post Krzysztof Stanowski

Opublikowane 27.03.2020 17:20 przez

Krzysztof Stanowski

Kiedy po raz pierwszy zapytałem piłkarza, czy skoro nie chce grać, to nie chce także zarabiać nie brakowało osób, które uważały, że to populizm. Bo dlaczego miałby nie zarabiać? Koronawirus nie jest jego sprawką.

Dzisiaj jesteśmy o kilkanaście dni dalej i o… kilkadziesiąt procent dalej. Ekstraklasa SA przyzwoliła obciąć pensje i to aż o połowę, co musiało zaskoczyć zawodników wielu klubów. Widać było wyraźnie, że większość ligi starała się to zamieszanie przeczekać, mało kto wychodził z inicjatywą zejścia z zarobków (nawet tak chwaleni zawodnicy Śląska z zarobków nie zeszli, tylko je zamrozili, a to wielka różnica). Temu czekaniu kres dała ESA swoją stanowczą uchwałą.

Czy każdy klub musi piłkarzom obciąć zarobki aż o połowę?

Nie. To górna granica. Mało tego, uważam, że wiele klubów może zagrać tu ze swoimi zawodnikami nieuczciwie. Prezesi powinni wykazać piłkarzom, jakie dokładnie ponieśli straty i z jakiego tytułu. Jeśli bowiem okaże się, że kontrakt telewizyjny zostanie wypłacony w całości (jest to możliwe), jeśli sponsorzy lokalni nie wypną się (to też jest możliwe), a strata wynikać będzie z dnia meczowego, na którym niektóre kluby… tracą, to skąd ta obniżka? Dlatego potrzebna jest tu obustronna uczciwość. Toksyczna byłaby sytuacja, w której prezesi wycofują się ze swoich nieudanych posunięć personalnych, korzystając z koronawirusa jako alibi.

Niemniej należy zakładać, że bardzo wiele obniżek będzie zasadnych. Czy piłkarze muszą się na nie godzić? Na dzisiaj niby muszą, ale tak naprawdę sądy chętnie ich przyjmą. Za rok, albo za dwa, albo za trzy… No właśnie – w jakimś odległym „kiedyś”.

Mieliśmy w przeszłości Kluby Kokosa, zakładane jako miejsce represji wobec zawodników, którzy nie zamierzają poddać się bezzasadnych żądaniom władz klubów. Na Weszło byliśmy co do tego zgodni: z taką patologią należy walczyć wszystkimi siłami, a piłkarzy w tej walce wspierać. Niemniej teraz sytuacja jest zupełnie inna. Pandemia masakruje gospodarkę, za chwilę liczba bankructw będzie nie do ogarnięcia. Zawodnicy, którzy zamiast 40 000 zarabiać będą 20 000 za siedzenie na kanapie, i tak wygrali los na loterii. Jeśli któremuś nie będzie to pasowało, proponuję powołać Klub Wesołego Szampana.

Ogłaszajmy: piłkarz X trafia do Klubu Wesołego Szampana, ponieważ uważa, że 20 000 (albo 30 000, albo 40 000) miesięcznie za siedzenie w domu go nie satysfakcjonuje i chciałby więcej. Nie ma sensu kazać mu biegać po schodach (nawet w bloku), więc niech po prostu w tym Klubie Wesołego Szampana siedzi. Liga ruszy, a on niech siedzi dalej. Najlepiej płacić mu tylko tyle, żeby nie mógł rozwiązać kontraktu z winy klubu, przynajmniej dopóki FIFA nie wprowadzi nadzwyczajnych rozwiązań w tym zakresie. Chce się sądzić? Śmiało, niech się sądzi w sądzie powszechnym, pozna trochę życia.

Można czasami go wziąć na ławkę i spiker powie: – Witamy przedstawiciela Klubu Wesołego Szampana, który uważał, że w czasie pandemii powinien zarabiać 40 000 miesięcznie za siedzenie w domu! Oczywiście dzisiaj nie wejdzie na boisko, ale można teraz pogwizdać.

Generalnie, przepraszam bardzo, takich zawodników należałoby napiętnować. Ośmieszać. Wykluczyć. Mogą być zachłanni, mogą kiedyś tę kasę wygrać, ale niech najpierw się spocą: jeśli nie na boisku, to czytając komentarze na swój temat.

Oczywiście mam nadzieję, że to będą jednostki. 99 procent piłkarzy wie, co się dzieje wokół nich, rozumieją swoją sytuację i sytuację klubów. Są normalnymi, rozsądnymi ludźmi. Rozsądek to jest coś, co teraz musi połączyć wszystkich.

Opublikowane 27.03.2020 17:20 przez

Krzysztof Stanowski

Liczba komentarzy: 19
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zaka
Zaka (@zaka)
9 miesięcy temu

Wielu piłkarzom kończą się kontrakty w czerwcu. Nowe nie wiadomo czy będą, a jak będą to i pewnie na zupełnie innych warunkach, z odpowiednimi zastrzeżeniami. Dlatego tych, którzy teraz nie odpuszczą, może być znacznie więcej niż 1%. Zwłaszcza zagranicznych.

warka2
warka2 (@warka2)
9 miesięcy temu
Reply to  Zaka

Nie rzucałbym tylko kamieniem w zagranicznych. Póki co w mediach płakali Arak i Rzeźniczak. A to było przed dzisiejszą uchwałą…

warka2
warka2 (@warka2)
9 miesięcy temu

Ja jednak obstawiam znacznie większy odsetek klubowiczów. Piłkarze są jednak osobami żyjącymi w bańce, a wielu z nich w wolnej chwili zamiast rozwijać się intelektualnie i kształcić na resztę życia gra na konsoli lub kupuje ciuchy. Wiem, że nie wszyscy, niemniej większość nie bez powodu pokazuje swoje ograniczenia intelektualne w co drugiej wypowiedzi. Skoro całe życie mieli wyprasowane, podane pod nos i wymasowane to czemu nagle mieliby się godzić na utratę części pensji. Zacznie się za to pierdololo o krótkiej karierze piłkarza i poświęceniu życia dla piłki. Nie wiedzą przy tym, że słowa poświęcenie to może użyć kasjerka w Biedrze a nie oni drapiąc się w jaja przed pierdyliardcalowym telewizorem.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
9 miesięcy temu
Reply to  warka2

Rynek pozwalał grajkom na wysokie zarobki i to rynek wymusi ich obniżenie. Przynajmniej za ten sezon.

Ssa Pento
Ssa Pento (@ssapento)
9 miesięcy temu

Problem jest też taki że piłkarzom ktoś wmówił że jak skończą karierę w wieku tych 32-35 lat to muszą mieć odłożone pieniądze do końca życia, przecież piłkarzowi nie godzi się iść do pracy, to niepojęte, pracują frajerzy, a oni do końca życia mają leżeć do góry siurkiem. Jak bodaj ten Arak ostatnio w wywiadzie dla was. Więc w ich umyśle tych 40 tysięcy nie można porównywać do 3 tysięcy zwykłego robola bo robol będzie robił do końca życia, taki jego zasrany obowiązek, ale ja, Pan Piłkarz w sile wieku muszę mieć odłożoną grubą forsę i już.
Pomijam już takie ameby jak Rzeźniczak który płakał że jak on wyżyje bez pensji. A swoją dotychczasową karierą powinien już dorobić się ze 4 mieszkań na wynajem z których dzisiaj czerpał by jakieś korzyści i faktycznie mógłby leżeć do góry siurkiem bez strachu że przyjdą gorsze czasy.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
9 miesięcy temu
Reply to  Ssa Pento

W licznych dziś szkółkach piłkarskich powinny być lektury obowiązkowe. Np. biografia Garrinchy.

AmberMozart
AmberMozart (@ambermozart)
9 miesięcy temu

„Generalnie, przepraszam bardzo, takich zawodników należałoby napiętnować. Ośmieszać. Wykluczyć. Mogą być zachłanni, mogą kiedyś tę kasę wygrać, ale niech najpierw się spocą: jeśli nie na boisku, to czytając komentarze na swój temat.” Pan to tak na poważnie? Zasugerował Pan jako rozwiązanie publiczne ośmieszanie kogoś? Właściwie każdy piłkarz, którego coś takiego spotka, ma w tym momencie prawo iść z Panem do sądu i taką sprawę bez trudu wygra. Więc wyrazam nadzieję, by Pan za dużo na kryzysie nei stracił, bo za chwile te pieniądze mogą być bardzo potrzebne.

Kikkhull
Kikkhull (@kikkhull)
9 miesięcy temu
Reply to  AmberMozart

a nicy co wygra. Weszło już by dawno było zlikwidowane, tyle razy ośmieszali różnych kopaczy.

krzysio
krzysio (@krzysio)
9 miesięcy temu

A co z biednymi klubami w ekstraklasie. Przecież one płacą mniej swoim piłkarzom, więc tak bardzo nie zejdą z kosztów jak te bogate.

dex_pl
dex_pl (@dex_pl)
9 miesięcy temu

A ja właśnie będę trzymał kciuki za piłkarzy, niech dostają 100% pensji.

Obniżenie pensji (o ile utrzyma się w sądzie, co wątpliwe) nic nie zmieni, więc będzie dalej wegetacja klubów na samorządowej / państwowej kroplówce. Nie wpłynie także na poprawę szkolenia czy jakość gry.

A dlaczego będę trzymał kciuki za piłkarzy? Jak kilka klubów zbankrutuje to:
a) może ktoś z właścicieli pomyśli – i będzie zatrudniać managerów do zarządzania oraz wymagać odpowiedniego poziomu zarządzania – a nie „byle do pierwszego” i „byle nie spaść z ligi”
b) może zarządzający wreszcie pójdą po rozum do głowy i zacznie się podpisywanie kontraktów z niską kwotą gwarantowaną (typu 5-10 tys.) i dużymi bonusami
c) jest minimalna szansa (ale jednak jest), że zmniejszy się ilość (bo jest ich tylu, że „ilość” pasuje bardziej niż „liczba”) zagranicznego szrotu podpisywanego dzięki znajomości z managerem. Może nawet dzięki temu znajdzie się miejsce dla kilku młodych, którzy bardziej szukają miejsca do wypromowania się i zdobycia doświadczenia niż pieniędzy. Gorzej nie będzie, a będzie taniej i większa szansa na to, że jednak lepiej.

Jest szansa na wielką zmianę na lepsze – a obniżanie kontraktów przedłuży tylko wegetację, zamiast dać impuls do większych zmian.

Kikkhull
Kikkhull (@kikkhull)
9 miesięcy temu
Reply to  dex_pl

A mi się wydaje, że miasta przestaną dokładać tak jak teraz, bo skończy się polityczny pożytek.

dex_pl
dex_pl (@dex_pl)
9 miesięcy temu
Reply to  Kikkhull

Tak by było najlepiej – bo tylko odcięcie od miejskich i państwowych kroplówek może uzdrowić kluby. A tylko zdrowsze kluby mają szansę powalczyć coś w europie – bez tego ciągle będziemy mieli stada starych Słowaków po znajomości.

MarioG
MarioG (@mariog)
9 miesięcy temu
Reply to  dex_pl

Tych zdrowych klubow w Esie jest może max 3-4 reszta wozi się za hajs miasta, padatnikow. Może wkoncu się to skończy.

Semp
Semp (@semp)
9 miesięcy temu

Jeśli tak bardzo chcesz otwierać Klub Wesołego Szampana, to możesz zacząć i ujawnić, jakiego klubu zawodnicy tak bardzo protestowali przeciwko obniżkom. Jak powiedziało się A, to pasowałoby też chyba powiedzieć B, C, itd. Jak już chcesz tak piętnować, ośmieszać, wykluczać (skądinąd słusznie!) to sam zacznij to robić, a jak nie, bo jednak to piłkarze, podopieczni Twoich kumpli menedżerów, to jednak zachowaj odrobinę przyzwoitości i zamilcz.

Kikkhull
Kikkhull (@kikkhull)
9 miesięcy temu

Zamrozili wypłaty, których i tak mogą nie dostać, bo PZPN obniżył wymagania licencyjne, buahahhahahahahahahahahahahahaa
co za łaskawcy.

totencham
totencham (@totencham)
9 miesięcy temu

Kluby mogą stworzyć także domowe kluby kokosa. Mogą nałożyć ciężkie treningi domowe z transmisją online. Taki klub powinien połączyć się także z Lenczykiem, żeby na nich cmokał.

suberaru
suberaru (@suberaru)
9 miesięcy temu

https://codzienneinformacje7.blogspot.com/ – Trafili wczoraj kolejny kupon i skan jego juz na blogu! 100% skutecznosci do tej pory! DAJA SKANY DO KUPONÓW!!
Polecam bo sam gram od 7 dni ich kupony i jestem na plus juz 8200zł. Kupon na dzis juz maja dostepny!

Tralalala
Tralalala (@tralalala)
9 miesięcy temu

„99 procent piłkarzy wie, co się dzieje wokół nich, rozumieją swoją sytuację i sytuację klubów.”

Gdyby to było 99 procent piłkarzy, nie byłoby tego felietonu…
Mogę sobie wyobrazić, jaka musi być w tej chwili gównoburza na grupach na whatsappie w poszczególnych klubach….

szabloc
szabloc (@szabloc)
9 miesięcy temu

Dla mnie zaglądać komuś w kieszeń to coś niesmacznego. Kogoś , kto ma ważną umowę i nie zgadzającego się z jej łamaniem wpychaniem go do jakiegoś tam wyimaginowanego klubu, aby go oznaczyć jak kiedyś jedną grupę narodowościową – religijną to dyskryminacja. Co gorsze ze stygmatyzować takiego człowieka i nawoływać do potępienia jego decyzji to już poziom zagrywek ludzi którzy rządzili państwami z pod znaku swastyki albo sierpa i młota. Wolę nie nazywać co to jest.
Ci co tak lekką ręką dawali teraz administracyjnie chcą się pozbyć problemu. Najgorsze, że znajdują takich co ich działania propagują i usprawiedliwiają. Za głupotę trzeba płacić . Z tego może być nauczka. Jedni wyciągną z tego lekcję a drudzy nie. Mam nadzieje, że tych drugich w piłce już nie będzie.

Włochy
24.01.2021

Hołd dla polskiej szkoły bramkarzy na włoskiej ziemi

Wojciech Szczęsny plasuje się w ścisłej czołówce bramkarzy świata. Może w trójce, może w piątce, trudno to zmierzyć. Na pewno to top topów i jest to jasne jak słońce na niebie podczas bezchmurnego dnia. I w sumie za rzadko to doceniamy. A wpływ jaki ma na Juventus jest serio olbrzymi. Kilka interwencji w meczu z […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Piątek będzie miał nowego trenera. Dziesiątego od czasu wyjazdu za granicę

Gdy Krzysztof Piątek wyjeżdżał z polskiej ligi, pewnie miał świadomość, że pozna wiele nowych osób. To normalne przy zmianie środowiska, a dla niektórych ludzi pewnie i ekscytujące. Natomiast Piątek chyba wolałby te nowe znajomości… ograniczyć. Niedługo bowiem będzie problem, by jego wszystkich zagranicznych trenerów zmieścić do jednego autobusu. Piszemy o tym, bo Hertha Berlin poinformowała, […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Nowy selekcjoner kotem w worku? To nie nowość

Dobrzy selekcjonerzy nie zawsze rodzą się z wielkich sukcesów trenerskich. To teza, z którą polecamy oswoić się kibicom z marszu strzelającym do Paulo Sousy. Jasne, kariera Portugalczyka do rewelacyjnych nie należy, ot, mamy do czynienia ze szkoleniowcem, który jednym butem potrafił namalować sukces, by za chwilę drugim zostawić ślad porażki. Mówimy również o człowieku bez […]
24.01.2021
Anglia
24.01.2021

Harvey Elliott – dzieciak, który może zbawić Liverpool

Od czasów Raheema Sterlinga Liverpool nie wychował piłkarsko żadnego elektryzującego publikę zawodnika. Dojrzewali obrońcy, dojrzewali pomocnicy, ale gracze stricte ofensywni zawsze byli owocami czyjeś pracy. Wydaje się jednak, że niedługo nadejdzie kres tej pięcioletniej posuchy. W 2019 roku na boiskach Premier League zadebiutował Harvey Elliott. Wszedł na dwie minuty w starciu Fulham z Wolverhampton Wanderers, […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Lewandowski po rekord, United po awans

Niedziela dla fanów piłki nożnej zapowiada się kapitalnie. Przed nami dwa szlagierowe pojedynki – Schalke kontra Bayern oraz Liverpool kontra Manchester United. Jedni walczą o ligowe punkty, drudzy o awans w Pucharze Anglii. Sprawdziliśmy więc ofertę naszych kumpli, żeby wiedzieć, co warto dziś obstawić i mamy dla was kilka podpowiedzi. Schalke 04 Gelsenkirchen – Bayern […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Nigdy nie trenowałem tak ciężko jak u Hyballi. To zaprocentuje w meczach

– Każdy trener ma swoją taktykę i pomysł na grę. Trener Hyballa ma swój. I w tej taktyce, niestety, trzeba bardzo dużo biegać. Możemy sobie pomóc tym, że będziemy zasuwać na treningach, robić na nich dużo kilometrów i będzie wysoka intensywność. To wszystko, czego trener wymaga od nas, ma swoją przekładnię. Jeśli robimy na treningu […]
24.01.2021
Niemcy
24.01.2021

Pogromy, zwroty akcji, dramaty. 10 najbardziej szalonych starć Schalke z Bayernem

Kiedy na początku bieżącego sezonu ligowego Bayern Monachium powiózł Schalke 04 aż 8:0, pewne wydawały się dwie rzeczy. Po pierwsze, że ekipa z Gelsenkirchen będzie miała duże problemy z utrzymaniem się w Bundeslidze. Po drugie, że monachijczycy nie będą mieli żadnych problemów z obroną mistrzowskiego tytułu. No i jak na razie wszystko przebiega zgodnie z […]
24.01.2021
Anglia
24.01.2021

Derby Anglii dowodem na to, że nic w futbolu nie jest wieczne

Zaledwie tydzień po ostatnim meczu Manchesteru United z Liverpoolem, czeka nas powtórka. Podopieczni Jurgena Kloppa przyjadą na Old Trafford w ramach kolejnej rundy Pucharu Anglii. Nie będzie to jednak zwyczajny mecz, bo pierwszy raz od dawien dawna to nie oni będą faworytami.  Gdy w minioną niedzielę oba kluby wybiegały na murawę podczas meczu Premier League, […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Freebet 25 PLN na wszystkie ligi z TOP 5 w TOTALbet!

W TOTALbet czeka nas kolejny weekend z promocjami w tle! Tym razem ten legalny polski bukmacher ma dla nas darmowe zakłady. Freebety 25 PLN czekają na każdego, kto obstawi mecze czołowych lig w Europie – Premier League, Ligue 1, La Ligi, Bundesligi oraz Serie A. Jak odebrać nagrodę? Sprawdźcie! ZAREJESTRUJ SIĘ Z NASZEGO LINKU I […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Futbol Totalny – 60 PLN bonusu na Serie A!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Promocja, dzięki której możemy zgarnąć atrakcyjne bonus za obstawianie meczów, tym razem ukierunkowana jest na włoską Serie A. W weekend czeka więc na nas 60 PLN bonusu za typowanie […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Coraz więcej Polaków w Turcji – obstaw Super Ligę bez ryzyka w Totolotku!

Damian Kądzior i Jakub Szumski powiększyli ostatnio naszą kolonię w lidze tureckiej. Na dziś liczba Polaków grających w Super Lig oraz na jej zapleczu jest już dwucyfrowa. Legalny bukmacher Totolotek postanowił to uczcić, dlatego w weekend spotkania tureckiej ekstraklasy zagramy bez ryzyka! W ramach promocji „Lucky Loser” za nietrafiony kupon zgarniemy bonus. ZGARNIJ BONUS DLA […]
24.01.2021
Włochy
24.01.2021

Fiorentina 1998/99. Eksplozja, kontuzja, karnawał i niespełnione marzenie o scudetto

7 lutego 1999 roku. Fiorentina, prowadząca w Serie A po dziewiętnastu ligowych kolejkach, podejmuje przed własną publicznością Milan. Drugi w tabeli włoskiej ekstraklasy. Spotkanie kończy się bezbramkowym remisem. Czyli  w miarę przyzwoitym rezultatem, patrząc z perspektywy ekipy z Florencji. Mimo to, gospodarze z murawy zeszli z minami tak nachmurzonymi, jak gdyby dopiero co przerżnęli 0:5. […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Nie będę mamił opowieściami o pięknym i cudownym futbolu

Jak to się stało, że do szatni Podbeskidzia wrócił uśmiech? Dlaczego wolał nie konsultować się z Krzysztofem Brede? Skąd decyzja o odstrzeleniu kilku zawodników w zimowym oknie transferowym? Na ile jego poprzednia kadencja w Bielsku-Białej miała wpływ na to, że ponownie dostał pracę w klubie? Jaki jest jego pomysł na poprawę wyników Podbeskidzia i dlaczego […]
24.01.2021
Inne sporty
24.01.2021

Rok temu król wrócił. Dziś król upadł. McGregor pokonany!

Conor McGregor był zdecydowanym faworytem starcia z Dustinem Poirierem. Conor McGregor miał dziś zapewnić sobie miejsce w walce o pas kategorii lekkiej. Conor McGregor miał znów przynieść UFC miliony w pojedynku o mistrzostwo. Nic z tego nie wyszło – Poirier wziął rewanż za porażkę sprzed ponad sześciu lat i w drugiej rundzie mocnymi ciosami rzucił […]
24.01.2021
Weszło
23.01.2021

Milik przypomniał sobie, że gra w piłkę. Szkoda, że reszta Marsylii o tym zapomniała

Pamiętacie jeszcze, jak Krzysztof Piątek trafiał do Milanu, Rossoneri bili rekordy oglądalności w telewizji, a wszyscy nagle zaczęli się fascynować Serie A? Debiut Arkadiusza Milika w Marsylii sprawił, że mamy małe deja vu. Tyle że sam zainteresowany raczej nie będzie go wspominał dobrze. Nieco ponad 30 minut, które dostał od Andre Villasa-Boasa, okazało się zbyt wysoko […]
23.01.2021
Hiszpania
23.01.2021

Real rozsierdzony, kibic zadowolony

Jeśli można w jakikolwiek sposób próbować zmyć plamę na śnieżnobiałej królewskiej koszulce – to w taki sposób jak dzisiaj. Real Madryt świeżo po pucharowej wtopie pojechał do Kraju Basków i przynajmniej częściowo zrehabilitował się w oczach kibiców. Rozwścieczony i rozdrażniony Real rzucił się na to biedne Alaves z taką zaciekłością, że w przerwie było już […]
23.01.2021
Weszło
23.01.2021

Kiedyś ten moment musiał nadejść: porażka Milanu po bardzo słabej grze

Zero argumentów. AC Milan dzisiaj ugościł u siebie Atalantę Bergamo po królewsku, z tradycyjnym hasłem „nie zdejmujcie butów” oraz oprowadzeniem przyjezdnych po wszystkich pokojach. Tak słabego meczu lider Serie A w tym sezonie jeszcze nie zagrał, a z drugiej strony – Atalanta potwierdziła, że niepowodzenia z pierwszej części ligi były wypadkiem przy pracy, a może […]
23.01.2021
Inne sporty
23.01.2021

Dzień drugich miejsc. Skoczkowie w Lahti, Maliszewska na gdańskim lodzie

Za każdym razem czegoś brakuje. W Zakopanem zadecydował jeden skok Andrzeja Stękały. Dziś Stękała latał znakomicie, ale w swojej pierwszej próbie gorzej zaprezentował się Dawid Kubacki. I ostatecznie nasi skoczkowie przegrali w konkursie drużynowym z Norwegami. Również druga była Natalia Maliszewska w mistrzostwach Europy w rywalizacji na 500 metrów  – swoim koronnym dystansie.  Znów jeden […]
23.01.2021