post Avatar

Opublikowane 05.05.2020 18:18 przez

Szymon Janczyk

Cała Europa liczy straty z tytułu zatrzymania rozgrywek. Media we wszystkich krajach zastanawiają się nie tylko kiedy ruszy liga, ale jak będzie wyglądało najbliższe okienko transferowe. Tak, każdy to wie, nie odkryliśmy Ameryki. Natomiast wielu może zdziwić fakt, jaki pomysł na podtrzymanie „łańcucha pokarmowego” wysnuł dyrektor Club Brugge, Vincent Mannaert. Zdaniem Belga kryzysu w świecie piłki unikniemy w jeden sposób – pompując pieniądze w… czubek piramidy.

Tak, jest to teza, która może wywołać zdziwienie. W większości przypadków każdy liczy przecież na pieniądze dla siebie. Ligi z „wielkiej piątki”? A po co pompować tam pieniądze z FIFA czy UEFA. Oni są bogaci, więc sobie poradzą. Uratujmy mniejszych, którym ledwo starczy od pierwszego do pierwszego. Zakładamy, że taki proces myślowy zachodzi w głowach wielu prezesów czy dyrektorów w ligach drugiego oraz trzeciego szeregu.

Ale nie w Belgii.

Belgowie, którzy co by nie mówić na robieniu interesów transferowych się znają, uważają, że jeśli światowe federacje mają komuś pomagać, to lepiej, żeby rozdali kasę bogatym. Taki Robin Hood, tyle że na opak. Skąd takie wnioski? „New York Times” rozmawiał z wysoko postawionymi ludźmi we wspomnianym wcześniej Brugge oraz w Genku. Obydwa kluby zarobiły w ostatnich latach miliony na transferach do Premier League. Ludzie, którzy zapewnili swoim drużynom rekordowe zyski, tłumaczą tę ideę tym, że najważniejszą rzeczą jest teraz utrzymanie przepływu gotówki. W „normalnych okolicznościach” wyglądało to tak.

1. Klub z Premier League płacił kupę kasy za transfer zdolnego piłkarza z Belgii, która była dobrym rynkiem do zweryfikowania umiejętności zawodnika.

2. Belgijski klub zarobił, dzięki czemu zainwestował w akademię i skauting.

3. Brugge czy Genk kupowały piłkarzy ze Skandynawii, Europy Wschodniej, Ameryki Południowej czy Afryki, wydając część zarobionych pieniędzy.

4. Tamtejsze kluby robiły dokładnie to samo: zarabiały, inwestowały, szukały w jeszcze słabszych ligach, dając im zarobić.

Cytowany przez „NY Times” Mannaert mówi wprost: ludzie chcą, żeby skończyły się transfery za szalone kwoty. Tymczasem dzięki temu pieniądze spływają ze szczytu piramidy, aż na sam jej dół. – Zwykle na transfery wydawaliśmy od 1/3 do połowy zarobionych przez nas pieniędzy – zdradza dyrektor Brugii. Łatwo dojść do wniosku, że dzięki temu kluby z jeszcze niższej półki, też zyskiwały swój kawałek tortu. Tortu, który zaczęła kroić Premier League.

 Są dwie podstawowe zasady finansowania klubów w świecie futbolu. Pierwszy to sprzedaż praw telewizyjnych, z czego korzystają największe i najlepsze ligi. Drugi to pieniądze z transferów, które te ligi zostawiają tam, skąd łowią talenty – mówi Mannaert nowojorskiej gazecie.

Belgowie twierdzą, że jeśli FIFA i UEFA mają komuś pomagać, powinny zainwestować na szczycie. Dzięki temu, zamiast pakować pieniądze w jeden sektor, federacje zapewnią je wszystkim, bo po prostu spłyną one kaskadowo do pozostałych lig. Najgorsze byłoby natomiast zachwianie rynku. Jeśli więksi zaczną płacić mniej, mniejsi podążą ich śladem i dla klubów z najniższej półki zostaną marne ogryzki. Genk służy zresztą z życia wziętym przykładem. Jonathan David to największa perełka tamtejszej ligi. Belgijski klub twierdzi, że w normalnych warunkach o jego transfer biłoby się od 10 do 15 klubów. Teraz, gdy wszystkie topowe ligi liczą straty i obawiają się, czy w ogóle wrócą do gry, w grze o Davida zostały tylko trzy czy cztery drużyny. Spada zainteresowanie, spada też cena, a skoro tak, to spada i kwota, którą Genk przeznaczy na następcę Kanadyjczyka.

Zresztą wcale nie musimy szukać przykładów w Belgii, mamy je na własnym podwórku. W ostatnich tygodniach wiele mówi się o tym ile i jakie kluby monitorują Michała Karbownika z Legii Warszawa. Tymczasem Mariusz Piekarski, jego menedżer, w „Sekcji Piłkarskiej” w „Sport.pl” przyznał, że i w przypadku piłkarza Legii da się odczuć zachwianie na samej górze. – Wszyscy czekamy na decyzje, jakie podejmą związki, odnośnie wznowienia lig w różnych krajach. Kluby zainteresowane Karbownikiem czekają, spokojnie analizują obecną sytuację i patrzą na to, co się wydarzy w przyszłości. Wiele innych klubów na razie nacisnęło pauzę ze względu na obecną sytuację.

Być może więc propozycja, rzucona przez przedstawicieli Brugge oraz Genku, jest słuszna? W „NY Times” przytoczono czyste liczby. To, ile kluby z Premier League wydały w innych ligach. Wychodzi na to, że w ostatnich latach sami Francuzi przytulili od Anglików miliard euro. Tych pieniędzy przecież nie spalono. One rozeszły się dalej i pewnie, gdybyśmy dokładnie przyjrzeli się powiązaniom między poszczególnymi transakcjami, zaraz okazałoby się, że GKS Bełchatów zarobił dzięki temu, że Middlesbrough dostało sporą sumkę za prawa telewizyjne. Anglicy parę lat temu kupili przecież de Roona z Atalanty, ta natomiast sięgnęła po Recę z Wisły Płock, a Wisła zainwestowała te pieniądze m.in. w Dawida Kocyłę z Bełchatowa.

Trochę pokręcone, ale jak najbardziej możliwe. Tak ten świat wygląda, że każdy jest zależy od każdego. A skoro Belgowie coś o tym wiedzą, to może posłuchajmy mądrzejszych? Może zamiast rozpaczać nad tym, że za zawodników średniej klasy płaci się absolutnie za dużo, cieszmy się z tego i podlewajmy tę roślinkę? Jakby nie patrzeć, bez niej nie byłoby transferów i w polskiej lidze. Jasne, one są jakie są. Czasem trafi się Mudrinski, czasem też Legia zrobi napad na bank i zgarnie Bartosza Slisza.

Ale to, jak pieniądze inwestujemy, zależy już tylko od nas. Natomiast to, czy będziemy mieli z czego inwestować, zależy już m.in. od tego, za ile Genk sprzeda Jonathana Davida.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 05.05.2020 18:18 przez

Szymon Janczyk

Liczba komentarzy: 24
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bazyli Bułgarobójca
Bazyli Bułgarobójca
9 miesięcy temu

Czyli jednak Mioduski miał racje, trzeba dawać piłkarzy do Legii ? To jest taka sama logika. Słusznie obśmiana swego czasu zresztą.

Trol
Trol
9 miesięcy temu

Dawac to on moze d…pod tecza jak jego klubik rozklada nogi w Europie.

kamil
kamil
9 miesięcy temu
Reply to  Trol

Twój za to rok w rok gra w lidze mistrzów.

Ju gołin dałn
Ju gołin dałn
9 miesięcy temu
Reply to  kamil

Nie grają to i nie dają dupy, profit. Gorzej że dają w Polsce, musieliby się jeszcze z rodzimych rozgrywek wycofać i wtedy mogliby dumnie zakrzyknąć „Niepokonani!”

MarioG
MarioG
9 miesięcy temu
Reply to  kamil

A twój klub rok w rok w LM? Nie a wiesz czemu, bo dana dupy

MarioG
MarioG
9 miesięcy temu

Debilem trzeba być jak Mioduski i ci belgowie

Mateo
Mateo
9 miesięcy temu

Transfer Karbownika za sumę 5- 7 mln euro jest nierealny bo nie ma LOGICZNYCH podstaw aby tyle za niego żądać.
A co do rynku pilkarskiego po pandemii nastąpi jedna zmiana:
Bogatsi staną sie jeszcze bogatsi a biedaki jeszcze biedniejsi.
W ktorej grupie bedą polskie kluby nie trzeba nikomu tłumaczyć
Będziemy jeszcze wiekszymi pariasami futbolu niz byliśmy przed pandemią…..

WhiteStarPower
WhiteStarPower
9 miesięcy temu
Reply to  Mateo

A czy transfer jakiegos średniego starego Angola do jakiegos Burnley czy Newcastle za 60mln £ jest LOGICZNY???

Pioter
Pioter
9 miesięcy temu
Reply to  WhiteStarPower

Nie jest, ale umówmy się, liga angielska to inny świat, inny biznes, inne realia. W ogóle nie porównujmy się do nich, bo to tak jakby chcieć ogarnąć wielkości niektórych obiektów w kosmosie – można popaść w kompleksy. Kolega ma rację, nikt nie wyłoży poważnej kasy, – a takie 6 mln euro to dla Hiszpanów bardzo dużo pieniędzy szczególnie po kryzysie – na grajka z ekstraklasy, mając jednocześnie możliwość kupienia za podobne pieniądze 16-17 letniego gościa który rokuje na TOP level w światowej piłce. Problemem jest że pismaki nie mają o czym pisać bo jest sezon ogórkowy, a kuchar robi z siebie debila (słusznie, bo podbija hype i bańkę cenową) fejkowymi ofertami za swojego klienta. Dajmy już spokój z tymi spekulacjami, bo one są śmieszne.

qdlaty81
qdlaty81
9 miesięcy temu
Reply to  Mateo

znasz zasadę substytucji? że w przypadku kryzysu zaczyna rosnąć sprzedaż pewnej kategorii produktów? Np. zamiast mięsa zaczynasz jeść ziemniaki. (w tym równaniu Ekstraklasa jest ziemniakiem). Także paradoksalnie wiele klubów może się skierować do ekstraklasy na zakupy, bo przez to że w Polsce są niskie kontrakty w porównaniu z bogatszymi ligami, to nie dość że kupią piłkarzy znacznie taniej to będą im płacić znacznie mniej niż bogatszym narodowościom

Szymon Cz
Szymon Cz
9 miesięcy temu

Nie trzeba było być jakoś szczególnie inteligentnym aby to wymyślić. Tak to działa i aby uratował się mały musi dużo wydać kasy ten wielki. Dlatego nie potrafię zrozumieć ogólno światowego larum dotyczącego wysokości transferów. Przecież na transferze Neymara zarobilo wiele klubów. Im droższe transfery, więcej kasy w piłce tym lepiej.

AmberMozart
AmberMozart
9 miesięcy temu
Reply to  Szymon Cz

pf. sprzedasz za 20 baniek, a za następcę zapłacisz 18. Wcześniej sprzedałeś za 4 bańki, a następcę kupiłeś za 2. jaka różnica? nawet gorzej – bo gościowi za 18 musisz dać wyższy kontrakt niż temu za 2, w końcu właśnie „zarobiłeś 20” to cię stać

rafm
rafm
9 miesięcy temu
Reply to  AmberMozart

no naprawdę, świetne, skąd się biorą takie typy 😀

rafm
rafm
9 miesięcy temu
Reply to  AmberMozart

to może wyjaśnisz mi też przy okazji, albo ktokolwiek inny, czemu piłkarze są przepłacani, za dużo zarabiają itp. bo w kółko o tym czytam, a nie potrafię rozkiminić?

rafm
rafm
9 miesięcy temu
Reply to  Szymon Cz

no i wreszcie głos rozsądku. Nie wiem skąd opinie, ze piłkarze są przepłacani, jakaś totalna bzdura

Wojtek
Wojtek
9 miesięcy temu

Tyle, że kasa Middlesbrough która płynie przez Bełchatów finalnie zasili jakąś Zilinę w zamian za 30 letniego Słowaka lub inny Vardar Skopje, dzięki czemu do PL trafi rezerwowy Szrotović z 3 występami w lidze Macedońskiej. To może jednak lepiej dać forsę klubom, które umiejętnie ją wydają? Albo w ogóle nic nikomu nie dawać.

qdlaty81
qdlaty81
9 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

W Polsce nie ma takich klubów które umieją zarządzać i wydawać.

Gość
Gość
9 miesięcy temu

Kim jest Bartosz Ślisz?
Jprd coś wam tam chyba weszło

Radek
Radek
9 miesięcy temu

Do przeżywającego kłopoty jedynego hotelu w wiosce na pięknej greckiej wyspie przyjeżdża niespodziewanie niemiecki turysta i pyta, czy są wolne pokoje. Hotelarz kiwa głową, bo prawie wszystkie są puste. Niemiec prosi o klucz, żeby zobaczyć, czy pokój mu odpowiada, i jako kaucję zostawia na kontuarze 100 euro. Dostaje klucze do kilku pokoi i idzie na górę je obejrzeć. W tym czasie hotelarz bierze stówę i pędzi do rzeźnika, żeby zapłacić część rachunków. Rzeźnik bierze tę samą stówę i idzie do rolnika, żeby mu zapłacić za świnię, którą wziął na kredyt w zeszłym tygodniu. Rolnik z tą samą stówą idzie do jedynej lokalnej prostytutki, żeby jej zapłacić za ostatnią wizytę. Prostytutka z tym samym banknotem idzie do hotelu i płaci hotelarzowi 100 euro za dwie noce z klientami w hotelu. Po chwili Niemiec wraca i mówi, że niestety pokoje mu się nie podobają, zabiera swoje 100 euro (ten sam banknot, tylko trochę bardziej pomięty) i wychodzi.

Tak mi się skojarzył dowcip o obiegu pieniądza w gospodarce…

Krzysiek
Krzysiek
9 miesięcy temu

Idiotyzm w czystej postaci, czyżby artykuł na zamówienie Miodka ? On też ma tak „genialne” pomysły by tylko wszyscy wokół ratowali legie i jej fatalne zarządzanie przez siebie samego. Normalnie IQ poziom małpka.

Szymon
Szymon
9 miesięcy temu

Absurdalny pomysł. Różnice miedzy klubami już tak się pogłębiły że swojej ligi im się zachciało. Teraz z podkulonym ogonem bo bez Ligi Mistrzów i jej pieniędzy będzie rozbiórka drużyn. Najwyższa pora by dobrze zarządzający mieli możliwość uzyskania przewagi lub odrobienia strat. Ja nie chcę transferu Karbownika ani nikogo innego w tej lidze za to płaczący redaktorzy widzę potrzebują tego jak paliwa. Wręcz bym zakazał transferów zagranicznych na 5 lat. Podobno mamy szkolenie. Zaraz by się okazało gdzie jest jaka liga. Dawanie pieniędzy komukolwiek za darmo to zbrodnia.

robrep
robrep
9 miesięcy temu

Stek bredni. najbogatsze kluby jak nie będa miały kasy, to opłacą tylko kontrakty piłkarzom. UEFA nie ma tyle kasy, żeby całkowicie pokryć straty.

Bykuwodzu
Bykuwodzu
9 miesięcy temu

Czemu nie jest podpisane Daroiusz Mioduski tylko jakis figurant?
Tak dac Legii zeby przepierdolila nie wiadomo gdzie i odpadla z FC Hujmidajwwor

Marcin
Marcin
9 miesięcy temu

Ja się zupełnie nie zgadzam z postawioną tezą. Dokładając gotówki bogatym nagradzamy ich za to że … są bogaci.
Bogaci sobie poradzą i bez ich dofinansowania. Poza tym bogaci zwykle robią zakupy u innych bogatych (w ekskluzywnych sklepach tudzież w innych silnych klubach/ligach). Z polskiego punktu widzenia dawanie góry pieniędzy bogatym jest słabym pomysłem bo do Polski i tak zwykle spływały resztki, ochłapy – w Belgii takie pomysły mogą mieć bo znacznie więcej na tym mogą skorzystać a Polska jest końcówką ukladu pokarmowego więc jeśli miałoby być jakieś wsparcie to właśnie dla tych biedniejszych.

Weszło
04.03.2021

Remontada na Camp Nou. Barcelona w finale Pucharu Króla!

Barca zrobiła dzisiaj absolutnie wszystko, żeby odwrócić losy dwumeczu. Zagrała naprawdę świetnie, pokazując, że drzemią w niej ogromne pokłady determinacji. Szkoda, że zabrakło ich na mecz z PSG w Lidze Mistrzów, ale nie ma co dzisiaj narzekać. To jest wieczór „Dumy Katalonii”. Przez absolutnie całe spotkanie ekipa Koemana była zespołem lepszym, choć niewiele brakowało, żeby […]
04.03.2021
Weszło
03.03.2021

Czy Legia Warszawa straciła patent na Puchar Polski?

25 finałów Pucharu Polski. 19 trofeów w gablocie. Gigantyczna przewaga nad drugim w tabeli wszech czasów pucharowych zmagań Górnikiem Zabrze. Legia Warszawa miała wszystko, żeby mówić, że krajowy puchar to jej rozgrywki. Wystarczy wspomnieć, że od 2010 roku klub ze stolicy wygrywał w nich częściej niż wszystkie inne drużyny. Łącznie. Teraz jednak coś się zacięło. […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Nie nagrać się i wygrać. Piast wyrzuca Legię za burtę Pucharu Polski!

Czy Piast Gliwice był piłkarsko lepszy od Legii Warszawa? Absolutnie nie był. Poważniejsze szanse zaczął stwarzać sobie właściwie dopiero, kiedy na murawie zameldował się Tiago Alves, a jako że Waldemar Fornalik ma w zwyczaju sięgać po Portugalczyka nie wcześniej niż na kwadrans przed zakończeniem spotkania, to dodając jeden do jednego łatwo dojść do wniosku, że przez […]
03.03.2021
Weszło FM
03.03.2021

Czwartek z radiem? Maciej Okraszewski, Czarna Elka i o wiele więcej!

Czwartek na Weszło FM rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, audycji prowadzonej przez Kamila Gapińskiego i Monikę Wądołowską, a zakończymy Hyde Parkiem. Co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Kamil Gapiński i Monika Wądołowska. Oczywiście pojawią się tematy związane z Pucharem Polski i Ekstraklasą, ale o godzinie 8:30 […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Zieliński z golem, ale show ukradł mu Lukas Haraslin

Kiedy w 85. minucie meczu Napoli z Sassuolo murawę opuszczał Piotr Zieliński, przez chwilę zastanawialiśmy się, czy ma sens dalsze oglądanie tej mizerii. Ile można oglądać katastrof w defensywie drużyny Gennaro Gattuso, ile samolubnych zagrań Lorenzo Insigne. Ale równolegle w barwach Sassuolo na plac wybiegł Lukas Haraslin. Właśnie dla niego zostaliśmy na końcówkę i zdecydowanie […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Cracovia pewnie awansowała i przesadnie się nie zmęczyła

W Cracovii ostatnio tyle się działo, że taki mecz był jej bardzo potrzebny. „Pasy” nie tylko pokonały Chojniczankę i awansowały do półfinału Pucharu Polski, ale uczyniły to pewnie, pod pełną kontrolą, bez niespodziewanych zwrotów akcji. Kto wie, czy piłkarzy Michała Probierza bardziej nie zmęczyła dziesięciogodzinna podróż do Chojnic niż samo spotkanie.  Drugoligowiec zaczął ze sporym […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Paraolimpijczyk i weteran wojny wyrzucony z rady piłkarzy USA. Nie poparł Black Lives Matters

Seth Jahn to weteran wojenny z Afganistanu i Iraku. Ma za sobą 11 lat służby Jako żołnierz jednostek specjalnych amerykańskiej armii został poważnie ranny podczas misji, jednak ten fakt go nie załamał. Wręcz przeciwnie. Jahn został sportowcem, dostał się do paraolimpijskiej kadry piłkarskiej USA, której zresztą był kapitanem. W Stanach Zjednoczonych pracował na opinię człowieka, […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Szokująca informacja. Stefański nie miał racji

Są dwa rodzaje ludzi: jedni widzieli drugą żółtą kartkę dla Augustyna w meczu z Piastem, inni nie. W tym pierwszym zbiorze znajduje się sędzia Stefański, a w tym drugim wszyscy inni. Tak, dokładnie: w tym pierwszym pan arbiter, w drugim cała pozostała ludzkość. Dziś Komisja Ligi anulowała żółtko dla piłkarza Jagi, a sędzia Stefański został […]
03.03.2021
Blogi i felietony
03.03.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Brak transparentności to dla mnie jeden z najtrudniejszych do wytłumaczenia grzechów ludzi i instytucji. W XXI wieku, w czasach, gdy na niczym nie da się tyle wygrać, co na bezkompromisowej szczerości, wieczne bujanie się w atmosferze tajemnicy to szkodliwy anachronizm. Firmy, które szczerze opowiadają o swoich metodach, zyskach, problemach i wtopach, wygrywają na rynku. Politycy, […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Legia przełamie Piasta, a Milik lidera rozgrywek?

Środa z piłką, ale bez Ligi Mistrzów? Mamy Puchar Polski, więc nic straconego. W dodatku – jeśli nie podoba wam się wizja wieczoru z polską piłką w tle – możemy też rzucić okiem na ligi zagraniczne. Na przykład na to, co dzieje się we Francji, gdzie Marsylia zagra z liderem – Lille. Dla Arka Milika […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Czy polski piłkarz jest za drogi? Dlaczego kluby sięgają po tylu obcokrajowców?

Jakub Kosecki będzie miał ułatwioną aklimatyzację w Cracovii, w końcu gra tam już kilku innych Polaków. Ten żart Cezarego Kowalskiego z Polsatu jest tak udany dlatego, że jest po prostu prawdziwy. Ale ta kalka o Cracovii, która jako jedyna w lidze korzysta z szerokiej ławy obcokrajowców z każdego kąta świata, jest dość krzywdząca. Z usług […]
03.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Sąd postanowił: Dariusz Michalczewski ma prawa do Tigera. „Wyrok jest ostateczny”

Dariusz Michalczewski od ponad dekady walczył w sądzie o prawa do korzystania z oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych. Wreszcie sprawę wygrał. – Sąd jednoznacznie potwierdził, że prawo do oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych należy do mnie. I od tego wyroku nie ma odwołania. Warto było walczyć i się nie poddawać – powiedział sam zainteresowany. Ale […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Ile defensywie Legii brakuje do klasy europejskiej? Pokazuje Szabanow

Przy budżecie transferowym Legii od zimowego okienka nie można było za wiele oczekiwać. Słyszeliśmy, że w stolicy się po prostu nie przelewa. A skoro na realne wzmocnienia pojawiały się dość wątłe perspektywy, rozum kibica winien był podpowiadać, że trzeba przygotować się na rozczarowanie. Minęło jednak trochę czasu, może niewiele, ale wystarczająco, żeby stwierdzić jeden fakt. […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Freebet 25 PLN na Puchar Polski w eWinner!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Promocja, dzięki której możemy zgarnąć atrakcyjne bonus za obstawianie meczów, tym razem ukierunkowana jest na rozgrywki Pucharu Polski. Możemy więc zgarnąć 25 PLN ekstra za obstawienie dzisiejszych spotkań! ZAREJESTRUJ […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Boguski strzela dla Wisły dłużej niż legendy. 14 lat i licznik bije – Niezły Numer!

W sportach walki po takim osiągnięciu usłyszałby z głośników: and still… W Płocku mógł jednak co najwyżej liczyć na dobre słowo od Petera Hyballi. Rafał Boguski strzelił w weekend dwa gole dla Wisły Kraków i nie tylko zagwarantował jej zwycięstwo, ale przede wszystkim trafił do siatki po 14 latach od swojej premierowej bramki dla „Białej Gwiazdy”. Weteran […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Tymoteusz Puchacz barometrem nastrojów w Lechu Poznań

Nastroje w Lechu Poznań muszą być teraz podłe, bo inne być nie mogą. Odpadnięcie z Pucharu Polski po 0:2 z Rakowem oznacza, że droga do europejskich pucharów już nawet nie tyle jest ciernista, co pełna kraterów z gorącą lawą, do której co tydzień będzie można wpaść i ostatecznie się spalić. „Kolejorz” musi teraz zająć czwarte […]
03.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

PRASA. Arbiter skazany za korupcję wrócił do pracy. Znowu sędziuje mecze

W dzisiejszej prasie wyróżnia się felieton Antoniego Bugajskiego. Dziennikarz zwraca uwagę, że jeden ze skazanych za korupcję sędziów wrócił do zawodu. – Arbiter skazany kiedyś prawomocnym wyrokiem za przyjmowanie łapówek w ustawionych meczach znowu sędziuje w ligowych rozgrywkach. Nazywa się Hieronim Twardosz i reprezentuje Poznań. Działacze bezradnie rozkładają ręce – nie mogą mu zabronić, skoro […]
03.03.2021