post Avatar

Opublikowane 16.04.2020 15:59 przez

redakcja

Często – pewnie nawet za często – dzwonię do zawodników, którzy dawno nie grają w piłkę. Kaczówka. Burzawa. Pikuta. Wykręcam numer, a już czuję, jakbym oglądał mecz z łuku na dożynkowym stadionie, przysiadał się w rozklekotanym Jelczu na trasie Szczecin-Mielec, siedział w szatni tak zadymionej od papierosów, że można zawiesić siekierę.

Siadamy. Rozmawiamy. Wspominamy. Nie minie pięć minut, a trzeba doprecyzować:

– Trafiłem do pierwszej ligi… to znaczy dzisiejszej Ekstraklasy.

Albo:

– I spadliśmy do drugiej ligi… To znaczy dzisiejszej pierwszej.

Ja wiem o co chodzi, później czytelnik też wie o co chodzi. Uściślenie zawsze jest. Długo nie trwa. W tekście czasem przypomnę, ale już rzadziej niż częściej, każdy wie o co chodzi. Kiedyś było tak, ale już nie jest. Bo teraz jest inaczej.

Proste?

Proste.

Jest dla mnie jakimś lekką niezręcznością, by teraz, w momencie pandemii, gdzie może masażyści, trenerzy i piłkarze za wiele nie mają do roboty, ale działacze i prawnicy wręcz przeciwnie, podnoszona jest dyskusja o zmianie nazewnictwa ligi. Nie mam tego na pewno za temat zastępczy – PZPN wydatnie pomógł klubom, wprowadził swoją tarczę antykryzysową, czyli podjął rękawicę. Chować się nie ma po co. Prace nad tym projektem były prowadzone widać dużo wcześniej, a że zmiany chciano by wprowadzić od przyszłego sezonu, to wyszło teraz. Niemniej, mając to na uwadze, myślę, że byłby lepszy czas na takie rozważania.

W każdym razie, taki list poszedł z PZPN do Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Według niego, nowa struktura miałaby się nazywać (za listem)

1. Ekstraklasa lub Ekstraklasa 1. Liga – w zależności od decyzji organu prowadzącego rozgrywki
2. 2. Liga – dotychczasowa 1. Liga
3. 3. Liga – dotychczasowa 2. Liga
4. Liga Międzywojewódzka – dotychczasowa 3. liga
5. Liga Wojewódzka – dotychczasowa 4. liga
6. Liga Okręgowa
7. A Klasa
8. B Klasa
9. C klasa – w przypadku rozgrywek prowadzonych na tym poziomie przez dany Wojewódzki

W przypadku ESA, jak rozumiem, nie ma pełni władzy mogącej taką zmianę przeprowadzić, ale skoro zmieniamy wszędzie, to jest jasne, że i tu pójdą naciski. Bez tej zmiany będzie to zmiana niepełna.

Cel zmiany? Znowu za listem Zbigniewa Bońka – nazewnictwo lig jest mylące, gdyż nie odzwierciedla rzeczywistego szczebla rozgrywek. Nowa struktura będzie bardziej przejrzysta.

Zmiana na ESA została wprowadzona – jeśli się nie mylę – w sezonie 05/06, kiedy polska liga dorobiła się sponsora tytularnego. Oficjalne przejście na Ekstraklasę miało pewnie podnieść prestiż ligi, może jakoś odciąć od przeszłości, na czym w tamtym okresie i regularnie kursujących do Wrocławia nysek sponsorom zapewne zależało.

Czy ta zmiana przyniosła efekt? W zasadzie, ocenić się tego nie da. Zdrowy rozsądek podpowiada, że nazwa nie ma tu wiele do rzeczy. Jakby nazwać polską ligę „SUPER LIGĄ WIELKIEJ LECHII” albo „WE ARE BETTER THAN CHAMPIONS LEAGUE LEAGUE”, to ani łatwiej w pucharach na Kaukazie by nie było, ani nie zgłosiłby się jutro miliarder z pierwszej setki, by każdemu piłkarzowi kupić po Bentleyu.

Osobiście, jako człowiek robiący w słowie, mimo wszystko uważam, że tak, że Ekstraklasa jest nazwą dobrą, nieprzesadzoną, może coś choć odrobinę tuszującą, jakiegoś lukru przydającą. Ale to jednak pozostaje wyłącznie ornamentem. W grze o pieniądze, jakby argumenty rozstawić na planszy, zapewne nie będącej nawet pionkiem. Żaden sponsor szczególnie na ekstraklasowość, pierwszoligowość czy drugoligowość się nie nabierze – jak naprawdę sporo wykłada, to wie doskonale gdzie i z czym to wydawanie się je, z jakim prestiżem, z jaką rozpoznawalności półką.

Za powrotem do pierwszej ligi – i ujednoliceniem reguł niżej – nie idą względy, dajmy na to, ekonomiczne. Jeśli już, to ekonomicznie będzie to zmiana, oznaczająca minus. Nie może jakiś wielki, ale jednak. Zmiany szyldów, rebranding – nie jestem w stanie oszacować kosztów, papierologii, „opakowania” stadionów i innych tym podobnych, ale jestem pewien, że jakieś koszty będą. I jestem pewny też jeszcze jednego:

Że najbliższy czas to dla klubów walka o każdy grosz. Jak za chwilę będą miały koszty z tytułu tego, że grają jednak w trzeciej, a nie drugiej lidze, to moim zdaniem zachwycone nie będą.

Jeśli ta zmiana wiązałaby się z utratą jednego etatu w przykładowej Olimpii Elbląg, w szkoleniu młodzieży, gdziekolwiek – to nie warto. A przychodzą mi do głowy tylko koszty najbardziej oczywiste, by tak rzec, techniczne – kto wie jak to będzie na wyższym poziomie zaawansowania.

I mam też wątpliwości co do tej samej przejrzystości. OK, jasne, czwarta liga to czwarta liga i wtedy wszystko jasne. Z tym, że wiem jak to będzie wyglądać. Zrobi się tylko więcej zamieszania, bo dorobi się kolejny próg, przy którym trzeba będzie wszędzie tłumaczyć się ze zmiany nazewnictwa. Wczoraj było tak, potem tak, a teraz znowu śmak. Ja tego poprawą przejrzystości bym nie nazwał. Jak przyjdzie tłumaczyć komuś spoza piłki, co jest grane – podejrzewam, że na niższych szczeblach może być czasem komedia, nie najwyższych lotów.

Było przecież dość czasu, by się przyzwyczaić. To nie jest jakaś matematyka na liczba urojonych, by zrozumieć, że pierwsza liga jest drugą na piramidzie rozgrywkowej, druga trzecią, a trzecia czwartą.

Wielokrotnie śmiałem się z kolejnych propozycji reform ESA. Klasyczny przykład mieszania, od którego herbata nie robi się słodsza. Gmeranie przy nazewnictwie jest z tej samej szuflady. A może nawet z jeszcze niższej.

Ja zapisuję się do drużyny Ekstraklasy.

Leszek Milewski

Opublikowane 16.04.2020 15:59 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 19
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michal Sz
Michal Sz

Narzekałem na ostatnie teksty pana Leszka, że słabe, nudne itd, ale jeszcze chociaż dało się wyczuć, że on był ich autorem. Natomiast z tym to ja mam wątpliwości czy za piwo nie dał czegoś naskrobać jakiemuś stażyście i to takiemu nieutalentowanemu. Tak jałowego tekstu na Weszło to sobie nie przypominam. Nawet jednego fajnego zdania tu nie ma. Rozczarowanie jak stąd na Kamczatkę.

Kysewałd
Kysewałd

Stażyście albo Paczulowi.

Stanislav Levy
Stanislav Levy

W Anglii najwyższa klasa rozgrywkowa to Premier League, druga to Championship, trzeci poziom to League One, a czwarty League Two. Jakoś nikt z tego afery nie robi.
Hiszpania- Primera Division i Segunda. Przejrzyście, nie? A właśnie że nie, bo oficjalna nazwa pierwszej ligi to La Liga. Zatem mamy La Ligę, Segundę, Segundę B (druga literka alfabetu, trzeci poziom rozgrywek) i Tercerę, czyli poziom czwarty.
Włochy: Serie A, Serie B, Lega Pro Prima Divisione (dawniej Serie C1, ale oficjalna nazwa taka jak podałem), Lega Pro Seconda Divisione (dawniej Serie C2), i Serie D, czyli… V liga, logiczne, prawda?
Francja: Ligue 1, Ligue 2, a dalej… Championnat National i Championnat National 2
Rosja: Priemjer-Liga, Pierwyj diwizion (czyli II liga), Wtoroj diwizion (III), Trietja liga (IV).
W zasadzie z poważniejszych lig to w Niemczech jest to poukładane. Innymi słowy, niech Rudy przestanie bohatersko rozwiązywać problemy, które sam tworzy, bo rozgrywki ligowe w prawie każdym kraju mają mylące nazewnictwo.

Monis
Monis

Panie z Olomunca.W Anglii zadna liga nie ma w nazwie niczego,co wiaze sie z liczebnikiem „drugi”,nawet 27.poziom rozgrywek.Tyle ze tam idzie za tym to,ze doslownie kazda liga ma swojego sponsora tytularnego.W Polsce podniesienie rangi trzeciego poziomu do nazwy Druga Liga nic nie da,bo ktory sponsor chcialby byc kojazony z wysmiewanym w kraju okresleniem „druga liga”?.Malopolski bank spermy Druga liga?Co to za reklama?Dlatego mylne angielskie nazewnictwo ma sens,podobnie jak literki A,B czy C w innych krajach.W Polsce to nie przeszlo.Moze tylko 1.Liga na tym zyskala.

Michał
Michał

Trzeci i czwarty poziom rozgrywkowy w Anglii to odpowiednio League 1 i League 2. Trochę się zagalopowałeś, choć ogólnie masz rację.

Monis
Monis

No i gdzie nie mialam racji?Liga Jeden i Liga Dwa.Po polsku brzmi pokracznie,ale league 2 to nie to co second league

Michal Sz
Michal Sz

Wygłupiasz się pisząc takie rzeczy i dobrze o tym wiesz.

17wojownik.
17wojownik.

Leszku, pier*olisz. Zmiana nazw tak, aby było logiczniej – to jedyne sensowne rozwiązanie, cieszę się że będzie to wprowadzane, a przynajmniej że jest taki pomysł. Boniek chce prostować – finał PP zawsze na Narodowym 2 maja, mecze eliminacyjne reprezentacja – Warszawa, najwyższa liga – 18 zespołów, mecz i rewanż, nazewnictwo lig – odpowiadające logice. To, że się przyzwyczailiśmy rzekomo przez te 12 lat (bo to od sezonu 2008/09) – to argument tylko dla tych, co wcześniejszych czasów nie pamiętają. Otóż ci Burzawa, Pikuta, ale też Błaszczykowski, Piszczek, Fornalik, ja (rocznik 1986) – pamiętamy doskonale. Wróćmy do sensu, aby ten produkt dał się bronić choć na elementarnym poziomie. Piszesz, że nie wiadomo czy zmiana 2008 dała efekt. Skoro nie dała widocznego efektu (nie mamy lig ze sponsorami tytularnymi w postaci międzynarodowych wielkich firm, tylko takie operujące tylko na polskim rynku), to znaczy że nie dała efektu na plus. Ponadto, przed reformą 2008 i tak kto chciał to używał zwyczajowej nazwy „ekstraklasa” przez małe „e” wymiennie z I ligą. To nie jest mieszanie, aby herbata stała się słodsza. To powrót do stanu, gdy dodając cukru – będzie warto to robić, bo to naprawdę pomoże.
Ja jestem zdecydowanie # Team 1 liga.

Pirx
Pirx

T Mobile, Orange są to koncerny międzynarodowe i działające na całym świecie. Firmy były głównymi sponsorami ekstraklasy występującymi w członie nazwy ligi. O sponsorach „pobocznych” już nie wspominając

NiueXYZ
NiueXYZ

Dokładnie, nie ma co zmieniać nazewnictwa, skoro dalej ma pozostać nazwa Ekstraklasa, jak by zmienili na 1 ligę to by to miało sens, więc lepiej pozostawić nazewnictwo jak jest obecnie, bo Ekstraklasa na to się nie zgodzi.

Obecnie jedyną zmianę jaką może wprowadzić PZPN to powrót do 4 grup w 2 lidze i 16 grup w 3 lidze i likwidacja 4 ligi. Nie stać nas na trzy ligi centralne. Dzięki temu struktury wyglądałyby tak:

Ekstraklasa
I liga
II liga – 4 grupy
III liga – 16 grup

Liga okręgowa
Klasa A
Klasa B
Klasa C

Monis
Monis

Moim zdaniem trzeci poziom powinien byc podzielony na dwie grupy.Polnoc-poludnie lub wschod-zachod.Jesli beda cztery grupy,to jak kluby grajace w swojej „cwiartce” Polski maja sobie nagle dac rade na szczeblu krajowym?Nie mowie o aspekcie sportowym,tylko finansowym.Dlatego trzeci szczebel powinien miec dwie grupy,a czwarty dopiero cztery,zeby przechodzenie na wyzszy poziom odbywalo sie w miare plynnie

NiueXYZ
NiueXYZ

Co do trzeciego poziomu, to co piszesz już było i dużo klubów na dwie grupy narzekało i nie widziały różnicy z jedną ligą centralną, dlatego na nią się zgodziły i tak powstała jedna grupa II ligi. Z kolei jak w przeszłości były ćwiartki na trzecim poziomie, czyli w obecnej II lidze to kluby sobie dobrze tam radziły. Jeśli chodzi o aspekt finansowy to ostatnio kluby I ligi dostawały po milion złotych od Polsatu i Fortuny, więc jest to płynne przejście. Województwo -> makroregion -> rozgrywki centralne. Pozdrawiam

Kysewałd
Kysewałd

Nie przypuszczałem, że można zasnąć w połowie tak krótkiego tekstu.

Adamu
Adamu

Można przeczytać albo na przykład obejrzeć ten filmik:

Dobranoc.

tolep
tolep

Mogą się nazywać jak chcą, byle nie wprowadzały w błąd. Ekstraklasa, Fortuna Liga, bez różnicy. Liga Tsubasy, Liga Kojiro (nigdy nie widziałem tej kreskówki, ale są tacy co widzieli i próbują na siłę zainteresowac tym innych, z braku lepszego pomysłu na artykuł na przykład) – nie robi mi to.

Tylko niech nie nazywają drugiej ligi „Pierwsza Ligą”. Chodzi kurwa o liczebniki porządkowe.

Fbrd
Fbrd

Za granicą jak sposor wyłoży 100 milionów funtów to kurwa jakoś nikogo nie obchodzą liczebnkki porządkowe

tolep
tolep

Sponsor który ma w nazwie „Pierwsza”?

NiueXYZ
NiueXYZ

Można to także ułożyć tak:

1. Ekstraklasa
2. 2 Ekstraklasa (na wzór 2 Bundesligi)
3. 3 Liga (4 grupowa – kwestie finansowe)
4. Liga Wojewódzka
5. Liga Okręgowa
6. Klasa A
7. Klasa B
8. Klasa C

Przy tym marketingowo obecna 1 liga nic nie traci, poszkodowani mogą być tylko obecni 2 ligowcy, którzy lądują w 3 lidze.

zel
zel

Panie Leszku „niebędącej” łącznie – imiesłów przymiotnikowy czynny. „Jako człowiek robiący w słowie” powinien Pan to wiedzieć. Pozdrawiam

Weszło
07.08.2020

15 pytań przed powrotem Ligi Mistrzów

11 marca 2020 roku. Tego dnia odbyły się ostatnie spotkania Ligi Mistrzów w sezonie 2019/20, które udało się rozegrać zanim świat, nie tylko ten futbolowy, gwałtownie wyhamował i przystanął na pewien czas. Tak wiele wydarzyło się od tamtego dnia, że mamy poczucie, jakbyśmy mówili o naprawdę mocno zamierzchłej przeszłości. No ale nadszedł wreszcie właściwy moment, […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Quiz piłkarski. Czy pamiętasz finalistów Champions League?

Wraca Liga Mistrzów, uznaliśmy więc, że po krótkiej nieobecności na stronie wrócić mogą też nasze quizy. Na dzień dobry zadanie, które dla zajaranych piłką wymagające raczej nie będzie, ale nie zdziwimy się też, jeśli komuś pamięć spłata figla. Chodzi o wskazanie wszystkich drużyn, które choć raz zagrały w finale najważniejszych klubowych rozgrywek na Starym Kontynencie […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Olympiakos z pretensjami do Marciniaka. Czy słusznie?

Miękki karny, anulowany gol, kontrowersje przy innych sytuacjach w szesnastce. Dość gorący wieczór zaliczył Szymon Marciniak, który sędziował mecz Wolverhampton z Olympiakosem. I raczej Pireus może sobie odpuścić w kontekście wyjazdów wczasowych, bo za klasykiem tamtejsi kibice dziś mają na ustach: „Marciniak, przestań mi Olympiakos prześladować”. Pytanie: czy słusznie? OFSAJD NIEZGODY Najpierw kwestia anulowanej bramki. […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

KONKURS! Wygraj bilety na Ligę Mistrzów w Multikinie

Wraca Liga Mistrzów. I to w momencie, kiedy zazwyczaj emocje w piłce sponsorują sparingi i nowy zawodnik na testach w Wiśle Płock. Czeka nas piłkarski maraton z najlepszymi zwieńczony turniejem w Portugalii. Czy Polacy odegrają w nim główne role? Czy Barca uratuje sezon, czy PSG wreszcie zagra o pełną stawkę? A może zakasują faworytów czarne […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Legia chce „lepszego Luquinhasa”, Lech daje milion euro za Sykorę

– Richard poprzedni sezon spędził na wypożyczeniu w portugalskiej Tondeli. Zagrał bardzo dobrze, był pozytywną niespodzianką, bo wcześniej w Portugalii nikt o nim nie słyszał. Pomógł drużynie utrzymać się w lidze i wrócił do Internacionalu Porto Alegre, brazylijskiego klubu, z którym ma kontrakt do grudnia 2021 r. Internacional nie wiąże z nim przyszłości i stąd […]
07.08.2020
Weszło Extra
07.08.2020

Nie ma co strugać piłkarza. Ostatnio byłem ligowym dżemikiem 

Spadek z Koroną Kielce i zjazd formy do – jak sam przyznaje – poziomu ligowego dżemiku. To nie był udany sezon dla Jakuba Żubrowskiego. Piłkarza, który – mamy takie wrażenie – jak mało kto potrzebował zmiany otoczenia.  Dziś przygotowuje się do sezonu jako zawodnik Zagłębia. Ale z Kubą porozmawialiśmy raczej o minionych latach, zwłaszcza, że było […]
07.08.2020
Bukmacherka
07.08.2020

Wielki Kurs na Ligę Mistrzów w eWinner! Wygrana City za 10.00!

Tego jeszcze nie było! Kurs 10.00 na wygraną Manchesteru City z Realem Madryt – to oferta legalnego bukmachera eWinner. Oferta, która mocno kusi, żeby z niej skorzystać. Ale żeby to zrobić, trzeba się pośpieszyć. Zasady są proste – najszybsi będą mogli z niej skorzystać i nieźle się wzbogacić na wygranej „Obywateli”. Sprawdźcie szczegóły tej promocji! […]
07.08.2020
Weszło
06.08.2020

Monchi w Sevilli sto razy mocniejszy od Monchiego w Romie

Gdy tylko los skojarzył Sevillę z Romą, podtekst był jasny: Monchi. Legendarny dyrektor sportowy Sevilli, którego doskonałe decyzje na rynku transferowym doprowadziły ten klub do pięciu triumfów w Pucharze UEFA i Lidze Europy. Dyrektor, który zapracował na zaufanie szefów Romy i dyrektor, który swoją rzymską misję totalnie położył. Gdy nie wyszło w Serie A, wrócił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

HEJT PARK W DOBRYM SKŁADZIE | Michał Pol i Wiktor Malinowski | LIVE od 21

W kolejnej odsłonie „Hejt Parku w Dobrym Składzie” gościem Michała Pola będzie Wiktor Malinowski! Były szczypiornista VIVE Kielce odnalazł się przy… pokerowym stole, gdzie zarabia okrągłe sumki. Specjalnie dla nas opowie o kulisach świata wielkiej – dosłownie – gry. Macie pytania? Śmiało, dzwońcie: 22 219 50 31. Partnerem programu jest browar Okocim. 
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Mówicie, że za drogie bilety? Pan Nitot ma to w dupie!

Gregoire Nitot – fajny gość? No chyba nie do końca. Miała być francuska gracja, a wyszła cebulacka gburowatość. Pan Nitot na zarzut kibiców „bilety są za drogie” odpowiada  prosto – „mam to w dupie”. Wyobraźcie sobie, że zostajecie właścicielem klubu, który jest w ruinie. Gra w lidze, która nie przystaje do firmy z taką historią. […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Bruliński (Lechia): „Zadziałaliśmy na tyle odpowiedzialnie, na ile potrafiliśmy”

– Pewnie można było to wszystko rozwiązać inaczej, ale zadajmy sobie dzisiaj pytanie, kiedy ostatnio mieliśmy robione testy? Sprawdziłem – 15 czerwca. Zawodnik, u którego stwierdzono koronawirusa nie ma nawet podwyższonej temperatury. Nie wiemy tak naprawdę, co się od 15 czerwca działo w naszym zespole – stwierdził Arkadiusz Bruliński, dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu oraz […]
06.08.2020
Blogi i felietony
06.08.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Warta Poznań nie będzie grać u siebie. A nawet jakby grała u siebie, nie wprowadziłaby do Ekstraklasy polskiej odpowiedzi na La Bombonerę. Nie ma dziesiątek tysięcy fanatycznych kibiców. Warta Poznań nie wprowadzi też w ekstraklasowy krwioobieg milionów euro. Nie stoi za nią żaden hipernowoczesny kombinat IT, żadne unikalne know-how. Ich marka nie przykuje do telewizorów […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Handzlik: Idąc do Legii popełniłem błąd. Potem nawet myślałem, żeby rzucić piłkę

Pięć lat – tyle musiał czekać Konrad Handzlik na to, żeby powiększyć swój dorobek występów w Ekstraklasie. Kiedy przechodził z Wisły Kraków do Legii Warszawa, wokół jego osoby było dużo szumu. Za dużo, bo sam przyznaje, że wcale mu to nie pomogło. Ostatecznie do ligi trafił nie dzięki temu, że przebił się przy Łazienkowskiej, a […]
06.08.2020
Bukmacherka
06.08.2020

Juventus doczłapie się do ćwierćfinału?

Juventus – Olympique Lyon. To jeden z najbardziej zagadkowych meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów. „Stara Dama” w teorii powinna awansować do ćwierćfinału, ale w praktyce absolutnie nic nie jest przesądzone. FORMA LYONU JEST NIEWIADOMĄ W pierwszym meczu, który odbył się we Francji, Lyon wygrał 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Lucas Tousart. Ten wynik szokował, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Czterech piłkarzy, na których radzimy zwrócić dziś szczególną uwagę

Przed nami kolejny czteropak w Lidze Europy i – uwaga, nie ironizujemy – cztery fajne pozycje do oglądania. Najbardziej efektowna zapowiedź wieczoru skupiłaby się na ligach. Mamy starcie przedstawiciela La Liga z zespołem Serie A, mamy reprezentanta Premier League, mamy drużynę z Bundesligi. Tak, potem mina rzednie, gdy pod hasłem”Anglicy” zamiast Chelsea kryje się Wolverhampton, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kolejny głośny powrót do Ekstraklasy. Kucharczyk w Pogoni Szczecin

Wrócił Sobota, wrócił Boruc, teraz wraca Michał Kucharczyk, który zasili Pogoń Szczecin. Trzeba przyznać, że nieźle kręci się to okno transferowe jak do tej pory, postaci, których jesteśmy arcyciekawi w nowych barwach, jest już więcej niż kilka, a przecież okienko trochę jeszcze potrwa. PRZYCHODZI NIE Z ŁAWKI, A Z BOISKA Kucharczyk Rosji nie pozamiatał, w […]
06.08.2020
Weszło Extra
06.08.2020

„Żyłem, umarłem i znów ożyłem”. Ståle Solbakken, czyli trener niezniszczalny

13 marca 2001 roku Ståle Solbakken, wówczas 33-letni piłkarz FC Kopenhagi, jak co dzień wybrał się na trening. Nie mógł wiedzieć, że zajęcia opuści… martwy. Tak się przynajmniej wydawało klubowemu lekarzowi, który przeprowadził rozpaczliwą akcję ratunkową, udzielając nieprzytomnemu zawodnikowi pierwszej pomocy. – Jego serce przestało bić – przyznał potem doktor. Aż trudno uwierzyć, że mówił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kamil Wilczek podpalił Danię. Legenda Brondby zagra dla FC Kopenhagi

Luis Figo w Hiszpanii. Ashley Cole w Anglii. Zlatan Ibrahimović we Włoszech. Kasper Hamalainen w Polsce. W różnych krajach pojęcie „piłkarskiego zdrajcy” ma inny przykład, ale tę samą definicję. Gościa, który przechodzi do odwiecznego rywala. Zdaniem kibica – dla kasy. Zdaniem samego zainteresowanego poniekąd pewnie też, ale wiadomo – ilu ludzi, tyle powodów. W każdym […]
06.08.2020