post Krzysztof Stanowski

Opublikowane 27.03.2020 17:20 przez

Krzysztof Stanowski

Kiedy po raz pierwszy zapytałem piłkarza, czy skoro nie chce grać, to nie chce także zarabiać nie brakowało osób, które uważały, że to populizm. Bo dlaczego miałby nie zarabiać? Koronawirus nie jest jego sprawką.

Dzisiaj jesteśmy o kilkanaście dni dalej i o… kilkadziesiąt procent dalej. Ekstraklasa SA przyzwoliła obciąć pensje i to aż o połowę, co musiało zaskoczyć zawodników wielu klubów. Widać było wyraźnie, że większość ligi starała się to zamieszanie przeczekać, mało kto wychodził z inicjatywą zejścia z zarobków (nawet tak chwaleni zawodnicy Śląska z zarobków nie zeszli, tylko je zamrozili, a to wielka różnica). Temu czekaniu kres dała ESA swoją stanowczą uchwałą.

Czy każdy klub musi piłkarzom obciąć zarobki aż o połowę?

Nie. To górna granica. Mało tego, uważam, że wiele klubów może zagrać tu ze swoimi zawodnikami nieuczciwie. Prezesi powinni wykazać piłkarzom, jakie dokładnie ponieśli straty i z jakiego tytułu. Jeśli bowiem okaże się, że kontrakt telewizyjny zostanie wypłacony w całości (jest to możliwe), jeśli sponsorzy lokalni nie wypną się (to też jest możliwe), a strata wynikać będzie z dnia meczowego, na którym niektóre kluby… tracą, to skąd ta obniżka? Dlatego potrzebna jest tu obustronna uczciwość. Toksyczna byłaby sytuacja, w której prezesi wycofują się ze swoich nieudanych posunięć personalnych, korzystając z koronawirusa jako alibi.

Niemniej należy zakładać, że bardzo wiele obniżek będzie zasadnych. Czy piłkarze muszą się na nie godzić? Na dzisiaj niby muszą, ale tak naprawdę sądy chętnie ich przyjmą. Za rok, albo za dwa, albo za trzy… No właśnie – w jakimś odległym „kiedyś”.

Mieliśmy w przeszłości Kluby Kokosa, zakładane jako miejsce represji wobec zawodników, którzy nie zamierzają poddać się bezzasadnych żądaniom władz klubów. Na Weszło byliśmy co do tego zgodni: z taką patologią należy walczyć wszystkimi siłami, a piłkarzy w tej walce wspierać. Niemniej teraz sytuacja jest zupełnie inna. Pandemia masakruje gospodarkę, za chwilę liczba bankructw będzie nie do ogarnięcia. Zawodnicy, którzy zamiast 40 000 zarabiać będą 20 000 za siedzenie na kanapie, i tak wygrali los na loterii. Jeśli któremuś nie będzie to pasowało, proponuję powołać Klub Wesołego Szampana.

Ogłaszajmy: piłkarz X trafia do Klubu Wesołego Szampana, ponieważ uważa, że 20 000 (albo 30 000, albo 40 000) miesięcznie za siedzenie w domu go nie satysfakcjonuje i chciałby więcej. Nie ma sensu kazać mu biegać po schodach (nawet w bloku), więc niech po prostu w tym Klubie Wesołego Szampana siedzi. Liga ruszy, a on niech siedzi dalej. Najlepiej płacić mu tylko tyle, żeby nie mógł rozwiązać kontraktu z winy klubu, przynajmniej dopóki FIFA nie wprowadzi nadzwyczajnych rozwiązań w tym zakresie. Chce się sądzić? Śmiało, niech się sądzi w sądzie powszechnym, pozna trochę życia.

Można czasami go wziąć na ławkę i spiker powie: – Witamy przedstawiciela Klubu Wesołego Szampana, który uważał, że w czasie pandemii powinien zarabiać 40 000 miesięcznie za siedzenie w domu! Oczywiście dzisiaj nie wejdzie na boisko, ale można teraz pogwizdać.

Generalnie, przepraszam bardzo, takich zawodników należałoby napiętnować. Ośmieszać. Wykluczyć. Mogą być zachłanni, mogą kiedyś tę kasę wygrać, ale niech najpierw się spocą: jeśli nie na boisku, to czytając komentarze na swój temat.

Oczywiście mam nadzieję, że to będą jednostki. 99 procent piłkarzy wie, co się dzieje wokół nich, rozumieją swoją sytuację i sytuację klubów. Są normalnymi, rozsądnymi ludźmi. Rozsądek to jest coś, co teraz musi połączyć wszystkich.

Opublikowane 27.03.2020 17:20 przez

Krzysztof Stanowski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 19
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zaka
Zaka

Wielu piłkarzom kończą się kontrakty w czerwcu. Nowe nie wiadomo czy będą, a jak będą to i pewnie na zupełnie innych warunkach, z odpowiednimi zastrzeżeniami. Dlatego tych, którzy teraz nie odpuszczą, może być znacznie więcej niż 1%. Zwłaszcza zagranicznych.

warka2
warka2

Nie rzucałbym tylko kamieniem w zagranicznych. Póki co w mediach płakali Arak i Rzeźniczak. A to było przed dzisiejszą uchwałą…

warka2
warka2

Ja jednak obstawiam znacznie większy odsetek klubowiczów. Piłkarze są jednak osobami żyjącymi w bańce, a wielu z nich w wolnej chwili zamiast rozwijać się intelektualnie i kształcić na resztę życia gra na konsoli lub kupuje ciuchy. Wiem, że nie wszyscy, niemniej większość nie bez powodu pokazuje swoje ograniczenia intelektualne w co drugiej wypowiedzi. Skoro całe życie mieli wyprasowane, podane pod nos i wymasowane to czemu nagle mieliby się godzić na utratę części pensji. Zacznie się za to pierdololo o krótkiej karierze piłkarza i poświęceniu życia dla piłki. Nie wiedzą przy tym, że słowa poświęcenie to może użyć kasjerka w Biedrze a nie oni drapiąc się w jaja przed pierdyliardcalowym telewizorem.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Rynek pozwalał grajkom na wysokie zarobki i to rynek wymusi ich obniżenie. Przynajmniej za ten sezon.

Ssa Pento
Ssa Pento

Problem jest też taki że piłkarzom ktoś wmówił że jak skończą karierę w wieku tych 32-35 lat to muszą mieć odłożone pieniądze do końca życia, przecież piłkarzowi nie godzi się iść do pracy, to niepojęte, pracują frajerzy, a oni do końca życia mają leżeć do góry siurkiem. Jak bodaj ten Arak ostatnio w wywiadzie dla was. Więc w ich umyśle tych 40 tysięcy nie można porównywać do 3 tysięcy zwykłego robola bo robol będzie robił do końca życia, taki jego zasrany obowiązek, ale ja, Pan Piłkarz w sile wieku muszę mieć odłożoną grubą forsę i już.
Pomijam już takie ameby jak Rzeźniczak który płakał że jak on wyżyje bez pensji. A swoją dotychczasową karierą powinien już dorobić się ze 4 mieszkań na wynajem z których dzisiaj czerpał by jakieś korzyści i faktycznie mógłby leżeć do góry siurkiem bez strachu że przyjdą gorsze czasy.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

W licznych dziś szkółkach piłkarskich powinny być lektury obowiązkowe. Np. biografia Garrinchy.

AmberMozart
AmberMozart

„Generalnie, przepraszam bardzo, takich zawodników należałoby napiętnować. Ośmieszać. Wykluczyć. Mogą być zachłanni, mogą kiedyś tę kasę wygrać, ale niech najpierw się spocą: jeśli nie na boisku, to czytając komentarze na swój temat.” Pan to tak na poważnie? Zasugerował Pan jako rozwiązanie publiczne ośmieszanie kogoś? Właściwie każdy piłkarz, którego coś takiego spotka, ma w tym momencie prawo iść z Panem do sądu i taką sprawę bez trudu wygra. Więc wyrazam nadzieję, by Pan za dużo na kryzysie nei stracił, bo za chwile te pieniądze mogą być bardzo potrzebne.

Kikkhull
Kikkhull

a nicy co wygra. Weszło już by dawno było zlikwidowane, tyle razy ośmieszali różnych kopaczy.

krzysio
krzysio

A co z biednymi klubami w ekstraklasie. Przecież one płacą mniej swoim piłkarzom, więc tak bardzo nie zejdą z kosztów jak te bogate.

dex_pl
dex_pl

A ja właśnie będę trzymał kciuki za piłkarzy, niech dostają 100% pensji.

Obniżenie pensji (o ile utrzyma się w sądzie, co wątpliwe) nic nie zmieni, więc będzie dalej wegetacja klubów na samorządowej / państwowej kroplówce. Nie wpłynie także na poprawę szkolenia czy jakość gry.

A dlaczego będę trzymał kciuki za piłkarzy? Jak kilka klubów zbankrutuje to:
a) może ktoś z właścicieli pomyśli – i będzie zatrudniać managerów do zarządzania oraz wymagać odpowiedniego poziomu zarządzania – a nie „byle do pierwszego” i „byle nie spaść z ligi”
b) może zarządzający wreszcie pójdą po rozum do głowy i zacznie się podpisywanie kontraktów z niską kwotą gwarantowaną (typu 5-10 tys.) i dużymi bonusami
c) jest minimalna szansa (ale jednak jest), że zmniejszy się ilość (bo jest ich tylu, że „ilość” pasuje bardziej niż „liczba”) zagranicznego szrotu podpisywanego dzięki znajomości z managerem. Może nawet dzięki temu znajdzie się miejsce dla kilku młodych, którzy bardziej szukają miejsca do wypromowania się i zdobycia doświadczenia niż pieniędzy. Gorzej nie będzie, a będzie taniej i większa szansa na to, że jednak lepiej.

Jest szansa na wielką zmianę na lepsze – a obniżanie kontraktów przedłuży tylko wegetację, zamiast dać impuls do większych zmian.

Kikkhull
Kikkhull

A mi się wydaje, że miasta przestaną dokładać tak jak teraz, bo skończy się polityczny pożytek.

dex_pl
dex_pl

Tak by było najlepiej – bo tylko odcięcie od miejskich i państwowych kroplówek może uzdrowić kluby. A tylko zdrowsze kluby mają szansę powalczyć coś w europie – bez tego ciągle będziemy mieli stada starych Słowaków po znajomości.

MarioG
MarioG

Tych zdrowych klubow w Esie jest może max 3-4 reszta wozi się za hajs miasta, padatnikow. Może wkoncu się to skończy.

Semp
Semp

Jeśli tak bardzo chcesz otwierać Klub Wesołego Szampana, to możesz zacząć i ujawnić, jakiego klubu zawodnicy tak bardzo protestowali przeciwko obniżkom. Jak powiedziało się A, to pasowałoby też chyba powiedzieć B, C, itd. Jak już chcesz tak piętnować, ośmieszać, wykluczać (skądinąd słusznie!) to sam zacznij to robić, a jak nie, bo jednak to piłkarze, podopieczni Twoich kumpli menedżerów, to jednak zachowaj odrobinę przyzwoitości i zamilcz.

Kikkhull
Kikkhull

Zamrozili wypłaty, których i tak mogą nie dostać, bo PZPN obniżył wymagania licencyjne, buahahhahahahahahahahahahahahaa
co za łaskawcy.

totencham
totencham

Kluby mogą stworzyć także domowe kluby kokosa. Mogą nałożyć ciężkie treningi domowe z transmisją online. Taki klub powinien połączyć się także z Lenczykiem, żeby na nich cmokał.

suberaru
suberaru

https://codzienneinformacje7.blogspot.com/ – Trafili wczoraj kolejny kupon i skan jego juz na blogu! 100% skutecznosci do tej pory! DAJA SKANY DO KUPONÓW!!
Polecam bo sam gram od 7 dni ich kupony i jestem na plus juz 8200zł. Kupon na dzis juz maja dostepny!

Tralalala
Tralalala

„99 procent piłkarzy wie, co się dzieje wokół nich, rozumieją swoją sytuację i sytuację klubów.”

Gdyby to było 99 procent piłkarzy, nie byłoby tego felietonu…
Mogę sobie wyobrazić, jaka musi być w tej chwili gównoburza na grupach na whatsappie w poszczególnych klubach….

szabloc
szabloc

Dla mnie zaglądać komuś w kieszeń to coś niesmacznego. Kogoś , kto ma ważną umowę i nie zgadzającego się z jej łamaniem wpychaniem go do jakiegoś tam wyimaginowanego klubu, aby go oznaczyć jak kiedyś jedną grupę narodowościową – religijną to dyskryminacja. Co gorsze ze stygmatyzować takiego człowieka i nawoływać do potępienia jego decyzji to już poziom zagrywek ludzi którzy rządzili państwami z pod znaku swastyki albo sierpa i młota. Wolę nie nazywać co to jest.
Ci co tak lekką ręką dawali teraz administracyjnie chcą się pozbyć problemu. Najgorsze, że znajdują takich co ich działania propagują i usprawiedliwiają. Za głupotę trzeba płacić . Z tego może być nauczka. Jedni wyciągną z tego lekcję a drudzy nie. Mam nadzieje, że tych drugich w piłce już nie będzie.

Weszło
26.05.2020

Czekanie na Majeckiego i płacz za Kante. Luźne wnioski po powrocie

No i poszły konie po betonie – co prawda bez tłumu gapiów w bezpośrednim sąsiedztwie murawy, ale za to dla wielu stęsknionych głów przed telewizorami. Legia zrobiła swoje i po meczu z Miedzią zagra w półfinale Pucharu Polski, ale droga do tego momentu była dość ciekawa, więc wynotowaliśmy sobie parę luźnych wniosków po powrocie rozgrywek. […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Przerwa? I co z tego – wygląda na to, że Legia dalej jest w gazie

Nie chcemy, byście pomyśleli, że teraz – ponad dwa miesiące od ostatniego meczu Ekstraklasy – będziemy chwalić każde zagranie i nawet największego drewniaka wytłumaczymy swojskim „oj tam, oj tam”. Owszem, stęskniliśmy się za ligowcami, natomiast pudrować rzeczywistości nie zamierzamy: jak ktoś jest koślawy, to jest, przerwa nie miała większego znaczenia. Natomiast ten pierwszy mecz od […]
26.05.2020
Inne sporty
26.05.2020

Przedostatni przystanek i… nowy faworyt Orlen&Play?

Będziemy szczerzy, tak zgranego zespołu chyba jeszcze nie było. Podczas kolejnej transmisji treningów w ramach Orlen Stay&Play oglądaliśmy zmagania motocyklisty Macieja Giemzy, który mógł uczyć się od nie jednej, a dwóch osób zaangażowanych w Rocket League. Panowie szybko złapali wspólny język i udowodnili, że będą liczyć się w walce o triumf w całym turnieju.  Dotychczasowo […]
26.05.2020
Kanał Sportowy
26.05.2020

Hejt Park w dobrym składzie od 22:00 – nowa prowadząca i Ireneusz Mamrot

HejtPark w Dobrym Składzie – nowa prowadząca Monika Wądołowska i trener Arki Gdynia Ireneusz Mamrot będą odpowiadali na pytania od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy WeszłoFM. Sponsorem programu jest właściciel marki Okocim. 
26.05.2020
Niemcy
26.05.2020

Jaki Lewandowski, jaki Haaland? Der Klassiker miał zupełnie innego bohatera

Jeżeli ktoś się spodziewał, że starcie Borussii Dortmund z Bayernem Monachium przerodzi się w strzelecki pojedynek Erlinga Haalanda z Robertem Lewandowskim, to srodze się rozczarował. Do spektakularnej potyczki młodego wilczka ze starym wyjadaczem nie doszło, choć Norweg już w pierwszej minucie gry był blisko pokonania Manuela Neuera, lecz jego strzał z linii bramkowej wykopał przytomnie […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

#AleNumer – konkurs z nagrodami – ile punktów zdobędą gospodarze?

No, nareszcie! Czujemy już delikatne podniecenie związane z powrotem Ekstraklasy. Cieszymy się, że znów będziemy mogli zobaczyć futbol na poziomie, który nas satysfakcjonuje, ale i cieszymy się z tego, że wracamy do rozdawania nagród. Wraz z Totalizatorem Sportowym odmrażamy akcję #AleNumer, gdzie możecie zgarnąć piłki Ekstraklasy, wypasiony telewizor czy PS4 Pro.  Już jesienią było grubo. […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

LIVE: Wtorek prawie jak w Lidze Mistrzów! Legia w półfinale, klasyk dla Bayernu

W przeciwieństwie do Andrzeja Rybińskiego my liczyliśmy godziny i lata (miesiące) bez grania w Polsce, ale na szczęście już nie musimy. Już jest, już wraca! Co prawda jeszcze nie Ekstraklasa, jednak po tylu miesiącach tęsknoty nawet na pucharowe starcie Miedzi Legnica z Legią Warszawa czekamy jak na finał Ligi Mistrzów. A skoro na przystawkę przed […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Pozycję ma po bracie, technikę po tacie. Bartłomiej Wdowik, czyli z Olkusza do Ekstraklasy

Czy Olkusz to piłkarska pustynia? Można tak powiedzieć, bo z tego miasta nie wywodzi się zbyt wielu zawodników. Gdy spojrzymy na to, którzy olkuszanie grali w Ekstraklasie, znajdziemy na liście Alana Czerwińskiego, Tomasza Kulawika czy Romana Madeja. Jest jednak z nimi pewien problem. Z tego tercetu jedynie Madej był piłkarsko związany z miastem, z którego […]
26.05.2020
Blogi i felietony
26.05.2020

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Kiedyś już o tym wspominałem, a że lubię grać w otwarte karty to do tego wracam – dostałem propozycję, by w swoim tekście poruszyć istotny moim zdaniem temat: urlopy ojcowskie. Początkowo miałem napisać artykuł w marcu, ale wówczas wybuchła epidemia i nikt nie miał do tego głowy. A teraz termin jest o tyle dobry, że […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Siatkówka w Zakladach Bukmacherskich

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów w naszym kraju. Nic dziwnego – mało jest dyscyplin, w których odnosimy aż takie sukcesy. W XXI wieku nasza kobieca kadra dwukrotnie zdobywała mistrzostwo Europy. Męska poszła jeszcze dalej – wygrała Ligę Światową, mistrzostwa Europy i dwukrotnie mistrzostwa świata. Do tego dołożyła inne medale. Kluby? Też sobie radzą. Skra, […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

„Działacze Błękitnych uczyli się rozmów transferowych. Ja byłem tego ofiarą”

Jako że powrót piłki w naszym kraju zaczyna się od Pucharu Polski, postanowiliśmy cofnąć się wspomnieniami do sezonu 2014/15, gdy rewelacyjni Błękitni Stargard Szczeciński (dziś już Błękitni Stargard) dotarli aż do półfinału, w którym dopiero po dogrywce przegrali dwumecz z Lechem Poznań. Wcześniej skromni drugoligowcy dwukrotnie upokorzyli Cracovię i wyeliminowali aż trzech rywali z I […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Łukasz Załuska: Wychodzimy na małą wojnę

– Jeśli chodzi o walory piłkarskie, Legia może nas przewyższać, ale jeżeli chcemy awansować, to nie może nas przewyższać jeśli chodzi o zaangażowanie. Od tego musimy zacząć. Wyjść i potraktować te 90 minut, a może i więcej, jako małą wojnę. Takie będzie nasze podejście. Jak nie damy z siebie absolutnie wszystkiego, to na pewno się […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Polska piłka wraca, mamy to!

Miedź Legnica i Legia Warszawa w 1/4 finału Totolotek Pucharu Polski. Jeszcze sami w to do końca nie wierzymy… Jeszce to do nas trochę nie dociera… Jeszcze podszczypujemy się w redakcji, by sprawdzić, czy to prawda… I wygląda na to, że tak. WRACA PIŁKA NOŻNA W POLSCE!!! Cieszymy się jak dziecko, które po dwóch tygodniach […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Borussia wygra w Bremie? Obstawiaj Bundesligę w eWinner!

Czy coś może nam poprawić wieczór po Der Klassiker? Tak, krótka wizyta w Bremie! Mecze Werderu z Borussią Moenchengladbach są bardzo interesujące. W ostatnich pięciu pojedynkach zobaczyliśmy aż 15 goli z obydwu stron. Tym razem wróżymy równie interesujące starcie, na którym spróbujemy zarobić w eWinner. Sprawdźcie nasze podpowiedzi! Werder Brema – Borussia Moenchengladbach Ostatnie mecze […]
26.05.2020
Niemcy
26.05.2020

Wcześniej kąsał Bayern, teraz leje Borussię. Lewandowski rządzi w Klassikerach

Trzydzieści trzy razy Robert Lewandowski pojawiał się jak dotąd na boisku podczas starć Borussii Dortmund z Bayernem Monachium, znanych pod nazwą: Der Klassiker. Od jakiegoś czasu polski super-snajper stał się prawdziwym katem ekipy BVB, zwłaszcza na arenie ligowej, ale w historii tej rywalizacji napisał też piękną kartę właśnie jako napastnik Borussii, przede wszystkim za sprawą […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Matchday Boost na Bayern i Lewandowskiego w BETFAN!

Jakie są plusy przyśpieszonego zakończenia sezonu? Kolejny klasyk na przestrzeni kilku dni! Borussia Dortmund kontra Bayern Monachium, czyli Der Klassiker to mecz, który zawsze podwyższa emocje. Zwłaszcza wtedy, gdy BVB ma szansę na nadrobienie strat do lidera i powrót do walki o mistrzostwo kraju. A skoro hit, to i wysokie kursy, więc sprawdzamy, co warto […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

„Poziom polskiej i czeskiej ligi jest taki sam”

Piwa nauczył się pić dopiero w Polsce, jest przeciwnikiem gołębi, wciąż myśli o reprezentacji Czech i nie uważa, by poziom ligi czeskiej był wyższy. Weszłopolscy przepytali Martina Pospisila w ramach ankiety Weszło z butami. Zapraszamy.  Jak u ciebie na kilka dni przed powrotem ligi? Czujesz wewnętrzną ekscytację czy dzień jak co dzień? Wszyscy się cieszymy jak […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Wraca Totolotek Puchar Polski! Czy Legia znów postrzela w Legnicy?

Tak, to już dziś! Rozgrywki w Polsce zakończyły się meczami Totolotek Pucharu Polski, a teraz w nich właśnie wracamy do gry. Nie będziemy się czarować – czekaliśmy na ten moment o wiele bardziej niż na powrót Bundesligi. Także dlatego, że typowaniu naszej kopanej zawsze towarzyszą trochę większe emocje. Na co postawić w starciu Miedzi z […]
26.05.2020