post Avatar

Opublikowane 16.04.2020 15:59 przez

redakcja

Często – pewnie nawet za często – dzwonię do zawodników, którzy dawno nie grają w piłkę. Kaczówka. Burzawa. Pikuta. Wykręcam numer, a już czuję, jakbym oglądał mecz z łuku na dożynkowym stadionie, przysiadał się w rozklekotanym Jelczu na trasie Szczecin-Mielec, siedział w szatni tak zadymionej od papierosów, że można zawiesić siekierę.

Siadamy. Rozmawiamy. Wspominamy. Nie minie pięć minut, a trzeba doprecyzować:

– Trafiłem do pierwszej ligi… to znaczy dzisiejszej Ekstraklasy.

Albo:

– I spadliśmy do drugiej ligi… To znaczy dzisiejszej pierwszej.

Ja wiem o co chodzi, później czytelnik też wie o co chodzi. Uściślenie zawsze jest. Długo nie trwa. W tekście czasem przypomnę, ale już rzadziej niż częściej, każdy wie o co chodzi. Kiedyś było tak, ale już nie jest. Bo teraz jest inaczej.

Proste?

Proste.

Jest dla mnie jakimś lekką niezręcznością, by teraz, w momencie pandemii, gdzie może masażyści, trenerzy i piłkarze za wiele nie mają do roboty, ale działacze i prawnicy wręcz przeciwnie, podnoszona jest dyskusja o zmianie nazewnictwa ligi. Nie mam tego na pewno za temat zastępczy – PZPN wydatnie pomógł klubom, wprowadził swoją tarczę antykryzysową, czyli podjął rękawicę. Chować się nie ma po co. Prace nad tym projektem były prowadzone widać dużo wcześniej, a że zmiany chciano by wprowadzić od przyszłego sezonu, to wyszło teraz. Niemniej, mając to na uwadze, myślę, że byłby lepszy czas na takie rozważania.

W każdym razie, taki list poszedł z PZPN do Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Według niego, nowa struktura miałaby się nazywać (za listem)

1. Ekstraklasa lub Ekstraklasa 1. Liga – w zależności od decyzji organu prowadzącego rozgrywki
2. 2. Liga – dotychczasowa 1. Liga
3. 3. Liga – dotychczasowa 2. Liga
4. Liga Międzywojewódzka – dotychczasowa 3. liga
5. Liga Wojewódzka – dotychczasowa 4. liga
6. Liga Okręgowa
7. A Klasa
8. B Klasa
9. C klasa – w przypadku rozgrywek prowadzonych na tym poziomie przez dany Wojewódzki

W przypadku ESA, jak rozumiem, nie ma pełni władzy mogącej taką zmianę przeprowadzić, ale skoro zmieniamy wszędzie, to jest jasne, że i tu pójdą naciski. Bez tej zmiany będzie to zmiana niepełna.

Cel zmiany? Znowu za listem Zbigniewa Bońka – nazewnictwo lig jest mylące, gdyż nie odzwierciedla rzeczywistego szczebla rozgrywek. Nowa struktura będzie bardziej przejrzysta.

Zmiana na ESA została wprowadzona – jeśli się nie mylę – w sezonie 05/06, kiedy polska liga dorobiła się sponsora tytularnego. Oficjalne przejście na Ekstraklasę miało pewnie podnieść prestiż ligi, może jakoś odciąć od przeszłości, na czym w tamtym okresie i regularnie kursujących do Wrocławia nysek sponsorom zapewne zależało.

Czy ta zmiana przyniosła efekt? W zasadzie, ocenić się tego nie da. Zdrowy rozsądek podpowiada, że nazwa nie ma tu wiele do rzeczy. Jakby nazwać polską ligę „SUPER LIGĄ WIELKIEJ LECHII” albo „WE ARE BETTER THAN CHAMPIONS LEAGUE LEAGUE”, to ani łatwiej w pucharach na Kaukazie by nie było, ani nie zgłosiłby się jutro miliarder z pierwszej setki, by każdemu piłkarzowi kupić po Bentleyu.

Osobiście, jako człowiek robiący w słowie, mimo wszystko uważam, że tak, że Ekstraklasa jest nazwą dobrą, nieprzesadzoną, może coś choć odrobinę tuszującą, jakiegoś lukru przydającą. Ale to jednak pozostaje wyłącznie ornamentem. W grze o pieniądze, jakby argumenty rozstawić na planszy, zapewne nie będącej nawet pionkiem. Żaden sponsor szczególnie na ekstraklasowość, pierwszoligowość czy drugoligowość się nie nabierze – jak naprawdę sporo wykłada, to wie doskonale gdzie i z czym to wydawanie się je, z jakim prestiżem, z jaką rozpoznawalności półką.

Za powrotem do pierwszej ligi – i ujednoliceniem reguł niżej – nie idą względy, dajmy na to, ekonomiczne. Jeśli już, to ekonomicznie będzie to zmiana, oznaczająca minus. Nie może jakiś wielki, ale jednak. Zmiany szyldów, rebranding – nie jestem w stanie oszacować kosztów, papierologii, „opakowania” stadionów i innych tym podobnych, ale jestem pewien, że jakieś koszty będą. I jestem pewny też jeszcze jednego:

Że najbliższy czas to dla klubów walka o każdy grosz. Jak za chwilę będą miały koszty z tytułu tego, że grają jednak w trzeciej, a nie drugiej lidze, to moim zdaniem zachwycone nie będą.

Jeśli ta zmiana wiązałaby się z utratą jednego etatu w przykładowej Olimpii Elbląg, w szkoleniu młodzieży, gdziekolwiek – to nie warto. A przychodzą mi do głowy tylko koszty najbardziej oczywiste, by tak rzec, techniczne – kto wie jak to będzie na wyższym poziomie zaawansowania.

I mam też wątpliwości co do tej samej przejrzystości. OK, jasne, czwarta liga to czwarta liga i wtedy wszystko jasne. Z tym, że wiem jak to będzie wyglądać. Zrobi się tylko więcej zamieszania, bo dorobi się kolejny próg, przy którym trzeba będzie wszędzie tłumaczyć się ze zmiany nazewnictwa. Wczoraj było tak, potem tak, a teraz znowu śmak. Ja tego poprawą przejrzystości bym nie nazwał. Jak przyjdzie tłumaczyć komuś spoza piłki, co jest grane – podejrzewam, że na niższych szczeblach może być czasem komedia, nie najwyższych lotów.

Było przecież dość czasu, by się przyzwyczaić. To nie jest jakaś matematyka na liczba urojonych, by zrozumieć, że pierwsza liga jest drugą na piramidzie rozgrywkowej, druga trzecią, a trzecia czwartą.

Wielokrotnie śmiałem się z kolejnych propozycji reform ESA. Klasyczny przykład mieszania, od którego herbata nie robi się słodsza. Gmeranie przy nazewnictwie jest z tej samej szuflady. A może nawet z jeszcze niższej.

Ja zapisuję się do drużyny Ekstraklasy.

Leszek Milewski

Opublikowane 16.04.2020 15:59 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 19
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michal Sz
Michal Sz

Narzekałem na ostatnie teksty pana Leszka, że słabe, nudne itd, ale jeszcze chociaż dało się wyczuć, że on był ich autorem. Natomiast z tym to ja mam wątpliwości czy za piwo nie dał czegoś naskrobać jakiemuś stażyście i to takiemu nieutalentowanemu. Tak jałowego tekstu na Weszło to sobie nie przypominam. Nawet jednego fajnego zdania tu nie ma. Rozczarowanie jak stąd na Kamczatkę.

Kysewałd
Kysewałd

Stażyście albo Paczulowi.

Stanislav Levy
Stanislav Levy

W Anglii najwyższa klasa rozgrywkowa to Premier League, druga to Championship, trzeci poziom to League One, a czwarty League Two. Jakoś nikt z tego afery nie robi.
Hiszpania- Primera Division i Segunda. Przejrzyście, nie? A właśnie że nie, bo oficjalna nazwa pierwszej ligi to La Liga. Zatem mamy La Ligę, Segundę, Segundę B (druga literka alfabetu, trzeci poziom rozgrywek) i Tercerę, czyli poziom czwarty.
Włochy: Serie A, Serie B, Lega Pro Prima Divisione (dawniej Serie C1, ale oficjalna nazwa taka jak podałem), Lega Pro Seconda Divisione (dawniej Serie C2), i Serie D, czyli… V liga, logiczne, prawda?
Francja: Ligue 1, Ligue 2, a dalej… Championnat National i Championnat National 2
Rosja: Priemjer-Liga, Pierwyj diwizion (czyli II liga), Wtoroj diwizion (III), Trietja liga (IV).
W zasadzie z poważniejszych lig to w Niemczech jest to poukładane. Innymi słowy, niech Rudy przestanie bohatersko rozwiązywać problemy, które sam tworzy, bo rozgrywki ligowe w prawie każdym kraju mają mylące nazewnictwo.

Monis
Monis

Panie z Olomunca.W Anglii zadna liga nie ma w nazwie niczego,co wiaze sie z liczebnikiem „drugi”,nawet 27.poziom rozgrywek.Tyle ze tam idzie za tym to,ze doslownie kazda liga ma swojego sponsora tytularnego.W Polsce podniesienie rangi trzeciego poziomu do nazwy Druga Liga nic nie da,bo ktory sponsor chcialby byc kojazony z wysmiewanym w kraju okresleniem „druga liga”?.Malopolski bank spermy Druga liga?Co to za reklama?Dlatego mylne angielskie nazewnictwo ma sens,podobnie jak literki A,B czy C w innych krajach.W Polsce to nie przeszlo.Moze tylko 1.Liga na tym zyskala.

Michał
Michał

Trzeci i czwarty poziom rozgrywkowy w Anglii to odpowiednio League 1 i League 2. Trochę się zagalopowałeś, choć ogólnie masz rację.

Monis
Monis

No i gdzie nie mialam racji?Liga Jeden i Liga Dwa.Po polsku brzmi pokracznie,ale league 2 to nie to co second league

Michal Sz
Michal Sz

Wygłupiasz się pisząc takie rzeczy i dobrze o tym wiesz.

17wojownik.
17wojownik.

Leszku, pier*olisz. Zmiana nazw tak, aby było logiczniej – to jedyne sensowne rozwiązanie, cieszę się że będzie to wprowadzane, a przynajmniej że jest taki pomysł. Boniek chce prostować – finał PP zawsze na Narodowym 2 maja, mecze eliminacyjne reprezentacja – Warszawa, najwyższa liga – 18 zespołów, mecz i rewanż, nazewnictwo lig – odpowiadające logice. To, że się przyzwyczailiśmy rzekomo przez te 12 lat (bo to od sezonu 2008/09) – to argument tylko dla tych, co wcześniejszych czasów nie pamiętają. Otóż ci Burzawa, Pikuta, ale też Błaszczykowski, Piszczek, Fornalik, ja (rocznik 1986) – pamiętamy doskonale. Wróćmy do sensu, aby ten produkt dał się bronić choć na elementarnym poziomie. Piszesz, że nie wiadomo czy zmiana 2008 dała efekt. Skoro nie dała widocznego efektu (nie mamy lig ze sponsorami tytularnymi w postaci międzynarodowych wielkich firm, tylko takie operujące tylko na polskim rynku), to znaczy że nie dała efektu na plus. Ponadto, przed reformą 2008 i tak kto chciał to używał zwyczajowej nazwy „ekstraklasa” przez małe „e” wymiennie z I ligą. To nie jest mieszanie, aby herbata stała się słodsza. To powrót do stanu, gdy dodając cukru – będzie warto to robić, bo to naprawdę pomoże.
Ja jestem zdecydowanie # Team 1 liga.

Pirx
Pirx

T Mobile, Orange są to koncerny międzynarodowe i działające na całym świecie. Firmy były głównymi sponsorami ekstraklasy występującymi w członie nazwy ligi. O sponsorach „pobocznych” już nie wspominając

NiueXYZ
NiueXYZ

Dokładnie, nie ma co zmieniać nazewnictwa, skoro dalej ma pozostać nazwa Ekstraklasa, jak by zmienili na 1 ligę to by to miało sens, więc lepiej pozostawić nazewnictwo jak jest obecnie, bo Ekstraklasa na to się nie zgodzi.

Obecnie jedyną zmianę jaką może wprowadzić PZPN to powrót do 4 grup w 2 lidze i 16 grup w 3 lidze i likwidacja 4 ligi. Nie stać nas na trzy ligi centralne. Dzięki temu struktury wyglądałyby tak:

Ekstraklasa
I liga
II liga – 4 grupy
III liga – 16 grup

Liga okręgowa
Klasa A
Klasa B
Klasa C

Monis
Monis

Moim zdaniem trzeci poziom powinien byc podzielony na dwie grupy.Polnoc-poludnie lub wschod-zachod.Jesli beda cztery grupy,to jak kluby grajace w swojej „cwiartce” Polski maja sobie nagle dac rade na szczeblu krajowym?Nie mowie o aspekcie sportowym,tylko finansowym.Dlatego trzeci szczebel powinien miec dwie grupy,a czwarty dopiero cztery,zeby przechodzenie na wyzszy poziom odbywalo sie w miare plynnie

NiueXYZ
NiueXYZ

Co do trzeciego poziomu, to co piszesz już było i dużo klubów na dwie grupy narzekało i nie widziały różnicy z jedną ligą centralną, dlatego na nią się zgodziły i tak powstała jedna grupa II ligi. Z kolei jak w przeszłości były ćwiartki na trzecim poziomie, czyli w obecnej II lidze to kluby sobie dobrze tam radziły. Jeśli chodzi o aspekt finansowy to ostatnio kluby I ligi dostawały po milion złotych od Polsatu i Fortuny, więc jest to płynne przejście. Województwo -> makroregion -> rozgrywki centralne. Pozdrawiam

Kysewałd
Kysewałd

Nie przypuszczałem, że można zasnąć w połowie tak krótkiego tekstu.

Adamu
Adamu

Można przeczytać albo na przykład obejrzeć ten filmik:

Dobranoc.

tolep
tolep

Mogą się nazywać jak chcą, byle nie wprowadzały w błąd. Ekstraklasa, Fortuna Liga, bez różnicy. Liga Tsubasy, Liga Kojiro (nigdy nie widziałem tej kreskówki, ale są tacy co widzieli i próbują na siłę zainteresowac tym innych, z braku lepszego pomysłu na artykuł na przykład) – nie robi mi to.

Tylko niech nie nazywają drugiej ligi „Pierwsza Ligą”. Chodzi kurwa o liczebniki porządkowe.

Fbrd
Fbrd

Za granicą jak sposor wyłoży 100 milionów funtów to kurwa jakoś nikogo nie obchodzą liczebnkki porządkowe

tolep
tolep

Sponsor który ma w nazwie „Pierwsza”?

NiueXYZ
NiueXYZ

Można to także ułożyć tak:

1. Ekstraklasa
2. 2 Ekstraklasa (na wzór 2 Bundesligi)
3. 3 Liga (4 grupowa – kwestie finansowe)
4. Liga Wojewódzka
5. Liga Okręgowa
6. Klasa A
7. Klasa B
8. Klasa C

Przy tym marketingowo obecna 1 liga nic nie traci, poszkodowani mogą być tylko obecni 2 ligowcy, którzy lądują w 3 lidze.

zel
zel

Panie Leszku „niebędącej” łącznie – imiesłów przymiotnikowy czynny. „Jako człowiek robiący w słowie” powinien Pan to wiedzieć. Pozdrawiam

Anglia
19.01.2021

Zegar Franka Lamparda wybija ostatnią godzinę. Chelsea dostaje od Leicester do zera

Jak nie idzie, to nie idzie. Wiadomo było, że Chelsea będzie miała z Leicester City duże ciężary. Za gospodarzami przemawiało tak naprawdę więcej, a przede wszystkim dyspozycja. Mało kto jednak spodziewał się, że The Blues właściwie nie postawią się ekipie z King Power Stadium, przegrywając mecz do zera.  Już pierwsze minuty zwiastowały, że to nie […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Białek? Pięć minut na boisku i gol. Piątek? Pudło z rzutu karnego

To, że Lewandowski strzela w Bundeslidze, jest oczywistością. Coś jak następstwo środy po wtorku. Dzieje się i tyle. Ale dalej, jeśli mówimy o polskich trafieniach? Mamy pewien niedosyt. Piszczek gra już mało i nie o bramki na jego pozycji chodzi, trudno, żeby trafiał Rafał Gikiewicz. Właściwie od przyzwoitego wejścia w ligę Kownackiego – cztery bramki, […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Środa w Weszło FM: Program Wysokich Lotów, wieczór z Bayernem i United!

Środę na Weszło FM rozpoczniemy „Dwójką bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem prowadzonym przez Wojtka Pielę! A co jeszcze czeka nas w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Maja Strzelczyk i Adam Kotleszka. Porozmawiamy o polskich szczypiornistach, ale też omówimy minioną kolejkę Premier League i Bundesligi. 10-11: „Tego słuchasz wiślaku” […]
19.01.2021
Anglia
19.01.2021

Błąd przy golu, a potem asysta. Grosicki przegrywa z Fabiańskim

Nie był to ani najlepszy, ani najbardziej pasjonujący mecz w tym sezonie Premier League, no i w sumie wcale się na taki nie zapowiadał. Gdyby nie Łukasz Fabiański i Kamil Grosicki w wyjściowych składach West Hamu United i West Bromwich Albion, pewnie byśmy tego starcia w ogóle nie zaszczycili uwagą, a tym bardziej nie zawracalibyśmy […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Derby bez Bielika i Jóźwiaka spadałoby z ligi. Bielik znów z golem

Derby wreszcie wypełzło ze strefy spadkowej. „Barany” sprawiły dużą niespodziankę ogrywając Bournemouth – trzecią drużynę Championship i jednego z faworytów do awansu. To jedna dobra wiadomość dla polskich kibiców. Druga jest taka, że stało się to przy wydatnej pomocy Krystiana Bielika i Kamila Jóźwiaka. Pierwszy strzelił jedynego gola w tym meczu, drugi był najaktywniejszym zawodnikiem […]
19.01.2021
Weszło FM
19.01.2021

„Lewandowski nie był wsparciem jako kapitan. Zawsze myślał bardziej o sobie”

Andrzej Juskowiak opowiedział dziś w WeszłoFM, że czuje się rozczarowany i zdziwiony zwolnieniem Jerzego Brzęczka. Bardzo wyraźnie stanął w jego obronie i nie uważa, żeby akurat teraz nastąpiły powody uzasadniające taką decyzję prezesa Bońka. Dlaczego sądzi, że nowy selekcjoner nie poprawi stylu reprezentacji? Czy ma pretensje do Roberta Lewandowskiego, że nie próbował oczyścić atmosfery w […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Co dalej z Brzęczkiem? Bardziej ścieżka Fornalika niż Smudy

Dzisiaj o Jerzym Brzęczku jest bardzo głośno. Pisze o nim każdy portal, zajmuje czołówkę w niemal każdej gazecie, dyskutuje się o nim w każdym radiu i telewizji. Ale zaraz – za tydzień, za miesiąc – o Brzęczku zrobi się cicho. On odetchnie, przestanie zajmować sobie głowę zwolnieniem, odpocznie od codziennej roboty z kadrą. I zacznie […]
19.01.2021
Weszło Extra
19.01.2021

Płatek: Jest bardzo mało jakościowych Polaków

– Mam mnóstwo bardzo dobrych zawodników na liście. Mogę z nimi wypić tylko kawę, albo spotkać się z ich agentami towarzysko i mówić, że „super byłoby, gdyby zagrali w Górniku”. Potem albo nie jesteśmy w stanie zapewnić danemu zawodnikowi pensji, albo nie jesteśmy w stanie go w ogóle pozyskać. Mam wydać zero, wziąć zawodnika z […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Kądzior zaczyna walkę o powrót do kadry. W Turcji wcale nie będzie mu łatwo

Liczyliśmy, że będzie inaczej. Że nie zadziała iberyjska klątwa i Damian Kądzior nie podzieli losów Ebiego Smolarka, Cezarego Wilka, Dariusza Dudki czy Bartłomieja Pawłowskiego. Miał na to papiery. Taki ładny był, amerykański, aż chciałoby się rzucić klasykiem z Samych Swoich, bo faktycznie 28-letni pomocnik, wchodząc do drużyny Eibaru, wcale nie stał na straconej pozycji. Ale […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Lubański: Lewandowski jako kapitan powinien teraz zabrać głos na temat zwolnienia Brzęczka

Włodzimierz Lubański twierdzi, że zwolnienie Brzęczka jest nieeleganckie, ale powinno być konsultowane z piłkarzami i jeśli się tak nie stało, to był błąd. Z kolei Robert Lewandowski powinien obecnie zabrać głos na temat obecnej sytuacji w reprezentacji. Można się z tym zgadzać, można się nie zgadzać, ale byłego wybitnego piłkarza zawsze warto posłuchać. Zapraszamy. Jak […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Rodgers kontra Lampard, ciekawa wojenka w Bundeslidze. Co obstawić we wtorek?

Co słychać w futbolowy wtorek? Dzieje się zaskakująco sporo. Mamy ciekawe mecze Polaków, hit w Anglii i kilka nieobliczalnych starć na niemieckiej ziemi. My skupimy się konkretnie na dwóch wydarzeniach: meczu Leicester z Chelsea i Bayeru Leverkusen z Borussią Dortmund. Oferty są zacne, warto spojrzeć i przemyśleć. Leicester – Chelsea Ostatnie mecze Leicester (liga): ZZRRZ […]
19.01.2021
Blogi i felietony
19.01.2021

Banaszewski: Byłem rozczarowany, że zostałem kozłem ofiarnym w Arce

Choć ma ledwie ćwierć wieku na karku, na koncie ma już blisko 250 występów na szczeblu centralnym w Polsce. Ale Maksymilana Banaszewskiego to nie zadowala, bo jego jedyne dotychczas podejście do Ekstraklasy zakończyło się porażką. Jak trudno odbudować się po czymś, na co pracowało się przez lata, ale nie wyszło? Czy jego kariera wyglądałaby inaczej, […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

QUIZ. Ile wiesz o kadencji Jerzego Brzęczka w reprezentacji Polski?

Wspaniała przygoda Jerzego Brzęczka z reprezentacją Polski dobiegła końca. Łzy smutku zdążyły już wyschnąć po wczorajszych informacjach, czas na odrobinę relaksu. Dlatego proponujemy wam quiz – 25 pytań na temat tej kadencji. Pytamy o konkrety, liczby, ale i rzeczy lekkie, nieco pozapiłkarskie. Pochwalcie się wynikiem w komentarzach. Dla najlepszych mamy nagrody – nic, absolutnie nic […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Od pomocnika kucharza do boiska z Kompanym. Poznajcie Artura Kopyta

– Rok temu o tej porze byłem w Belfaście, trenując na poziomie Grassroots. A teraz jestem na tym samym boisku z Vincentem Kompanym i Craigiem Bellamym – Artur Kopyt po wyjeździe do Irlandii Północnej zaczynał od kasy w sklepie spożywczym i pracy pomocnika kucharza. Dzisiaj jest zawodowcem w sztabie belgijskiego Saint-Gilloise, pewnie zmierzającego do elity […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

STAN KADRY: KONIEC REPEENTACJI. ŻEGNAMY PANA TRENERA-SELEKCJONERA

Była repeentacja, nie ma repeentacji. Pan trener selekcjoner Jurek Brzęczek zostanie dziś pożegnany przez wyjątkowy orszak żałobny. Mateusz Rokuszewski. Wojciech Kowalczyk. Paweł Paczul. Jakub Białek. Będą performersy, będą mocne opinie, będą miażdżące fakty. Zapraszamy od 12.00 na Stan Kadry!
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Favre, Nawałka, De Biasi… Czyje akcje stoją najwyżej?

Ach, giełda nazwisk. To kochamy najbardziej. Za każdym razem, kiedy tylko pojawi się gdzieś wakat, zawsze, gdy zwolni się jakiś stołek, rusza cała karuzela potencjalnych następców. Mniej lub bardziej realnych, czasami wyjętych z kosmosu, ale – jak wiadomo – w każdej plotce jest ziarno prawdy. Dlatego rzuciliśmy okiem, jak szanse na zajęcie miejsca na ławce […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO: SZERPOWIE, POLSCY HIMALAIŚCI I MIŁOŚĆ

– Zobaczcie, jak ten Covid nam wszystko pozmieniał. Siedzą sobie ci Szerpowie w Himalajach, nie mają za kim tobołów nosić. To stwierdzili: co będziemy tak siedzieć, chodźcie, sami wejdziemy. Weszli. I tak się skończyła historia polskich himalaistów, którzy od lat próbowali to zrobić – mówi Krzysztof Stanowski w kolejnym odcinku „Dziennikarskiego Zera”. Dziś poza Szerpami będzie też […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Od kaprysu do kaprysu

Wczoraj minął równo rok od programu Stan Futbolu, w trakcie którego trochę poróżniłem się ze Zbigniewem Bońkiem. Jeśli nie pamiętacie – ja postawiłem spory znak zapytania przy słuszności wyboru Jerzego Brzęczka na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski, a pan prezes postawił nie mniejszy przy tym, czy w ogóle można mnie nazywać dziennikarzem. Uważam, że to całkiem […]
19.01.2021