post Avatar

Opublikowane 28.03.2020 12:49 przez

redakcja

ESA uchwaliła wczoraj, że obcina piłkarzom pensje o połowę. Moim zdaniem błąd – trzeba było od razu uchwalić, że od jutra Ekstraklasa zakazuje na świecie dalszych zarażeń koronawirusa.

Nie jestem prawnikiem. Moja wiedza prawnicza kończy się na filmach „Lęk pierwotny”, „Sędzia”, „Adwokat diabła”, sprawie OJ Simpsona, książkach „Firma” i „Zabić drozda”, a także – a może przede wszystkim – kilku błyskotliwych odcinkach Anny Marii Wesołowskiej. Od razu jednak, gdy tylko pojawiła się „uchwała”, zwrócił moją uwagę ostatni akapit:

„Na bazie uchwały rady nadzorczej zarząd Ekstraklasy zwróci się do zarządu PZPN o przyjęcie stosownych regulacji w Federacji w tym zakresie, obejmujących także zasady wyłączające możliwości rozwiązania kontraktów przez zawodników wskutek obniżek wynagrodzeń dokonanych na bazie uchwalonych zasad. Ta pomoc ze strony Związku jest obecnie traktowana przez kluby jako priorytetowa, gdyż zapewnia wsparcie w bieżącym sezonie i daje szanse na przetrwanie tego trudnego okresu”.

Przyznajmy, że to jest „uchwały” puenta. Jakby miała faktyczną moc prawną, nie kończyłaby się całym opasłym fragmentem, który jest apelem do PZPN, że w sumie „dej” i „pomóż”.

Na to jakby nakłada się kilka faktów: po pierwsze, wczorajsze słowa Zbigniewa Bońka, że ESA tworzy jakieś uchwały na kolanie i chce, żeby je pchać dalej. Po drugie: pojawienie się pakietu pomocowego, który owszem, miał dla klubów ESA propozycje, ale jedyna dotycząca kontraktów, to ta, że rozwiązanie kontraktu z winy klubu nastąpi po czterech miesiącach bez płacenia pensji, nie po dwóch. Ale już nawet przekazana Ekstraklasie kasa ma nie iść na kontrakty, tylko na młodzież i zachowanie ciągłości szkoleniowej.

Prawnik, Mateusz Stankiewicz, z którym wczoraj rozmawiałem, też mnie utwierdził w intuicyjnym przekonaniu, że uchwała ESA jest bardziej życzeniowa i polityczna, niż zmuszająca od jutra ligowców do zaciśnięcia pasa. Wybaczcie, ale muszę sypnąć cytatem:

Twoim klientem jest piłkarz, który dzisiaj, po tej uchwale, prosi cię o poradę. Co mu radzić?

Gdyby to był klient i klub jednostronnie podjąłby decyzję o zmianie wynagrodzenia, to rekomendowałbym, aby mimo wszystko nie przyjmował do wiadomości takiej obniżki, w żadnej mierze nie zgadzał się na nią, a normalnie wymagał wynagrodzenia w normalnej wysokości. Tu otwierają się drogi do rozwiązania kontraktu – jeśli byłoby to korzystne w danych okolicznościach – w wyniku niepłacenia należności, albo po prostu do pozwania klubu. Należy też tutaj pamiętać o FIFA, bo w przypadku piłkarzy zagranicznych to już jurysdykcja FIFA, więc otwieramy inną szufladę prawniczych sporów. Generalnie większość naszych przepisów, które uchwalamy na poziomie krajowym, nie może być zastosowana do zawodników zagranicznych.

I to jest interesujący problem.

To 40% graczy Ekstraklasy, jeśli dobrze się orientuję. Co prawda PZPN przygotował zmianę stosowną, która być może umożliwiłaby, aby wszystkie spory podlegały naszym polskim sądom i przepisom PZPN, natomiast ta zmiana nie jest cały czas zarejestrowana przez sąd. Przestrzeń prawna pozostaje więc taka że każdy obcokrajowiec może iść do FIFA i stosować się do ich przepisów, a tu gwarantuję, że panel orzekający w izbie ds. rozwiązywania sporów FIFA nie będzie patrzył ani na decyzje Rady Nadzorczej ESA, ani na jednostronne decyzje klubów, tylko po prostu zastosuje się do regulacji FIFA. Te mogą się zmienić, ale na tę chwilę – nie ma takiej zmiany, więc nie ma podstaw.

Czyli na przykład Arka z kominem w postaci Vejinovicia na ten moment nic nie może zrobić?

Myślę, że byłoby to bardzo ryzykowne, gdyby obniżyli zawodnikowi w tym trybie wynagrodzenie. Vejinović mógłby rozwiązać kontrakt, a i tak Arka byłaby zmuszona do wypłacenia całego odszkodowania, czyli całej kwoty do końca kontraktu.

Dziś pojawiły się już inne rozmowy z prawnikami w innych mediach: wydźwięk jest taki sam. Być może jakby FIFA zmieniła coś w swoim regulaminie – wtedy, owszem. Rozmawiałem tydzień temu z Michałem Listkiewiczem, człowiekiem wszechstronnie poinformowanym, sam wspominał, że być może takie rozwiązanie nas czeka. Dziś to samo potwierdził Maciej Sawicki w „Stan Futbolu”, podkreślając też, że PZPN też musiałby poczekać na FIFA, sam nie może takich decyzji podejmować. Na ten moment zmian na samym szczycie nie ma i jeśli piłkarz uzna, że całą tę uchwałę ma gdzieś, to wedle obowiązujących obecnie regulaminów taką sprawę wygra – szczególnie obcokrajowiec, czyli ten, któremu zazwyczaj płaci się więcej.

Klubom pali się grunt, bo choć w piłce wszystko mocno się zmienia, tak nie oszukujmy się: od 2018 struktura budżetów radykalnie w ESA się nie zmieniła. Może w jakimś klubie tak, ale generalnie pensje zżerają potężny procent budżetów.

Zasadniczo ze wszystkich stron i tak płynie jeden przekaz: najlepiej DOGADAĆ SIĘ. Spory prawne mogą, jak derby, rządzić swoimi prawami. I ciągnąć się. I na czas sporu sam status gracza niepewny. Przecież te instytucje, nawet dedykowane sprawom piłkarzy, momentalnie się zakorkują. Nawet dzisiaj Michał Świerczewski, właściciel Rakowa w „Stan Futbolu” mówił, że będzie siadał i rozmawiał z każdym z piłkarzy, szukał kompromisu, bez próby przymuszania odgórnego – czyli, delikatnie mówiąc, uchwała sobie, rzeczywistość sobie.

I jest dla mnie jasne, że to moment, w którym dogadać się wypada także piłkarzom. Sytuacja jest wyjątkowa, globalna, dotyczy wszystkich – te same ruchy widzimy w Hiszpanii czy Niemczech. Natomiast ten moment obnaża też w sposób brutalny nie tylko sposób, w jaki zarządzany były kluby – czyli na kredyt, gra va banque, awantura o kasę zamiast myślącej o przyszłości firmy – ale i zdemolowały ich politykę transferową.

Wczoraj rozmawiałem z Maćkiem Orłowskim z Górnika Łęczna. Tam, moim zdaniem, doszło do dość wymownej sytuacji: prezesi zapewnili, że sytuacja klubu jest stabilna, że na razie nie należy oczekiwać cięć, że sponsor, Bogdanka, nie przewiduje na razie problemów.

A i tak, właśnie w tym momencie, piłkarze wyszli z inicjatywą, że są gotowi na ustępstwa. Dokładnie w chwili, kiedy góra powiedziała: panowie, wszystko spokojnie. I mówimy o drugiej lidze, czyli miejscu, gdzie nie masz takiej pensji, że wypracujesz sobie górkę na wiele miesięcy.

Skąd to się wzięło? Bo w Górniku Łęczna są piłkarze, którzy czują identyfikację z klubem, którzy chcą iść razem z nim w górę. Dziś słyszę, że w Jagiellonii piłkarze są na drugim biegunie i na obniżki zupełnie się nie zgadzają – ale czy należy im się dziwić? Można nazwać to nieetycznym, można apelować, że drogi piłkarzu, jak zbankrutuje klub, to nic nie zobaczysz. Ale jaką identyfikację z Jagiellonią Białystok ma  – lekko licząc – połowa kadry? Może przesadzam, może mniej, ale jednak? Czy uważacie, że Puljić przyjdzie i powie: no tak, rozumiem trudną sytuację, chętnie zejdę z kontraktu, ku chwale Jagi?

Obcokrajowiec nie przychodzi do Ekstraklasy dlatego, że się w niej zakochał. Jesteśmy na takim etapie, że zazwyczaj trafiają do nas piłkarze, których marzenia o wielkiej zachodniej karierze zdążyły się już zezłomować, a teraz idą tam, gdzie im najwięcej zapłacą. Mówmy brutalnie szczerze: większość z nich ma gdzieś, gdzie ich aktualny klub będzie za trzy lata, byleby kasa się zgadzała.

Oczywiście, że potrzeba czasem rzucić forsą, kupić gracza, posmarować i niech gra. Ale tysiąc razy mówiło się, że masowe stawianie na najemników to droga donikąd – teraz właśnie wychodzi szydło z worka. Jestem przekonany, że największe problemy będzie miał ten, kto hurtowo stawiał właśnie na nich, tu opierając cały boiskowy ciężar.

Może przyjdzie refleksja. Ale dla niektórych ta refleksja może być krwawo okupiona.

Leszek Milewski

Opublikowane 28.03.2020 12:49 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 8
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tralalala
Tralalala

Piłkarze (wróć, jesteśmy w Polsce, więc: kopacze) nie są grupą zawodową nad którą w dobie kryzysu ktoś będzie się szczególnie użalał. Chyba że tak zwane zawodowe instagramerki i influenserki…

Bartek99
Bartek99

U

GooDOMaDOM
GooDOMaDOM

Jeśli pensje pilkarzy to główne obciążenie budżetu klubów ekstraklasy to lepiej niech bankrutują teraz i nawet nie pytać o pomoc PZPN. Lepiej te pieniądze na Akademie przeznaczyć. Od razu efektu nie będzie, ale za 10-15 lat już na pewno.

salata1992
salata1992

Vzy naprawdę to jest teraz najważniejsze? Ludzie,którzy zarabiali po 2.5 tys złotych tracą pracę a WY się rozczulacie nad kopaczami….

AmberMozart
AmberMozart

jakakolwiek firma, czy to klub, czy osiedlowa piekarnia, która wydaje 90% budżetu na pensję po paru miesiącach powinna upaść. A jesli nie pada, bo miasto ją finansuje, to zarządzajacy miastem powinni natychmiast skończyć w więzieniu. Ja się pytam np. jakim cudem Płock dostał licencję, skoro na pensje idzie ponad 100% budżetu? We wniosku licencyjnym napisali „chuj tam, przewidujemy, że po opłacie stadionu, szatniarza i innych prezesów co drugi piłkarz dostanie połowę wypłaty”? Czy stwierdzili „a chuj, na pewno damy radę” i komisja uznała, ze to ok?

ziobroczynca
ziobroczynca

Jebać to. W dniu wyborów będę miał 59 i pół wiosny, dlatego się zastanawiam: chronić zdrowie i życie, czy oddać głos na lepszą zmianę? Sam nie wiem, wyprostowanie kolan brzmi kusząco, tylko nie wiem, czy ciało będzie w pionie, czy poziomie. Co robić 10.05?

Criticball
Criticball

Poczekać do 10.05 rano w celu ustalenia, czy ciało będzie w pionie, czy w poziomie…

pejsbuk
pejsbuk

Milewski jak nie jestes w temacie to nie zabieraj sie za temat

Weszło
20.01.2021

„Boniek pokazał twarz jednowładcy, który nie liczy się z nikim”

– Akcja ze zwolnieniem Brzęczka ma jeszcze inny wymiar – demaskuje prezesa Bońka jako jedynowładcę. Jasne, nie pierwszy raz, ale do tej pory w kluczowych kwestiach starał się przynajmniej dbać o pozory. Pod tym względem o trzy długości wyprzedził Latę, który jednak decyzję w sprawie kandydatów konsultował z zaufanymi ludźmi, jakoś tam liczył się ze […]
20.01.2021
Anglia
19.01.2021

Zegar Franka Lamparda wybija ostatnią godzinę. Chelsea dostaje od Leicester do zera

Jak nie idzie, to nie idzie. Wiadomo było, że Chelsea będzie miała z Leicester City duże ciężary. Za gospodarzami przemawiało tak naprawdę więcej, a przede wszystkim dyspozycja. Mało kto jednak spodziewał się, że The Blues właściwie nie postawią się ekipie z King Power Stadium, przegrywając mecz do zera.  Już pierwsze minuty zwiastowały, że to nie […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Białek? Pięć minut na boisku i gol. Piątek? Pudło z rzutu karnego

To, że Lewandowski strzela w Bundeslidze, jest oczywistością. Coś jak następstwo środy po wtorku. Dzieje się i tyle. Ale dalej, jeśli mówimy o polskich trafieniach? Mamy pewien niedosyt. Piszczek gra już mało i nie o bramki na jego pozycji chodzi, trudno, żeby trafiał Rafał Gikiewicz. Właściwie od przyzwoitego wejścia w ligę Kownackiego – cztery bramki, […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Środa w Weszło FM: Program Wysokich Lotów, wieczór z Bayernem i United!

Środę na Weszło FM rozpoczniemy „Dwójką bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem prowadzonym przez Wojtka Pielę! A co jeszcze czeka nas w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Maja Strzelczyk i Adam Kotleszka. Porozmawiamy o polskich szczypiornistach, ale też omówimy minioną kolejkę Premier League i Bundesligi. 10-11: „Tego słuchasz wiślaku” […]
19.01.2021
Anglia
19.01.2021

Błąd przy golu, a potem asysta. Grosicki przegrywa z Fabiańskim

Nie był to ani najlepszy, ani najbardziej pasjonujący mecz w tym sezonie Premier League, no i w sumie wcale się na taki nie zapowiadał. Gdyby nie Łukasz Fabiański i Kamil Grosicki w wyjściowych składach West Hamu United i West Bromwich Albion, pewnie byśmy tego starcia w ogóle nie zaszczycili uwagą, a tym bardziej nie zawracalibyśmy […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Derby bez Bielika i Jóźwiaka spadałoby z ligi. Bielik znów z golem

Derby wreszcie wypełzło ze strefy spadkowej. „Barany” sprawiły dużą niespodziankę ogrywając Bournemouth – trzecią drużynę Championship i jednego z faworytów do awansu. To jedna dobra wiadomość dla polskich kibiców. Druga jest taka, że stało się to przy wydatnej pomocy Krystiana Bielika i Kamila Jóźwiaka. Pierwszy strzelił jedynego gola w tym meczu, drugi był najaktywniejszym zawodnikiem […]
19.01.2021
Weszło FM
19.01.2021

„Lewandowski nie był wsparciem jako kapitan. Zawsze myślał bardziej o sobie”

Andrzej Juskowiak opowiedział dziś w WeszłoFM, że czuje się rozczarowany i zdziwiony zwolnieniem Jerzego Brzęczka. Bardzo wyraźnie stanął w jego obronie i nie uważa, żeby akurat teraz nastąpiły powody uzasadniające taką decyzję prezesa Bońka. Dlaczego sądzi, że nowy selekcjoner nie poprawi stylu reprezentacji? Czy ma pretensje do Roberta Lewandowskiego, że nie próbował oczyścić atmosfery w […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Co dalej z Brzęczkiem? Bardziej ścieżka Fornalika niż Smudy

Dzisiaj o Jerzym Brzęczku jest bardzo głośno. Pisze o nim każdy portal, zajmuje czołówkę w niemal każdej gazecie, dyskutuje się o nim w każdym radiu i telewizji. Ale zaraz – za tydzień, za miesiąc – o Brzęczku zrobi się cicho. On odetchnie, przestanie zajmować sobie głowę zwolnieniem, odpocznie od codziennej roboty z kadrą. I zacznie […]
19.01.2021
Weszło Extra
19.01.2021

Płatek: Jest bardzo mało jakościowych Polaków

– Mam mnóstwo bardzo dobrych zawodników na liście. Mogę z nimi wypić tylko kawę, albo spotkać się z ich agentami towarzysko i mówić, że „super byłoby, gdyby zagrali w Górniku”. Potem albo nie jesteśmy w stanie zapewnić danemu zawodnikowi pensji, albo nie jesteśmy w stanie go w ogóle pozyskać. Mam wydać zero, wziąć zawodnika z […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Kądzior zaczyna walkę o powrót do kadry. W Turcji wcale nie będzie mu łatwo

Liczyliśmy, że będzie inaczej. Że nie zadziała iberyjska klątwa i Damian Kądzior nie podzieli losów Ebiego Smolarka, Cezarego Wilka, Dariusza Dudki czy Bartłomieja Pawłowskiego. Miał na to papiery. Taki ładny był, amerykański, aż chciałoby się rzucić klasykiem z Samych Swoich, bo faktycznie 28-letni pomocnik, wchodząc do drużyny Eibaru, wcale nie stał na straconej pozycji. Ale […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Lubański: Lewandowski jako kapitan powinien teraz zabrać głos na temat zwolnienia Brzęczka

Włodzimierz Lubański twierdzi, że zwolnienie Brzęczka jest nieeleganckie, ale powinno być konsultowane z piłkarzami i jeśli się tak nie stało, to był błąd. Z kolei Robert Lewandowski powinien obecnie zabrać głos na temat obecnej sytuacji w reprezentacji. Można się z tym zgadzać, można się nie zgadzać, ale byłego wybitnego piłkarza zawsze warto posłuchać. Zapraszamy. Jak […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Rodgers kontra Lampard, ciekawa wojenka w Bundeslidze. Co obstawić we wtorek?

Co słychać w futbolowy wtorek? Dzieje się zaskakująco sporo. Mamy ciekawe mecze Polaków, hit w Anglii i kilka nieobliczalnych starć na niemieckiej ziemi. My skupimy się konkretnie na dwóch wydarzeniach: meczu Leicester z Chelsea i Bayeru Leverkusen z Borussią Dortmund. Oferty są zacne, warto spojrzeć i przemyśleć. Leicester – Chelsea Ostatnie mecze Leicester (liga): ZZRRZ […]
19.01.2021
Blogi i felietony
19.01.2021

Banaszewski: Byłem rozczarowany, że zostałem kozłem ofiarnym w Arce

Choć ma ledwie ćwierć wieku na karku, na koncie ma już blisko 250 występów na szczeblu centralnym w Polsce. Ale Maksymilana Banaszewskiego to nie zadowala, bo jego jedyne dotychczas podejście do Ekstraklasy zakończyło się porażką. Jak trudno odbudować się po czymś, na co pracowało się przez lata, ale nie wyszło? Czy jego kariera wyglądałaby inaczej, […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

QUIZ. Ile wiesz o kadencji Jerzego Brzęczka w reprezentacji Polski?

Wspaniała przygoda Jerzego Brzęczka z reprezentacją Polski dobiegła końca. Łzy smutku zdążyły już wyschnąć po wczorajszych informacjach, czas na odrobinę relaksu. Dlatego proponujemy wam quiz – 25 pytań na temat tej kadencji. Pytamy o konkrety, liczby, ale i rzeczy lekkie, nieco pozapiłkarskie. Pochwalcie się wynikiem w komentarzach. Dla najlepszych mamy nagrody – nic, absolutnie nic […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Od pomocnika kucharza do boiska z Kompanym. Poznajcie Artura Kopyta

– Rok temu o tej porze byłem w Belfaście, trenując na poziomie Grassroots. A teraz jestem na tym samym boisku z Vincentem Kompanym i Craigiem Bellamym – Artur Kopyt po wyjeździe do Irlandii Północnej zaczynał od kasy w sklepie spożywczym i pracy pomocnika kucharza. Dzisiaj jest zawodowcem w sztabie belgijskiego Saint-Gilloise, pewnie zmierzającego do elity […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

STAN KADRY: KONIEC REPEENTACJI. ŻEGNAMY PANA TRENERA-SELEKCJONERA

Była repeentacja, nie ma repeentacji. Pan trener selekcjoner Jurek Brzęczek zostanie dziś pożegnany przez wyjątkowy orszak żałobny. Mateusz Rokuszewski. Wojciech Kowalczyk. Paweł Paczul. Jakub Białek. Będą performersy, będą mocne opinie, będą miażdżące fakty. Zapraszamy od 12.00 na Stan Kadry!
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Favre, Nawałka, De Biasi… Czyje akcje stoją najwyżej?

Ach, giełda nazwisk. To kochamy najbardziej. Za każdym razem, kiedy tylko pojawi się gdzieś wakat, zawsze, gdy zwolni się jakiś stołek, rusza cała karuzela potencjalnych następców. Mniej lub bardziej realnych, czasami wyjętych z kosmosu, ale – jak wiadomo – w każdej plotce jest ziarno prawdy. Dlatego rzuciliśmy okiem, jak szanse na zajęcie miejsca na ławce […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO: SZERPOWIE, POLSCY HIMALAIŚCI I MIŁOŚĆ

– Zobaczcie, jak ten Covid nam wszystko pozmieniał. Siedzą sobie ci Szerpowie w Himalajach, nie mają za kim tobołów nosić. To stwierdzili: co będziemy tak siedzieć, chodźcie, sami wejdziemy. Weszli. I tak się skończyła historia polskich himalaistów, którzy od lat próbowali to zrobić – mówi Krzysztof Stanowski w kolejnym odcinku „Dziennikarskiego Zera”. Dziś poza Szerpami będzie też […]
19.01.2021