post Avatar

Opublikowane 28.03.2020 12:49 przez

redakcja

ESA uchwaliła wczoraj, że obcina piłkarzom pensje o połowę. Moim zdaniem błąd – trzeba było od razu uchwalić, że od jutra Ekstraklasa zakazuje na świecie dalszych zarażeń koronawirusa.

Nie jestem prawnikiem. Moja wiedza prawnicza kończy się na filmach „Lęk pierwotny”, „Sędzia”, „Adwokat diabła”, sprawie OJ Simpsona, książkach „Firma” i „Zabić drozda”, a także – a może przede wszystkim – kilku błyskotliwych odcinkach Anny Marii Wesołowskiej. Od razu jednak, gdy tylko pojawiła się „uchwała”, zwrócił moją uwagę ostatni akapit:

„Na bazie uchwały rady nadzorczej zarząd Ekstraklasy zwróci się do zarządu PZPN o przyjęcie stosownych regulacji w Federacji w tym zakresie, obejmujących także zasady wyłączające możliwości rozwiązania kontraktów przez zawodników wskutek obniżek wynagrodzeń dokonanych na bazie uchwalonych zasad. Ta pomoc ze strony Związku jest obecnie traktowana przez kluby jako priorytetowa, gdyż zapewnia wsparcie w bieżącym sezonie i daje szanse na przetrwanie tego trudnego okresu”.

Przyznajmy, że to jest „uchwały” puenta. Jakby miała faktyczną moc prawną, nie kończyłaby się całym opasłym fragmentem, który jest apelem do PZPN, że w sumie „dej” i „pomóż”.

Na to jakby nakłada się kilka faktów: po pierwsze, wczorajsze słowa Zbigniewa Bońka, że ESA tworzy jakieś uchwały na kolanie i chce, żeby je pchać dalej. Po drugie: pojawienie się pakietu pomocowego, który owszem, miał dla klubów ESA propozycje, ale jedyna dotycząca kontraktów, to ta, że rozwiązanie kontraktu z winy klubu nastąpi po czterech miesiącach bez płacenia pensji, nie po dwóch. Ale już nawet przekazana Ekstraklasie kasa ma nie iść na kontrakty, tylko na młodzież i zachowanie ciągłości szkoleniowej.

Prawnik, Mateusz Stankiewicz, z którym wczoraj rozmawiałem, też mnie utwierdził w intuicyjnym przekonaniu, że uchwała ESA jest bardziej życzeniowa i polityczna, niż zmuszająca od jutra ligowców do zaciśnięcia pasa. Wybaczcie, ale muszę sypnąć cytatem:

Twoim klientem jest piłkarz, który dzisiaj, po tej uchwale, prosi cię o poradę. Co mu radzić?

Gdyby to był klient i klub jednostronnie podjąłby decyzję o zmianie wynagrodzenia, to rekomendowałbym, aby mimo wszystko nie przyjmował do wiadomości takiej obniżki, w żadnej mierze nie zgadzał się na nią, a normalnie wymagał wynagrodzenia w normalnej wysokości. Tu otwierają się drogi do rozwiązania kontraktu – jeśli byłoby to korzystne w danych okolicznościach – w wyniku niepłacenia należności, albo po prostu do pozwania klubu. Należy też tutaj pamiętać o FIFA, bo w przypadku piłkarzy zagranicznych to już jurysdykcja FIFA, więc otwieramy inną szufladę prawniczych sporów. Generalnie większość naszych przepisów, które uchwalamy na poziomie krajowym, nie może być zastosowana do zawodników zagranicznych.

I to jest interesujący problem.

To 40% graczy Ekstraklasy, jeśli dobrze się orientuję. Co prawda PZPN przygotował zmianę stosowną, która być może umożliwiłaby, aby wszystkie spory podlegały naszym polskim sądom i przepisom PZPN, natomiast ta zmiana nie jest cały czas zarejestrowana przez sąd. Przestrzeń prawna pozostaje więc taka że każdy obcokrajowiec może iść do FIFA i stosować się do ich przepisów, a tu gwarantuję, że panel orzekający w izbie ds. rozwiązywania sporów FIFA nie będzie patrzył ani na decyzje Rady Nadzorczej ESA, ani na jednostronne decyzje klubów, tylko po prostu zastosuje się do regulacji FIFA. Te mogą się zmienić, ale na tę chwilę – nie ma takiej zmiany, więc nie ma podstaw.

Czyli na przykład Arka z kominem w postaci Vejinovicia na ten moment nic nie może zrobić?

Myślę, że byłoby to bardzo ryzykowne, gdyby obniżyli zawodnikowi w tym trybie wynagrodzenie. Vejinović mógłby rozwiązać kontrakt, a i tak Arka byłaby zmuszona do wypłacenia całego odszkodowania, czyli całej kwoty do końca kontraktu.

Dziś pojawiły się już inne rozmowy z prawnikami w innych mediach: wydźwięk jest taki sam. Być może jakby FIFA zmieniła coś w swoim regulaminie – wtedy, owszem. Rozmawiałem tydzień temu z Michałem Listkiewiczem, człowiekiem wszechstronnie poinformowanym, sam wspominał, że być może takie rozwiązanie nas czeka. Dziś to samo potwierdził Maciej Sawicki w „Stan Futbolu”, podkreślając też, że PZPN też musiałby poczekać na FIFA, sam nie może takich decyzji podejmować. Na ten moment zmian na samym szczycie nie ma i jeśli piłkarz uzna, że całą tę uchwałę ma gdzieś, to wedle obowiązujących obecnie regulaminów taką sprawę wygra – szczególnie obcokrajowiec, czyli ten, któremu zazwyczaj płaci się więcej.

Klubom pali się grunt, bo choć w piłce wszystko mocno się zmienia, tak nie oszukujmy się: od 2018 struktura budżetów radykalnie w ESA się nie zmieniła. Może w jakimś klubie tak, ale generalnie pensje zżerają potężny procent budżetów.

Zasadniczo ze wszystkich stron i tak płynie jeden przekaz: najlepiej DOGADAĆ SIĘ. Spory prawne mogą, jak derby, rządzić swoimi prawami. I ciągnąć się. I na czas sporu sam status gracza niepewny. Przecież te instytucje, nawet dedykowane sprawom piłkarzy, momentalnie się zakorkują. Nawet dzisiaj Michał Świerczewski, właściciel Rakowa w „Stan Futbolu” mówił, że będzie siadał i rozmawiał z każdym z piłkarzy, szukał kompromisu, bez próby przymuszania odgórnego – czyli, delikatnie mówiąc, uchwała sobie, rzeczywistość sobie.

I jest dla mnie jasne, że to moment, w którym dogadać się wypada także piłkarzom. Sytuacja jest wyjątkowa, globalna, dotyczy wszystkich – te same ruchy widzimy w Hiszpanii czy Niemczech. Natomiast ten moment obnaża też w sposób brutalny nie tylko sposób, w jaki zarządzany były kluby – czyli na kredyt, gra va banque, awantura o kasę zamiast myślącej o przyszłości firmy – ale i zdemolowały ich politykę transferową.

Wczoraj rozmawiałem z Maćkiem Orłowskim z Górnika Łęczna. Tam, moim zdaniem, doszło do dość wymownej sytuacji: prezesi zapewnili, że sytuacja klubu jest stabilna, że na razie nie należy oczekiwać cięć, że sponsor, Bogdanka, nie przewiduje na razie problemów.

A i tak, właśnie w tym momencie, piłkarze wyszli z inicjatywą, że są gotowi na ustępstwa. Dokładnie w chwili, kiedy góra powiedziała: panowie, wszystko spokojnie. I mówimy o drugiej lidze, czyli miejscu, gdzie nie masz takiej pensji, że wypracujesz sobie górkę na wiele miesięcy.

Skąd to się wzięło? Bo w Górniku Łęczna są piłkarze, którzy czują identyfikację z klubem, którzy chcą iść razem z nim w górę. Dziś słyszę, że w Jagiellonii piłkarze są na drugim biegunie i na obniżki zupełnie się nie zgadzają – ale czy należy im się dziwić? Można nazwać to nieetycznym, można apelować, że drogi piłkarzu, jak zbankrutuje klub, to nic nie zobaczysz. Ale jaką identyfikację z Jagiellonią Białystok ma  – lekko licząc – połowa kadry? Może przesadzam, może mniej, ale jednak? Czy uważacie, że Puljić przyjdzie i powie: no tak, rozumiem trudną sytuację, chętnie zejdę z kontraktu, ku chwale Jagi?

Obcokrajowiec nie przychodzi do Ekstraklasy dlatego, że się w niej zakochał. Jesteśmy na takim etapie, że zazwyczaj trafiają do nas piłkarze, których marzenia o wielkiej zachodniej karierze zdążyły się już zezłomować, a teraz idą tam, gdzie im najwięcej zapłacą. Mówmy brutalnie szczerze: większość z nich ma gdzieś, gdzie ich aktualny klub będzie za trzy lata, byleby kasa się zgadzała.

Oczywiście, że potrzeba czasem rzucić forsą, kupić gracza, posmarować i niech gra. Ale tysiąc razy mówiło się, że masowe stawianie na najemników to droga donikąd – teraz właśnie wychodzi szydło z worka. Jestem przekonany, że największe problemy będzie miał ten, kto hurtowo stawiał właśnie na nich, tu opierając cały boiskowy ciężar.

Może przyjdzie refleksja. Ale dla niektórych ta refleksja może być krwawo okupiona.

Leszek Milewski

Opublikowane 28.03.2020 12:49 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 8
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tralalala
Tralalala

Piłkarze (wróć, jesteśmy w Polsce, więc: kopacze) nie są grupą zawodową nad którą w dobie kryzysu ktoś będzie się szczególnie użalał. Chyba że tak zwane zawodowe instagramerki i influenserki…

Bartek99
Bartek99

U

GooDOMaDOM
GooDOMaDOM

Jeśli pensje pilkarzy to główne obciążenie budżetu klubów ekstraklasy to lepiej niech bankrutują teraz i nawet nie pytać o pomoc PZPN. Lepiej te pieniądze na Akademie przeznaczyć. Od razu efektu nie będzie, ale za 10-15 lat już na pewno.

salata1992
salata1992

Vzy naprawdę to jest teraz najważniejsze? Ludzie,którzy zarabiali po 2.5 tys złotych tracą pracę a WY się rozczulacie nad kopaczami….

AmberMozart
AmberMozart

jakakolwiek firma, czy to klub, czy osiedlowa piekarnia, która wydaje 90% budżetu na pensję po paru miesiącach powinna upaść. A jesli nie pada, bo miasto ją finansuje, to zarządzajacy miastem powinni natychmiast skończyć w więzieniu. Ja się pytam np. jakim cudem Płock dostał licencję, skoro na pensje idzie ponad 100% budżetu? We wniosku licencyjnym napisali „chuj tam, przewidujemy, że po opłacie stadionu, szatniarza i innych prezesów co drugi piłkarz dostanie połowę wypłaty”? Czy stwierdzili „a chuj, na pewno damy radę” i komisja uznała, ze to ok?

ziobroczynca
ziobroczynca

Jebać to. W dniu wyborów będę miał 59 i pół wiosny, dlatego się zastanawiam: chronić zdrowie i życie, czy oddać głos na lepszą zmianę? Sam nie wiem, wyprostowanie kolan brzmi kusząco, tylko nie wiem, czy ciało będzie w pionie, czy poziomie. Co robić 10.05?

Criticball
Criticball

Poczekać do 10.05 rano w celu ustalenia, czy ciało będzie w pionie, czy w poziomie…

pejsbuk
pejsbuk

Milewski jak nie jestes w temacie to nie zabieraj sie za temat

Weszło
07.08.2020

15 pytań przed powrotem Ligi Mistrzów

11 marca 2020 roku. Tego dnia odbyły się ostatnie spotkania Ligi Mistrzów w sezonie 2019/20, które udało się rozegrać zanim świat, nie tylko ten futbolowy, gwałtownie wyhamował i przystanął na pewien czas. Tak wiele wydarzyło się od tamtego dnia, że mamy poczucie, jakbyśmy mówili o naprawdę mocno zamierzchłej przeszłości. No ale nadszedł wreszcie właściwy moment, […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Quiz piłkarski. Czy pamiętasz finalistów Champions League?

Wraca Liga Mistrzów, uznaliśmy więc, że po krótkiej nieobecności na stronie wrócić mogą też nasze quizy. Na dzień dobry zadanie, które dla zajaranych piłką wymagające raczej nie będzie, ale nie zdziwimy się też, jeśli komuś pamięć spłata figla. Chodzi o wskazanie wszystkich drużyn, które choć raz zagrały w finale najważniejszych klubowych rozgrywek na Starym Kontynencie […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Olympiakos z pretensjami do Marciniaka. Czy słusznie?

Miękki karny, anulowany gol, kontrowersje przy innych sytuacjach w szesnastce. Dość gorący wieczór zaliczył Szymon Marciniak, który sędziował mecz Wolverhampton z Olympiakosem. I raczej Pireus może sobie odpuścić w kontekście wyjazdów wczasowych, bo za klasykiem tamtejsi kibice dziś mają na ustach: „Marciniak, przestań mi Olympiakos prześladować”. Pytanie: czy słusznie? OFSAJD NIEZGODY Najpierw kwestia anulowanej bramki. […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

KONKURS! Wygraj bilety na Ligę Mistrzów w Multikinie

Wraca Liga Mistrzów. I to w momencie, kiedy zazwyczaj emocje w piłce sponsorują sparingi i nowy zawodnik na testach w Wiśle Płock. Czeka nas piłkarski maraton z najlepszymi zwieńczony turniejem w Portugalii. Czy Polacy odegrają w nim główne role? Czy Barca uratuje sezon, czy PSG wreszcie zagra o pełną stawkę? A może zakasują faworytów czarne […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Legia chce „lepszego Luquinhasa”, Lech daje milion euro za Sykorę

– Richard poprzedni sezon spędził na wypożyczeniu w portugalskiej Tondeli. Zagrał bardzo dobrze, był pozytywną niespodzianką, bo wcześniej w Portugalii nikt o nim nie słyszał. Pomógł drużynie utrzymać się w lidze i wrócił do Internacionalu Porto Alegre, brazylijskiego klubu, z którym ma kontrakt do grudnia 2021 r. Internacional nie wiąże z nim przyszłości i stąd […]
07.08.2020
Weszło Extra
07.08.2020

Nie ma co strugać piłkarza. Ostatnio byłem ligowym dżemikiem 

Spadek z Koroną Kielce i zjazd formy do – jak sam przyznaje – poziomu ligowego dżemiku. To nie był udany sezon dla Jakuba Żubrowskiego. Piłkarza, który – mamy takie wrażenie – jak mało kto potrzebował zmiany otoczenia.  Dziś przygotowuje się do sezonu jako zawodnik Zagłębia. Ale z Kubą porozmawialiśmy raczej o minionych latach, zwłaszcza, że było […]
07.08.2020
Bukmacherka
07.08.2020

Wielki Kurs na Ligę Mistrzów w eWinner! Wygrana City za 10.00!

Tego jeszcze nie było! Kurs 10.00 na wygraną Manchesteru City z Realem Madryt – to oferta legalnego bukmachera eWinner. Oferta, która mocno kusi, żeby z niej skorzystać. Ale żeby to zrobić, trzeba się pośpieszyć. Zasady są proste – najszybsi będą mogli z niej skorzystać i nieźle się wzbogacić na wygranej „Obywateli”. Sprawdźcie szczegóły tej promocji! […]
07.08.2020
Weszło
06.08.2020

Monchi w Sevilli sto razy mocniejszy od Monchiego w Romie

Gdy tylko los skojarzył Sevillę z Romą, podtekst był jasny: Monchi. Legendarny dyrektor sportowy Sevilli, którego doskonałe decyzje na rynku transferowym doprowadziły ten klub do pięciu triumfów w Pucharze UEFA i Lidze Europy. Dyrektor, który zapracował na zaufanie szefów Romy i dyrektor, który swoją rzymską misję totalnie położył. Gdy nie wyszło w Serie A, wrócił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

HEJT PARK W DOBRYM SKŁADZIE | Michał Pol i Wiktor Malinowski | LIVE od 21

W kolejnej odsłonie „Hejt Parku w Dobrym Składzie” gościem Michała Pola będzie Wiktor Malinowski! Były szczypiornista VIVE Kielce odnalazł się przy… pokerowym stole, gdzie zarabia okrągłe sumki. Specjalnie dla nas opowie o kulisach świata wielkiej – dosłownie – gry. Macie pytania? Śmiało, dzwońcie: 22 219 50 31. Partnerem programu jest browar Okocim. 
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Mówicie, że za drogie bilety? Pan Nitot ma to w dupie!

Gregoire Nitot – fajny gość? No chyba nie do końca. Miała być francuska gracja, a wyszła cebulacka gburowatość. Pan Nitot na zarzut kibiców „bilety są za drogie” odpowiada  prosto – „mam to w dupie”. Wyobraźcie sobie, że zostajecie właścicielem klubu, który jest w ruinie. Gra w lidze, która nie przystaje do firmy z taką historią. […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Bruliński (Lechia): „Zadziałaliśmy na tyle odpowiedzialnie, na ile potrafiliśmy”

– Pewnie można było to wszystko rozwiązać inaczej, ale zadajmy sobie dzisiaj pytanie, kiedy ostatnio mieliśmy robione testy? Sprawdziłem – 15 czerwca. Zawodnik, u którego stwierdzono koronawirusa nie ma nawet podwyższonej temperatury. Nie wiemy tak naprawdę, co się od 15 czerwca działo w naszym zespole – stwierdził Arkadiusz Bruliński, dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu oraz […]
06.08.2020
Blogi i felietony
06.08.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Warta Poznań nie będzie grać u siebie. A nawet jakby grała u siebie, nie wprowadziłaby do Ekstraklasy polskiej odpowiedzi na La Bombonerę. Nie ma dziesiątek tysięcy fanatycznych kibiców. Warta Poznań nie wprowadzi też w ekstraklasowy krwioobieg milionów euro. Nie stoi za nią żaden hipernowoczesny kombinat IT, żadne unikalne know-how. Ich marka nie przykuje do telewizorów […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Handzlik: Idąc do Legii popełniłem błąd. Potem nawet myślałem, żeby rzucić piłkę

Pięć lat – tyle musiał czekać Konrad Handzlik na to, żeby powiększyć swój dorobek występów w Ekstraklasie. Kiedy przechodził z Wisły Kraków do Legii Warszawa, wokół jego osoby było dużo szumu. Za dużo, bo sam przyznaje, że wcale mu to nie pomogło. Ostatecznie do ligi trafił nie dzięki temu, że przebił się przy Łazienkowskiej, a […]
06.08.2020
Bukmacherka
06.08.2020

Juventus doczłapie się do ćwierćfinału?

Juventus – Olympique Lyon. To jeden z najbardziej zagadkowych meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów. „Stara Dama” w teorii powinna awansować do ćwierćfinału, ale w praktyce absolutnie nic nie jest przesądzone. FORMA LYONU JEST NIEWIADOMĄ W pierwszym meczu, który odbył się we Francji, Lyon wygrał 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Lucas Tousart. Ten wynik szokował, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Czterech piłkarzy, na których radzimy zwrócić dziś szczególną uwagę

Przed nami kolejny czteropak w Lidze Europy i – uwaga, nie ironizujemy – cztery fajne pozycje do oglądania. Najbardziej efektowna zapowiedź wieczoru skupiłaby się na ligach. Mamy starcie przedstawiciela La Liga z zespołem Serie A, mamy reprezentanta Premier League, mamy drużynę z Bundesligi. Tak, potem mina rzednie, gdy pod hasłem”Anglicy” zamiast Chelsea kryje się Wolverhampton, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kolejny głośny powrót do Ekstraklasy. Kucharczyk w Pogoni Szczecin

Wrócił Sobota, wrócił Boruc, teraz wraca Michał Kucharczyk, który zasili Pogoń Szczecin. Trzeba przyznać, że nieźle kręci się to okno transferowe jak do tej pory, postaci, których jesteśmy arcyciekawi w nowych barwach, jest już więcej niż kilka, a przecież okienko trochę jeszcze potrwa. PRZYCHODZI NIE Z ŁAWKI, A Z BOISKA Kucharczyk Rosji nie pozamiatał, w […]
06.08.2020
Weszło Extra
06.08.2020

„Żyłem, umarłem i znów ożyłem”. Ståle Solbakken, czyli trener niezniszczalny

13 marca 2001 roku Ståle Solbakken, wówczas 33-letni piłkarz FC Kopenhagi, jak co dzień wybrał się na trening. Nie mógł wiedzieć, że zajęcia opuści… martwy. Tak się przynajmniej wydawało klubowemu lekarzowi, który przeprowadził rozpaczliwą akcję ratunkową, udzielając nieprzytomnemu zawodnikowi pierwszej pomocy. – Jego serce przestało bić – przyznał potem doktor. Aż trudno uwierzyć, że mówił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kamil Wilczek podpalił Danię. Legenda Brondby zagra dla FC Kopenhagi

Luis Figo w Hiszpanii. Ashley Cole w Anglii. Zlatan Ibrahimović we Włoszech. Kasper Hamalainen w Polsce. W różnych krajach pojęcie „piłkarskiego zdrajcy” ma inny przykład, ale tę samą definicję. Gościa, który przechodzi do odwiecznego rywala. Zdaniem kibica – dla kasy. Zdaniem samego zainteresowanego poniekąd pewnie też, ale wiadomo – ilu ludzi, tyle powodów. W każdym […]
06.08.2020