post

Opublikowane 01.06.2020 11:17 przez

Jakub Olkiewicz

25 maja 2020 roku 44-letni policjant Derek Chauvin przez blisko dziewięć minut trzymał kolano na szyi skutego kajdankami 46-letniego George’a Floyda. Floyd miał posługiwać się 20-dolarowym fałszywym banknotem, a następnie odmawiać wejścia do radiowozu. Policjanci próbowali zaciągnąć go do środka siłą, a gdy to się nie udało, Chauvin przycisnął go do ziemi. Na tyle mocno, że według materiałów wideo z tej interwencji, już po sześciu minutach George przestał oddychać. Prokuratura postawiła jedyny możliwy w tej sytuacji zarzut – zabójstwo. 

Zabójstwo, którego biały policjant dokonał na czarnoskórym obywatelu. Którego biały policjant dokonał pomimo rozpaczliwych krzyków Floyda: „nie mogę oddychać”. Które w ledwie pięć dni stało się iskrą do podpalenia dziesiątek amerykańskich miast. 

To sprawa tak wielowątkowa i tak złożona, że właściwie nie da się jej zamknąć jedną koszulką czy hasłem. Choć już dziś wiemy, że niektórzy sportowcy podejmą tego typu próby. Wczoraj widzieliśmy to najdobitniej, gdy po zdobyciu bramek w Bundeslidze aż trzykrotnie piłkarze odnosili się do wydarzeń za wielką wodą. Zaczął Marcus Thuram, który po zdobyciu bramki na 2:1 w meczu Borussii Moenchengladbach z Unionem Berlin uklęknął w bardzo charakterystyczny sposób. Nawiązujący oczywiście do słynnego gestu ostatni raz nagłośnionego przez Colina Kaepernicka. Jadon Sancho i Achraf Hakimi po bramkach zdobytych dla Borussii Dortmund w starciu z Paderborn pokazali t-shirty z hasłem: „sprawiedliwość dla George’a Floyda”. Identyczne słowa zapisał sobie też na swojej opasce Weston McKennie z Schalke 04 Gelsenkirchen.

Dlaczego świat sportu tak błyskawicznie zareagował?

I tu właśnie pojawiają się złożoności. Kolejna już śmierć czarnoskórego obywatela z rąk białego policjanta to bowiem dla setek tysięcy Amerykanów wynik wciąż żywego rasizmu. Ten od środka trawi kraj uchodzący za ostoję wolności. Trudno zresztą specjalnie oponować, jeśli w tej trwającej od lat historii faktycznie w rolę umundurowanych bandytów wcielają się przede wszystkim biali, zaś ich ofiarami stają się czarnoskórzy. To szeroka kronika, której epilogi są często zapisywane nawet i parę lat po samym zdarzeniu. Tak było choćby po śmierci Michaela Browna w Ferguson. Wówczas pomiędzy strzałami z pistoletu służbowego Darrena Wilsona a uznaniem go za niewinnego minęło kilkanaście miesięcy, podczas których przez miasteczko co i rusz przetaczały się zamieszki. Ale już przy śmierci Laquana McDonalda, wyrok zapadł dość szybko – problem w tym, że policjant, który 16 razy strzelił w jego kierunku, otrzymał wyrok niespełna siedmiu lat pozbawienia wolności.

POLICYJNA BRUTALNOŚĆ

Już sam fakt, że możemy dowolnie żonglować sprawami, to makabryczny dowód na skalę problemu. Bez trudu znajdziemy w sieci wszystkie możliwe rodzaje spraw – zabójstwa, które zakończyły się wieloletnim więzieniem dla policjantów, zabójstwa, które ostatecznie uznano za działanie w obronie własnej, zabójstwa, które pozostały praktycznie bezkarne. To nie może jednak dziwić w świetle statystyk przywoływanych przez Washington Post oraz The Guardian. Obie gazety prowadziły latami statystykę osób, które zginęły z rąk policjantów. Wyniki są zatrważające – według Washington Post, tylko w latach 2015-2017 policjanci zakończyli życie blisko trzech tysięcy ludzi.

Do mediów przedostają się te najbardziej bulwersujące sprawy. Zabity 12-latek z zabawkowym pistoletem, oczywiście policjanci nie ponoszą kary, bo replika broni jest bardzo wiernie odwzorowana. Weteran z Afganistanu zmagający się z zespołem stresu pourazowego – policjant, który go zastrzelił dostał 12 lat. Ale i czarnoskóry policjant Mohamed Noor, który usłyszał wyrok 12,5 roku więzienia za śmiertelne strzały w kierunku białej Justine Damond.

Ale narracja jest jasna. Zabijają, albo „nieumyślnie powodują śmierć”, zazwyczaj w wyniku stereotypowych, rasistowskich uprzedzeń. Czarnoskóry z podrobionym banknotem? Gangster, którego trzeba zastrzelić, zanim sam wyjmie broń. Czarnoskóry to pewnie naćpany. Czarnoskóry to pewnie uzbrojony. Oczywista jest nadreprezentacja białych w formacjach policyjnych, oczywista jest nadreprezentacja czarnoskórych wśród ofiar. Po zdarzeniach z Ferguson powstał ruch społeczny Black Lives Matters, który zwracał uwagę na tę niszczycielską moc uprzedzeń rasowych, która w prostej linii doprowadziła do śmierci niejednego obywatela USA. Co istotne – działo się to jeszcze za rządów Baracka Obamy, który próbował reformować policję choćby systemem nagrywania interwencji. Monitoring miał jednocześnie powstrzymywać policyjnych zwyrodnialców przed nadużywaniem siły oraz dawać klarowne dowody w ewentualnych sprawach dotyczących brutalności, albo wręcz zabójstw ze strony stróżów prawa.

To jednak jest tylko jeden aspekt i dziś na ulicach Nowego Jorku czy Minneapolis nikt nie ma wątpliwości, że sprawa dawno przestała dotyczyć jedynie bandytyzmu białych przedstawicieli policji.

EKONOMICZNA NIERÓWNOŚĆ

By w pełni zrozumieć to, co dzieje się na amerykańskich ulicach, trzeba spojrzeć nieco szerzej. W teorii rasizmu nie ma już wcale, każdy jest równy wobec prawa, co więcej, mniejszości narodowe mają nawet pewne przywileje, które mają rekompensować im lata zamykania w slumsach. Blokowiskach, z których wyjście było wielokrotnie trudniejsze niż dorastanie ich białych znajomych z lepszych stron miasta. Anna Sikora z partii Razem przywołuje na Twitterze konkretne statystyki:

  • 1/3 czarnoskórych dzieci w USA żyje w ubóstwie
  • Śmiertelność czarnych kobiet przy porodach jest trzy razy wyższa niż białych
  • Czarne rodziny mają zaledwie 1/10 majątku białych rodzin
  • 40 mln Amerykanów jest bezrobotnych

Ta ostatnia kwestia jeszcze szczególnie paląca – George Floyd przez ostatnie lata był ochroniarzem. Sfałszowanego banknotu, który stał się przyczyną brutalnej interwencji policji, użył po tym, gdy wylądował na bruku w wyniku koronawirusowego kryzysu. Ale i bez koronawirusa było widać różnice, których nie potrafili zniwelować kolejni prezydenci. Oczywiście, można tutaj wykazywać, że czarnoskóre społeczności po prostu nie wykorzystują okazji, które stwarza im USA. Ale byłoby to tak fatalne uproszczenie, jak wszystkie, które przez lata doprowadziły do obecnej sytuacji.


Fot.Newspix

Ekonomia jest tu bezlitosna, bogaci będą się bogacić, biedni biednieć. Dlatego przejazd przez przedmieścia Los Angeles czy Nowego Jorku, spacer ulicami niesławnego Compton, dzielnicy gangów i raperów, to droga przez morze biedy. Gdzieniegdzie szarpane luksusowymi okrętami mafii, patrolującej teren w swoich Chevroletach. Wojciech Mucha z Gazety Polskiej napisał jakiś czas temu przejmujący reportaż z tego miejsca.

Do dziś ulicami trzęsą tu Crips i Bloods – dwa gangi, których przedstawicieli wyróżniają z tłumu odpowiednio niebieskie i czerwone elementy odzieży. Skaczące na skrzyżowaniach samochody low rider, strzelaniny, chusty gangsterów i tłuste bity – to „south central LA” w popkulturze. Poza tym to niezwykle rozległe, ciągnące się kilometrami przedmieścia, pełne podobnych do siebie przecznic z parterowymi domami. Zamieszkane raczej przez czarnoskórą ludność, szalenie niebezpieczne, choć na pierwszy rzut oka niezmiernie nudne. To jednak złudzenie. Dla przykładu – w mniejszym dwukrotnie od Ursynowa Compton (miasto w zespole miejskim LA) ryzyko stania się ofiarą przemocy wynosi 1 do 99. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zginęło tu 31 osób. Ostatnia, 18-letni Alexiz Orona, przed dwoma tygodniami została zastrzelona na skrzyżowaniu.

Arena zamieszek sprzed 25 lat dziś prezentuje się przygnębiająco. Co rzuca się w oczy na pierwszy rzut, to mnóstwo bezdomnych i narkomanów. Widać doskonale, że nie ma pomysłu, jak rozwiązać ten problem. Do dziś straszą opustoszałe budynki, jak obrabowany ćwierć wieku temu bank. 

LATA ZANIEDBAŃ

To właśnie w Compton miały bowiem miejsce najbardziej pamiętne protesty przeciw brutalności policji. W 1991 roku bandyci w mundurach katowali Rodneya Kinga, a nagranie tej „interwencji” wyciekło do mediów. Wściekłość Compton wywołał jednak dopiero dalszy ciąg – początkowe uniewinnienie całej czwórki policjantów. Wybuchły potężne zamieszki, w których zginęło ponad 60 osób, masowo rabowane były sklepy i centra handlowe, demolowane były kolejne radiowozy, a straty wyceniono na… miliard dolarów. Zamieszki, jakkolwiek piorunująco i jednocześnie upiornie to zabrzmi, przyniosły efekt. Dwóch policjantów usłyszało wyroki. Już wówczas jednak oceniano, że to nie tylko spontaniczny bunt przeciw zachowaniu policji, ale po prostu powstanie ludzi bez perspektyw i nadziei na lepsze jutro przeciw tym, którzy zasiedlają oddalone o kilkanaście kilometrów wille i wieżowce.

Smutna recenzja polityki USA w latach 1992-2020? Dziś znów wśród przyczyn zamieszek jednym tchem obok śmierci Floyda wymienia się biedę, rasizm oraz skrajne nierówności społeczne, widoczne jeszcze mocniej w czasie pandemii.

Wspomniany reportaż Muchy miał wyjątkową smutną puentę.

Wydarzenia sprzed 25 lat miały oprócz bezpośredniego powodu – sprawy Rodneya Kinga – także pośrednie przyczyny. Bieda, przestępczość i beznadzieja czarnoskórych mieszkańców, brutalność policji. – Uważam, że to była porażka instytucji – powiedział w ubiegłym tygodniu dzisiejszy szef LAPD Charlie Beck. Policja przekonuje, że wyciągnęła wnioski z tamtych wydarzeń. Oby nie przyszło się o tym przekonać, bo ich przyczyny chyba są tu nadal.

Tak polski dziennikarz oceniał sytuację ledwie dwa lata temu, dostrzegając od razu, że to beczka prochu.

CHAOS

Dzisiaj beczka prochu może jeszcze nie eksplodowała. Ale wylądowała w samym środku szalejącego pożaru, podsycanego oczywiście cynicznie przez polityków z obu stron. Co do zasady wszyscy są zgodni – śmierć George’a Floyda to hańba dla amerykańskiej policji. Dowód na to, jak bezradny bywa czarnoskóry obywatel w swoim państwie. A także, jak głęboki i chroniczny jest problem z profesjonalizmem tamtejszej policji. Ale przecież od śmierci Floyda dzieli nas pięć dni, podczas których sieć zalały filmy.

Na jednym z nich grupa czarnoskórych wyrostków katuje białego właściciela sklepu, który próbował bronić swojego dobytku przed splądrowaniem. Drugie – policjanci wjeżdżają w tłum protestujących. Na trzecim uśmiechnięta hałastra wbiega do sklepów Nike i Louis Vuitton, wynosząc z nich garściami ciuchy i sprzęt, jakby ogłoszono jakiś wyjątkowy Black Friday. Czwarte – grupa policjantów znęca się nad jednym z przechodniów. Na piątym grupa protestujących kłóci się i szarpie o skradzione łupy.

Można tak wymieniać dalej, czym przerzucają się politycy. „Patrz, co wyczynia twoja policja” – krzyczą ci, którzy obserwują kolejne brutalne interwencje. „Patrz, co wyczyniają twoi protestujący” – odpowiadają ci, którzy retweetują filmy z rabowania kolejnych sklepów. Istota problemu nie tyle umyka, co jest wręcz zacierana w kolejnej politycznej bitwie. Twitter oznacza nawet wpisy Donalda Trumpa jako gloryfikujące przemoc, co w pełni oddaje, jak napięta stała się sytuacja w USA. Ten z kolei zapowiedział, że uzna Antifę za organizacje terrorystyczną.

Jeśli ktoś narzeka na to, jak głęboko podzielona Polska – Stany Zjednoczone to wszystkie nasze problemy pomnożone przez kilkaset.

SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA GEORGE’A FLOYDA

Dlatego zresztą taki wydźwięk mają nawet najdrobniejsze gesty. W kontekście Marcusa Thurama przywołaliśmy klęczący protest Colina Kaepernicka. Ten czarnoskóry futbolista zdecydował się na klęczenie podczas amerykańskiego hymnu, w geście protestu wobec rasizmu oraz policyjnej bezkarności. Wówczas jego w gruncie rzeczy dość pokojowy „występek” wywołał ogólnonarodową debatę, która zaowocowała m.in. groźbą ze strony prezydenta Trumpa. Albo władze NFL zrobią coś z rozpolitykowaniem futbolistów, albo skończą się liczne ulgi podatkowe dla tej branży sportu. Wystarczyło klęczenie podczas hymnu. Co stanie się teraz, gdy w ogniu stoi Waszyngton? To żadna hiperbola, ale słowa dziennikarki połączone z tym zdjęciem na jej koncie twitterowym.

Fot. Samantha Jo-Roth

Chyba nikt nie ma pomysłu, jak wyjść z tej sytuacji. W końcu protesty przeciw policyjnej brutalności, ale i przeciw nierównościom. Te, po kilkudziesięciu latach od zniesienia wszelkiej segregacji rasowej, wciąż są bardzo mocne. Miały miejsce nawet za rządów czarnoskórego Baracka Obamy. W teorii takie dni jak śmierć George’a Floyda powinny przynieść refleksję. W końcu sam Trump nazwał film z interwencji policyjnej szokującym, a wspomniany we wstępie Derek Chauvin zapewne nie uniknie kary, o co zresztą nikt w USA nie apeluje. Ale zamiast szukać wspólnej przestrzeni, by razem walczyć przeciw patologiom amerykańskiego systemu, obie strony dążą do zwarcia. Z każdym obrabowanym sklepem protestującym będzie ciężej udowodnić, że chodzi wyłącznie o pamięć George’a Floyda. Z każdym skatowanym obywatelem, policjantom będzie trudniej o odzyskanie zaufania i udowodnienie, że tacy ludzie jak Chauvin to tylko przykry margines.

Europejscy piłkarze – na razie czterej z Bundesligi, ale zapewne wkrótce dołączą do nich kolejni – w teorii wykonali najprostsze gesty. Justice for George Floyd, sprawiedliwość dla zamordowanego Amerykanina. Osoby po obu stronach na pierwszej linii frontu, uczestniczące w zamieszkach od Los Angeles po Nowy Jork, mogą pewnie żądać: ale odetnijcie się od bydlaków rabujących sklepy, ale wspomnijcie o nierównościach. Natomiast patrząc z dystansu na płonącą Amerykę – to właśnie na tym haśle powinniśmy się chyba dziś skupić.

By już żaden obezwładniony i skuty kajdankami człowiek nie zginął z rąk ludzi powołanych, bo chronić prawo.

Fot.Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Obrazek dnia? Młodzieżowcy dający trzy punkty Cracovii

To była całkiem przyjemna przystawka przed daniem głównym, jakim jest mecz Lecha z Legią. Cracovia potrafiła zagrać fajnie w piłkę, aczkolwiek poprzeczka nie była dzisiaj zawieszona zbyt wysoko. Warta może i potrafiła kilka razy zmusić do wysiłku Hrosso, ale czy zasłużyła choćby na wywiezienie punktu? Skąd, nic z tych rzeczy. Najpierw „Pasy” kontrolowały mecz, a […]
17.10.2021
Bundesliga
17.10.2021

Bawarski walec rozjechał Bayer

Mecz na szczycie Bundesligi? Tak, właśnie w ten sposób należało zapowiadać starcie Bayeru Leverkusen z Bayernem Monachium. Problem w tym, że na murawie przyszło nam oglądać raczej potyczkę gołej dupy z batem niż konfrontację równorzędnych przeciwników z czuba ligowej tabeli. Koniec końców Bawarczycy wyjątkowo dotkliwie poobijali swoich przeciwników, a Robert Lewandowski dołożył dwa kolejne trafienia […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Płock? Jednak gorący teren

Wisła Płock przerżnęła w tym sezonie sześć meczów ligowych poza swoim stadionem, w dodatku wyleciała z Pucharu Polski, gdy trzeba było jechać do Kielc na konfrontację z Koroną. Za to na własnym placu budowy Nafciarze punktują tak, jakby chodziła im po głowie gra o puchary, bowiem na razie tylko Lech nastukał więcej punktów przy Bułgarskiej, […]
17.10.2021
1 liga
17.10.2021

ŁKS cierpiał, ale dowiózł zwycięstwo z Arką

Arka była aktywniejsza. Arka była szybsza, bardziej pomysłowa w swoich atakach, bardziej drapieżna w pressingu. Wreszcie – Arka oddała dwa razy więcej strzałów od ŁKS-u. A jednak to łodzianie zgarnęli w dzisiejszym spotkaniu trzy punkty. Będzie wściekły na swoich podopiecznych Dariusz Marzec – taktycznie jego zespół wyglądał znacznie lepiej od ŁKS-u, lecz nie udało się […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Jedenaście miesięcy zaległości, jeden puchar. Michniewicz i Lech Poznań.

– Chórzysto, nigdy nie będziesz legionistą – głosił kibicowski transparent legionistów wywieszony w październiku 2020 roku, gdy stało się jasne, że to właśnie Czesław Michniewicz zostanie nowym trenerem stołecznego klubu. Dziś zapewne nastroje wokół samego Michniewicza wśród kibiców Legii są nieco inne, natomiast przed meczem z Lechem Poznań trudno nie uciec od sentymentów. Bo przydomek […]
17.10.2021
Felietony i blogi
13.10.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

To był mecz ze scenariuszem po prostu rozpisanym pod spektakularne wyłożenie się na plecy. Jeśli istnieje jakaś oficjalna lista czynników, które negatywnie wpływają na reprezentację Polski, dzisiaj mieliśmy prawdziwą kumulację. Bo to i trudny, gorący teren. Jak ujął to Paweł Dawidowicz – dziwna trawa, jak sztuczna. Rywal niewygodny, wybiegany, waleczny. Kibice żywiołowi, w dodatku o […]
13.10.2021
Weszło
12.10.2021

Mecz z Piłkarskiego Pokera i niezniszczalny Boniek. Jak Polska grała z Albanią o mundial

Mecz o wszystko. Mecz o więcej, niż o wszystko. Starcie o prawo gry w barażach, starcie o przepustkę do dalszej walki mundialowej. Gdzieś w perspektywie wielka nagroda – wyjazd na mistrzostwa świata w Katarze, ale i gdzieś za plecami wielki balast – realna groźba rozczarowania 40 milionów kibiców, którzy nie tyle oczekują, co wręcz żądają […]
12.10.2021
Weszło
09.10.2021

Mila, Błoński, Kowal i Roki w „Stanie Futbolu”

Dziś mecz z San Marino, ale cały tydzień obfitował przecież w tematy, które proszą się o szersze omówienie. Spotkanie Sousy z Kuleszą, Kozłowski, Zalewski, działo się, wiec i mamy o czym pogadać w „Stanie Futbolu”. Gośćmi Krzysztofa Stanowskiego będą Robert Błoński, Sebastian Mila, Mateusz Rokuszewski i Wojciech Kowalczyk. Start o 10.15 na TVP Sport oraz […]
09.10.2021
Weszło
08.10.2021

Mohammed bin Salman – najbogatszy właściciel. Ale czy najbardziej właściwy?

To historia bez precedensu w dziejach futbolu. Choć opowieść o kopaniu kulistego przedmiotu przez kilkunastu biegających po trawie ludzi to już grubo ponad 150 lat, do tej pory czegoś takiego zwyczajnie nie mieliśmy. Angielskie „Sroki” przeszły w ręce Mohammeda bin Salmana, który zarządza funduszem inwestycyjnym Arabii Saudyjskiej. Wymiar transakcji, którą właśnie przeprowadziło Newcastle United, zrozumiemy […]
08.10.2021
Felietony i blogi
06.10.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Przez media w ostatnich dniach przetoczyła się spora dyskusja dotycząca Kacpra Kozłowskiego. Głos zabierali ci, którzy mają okazję śledzić jego mental od lat, i ci, których uwagę przykuł niedawno. Głos zabrał klub, lokalni i ogólnopolscy dziennikarze, Super Express, któremu zarzucono manipulację słowami piłkarza, opublikował nawet wersję audio wypowiedzi Kozłowskiego.  Szum jest oczywiście zrozumiały, to pierwszy […]
06.10.2021
Liczba komentarzy: 55
Subscribe
Powiadom o
guest
55 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Slender
Slender
1 rok temu

Zawsze i wszędzie…

blazej przybylowicz
blazej przybylowicz
1 rok temu

spodziewałem się krótkiej notki z akcentem na wrażliwość piłkarzy, a tu proszę – duży, dobry, ważny tekst. brawo.

Hill
Hill (@hill)
1 rok temu

Dobry, rozsądny tekst. Olkiewicz jak chce, to potrafi.

Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum
Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum
1 rok temu

Owszem, mnóstwo policjantów w USA to psychole i bandyci ale powiedzmy sobie szczerze, jaki normalny człowiek chciałby tam zostać policjantem? Jaki normalny człowiek chciałby za psie pieniądze ryzykować życie każdego dnia w walce z patologią uzbrojoną często lepiej niż sam policjant? Na walkę z gangsterami potrzebni są inni gangsterzy. W Polsce szansa na to, że policjant zginie na służbie jest mniejsza niż to że ty zginiesz w wypadku samochodowym. W USA w każdej rutynowej interwencji możesz dostać kulę w łeb, w każdej minucie służby. Dlatego do pracy w policji idą ludzie lekko szurnięci i dlatego są tak podminowani, ze strachu.

Blizbor
Blizbor (@blizbor)
1 rok temu

W USA lepiej uzbrojona od policji jest tylko armia. Policja tam to jest organizacja paramilitarna prawie.

Ty wiesz, że tam możesz zostać policjantem w 5 tygodni? Tam naprawdę idzie rasistowska patola + ludzie, którzy po prostu chcą dobrego planu emerytalnego i zdrowotnego.

T111
T111
1 rok temu
Reply to  Blizbor

A gdzie do policji nie idzie patologa? Przecież u nas, to głównie szkolne popychadła zakładają mundur.

Alan
Alan
1 rok temu
Reply to  Blizbor

Czarnoskórzy i latynoscy policjanci to też kwalifikują się do tej rasistowskiej patoli? Czy tylko ci biali?

zebmccain
zebmccain
1 rok temu
Reply to  Blizbor

„Ty wiesz, że tam możesz zostać policjantem w 5 tygodni?” – źródłem tych rewelacji jest użytkownik zdzisek65 z onet.pl?

Brrrr
Brrrr
1 rok temu

Fajny artykuł, jeden minus za cytowanie artykułu ze szmatławca jakim jest GP.

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Brrrr

szmatławiec to cię zrobił

Anatolij Diatłow
Anatolij Diatłow
1 rok temu

Wiadomo, źli biali, straszni biali, biedny dindu muffin, który w życiu nie podjął się uczciwej pracy, więc jak ginie jeden z nich to mają prawo rozpierdolić cały kraj, bo tak.

justyna
justyna
1 rok temu

Kolejny idiota który nie zrozumiał co jest napisane.

JaToTylkoJa
JaToTylkoJa
1 rok temu
Reply to  justyna

zrozumiał,zrozumiał to ty nie zrozumiałaś Antifo

magia
magia
1 rok temu

kiedy cos strasznego stanie sie po drugiej stronie oceanu, to prosze jaka walecznosc u Polakow. Ale kiedy zakladaja nam tutaj kagance i rzadzi lunatyk otoczony politycznymi choragiewkami, to sie jeszcze cieszycie. Brawo

Vaeryn
Vaeryn
1 rok temu
Reply to  magia

Ale Tusk przecież nie rządzi już od paru lat.

Jurgen Onutz
Jurgen Onutz
1 rok temu
Reply to  magia

Lunatyk?

Franz
Franz
1 rok temu
Reply to  magia

Lunatyk to cię spłodził, spierdolino.

Afrozyd
Afrozyd
1 rok temu

Czemu black lives matters a nie lives matters? a jakbym napisal white lives matters wtedy juz bym byl rasista, czemu wszystko dziala w jedna strone? czemu stawial opor policji? Czemu placil podrobionymi dolarami? Koles byl kryminalista i bez gadania mi tu ze stracil prace bo coronavirus bo biali pracy nie traca przes virusa? Sam od 3 miesiecy nie pracuje ale krasc nie ide, policjant zlamal przepisy odpowie za to ale zamieszki? Bo byl czarny nie on byl czarnym zlodziejem i trzeba spojrzec prawdzie w oczy a dla chcacych zglebic problem polecam netflixa dokument o zamieszkach w 91 po pobiciu kinga jest mocny i zareczam ze inaczej spojrzycie na sprawe w ogole sam king odniosl sie ze zamieszki to blad i chcial zeby ludzie sie uspokoili

Vinni
Vinni (@vinni)
1 rok temu
Reply to  Afrozyd

No właśnie sęk w tym, że policjanci często nie odpowiadają za swoje czyny. Gość miał już dość pokaźną kartotekę przewinień i co? Jajco, pracuje w służbie do dzisiaj.

afrozyd
afrozyd
1 rok temu
Reply to  Vinni

nie mial kartoteki tylko to byla liczba skarg 17 w ciagu 20 lat znaczy sie jedna na rok co nie znaczy ze skargi byly uwzgledniane zawsze na bialego skargi beda skladali czarni bo wszedzie widza rasizm tutaj tez gdzie nikt nie pyta czemu placil podrobionymi pieniedzmi, fakt policjant przegial zaplaci za to surowo ale juz zaglebiajac sie inteligentny czlowiek zrozumie ze to nie rasizm a statystyka czemu czarni bedac zdecydowana mniejszoscia ponizej 20% populacji popełniaja wiecej jak 50% wszystkich przestepstw czemu wiezienia sa nimi zapelnione ?teraz w 2020 roku odsetek czarnych uzyskujacych wyksztalcenie jest nizszy niz w latach 60 i 70 gdzie szalal rasizm i czarni mieli trudniej, bez wyksztalcenia nie masz dobrej pracy, nie masz dobrej pracy albo wcale wkraczasz na droge przestepstwa i ladujec na chodniku skuty kajdankami i do tego stawiasz opor i nie chcesz wsiasc do radiowozu – jeszcze raz nie bronie policjanta zaplaci za to wedlug mnie slusznie ale sprawa nie jest rzetelnie przedstawiana bo kazdy z czarnych ktory zginie dziwnym trafem popelnil przestepstwo a czemu nikt nie protestuje jak w arabii saudyjskiej jak sie zlapie zlodzieja kara jest obciecie reki? czemu nie palimy koranu i nie bojkotujemy kupowanego od nich paliwa ??? troche rozwagi ludzie

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
1 rok temu
Reply to  Afrozyd

A no temu że hipokryzja światopoglądowa powoduje że takie zjawisko jak rasizm jest rozpatrywane zawsze tylko w jedną wiadomą stronę.

zebmccain
zebmccain
1 rok temu
Reply to  Afrozyd

Akurat oglądanie jakichkolwiek dokumentów Netflixa (poza rewelacyjnymi filmami Davida Attenborough) ma taki sam sens jak słuchanie byłych członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej prerorujących o wolności i poszanowaniu prawa.

Reszta posta jak najbardziej si.

floro flores
floro flores (@floro-flores)
1 rok temu

w polsce, w anglii, w hiszpanii, we francji

PiotrekB
PiotrekB (@piotrekb)
1 rok temu

No własnie jak w Polsce sie zdarzyło że policjant kogoś zabił – była „modlitwa” i kwiaty – a nie pól kraju stanęło w ogniu. To jedyny mój problem z tym. Policjant do sądu i koniec. Ale za każdym razem są zamieszki, rabunki itp – a potem oni się dziwią ze są postrzegani jak banda zwierząt.

Do tego dodam że jeśli jakkolwiek niszczysz jakąkolwiek własność (oprócz swojej) to jakiekolwiek Twoje racje przestają mieć racje bytu. Szczególnie jeśli mowa o pokoju, równym traktowaniu itp

Swoja droga Kaepernick bierze kasę od Nike czy brał (tego nie wiem) i już mu nie przeszkadzało ze dzieci w Indiach są wyzyskiwane… wiec sorry ale hipokryzja

Edit to miała być odpowiedz Tomka Jankowskiego ale cóż

afrozyd
afrozyd
1 rok temu
Reply to  PiotrekB

z tym kaeprnickiem to jakas grubsza akcja w ogole bo koles przed akcja byl nikomu nie znany nie mogl znalezc sobie klubu nie chcieli mu kontraktu przedluzyc ogolnie byl slaby ale akcja z kleczeniem itp spowodowala taki odzew przeciwnikow trumpa ze nagle dostal kontrakt z nike nagle pisza o nim gazety itp, nie dlatego ze jest dobrym sportowcem tylko ze sportowiec postanowil zamanifestowac swoje poglady polityczne…znowu trzeba sie zastanowic komu zalezalo na tym zeby to naglosnic i wbic szpile trumpowi

Vinni
Vinni (@vinni)
1 rok temu

Nikt normalny nie popiera ulicznej walki, która się dzieje. To od razu trzeba sobie zaznaczyć.
Cała walka idzie o to, aby w końcu ludzie byli traktowani równo. Mamy 2020 rok, a jest masa badań i dowodów, że osoby nie będące osobami rasy białej są dużo gorzej traktowani od przedstawicieli tej rasy. Dziś z tego klasycznego rasizmu przeszliśmy w „rasizm ekonomiczny”. Afroamerykanie zarabiają mniej, dzieci są posyłane do gorszych szkół, nie mają szans rozwinąć skrzydeł, bo kiedy tak pięknie „łączono naród” kompletnie zapomniano o bieżących potrzebach. Stąd getta, stąd problemy z wyjściem na prostą.
Tak naprawdę to sytuacja rasowa w USA jest materiałem na dziesiątki rozpraw doktorskich, cała sytuacja jest tak wielowymiarowa, że naprawdę spłaszczanie tego do dyskusji – „Zabili – kradną” jest cholernie krzywdzące.

Erbeleg
Erbeleg (@erbeleg)
1 rok temu
Reply to  Vinni

„Afroamerykanie zarabiają mniej” to niech się biorą za robotę a nie obwiniają za wszystko innych (białych). Oni by chcieli żeby „państwo” za nich wszystko zrobiło a tu trzeba samemu zakasać rękawy.

Tytus
Tytus
1 rok temu

Największa nadreprezentacja to jest w ilości przestępstw dokonywanych przez czarnych w USA i na świecie w stosunku do ich liczebności. Kolejna sprawa – czy tylko ich życie jest ważne? Bo jeśli policjant zabije białego to protestów nie ma wcale a sprawa nie jest już tak medialna dla dziennikarzy.

Gerwazy
Gerwazy
1 rok temu
Reply to  Tytus

Jest też nadreprezentacja przestępstw wśród najbiedniejszych I najsłabiej wykształconych warstw społecznych względem bogatszych i jakoś dziwnie pokrywa się to z nadreprezentacją czarnoskórych wśród najbiedniejszych, warto dostrzec te korelację.

Vaeryn
Vaeryn
1 rok temu
Reply to  Gerwazy

To nie jest nic nowego, żadne odkrycie, że przestępczość jest skorelowana z biedą, ale ludzie jeśli mają możliwości to nie popełniają przestępstw tylko z tej biedy się wydobywają. W Stanach są możliwości i coś nie tak jest właśnie z tymi, którzy nich nie korzystają tylko wolą rabować.

afrozyd
afrozyd
1 rok temu
Reply to  Vaeryn

nie jest to kwestia biedy zawsze ale moralnosci jaka ludzie posiadaja bo biali nie sa biedni ? sa i to podejrzewam ze jest ich wiecej biednych w stanach niz czarnych bo bialych jest zawyczajnie wiecej, bialy nie moze grac karta rasowa bo jest bialy nie powie ze nie ma pracy bo jest bialy inna sprawa to tez cywilizacja i spoleczenstwo z jakiej sie wywodza, brak jest wzorcow, zastanowmy sie jaka cywilizacje stworzyli czarni przez setki lat ? zadnej bo egipcjanie przyszli do afryki z azji, czarni nie wyszli po za strukture plemienna nigdy dlatego bialej cywilizacji tak latwo bylo podbic afryke. sa w stanach akcje afirmacyjne ktore sa mega rasistowskie wzgledem bialych gdzie czarna rasa ma ilesc miejsc przydzielonych na studiach i bialy na to miejsce nie moze sie dostac i to trwa od 40 lat i wciaz procentowo sie to nie dodaje w ogole bo jest mniejszy procent ludzi koncza edukacje wsrod czarnych niz to bylo w latach 70 naprzyklad i tak sie kolo zamyka niestety

pat
pat
1 rok temu

To ja się zapytam autora, skoro zechciał poczynić słaby gniocik. Dlaczego biali nie wychodzą na ulicę? W większości przypadków zabójstw bezbronnych osób, przez policję, ofiarami byli biali. Za znaczną większość ataków rasowych odpowiadają murzyni. Tak to oni głównie atakują białych. Jakoś nie widzę tego w tekście. Jeśli człowieku piszesz na jakiś temat, to musisz objąć całe spektrum, a nie skupiać się na jednej stronie. Co zresztą to też źle zrobiłeś, bo nie ująłeś murzyńskiej subkultury, która przyciąga bardziej, aniżeli normalna praca. A ta straszna Ameryka łamie własne prawo, aby przyjmować znacznie więcej murzynów na studia. I to nie ma nic wspólnego z wiedzą, tylko kolorem skóry.
W związku z powyższym, na przyszłość, więcej merytoryki i wszechstronności.

Kysewałd
Kysewałd
1 rok temu

Kibolkiewiczu, dobry ten tekst. Naprawdę.

Sakaszwili
Sakaszwili
1 rok temu

To naprawdę przerażające jak wielkie ilości ludzi bronią tych szabrowników. Są filmiki jak biali klęczą przed czarnymi, dobrowolnie. A statystki mówią same za siebie.

inbound872166963665531068.jpg
Janek
Janek
1 rok temu

Podobno stadiony mają być wolne od polityki, więc albo albo… bez wyjątku

myszka
myszka
1 rok temu
osttra41
osttra41
1 rok temu
sajgonski
sajgonski (@sajgonski)
1 rok temu

Takiej cenzury, jak na tym portalu jeszcze w internetach nie doświadczyłem…

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
1 rok temu
Reply to  sajgonski

Od jakiegoś czasu to jest nieznośne. W komentarzach wiszą bluzgi na innych użytkowników, łacina podwórkowa wszelkiej maści, linki do jakichś ssaków leśnych albo innych reklam, a merytoryczne opinie i osądy poparte pełna argumentacją ale niezgodne z jedynym słusznym światopoglądem są usuwane z automatu.

sajgonski
sajgonski (@sajgonski)
1 rok temu

Zgadza się. Opisałem moje doświadczenia względem osób rasy czarnej w Niderlandach, jak to są leniwi, roszczeniowi i nie da się z nimi normalnie współżyć. Jak lubiłem przeglądać ten portal, to za propagowanie jedynych, słusznych poglądów, chyba przestanę…

marky
marky
1 rok temu

Cały ten ruch Black Lives Matter to w istocie ruch rasistowski, przy czym mamy tu doczynienia z zjawiskiem odwróconego rasizmu, czyli białych wobec czarnych. Gdy biały zabije czarnego, to od razu w USA mamy takie zajścia jak teraz i święte oburzenie połączone nawet z agresją w kierunku białych.

Czarnoskóry policjant Mohamed Noor w 2017 roku zabił białą Justine Damond, która sama wezwała policję, bo słyszała krzyki kobiety, która jak sądziła była gwałcona. Noor i jego partner przyjechali na miejsce i nic nie zauważyli, nagle usłyszeli hałas obok radiowozu, w którym siedzieli, jakby uderzenie i zobaczyli podchodzącą od strony kierowcy Damond, bosą i nieuzbrojoną, a Noor strzelił do niej bez powodu, gdyż się przestraszył i sądził, że to zasadzka. Tyle, że na radiowozie w trakcie dochodzenia nie znaleziono odcisków Damond ani innych śladów świadczących o uderzeniu. I nie było żadnych zamieszek z tego powodu.
Wtedy nikt nie krzyczał o rasiźmie.

Waffen77
Waffen77
1 rok temu

Usuwaj usuwaj szmaciarzu… Wszystkiego nie usuniesz

Alan
Alan
1 rok temu

Widzę, że usuwanie komentarzy, nawet tych wyważonych nikogo nie obrażających ale nie zgodnych z opinią autora idzie pełną parą. Wstyd panowie wstyd. Zablokuj Kubusiu możliwość komentowania skoro tak cię uwierają opinie innych ludzi,

Stanisław Levy
Stanisław Levy
1 rok temu

Olkiewiczz raz na wyjeździe został spałowany. Dlatego broni tego zbydlęcenia na ulicy.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Panie Olkiewicz, a gdzie prosta statystyka: rasa/przestepczosc? Przestan pierdolic o biednych murzynach. Dlaczego mam prawo tak mowic? Bo mieszkam w NYC 20 lat. and FYI: CHWDP.
Cracovia!

Antek
Antek
1 rok temu

„Zabójstwo, którego biały policjant dokonał na czarnoskórym obywatelu bez kroniki kryminalnej.”

Przecież Floyd miał na koncie napad z bronią w ręku na ciężarnej kobiecie.
Wypadałoby sprawdzać takie rzeczy.

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
1 rok temu

„którego biały policjant dokonał na czarnoskórym obywatelu na czarnoskórym obywatelu bez kroniki kryminalnej. ”
XD. Typ był notowany kilkanaście razy i miał na koncie rozbój na ciężarnej. Choć może niepotrzebnie się czepiam, może jak na czarnego faktycznie był czysty jak łza.

zebmccain
zebmccain
1 rok temu

To zdanie jest wierutną bzdurą: „Zabójstwo, którego biały policjant dokonał na czarnoskórym obywatelu bez kroniki kryminalnej.”. Rozumiem, że pobyt w więzieniu i przystawianie do brzucha bronii CIĘŻARNEJ kobiecie, żeby uzyskać pieniądze na narkotyki to zwyczajowe rozrywki w kraju Hamburgeiros. Wstyd Kuba, wstyd.

Suche Info
17.10.2021

Krychowiak z golem w lidze rosyjskiej

Grzegorz Krychowiak strzelił gola w meczu 11. kolejki rosyjskiej ekstraklasy z Ufą. Reprezentant Polski, grający z opaską kapitana na ręce, wykorzystał rzut karny w 85. minucie meczu Krasnodaru z Ufą. Było to trafienie wyrównujące na 1:1. Krasnodar zajmuje szóste miejsce w lidze rosyjskiej. W tej chwili ma na koncie dwa gole i dwie asysty w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Lech prowadzi z Legią po golu Ishaka (wideo)

Nie można, nie można tak nonszalancko podchodzić do krycia Mikaela Ishaka we własnym polu karnym. Tym bardziej, jeśli do dośrodkowania ze stojącej piłki przymierza się Pedro Rebocho. A jednak, piłkarze Legii popełnili ten błąd i stracili bramkę.  Lech prowadzi w hicie Ekstraklasy. To był świetnie wykonany rzut wolny przez piłkarzy Macieja Skorży. Pedro Rebocho zawiesił, […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Dramatyczna sytuacja podczas meczu Newcastle-Tottenham

To jeden z tych momentów, kiedy piłka nożna schodzi na drugi plan. Mecz Newcastle z Tottenhamem musiał zostać przerwany, ponieważ pomocy medycznej potrzebował jeden z kibiców na jednej z trybun St. James' Park. Odtwarzamy całą sytuację za Guardianem.  41. minuta. Tottenham prowadzi 2:1 z Newcastle. Coś się dzieje. Sergio Reguilon zaczyna wskazywać na zebrany na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Nieuznany piękny gol Jędrzejczyka

Ależ to byłby początek hitowego meczu tej kolejki Ekstraklasy między Lechem i Legią. Artur Jędrzejczyk załadował bardzo ładnego gola z woleja i już cieszył się z wyprowadzenia swojej drużyny na prowadzenie, ale wtedy szybko zagwizdał sędzia Tomasz Musiał, który dopatrzył się zagrania ręką stopera mistrza Polski.  Jak wyglądała ta sytuacja? Josue mocno dośrodkował z rzutu […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Obrazek dnia? Młodzieżowcy dający trzy punkty Cracovii

To była całkiem przyjemna przystawka przed daniem głównym, jakim jest mecz Lecha z Legią. Cracovia potrafiła zagrać fajnie w piłkę, aczkolwiek poprzeczka nie była dzisiaj zawieszona zbyt wysoko. Warta może i potrafiła kilka razy zmusić do wysiłku Hrosso, ale czy zasłużyła choćby na wywiezienie punktu? Skąd, nic z tych rzeczy. Najpierw „Pasy” kontrolowały mecz, a […]
17.10.2021
Bundesliga
17.10.2021

Bawarski walec rozjechał Bayer

Mecz na szczycie Bundesligi? Tak, właśnie w ten sposób należało zapowiadać starcie Bayeru Leverkusen z Bayernem Monachium. Problem w tym, że na murawie przyszło nam oglądać raczej potyczkę gołej dupy z batem niż konfrontację równorzędnych przeciwników z czuba ligowej tabeli. Koniec końców Bawarczycy wyjątkowo dotkliwie poobijali swoich przeciwników, a Robert Lewandowski dołożył dwa kolejne trafienia […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Bayern ze średnią 4,33 gola na mecz za czasów Nagelsmanna

Bayern potrafi być istnym walcem. Kiedy się rozpędza, kiedy przyspiesza, kiedy wchodzi w swój rytm, lepiej nie podchodzić, lepiej nie prowokować. Dobitnie pokazuje to początek kadencji Juliana Nagelsmanna i fakt, że gigant z Bawarii potrzebował zaledwie dwunastu spotkań pod wodzą nowego szkoleniowca, żeby przekroczyć barierę pięćdziesięciu strzelonych bramek. Coś niesamowitego.  Jak rozstrzeliwał się Bayern? 1:1 […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Pierwsze gole Polaków dla Cracovii w tym sezonie

Cracovia wygrała z Wartą. Czy to nas dziwi? No niespecjalnie, bo sześć poprzednich ligowych spotkań Pasy nie przegrały, więc jest ciągłość, jest trwałość dobrej serii. Dziwi i szokuje, oczywiście pozytywnie, nas coś zupełnie innego. Ano to, że gole dla ekipy Michała Probierza strzelali Polacy. Pierwszy raz w tym sezonie.  Rzut oka na dotychczasowe mecze Cracovii […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Atalanta obserwuje Kamińskiego

Jakub Kamiński doskonale wszedł w nowy sezon Ekstraklasy. W dotychczasowych dziesięciu ligowych występach zgromadził ładny bilans: cztery gole, trzy asysty, jedno kluczowe podanie. Na razie skupia się na prowadzeniu Lecha w stronę mistrzostwa na stulecie klubu, ale gdzieś na horyzoncie jawi mu się perspektywa zagranicznego transferu. Na hitowym meczu z Legią obserwować go będą m.in […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Runjaić: – Musimy zmierzyć się z porażką

Pogoń Szczecin przegrała 0:1 z Wisłą Płock. Na pomeczowej konferencji prasowej przegrane spotkanie ocenił Kosta Runajić.  – Mecz można ocenić krótko. W pierwszej połowie kontrolowaliśmy mecz, ale tak naprawdę nie mieliśmy nad nim kontroli. Wisła Płock ustawiła się nisko, my za mało się poruszaliśmy bez piłki, za mało kreowaliśmy sytuacji ofensywnych. Dlatego pierwsza połowa zakończyła […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Wróciła maszyna. Lewandowski daje prowadzenie Bayernowi Monachium

Błyskawicznie wziął się do roboty Bayern Monachium. Bawarczycy mierzą się dziś z Bayerem Leverkusen, wcale nie są murowanymi faworytami, ale po takim początku sytuacja zmieniła się na ich korzyść.  Już w czwartej minucie do siatki trafił Robert Lewandowski. Polak miał za sobą gorsze tygodnie, słabo wypadł na zgrupowaniu reprezentacji Polski, ale wygląda na to, że […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Kłopoty klubu Bereszyńskiego. Przegrali trzy z czterech ostatnich spotkań

Bartosz Bereszyński nie zaliczy tego popołudnia do udanych. Jego Sampdoria przegrała kolejny mecz i niebezpiecznie blisko zbliżyła się do strefy spadkowej Serie A.  Dzisiejszy mecz, przynajmniej w teorii, był idealną okazją do przełamania. Rywalem Sampdorii było Cagliari, czyli wówczas najgorsza ekipa włoskiej ekstraklasy, która po siedmiu kolejkach miała na koncie trzy punkty. Jak się jednak […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Płock? Jednak gorący teren

Wisła Płock przerżnęła w tym sezonie sześć meczów ligowych poza swoim stadionem, w dodatku wyleciała z Pucharu Polski, gdy trzeba było jechać do Kielc na konfrontację z Koroną. Za to na własnym placu budowy Nafciarze punktują tak, jakby chodziła im po głowie gra o puchary, bowiem na razie tylko Lech nastukał więcej punktów przy Bułgarskiej, […]
17.10.2021
1 liga
17.10.2021

ŁKS cierpiał, ale dowiózł zwycięstwo z Arką

Arka była aktywniejsza. Arka była szybsza, bardziej pomysłowa w swoich atakach, bardziej drapieżna w pressingu. Wreszcie – Arka oddała dwa razy więcej strzałów od ŁKS-u. A jednak to łodzianie zgarnęli w dzisiejszym spotkaniu trzy punkty. Będzie wściekły na swoich podopiecznych Dariusz Marzec – taktycznie jego zespół wyglądał znacznie lepiej od ŁKS-u, lecz nie udało się […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Co za błąd Daniela Stefańskiego. Arbiter pomylił piłkarzy

Mecz Wisły Płock z Pogonią Szczecin nie należał do najlepszych w wykonaniu Daniela Stefańskiego. Największy błąd popełnił w 63. minucie, gdy pomylił piłkarzy gości.  Spotkanie obfitowało w żółte kartki. Arbiter pokazał ich aż dziewięć (w tym dwie żółte dla Rzeźniczaka), najczęściej karząc Nafciarzy. Tym, który jednak mógł najmocniej ucierpieć na błędnej decyzji sędziego był Damian […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Efektowny gol w derbach Swansea City z Cardiff City [WIDEO]

Derby Walii między Swansea City a Cardiff City to sprawa wykraczająca daleko poza kwestie sportowe. Oba miasta, delikatnie mówiąc, nie mają najlepszych relacji, co przekłada się na atmosferę podczas meczów.  Przykładem dzisiejsze starcie, które ostre zrobiło się już w 40. sekundzie. Wówczas Kyle Naughton nie trafił w piłkę i powalił rywala będąc de facto ostatnim […]
17.10.2021