post Avatar

Opublikowane 16.04.2020 15:59 przez

redakcja

Często – pewnie nawet za często – dzwonię do zawodników, którzy dawno nie grają w piłkę. Kaczówka. Burzawa. Pikuta. Wykręcam numer, a już czuję, jakbym oglądał mecz z łuku na dożynkowym stadionie, przysiadał się w rozklekotanym Jelczu na trasie Szczecin-Mielec, siedział w szatni tak zadymionej od papierosów, że można zawiesić siekierę.

Siadamy. Rozmawiamy. Wspominamy. Nie minie pięć minut, a trzeba doprecyzować:

– Trafiłem do pierwszej ligi… to znaczy dzisiejszej Ekstraklasy.

Albo:

– I spadliśmy do drugiej ligi… To znaczy dzisiejszej pierwszej.

Ja wiem o co chodzi, później czytelnik też wie o co chodzi. Uściślenie zawsze jest. Długo nie trwa. W tekście czasem przypomnę, ale już rzadziej niż częściej, każdy wie o co chodzi. Kiedyś było tak, ale już nie jest. Bo teraz jest inaczej.

Proste?

Proste.

Jest dla mnie jakimś lekką niezręcznością, by teraz, w momencie pandemii, gdzie może masażyści, trenerzy i piłkarze za wiele nie mają do roboty, ale działacze i prawnicy wręcz przeciwnie, podnoszona jest dyskusja o zmianie nazewnictwa ligi. Nie mam tego na pewno za temat zastępczy – PZPN wydatnie pomógł klubom, wprowadził swoją tarczę antykryzysową, czyli podjął rękawicę. Chować się nie ma po co. Prace nad tym projektem były prowadzone widać dużo wcześniej, a że zmiany chciano by wprowadzić od przyszłego sezonu, to wyszło teraz. Niemniej, mając to na uwadze, myślę, że byłby lepszy czas na takie rozważania.

W każdym razie, taki list poszedł z PZPN do Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Według niego, nowa struktura miałaby się nazywać (za listem)

1. Ekstraklasa lub Ekstraklasa 1. Liga – w zależności od decyzji organu prowadzącego rozgrywki
2. 2. Liga – dotychczasowa 1. Liga
3. 3. Liga – dotychczasowa 2. Liga
4. Liga Międzywojewódzka – dotychczasowa 3. liga
5. Liga Wojewódzka – dotychczasowa 4. liga
6. Liga Okręgowa
7. A Klasa
8. B Klasa
9. C klasa – w przypadku rozgrywek prowadzonych na tym poziomie przez dany Wojewódzki

W przypadku ESA, jak rozumiem, nie ma pełni władzy mogącej taką zmianę przeprowadzić, ale skoro zmieniamy wszędzie, to jest jasne, że i tu pójdą naciski. Bez tej zmiany będzie to zmiana niepełna.

Cel zmiany? Znowu za listem Zbigniewa Bońka – nazewnictwo lig jest mylące, gdyż nie odzwierciedla rzeczywistego szczebla rozgrywek. Nowa struktura będzie bardziej przejrzysta.

Zmiana na ESA została wprowadzona – jeśli się nie mylę – w sezonie 05/06, kiedy polska liga dorobiła się sponsora tytularnego. Oficjalne przejście na Ekstraklasę miało pewnie podnieść prestiż ligi, może jakoś odciąć od przeszłości, na czym w tamtym okresie i regularnie kursujących do Wrocławia nysek sponsorom zapewne zależało.

Czy ta zmiana przyniosła efekt? W zasadzie, ocenić się tego nie da. Zdrowy rozsądek podpowiada, że nazwa nie ma tu wiele do rzeczy. Jakby nazwać polską ligę „SUPER LIGĄ WIELKIEJ LECHII” albo „WE ARE BETTER THAN CHAMPIONS LEAGUE LEAGUE”, to ani łatwiej w pucharach na Kaukazie by nie było, ani nie zgłosiłby się jutro miliarder z pierwszej setki, by każdemu piłkarzowi kupić po Bentleyu.

Osobiście, jako człowiek robiący w słowie, mimo wszystko uważam, że tak, że Ekstraklasa jest nazwą dobrą, nieprzesadzoną, może coś choć odrobinę tuszującą, jakiegoś lukru przydającą. Ale to jednak pozostaje wyłącznie ornamentem. W grze o pieniądze, jakby argumenty rozstawić na planszy, zapewne nie będącej nawet pionkiem. Żaden sponsor szczególnie na ekstraklasowość, pierwszoligowość czy drugoligowość się nie nabierze – jak naprawdę sporo wykłada, to wie doskonale gdzie i z czym to wydawanie się je, z jakim prestiżem, z jaką rozpoznawalności półką.

Za powrotem do pierwszej ligi – i ujednoliceniem reguł niżej – nie idą względy, dajmy na to, ekonomiczne. Jeśli już, to ekonomicznie będzie to zmiana, oznaczająca minus. Nie może jakiś wielki, ale jednak. Zmiany szyldów, rebranding – nie jestem w stanie oszacować kosztów, papierologii, „opakowania” stadionów i innych tym podobnych, ale jestem pewien, że jakieś koszty będą. I jestem pewny też jeszcze jednego:

Że najbliższy czas to dla klubów walka o każdy grosz. Jak za chwilę będą miały koszty z tytułu tego, że grają jednak w trzeciej, a nie drugiej lidze, to moim zdaniem zachwycone nie będą.

Jeśli ta zmiana wiązałaby się z utratą jednego etatu w przykładowej Olimpii Elbląg, w szkoleniu młodzieży, gdziekolwiek – to nie warto. A przychodzą mi do głowy tylko koszty najbardziej oczywiste, by tak rzec, techniczne – kto wie jak to będzie na wyższym poziomie zaawansowania.

I mam też wątpliwości co do tej samej przejrzystości. OK, jasne, czwarta liga to czwarta liga i wtedy wszystko jasne. Z tym, że wiem jak to będzie wyglądać. Zrobi się tylko więcej zamieszania, bo dorobi się kolejny próg, przy którym trzeba będzie wszędzie tłumaczyć się ze zmiany nazewnictwa. Wczoraj było tak, potem tak, a teraz znowu śmak. Ja tego poprawą przejrzystości bym nie nazwał. Jak przyjdzie tłumaczyć komuś spoza piłki, co jest grane – podejrzewam, że na niższych szczeblach może być czasem komedia, nie najwyższych lotów.

Było przecież dość czasu, by się przyzwyczaić. To nie jest jakaś matematyka na liczba urojonych, by zrozumieć, że pierwsza liga jest drugą na piramidzie rozgrywkowej, druga trzecią, a trzecia czwartą.

Wielokrotnie śmiałem się z kolejnych propozycji reform ESA. Klasyczny przykład mieszania, od którego herbata nie robi się słodsza. Gmeranie przy nazewnictwie jest z tej samej szuflady. A może nawet z jeszcze niższej.

Ja zapisuję się do drużyny Ekstraklasy.

Leszek Milewski

Opublikowane 16.04.2020 15:59 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 19
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michal Sz
Michal Sz

Narzekałem na ostatnie teksty pana Leszka, że słabe, nudne itd, ale jeszcze chociaż dało się wyczuć, że on był ich autorem. Natomiast z tym to ja mam wątpliwości czy za piwo nie dał czegoś naskrobać jakiemuś stażyście i to takiemu nieutalentowanemu. Tak jałowego tekstu na Weszło to sobie nie przypominam. Nawet jednego fajnego zdania tu nie ma. Rozczarowanie jak stąd na Kamczatkę.

Kysewałd
Kysewałd

Stażyście albo Paczulowi.

Stanislav Levy
Stanislav Levy

W Anglii najwyższa klasa rozgrywkowa to Premier League, druga to Championship, trzeci poziom to League One, a czwarty League Two. Jakoś nikt z tego afery nie robi.
Hiszpania- Primera Division i Segunda. Przejrzyście, nie? A właśnie że nie, bo oficjalna nazwa pierwszej ligi to La Liga. Zatem mamy La Ligę, Segundę, Segundę B (druga literka alfabetu, trzeci poziom rozgrywek) i Tercerę, czyli poziom czwarty.
Włochy: Serie A, Serie B, Lega Pro Prima Divisione (dawniej Serie C1, ale oficjalna nazwa taka jak podałem), Lega Pro Seconda Divisione (dawniej Serie C2), i Serie D, czyli… V liga, logiczne, prawda?
Francja: Ligue 1, Ligue 2, a dalej… Championnat National i Championnat National 2
Rosja: Priemjer-Liga, Pierwyj diwizion (czyli II liga), Wtoroj diwizion (III), Trietja liga (IV).
W zasadzie z poważniejszych lig to w Niemczech jest to poukładane. Innymi słowy, niech Rudy przestanie bohatersko rozwiązywać problemy, które sam tworzy, bo rozgrywki ligowe w prawie każdym kraju mają mylące nazewnictwo.

Monis
Monis

Panie z Olomunca.W Anglii zadna liga nie ma w nazwie niczego,co wiaze sie z liczebnikiem „drugi”,nawet 27.poziom rozgrywek.Tyle ze tam idzie za tym to,ze doslownie kazda liga ma swojego sponsora tytularnego.W Polsce podniesienie rangi trzeciego poziomu do nazwy Druga Liga nic nie da,bo ktory sponsor chcialby byc kojazony z wysmiewanym w kraju okresleniem „druga liga”?.Malopolski bank spermy Druga liga?Co to za reklama?Dlatego mylne angielskie nazewnictwo ma sens,podobnie jak literki A,B czy C w innych krajach.W Polsce to nie przeszlo.Moze tylko 1.Liga na tym zyskala.

Michał
Michał

Trzeci i czwarty poziom rozgrywkowy w Anglii to odpowiednio League 1 i League 2. Trochę się zagalopowałeś, choć ogólnie masz rację.

Monis
Monis

No i gdzie nie mialam racji?Liga Jeden i Liga Dwa.Po polsku brzmi pokracznie,ale league 2 to nie to co second league

Michal Sz
Michal Sz

Wygłupiasz się pisząc takie rzeczy i dobrze o tym wiesz.

17wojownik.
17wojownik.

Leszku, pier*olisz. Zmiana nazw tak, aby było logiczniej – to jedyne sensowne rozwiązanie, cieszę się że będzie to wprowadzane, a przynajmniej że jest taki pomysł. Boniek chce prostować – finał PP zawsze na Narodowym 2 maja, mecze eliminacyjne reprezentacja – Warszawa, najwyższa liga – 18 zespołów, mecz i rewanż, nazewnictwo lig – odpowiadające logice. To, że się przyzwyczailiśmy rzekomo przez te 12 lat (bo to od sezonu 2008/09) – to argument tylko dla tych, co wcześniejszych czasów nie pamiętają. Otóż ci Burzawa, Pikuta, ale też Błaszczykowski, Piszczek, Fornalik, ja (rocznik 1986) – pamiętamy doskonale. Wróćmy do sensu, aby ten produkt dał się bronić choć na elementarnym poziomie. Piszesz, że nie wiadomo czy zmiana 2008 dała efekt. Skoro nie dała widocznego efektu (nie mamy lig ze sponsorami tytularnymi w postaci międzynarodowych wielkich firm, tylko takie operujące tylko na polskim rynku), to znaczy że nie dała efektu na plus. Ponadto, przed reformą 2008 i tak kto chciał to używał zwyczajowej nazwy „ekstraklasa” przez małe „e” wymiennie z I ligą. To nie jest mieszanie, aby herbata stała się słodsza. To powrót do stanu, gdy dodając cukru – będzie warto to robić, bo to naprawdę pomoże.
Ja jestem zdecydowanie # Team 1 liga.

Pirx
Pirx

T Mobile, Orange są to koncerny międzynarodowe i działające na całym świecie. Firmy były głównymi sponsorami ekstraklasy występującymi w członie nazwy ligi. O sponsorach „pobocznych” już nie wspominając

NiueXYZ
NiueXYZ

Dokładnie, nie ma co zmieniać nazewnictwa, skoro dalej ma pozostać nazwa Ekstraklasa, jak by zmienili na 1 ligę to by to miało sens, więc lepiej pozostawić nazewnictwo jak jest obecnie, bo Ekstraklasa na to się nie zgodzi.

Obecnie jedyną zmianę jaką może wprowadzić PZPN to powrót do 4 grup w 2 lidze i 16 grup w 3 lidze i likwidacja 4 ligi. Nie stać nas na trzy ligi centralne. Dzięki temu struktury wyglądałyby tak:

Ekstraklasa
I liga
II liga – 4 grupy
III liga – 16 grup

Liga okręgowa
Klasa A
Klasa B
Klasa C

Monis
Monis

Moim zdaniem trzeci poziom powinien byc podzielony na dwie grupy.Polnoc-poludnie lub wschod-zachod.Jesli beda cztery grupy,to jak kluby grajace w swojej „cwiartce” Polski maja sobie nagle dac rade na szczeblu krajowym?Nie mowie o aspekcie sportowym,tylko finansowym.Dlatego trzeci szczebel powinien miec dwie grupy,a czwarty dopiero cztery,zeby przechodzenie na wyzszy poziom odbywalo sie w miare plynnie

NiueXYZ
NiueXYZ

Co do trzeciego poziomu, to co piszesz już było i dużo klubów na dwie grupy narzekało i nie widziały różnicy z jedną ligą centralną, dlatego na nią się zgodziły i tak powstała jedna grupa II ligi. Z kolei jak w przeszłości były ćwiartki na trzecim poziomie, czyli w obecnej II lidze to kluby sobie dobrze tam radziły. Jeśli chodzi o aspekt finansowy to ostatnio kluby I ligi dostawały po milion złotych od Polsatu i Fortuny, więc jest to płynne przejście. Województwo -> makroregion -> rozgrywki centralne. Pozdrawiam

Kysewałd
Kysewałd

Nie przypuszczałem, że można zasnąć w połowie tak krótkiego tekstu.

Adamu
Adamu

Można przeczytać albo na przykład obejrzeć ten filmik:

Dobranoc.

tolep
tolep

Mogą się nazywać jak chcą, byle nie wprowadzały w błąd. Ekstraklasa, Fortuna Liga, bez różnicy. Liga Tsubasy, Liga Kojiro (nigdy nie widziałem tej kreskówki, ale są tacy co widzieli i próbują na siłę zainteresowac tym innych, z braku lepszego pomysłu na artykuł na przykład) – nie robi mi to.

Tylko niech nie nazywają drugiej ligi „Pierwsza Ligą”. Chodzi kurwa o liczebniki porządkowe.

Fbrd
Fbrd

Za granicą jak sposor wyłoży 100 milionów funtów to kurwa jakoś nikogo nie obchodzą liczebnkki porządkowe

tolep
tolep

Sponsor który ma w nazwie „Pierwsza”?

NiueXYZ
NiueXYZ

Można to także ułożyć tak:

1. Ekstraklasa
2. 2 Ekstraklasa (na wzór 2 Bundesligi)
3. 3 Liga (4 grupowa – kwestie finansowe)
4. Liga Wojewódzka
5. Liga Okręgowa
6. Klasa A
7. Klasa B
8. Klasa C

Przy tym marketingowo obecna 1 liga nic nie traci, poszkodowani mogą być tylko obecni 2 ligowcy, którzy lądują w 3 lidze.

zel
zel

Panie Leszku „niebędącej” łącznie – imiesłów przymiotnikowy czynny. „Jako człowiek robiący w słowie” powinien Pan to wiedzieć. Pozdrawiam

Weszło
25.05.2020

„Zieliński to najlepszy rozgrywający w Europie. Milik? Ważniejsze pozostanie Mertensa”

W poniedziałkowej prasie m.in. Robert Lewandowski zbliżający się do rekordu, rozmowa z Ivicą Vrdoljakiem o Legii i rynku transferowym, Łukasz Załuska wspomina czasy w Warszawie, Bożydar Iwanow o powrocie I ligi w kontekście transmisji w Polsacie Sport i Diego Maradona junior oceniający Polaków z Napoli.  PRZEGLĄD SPORTOWY Robert Lewandowski jest coraz bliżej wyrównania własnego rekordu […]
25.05.2020
Bukmacherka
25.05.2020

Oskubaliśmy bukmacherów w niedzielę – kolejne trafione typy!

Niedziele mogą być przyjemne. Zwłaszcza jeśli obstawiacie spotkania ligi niemieckiej razem z naszymi typerami z działu bukmacherskiego. We wczorajszych meczach udało nam się przedłużyć dobrą passę i zakończyć weekend na dużym plusie. Takie weekendy to my lubimy! W sobotę trafiliśmy cztery typy, z których każdy kręcił się – lub przekraczał – wokół kursu 2.00. A […]
25.05.2020
Weszło Extra
25.05.2020

Wrogów nie przekonam, a przyjaciół przekonywać nie muszę

Czy jest arogantem? Skąd decyzja o rozpoczęciu pisania książki i czy będzie to literatura piękna? Dlaczego od decyzji o odebraniu kapitańskiej opaski Januszowi Golowi trudniejsze dla niego były zwolnienia pracowników w Cracovii? Czego spodziewać się po zbliżającym się oknie transferowym? Czy zmienił pogląd na toporny styl Cracovii? Jak wygląda jego plan na budowanie silnej drużyny […]
25.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

The Last Dance rozpęta lawinę sportowych dokumentów?

Serial o losach mistrzowskich Chicago Bulls oraz ich niezapomnianego lidera zrobił furorę na całym świecie. Obudził też tematy do dyskusji: czy Michael Jordan był tyranem i złym kolegą z drużyny? A może po prostu wyjątkowo mocno zależało mu na wygrywaniu? ESPN, odpowiedzialne za stworzenie koszykarskiego dokumentu, wyczuło pismo nosem i już planuje kolejną (i na […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Warto było czekać do końca!

Nieprawdopodobnie wolno rozkręcał się ten mecz, tak naprawdę gdyby ktoś włączył telewizor mniej więcej po godzinie gry, poza bramką Fortuny wiele by nie stracił. Ale gdy już się rozhuśtali… Obroniony rzut karny. Chwilę później gol na 2:0. Rosnąca desperacja gospodarzy, którzy próbowali nawet uderzeń nożycami i przewrotkami. Aż w końcu piorunująca końcówka, w której w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Liga Minus – Misterium Chotomowskie

To już ostatni taki odcinek Ligi Minus. Wraca Ekstraklasa, więc choć quizowe odcinki całkowicie nie znikają, to nie będą już tak regularne. Ale nic, cieszmy się, póki możemy to przeżywać. Co zobaczyliśmy tym razem? Żenującą anegdotę Wojtka Pieli o Jacku Krzynówku. Kapitalną anegdotę Wojtka Pieli o telefonie do Jerzego Engela. Pawła Brożka, który za długo […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Szkoła pięknej gry według Lipska

To był spektakl godny teatru broadwayowskiego. Oczywiście, przy pełnych trybunach oglądałoby się to pewnie jeszcze przyjemniej, ale nie będziemy narzekać, bo piłkarze RB Lipsk zagrali tak widowiskowo, tak nowocześnie, tak ofensywnie, że jedyną właściwą reakcją było wygodne rozsądzenie się w fotelu i delektowanie się ich kunsztem. I choć jednostronne mecze, a ten był wyjątkowo jednostronny, […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Schalke null Gelsenkirchen

Fatalnie, po prostu fatalnie prezentuje się od pewnego czasu Schalke Gelsenkirchen. Już pal licho, że od dziewięciu meczów nie wygrali. Już pal licho, że po pandemicznej pauzie najpierw Borussia ogoliła ich 4:0, a dziś ośmieszył Augsburg, wywożąc ze stadionu rywala trzy punkty i trzy zdobyte bramki. To Schalke jest po prostu przeraźliwie słabe piłkarsko, posiada […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Od Nowaka do Lewandowskiego. Najlepsi Polacy w Bundeslidze

Władze klubów Serie A praktycznie co okienko wpadają do Ekstraklasy i zachowują się tak, jak emerytki na promocji karpia w markecie, ale jeszcze sporo milionów euro musi przepłynąć z Italii do naszego kraju, byśmy uznali tamtejszą ligę za najbardziej „polską” spośród tych najsilniejszych. Ten tytuł należy do Bundesligi. Z jednej strony nie jest to ostatnio […]
24.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

Kubica w dobrej formie, ale to simracerzy triumfowali w Orlen Stay&Play

Było szybko, wściekle i emocjonująco. Za nami finał turnieju w Assetto Corsa, w ramach projektu Orlen Stay&Play. Profesjonalni sportowcy stanęli w szranki z zawodnikami, którzy wcześniej przeszli przez otwarte kwalifikacje. Nie było jednak mowy o żadnych nowicjuszach. Na linii startu na Roberta Kubicę czy Jakuba Przygońskiego czekali bowiem esportowcy, specjalizujący się w symulatorach wyścigowych. Szans […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Robert Gumny: Prawie rok grałem z bólem. Pokazywałem 50 procent możliwości

Obrońca Lecha Poznań, Robert Gumny był gościem Łukasza Trałki, Michała Żewłakowa i Jakuba Wawrzyniaka w programie „Liga PL” emitowanym w Kanale Sportowym. Zawodnik „Kolejorza” opowiedział o spodziewanym powrocie do gry po kontuzji, silnej psychice, potrzebie rywalizacji i najsilniejszym punkcie poznaniaków przed meczem z Legią. Poniżej zapis tekstowy rozmowy.  Jak się czujesz? Dziękuję, bardzo dobrze. Od […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Polski Real i potęgi na kolanach. Finał rankingu polskich drużyn wszech czasów!

Milion dolarów oferowane przez Real za Włodzimierza Lubańskiego. Widzew Łódź w kilkanaście lat przechodzący od czwartej ligi do pokonania Liverpoolu, jednej z najlepszych drużyn w historii futbolu. Deyna z Gadochą siejący postrach na murawach Europy. Ernest Wilimowski jako kandydat do najlepszego piłkarza świata swoich czasów. Wyrabiający 577% normy przodownik pracy Wiktor Markiefka decydujący o losach […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Astiz: „Prawdopodobnie po sezonie zostanę w Legii. Albo jako piłkarz, albo w innej roli”

Iñaki Astiz był – obok Roberta Gumnego – telefonicznym gościem najnowszej „Ligi PL”. W ostatnim odcinku przed wznowieniem rozgrywek stoper warszawskiej Legii zdał raport ze stanu przygotowań wicemistrzów Polski i liderów PKO Bank Polski Ekstraklasy do ponownego startu ligi. Zdradził też co nieco na temat swojej przyszłości. Poniżej zapis rozmowy. Łukasz Trałka: – Jak przygotowania […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Przez lojalność nie mogłam iść do Lyonu. To jak transfer z Lecha do Legii

– Przez siedem lat w Paryżu zyskałam taki szacunek ludzi, że nie mogłam przejść do Lyonu. Dla mnie relacje z kibicami są cenniejsze od złota. Nie mogłabym później spojrzeć w twarz ludziom, którzy dopingowali mnie przez te lata w Paryżu. To po pierwsze. A po drugie – przez te lata nakręcałam się tą rywalizacją, miałam […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Grosicki: – Chcę, żeby za kilkanaście lat moje nazwisko było wspominane

– Mam jeszcze dwie imprezy przed sobą. W 2021 i 2022 roku. Jest jeszcze szansa i czas. Jak są marzenia do zrealizowania, to trzeba je zrealizować. Marzymy, żeby zaistnieć na takich imprezach i mam nadzieję, że to się uda. Trzeba wierzyć. Zmienić słowa w czyny. Pokazać to na boisku. Tamten mundial był bardzo słaby, ale […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Niedziela z Bundesligą. Czy RB Lipsk powróci na zwycięską ścieżkę?

Dwa remisy przed pandemią, jeden po wznowieniu rozgrywek. Nie da się ukryć, że kiepska passa RB Lipsk na przestrzeni trzech ostatnich kolejek Bundesligi mocno nadszarpnęła szanse tej ekipy na sięgnięcie po mistrzowską paterę. Obecnie podopieczni Juliana Nagelsmanna mają aż dziesięć punktów straty do liderującego Bayernu. Jeżeli nie zwyciężą dzisiejszego spotkania w Moguncji, pozostanie im już […]
24.05.2020

Robert Gumny i Inaki Astiz gośćmi Ligi PL!

Jest niedziela, jest Liga PL. Dzisiaj w studiu Michał Żewłakow, Łukasz Trałka i Jakub Wawrzyniak, a gośćmi tego tercetu solidnych ligowców będą Robert Gumny z Lecha Poznań oraz Inaki Astiz z Legii Warszawa. Tematy? Łatwe do przewidzenia – rusza liga, rusza Puchar Polski, rusza to wszystko, za czym tak bardzo tęskniliśmy. Zapraszamy na Kanał Sportowy! […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Zauważalnie inni. Z wizytą w akademii FC Köln

Mistrz świata Ron-Robert Zieler, zdobywca Pucharu Konfederacji Jonas Hector, wicemistrz olimpijski Timo Horn, mistrzowie Europy U-21 Yannick Gerhardt i Mitchell Weiser. Co oni wszyscy mają ze sobą wspólnego? Każdy z nich przeszedł przez kilka – albo i wszystkie – szczeble juniorskiej i młodzieżowej kariery w Kolonii. W akademii FC Köln, jednej z najbardziej niedocenianych w […]
24.05.2020