post

Opublikowane 07.09.2018 17:42 przez

Kacper Bartosiak

Colin Kaepernick powraca. Zapomniany już nieco futbolista od dłuższego czasu nie może znaleźć nowego pracodawcy w futbolowej lidze NFL. Mimo to właśnie został twarzą najnowszej kampanii reklamowej firmy Nike, która świętuje 30-lecie hasła „Just Do It”. Sprawa wzbudziła kontrowersje i doprowadziła do nietypowej akcji protestacyjnej. Najbardziej oburzeni klienci zapowiadają bojkot marki i… palą rzeczy wyprodukowane przez Nike’a.

„Uwierz w coś – nawet jeśli będziesz musiał w związku z tym poświęcić wszystko” – tak w wolnym tłumaczeniu brzmi hasło reklamowe, którego twarzą stał się Kaepernick. Po raz pierwszy zrobiło się o nim głośno w 2016 roku jeszcze przed startem sezonu zasadniczego NFL. To właśnie wtedy rozgrywający San Francisco 49ers włożył kij w mrowisko. Przed meczem – podczas odgrywania hymnu – zamiast stać postanowił usiąść. Po rozmowie z jednym z zawodników, który w wojsku służył w Iraku i Afganistanie, w kolejnych meczach zdecydował się na klęczenie. To właśnie w tej formie jego „protest” zyskał w końcu uwagę mediów.

„Nie mogę stać i z dumą patrzeć na flagę, gdy w moim kraju ludzie wciąż są dyskryminowani ze względu na kolor skóry. To coś ważniejszego niż sport. Ludzie giną na ulicy, a winni wciąż nie ponoszą za to konsekwencji” – tłumaczył Kaepernick w wywiadach. Dowody na poparcie jego słów pojawiały się co i rusz. We wrześniu 2016 roku 40-letni Terence Crutcher został zastrzelony przez policjantów na środku drogi w Oklahomie. Nie miał przy sobie broni. Nie był też pijany ani pod wpływem narkotyków. Wcześniej podobna historia miała miejsce w Ferguson i odbiła się szerokim echem.

Takie sytuacje zdarzają się w Ameryce co jakiś czas, ale rzadko bywały nagrywane. Przełomem była sprawa Rodneya Kinga, który w 1991 roku padł ofiarą policyjnej brutalności. „Akcję” sfilmował wtedy zupełnym przypadkiem jeden z mieszkańców Los Angeles. Nagranie trafiło do mediów, a szef miejscowej policji nie dowierzał w to co zobaczył. Jego funkcjonariusze po prostu pastwili się nad bezbronnym człowiekiem, który nikogo nie atakował. Policzono, że znajdujący się na łopatkach King otrzymał 56 uderzeń policyjną pałką.

Nagranie nie budziło wątpliwości, a oprawców nie bronił nawet ich szef. Pod koniec kwietnia 1992 roku nieoczekiwanie dla wszystkich sąd jednak uniewinnił funkcjonariuszy, nie dopatrując się przekroczenia uprawnień. W szoku był również Tom Bradley – czarnoskóry burmistrz Los Angeles, dopiero drugi Afroamerykanin na tym stanowisku w historii USA. W dniu ogłoszenia kuriozalnego werdyktu coś jednak pękło – na ulicach miasta rozpętały się zamieszki. Ludzie atakowali policję, okradali i podpalali sklepy oraz bili się między sobą. Po latach o skali zjawiska najlepiej świadczą suche liczby – zginęły 63 osoby, ponad 2 tysiące osób zostało rannych, a do aresztu trafiło ponad 12 tysięcy osób. Porządek udało się przywrócić dopiero z pomocą Gwardii Narodowej, a straty wyceniono na miliard dolarów.

Sprawa Kaepernicka podzieliła Amerykę, a wokół niej zaczęły dziać się rzeczy dziwne. Popierała go zdecydowana większość Afroamerykanów i imigrantów, z kolei najwięcej krytyki słyszał ze strony zatwardziałych konserwatystów. Z polskiego punktu widzenia ten temat może wydawać się na pierwszy rzut oka mocno absurdalny – czy klęcząc podczas hymnu można go lekceważyć?

Amerykanie są jednak na tym punkcie wyjątkowo wyczuleni. Podczas igrzysk olimpijskich w 1968 roku Tommie Smith i John Carlos wywalczyli złoto i brąz w biegu na 200 metrów. Na podium – w trakcie słuchania hymnu – wyciągnęli do góry zaciśnięte pięści w skórzanych rękawiczkach. „Jeśli wygrywam, to jestem Amerykaninem, a nie czarnym Amerykaninem. Jeśli jednak zrobię coś złego, to staję się Murzynem. Jesteśmy czarni i jesteśmy z tego dumni. Czarna Ameryka zrozumie nasz gest” – tłumaczył wówczas Smith, ale spotkał się z powszechną krytyką.

Po latach przedstawił szersze tło. Obaj sprinterzy martwili się nierówną dostępnością do niektórych zawodów oraz kontrowersjami wokół odebrania mistrzowskiego tytułu Muhammadowi Alemu, który odważył się skrytykować wojnę w Wietnamie i odmówić dołączenia do armii. W ojczyźnie obu spotkał głównie środowiskowy ostracyzm. Dziennikarze nie przebierali w mocnych słowach, a rodziny obu sprinterów otrzymywały pogróżki jeszcze długo po zakończeniu igrzysk.

Sportowiec kontra prezydent

W kwestii Kaepernicka jest trochę inaczej. Na początku sezonu zasadniczego NFL po rozpoczęciu akcji regularnie wygrywał w sondach na najbardziej nielubianego zawodnika ligi, ale… koszulka z jego nazwiskiem długo sprzedawała się też najlepiej. Zdecydowana większość weteranów wojennych krytykowała jego postawę, ale byli też tacy, którzy nie widzieli w niej nic złego. Problem społeczny – do którego odwoływał się zawodnik – wciąż jednak istniał, a do protestu zaczęli przyłączać się kolejni. Liga NFL stała się rozpolitykowana jak nigdy, a wyniki oglądalności zaczęły spadać. W końcu paliwo się jednak zużyło. Kaepernick był już coraz bardziej odległym wspomnieniem, a emocje zaczęły opadać. Przez moment wydawało się, że wszystko może rozejść się po kościach. Wtedy do akcji wkroczył Donald Trump.

W międzyczasie budzący kontrowersje zawodnik stracił pracę – klub z San Francisco nie przedłużył z nim umowy. Pojawiły się dwie teorie – według jednej z nich zawodnik po prostu spuścił z tonu, więc nikt nie chciał przyjąć „gorącego kartofla”, który nie dość, że nie gwarantuje świetnego poziomu sportowego, to jeszcze wzbudza olbrzymie kontrowersje. Według drugiej wersji cała sytuacja miała mieć podłoże wyłącznie polityczne, a ostracyzm względem Kaepernicka był spowodowany dokładnie tymi czynnikami, które doprowadziły go do protestu.

Trump postanowił wykorzystać te wszystkie wydarzenia w brudnej politycznej grze. Publicznie beształ właścicieli klubów NFL, którzy nie robili nic, by walczyć z protestami w swoich drużynach. Straszył, że jeśli nie podejmą działań to w końcu pozbawi ich zniżek podatkowych. Na Twitterze wzywał też komisarza ligi Rogera Goodella do tego, by… odgórnie nakazał futbolistom stanie podczas hymnu. Z dogasającego powoli ogniska Trump z właściwą sobie gracją słonia w składzie porcelany stworzył kolejny pożar.

Konsekwencje łatwo było przewidzieć – były dokładnie odwrotne od intencji prezydenta. Po jego słowach po raz pierwszy hymnu na kolanach wysłuchali wszyscy zawodnicy jednej z drużyn. Mało tego – do graczy Dallas Cowboys dołączył wówczas także właściciel klubu, co również było wydarzeniem bez precedensu. Klęczeć podczas hymnu zaczęli nawet baseballiści, a publicznie Kaepernicka wsparły legendy NBA – Michael Jordan i LeBron James. Takiej wojny po prostu nie da się wygrać.

W międzyczasie na ulicach nadal w podejrzanych okolicznościach ginęli ludzie, a zawodnik pozostawał bez pracy. Niedawno zdecydował się nawet na… pozwanie ligi NFL. Adwokat Kaepernicka zamierza dowieść, że jego klient nie może liczyć na zatrudnienie tylko i wyłącznie przez zmowę właścicieli klubów. Złożony przez NFL wniosek o oddalenie pozwu został odrzucony i wszystko wskazuje na to, że kolejną część igrzysk zobaczymy już niedługo na sali sądowej.

Informacje na temat procesu pojawiły się pod koniec sierpnia. Na początku września wszystko wróciło z jeszcze większą siłą rażenia w związku z kampanią reklamową Nike’a – Kaepernick został jedną z jej twarzy. Z marką współpracuje od 2011 roku, ale od momentu odejścia z NFL nie pojawił się w żadnej kampanii. Trudno się nie zgodzić z reklamowym sloganem – faktycznie w pewnym sensie poświęcił wszystko walcząc w swoim zdaniem słusznej sprawie. Reakcje na spot łatwo przewidzieć – znów obejrzeliśmy pełną polaryzację. Niektórzy zaczęli palić rzeczy wyprodukowane przez Nike’a, inni zaczęli wzywać do… odwrócenia bojkotu i masowych zakupów w sklepie tej firmy.

„Podobnie jak NFL – której oglądalność MOCNO SPADŁA, Nike jest równany z ziemią przy pomocy złości i bojkotu. Zastanawiam się czy oni mieli świadomość, że to się tak skończy? Jeśli chodzi o samo NFL to wciąż ciężko mi się to ogląda i dalej tak będzie – dopóki nie zaczną stać pod FLAGĄ” – napisał w mediach społecznościowych niezawodny Donald Trump.

Marketing w służbie idei?

Oczywiście możemy się oszukiwać, że w tym wszystkim zwyciężyła naiwna wiara wielkiej korporacji w ideały, ale chyba każdy, kto ma więcej niż 7 lat, doskonale wie, że świat reklamy po prostu tak nie działa. Oburzenie Trumpa jest po prostu komiczne – kontrowersyjna kampania musiała zostać poprzedzona serią wieloaspektowych badań rynku, które smutnych panów w garniturach doprowadziły do wniosku, że jednak warto pójść w tym kierunku. Nawet mimo fali krytyki, która z pewnością została po prostu wliczona w koszty. Nie jest przecież przypadkiem, że kampania wystartowała godziny przed startem sezonu zasadniczego NFL i tuż po ogłoszeniu kolejnych sądowych rewelacji na linii Kaepernick – NFL.

„Wierzymy, że Colin jest jednym z najbardziej inspirujących sportowców tego pokolenia. Wykorzystał siłę sportu do tego, by pchnąć świat naprzód. Dzięki niemu chcemy dotrzeć z hasłem „Just Do It” do kolejnej generacji sportowców” – komentował w do bólu przewidywalnych i okrągłych słowach Gino Fisanotti, dyrektor wykonawczy Nike’a.

Mimo wszystko pohukiwania rezydenta Białego Domu przyniosły pewien efekt. W maju władze ligi faktycznie wprowadziły zapis, który pod groźbą kary pieniężnej obliguje wszystkich zawodników do wysłuchania hymnu w pozycji stojącej. Alternatywą ma być… pozostanie w szatni. Każde inne zachowanie będzie napiętnowane. To klasyczne posunięcie w białych rękawiczkach. Karani przez ligę będą nie poszczególni zawodnicy, a kluby. Już teraz można łatwo przewidzieć jakie konsekwencje mogą dotknąć niesfornych graczy – będą podobne jak w przypadku Kaepernicka. Co jest na dłuższą metę cenniejsze – święty spokój czy trzymanie zawodnika, który nie chce się podporządkować?

Paradoksalnie cała sprawa sprowadza się w sumie do świętej dla Amerykanów pierwszej poprawki, która zakazuje ograniczania wolności słowa, religii, prasy i zgromadzeń. Tylko czy może ona znaleźć zastosowanie w przypadku prywatnych firm? Werdykt Sądu Najwyższego z 1963 roku pokazuje, że tak. Uznano wówczas, że prywatna firma pod wpływem nacisków ze strony władz może być traktowana jako podmiot państwowy. W przypadku Kaepernicka trudno pominąć sedno: czy rzeczywiście klęczenie podczas hymny jest równoznaczne z jego lekceważeniem? Nic na to nie wskazuje – nikomu z protestujących nie chodzi przecież o obrażenie wojennych weteranów. Celem jest symboliczne zasygnalizowanie pewnego problemu. Można różnie oceniać samą diagnozę, ale czy zawodnicy nie mają prawa do wyrażania takich opinii w ten sposób? Pewnie zamiast klęczeć mogliby przedstawiać swoje postulaty w wywiadach, ale nie oszukujmy się – kto zwróciłby na to wtedy uwagę?

Muhammad Ali w latach sześćdziesiątych też był krytykowany za to, że nie chce polecieć na wojnę do Wietnamu. Również dotknął wtedy amerykańskiego sacrum i mocno się na tym sparzył, ale do końca pozostał wierny własnym ideałom. „Gdybym naprawdę wierzył, że wojna przyniesie pokój i równość 22 milionom Wietnamczyków, to wstąpiłbym do wojska” – tłumaczył. Jego słowa o tym, że „Wietkong nic mu nie zrobił” wtedy mogły szokować. A dziś? Nie sposób odmówić mu racjonalności – przecież nie można zmuszać do wyjazdu na wojnę kogoś, kto w nią nie wierzy.

Problem z Kaepernickiem polega na tym, że nie jest on Muhammadem Alim. Pięściarz był wtedy absolutną gwiazdą – niepokonanym mistrzem świata wagi ciężkiej z niewyparzonym językiem. W życiu miał naprawdę pod górkę – zaczynał jeszcze w czasach segregacji rasowej, która boleśnie go ukształtowała. Futbolista pod względem osiągnięć to zdecydowanie nie ten kaliber. Nigdy tak naprawdę nie zaliczał się nawet do największych gwiazd ligi. Nie brak zresztą opinii, że ten protest to po prostu desperacki sposób na uratowanie kariery, bo quarterback z sezonu na sezon zaczął obniżać loty. Może mając tego świadomość postanowił po prostu wypisać się z ligi z przytupem? W świetle najnowszej kampanii musi powrócić pytanie o czystość intencji Kaepernicka – w końcu Ali swoich ideałów w taki sposób nie spieniężył.

O całym ruchu zapoczątkowanym przez futbolistę trudno rozmawiać bez opowiadania się po którejś ze stron. Podział jest prosty – albo go popierasz i jesteś przebrzydłym postępowym lewakiem, albo masz go dość i jesteś XIX-wieczną prawicową konserwą. Oba obozy regularnie stają do bezrefleksyjnej walki w imię ideałów, które tak naprawdę nie powinny być sednem sprawy. W całej tej awanturze najłatwiej zapomnieć bowiem o tym, że powód dla którego Colin Kaepernick zaczął klęczeć to mimo upływu lat wciąż realny problem w jednym z podobno najdumniejszych demokratycznych państw świata, a wykorzystywanie go w reklamie jest przejawem skrajnego cynizmu…

KACPER BARTOSIAK 

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Miał grać w piłkę ręczną, dziś zgarnia miliony z pokera. Jak Wiktor Malinowski doszedł na szczyt

Miał wielki talent do piłki ręcznej, w wieku 17 lat trenował nawet z pierwszym zespołem VIVE Kielce i nie odstawał wtedy od legend polskiego szczypiorniaka. Potem przyszły jednak kontuzje. Najpierw problem z łąkotką, później zerwane więzadła. Gdy się rehabilitował, brakowało mu adrenaliny. Brat polecił pokera. Okazało się, że jest w tym dobry, karty go wciągnęły. […]
05.09.2021
Formuła 1
04.09.2021

Kubica ponownie w bolidzie F1. Jutro pojedzie w Grand Prix Holandii

Niebywale układają się losy Roberta Kubicy w tym sezonie. Jeszcze dwa tygodnie temu Polak startował w wyścigu 24h Le Mans. Kiedy samochód zespołu ORLEN Team WRT uległ awarii jadąc na pierwszym miejscu w klasie LMP2 na dwie minuty przed końcem najsłynniejszego całodobowego wyścigu na świecie, o Kubicy – patrząc na jego karierę – można było […]
04.09.2021
Weszło
18.12.2020

Szeremeta wygrał los na loterii. Wygrać z Gołowkinem będzie trudniej…

2020 rok ciężko doświadczył fanów polskiego boksu zawodowego, a na koniec zostało chyba najtrudniejsze wyzwanie. W piątek 18 grudnia Kamil Szeremeta (21-0, 5 KO) będzie próbował strącić z mistrzowskiego tronu znakomitego Giennadija Gołowkina (40-1-1, 35 KO). Dzień później w ringu zamelduje się za to Saul „Canelo” Alvarez (53-1-2, 36 KO), który od dawna znajduje się […]
18.12.2020
Inne sporty
12.12.2020

Joshua zapowiada nokaut. Wach i Jeżewski skradną show?

Pandemia koronawirusa nie przestaje siać spustoszenia w światowym boksie. Jej ostatnią ofiarą został Krzysztof Głowacki (31-2, 19 KO), który w sobotę miał walczyć z Lawrencem Okoliem (14-0, 11 KO) o wakujący tytuł mistrza świata federacji WBO w kategorii junior ciężkiej. Zamiast niego szansę dostanie Nikodem Jeżewski (19-0-1, 9 KO), a podczas gali w Londynie pokaże […]
12.12.2020
Weszło
29.11.2020

Tyson kontra Jones: definitywnego rozstrzygnięcia nie było

Mike Tyson (50-6, 44 KO) i Roy Jones junior (66-9, 47 KO) dopięli swego. Wbrew wszelkiej sportowej logice w Los Angeles wyszli do ringu i stoczyli pojedynek, do którego nigdy nie doszło, gdy byli zawodowcami. Walka długimi fragmentami była festiwalem klinczy, ale najważniejsze, że nikomu nic się nie stało. Po ośmiu rundach ogłoszono remis, ale […]
29.11.2020
Inne sporty
28.11.2020

Tyson kontra Jones – kabaret starszych panów pod specjalnym nadzorem?

Znaków zapytania i wątpliwości nie brakowało od samego początku, ale wygląda na to, że już w sobotę dojdzie do skutku jeden z najbardziej absurdalnych bokserskich projektów od dawna. W nocy polskiego czasu kibice będą mogli jeszcze raz obejrzeć w ringu Mike’a Tysona (50-6, 44 KO), który spotka się z Royem Jonesem (66-9, 47 KO). Na […]
28.11.2020
Inne sporty
01.11.2020

„American dream” dobiegł końca. Mayer pokonała Brodnicką

Pierwsza wielka walka w karierze Ewy Brodnickiej (19-1, 2 KO) zakończyła się porażką. Mistrzyni świata federacji WBO w kategorii superpiórkowej tytuł straciła dzień wcześniej, nie mieszcząc się w limicie swojej kategorii wagowej. Z okazji skorzystała Mikaela Mayer (14-0, 5 KO), która pewnie wypunktowała Polkę na dystansie dziesięciu rund i sięgnęła po pas. Problemy zaczęły się […]
01.11.2020
Inne sporty
24.10.2020

Różalski mocno porozbijany na inaugurację Genesis

„Najlepiej byłoby, gdybym umarł w ringu” – zapowiadał przed udziałem w projekcie Genesis Marcin „Różal” Różalski. Weteran sportów walki w wieku 42 lat powrócił do korzeni. Nowy projekt ludzi odpowiedzialnych za sukces KSW proponuje brutalne walki na gołe pięści. W debiucie „Różal” przegrał jednak z Joshem Barnettem – byłym mistrzem federacji UFC i swoim rówieśnikiem.  […]
24.10.2020
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
asddsa
asddsa (@asddsa)
3 lat temu

nie piszcie o takich idiotach, hipokryzja najwiekszych lotow. jak wygodnie musi byc przejmowac sie smiercia jednostki, a nie zwracac uwagi na setki milionow azjatow skladajacych sie na to, zeby najk mogl mu zaplacic 2 miliony za smutny ryj na bilbordzie.

orangensaft
orangensaft (@orangensaft)
3 lat temu

„Wcześniej podobna historia miała miejsce w Ferguson i odbiła się szerokim echem.” Moze by tak 5min na research poswiecic co sie w Ferguson stalo? Nie powielajcie kłamstwa że problem z brutalnością policji w USA jest ściśle powiązany z rasą

RadekNiejadek
RadekNiejadek (@radekniejadek)
3 lat temu

Chujowy quarterback, który łapie ostatnie szanse na zarobienie hajsu.

Niech spierdala. Zrobił z tej logi polityczne bagno.

MaciekGKS
MaciekGKS (@maciekgks)
3 lat temu

W podsumowaniu brakuje doprecyzowania, ze strona 'konserwatywna' to w USA protestancka ideologia rasizmu, czyli intelektualne spierdolenie, nieznane w katolickiej doktrynie.

SurVim
SurVim (@survim)
3 lat temu

Panie anonie,… XD
O jakich akcjach pan mówisz? Bo są akcje, gdzie Murzy..nka pacyfikują. Polecam kompilacje dindu nuffin. Zwykle wygląda to tak.
Biały policjant(albo policjant, jak jest gejem, zółty, czarny) postrzelił niewinnego czarnego.
A potem jest jak w mieście gdzie byłby zamieszki. Niewinny czarny nastolatek (190/105 cm/kg bo grał w futbol amerykański) został skuty za kradzież z włamaniem. Szarżuje na policjanta, ten w samobornnie strzela(a wszystko widać, bo przypominam tam są obowiązkowe kamerki) ale jak on mógł, bo niewinny czarny…

Twoja narracja, żałosny człowiekczu, jest śmieszna. uwazasz, jak czarni i każda rzekomo uciskana grupa, że coś ci się nalezy. A nie należy ci się z automatu nic, ale masz mieć takie same szanse jak inni. I czarni je mają. A to że idiota klęka, a hasło…
Uwierz w coś, nawet jeśli ma to znaczyć poświęcenie wszystkiego – podpisze się pod tym Ali Agca, gość z 9/11, Adolfik, Thanos, ten idiota Mandela, Brevik, ISIS…. Każdy. To hasło jest złe.

UBecja_Forever
UBecja_Forever (@ubecja_forever)
3 lat temu
Reply to  SurVim

Ali Agca to akurat się nie poświęcał dla swoich przekonań, tylko wykonał zlecenie za chajs xd. Z tego Thanosa to przyznaję ostro kekłem.

Moim zdaniem koleś zachował się jak pajac i tyle. Natomiast wedle amerykańskiej konstytucji ma prawo tym pajacem być.

kupsobiemasc
kupsobiemasc (@kupsobiemasc)
3 lat temu
Reply to  SurVim

ty serio oszołomie myślisz, że on to przeczyta? zluzuj majty

SurVim
SurVim (@survim)
3 lat temu
Reply to  kupsobiemasc

Myślę, że tak bo nowostażysta

tss
tss (@tss)
3 lat temu

Autorze, chuja wiesz o tej sprawie i pisząc niby obiektywny artykuł zarówno na wstępie jak i w zakończeniu bezrefleksyjnie opowiadasz się po jednej ze stron („Dowody na poparcie jego słów pojawiały się co i rusz”, „realny problem w jednym z podobno najdumniejszych demokratycznych państw świata”). Jesteś kolejnym pożytecznym idiotą spod znaku PC, nie wiem co robisz w weszło, ale mam nadzieję, że nie zagrzejesz tu miejsca.

Soviak
Soviak (@soviak)
3 lat temu

Uff, jak dobrze że w komentarzach na weszło nie ma rasizmu…

Marcin Bauman
Marcin Bauman (@lobsert)
3 lat temu

Ale reakcyjne szambo wylało w komentarzach.

Od amerykańskiego MAGA kretyna bardziej żałosny jest tylko importowany MAGA kretyn.

Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Leo Messiego. Opuści najbliższy mecz?

Wejście Lionela Messiego do PSG można już chyba porównać do wejścia Rusłana Babenki na boisko w meczu Arka Gdynia – Raków Częstochowa. Czyli, krótko mówiąc, wszystko idzie nie tak, jak trzeba. Francuski „L’Equipe” informuje, że Argentyńczyk doznał kontuzji i może wypaść z gry. Czyli tak: najpierw Leo Messi został zmieniony przez Mauricio Pochettino i niezbyt […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Manny Pacquiao zakończył karierę bokserską. Chce zostać prezydentem

Legendarny bokser Manny Pacquiao zakończył bogatą karierę. 42-letni zawodnik rodem z Filipin ma teraz ambitniejsze plany. Po tym, jak podbił światowy boks, chce zrobić karierę polityczną. Pacquiao ma w planach start w wyborach na fotel prezydenta Filipin. Były bokserski mistrz swoją decyzję ogłosił podczas wywiadu w programie „Toni Talks”. Decyzja jest już nieodwracalna, ale nie […]
21.09.2021
Prasówka
21.09.2021

„Lech jest głównym faworytem do tytułu. Jeśli przegra, to sam ze sobą”

W tym tygodniu piłkarski świat się nie zatrzymuje. Liga się skończyła, więc zaczynamy Puchar Polski. Z tej okazji w prasie podsumowania i zapowiedzi. W „Przeglądzie Sportowym” Kamil Kosowski zachwyca się Lechem Poznań. – Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Lech to w tej chwili główny kandydat do zdobycia tytułu. Przy napiętym terminarzu Legii, która gra w Lidze […]
21.09.2021
Weszło
20.09.2021

Panie Koeman, Johan Cruyff przewracał się dzisiaj w grobie

Dzisiaj każdy wieloletni kibic Barcelony mógł srogo zapłakać z dwóch powodów. Pierwszy to rozpacz, że ten zespół ewidentnie cofnął się w rozwoju. Drugi to fakt, że oglądanie tego „widowiska” po prostu bolało. Tak więc jeśli ktoś zdecydował się na kupno biletu i pojechanie na Camp Nou z okazji meczu przeciwko Granadzie, gorzej trafić nie mógł. […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Napoli rozbiło Udinese

Fajnie, naprawdę fajnie sezon Serie A zaczęło Napoli. Podopieczni Luciano Spallettiego po czterech kolejkach mogą pochwalić się kompletem zwycięstw. Dziś rozbili Udinese.  Były klub Piotra Zielińskiego też nie mógł narzekać na start ligowych rozgrywek, bowiem do tej pory zremisował z Juventusem, a także ograł Venezię oraz Spezię. Dopiero dzisiejszy przyjazd na Stadio Friuli ekipy z […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

GieKSa w końcu zapunktowała. Remis w meczu beniaminków

GKS Katowice przełamał złą passę. Zespół Rafała Góraka, który przegrał trzy ostatnie mecze, trącąc w nich łącznie 11 bramek, zremisował z Górnikiem Polkowice w spotkaniu kończącym 9. kolejkę na zapleczu Ekstraklasy.  Na gole kibice obu zespołów musieli czekać do drugiej połowy. Goście z Katowic wyszli na prowadzenie za sprawą bramki Michała Kołodziejskiego. Dla 28-latka to […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Dariusz Marzec: – Jesteśmy frajerami

Dariusz Marzec nie gryzł się w język po tym, jak jego zespół przegrał 1-2 na własnym terenie ze Skrą Częstochowa (goście byli gospodarzem tego meczu tylko formalnie). Szkoleniowiec Arki Gdynia skrytykował swój zespół na konferencji prasowej przede wszystkim za dwie kwestie – brak skuteczności i łatwo tracone gole.  A raczej „frajersko”, bo wokół takiego stwierdzenia głównie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Spartak Moskwa z kolejną porażką

Nie ma najlepszych dni ekipa Spartaka Moskwa. Po porażce w środku tygodnia z Legią Warszawa w Lidze Europy przyszła kolejna. Tym razem z lokalnym rywalem.  Zespół, którym dowodzi mający bardzo złą prasę Rui Vitoria, przegrał z CSKA Moskwa w meczu ligowym, w związku z czym notowania Portugalczyka stają się jeszcze gorsze. O wyniku znów zadecydowała końcówka […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Maciej Korzym zadebiutuje w formule K1

Piłkarz, który po karierze zajmuje się sportami walki, to coraz cześciej powtarzający się motyw, ale wciąż na tyle rzadka historia, że warto odnotować, iż doczekaliśmy się kolejnego fightera, którego do tej pory kojarzyliśmy z piłkarskich boisk. W październiku swoją pierwszą walkę stoczy Maciej Korzym.  8 dnia tego miesiąca zawalczy na South Battle: Fight Night w Kątach. Nie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021