post Jan Mazurek

Opublikowane 25.05.2020 18:07 przez

Jan Mazurek

Każda sekunda, każda minuta, każda godzina, każdy dzień zbliżają nas do powrotu PKO Bank Polski Ekstraklasy. Niby można się śmiać, że najbardziej cieszą się masochiści, ale nie będziemy tacy okrutni, nie teraz, nie w takich czasach. Zbyt jesteśmy wyposzczeni brakiem krajowej piłki. Inna sprawa, że nie wiemy, jak się będzie ten nasz rodzimy futbol odbierać bez kibiców na stadionach. I choć istnieje szansa, że jeszcze w tym roku fani wrócą na trybuny, to na razie trzeba przygotować się na pesymistyczny scenariusz. Dlatego też należy zastanowić się, jak kluby zamierzają rozegrać kwestię biletów i karnetów, które przepadają w sytuacji, kiedy obiekty będą świecić pustkami. Na razie najbardziej zdecydowanie zadziałał Piast, reszta wstrzymuje się od konkretnych ruchów. Jak to wygląda?

Kwestia dotychczasowo rozegranych meczów domowych wygląda następująco:

Legia – 14

Arka, Cracovia, Górnik, Jagiellonia, Korona, Lech, Lechia, ŁKS, Piast, Raków, Śląsk, Wisła Kraków, Wisła Płock, Zagłębie – 13

Pogoń – 12

Raków oczywiście nie w Częstochowie, a w Bełchatowie, ale to w tej całej historii drugorzędne. Wszystkie kluby do końca fazy zasadniczej dobiją do 15 domowych występów, potem będzie podział na dwie grupy i po trzy lub cztery mecze na własnym stadionie. Razem 18 lub 19, ale na razie ustalone jest, że wstępnie te mecze będą rozgrywane bez udziału publiczności.

Na razie, bo w poprzednim tygodniu PZPN wyszedł z propozycją do rządu i premiera Morawieckiego o możliwość rozgrywania meczów przy ograniczonej widowni jako imprezy niemasowej. Na obiekcie mogłoby zasiąść maksymalnie 999 osób lub 20% pojemności całego stadionu. I w tym miejscu też powstawała problematyczna kwestia z posiadaczami karnetów, którzy mogliby czuć się pokrzywdzeni, jeśli nie znalazłoby się dla nich miejsce na stadionie.

W weekend spytaliśmy o to sekretarza generalnego PZPN, Macieja Sawickiego, który odpowiedział nam następująco:

(Fragment wywiadu „Powrót kibiców na stadiony to sygnał, że może być normalnie”)

– Nie boicie się, że część kibiców, często karnetowiczów, będzie czuła się poszkodowana, a ceny biletów znacznie wzrosną, bo zwyczajnie będzie ich dużo, dużo mniej? 

– Zawsze ktoś będzie niezadowolony. Chcemy poczynić pierwszy krok w trudnej sytuacji. W tej chwili nikt nie może wchodzić na stadiony, a my zamierzamy doprowadzić do sytuacji, w której w ogóle kibice będą mogli wrócić na trybuny, na razie w tak niewielkiej liczbie. Chodzi o pokazanie, że można zrobić to w sposób bezpieczny, w sposób normalny – miejmy nadzieję, że sytuacja wokół nas powoli będzie się normowała, pandemia nie będzie się zaostrzała, a wtedy też będziemy mogli myśleć o tym, żeby to wszystko rozszerzać i przywracać pełniejszą normalność. Jako ludzie, żyjący w tych czasach, musimy rozumieć tę sytuację i restrykcje, które się z nią wiążą.

Dlatego też wszystkie kluby znalazły się w kropce. Z jednej strony kibice oczekują konkretnych rozwiązań kwestii karnetów na mecze, których mogą nie obejrzeć, a z drugiej strony prawdopodobieństwo, że rząd przychyli się do propozycji PZPN, co jest bardziej pogmatwa cały proces.

Najbardziej zdecydowany komunikat wydał Piast Gliwice, który zakomunikował, że każdy posiadacz biletu sezonowego ma możliwość podjęcia decyzji o skorzystaniu z jednej z poniższych opcji:

Darowizna na rzecz Klubu Akademii Piłkarskiej Piasta Gliwice – 100% kwoty do zwrotu (zgodnie z załączonym cennikiem) zostanie przeznaczone na szkolenie młodzieży.

Zaliczka przeznaczona na zakup karnetu na mecze w sezonie 2020/2021 rozgrywane z udziałem publiczności – pulę karnetowicza zasila 120% kwoty do zwrotu (zgodnie z cennikiem).

Zwrot pieniędzy na konto nabywcy karnetu – 100% kwoty do zwrotu (zgodnie z cennikiem).

Podobnie zareagowała Jagiellonia. Jej karnetowicze mają możliwość:

Wsparcie Akademii Piłkarskiej Jagiellonii Białystok.

Otrzymanie następnego karnetu taniej o 62,5%.

Voucher do e-sklepu

Zwrot niewykorzystanej kwoty z karnetu

Wszystko jasne i klarowne. Inna sprawa, że pozostałe kluby na razie wstrzymują się od jakichkolwiek konkretniejszych komunikatów. W tej sytuacji to nic dziwnego. Praktycznie wszyscy proszą swoich karnetowiczów o cierpliwość i wyrozumiałość. Zadzwoniliśmy do kilku klubowych rzeczników i dowiedzieliśmy się od nich, że prace nad wariantami i rozwiązaniami trwają, ale bez pośpiechu. Sytuacja jest jaka jest i na razie lepiej wstrzymać się z jakimkolwiek obietnicami.

Przy tym raczej nikt nie zamierza jednak kibiców, którzy zapłacili za całoroczne karnety, zostawiać na lodzie. Weźmy chociażby taki projekt Ekstraklasy i Canal+, o nazwie „Ty Wspierasz, My Dziękujemy”. Ma on umożliwiać karnetowiczom klubów, które przystaną na takie rozwiązania, wejście w posiadanie pakietu Canal+ z meczami Ekstraklasy całkowicie za darmo. Część klubów już zadeklarowała chęć wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, ale oczywiście na razie nie wszyscy, więc nie ma sensu jeszcze generalizować.

Ale generalnie, za wyjątkiem Piasta i Jagi, wciąż czekamy jeszcze na inne kluby i ich pomysły na rozegranie kwestii możliwie przepadających wyjściówek na mecze po odmrożeniu ligi. Słyszymy, że w Cracovii będzie opcja zwrotu części funduszy, ale prawdopodobnie w formie rekompensaty w przyszłym sezonie lub jakichkolwiek innych ulg proponowanych przez klub. W Lechii można kontaktować się w tych sprawach indywidualnie, ale też sugeruje się podobnie rozwiązania, jak w Krakowie. Jakieś możliwości zaczyna też poważniej sondować Raków i Górnik, ale powtórzymy: większość czeka.

Zadzwoniliśmy do Michała Łady z Wisły Płock.

– Jedną z części składowych rekompensaty dla osób, które zakupiły u nas karnety, będzie akcja organizowana przez Ekstraklasę i Canal+, czyli każdy z posiadaczy karnetów dostanie specjalny kod, dzięki któremu będzie mógł oglądać do końca sezonu Ekstraklasę za darmo w telewizji. W to weszła większość klubów naszej ligi. Aczkolwiek my chcemy jeszcze w inny sposób do tego podejść. Mamy opracowane parę wariantów takich rekompensat. U nas liczba karnetów nie jest olbrzymia, nie jest tak wielka, jak w Lechu, Wiśle Kraków czy Legii, naturalnie nasz zasięg jest mniejszy, ale jest to też liczba spora i nie chcemy tych ludzi zostawiać z samą propozycją Ekstraklasy i Canal+. Chcemy zrobić coś więcej. Tylko, że na chwilę obecną jeszcze się wstrzymujemy, bo różne chodzą głosy i istnieje prawdopodobieństwo, że kibice wrócą na stadiony jeszcze w tym sezonie. Nie chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której zaczęlibyśmy oddawać pieniądze karnetowiczom, a zaraz okaże się, że mogą wejść na stadion, bo jakieś obostrzenia zostałyby zdjęte. Ciężko przewidzieć, jak będzie to wyglądało za tydzień czy dwa, więc chcemy przetrzymać to jak najdłużej można, żeby o niczym nie decydować przedwcześnie. Mogę tylko zapewnić, że wszyscy nasi karnetowicze będą mogli oczekiwać odpowiedniej rekompensaty od klubu. Postaramy się, żeby wszyscy byli zadowoleni. Inna sprawa, że wszyscy najchętniej po prostu przyszliby na mecz, ale niestety na razie to nie jest możliwe. Szanujemy tych ludzi, bo wydają swoje pieniądze, dlatego wstrzymujemy się jeszcze z decyzjami. 

Przy okazji ciekawa sprawa, bo Wisła Płock dołączyła do Pogoni Szczecin i sprzedaje wirtualne bilety na swój stadion. Akcja jest bardzo pozytywna i nie wymaga wielkiego poświęcenia portfela, a lokalne znacznie ma duże. Nazwa akcji: #IdęNaWisłę.

– Jeśli chodzi o akcję #IdęNaWisłę, to dostawaliśmy sporo zapytań od kibiców, bo już niejeden klub dawał możliwość swoim fanom takiego wsparcia w postaci jakiejś darowizny. Stwierdziliśmy więc, że jeśli pójdziemy w tym kierunku, to damy możliwość kupna wirtualnego biletu plus do tego dorzucenie wirtualnego zestawu meczowego – kiełbaski, piwka i frytek, które u nas na stadionie są bardzo popularne. Są to niewielkie koszta. Bilet kosztuje pięć złotych. Kwestie gastronomiczne to złotówka za jedną rzecz, więc to zabieg czysto marketingowy. Zwyczajnie, jak każdy wie, frekwencja na naszym stadionie nie jest najwyższa, niektórzy wbijają nam nawet szpileczki, że Wisła Płock to klub bez kibiców, a my tą akcją chcieliśmy też trochę pobudzić naszych fanów i pokazać, że jednak mamy tych kibiców. W postaci takiej darowizny, takiego wsparcia, zamierzamy pokazać, że oni są i że nie jest ich wcale mało. To idealna okazja, żeby wielu naszych kibiców pokazało, że są z klubem na dobre i na złe. Nawet tak symboliczną kwotą, jak te pięć złotych.

Generalnie nie da się nie zauważyć, że kluby Ekstraklasy znalazły się w wymagającej sytuacji. Tak naprawdę na kilka dni przed powrotem ligi nie za bardzo wiadomo, jak to wszystko będzie wyglądać. I ile razy jeszcze kwestia spraw kibicowskich zmieni się do 19 lipca. A przecież tu chodzi o portfele najwierniejszych fanów, którzy wyłożyli kasę i sami nie wiedzą, co się z nią stanie. Na razie rozwiązania Piasta Gliwice i Jagiellonii Białystok, które proponują kilka różnych możliwości, wydaje się bardzo sensowną wskazówką dla wszystkich innych.

Fot. Fotopyk

Opublikowane 25.05.2020 18:07 przez

Jan Mazurek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 5
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jakt1
jakt1
T111
T111

Wpuścić kibiców na stadiony!!!

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Może wyjdę na jakiegoś bufona, ale w sumie sam jako karnetowicz w ogóle nie oczekiwałbym niczego od swojego klubu w ramach rekompensaty. Po prostu przy zakupie zakładam, że i tak jakiejś części meczów mógłbym nie obejrzeć z trybun z tego czy innego powodu, ale przynajmniej płacę za miejsce, a przede wszystkim dokładam małą cegiełkę do klubu, na którym mi zależy. I w sumie byłoby dla mnie dziwne, żebym tę cegiełkę chciał choćby w części nagle sobie wziąć z powrotem.

Oczywiście fajna ta akcja z kodami do oglądania Ekstraklasy, to się ceni. Ale ogólnie sam niczego nie oczekuję.

Archanioł
Archanioł

Jesteś tak bardzo dzielny Stanisławie…

Lecę na piwo
Lecę na piwo

Kasują komentarze.. Co za downy.. Brawo stano.. O sponsorach dobrze albo wcale..

Weszło FM
19.09.2020

Jan Mela, meczyki i Liga Minus. Niedziela w WeszłoFM

Niedzielę w Weszło FM rozpoczniemy programem „W ciemno”, który prowadzi Marcin Ryszka. Jego gościem będzie Jasiek Mela – chodząca inspiracja dla każdego z nas, gość, który mimo niepełnosprawności potrafił zdobyć dwa bieguny. A przy tym to chodząca dawka życiowego luzu, co w połączeniu z podejściem do życia Marcina da mieszankę wybuchową. O godz. 10.00 na antenie […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Pogoń znów wygrywa po borowaniu bez znieczulenia

Pogoń Szczecin jest na początku tego sezonu w ścisłej czołówce najbrzydziej grających drużyn Ekstraklasy, ale punktowo jest nieźle: cztery mecze, siedem punktów. W Gliwicach „Portowcy” mogli wysoko przegrać, a wygrali. Dziś przez większość spotkania również prezentowali mniej jakości niż zdziesiątkowany Śląsk Wrocław i mimo to ponownie sięgnęli po pełną pulę. Dla nas najlepszą wiadomością jest […]
19.09.2020
Anglia
19.09.2020

Pan piłkarz Mateusz Klich bierze Premier League przebojem!

Bloody hell, co to jest za historia, aż chciałoby się wykrzyknąć. Mateusz Klich wszedł do Premier League nie tylko z drzwiami, ale też z futryną i od razu podporządkował sobie pokój. Znaczy, dobra, brzmi to trochę zbyt podniośle, ale kurczę, kto zabroni nam się cieszyć, że w końcu jakiś polski piłkarz z pola radzi sobie […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Płacheta z golem, Jóźwiak z asystą, Helik z czerwoną kartką. Działo się w Championship!

Kariera Przemysława Płachety pędzi ostatnio w co najmniej takim tempie, jak on sam po boisku. Pół roku w Pogoni Siedlce, sezon w Podbeskidziu, tyle samo w Śląsku, rekord transferowy wrocławian i przenosiny do Norwich. Nie ma co zapeszać, ale wydaje się, że skrzydłowy nie chce się zatrzymywać. Gdy tylko dostał trochę więcej czasu na boisku, […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Sukces: Lechię w końcu chciało się oglądać

Widzieliśmy mocniejsze wejścia w sezon niż to w wykonaniu Lechii, bo owszem, punktowo tragedii nie ma, trzy oczka wpadły, ale jeśli chodzi o grę? Nawet nie dramacik, a jeden wielki regularny dramat. Warta mogła spokojnie wygrać, natomiast zapłaciła frycowe, ale już Raków z Górnikiem nie zostawili nawet reszty, ładując gdańszczanom po trzy gole. I cóż, […]
19.09.2020
Niemcy
19.09.2020

Wszystkie problemy Krzysztofa Piątka

Spokojnie. Krzysztof Piątek nie jest w czarnej dziurze. Może już nie grzeje nikogo tak, jak za swoich złotych czasów w Genui i Milanie, ale to dalej bardzo przyzwoity snajper przyzwoitego klubu w bardzo silnej lidze. I na razie nie grozi mu zmiana tego statusu. Polak to żadna efemeryda. Swoje umie i będzie umiał. Problem w […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

FREEBETY w eWinner! 60 PLN na powrót Bundesligi

Tęskniliście za ligowym graniem? Bo my tak i z tego co widzimy eWinner także. Ten legalny polski bukmacher przygotował bowiem atrakcyjną promocję na powrót Bundesligi. Czekają na nas freebety za sam fakt obstawiania meczów piłki nożnej. W ten sposób w sobotę i niedzielę możemy zarobić łącznie 60 PLN! Jak? Sprawdźcie szczegóły promocji „Futbol Totalny”. Gracze […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Aubameyang czy Fabiański – kto będzie górą w tym pojedynku?

Łukasz Fabiański kontra była drużyna. Co prawda dla „Fabiana” spotkania z Arsenalem nie są już zapewne niczym szczególnym, ale bądź co bądź to jednak potyczka dwóch ekip z Londynu. „Kanonierzy” zwykle niemiłosiernie lali West Ham, więc szykuje się trudne spotkanie dla polskiego bramkarza. Jakie są nasze przewidywania na ten mecz? Tym razem sprawdzamy, jak wygrać […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Fundambu ładuje przewrotką, Widzew odbija się od dna

Czekaliśmy, czekaliśmy i stało się. Merveille Fundambu zdobył swojego premierowego gola w pierwszej lidze. A że dodatkowo Widzew wygrał i zgarnął pierwsze trzy punkty w nowym sezonie, to zakładamy, że w Łodzi humor gituwa. Zupełnie odmienne nastroje panują za to w Olsztynie. Zero bramek i zero pomysłu na to, jak ten stan rzeczy zmienić. Tak […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

LIVE: Górnik prowadzi przy Łazienkowskiej! 2:0, taktyczna demolka Legii

Stal Mielec w Gdańsku, czyli beniaminkowie wciąż szukający jakiegokolwiek zwycięstwa – czy Lechia okaże się tak przeciętna, by umożliwić? Śląsk Wrocław w Szczecinie, próbujący podkreślić swoją dobrą grę i wysokie aspiracje na tle zespołu, który ma tylko aspiracje, a nie ma gry. Na deser spotkanie przy Łazienkowskiej, gdzie Legia podejmie Górnik – często przy takich […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Wraca Serie A! Nowy klub Milika zgarnie trzy punkty na inaugurację?

Serie A najpóźniej wraca do gry, ale też najpóźniej rozgrywki zakończyła. Za nami kilka tygodni transferowego zamieszania, m.in. z udziałem Arkadiusza Milika. Dziś jego – prawdopodobnie – nowy klub może zgarnąć pierwsze punkty w starciu z Hellas Werona. Na jakie typy warto zwrócić uwagę w meczu AS Romy? Sprawdzamy to razem z Totolotkiem! Hellas Werona […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Dwa lub trzy gole w hicie kolejki w Warszawie? Czemu nie!

Przed nami polski klasyk, czyli starcie Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze. Klasyk, ale też mecz, który od lat nie zapowiadał się tak ciekawie, jak dziś. Zabrzanie na początku sezonu zaskoczyli świetną formą i pomysłem na grę. W opozycji do nich jest Legia, która niemiłosiernie łączy bułę. Czy to pozwoli Górnikowi odnieść pierwsze od ponad 20 […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Zagłębie zgarnia młodzieżowców. Ratajczyk krok od Lubina, będzie transfer z Legii

Zagłębie Lubin jest bardzo aktywne na rynku transferowym w kwestii młodzieżowców. Na Dolny Śląsk trafili już Jakub Bednarczyk i Kamil Bielikow, a teraz „Miedziowi” dopinają dwa kolejne transfery. Nazwisko Adama Ratajczyka na tej liście nikogo już nie zaskoczy, natomiast jak udało nam się ustalić, Zagłębie dokona także ciekawego ruchu, osłabiając ligowego rywala.  Łukasz Łakomy, 19-letni […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Czy Legia powinna zazdrościć Górnikowi Manneha?

Pomyśleć, że rok temu byliśmy przekonani, iż Alasana Manneh okaże się kolejnym transferowym nieporozumieniem, tak typowym dla obrazu tej ligi. Całkiem obiecujący facet z Barcelony B, który otarł się o trzecią ligę hiszpańską, zdobył doświadczenie w lidze bułgarskiej i sygnalizował, że w Polsce wcale nie będzie czuł się specjalnie zagubiony. Ale zaczął fatalnie. Jesienią nie […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Czy w Lechii Gdańsk coś się wypaliło?

Funkcjonowanie każdej drużyny to pewien cykl. Najpierw się ją buduje, metodą prób i błędów szuka stanu optymalnego, aż wreszcie – prędzej czy później – osiąga ona swój szczyt. Później już bardzo trudno się na nim utrzymać, zwłaszcza przy niewielkich zmianach kadrowych. W takiej sytuacji najczęściej następuje jazda w dół – czasem wolniejsza, czasem szybsza. Coraz […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Sztylka: – Trener ma rywalizację na każdej pozycji. Dziś okienko uznajemy za zamknięte

– Mamy swoją filozofię, określoną politykę transferową na dane okienko. W ostatnim sezonie mieliśmy 4-5 długotrwale kontuzjowanych polskich piłkarzy, co spowodowało, że trudno było w tamtym momencie rygorystycznie pilnować naszej filozofii budowy drużyny. Sytuacja zmusiła nas do tego, że proporcje zostały zachwiane. W tym okienku chcieliśmy to więc wyrównać, żeby ta szatnia była jak najbardziej […]
19.09.2020
Anglia
19.09.2020

Michał Helik: Od zawsze śledziłem Premier League

Po ponad trzech latach w Cracovii Michał Helik postanowił zmienić otoczenie. Za około 3,5 miliona złotych 25-letni obrońca wzmocnił 21. ekipę ostatniego sezonu Championship – Barnsley. Polak zdążył już zadebiutować w meczu 1/32 Pucharu Ligi z Middlesbrough i pomóc drużynie w zwycięstwie. O początkach w nowym klubie, fascynacji angielską piłką czy podwyższonym biciu serca na […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Zwalniać czy nie zwalniać? Oto jest pytanie

Wisła Kraków gra, jak gra. Czy to normalne, że kibice tracą cierpliwość? Prawdopodobnie tak, skoro nawet postronnych obserwatorów bolą oczy od oglądania popisów piłkarzy „Białej Gwiazdy”. Na celowniku znalazł się Artur Skowronek, czyli trener, któremu nie można odmówić zasług – uratował Wiśle poprzedni sezon. Wiele osób domaga się głowy, więc zastanowiliśmy się – jakie argumenty […]
19.09.2020