed nadużywaniem siły oraz dawać klarowne dowody w ewentualnych sprawach dotyczących brutalności, albo wręcz zabójstw ze strony stróżów prawa.

To jednak jest tylko jeden aspekt i dziś na ulicach Nowego Jorku czy Minneapolis nikt nie ma wątpliwości, że sprawa dawno przestała dotyczyć jedynie bandytyzmu białych przedstawicieli policji.

EKONOMICZNA NIERÓWNOŚĆ

By w pełni zrozumieć to, co dzieje się na amerykańskich ulicach, trzeba spojrzeć nieco szerzej. W teorii rasizmu nie ma już wcale, każdy jest równy wobec prawa, co więcej, mniejszości narodowe mają nawet pewne przywileje, które mają rekompensować im lata zamykania w slumsach. Blokowiskach, z których wyjście było wielokrotnie trudniejsze niż dorastanie ich białych znajomych z lepszych stron miasta. Anna Sikora z partii Razem przywołuje na Twitterze konkretne statystyki:

  • 1/3 czarnoskórych dzieci w USA żyje w ubóstwie
  • Śmiertelność czarnych kobiet przy porodach jest trzy razy wyższa niż białych
  • Czarne rodziny mają zaledwie 1/10 majątku białych rodzin
  • 40 mln Amerykanów jest bezrobotnych

Ta ostatnia kwestia jeszcze szczególnie paląca – George Floyd przez ostatnie lata był ochroniarzem. Sfałszowanego banknotu, który stał się przyczyną brutalnej interwencji policji, użył po tym, gdy wylądował na bruku w wyniku koronawirusowego kryzysu. Ale i bez koronawirusa było widać różnice, których nie potrafili zniwelować kolejni prezydenci. Oczywiście, można tutaj wykazywać, że czarnoskóre społeczności po prostu nie wykorzystują okazji, które stwarza im USA. Ale byłoby to tak fatalne uproszczenie, jak wszystkie, które przez lata doprowadziły do obecnej sytuacji.


Fot.Newspix

Ekonomia jest tu bezlitosna, bogaci będą się bogacić, biedni biednieć. Dlatego przejazd przez przedmieścia Los Angeles czy Nowego Jorku, spacer ulicami niesławnego Compton, dzielnicy gangów i raperów, to droga przez morze biedy. Gdzieniegdzie szarpane luksusowymi okrętami mafii, patrolującej teren w swoich Chevroletach. Wojciech Mucha z Gazety Polskiej napisał jakiś czas temu przejmujący reportaż z tego miejsca.

Do dziś ulicami trzęsą tu Crips i Bloods – dwa gangi, których przedstawicieli wyróżniają z tłumu odpowiednio niebieskie i czerwone elementy odzieży. Skaczące na skrzyżowaniach samochody low rider, strzelaniny, chusty gangsterów i tłuste bity – to „south central LA” w popkulturze. Poza tym to niezwykle rozległe, ciągnące się kilometrami przedmieścia, pełne podobnych do siebie przecznic z parterowymi domami. Zamieszkane raczej przez czarnoskórą ludność, szalenie niebezpieczne, choć na pierwszy rzut oka niezmiernie nudne. To jednak złudzenie. Dla przykładu – w mniejszym dwukrotnie od Ursynowa Compton (miasto w zespole miejskim LA) ryzyko stania się ofiarą przemocy wynosi 1 do 99. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zginęło tu 31 osób. Ostatnia, 18-letni Alexiz Orona, przed dwoma tygodniami została zastrzelona na skrzyżowaniu.

Arena zamieszek sprzed 25 lat dziś prezentuje się przygnębiająco. Co rzuca się w oczy na pierwszy rzut, to mnóstwo bezdomnych i narkomanów. Widać doskonale, że nie ma pomysłu, jak rozwiązać ten problem. Do dziś straszą opustoszałe budynki, jak obrabowany ćwierć wieku temu bank. 

LATA ZANIEDBAŃ

To właśnie w Compton miały bowiem miejsce najbardziej pamiętne protesty przeciw brutalności policji. W 1991 roku bandyci w mundurach katowali Rodneya Kinga, a nagranie tej „interwencji” wyciekło do mediów. Wściekłość Compton wywołał jednak dopiero dalszy ciąg – początkowe uniewinnienie całej czwórki policjantów. Wybuchły potężne zamieszki, w których zginęło ponad 60 osób, masowo rabowane były sklepy i centra handlowe, demolowane były kolejne radiowozy, a straty wyceniono na… miliard dolarów. Zamieszki, jakkolwiek piorunująco i jednocześnie upiornie to zabrzmi, przyniosły efekt. Dwóch policjantów usłyszało wyroki. Już wówczas jednak oceniano, że to nie tylko spontaniczny bunt przeciw zachowaniu policji, ale po prostu powstanie ludzi bez perspektyw i nadziei na lepsze jutro przeciw tym, którzy zasiedlają oddalone o kilkanaście kilometrów wille i wieżowce.

Smutna recenzja polityki USA w latach 1992-2020? Dziś znów wśród przyczyn zamieszek jednym tchem obok śmierci Floyda wymienia się biedę, rasizm oraz skrajne nierówności społeczne, widoczne jeszcze mocniej w czasie pandemii.

Wspomniany reportaż Muchy miał wyjątkową smutną puentę.

Wydarzenia sprzed 25 lat miały oprócz bezpośredniego powodu – sprawy Rodneya Kinga – także pośrednie przyczyny. Bieda, przestępczość i beznadzieja czarnoskórych mieszkańców, brutalność policji. – Uważam, że to była porażka instytucji – powiedział w ubiegłym tygodniu dzisiejszy szef LAPD Charlie Beck. Policja przekonuje, że wyciągnęła wnioski z tamtych wydarzeń. Oby nie przyszło się o tym przekonać, bo ich przyczyny chyba są tu nadal.

Tak polski dziennikarz oceniał sytuację ledwie dwa lata temu, dostrzegając od razu, że to beczka prochu.

CHAOS

Dzisiaj beczka prochu może jeszcze nie eksplodowała. Ale wylądowała w samym środku szalejącego pożaru, podsycanego oczywiście cynicznie przez polityków z obu stron. Co do zasady wszyscy są zgodni – śmierć George’a Floyda to hańba dla amerykańskiej policji. Dowód na to, jak bezradny bywa czarnoskóry obywatel w swoim państwie. A także, jak głęboki i chroniczny jest problem z profesjonalizmem tamtejszej policji. Ale przecież od śmierci Floyda dzieli nas pięć dni, podczas których sieć zalały filmy.

Na jednym z nich grupa czarnoskórych wyrostków katuje białego właściciela sklepu, który próbował bronić swojego dobytku przed splądrowaniem. Drugie – policjanci wjeżdżają w tłum protestujących. Na trzecim uśmiechnięta hałastra wbiega do sklepów Nike i Louis Vuitton, wynosząc z nich garściami ciuchy i sprzęt, jakby ogłoszono jakiś wyjątkowy Black Friday. Czwarte – grupa policjantów znęca się nad jednym z przechodniów. Na piątym grupa protestujących kłóci się i szarpie o skradzione łupy.

Można tak wymieniać dalej, czym przerzucają się politycy. „Patrz, co wyczynia twoja policja” – krzyczą ci, którzy obserwują kolejne brutalne interwencje. „Patrz, co wyczyniają twoi protestujący” – odpowiadają ci, którzy retweetują filmy z rabowania kolejnych sklepów. Istota problemu nie tyle umyka, co jest wręcz zacierana w kolejnej politycznej bitwie. Twitter oznacza nawet wpisy Donalda Trumpa jako gloryfikujące przemoc, co w pełni oddaje, jak napięta stała się sytuacja w USA. Ten z kolei zapowiedział, że uzna Antifę za organizacje terrorystyczną.

Jeśli ktoś narzeka na to, jak głęboko podzielona Polska – Stany Zjednoczone to wszystkie nasze problemy pomnożone przez kilkaset.

SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA GEORGE’A FLOYDA

Dlatego zresztą taki wydźwięk mają nawet najdrobniejsze gesty. W kontekście Marcusa Thurama przywołaliśmy klęczący protest Colina Kaepernicka. Ten czarnoskóry futbolista zdecydował się na klęczenie podczas amerykańskiego hymnu, w geście protestu wobec rasizmu oraz policyjnej bezkarności. Wówczas jego w gruncie rzeczy dość pokojowy „występek” wywołał ogólnonarodową debatę, która zaowocowała m.in. groźbą ze strony prezydenta Trumpa. Albo władze NFL zrobią coś z rozpolitykowaniem futbolistów, albo skończą się liczne ulgi podatkowe dla tej branży sportu. Wystarczyło klęczenie podczas hymnu. Co stanie się teraz, gdy w ogniu stoi Waszyngton? To żadna hiperbola, ale słowa dziennikarki połączone z tym zdjęciem na jej koncie twitterowym.

Fot. Samantha Jo-Roth

Chyba nikt nie ma pomysłu, jak wyjść z tej sytuacji. W końcu protesty przeciw policyjnej brutalności, ale i przeciw nierównościom. Te, po kilkudziesięciu latach od zniesienia wszelkiej segregacji rasowej, wciąż są bardzo mocne. Miały miejsce nawet za rządów czarnoskórego Baracka Obamy. W teorii takie dni jak śmierć George’a Floyda powinny przynieść refleksję. W końcu sam Trump nazwał film z interwencji policyjnej szokującym, a wspomniany we wstępie Derek Chauvin zapewne nie uniknie kary, o co zresztą nikt w USA nie apeluje. Ale zamiast szukać wspólnej przestrzeni, by razem walczyć przeciw patologiom amerykańskiego systemu, obie strony dążą do zwarcia. Z każdym obrabowanym sklepem protestującym będzie ciężej udowodnić, że chodzi wyłącznie o pamięć George’a Floyda. Z każdym skatowanym obywatelem, policjantom będzie trudniej o odzyskanie zaufania i udowodnienie, że tacy ludzie jak Chauvin to tylko przykry margines.

Europejscy piłkarze – na razie czterej z Bundesligi, ale zapewne wkrótce dołączą do nich kolejni – w teorii wykonali najprostsze gesty. Justice for George Floyd, sprawiedliwość dla zamordowanego Amerykanina. Osoby po obu stronach na pierwszej linii frontu, uczestniczące w zamieszkach od Los Angeles po Nowy Jork, mogą pewnie żądać: ale odetnijcie się od bydlaków rabujących sklepy, ale wspomnijcie o nierównościach. Natomiast patrząc z dystansu na płonącą Amerykę – to właśnie na tym haśle powinniśmy się chyba dziś skupić.

By już żaden obezwładniony i skuty kajdankami człowiek nie zginął z rąk ludzi powołanych, bo chronić prawo.

Fot.Newspix

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Tak powinny wyglądać przemeblowania w gabinetach

Powodów marności polskiego futbolu klubowego jest bez liku. Wyliczanki, wyszczególnienia, wskazywanie palcami winnych mija się z celem. Zbyt to złożone i zbyt skomplikowane. Na pewno jednak wysoko na liście najpoważniejszych błędów popełnianych przez ekstraklasowe, pierwszoligowe i drugoligowe organizacje był i często dalej jest brak zrozumienia i poszanowania dla roli dyrektora sportowego. Bez nich trudno o klarowną […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

WESZŁOPOLSCY OD 12:00 – PACZUL, ROKI, SMYK, JANCZYK I SŁAWIŃSKI

Zapraszamy na podsumowanie 2. kolejki Ekstraklasy, a także otwarcia pierwszej ligi. Weszłopolscy w składzie Paczul, Roki, Smyk, Janczyk, Sławiński.
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

To już odpowiednia pora na transfer Szysza?

Patryk Szysz tak jak był w gazie wiosną 20/21, tak pozostaje w nim jesienią 21/22. W ostatnim meczu strzelił dwie bramki, czyli licząc tylko ten rok, ma ich dziewięć w lidze. Nigdy na ekstraklasowym poziomie nie był w takiej formie. To co, czas na wyjazd? Patrząc z jego perspektywy – jak najbardziej. Zagłębie nie wygląda […]
03.08.2021
Felietony i blogi
28.07.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Ostatnie dni spędziłem na urlopie nad przeuroczym polskim morzem i w pełni korzystałem z przywileju, którego w sezonie nie ma żaden z nas, obecnych na tej stronie, czy to w roli piszących, czy komentujących. Otóż śledziłem piłkę z doskoku. Bez rozpoczynania dnia od lektury Weszło. Bez gorączkowego sprawdzania, czy Zagłębie Sosnowiec w sparingach wygląda na […]
28.07.2021
Felietony i blogi
21.07.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Auty z nogi, stopowanie zegara, krótsze połówki, 5-minutowy wylot z boiska zamiast żółtej kartki. Lista tych zmian, które miałyby sprawić, że futbol znów staje się atrakcyjny dla młodych wprawia w delikatne zakłopotanie. Obejrzałem z ciekawości spory fragment meczu RB Lipsk U-19 z Jong AZ w ramach Future of Football Cup. Jak się okazuje – mecz […]
21.07.2021
Weszło
20.07.2021

Coraz trudniej o łodzianina! | Skład Olkiego w Ustaw Ligę

Nie jest łatwo trzymać się własnych reguł, zwłaszcza, gdy wokół czyhają różnej maści zagrożenia, ułatwienia i pokusy. Od zawsze w menedżerach polskiej ligi mam jednak jedną żelazną zasadę – przynajmniej jeden łodzianin, ełkaesiak. No i jak tu takiego wyszperać w obecnym sezonie Ekstraklasy? Linia pomocy ułożyła się sama – po tym, gdy musiałem umieścić w […]
20.07.2021
Felietony i blogi
14.07.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Pismo powoli odchodzi w zapomnienie – słychać nieprzerwanie od kilkunastu, a może i kilkudziesięciu lat. I faktycznie, to widać wokół nas – lepiej sprzedają się youtube’owe programy niż najwybitniejsze reportaże malowane słowem, lepiej monetyzują się instagramowe zdjęcia niż pogłębione pisemne opracowania, wreszcie prędzej znajdziemy siebie nawzajem w kinie niż pośród przykurzonych regałów w bibliotece. Ale […]
14.07.2021
Felietony i blogi
12.07.2021

Turniej, który dostaliśmy, bo na niego zasługiwaliśmy (29)

Za tę niepewność, czy jutro w ogóle nastanie. Czy jeszcze będą mecze, jeśli tak, to jakie, czy z kibicami. Ilu z nas do tego czasu zbankrutuje? Ile z naszych klubów ogłosi upadłość, jak wiele biznesów wokół futbolu będzie musiało splajtować? Czy dogramy w ogóle sezon 2019/20? Czy może trzeba będzie to wszystko zamknąć na cztery […]
12.07.2021
Felietony i blogi
11.07.2021

Jeszcze się z tego będziemy śmiali, oczywiście nie wszyscy (28)

Jeżeli chodzi o pandemiczny czarny humor, podobał mi się mem z samych początków, pewnie okolice marca czy kwietnia 2020 roku. Popularny format, twarz Arthura Schopenhauera, tradycyjnie zniechęcona i podpis: za rok będziemy się z tego wirusa śmiać. Oczywiście nie wszyscy. Wtedy jeszcze chyba nie do końca wiedzieliśmy, jak długo będzie trwało całe szaleństwo, jak wielkie […]
11.07.2021
Liczba komentarzy: 55
Subscribe
Powiadom o
guest
55 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Slender
Slender
1 rok temu

Zawsze i wszędzie…

blazej przybylowicz
blazej przybylowicz
1 rok temu

spodziewałem się krótkiej notki z akcentem na wrażliwość piłkarzy, a tu proszę – duży, dobry, ważny tekst. brawo.

Hill
Hill (@hill)
1 rok temu

Dobry, rozsądny tekst. Olkiewicz jak chce, to potrafi.

Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum
Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum
1 rok temu

Owszem, mnóstwo policjantów w USA to psychole i bandyci ale powiedzmy sobie szczerze, jaki normalny człowiek chciałby tam zostać policjantem? Jaki normalny człowiek chciałby za psie pieniądze ryzykować życie każdego dnia w walce z patologią uzbrojoną często lepiej niż sam policjant? Na walkę z gangsterami potrzebni są inni gangsterzy. W Polsce szansa na to, że policjant zginie na służbie jest mniejsza niż to że ty zginiesz w wypadku samochodowym. W USA w każdej rutynowej interwencji możesz dostać kulę w łeb, w każdej minucie służby. Dlatego do pracy w policji idą ludzie lekko szurnięci i dlatego są tak podminowani, ze strachu.

Blizbor
Blizbor (@blizbor)
1 rok temu

W USA lepiej uzbrojona od policji jest tylko armia. Policja tam to jest organizacja paramilitarna prawie.

Ty wiesz, że tam możesz zostać policjantem w 5 tygodni? Tam naprawdę idzie rasistowska patola + ludzie, którzy po prostu chcą dobrego planu emerytalnego i zdrowotnego.

T111
T111
1 rok temu
Reply to  Blizbor

A gdzie do policji nie idzie patologa? Przecież u nas, to głównie szkolne popychadła zakładają mundur.

Alan
Alan
1 rok temu
Reply to  Blizbor

Czarnoskórzy i latynoscy policjanci to też kwalifikują się do tej rasistowskiej patoli? Czy tylko ci biali?

zebmccain
zebmccain
1 rok temu
Reply to  Blizbor

„Ty wiesz, że tam możesz zostać policjantem w 5 tygodni?” – źródłem tych rewelacji jest użytkownik zdzisek65 z onet.pl?

Brrrr
Brrrr
1 rok temu

Fajny artykuł, jeden minus za cytowanie artykułu ze szmatławca jakim jest GP.

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Brrrr

szmatławiec to cię zrobił

Anatolij Diatłow
Anatolij Diatłow
1 rok temu

Wiadomo, źli biali, straszni biali, biedny dindu muffin, który w życiu nie podjął się uczciwej pracy, więc jak ginie jeden z nich to mają prawo rozpierdolić cały kraj, bo tak.

justyna
justyna
1 rok temu

Kolejny idiota który nie zrozumiał co jest napisane.

JaToTylkoJa
JaToTylkoJa
1 rok temu
Reply to  justyna

zrozumiał,zrozumiał to ty nie zrozumiałaś Antifo

magia
magia
1 rok temu

kiedy cos strasznego stanie sie po drugiej stronie oceanu, to prosze jaka walecznosc u Polakow. Ale kiedy zakladaja nam tutaj kagance i rzadzi lunatyk otoczony politycznymi choragiewkami, to sie jeszcze cieszycie. Brawo

Vaeryn
Vaeryn
1 rok temu
Reply to  magia

Ale Tusk przecież nie rządzi już od paru lat.

Jurgen Onutz
Jurgen Onutz
1 rok temu
Reply to  magia

Lunatyk?

Franz
Franz
1 rok temu
Reply to  magia

Lunatyk to cię spłodził, spierdolino.

Afrozyd
Afrozyd
1 rok temu

Czemu black lives matters a nie lives matters? a jakbym napisal white lives matters wtedy juz bym byl rasista, czemu wszystko dziala w jedna strone? czemu stawial opor policji? Czemu placil podrobionymi dolarami? Koles byl kryminalista i bez gadania mi tu ze stracil prace bo coronavirus bo biali pracy nie traca przes virusa? Sam od 3 miesiecy nie pracuje ale krasc nie ide, policjant zlamal przepisy odpowie za to ale zamieszki? Bo byl czarny nie on byl czarnym zlodziejem i trzeba spojrzec prawdzie w oczy a dla chcacych zglebic problem polecam netflixa dokument o zamieszkach w 91 po pobiciu kinga jest mocny i zareczam ze inaczej spojrzycie na sprawe w ogole sam king odniosl sie ze zamieszki to blad i chcial zeby ludzie sie uspokoili

Vinni
Vinni (@vinni)
1 rok temu
Reply to  Afrozyd

No właśnie sęk w tym, że policjanci często nie odpowiadają za swoje czyny. Gość miał już dość pokaźną kartotekę przewinień i co? Jajco, pracuje w służbie do dzisiaj.

afrozyd
afrozyd
1 rok temu
Reply to  Vinni

nie mial kartoteki tylko to byla liczba skarg 17 w ciagu 20 lat znaczy sie jedna na rok co nie znaczy ze skargi byly uwzgledniane zawsze na bialego skargi beda skladali czarni bo wszedzie widza rasizm tutaj tez gdzie nikt nie pyta czemu placil podrobionymi pieniedzmi, fakt policjant przegial zaplaci za to surowo ale juz zaglebiajac sie inteligentny czlowiek zrozumie ze to nie rasizm a statystyka czemu czarni bedac zdecydowana mniejszoscia ponizej 20% populacji popełniaja wiecej jak 50% wszystkich przestepstw czemu wiezienia sa nimi zapelnione ?teraz w 2020 roku odsetek czarnych uzyskujacych wyksztalcenie jest nizszy niz w latach 60 i 70 gdzie szalal rasizm i czarni mieli trudniej, bez wyksztalcenia nie masz dobrej pracy, nie masz dobrej pracy albo wcale wkraczasz na droge przestepstwa i ladujec na chodniku skuty kajdankami i do tego stawiasz opor i nie chcesz wsiasc do radiowozu – jeszcze raz nie bronie policjanta zaplaci za to wedlug mnie slusznie ale sprawa nie jest rzetelnie przedstawiana bo kazdy z czarnych ktory zginie dziwnym trafem popelnil przestepstwo a czemu nikt nie protestuje jak w arabii saudyjskiej jak sie zlapie zlodzieja kara jest obciecie reki? czemu nie palimy koranu i nie bojkotujemy kupowanego od nich paliwa ??? troche rozwagi ludzie

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
1 rok temu
Reply to  Afrozyd

A no temu że hipokryzja światopoglądowa powoduje że takie zjawisko jak rasizm jest rozpatrywane zawsze tylko w jedną wiadomą stronę.

zebmccain
zebmccain
1 rok temu
Reply to  Afrozyd

Akurat oglądanie jakichkolwiek dokumentów Netflixa (poza rewelacyjnymi filmami Davida Attenborough) ma taki sam sens jak słuchanie byłych członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej prerorujących o wolności i poszanowaniu prawa.

Reszta posta jak najbardziej si.

floro flores
floro flores (@floro-flores)
1 rok temu

w polsce, w anglii, w hiszpanii, we francji

PiotrekB
PiotrekB (@piotrekb)
1 rok temu

No własnie jak w Polsce sie zdarzyło że policjant kogoś zabił – była „modlitwa” i kwiaty – a nie pól kraju stanęło w ogniu. To jedyny mój problem z tym. Policjant do sądu i koniec. Ale za każdym razem są zamieszki, rabunki itp – a potem oni się dziwią ze są postrzegani jak banda zwierząt.

Do tego dodam że jeśli jakkolwiek niszczysz jakąkolwiek własność (oprócz swojej) to jakiekolwiek Twoje racje przestają mieć racje bytu. Szczególnie jeśli mowa o pokoju, równym traktowaniu itp

Swoja droga Kaepernick bierze kasę od Nike czy brał (tego nie wiem) i już mu nie przeszkadzało ze dzieci w Indiach są wyzyskiwane… wiec sorry ale hipokryzja

Edit to miała być odpowiedz Tomka Jankowskiego ale cóż

afrozyd
afrozyd
1 rok temu
Reply to  PiotrekB

z tym kaeprnickiem to jakas grubsza akcja w ogole bo koles przed akcja byl nikomu nie znany nie mogl znalezc sobie klubu nie chcieli mu kontraktu przedluzyc ogolnie byl slaby ale akcja z kleczeniem itp spowodowala taki odzew przeciwnikow trumpa ze nagle dostal kontrakt z nike nagle pisza o nim gazety itp, nie dlatego ze jest dobrym sportowcem tylko ze sportowiec postanowil zamanifestowac swoje poglady polityczne…znowu trzeba sie zastanowic komu zalezalo na tym zeby to naglosnic i wbic szpile trumpowi

Vinni
Vinni (@vinni)
1 rok temu

Nikt normalny nie popiera ulicznej walki, która się dzieje. To od razu trzeba sobie zaznaczyć.
Cała walka idzie o to, aby w końcu ludzie byli traktowani równo. Mamy 2020 rok, a jest masa badań i dowodów, że osoby nie będące osobami rasy białej są dużo gorzej traktowani od przedstawicieli tej rasy. Dziś z tego klasycznego rasizmu przeszliśmy w „rasizm ekonomiczny”. Afroamerykanie zarabiają mniej, dzieci są posyłane do gorszych szkół, nie mają szans rozwinąć skrzydeł, bo kiedy tak pięknie „łączono naród” kompletnie zapomniano o bieżących potrzebach. Stąd getta, stąd problemy z wyjściem na prostą.
Tak naprawdę to sytuacja rasowa w USA jest materiałem na dziesiątki rozpraw doktorskich, cała sytuacja jest tak wielowymiarowa, że naprawdę spłaszczanie tego do dyskusji – „Zabili – kradną” jest cholernie krzywdzące.

Erbeleg
Erbeleg (@erbeleg)
1 rok temu
Reply to  Vinni

„Afroamerykanie zarabiają mniej” to niech się biorą za robotę a nie obwiniają za wszystko innych (białych). Oni by chcieli żeby „państwo” za nich wszystko zrobiło a tu trzeba samemu zakasać rękawy.

Tytus
Tytus
1 rok temu

Największa nadreprezentacja to jest w ilości przestępstw dokonywanych przez czarnych w USA i na świecie w stosunku do ich liczebności. Kolejna sprawa – czy tylko ich życie jest ważne? Bo jeśli policjant zabije białego to protestów nie ma wcale a sprawa nie jest już tak medialna dla dziennikarzy.

Gerwazy
Gerwazy
1 rok temu
Reply to  Tytus

Jest też nadreprezentacja przestępstw wśród najbiedniejszych I najsłabiej wykształconych warstw społecznych względem bogatszych i jakoś dziwnie pokrywa się to z nadreprezentacją czarnoskórych wśród najbiedniejszych, warto dostrzec te korelację.

Vaeryn
Vaeryn
1 rok temu
Reply to  Gerwazy

To nie jest nic nowego, żadne odkrycie, że przestępczość jest skorelowana z biedą, ale ludzie jeśli mają możliwości to nie popełniają przestępstw tylko z tej biedy się wydobywają. W Stanach są możliwości i coś nie tak jest właśnie z tymi, którzy nich nie korzystają tylko wolą rabować.

afrozyd
afrozyd
1 rok temu
Reply to  Vaeryn

nie jest to kwestia biedy zawsze ale moralnosci jaka ludzie posiadaja bo biali nie sa biedni ? sa i to podejrzewam ze jest ich wiecej biednych w stanach niz czarnych bo bialych jest zawyczajnie wiecej, bialy nie moze grac karta rasowa bo jest bialy nie powie ze nie ma pracy bo jest bialy inna sprawa to tez cywilizacja i spoleczenstwo z jakiej sie wywodza, brak jest wzorcow, zastanowmy sie jaka cywilizacje stworzyli czarni przez setki lat ? zadnej bo egipcjanie przyszli do afryki z azji, czarni nie wyszli po za strukture plemienna nigdy dlatego bialej cywilizacji tak latwo bylo podbic afryke. sa w stanach akcje afirmacyjne ktore sa mega rasistowskie wzgledem bialych gdzie czarna rasa ma ilesc miejsc przydzielonych na studiach i bialy na to miejsce nie moze sie dostac i to trwa od 40 lat i wciaz procentowo sie to nie dodaje w ogole bo jest mniejszy procent ludzi koncza edukacje wsrod czarnych niz to bylo w latach 70 naprzyklad i tak sie kolo zamyka niestety

pat
pat
1 rok temu

To ja się zapytam autora, skoro zechciał poczynić słaby gniocik. Dlaczego biali nie wychodzą na ulicę? W większości przypadków zabójstw bezbronnych osób, przez policję, ofiarami byli biali. Za znaczną większość ataków rasowych odpowiadają murzyni. Tak to oni głównie atakują białych. Jakoś nie widzę tego w tekście. Jeśli człowieku piszesz na jakiś temat, to musisz objąć całe spektrum, a nie skupiać się na jednej stronie. Co zresztą to też źle zrobiłeś, bo nie ująłeś murzyńskiej subkultury, która przyciąga bardziej, aniżeli normalna praca. A ta straszna Ameryka łamie własne prawo, aby przyjmować znacznie więcej murzynów na studia. I to nie ma nic wspólnego z wiedzą, tylko kolorem skóry.
W związku z powyższym, na przyszłość, więcej merytoryki i wszechstronności.

Kysewałd
Kysewałd
1 rok temu

Kibolkiewiczu, dobry ten tekst. Naprawdę.

Sakaszwili
Sakaszwili
1 rok temu

To naprawdę przerażające jak wielkie ilości ludzi bronią tych szabrowników. Są filmiki jak biali klęczą przed czarnymi, dobrowolnie. A statystki mówią same za siebie.

inbound872166963665531068.jpg
Janek
Janek
1 rok temu

Podobno stadiony mają być wolne od polityki, więc albo albo… bez wyjątku

myszka
myszka
1 rok temu
osttra41
osttra41
1 rok temu
sajgonski
sajgonski (@sajgonski)
1 rok temu

Takiej cenzury, jak na tym portalu jeszcze w internetach nie doświadczyłem…

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
1 rok temu
Reply to  sajgonski

Od jakiegoś czasu to jest nieznośne. W komentarzach wiszą bluzgi na innych użytkowników, łacina podwórkowa wszelkiej maści, linki do jakichś ssaków leśnych albo innych reklam, a merytoryczne opinie i osądy poparte pełna argumentacją ale niezgodne z jedynym słusznym światopoglądem są usuwane z automatu.

sajgonski
sajgonski (@sajgonski)
1 rok temu

Zgadza się. Opisałem moje doświadczenia względem osób rasy czarnej w Niderlandach, jak to są leniwi, roszczeniowi i nie da się z nimi normalnie współżyć. Jak lubiłem przeglądać ten portal, to za propagowanie jedynych, słusznych poglądów, chyba przestanę…

marky
marky
1 rok temu

Cały ten ruch Black Lives Matter to w istocie ruch rasistowski, przy czym mamy tu doczynienia z zjawiskiem odwróconego rasizmu, czyli białych wobec czarnych. Gdy biały zabije czarnego, to od razu w USA mamy takie zajścia jak teraz i święte oburzenie połączone nawet z agresją w kierunku białych.

Czarnoskóry policjant Mohamed Noor w 2017 roku zabił białą Justine Damond, która sama wezwała policję, bo słyszała krzyki kobiety, która jak sądziła była gwałcona. Noor i jego partner przyjechali na miejsce i nic nie zauważyli, nagle usłyszeli hałas obok radiowozu, w którym siedzieli, jakby uderzenie i zobaczyli podchodzącą od strony kierowcy Damond, bosą i nieuzbrojoną, a Noor strzelił do niej bez powodu, gdyż się przestraszył i sądził, że to zasadzka. Tyle, że na radiowozie w trakcie dochodzenia nie znaleziono odcisków Damond ani innych śladów świadczących o uderzeniu. I nie było żadnych zamieszek z tego powodu.
Wtedy nikt nie krzyczał o rasiźmie.

Waffen77
Waffen77
1 rok temu

Usuwaj usuwaj szmaciarzu… Wszystkiego nie usuniesz

Alan
Alan
1 rok temu

Widzę, że usuwanie komentarzy, nawet tych wyważonych nikogo nie obrażających ale nie zgodnych z opinią autora idzie pełną parą. Wstyd panowie wstyd. Zablokuj Kubusiu możliwość komentowania skoro tak cię uwierają opinie innych ludzi,

Stanisław Levy
Stanisław Levy
1 rok temu

Olkiewiczz raz na wyjeździe został spałowany. Dlatego broni tego zbydlęcenia na ulicy.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Panie Olkiewicz, a gdzie prosta statystyka: rasa/przestepczosc? Przestan pierdolic o biednych murzynach. Dlaczego mam prawo tak mowic? Bo mieszkam w NYC 20 lat. and FYI: CHWDP.
Cracovia!

Antek
Antek
1 rok temu

„Zabójstwo, którego biały policjant dokonał na czarnoskórym obywatelu bez kroniki kryminalnej.”

Przecież Floyd miał na koncie napad z bronią w ręku na ciężarnej kobiecie.
Wypadałoby sprawdzać takie rzeczy.

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
1 rok temu

„którego biały policjant dokonał na czarnoskórym obywatelu na czarnoskórym obywatelu bez kroniki kryminalnej. ”
XD. Typ był notowany kilkanaście razy i miał na koncie rozbój na ciężarnej. Choć może niepotrzebnie się czepiam, może jak na czarnego faktycznie był czysty jak łza.

zebmccain
zebmccain
1 rok temu

To zdanie jest wierutną bzdurą: „Zabójstwo, którego biały policjant dokonał na czarnoskórym obywatelu bez kroniki kryminalnej.”. Rozumiem, że pobyt w więzieniu i przystawianie do brzucha bronii CIĘŻARNEJ kobiecie, żeby uzyskać pieniądze na narkotyki to zwyczajowe rozrywki w kraju Hamburgeiros. Wstyd Kuba, wstyd.

Suche Info
03.08.2021

Kibice Legii zaatakowani w Zagrzebiu?

Niepokojące nagrania napływają z Chorwacji. Legia Warszawa jutro zmierzy się z Dinamem Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów. Dla wielu kibiców mecz jednak już się zaczął, ale z pewnością nie o taką rozrywkę chodziło.  Na nagraniach umieszczonych w social mediach widać pochód pseudokibiców Dinama – grupy Bad Blue Boys. Mężczyźni są uzbrojeni w prowizoryczne […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Premier League nie będzie uznawało minimalnych spalonych

Premier League kolejny raz wychodzi przed szereg. Tym razem Anglicy mają zamiar promować grę ofensywną – od sezonu 2021/22, sędziowie mają nie uznawać minimalnych spalonych.  Tym samym podjęto decyzję o zmianach w funkcjonowaniu VAR-u w najważniejszej lidze Wielkiej Brytanii. System będzie rysował dwie linie – grubszą dla zawodników atakujących oraz cieńszą dla obrońców. W ten […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Gwiazda Liverpoolu przedłużyła kontrakt z klubem

Jak podaje Liverpool, Fabinho przedłużył kontrakt z ekipą z Anfield. Brazylijczyk podpisał nową umowę, która utrzyma go w klubie do 2026 roku.  Defensywny pomocnik trafił na Anfield trzy lata temu i z miejsca stał się jednym z kluczowych zawodników dla projektu Jurgena Kloppa. Jego kontuzje oznaczały obniżkę jakości gry The Reds, zaś powroty były niezwykle […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Dwóch Polaków w kadrze Napoli na mecz z Wisłą Kraków

Już jutro Wisła Kraków zagra z Napoli w meczu, który ma uczcić 115-letnią rocznicę powstania klubu ze stolicy Małopolski. W składzie ekipy z Włoch nie zabrakło kilku gwiazd, w tym dwóch Polaków.  Pierwszy – rzecz oczywista – to Piotr Zieliński. Jednakże poza pomocnikiem, nad Wisłę przyleci także Hubert Idasiak, który w tym sezonie ma pełnić […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego

Trzech zawodników zostało nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Jednym z wyróżnionych – kolejny już raz – został Kacper Kozłowski.  Przedstawiciel Pogoni Szczecin strzelił w minionym miesiącu jednego gola. Zaliczył doskonałe wejście podczas starcia z Górnikiem Zabrze, zaliczając imponujące trafienie. 17-year-old Kacper Kozłowski doing this within a minute of coming on for Pogoń […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joe Hart wzmocnił Celtic

Celtic informuje o pozyskaniu dwóch piłkarzy. Od dziś barwy szkockiego klubu będą reprezentowali Joe Hart oraz James McCarthy.  Obaj piłkarze podpisali długoterminowe kontrakty. Bramkarz – który ostatnio reprezentował Tottenham – zobowiązał się grać dla Celticu przez trzy kolejne lata. Pomocnik zaś zawarł czteroletnią umowę, po tym jak zakończył swoją przygodę w Crystal Palace. Joe Hart […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joshua Zirkzee wypożyczony do ligi belgijskiej

Jak podaje Bayern Monachium, Joshua Zirkzee przeniósł się na wypożyczenie do ligi belgijskiej. Napastnik monachijczyków zasilił tamtejszy Anderlecht. To drugie wypożyczenie z rzędu, na które udał się młody Holender. W rundzie wiosennej sezonu 2020/21, reprezentował on barwy włoskiej Parmy. Niestety, w związku z kontuzją kolana, 20-latek zagrał tam tylko cztery spotkania. Teraz, rzecz jasna, Zirkzee […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Michniewicz: – Żaden polski klub nie ma prawa przymierzać się do jedenastki Dinama

Już jutro Legia Warszawa zmierzy się z Dinamo Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA. Głos przed spotkaniem zabrał Czesław Michniewicz.  – Dinamo to świetny zespół i myślę, że żaden polski klub nawet nie ma prawa się przymierzać do piłkarzy pierwszego składu, pod kątem transferów. To są transfery nierealne. Ci zawodnicy odchodzą stąd najczęściej […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Piłkarze Premier League będą klękać przed meczami

Jak podaje Premier League, piłkarze w dalszym ciągu będą klękać przed rozpoczęciem ligowych spotkań. Wszystko w ramach akcji #NoRoomForRacism.  Ponadto, zawodnicy wszystkich klubów będą nosili stosowne naszywki na meczowych koszulkach. Do akcji przyłączą się także sędziowie, którzy również wykonają wspomniany gest tuż przed pierwszym gwizdkiem. Jak podkreśla liga, taka decyzja została podjęta przez wszystkich zawodników. […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Milan Dimun odszedł z Cracovii

Milan Dimun nie jest już piłkarzem Cracovii. Defensywny pomocnik przeniósł się na rodzimą Słowacje, gdzie będzie bronił barw obecnie dziewiątej ekipy tamtejszej ekstraklasy.  24-latek zasilił bowiem Dunajską Stredę, która brała też udział w eliminacjach do Ligi Konferencji. Słowacy przegrali jednak z Partizanem Belgrad – 0:1 i 0:2. Tym samym Milan Dium zakończył swoją spektakularną przygodę […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Jan-Krzysztof Duda pokonał samego Magnusa Carlsena

Na osłodę po porażce siatkarzy – Jan-Krzysztof Duda dokonał rzeczy niezwykłej w świecie szachowym. Polak ograł Magnusa Carlsena.  Dwa poprzednie pojedynki zakończyły się remisami. W związku z tym trzeba było rozegrać rozstrzygającą partię, która zadecydowała o awansie do finału Pucharu Świata w Soczi. Ta okazała się zwycięska dla Dudy, który już jutro zasiądzie do szachowej […]
03.08.2021
Kierunek Tokio
03.08.2021

Znowu odpadamy w ćwierćfinale… Polska-Francja 2:3

Przecież było tak dobrze. Prowadziliśmy nie tylko na tablicy wyników – my po prostu dyktowaliśmy warunki gry. Awans był o krok, a w półfinale Argentyna, która męczyła się z Włochami. Tymi samymi, z którymi my gładko wygraliśmy. I znowu w ryj. Ponownie w cholernym ćwierćfinale. Zamiast Polaków grających o medale, dziś zobaczyliśmy łzy Bartosza Kurka […]
03.08.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Trener Dinama Zagrzeb: – Przed nami wymagający mecz

Na przedmeczowej konferencji prasowej szkoleniowiec Dinama Zagrzeb, Damir Krznar, podkreślił, jak ważny sprawdzianem będzie jutrzejsze starcie z Legią Warszawa. Stwierdził, że jego zespół czeka trudne spotkanie.  – Przed nami wymagający mecz, być może najważniejszy w tej części kwalifikacji. Mecz, który jeśli wszystko pójdzie dobrze, zaprowadzi nas do play-offów i tym samym zostanie zrealizowany nasz podstawowy […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich

W piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich w Tokio dojdzie do meczu Brazylia – Hiszpania. Obaj faworyci mieli spore problemy w półfinałach. Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich Canarinhos przez 90 minut czasu zasadniczego i 30 minut dogrywki nie potrafili znaleźć sposobu na defensywę reprezentacji Meksyku. Doszło do serii rzutów karnych i w nich już […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Krychowiak zdradza kulisy transferu podczas dyskusji z fanami na Facebooku

Grzegorz Krychowiak jest już oficjalnie piłkarzem FK Krasnodar, do którego przyszedł z Lokomotiwu Moskwa. W mediach społecznościowych zamieścił pożegnalny post dla kibiców stołecznego klubu, a potem bardzo aktywnie udzielał się w komentarzach. W komunikacie reprezentant Polski przyznał wprost, że gdyby to od niego nie zależało, nie zmieniałby teraz otoczenia. „Decyzja o transferze została podjęta za […]
03.08.2021