post Krzysztof Stanowski

Opublikowane 27.03.2020 17:20 przez

Krzysztof Stanowski

Kiedy po raz pierwszy zapytałem piłkarza, czy skoro nie chce grać, to nie chce także zarabiać nie brakowało osób, które uważały, że to populizm. Bo dlaczego miałby nie zarabiać? Koronawirus nie jest jego sprawką.

Dzisiaj jesteśmy o kilkanaście dni dalej i o… kilkadziesiąt procent dalej. Ekstraklasa SA przyzwoliła obciąć pensje i to aż o połowę, co musiało zaskoczyć zawodników wielu klubów. Widać było wyraźnie, że większość ligi starała się to zamieszanie przeczekać, mało kto wychodził z inicjatywą zejścia z zarobków (nawet tak chwaleni zawodnicy Śląska z zarobków nie zeszli, tylko je zamrozili, a to wielka różnica). Temu czekaniu kres dała ESA swoją stanowczą uchwałą.

Czy każdy klub musi piłkarzom obciąć zarobki aż o połowę?

Nie. To górna granica. Mało tego, uważam, że wiele klubów może zagrać tu ze swoimi zawodnikami nieuczciwie. Prezesi powinni wykazać piłkarzom, jakie dokładnie ponieśli straty i z jakiego tytułu. Jeśli bowiem okaże się, że kontrakt telewizyjny zostanie wypłacony w całości (jest to możliwe), jeśli sponsorzy lokalni nie wypną się (to też jest możliwe), a strata wynikać będzie z dnia meczowego, na którym niektóre kluby… tracą, to skąd ta obniżka? Dlatego potrzebna jest tu obustronna uczciwość. Toksyczna byłaby sytuacja, w której prezesi wycofują się ze swoich nieudanych posunięć personalnych, korzystając z koronawirusa jako alibi.

Niemniej należy zakładać, że bardzo wiele obniżek będzie zasadnych. Czy piłkarze muszą się na nie godzić? Na dzisiaj niby muszą, ale tak naprawdę sądy chętnie ich przyjmą. Za rok, albo za dwa, albo za trzy… No właśnie – w jakimś odległym „kiedyś”.

Mieliśmy w przeszłości Kluby Kokosa, zakładane jako miejsce represji wobec zawodników, którzy nie zamierzają poddać się bezzasadnych żądaniom władz klubów. Na Weszło byliśmy co do tego zgodni: z taką patologią należy walczyć wszystkimi siłami, a piłkarzy w tej walce wspierać. Niemniej teraz sytuacja jest zupełnie inna. Pandemia masakruje gospodarkę, za chwilę liczba bankructw będzie nie do ogarnięcia. Zawodnicy, którzy zamiast 40 000 zarabiać będą 20 000 za siedzenie na kanapie, i tak wygrali los na loterii. Jeśli któremuś nie będzie to pasowało, proponuję powołać Klub Wesołego Szampana.

Ogłaszajmy: piłkarz X trafia do Klubu Wesołego Szampana, ponieważ uważa, że 20 000 (albo 30 000, albo 40 000) miesięcznie za siedzenie w domu go nie satysfakcjonuje i chciałby więcej. Nie ma sensu kazać mu biegać po schodach (nawet w bloku), więc niech po prostu w tym Klubie Wesołego Szampana siedzi. Liga ruszy, a on niech siedzi dalej. Najlepiej płacić mu tylko tyle, żeby nie mógł rozwiązać kontraktu z winy klubu, przynajmniej dopóki FIFA nie wprowadzi nadzwyczajnych rozwiązań w tym zakresie. Chce się sądzić? Śmiało, niech się sądzi w sądzie powszechnym, pozna trochę życia.

Można czasami go wziąć na ławkę i spiker powie: – Witamy przedstawiciela Klubu Wesołego Szampana, który uważał, że w czasie pandemii powinien zarabiać 40 000 miesięcznie za siedzenie w domu! Oczywiście dzisiaj nie wejdzie na boisko, ale można teraz pogwizdać.

Generalnie, przepraszam bardzo, takich zawodników należałoby napiętnować. Ośmieszać. Wykluczyć. Mogą być zachłanni, mogą kiedyś tę kasę wygrać, ale niech najpierw się spocą: jeśli nie na boisku, to czytając komentarze na swój temat.

Oczywiście mam nadzieję, że to będą jednostki. 99 procent piłkarzy wie, co się dzieje wokół nich, rozumieją swoją sytuację i sytuację klubów. Są normalnymi, rozsądnymi ludźmi. Rozsądek to jest coś, co teraz musi połączyć wszystkich.

Opublikowane 27.03.2020 17:20 przez

Krzysztof Stanowski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 19
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zaka
Zaka

Wielu piłkarzom kończą się kontrakty w czerwcu. Nowe nie wiadomo czy będą, a jak będą to i pewnie na zupełnie innych warunkach, z odpowiednimi zastrzeżeniami. Dlatego tych, którzy teraz nie odpuszczą, może być znacznie więcej niż 1%. Zwłaszcza zagranicznych.

warka2
warka2

Nie rzucałbym tylko kamieniem w zagranicznych. Póki co w mediach płakali Arak i Rzeźniczak. A to było przed dzisiejszą uchwałą…

warka2
warka2

Ja jednak obstawiam znacznie większy odsetek klubowiczów. Piłkarze są jednak osobami żyjącymi w bańce, a wielu z nich w wolnej chwili zamiast rozwijać się intelektualnie i kształcić na resztę życia gra na konsoli lub kupuje ciuchy. Wiem, że nie wszyscy, niemniej większość nie bez powodu pokazuje swoje ograniczenia intelektualne w co drugiej wypowiedzi. Skoro całe życie mieli wyprasowane, podane pod nos i wymasowane to czemu nagle mieliby się godzić na utratę części pensji. Zacznie się za to pierdololo o krótkiej karierze piłkarza i poświęceniu życia dla piłki. Nie wiedzą przy tym, że słowa poświęcenie to może użyć kasjerka w Biedrze a nie oni drapiąc się w jaja przed pierdyliardcalowym telewizorem.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Rynek pozwalał grajkom na wysokie zarobki i to rynek wymusi ich obniżenie. Przynajmniej za ten sezon.

Ssa Pento
Ssa Pento

Problem jest też taki że piłkarzom ktoś wmówił że jak skończą karierę w wieku tych 32-35 lat to muszą mieć odłożone pieniądze do końca życia, przecież piłkarzowi nie godzi się iść do pracy, to niepojęte, pracują frajerzy, a oni do końca życia mają leżeć do góry siurkiem. Jak bodaj ten Arak ostatnio w wywiadzie dla was. Więc w ich umyśle tych 40 tysięcy nie można porównywać do 3 tysięcy zwykłego robola bo robol będzie robił do końca życia, taki jego zasrany obowiązek, ale ja, Pan Piłkarz w sile wieku muszę mieć odłożoną grubą forsę i już.
Pomijam już takie ameby jak Rzeźniczak który płakał że jak on wyżyje bez pensji. A swoją dotychczasową karierą powinien już dorobić się ze 4 mieszkań na wynajem z których dzisiaj czerpał by jakieś korzyści i faktycznie mógłby leżeć do góry siurkiem bez strachu że przyjdą gorsze czasy.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

W licznych dziś szkółkach piłkarskich powinny być lektury obowiązkowe. Np. biografia Garrinchy.

AmberMozart
AmberMozart

„Generalnie, przepraszam bardzo, takich zawodników należałoby napiętnować. Ośmieszać. Wykluczyć. Mogą być zachłanni, mogą kiedyś tę kasę wygrać, ale niech najpierw się spocą: jeśli nie na boisku, to czytając komentarze na swój temat.” Pan to tak na poważnie? Zasugerował Pan jako rozwiązanie publiczne ośmieszanie kogoś? Właściwie każdy piłkarz, którego coś takiego spotka, ma w tym momencie prawo iść z Panem do sądu i taką sprawę bez trudu wygra. Więc wyrazam nadzieję, by Pan za dużo na kryzysie nei stracił, bo za chwile te pieniądze mogą być bardzo potrzebne.

Kikkhull
Kikkhull

a nicy co wygra. Weszło już by dawno było zlikwidowane, tyle razy ośmieszali różnych kopaczy.

krzysio
krzysio

A co z biednymi klubami w ekstraklasie. Przecież one płacą mniej swoim piłkarzom, więc tak bardzo nie zejdą z kosztów jak te bogate.

dex_pl
dex_pl

A ja właśnie będę trzymał kciuki za piłkarzy, niech dostają 100% pensji.

Obniżenie pensji (o ile utrzyma się w sądzie, co wątpliwe) nic nie zmieni, więc będzie dalej wegetacja klubów na samorządowej / państwowej kroplówce. Nie wpłynie także na poprawę szkolenia czy jakość gry.

A dlaczego będę trzymał kciuki za piłkarzy? Jak kilka klubów zbankrutuje to:
a) może ktoś z właścicieli pomyśli – i będzie zatrudniać managerów do zarządzania oraz wymagać odpowiedniego poziomu zarządzania – a nie „byle do pierwszego” i „byle nie spaść z ligi”
b) może zarządzający wreszcie pójdą po rozum do głowy i zacznie się podpisywanie kontraktów z niską kwotą gwarantowaną (typu 5-10 tys.) i dużymi bonusami
c) jest minimalna szansa (ale jednak jest), że zmniejszy się ilość (bo jest ich tylu, że „ilość” pasuje bardziej niż „liczba”) zagranicznego szrotu podpisywanego dzięki znajomości z managerem. Może nawet dzięki temu znajdzie się miejsce dla kilku młodych, którzy bardziej szukają miejsca do wypromowania się i zdobycia doświadczenia niż pieniędzy. Gorzej nie będzie, a będzie taniej i większa szansa na to, że jednak lepiej.

Jest szansa na wielką zmianę na lepsze – a obniżanie kontraktów przedłuży tylko wegetację, zamiast dać impuls do większych zmian.

Kikkhull
Kikkhull

A mi się wydaje, że miasta przestaną dokładać tak jak teraz, bo skończy się polityczny pożytek.

dex_pl
dex_pl

Tak by było najlepiej – bo tylko odcięcie od miejskich i państwowych kroplówek może uzdrowić kluby. A tylko zdrowsze kluby mają szansę powalczyć coś w europie – bez tego ciągle będziemy mieli stada starych Słowaków po znajomości.

MarioG
MarioG

Tych zdrowych klubow w Esie jest może max 3-4 reszta wozi się za hajs miasta, padatnikow. Może wkoncu się to skończy.

Semp
Semp

Jeśli tak bardzo chcesz otwierać Klub Wesołego Szampana, to możesz zacząć i ujawnić, jakiego klubu zawodnicy tak bardzo protestowali przeciwko obniżkom. Jak powiedziało się A, to pasowałoby też chyba powiedzieć B, C, itd. Jak już chcesz tak piętnować, ośmieszać, wykluczać (skądinąd słusznie!) to sam zacznij to robić, a jak nie, bo jednak to piłkarze, podopieczni Twoich kumpli menedżerów, to jednak zachowaj odrobinę przyzwoitości i zamilcz.

Kikkhull
Kikkhull

Zamrozili wypłaty, których i tak mogą nie dostać, bo PZPN obniżył wymagania licencyjne, buahahhahahahahahahahahahahahaa
co za łaskawcy.

totencham
totencham

Kluby mogą stworzyć także domowe kluby kokosa. Mogą nałożyć ciężkie treningi domowe z transmisją online. Taki klub powinien połączyć się także z Lenczykiem, żeby na nich cmokał.

suberaru
suberaru

https://codzienneinformacje7.blogspot.com/ – Trafili wczoraj kolejny kupon i skan jego juz na blogu! 100% skutecznosci do tej pory! DAJA SKANY DO KUPONÓW!!
Polecam bo sam gram od 7 dni ich kupony i jestem na plus juz 8200zł. Kupon na dzis juz maja dostepny!

Tralalala
Tralalala

„99 procent piłkarzy wie, co się dzieje wokół nich, rozumieją swoją sytuację i sytuację klubów.”

Gdyby to było 99 procent piłkarzy, nie byłoby tego felietonu…
Mogę sobie wyobrazić, jaka musi być w tej chwili gównoburza na grupach na whatsappie w poszczególnych klubach….

szabloc
szabloc

Dla mnie zaglądać komuś w kieszeń to coś niesmacznego. Kogoś , kto ma ważną umowę i nie zgadzającego się z jej łamaniem wpychaniem go do jakiegoś tam wyimaginowanego klubu, aby go oznaczyć jak kiedyś jedną grupę narodowościową – religijną to dyskryminacja. Co gorsze ze stygmatyzować takiego człowieka i nawoływać do potępienia jego decyzji to już poziom zagrywek ludzi którzy rządzili państwami z pod znaku swastyki albo sierpa i młota. Wolę nie nazywać co to jest.
Ci co tak lekką ręką dawali teraz administracyjnie chcą się pozbyć problemu. Najgorsze, że znajdują takich co ich działania propagują i usprawiedliwiają. Za głupotę trzeba płacić . Z tego może być nauczka. Jedni wyciągną z tego lekcję a drudzy nie. Mam nadzieje, że tych drugich w piłce już nie będzie.

Weszło
06.08.2020

Monchi w Sevilli sto razy mocniejszy od Monchiego w Romie

Gdy tylko los skojarzył Sevillę z Romą, podtekst był jasny: Monchi. Legendarny dyrektor sportowy Sevilli, którego doskonałe decyzje na rynku transferowym doprowadziły ten klub do pięciu triumfów w Pucharze UEFA i Lidze Europy. Dyrektor, który zapracował na zaufanie szefów Romy i dyrektor, który swoją rzymską misję totalnie położył. Gdy nie wyszło w Serie A, wrócił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

HEJT PARK W DOBRYM SKŁADZIE | Michał Pol i Wiktor Malinowski | LIVE od 21

W kolejnej odsłonie „Hejt Parku w Dobrym Składzie” gościem Michała Pola będzie Wiktor Malinowski! Były szczypiornista VIVE Kielce odnalazł się przy… pokerowym stole, gdzie zarabia okrągłe sumki. Specjalnie dla nas opowie o kulisach świata wielkiej – dosłownie – gry. Macie pytania? Śmiało, dzwońcie: 22 219 50 31. Partnerem programu jest browar Okocim. 
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Mówicie, że za drogie bilety? Pan Nitot ma to w dupie!

Gregoire Nitot – fajny gość? No chyba nie do końca. Miała być francuska gracja, a wyszła cebulacka gburowatość. Pan Nitot na zarzut kibiców „bilety są za drogie” odpowiada  prosto – „mam to w dupie”. Wyobraźcie sobie, że zostajecie właścicielem klubu, który jest w ruinie. Gra w lidze, która nie przystaje do firmy z taką historią. […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Bruliński (Lechia): „Zadziałaliśmy na tyle odpowiedzialnie, na ile potrafiliśmy”

– Pewnie można było to wszystko rozwiązać inaczej, ale zadajmy sobie dzisiaj pytanie, kiedy ostatnio mieliśmy robione testy? Sprawdziłem – 15 czerwca. Zawodnik, u którego stwierdzono koronawirusa nie ma nawet podwyższonej temperatury. Nie wiemy tak naprawdę, co się od 15 czerwca działo w naszym zespole – stwierdził Arkadiusz Bruliński, dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu oraz […]
06.08.2020
Blogi i felietony
06.08.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Warta Poznań nie będzie grać u siebie. A nawet jakby grała u siebie, nie wprowadziłaby do Ekstraklasy polskiej odpowiedzi na La Bombonerę. Nie ma dziesiątek tysięcy fanatycznych kibiców. Warta Poznań nie wprowadzi też w ekstraklasowy krwioobieg milionów euro. Nie stoi za nią żaden hipernowoczesny kombinat IT, żadne unikalne know-how. Ich marka nie przykuje do telewizorów […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Handzlik: Idąc do Legii popełniłem błąd. Potem nawet myślałem, żeby rzucić piłkę

Pięć lat – tyle musiał czekać Konrad Handzlik na to, żeby powiększyć swój dorobek występów w Ekstraklasie. Kiedy przechodził z Wisły Kraków do Legii Warszawa, wokół jego osoby było dużo szumu. Za dużo, bo sam przyznaje, że wcale mu to nie pomogło. Ostatecznie do ligi trafił nie dzięki temu, że przebił się przy Łazienkowskiej, a […]
06.08.2020
Bukmacherka
06.08.2020

Juventus doczłapie się do ćwierćfinału?

Juventus – Olympique Lyon. To jeden z najbardziej zagadkowych meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów. „Stara Dama” w teorii powinna awansować do ćwierćfinału, ale w praktyce absolutnie nic nie jest przesądzone. FORMA LYONU JEST NIEWIADOMĄ W pierwszym meczu, który odbył się we Francji, Lyon wygrał 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Lucas Tousart. Ten wynik szokował, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Czterech piłkarzy, na których radzimy zwrócić dziś szczególną uwagę

Przed nami kolejny czteropak w Lidze Europy i – uwaga, nie ironizujemy – cztery fajne pozycje do oglądania. Najbardziej efektowna zapowiedź wieczoru skupiłaby się na ligach. Mamy starcie przedstawiciela La Liga z zespołem Serie A, mamy reprezentanta Premier League, mamy drużynę z Bundesligi. Tak, potem mina rzednie, gdy pod hasłem”Anglicy” zamiast Chelsea kryje się Wolverhampton, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kolejny głośny powrót do Ekstraklasy. Kucharczyk w Pogoni Szczecin

Wrócił Sobota, wrócił Boruc, teraz wraca Michał Kucharczyk, który zasili Pogoń Szczecin. Trzeba przyznać, że nieźle kręci się to okno transferowe jak do tej pory, postaci, których jesteśmy arcyciekawi w nowych barwach, jest już więcej niż kilka, a przecież okienko trochę jeszcze potrwa. PRZYCHODZI NIE Z ŁAWKI, A Z BOISKA Kucharczyk Rosji nie pozamiatał, w […]
06.08.2020
Weszło Extra
06.08.2020

„Żyłem, umarłem i znów ożyłem”. Ståle Solbakken, czyli trener niezniszczalny

13 marca 2001 roku Ståle Solbakken, wówczas 33-letni piłkarz FC Kopenhagi, jak co dzień wybrał się na trening. Nie mógł wiedzieć, że zajęcia opuści… martwy. Tak się przynajmniej wydawało klubowemu lekarzowi, który przeprowadził rozpaczliwą akcję ratunkową, udzielając nieprzytomnemu zawodnikowi pierwszej pomocy. – Jego serce przestało bić – przyznał potem doktor. Aż trudno uwierzyć, że mówił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kamil Wilczek podpalił Danię. Legenda Brondby zagra dla FC Kopenhagi

Luis Figo w Hiszpanii. Ashley Cole w Anglii. Zlatan Ibrahimović we Włoszech. Kasper Hamalainen w Polsce. W różnych krajach pojęcie „piłkarskiego zdrajcy” ma inny przykład, ale tę samą definicję. Gościa, który przechodzi do odwiecznego rywala. Zdaniem kibica – dla kasy. Zdaniem samego zainteresowanego poniekąd pewnie też, ale wiadomo – ilu ludzi, tyle powodów. W każdym […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

W Warcie nie ma czasu na świętowanie. Dzień po fetowaniu mieliśmy komitet transferowy

– Od pewnego czasu udaje nam się działać na warunkach zdrowego zarządzania tym budżetem. Odkąd jestem w klubie budżet płacowy jest w graniach 50-60% budżetu ogólnego, co – jak wykazują wskaźniki – jest zdrowym procentem. Nie będziemy wydawać więcej niż pozwalają nam na to nasze możliwości finansowe. Nie będzie w Warcie płacowego eldorado i życia […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Wilusz: „Raków był bardzo konkretny, a poziom Ekstraklasy idzie do góry”

W jakich okolicznościach podpisywał kontrakt z Rakowem Częstochowa? Co go przekonało? Jakie wrażenie zrobił na nim klub i trener Marek Papszun? Dlaczego potrzebował stabilizacji? Czy ostatni rok w Rosji uważa za stracony? Dlaczego nie został w Rosji i czy miał możliwość zostania na dłużej w Uralu Jekaterynburg? Czy wraca do lepszej ligi? Skąd u niego […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Pan piłkarz na dłużej w Lechu. Kolejorz dogadał się z Pedro Tibą

Lech Poznań świetnie szkoli młodzież. To teza łatwa do obrony, teza oczywista, z którą trudno polemizować. Ale jednocześnie Kolejorz miał w ostatnim czasie problemy ze ściąganiem kozaków, od których ta młodzież mogłaby się uczyć. Natomiast jednym z takich kozaków, którego poznaniacy wyszukali i ściągnęli jest Pedro Tiba. Wśród fanów Lecha pojawiały się obawy, że Portugalczyk […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Felix: „Chciałem zapewnić lepszą przyszłość mojej rodzinie. Liga turecka ma swoją renomę”

W dzisiejszej prasie futbol na pewno nie dominuje, ale… coś dla siebie znajdziemy. W „Przeglądzie” mamy zapowiedź Ligi Mistrzów i rozmowę o nowym trenerze Jagiellonii, w „Sporcie” rzecz o transferach Piasta i GKS-u Jastrzębie, a w „Superaku” Jorge Felix opowiada o transferze. – Trafiłem do czołowego klubu, który w poprzednim sezonie zajął czwarte miejsce w […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

United wygrywają w sparingu pod szyldem Ligi Europy

Tak się stęskniliśmy za międzynarodowymi rozgrywkami, że odpaliliśmy nawet starcie Manchesteru United z LASK Linz, co wcześniej – przed pandemią – byłoby nie do pomyślenia. Nie dość, że Austriacy są elektryzujący jak budyń, to jeszcze przegrali 0:5 w pierwszym spotkaniu. Naprawdę więc w normalnych czasach wolelibyśmy oglądać wyścigi kropel na szybie. Ale że jest, jak […]
06.08.2020
Weszło
05.08.2020

Inter gra dalej, ale rośnie rola defensywy

Wicemistrzostwo Włoch, punkt straty do Juventusu, niezłe punktowanie i przyzwoita gra po przerwie pandemicznej. Ale jednocześnie pierwsze zgrzyty z udziałem Antonio Conte, brak regularności, która pozwoliłaby przeskoczyć słabą w tym sezonie Starą Damę, no i sporo punktów uratowanych przez Samira Handanovicia. Finisz sezonu w wykonaniu Interu Mediolan ma trochę słodko-gorzki smak i dzisiejsze zwycięstwo nad […]
05.08.2020
Blogi i felietony
05.08.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Od wielu lat hołduję jednej wyjątkowej wakacyjnej tradycji. Stawiam tasiemki na pierwsze rundy eliminacji do europejskich pucharów. Nie zliczę ile razy Steaua Bukareszt zremisowała z jakimiś dziadami, wykładając mi kupon na siedem zdarzeń. Nie zliczę ile razy wszystko weszło, gdy akurat Partizana nie trawił żaden wewnętrzny konflikt, a mistrz Norwegii zgodnie z planem rozprawiał się […]
05.08.2020