Zostańmy na Wielkanoc w domach, żeby nie zastanawiać się, kto kogo zaraził

Opublikowane 11.04.2020 13:07 przez

redakcja

– Szpital jest ostatnią linią frontu. Ostatnim bastionem. Tam walczy się o życie chorych. Kwestia jest taka, że my też nie mamy tak bogatej służby zdrowia jak Stany Zjednoczone, Szwajcaria czy północne Włochy, ale w tych krajach popełniono błąd, przenosząc katastrofę do szpitali. A w pogotowiu jest takie powiedzenie, że nie przynosi się katastrofy do szpitala. Chodzi o to, że jeśli mamy miejsce masowego wypadku, to nie zwozi się wszystkich chorych do jednego szpitala. Stan katastrofy jest wtedy, kiedy mamy więcej osób poszkodowanych niż lekarzy, pielęgniarek, ratowników, generalnie personelu szpitalnego, który mógłby udzielić im pomocy. Więc dba się o to, żeby nie przenosić wszystkich do jednego szpitala, gdzie może zabraknąć możliwości pomocy dla wszystkich – mówił Jakub Kosikowski, lekarz rezydent onkologii klinicznej w Puławach,  w rozmowie z Marcinem Ryszką na antenie WeszłoFM. Zapraszamy do zapisu tekstowego tej rozmowy. 

***

Dni świąteczne mogą okazać się decydujące w walce z koronawirusem?

Mam takie obawy, bo o ile społeczeństwo przez długi czas wykazywało się dużą odpowiedzialność i trzymało się zakazów, co widać było chociażby po tym, że stosunkowo niewielka liczba osób uciekała z kwarantanny, to jest to ten moment, kiedy zaczyna występować rozprężenie. A przynajmniej tak mi się wydaje. Liczby, które się u nas pojawiają, nie są wysokie i nawet podważanie ich nie ma większego sensu, bo liczby zgonów nie dałoby się ukryć. We Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii liczby są większe i znacznie różnią się od tych naszych.

Wiadomo, że u nas tych przypadków jest mniej. Izolacja działa. Teraz jest strach, że skoro zrobiło się ciepło i przychodzą święta, które Polacy tradycyjnie spędzają przy rodzinnych stołach, to wystąpi problem rozprężenia. Że ludzie zlekceważą odgórne przykazy, nie będą siedzieć w domach, tylko spotkają się w dużych wielopokoleniowych gronach. Konsekwencja może być taka, że za tydzień wirus zbierze żniwa w postaci dużego skoku zachorowań w stosunku do tego, co mamy w tej chwili.

Pod koniec 2019 roku pojawiały się pierwsze doniesienia z Wuhan. Przypuszczałeś wtedy, że to może przyjść do nas? 

Z jednej strony, kiedy ktoś pisał mi na Twitterze, że to tylko grypa, to łapałem się za głowę i odpisywałem, że to nie tylko grypa, bo chodzi o skalę zachorowań. Nawet przy procentowej czy promilowej śmiertelności, to przy tej liczbie zachorowań i sposobie jej roznoszenia, oczywiste było, że to nie będzie tylko grypa. Liczyłem jednak na to, że spotka nas scenariusz podobny do tego, jaki kilkanaście lat temu przeżywaliśmy z SARS i MERS, czyli też wirusów z tej grupy, które miały dużo większą śmiertelność, ale wtedy udało się poziom tych zachorowań zatrzymać i opanować. Ogniska wygasły. Miałem nadzieję, że z tym będzie tak samo. Że to będzie, jak burza, która przejdzie bokiem. Okazało się inaczej. Nadzieje były płonne.

Pracujesz w szpitalu w Puławach, który został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. To jest codzienna walka, codziennych strach czy zdążyłeś się z tym oswoić?

O szpitalu nie będę się wypowiadał. Tak się umówiłem z dyrekcją. Nie chcemy wynosić tego, co dzieje się w środku na zewnątrz, bo to byłoby bezcelowe. Pewne rzeczy, które uważamy za normalne, byłyby przyjęte przez ludzi spoza jako sensacja, a to teraz nikomu nie służy.

Inaczej: skąd tak duża liczba zachorowań wśród personelu medycznego?

Szpital jest ostatnią linią frontu. Ostatnim bastionem. Tam walczy się o życie chorych. Kwestia jest taka, że my też nie mamy tak bogatej służby zdrowia jak Stany Zjednoczone, Szwajcaria czy północne Włochy, ale w tych krajach popełniono błąd, przenosząc katastrofę do szpitali. A w pogotowiu jest takie powiedzenie, że nie przynosi się katastrofy do szpitala. Chodzi o to, że jeśli mamy miejsce masowego wypadku, to nie zwozi się wszystkich chorych do jednego szpitala. Stan katastrofy jest wtedy, kiedy mamy więcej osób poszkodowanych niż lekarzy, pielęgniarek, ratowników, generalnie personelu szpitalnego, który mógłby udzielić im pomocy. Więc dba się o to, żeby nie przenosić wszystkich do jednego szpitala, gdzie może zabraknąć możliwości pomocy dla wszystkich.

Te kraje, które zbagatelizowały koronawirusa, zbagatelizowały przebieg COVID-19, przeniosły sobie katastrofy do szpitali. To nie są tylko ludzie, którzy umierają przez przebieg tej choroby, ale też ci, którzy nie dostają się na OIOM z innymi przypadkami. Teraz nagle mówi się, żeby nie umierać na wyrostki, które do tej pory były błahą chorobą, z którą każdy chirurg od początku własnej kariery potrafił sobie poradzić. Mniejsze liczby u nas biorą się tylko i wyłącznie z tego, że zastosowano izolację. Niektórzy uważają, że jest robiona za mała liczba testów, jestem w stanie zrozumieć argumenty, że liczby nie są do końca prawdziwe, to zgonów się nie ukryje.

W odpowiednim momencie odcięliśmy szkoły, licea i uniwersytety. Część prac wymagających bliskiego kontaktu tak samo, część medycyny przerzuciliśmy na teleporady, zmieniliśmy nawyki. Wszystko, co mogliśmy zastosować w perspektywie krótkoterminowej – zastosowaliśmy. Kwarantanny spełniły swoją rolę. Nie mamy setek tysięcy zachorowań, tylko kilka tysięcy.

Dość często obrywa się lekarzom. Narzekamy na zbyt długie kolejki do specjalistów. Teraz wiele osób lekarzy wspiera. Pomaga to w codziennej pracy?

To na pewno jest miłe. Nie można powiedzieć, że tego się nie zauważa. Ale niestety jest tak, że jeden zły uczynek potrafi przekreślić kilkadziesiąt dobrych. Kilka takich sytuacji, które zbiera Porozumienia Rezydentów, mnie dołuje – odmówiono komuś ubezpieczenia na życie, bo jest lekarzem, odmówiono komuś ubezpieczenia w związku z pracą, odmówiono komuś przyjęcia dziecka do żłobka, bo rodzice mogą coś przynieść, zwolniono z pracy syna pielęgniarki, bo mieszka z nią w jednym domu i jest strach. Z jednej strony jest to więc miłe, że my, jako Polacy, potrafimy się tak w sobie zebrać i solidaryzować. Jak się dzieje coś niedobrego, to jesteśmy w stanie się zjednoczyć i pójść wszyscy w jednym kierunku. Niestety, zdarzają się też takie sytuacje, że trzeba zrozumieć, iż wykonujemy swoją pracę. Wiadomo, zdarzają się patologiczne sytuacje, jak tego lekarza, który podczas kwarantanny przyjmował pacjentów, ale co się poradzi? Zdarza się, to jest jednostkowy przypadek – większość lekarzy stara się walczyć z epidemią.

Fajne jest to, że są akcje posiłków dla lekarzy, szycia maseczek, że można czasami wejść do sklepu bez kolejki. Ale wiadomo, że od państwa, zamiast braw, wolelibyśmy dostać środki zabezpieczenia ochrony indywidualnej. Żeby nie było takich sytuacji, że często jedna osoba pracuje w kilku miejscach, łatając grafiki i domowy budżet, i szpitale niejednoimienne nie mają ani sprzętu, ani procedur, żeby się przed COVID-19 bronić. Jedna osoba, która bakcyla złapała, mogła przenosić go dalej. Jeśli jeden personel medyczny obstawia kilka miejsc, to jeśli ktokolwiek z tej grupy zachoruje, to automatycznie okazuje się, że należałoby kilka oddziałów zamknąć. Patologie naszej służby zdrowia zbierają żniwo.

Polska firma rozpoczyna produkcję testów na koronawirusa. Jak to może pomóc?

Na początku bardzo się ucieszyłem, bo myślałem, że będą to testy serologiczne. Takie pobierane z krwi – ukłucie w palec, kropla na kasetkę, zalanie płynem i zaraz mamy wynik. Okazało jednak, że chodzi o testy, które były robione do tej pory – kilkugodzinne, testy PCR, czyli wymaz przez nos albo z tylnej ściany gardła, potem próbka jest badana na RNA tego wirusa. To proces czasochłonny, ale trzeba pochwalić to, że ten test będziemy robili w Polsce, niezależnie od półproduktów z innych państw. Oznacza to, że nie będzie takich sytuacji, że tych testów gdzieś zabraknie i nie będzie można go robić. Jeśli będziemy robili go u nas, to nie będziemy musieli za niego płacić, bo cały świat teraz te testy kupuje. Nie musimy się bać, że tego testu zabraknie. Możemy testować wszystkich. Nie jest to takie osiągnięcie, o jakim myślałem, ale mimo wszystko jest to ważna wiadomość. Testy będą trwały dalej tyle, ile trwają, ale jeśli uda się nam pokonać wąskie gardło w liczbie laboratoriów, to wydolność wzrośnie.

Czy jeśli ktoś przeszedł koronawirusa, to ślad w płucach dalej zostaje i może odbijać się to na życiu codziennym?

Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, bo to tak młoda choroba, że wszystko jest oparte na partyzantce. Z perspektywy lekarza proces obserwowania rozwoju tej choroby jest fascynujący. My wszystkiego dowiadujemy się z artykułów w internecie, z grup na Facebooku, gdzie są lekarze z Chin, Japonii, Włoch, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych. Wymiana informacji cały czas trwa. Gdyby nie sieć, to trudno byłoby te informacje wymieniać. Trudniej byłoby się uczyć. Dobrze, że ta choroba zdarzyła się w czasach globalizacji. Teraz za mało wiemy. Wiemy, że zdarzają się przypadki, kiedy przejście COVID-19 spowodowało włóknienie płuc – to choroba straszna, bo ogranicza ona możliwość wymiany gazowej, oddawania dwutlenku węgla i przyjmowania tlenu do organizmu. To na pewno spowoduje, że próg organizmu będzie niższy niż można było osiągnąć. Ale czy przy łagodnym przejściu choroby włóknienie płuc też występuje czy są jakieś jego ślady? Nie wiem, czy można powiedzieć, że tak na pewno jest. Wszystko opiera się na pojedynczych doświadczeniach. Trwają testy schematów. Ministerstwo Francji podało, że nie można stosować Ibuprofenu, po czym zaraz się z tego wycofywało, bo na jakiejś małej grupie było to testowane, gdzie był ciężki przebieg.

Na pewno, jeśli jest przebieg z włóknieniem płuc, to to ograniczy komuś maksymalną wydolność organizmu, skomplikuje to komuś życie, ale w innych przypadkach, lżejszych przypadkach? Nie wiem, czekamy na badania, teraz wszyscy są zajęci tym, żeby jak najwięcej osób przeżyło.

To na koniec: święta świętami, ale zostajemy wszyscy w domach, prawda?

Ktoś pięknie powiedział: zostańmy na Wielkanoc w domach, żeby potem nie zastanawiać się, kto kogo zaraził i dlaczego tej osoby nie ma już z nami.

ROZMAWIAŁ: MARCIN RYSZKA 

Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Weszło FM
17.08.2021

Środa z Weszło FM: specjalny program o wyborach w PZPN-ie, poranek z Białkiem i Paczulem

Przed nami wybory prezesa PZPN-u. Z tej okazji na radiowej specjalny program Kanału Sportowego poświęcony zmianie władzy w piłkarskiej centrali. Będą też audycje klubowe, ale uwaga, o innych porach niż zazwyczaj. Szczegóły znajdziecie poniżej! 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o poranku usłyszycie Kubę Białka i Pawła Paczula, co gwarantuje radiowe show na […]
17.08.2021
Weszło FM
11.08.2021

Środa z Weszło FM: zapowiedź startu La Ligi i Superpuchar Europy

W środę na radiowej antenie cała masa premierowych magazynów – od audycji klubowych o Wiśle Kraków, Pogoni Szczecin czy Lechu Poznań, przez zapowiedź sezonu ligi hiszpańskiej, aż po mecz o Superpuchar Europy, który skomentuje Kamil Kania. Szczegóły ramówki znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o poranku usłyszycie duet Monika Wądołowska – […]
11.08.2021
Weszło FM
06.08.2021

Sobota z Weszło FM: „Aniołki Matusińskiego” powalczą o medal

Wydarzeniem dnia w sobotę będzie finał sztafety 4×400 metrów kobiet z udziałem „Aniołków Matusińskiego” – zmagania naszych skomentujemy dla was w ramach „Olimpijskiego popołudnia”. A co ponadto? Między innymi mecze Ekstraklasy! Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 – Olimpijska Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie duet Monika Wądołowska – Sebastian Warzecha, którzy będą relacjonowali […]
06.08.2021
Weszło FM
28.07.2021

Czwartek z Weszło FM: wieczór z eliminacjami Ligi Konferencji Europy

Trzy polskie drużyny podejmą w czwartek walkę o III rundę kwalifikacji Ligi Konferencji Europy. Relacji z meczów posłuchacie za pośrednictwem Weszło FM. Szczegóły czwartkowej ramówki znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Olimpijska „Dwójka bez Sternika” – olimpijski radiowy poranek poprowadzą w czwartek Adam Kotleszka i Monika Wądołowska. W programie poza meldunkami z tokijskich aren także […]
28.07.2021
Weszło FM
18.07.2021

Poniedziałek z Weszło FM: Dwójka bez sternika i kolejne Odkrywamy Karty z PKO

W poniedziałek na antenie radia kolejne wydania programów z cyklu „Odkrywamy Karty”, który realizujemy ze sponsorem tytularnym PKO Bank Polski Ekstraklasy. Co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej: 7-10: Dwójka bez sternika – O poranku przywita was wyjątkowy duet czyli Monika i Gapek! Gwarantujemy dużo humoru, porad miłosnych, ale nie zabraknie też merytoryki i kilku […]
18.07.2021
Weszło FM
16.07.2021

Sobota z Weszło FM: Superpuchar Polski i kolejne Odkrywamy karty z PKO

W sobotę na antenie radia kolejne wydania programów z cyklu „Odkrywamy Karty”, który realizujemy ze sponsorem tytularnym PKO Bank Polski Ekstraklasy. Wieczorem na naszej antenie komentarz do Superpucharu Polski. Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 – „Dwójka bez Sternika” – o poranku usłyszycie duet Jakub Białek i Wojciech Piela. Horoskopy, życiowe porady, ale także rozmowy […]
16.07.2021
Weszło FM
17.08.2021

Środa z Weszło FM: specjalny program o wyborach w PZPN-ie, poranek z Białkiem i Paczulem

Przed nami wybory prezesa PZPN-u. Z tej okazji na radiowej specjalny program Kanału Sportowego poświęcony zmianie władzy w piłkarskiej centrali. Będą też audycje klubowe, ale uwaga, o innych porach niż zazwyczaj. Szczegóły znajdziecie poniżej! 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o poranku usłyszycie Kubę Białka i Pawła Paczula, co gwarantuje radiowe show na […]
17.08.2021
Weszło FM
11.08.2021

Środa z Weszło FM: zapowiedź startu La Ligi i Superpuchar Europy

W środę na radiowej antenie cała masa premierowych magazynów – od audycji klubowych o Wiśle Kraków, Pogoni Szczecin czy Lechu Poznań, przez zapowiedź sezonu ligi hiszpańskiej, aż po mecz o Superpuchar Europy, który skomentuje Kamil Kania. Szczegóły ramówki znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o poranku usłyszycie duet Monika Wądołowska – […]
11.08.2021
Weszło FM
06.08.2021

Sobota z Weszło FM: „Aniołki Matusińskiego” powalczą o medal

Wydarzeniem dnia w sobotę będzie finał sztafety 4×400 metrów kobiet z udziałem „Aniołków Matusińskiego” – zmagania naszych skomentujemy dla was w ramach „Olimpijskiego popołudnia”. A co ponadto? Między innymi mecze Ekstraklasy! Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 – Olimpijska Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie duet Monika Wądołowska – Sebastian Warzecha, którzy będą relacjonowali […]
06.08.2021
Weszło FM
28.07.2021

Czwartek z Weszło FM: wieczór z eliminacjami Ligi Konferencji Europy

Trzy polskie drużyny podejmą w czwartek walkę o III rundę kwalifikacji Ligi Konferencji Europy. Relacji z meczów posłuchacie za pośrednictwem Weszło FM. Szczegóły czwartkowej ramówki znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Olimpijska „Dwójka bez Sternika” – olimpijski radiowy poranek poprowadzą w czwartek Adam Kotleszka i Monika Wądołowska. W programie poza meldunkami z tokijskich aren także […]
28.07.2021
Weszło FM
08.07.2021

Piątek z Weszło FM: relacja na żywo z półfinału Hurkacza!

Półfinałowy występ Huberta Hurkacza na Wimbledonie to najważniejsze sportowe wydarzenie w piątek. Na naszej antenie relacja na żywo – z komentarzem Kamila Gapińskiego, a także kilka propozycji około spotkania Polaka z Matteo Berrettinim. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o poranku usłyszycie duet Kamil Gapiński i Jakub Białek. Horoskopy, życiowe […]
08.07.2021
Weszło FM
04.07.2021

Poniedziałek z Weszło FM: poranek z Moniką i Mazurkiem

Na największą atrakcję poniedziałku na antenie radia wyrasta debiutancki poranek duetu Monika Wądołowska i Janek Mazurek. Czujemy, że to może naprawdę świetna audycja. Co jeszcze? Między innymi dłuższy wywiad z Michałem Pazdanem. Szczegóły znajdziecie poniżej! 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o poranku, premierowo usłyszycie duet Moniki Wądołowskiej i Janka Mazurka, którzy zadbają […]
04.07.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krystyn
krystyn
1 rok temu

„Liczby, które się u nas pojawiają, nie są wysokie i nawet podważanie ich nie ma większego sensu, bo liczby zgonów nie dałoby się ukryć.” Ale bzdura. Wpisuje się po prostu inną przyczynę zgonu i jazda, tym bardziej wśród osób którym przed śmiercią nie zdążyli wykonać testów. Podziwiam ludzi pracujących w szpitalach za świetną pracę, ale niech nie robią przysługi rządowi w przykrywaniu niewydajności i zaniedbywań.

Piotr
Piotr
1 rok temu

Bardzo dobry artykuł.
Szkoda mi tylko ludzi, którzy nie wierzą już nawet lekarzom z Porozumieniu Rezydentów OZZL.

Statystyka jest bezwzględna – kto się na niej zna może sobie wydedukować prawdę – a prawda jest taka, że jest relatywnie dobrze.

Może nie tak jak na Słowacji – ale o wiele lepiej niż w Niemczech, Szwajcarii czy Francji, kto ma rodzinę za granicą ten wie.

Wesołych, Pogodnych i Zdystansowanych Świąt.

Tomek
Tomek
1 rok temu

Ciekaw,kiedy ludzie wyjdą na ulicę.Tak dalej być nie może.

pejsbuk
pejsbuk(@pejsbuk)
1 rok temu
Reply to  Tomek

Listy goncze. Norymberga. tym co sie uda schowac.

adamek
adamek
1 rok temu
Reply to  Tomek

Przecież wychodzą.

Przechwytywanie.PNG
Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe(@icek-mordehaj)
1 rok temu

Nie zostaję w Wielkanoc w domu, idę do pracy wozić ludzi autobusem miejskim. I wiecie co mogę z całą odpowiedzialnością za słowa powiedzieć? Najwięcej tych, którzy nie zostają w domu, to osoby starsze szlajające się chuj wie po co. Z wózeczkami, torebeczkami podróżują do sklepów po gazetkę, paczkę wędlinki, dwie bułeczki. Przeważnie jedna podróż po jeden towar. Skąd wiem? Bo rozmawiałem z kasjerką w markecie i opowiadała mi, jak kilka razy dziennie odwiedzają ich te same osoby. Wszelkie apele i tak grochem o ścianę mili państwo. Chyba, że zaczną jebać prądem.

Suche Info
28.01.2022

Błaszczykowski: – Jesteśmy w stanie wygrać z Rosją

Kuba Błaszczykowski wierzy w zwycięstwo reprezentacji Polski w pierwszym barażowym meczu o udział w katarskich mistrzostwach świata, w którym Biało-Czerwoni zmierzą się z Rosją.  – Skoro nigdy nam się w Rosji nie udało wygrać, to przecież w końcu musi przyjść ten pierwszy raz. To jest mój pierwszy promyk nadziei. Właśnie powinniśmy walczyć o pierwsze zwycięstwo […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lech pokonuje Herthę w sparingu!

Lech Poznań – cztery. Hertha Berlin – dwa. Lech 4:2 Hertha. No, no, no, na papierze wygląda to świetnie, nie ukrywamy, nawet jeśli to tylko zimowy sparing.  Lider Ekstraklasy, w zamkniętym sparingu, pokonał Herthę Berlin, w której składzie zagrało parę uznanych nazwisk, chociażby Stevan Jovetić, Lucas Tousart, Kevin-Prince Boateng, Marvin Plattenhardt, Marco Richter, Vladimir Darida, […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lechia sprowadzi 19-krotnego reprezentanta Holandii

Dwieście osiemnaście meczów w Eredivisie, trzydzieści jeden spotkań w Premier League, dziewiętnaście występów w reprezentacji Holandii. PSV Eindhoven, SC Heerenveen, Swansea City, Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede. Luciano Narsingh ma trzydzieści jeden lat i może pochwalić się naprawdę sympatycznym CV, a niewykluczone, że niedługo obejrzymy go na boiskach Ekstraklasy… Sebastian Staszewski z Interii informuje, że Lechia rozmawia […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

L’Equipe: Milik zostanie w Marsylii

Powoli rozjaśnia się najbliższa przyszłość Arkadiusza Milika. L’Equipe informuje, że napastnik reprezentacji Polski nie opuścił tej zimy Marsylii. Milik przeżywa trudne chwile w Ligue 1. Wiosną ubiegłego roku wyrósł na gwiazdę całej ligi, latem doznał jednak kontuzji, a po powrocie nie może dojść do formy. Więc, kiedy już wydawało się, że wszystko, co najgorsze ma […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Praszelik przejdzie do Hellasu Verona

Śląsk Wrocław ostatnio pozyskał dwóch potencjalnie ważnych piłkarzy (Dennis Jastrzembski, Daniel Leo Gretarsson), ale teraz traci zawodnika, który jesienią grał pierwsze skrzypce. Więcej niż jedną nogą w Hellasie Verona jest Mateusz Praszelik.  Jak poinformował „Przegląd Sportowy” (pierwszy o Veronie napisał portal Transfery.info), pomocnik, który wciąż znajduje się w wieku młodzieżowca, odejdzie za 2 mln euro. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wszołek: Union grał ustawieniem bez nominalnych skrzydłowych

Paweł Wszołek wrócił do Legii Warszawa na półroczne wypożyczenie z Unionu Berlin. Piłkarz nie ukrywał swojego zadowolenia z ponownego dołączenia do ekipy z Łazienkowskiej.   – Mam nadzieję, że na boisku uda mi się potwierdzić swoją jakość. Na pewno zobaczycie charakter, bo będę dawał z siebie wszystko. Wierzę, że teraz nadchodzi najlepszy moment sezonu dla całej […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Michał Janota po zabiegu ablacji serca

Pomocnik Podbeskidzia, Michał Janota przeszedł zabieg ablacji, polegający na leczeniu arytmii serca. Jak czytamy na oficjalnej stronie bielskiego klubu, jest to zabieg mało inwazyjny. W przeszłości musieli mu się poddać m.in. Mateusz Szwoch, Jarosław Niezgoda i Arvydas Novikovas. Janotę czeka teraz miesięczna przerwa od treningów. – Jestem pełen optymizmu przed rehabilitacją. Przez najbliższy miesiąc będę […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Stoper Pogoni po operacji, teraz miesiąc przerwy

Stoper Pogoni Szczecin, Konstantinos Triantafyllopulos przeszedł zabieg naprawy uszkodzonej łąkotki w stawie kolanowym. Kontuzji doznał podczas przygotowań w Turcji.  Dr Bartosz Paprota poinformował na oficjalnej stronie „Portowców”, że przewidywany czas powrotu do gry greckiego obrońcy wynosi około miesiąca. Absencja Kostasa to szansa na wywalczenie miejsca w składzie dla Mariusza Malca, który jesienią rozegrał zaledwie cztery […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Bartosz Kopacz nowym kapitanem Zagłębia Lubin

Bartosz Kopacz w tym okienku wrócił do Zagłębia Lubin, które zapłaciło za niego Lechii Gdańsk 1,2 mln zł. Nowy-stary piłkarz „Miedziowych” od razu ma odgrywać bardzo ważną rolę nie tylko na boisku, ale również w szatni. Piotr Stokowiec w wywiadzie dla oficjalnej telewizji klubowej zapowiedział, że Kopacz będzie kapitanem jego drużyny w rundzie wiosennej.  – […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Ishak nadrabia zaległości i walczy z czasem

Od tego, czy Mikael Ishak będzie w stanie szybko wrócić do gry może wiele zależeć w kontekście losów Lecha Poznań w drugiej części sezonu. Na razie szwedzki napastnik próbuje nadrobić stracony czas. Ishak miał ostatnio problemy zdrowotne, dlatego na obóz w Belek dotarł z opóźnieniem, a potem i tak trenował indywidualnie. W Turcji nie wystąpił […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Były piłkarz Schalke i FC Koeln na celowniku Lechii

Zdaniem Transfermarkt.ch Lechia Gdańsk może sprowadzić do siebie Christiana Clemensa. 30-letni skrzydłowy w pierwszej części sezonu pozostawał bezrobotny po wygaśnięciu umowy z SV Darmstadt. Wiosną ubiegłego roku piłkarz ten rozegrał 14 meczów w 2. Bundeslidze (1 gol, 4 asysty). Za ostatnie dwa i pół roku była to jedyna runda, w której Niemiec w miarę regularnie […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Jagiellonia szuka stopera, jest dwóch kandydatów

Sytuacja kadrowa Jagiellonii jeśli chodzi o środkowych obrońców wygląda fatalnie, dlatego klub chce w tym okienku sprowadzić nowego piłkarza na tę pozycję. Być może będzie to ktoś z dwójki Dani Suarez-Krystian Nowak. O zainteresowaniu Hiszpanem znanym z Górnika Zabrze informują Sportowe Fakty. Dani Suarez dał się zapamiętać jako zawodnik dość przeciętny w samej defensywie, ale […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022