post Avatar

Opublikowane 26.03.2020 09:29 przez

Jakub Olkiewicz

gry

Dawno nie było takiej sytuacji, nawet w przerwach między sezonami. Futbol do tego stopnia się usprawnił, że zajmuje kibicom praktycznie całą wolną przestrzeń, zostawiając pojedyncze dni w kalendarzu na tak wyjątkowe rzeczy jak Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Kończy się runda w Polsce, to grają Anglicy, przerwa na kadrę – mecze od wtorku do poniedziałku, praktycznie co roku duży turniej w okolicach wakacji, a nawet jeśli nie – to już w pierwszych tygodniach lipca ruszają kwalifikacje do europejskich pucharów.

Dzisiaj stoimy przed ogromnym wyzwaniem, bo piłki nie ma nigdzie. Nie ma opcji przełączenia się z klubów na kadrę, z Polski na Anglię, z Anglii na MLS. Dlatego też w tym wyjątkowym momencie koło ratunkowe rzucają nam gry piłkarskie. Zebraliśmy dla was luźną dyszkę – a nuż czegoś nie znacie, może pozwoli wam to na przetrwanie kolejnego tygodnia tego kuriozalnego odwyku.

Score! Hero

Zaczynamy od gry typowo smartfonowej, która w kapitalny sposób odnajduje balans między czysto zręcznościowym aspektem, a pewnego rodzaju „rysem fabularnym”. Wiadomo, w grze na urządzenia pierwotnie służące do telefonowania nie ma co oczekiwać dialogów rodem z Baldur’s Gate, ale mimo wszystko – Score! Hero to coś więcej niż tylko kopanie piłki do bramki. Założenia są takie – tworzysz własnego zawodnika i prowadzisz go przez karierę od testów w znanym klubie, aż po huczne zakończenie kariery piłkarskiej i rozpoczęcie przygody z fachem trenera. Techniczny aspekt? Konstruujesz krótkie akcje drużyny, poprzez wskazywanie palcem na ekranie w jaki sposób ma zostać uderzona piłka. Brzmi banalnie, ale uwierzcie – wciąga. Za każdym razem dostajemy trzy cele – liczbę goli do strzelenia, a oprócz tego dwa dodatkowe jak np. strzelenie ich „swoim” zawodnikiem czy po uderzeniu w prawy górny róg bramki.

Znalezione obrazy dla zapytania: score hero

Pierwsze 20 sezonów to świetna zabawa, czujesz, że to naprawdę fajna historia człowieka, który od zera przebywa drogę do naprawdę fajnych zdarzeń w 20. sezonie (nie będziemy dawać spoilerów). Problem pojawia się nieco później, gdy widać już, że producenci po prostu nie chcieli zarzynać kury znoszącej złote jajka – ostatnie sezony w roli zawodnika (45-letniego?!) i początek w fachu trenera wydaje się nieco naciągany. Obecnie do grania gotowe jest 36 sezonów. Kawał dobrej zabawy, zwłaszcza, jeśli celem jest przejście każdego etapu na te maksymalne trzy gwiazdki otrzymywane przy idealnym wykonaniu wyzwania.

Captain Tsubasa

Kolejna gierka smartfonowa, tym razem nieco bardziej wymagająca i złożona. Zacznijmy od tej prostszej strony opisu tego typu gry. W największym skrócie – to coś na kształt FUT-a znanego z gier FIFA. Kompletujesz drużynę za pomocą specjalnych kart, możesz oczywiście rozwijać poszczególnych zawodników, zwiększając wartości określające ich szybkość czy wytrzymałość, ale również „moc” specjalnych uderzeń, z których słynęła bajkowa seria. I tak tygrysi strzał Kodżiro może zamienić się w super tygrysi strzał Kodżiro (no co…), natomiast posiadanie pięciu zawodników z reprezentacji Holandii odblokowuje specjalną zdolność: totalny futbol, który sprawia, że za jednym zamachem zdobywasz 3/4 boiska. Poza przygodą menedżera, który ustawia i rozwija drużynę, mamy też prostą część boiskową – działa trochę jak skrzyżowanie gry w kamień, papier, nożyce z jakąś prostą grą turową.

Obraz może zawierać: tekst

Tak naprawdę jednak mechanika gry to tylko pretekst, by dążyć do skompletowania wymarzonego składu, o którym śniliśmy już w przedszkolach. A gdyby tak Kodżiro grał obok Tsubasy? A za nimi bracia Tachibana? Na obronie do tego Roberto Carlos (prawdziwy!), a w środku Brian Kluivoort (bajkowe połączenie Cruyffa, Kluiverta i dużych mangowych oczu). Niestety, gra na sentymentach ma jedną wadę – ekrany ładowania wyświetlają się tak często i są na tyle długie, że przed oczami staje nam Atari.

Liga Polska Manager 95

W TYM MIEJSCU nasze próby stworzenia hiper-potęgi z Leszkiem Piszem dogrywającym piłki na Jacka Dembińskiego. To mówi właściwie wszystko o tej grze.

Wpływy ze sprzedaży miejsca reklamowego na koszulkach i bandach wokół boiska są podstawą utrzymania, ale ciężko na nich oprzeć rewolucję kadrową. Folkloru dodaje fakt, że chcą się u ciebie reklamować takie marki jak Tic Tac, Polonia 1, Fanta czy Kodak. Nie za wiele mówiąca nazwa TopCanal to wykopalisko dla znawców: była to telewizja transmitująca mecze Legii jeszcze przed wejściem jakichkolwiek praw telewizyjnych. Symptomatyczne jest, że również w grze średnio sprzedajemy swój mecz dwóm, trzem telewizjom jednocześnie. Stadion możemy rozbudować o ławki, krzesełka, a także miejsca stojące. Możemy go unowocześnić o takie sensacyjne wynalazki jak tablica świetlna a także większa moc jupiterów. Wszystko, do spółki z wynikami, ma wpływać na frekwencję, a więc i na zyski z biletów.

liga_069

Kontrakty zżerają zasadniczą część budżetu. To w Ekstraklasie średnio sto tysięcy pensji plus drugie tyle premii za zwycięstwo. Wydatki stanowi też klasa hotelu, możliwość treningu na stadionie rywala i logistyka. Tu niespodzianka: możemy lecieć samolotem z Pniew do Poznania, Częstochowy, Białegostoku a także każdej wioski, jaką wylosuje się w Pucharze Polski.

Mechanika jest taka, jak we wszystkich menedżerach piłkarskich. Kupujesz tanio, sprzedajesz drogo, wygrywasz kolejne mecze i wspinasz się coraz wyżej. Niestety dla graczy – nie jest to FM, gdzie cierpliwość jest nagradzana praktycznie w 9 na 10 przypadków. LPM jest trudniejsza, ale czy przez to nie jest po prostu fajniejsza?

PES 6

Długo zastanawialiśmy się, którą z edycji w obu kultowych seriach wskazać w tym tekście. Pro Evolution Soccer i FIFA od lat rywalizują ze sobą o tytuł najlepszej gry piłkarskiej właściwie co sezon, ale i jedna, i druga marka miała swoje momenty wielkiej chwały, jak i chwile dość głębokiego kryzysu. Przy PES-ie zastanawialiśmy się nad kultową czwórką, w której grywalność i frajda z gry sięgały zenitu oraz właśnie szóstką, na którą ostatecznie padł nasz wybór.

Dlaczego PES 6?

No kurczę, Mateusz Borek i Roman Kołtoń jako komentatorzy! Co prawda trochę doskwierał brak niektórych licencji, co prawda kto miał Adriano, ten miał władzę, ale zbierając ogólnie wrażenia z samej gry… Wtedy chyba PES był najbliżej tego balansu między realizmem a przyjemnością z wirtualnej gry w piłkę. Do tego może po prostu trafił w fajny okres? To było jeszcze przed erą Messiego i Ronaldo, Ronaldinho dopiero wjeżdżał w tryb boga futbolu, więc na ekranie realizowaliśmy to, czego nie można było (jeszcze!) obejrzeć w telewizji.

FIFA 98

Przy serii FIFA wątpliwości było o wiele mniej, chyba całe pokolenie z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych najcieplej wspomina właśnie ten rok. Rok, bo FIFA 98 niejako dzieliła się na edycję mundialową oraz tę z podtytułem Road to World Cup. I jedna, i druga to tony frajdy sączącej się z ekranu, i jedna, i druga to kapitalna jak na tamte czasy grafika. Jedna i druga to piosenki wprowadzające, które mają dzisiaj status kultowych (Blur – Song 2!), jedna i druga to potężne bazy danych. Możliwość gry na hali. Słynne ostre faule i wślizgi na bramkarzu, które kończyły niejedną znajomość. Możliwość gry myszką. No kurczę, to był przełom na wszystkich poziomach, a schemat akcji – pocisnąć po skrzydle, dorzucić, strzelić przewrotką do dziś widzimy przed oczami.

Pet Soccer

I cyk, polski klasyk. Firma Techland była świadoma, że raczej nie ma opcji, by rzucić wyzwanie molochom z Konami i EA Sports. Dlatego zamiast tworzyć coś fifowatego, postawili na autorski pomysł, masę humoru oraz głęboki ukłon w stronę rodziców wraz z pociechami. Dla młodych – żyrafy grają w piłkę. Dla starych – kurczę, panowie, to jest słynny Żyrafinaikos!

Znalezione obrazy dla zapytania: pet soccer

Ech, z tymi nazwami to naprawdę było sporo takiego naprawdę serdecznego śmiechu. Bo i jak się nie wyszczerzyć, gdy właśnie Ajax Panterdam konstruuje koronkowy atak na bramkę Bearchesteru United? Rozgrywka nie była może przesadnie skomplikowana, właściwie jednym z niewielu „udziwnień” były te potężne strzały, które FIFA wprowadziła w edycji 2002. Rekiny z Schalke Sharks wyglądały jak ludziki z płetwami, nazwiska też były przerobione w niezbyt powalający sposób (Beartez zamiast Bartheza w Bearchesterze), ale ile w tym było dziecięcej radości. Zwłaszcza, że obrazki były nad wyraz sympatyczne – grafika trochę kreskówkowa, tła bardzo przyjemne dla oka, igloo na boisku niedźwiadków polarnych, pantery grające gdzieś w buszu, muzyka też dobrana do obrazków. Nie spędziliśmy przy tej grze wielu długich tygodni, ale za to sporo bardzo szybko mijających godzin.

CM 01/02

Tsigalko. Harasimowicz. Świętochowski. Gwardia Warszawa ze składem, którym z miejsca można byłoby iść po mistrzostwo. Taribo West z wolnego transferu. To nie jest gra, to jest już swoisty kod kulturowy. Wytworzyło się mnóstwo terminów, które są rozpoznawane wyłącznie przez tych, którzy na jakimś etapie drogi swojego życia wpadli w sidła bodaj najlepszego menedżera w historii. Trudno właściwie określić na czym polega fenomen właśnie tej edycji Championship Managera. Dlaczego aktualizacje składów właściwie co pół roku nie wychodzą do Championship Managera 3? Do Football Managera 2005? Dlaczego taką estymą, taką nabożną wręcz czcią darzy się wersję sprzed prawie dwudziestu lat, która miała swoje ewidentne niedoróbki?

Ujmijmy to tak: gdy Leszek Milewski ma ochotę pograć w nowego menedżera, ściąga aktualizację składów i gra w CM-a 01/02. Choć dodajmy, że rzadko ma ochotę pograć w nowego menedżera, zazwyczaj ciśnie bazą z sezonu 2001/02. Podobnie zresztą jak wielu z nas, przywiązanych do tych magicznych nazwisk, które z miejsca przywołują szalony świat z początku XXI wieku. Jakby co – pamiętajcie. Jarosław Piątkowski spokojnie zmieści się na boisku obok Harasimowicza i Świętochowskiego, nie ma spiny.

SWOS

BAZA DANYCH. To było coś, czego w tamtym okresie się nie spodziewaliśmy. Fakt, w ogóle po grach komputerowych nie spodziewaliśmy się za wiele, bo przecież dopiero wychodziliśmy z drewnianych chatek, w których graliśmy w Super Mario i Tetrisa. Pisaliśmy kiedyś:

Sensible World of Soccer. Gra legenda. Gra synonim miodności. Wszyscy to znacie: brak kleju w nodze godny gwiazd dołu tabeli Ekstraklasy, bramki strzelane po skosie pola karnego, atak reprezentacji Polski Jusko-Kowal i potęga Milanu z George’m Weahem.  Ile gier w 1997 oferowało możliwość grywalnej polskiej ligi? A przecież były też rozgrywki afrykańskie, Peru, Salwador, Litwa, reprezentacja Tajwanu, Wysp Salomona… Słowem, w grze było kilkadziesiąt tysięcy grywalnych zawodników, a każdy opisany własnymi statystykami.

O sile Sensible World Of Soccer najlepiej świadczy długowieczność oraz liczba graczy, którzy nawet i dzisiaj e-sportowe mecze rozgrywają właśnie za pomocą tego tytułu. Byliśmy na Mistrzostwach Świata w Udawaniu Gry w Piłkę organizowanych przez Kartofliska. Szef całego zamieszania powiedział, że zgodnie z duchem czasu równolegle będzie specjalne stoisko sekcji e-sportowej. Wchodzimy a tam dżojstiki i Sensible. Nie chcemy wyolbrzymiać, ale były na tym turnieju momenty, gdy piłkarze choć ciałem obecni na boisku, duchem pozostawali w przytulnej świetlicy z odpalonym SWOS-em.

Piłka na kurniku (albo kartce)

Nie samymi komputerami i konsolami człowiek żyje. Może nawet lepiej, zwłaszcza w czasach, gdy wielu z nas przed komputerem wyrabia swój korporacyjny target. Jeśli jeszcze nie macie dość ekranu, albo po prostu siedzicie w domu bez towarzystwa – śmiało, kurnik.pl stoi otworem, uważajcie tylko, bo na stole z piłką zazwyczaj roi się od wymiataczy. Jeśli jednak wolicie komputer pozostawić wyłączony, a w domu grasuje dziecko, albo chociaż żona – kartka i dwa długopisy wystarczą. Zasady są banalne, bo przecież w podstawówce, skąd zapewne pochodzi gra, nikt nie ma czasu na jakieś wymyślne zasady.

Znalezione obrazy dla zapytania: plansza do piłki z kurnika

Taka plansza, akurat na kartce w kratkę. Każdy gracz może się poruszyć o jedno pole, przy czym charakterystyczną cechą gry jest „odbijanie się” od ścian oraz linii pól, które już zostały zajęte. Cel jest jasny, dotrzeć do bramki rywala. Tłumaczymy, bo wiecie, czytają nas też pewnie młodsi. Ujmijmy tak: zagraliśmy parę razy w domowym zaciszu, ot tak, żeby sobie przypomnieć. Zaręczamy – nie da się skończyć na jednej, dwóch, ani trzech partiach, idzie od razu hurtem.

„Piłkarzyki” na sprężynach

*brzdęk*

Są dostępne w Internecie, można normalnie zamówić z dostawą, czyli zaopatrzyć się w ten towar bez łamania kwarantanny. Na ten piłkarzyki „kręcone” jeszcze przyjdzie czas, to typowo barowa rozrywka. Oby wróciła do nas jak najszybciej.

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 11
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kozik91
kozik91

Proponuje jeszcze FIFA FOOTBALL MANAGER . Niezbyt rozbudowana gra jeżeli chodzi o kwestie taktyczne i piłkarskie, ale opcja zostania trenerem i właścicielem klubu daje możliwość budowania klubu „po swojemu” , oraz plus że nikt nie może nas zwolnić. Przyjemna, lekka gra na długie wolne dni.

ecoute
ecoute

Ja, jako fanatyk gier retro, zwłaszcza tych na NES-a, dorzucę przynajmniej jeszcze jedną grę.
Kunio-kun no Nekketsu Soccer League, znane też Pegasusowemu pokoleniu jako Goal 3. Idealne połączenie piłki nożnej z japońskim szaleństwem. Super-strzały, salta z piłką przy nodze, przewrotki, szczupaki, powstrzymywanie rywali ciosem z łokcia lub wślizgiem od tyłu bez żadnych (prawie) konsekwencji, zawodnicy wystrzeliwani w kosmos… To bez wątpienia jeden z najefektowniejszych tytułów traktujących o piłce nożnej.
Do dyspozycji mamy kilka trybów rozgrywki – mecz towarzyski, konkurs rzutów karnych, no i oczywiście crème de la crème – turniej o mistrzostwo Świata, w którym kierujemy drużyną Japonii.
Słowo „kierujemy” nie jest tu żadnym nadużyciem – rozgrywka w tym trybie nie ogranicza się bowiem wyłącznie do grania kolejnych spotkań. Ustalamy też bowiem formację drużyny (jako, gra tylko zawodników w polu, mamy do wyboru ofensywne 1-2-2, wypośrodkowane 2-1-2, oraz defensywne 2-2-1), jej skład (do dyspozycji mamy 12 zawodników, każdy z nich ma określoną pozycję, parametry oraz unikalny super-strzał) oraz polecenia taktyczne. Mało tego – należy też dbać o morale zawodników! Biorąc pod uwagę możliwości techniczne konsoli, na którą ta gra się ukazała, to wszystko naprawdę robi wielkie wrażenie.
Zanim zagramy w mistrzostwach Świata, musimy przebrnąć przez eliminacje. Są one jednak na tyle nietypowe, że gramy w nich z drużynami z całego świata. Każdy kontynent ma swoich trzech przedstawicieli i trzeba przyznać, że czasem wybór drużyn jest dość… zaskakujący. W Azji obok Korei Południowej mamy… Tajlandię i Mongolię. W Afryce jest Kamerun, Senegal i Gwinea. Ameryki wystawiają Argentynę, Brazylię i Meksyk, a Europa Anglię, Niemcy i Włochy.
Każdy mecz to odrębna historia, nie tylko ze względu na różnorodność drużyn, ale również dzięki warunkom atmosferycznym. Można grać w błocie po pas, na pustyni, na stepach, w ulewie czy w trakcie wichury, która może porwać zarówno piłkę, jak i… zawodników.
Kunio-kun no Nekketsu Soccer League wyciąga absolutne maksimum możliwości z NES-a… a właściwie to z Famicoma. Gra ta nie ukazała się bowiem poza Japonią… Przynajmniej oficjalnie. Mieliśmy bowiem możliwość zakupienia pirackiej wersji tej gry pod nazwą Goal 3 – sam posiadałem zielonego kartridża z tą grą, ze zdjęciem Petera Schmeichela.
Jeżeli ktoś ma możliwość zagrania w tę grę na konsoli (czy to Pegasus, czy to jeden z wielu dostępnych na naszym rynku Famiklonów) – chwała mu. Zawsze istnieje możliwość emulacji, jednak jest to dość… szara strefa, wciąż wywołująca kontrowersje. Jeżeli jednak ktoś by się na to skusił, do Kunio-kun no Nekketsu Soccer League powstały fanowskie translacje – zarówno angielska, jak i polska!

250px-Kunio-kun_no_Nekketsu_Soccer_League_box.jpg
21052_0a574bb61aeceb38bfa016f490d1033c1b5700c6.png
196842-kunio-kun-no-nekketsu-soccer-league-nes-screenshot-weather.png
FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Do tego pioruny rażące piłkarzy którzy stali w kałuży i rażąca potem piłka.
Eh, ile razy mi tak Anglicy gola wbili że mi poraziło bramkarza i obrońców a piłka się powoli wturliwała do bramki!
Legenda Pegasusa. Kunio + Contra + Tanki, eh sporo się czasu za dzieciaka straciło na piłowaniu tych gierek.

Tomek Hajto
Tomek Hajto

Ja powiem tak, jest taka gra FIFA World Cup 2002. Bardzo realistyczna, mam w niej umiejętności 78, a taki Lampard 63.
Z gier niepiłkarskich, polecam Carmageddon.

carmageddon.jpg
Bigi Zoniek
Bigi Zoniek

A ja z chęcią pyknę w LPM ale 98! Odkryłem tę grę dzięki kumplowi z podstawówki, który jako jeden z nielicznych w klasie miał własnego peceta. Ile rozegraliśmy sezonów to głowa mała. Ile emocji dawały nam podbramkowe sytuacje okraszone filmikami z meczów rodzimej ligi – ciężko zliczyć. Ile radości dawało pokonanie na wyjeździe Widzewa 5:0 i zdobycie MP Polarem Wrocław albo Kamaxem Kańczuga – sami tylko wiemy. Gra co prawda miała masę bugów (chociażby sprzedaż karnetów za 99999 zł/sztuka co w efekcie pozwalało sprowadzić Ronaldo do Odry Wodzisław!) ale gdy przypomnę sobie tamte emocje i radość płynącą z rozgrywki, debaty nad transferami i ustawieniem…

ecoute
ecoute

Mój kontakt z LPM ogranicza się do części 2002. Co prawda sam za bardzo nie grałem, ale często obserwowałem, gdy grał w nią mój starszy brat. Doskonale pamiętam, jak Tłokami Gorzyce awansował do Ekstraklasy, po czym od razu awansował do grupy mistrzowskiej, a decydujący o tytule mistrza mecz z Polonią Warszawa… kupił.

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina

Z Pet Soccer pamiętam doskonale włoskie AS Robot i jedynego zawodnika mającego tam nazwisko – boski Batterystuta 😀 No i zawsze ciężkie boje FC Turtleloną.

Tytus_Sz
Tytus_Sz

Na telefon jest zajebista gierka New Star Soccer, prosta i turbo wciągająca, śmiem twierdzić że lepsza od popularniejszego Score!

Damiano_L
Damiano_L

Dorzuciłbym serię New Star Soccer.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

A gdzie „Kopanito All-Stars Soccer”? 🙂
A ze staroci pamiętam coś co nazywało się „Actua Soccer”.

drak7771
drak7771

http://www.swos.pl sesnible world of soccer cały czas istnieje i ma się dobrze. Jest edycja 2020 tej najlepszej gały na świecie:) Polecam!

LIGA MINUS. Quiz wiedzy o Ekstraklasie – Kowal prowadzącym!

29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Pięciu rywali, z którymi Marcin Najman miałby szansę

Marcin Najman dostał wczoraj w trąbę. Nie jest to informacja sensacyjna, sensacją byłoby to, gdyby w trąbę nie dostał. W każdym razie Najman przemówił następującymi słowami: – Jeżeli zrobicie mi jakieś ładne pożegnanie, to być może jeszcze raz się skuszę. Trzeba tylko będzie zrobić odpowiedni matchmaking, żeby ten rywal nie był tak silny, jak „Bestia”. […]
29.03.2020
Bukmacherka
29.03.2020

500 zł dodatkowego bonusu w BETFANIE! Zgarnij Extra Siano

Legalny polski bukmacher BETFAN przygotował dla graczy specjalną promocję. Dzięki niej możemy zyskać aż do 500 zł dodatkowego bonusu. Jak odebrać dodatkową kasę i na czym dokładnie polega ta promocja? Wyjaśniamy. Do końca marca gracze BETFANA mogą zyskać naprawdę solidny bonus. Extra Siano to dodatkowy bonus 100% od depozytu aż do 500 zł. Warunki otrzymania bonusu […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Koniec kawioru i szampana, czas na suchy chleb dla konia. Angielski futbol w potrzasku.

Legendarny menedżer Liverpoolu mawiał: “Niektórzy ludzie uważają, że piłka nożna jest sprawą życia i śmierci. Jestem rozczarowany takim podejściem. Mogę zapewnić, że to coś o wiele ważniejszego”. Choć przez lata te słowa były dla miłośników futbolu swoistym credo wyrytym w głębi serc, dziś stały się tylko groteskowym wspomnieniem czasów minionych. Powiedzenie Billa Shankly’ego to jednak […]
29.03.2020
Inne sporty
29.03.2020

O, to jest ten Olejniczak – miło się na niego patrzy!

Kibic polskiej piłki ręcznej zachwycał się retro meczami dużo wcześniej niż kibic piłki nożnej, zmuszony od kilku tygodni do oglądania powtórek w związku z koronawirusem. Od MŚ 2017 nasz handball dołuje, więc niedługo później można było wejść we wspominkowy tryb pt. „Kiedyś to było”. Jeśli mielibyśmy wytypować jednego szczypiornistę, który może sprawić, że przestaniemy żyć […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

KOWAL MANAGER 10 | Czy NAPRAWDĘ nie zakwalifikujemy się na EURO 2020?!

Ostatni odcinek skończyliśmy typowym cliffhangerem – 0:2 z Izraelem, druga połowa, jedna bramka od wylotu z Euro 2020 (w grze nie ma wirusa, chociaż tam). Czy uda się dowieźć ten cudowny rezultat? Podpowiedzi szukajcie w miniaturce u góry. Ale przede wszystkim – oglądajcie! 
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Dlaczego nieszanowani przez kluby mogą nie zgodzić się na obniżkę pensji?

Wyobraź sobie, że pracodawca nie ma szacunku do twojej pracy i przez wiele miesięcy nie wypłaca ci regularnie pensji. Tłumaczenia są różne – bo trzeba czekać na pieniądze od miasta, bo jeszcze nie teraz, bo potem, bo jutro, które jutro zastępuje nowe jutro, bo jeszcze pierdyliard różnych rzeczy. Człowiek długo zaciska zęby, czasami ubiega się […]
29.03.2020
Bukmacherka
29.03.2020

Egzotyczne pojedynki w eWinner – wysokie kursy na Nikaraguę!

Co tam panie w egzotyce? Nikaragua wciąż kopie, a my korzystamy z atrakcyjnej oferty eWinnera na tę ligę! Dzięki niej obstawimy pojedynki między poszczególnymi drużynami po bardzo korzystnych kursach. Na czym spróbujemy dziś zarobić? Sprawdźcie naszą analizę! Pojedynek: Juventus FC – Chinandega FC Jedne z najgorszych wyjazdowych drużyn w lidze w korespondencyjnym pojedynku? Brzmi jak […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

„Bez dystansu człowiek nie poradzi sobie w zawodzie sędziego”

– Jak ktoś chce być sędzią, musi wyłączyć potrzebę bycia docenionym. To może zabrzmi dziwnie, ale naprawdę rzadko docenia się nas za cokolwiek. Albo przechodzimy niezauważeni, albo się nas krytykuje. Jeśli ktoś sobie z tym nie radzi, jeśli ktoś nie ma dystansu do tego co się wydarzyło, jaką decyzję podjął, jak przeprowadził zawody, przepadnie – […]
29.03.2020
Bukmacherka
29.03.2020

Liga białoruska z Totolotkiem – zarób na golach i kartach!

Legalny bukmacher Totolotek oferuje graczom ciekawe zakłady na ligę białoruską! W ofercie znajdziemy m.in. typy na strzelców bramek czy ilość żółtych kartek. Sprawdźcie, na czym można zarobić, obstawiając mecz Niomana Grodno z FK Witebsk! Nioman Grodno – FK Witebsk Ostatnie mecze bezpośrednie: RWPRR Poprzednie spotkania Niomana: PPRPW Ostatnie mecze Witebska: WPPPP Nioman Grodno ostatnie zwycięstwo odniósł […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

„Niekochani” w Brzęczku nie rozkochali

Wczoraj premierę miał pierwszy odcinek „NIEKOCHANYCH”, czyli serialu dokumentalnego o reprezentacji Jerzego Brzęczka. Moment, z jednej strony, idealny: cały sport stoi, tegoroczne danie główne, czyli Euro, przełożone, ludzie są spragnieni biało-czerwonych. Ale z drugiej strony, ten film, w trakcie sportowej próżni, nabiera większej wagi, niż nabrałby normalnie. Jest w centrum zainteresowania. Wzbudza sto razy większe […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

QUIZ. Czy jest jakiś klub, którego nie prowadzili?

Dobra, od razu opowiemy na tytułowe pytanie – tak, są takie kluby. Ale faktem jest, że trenerska karuzela kręci się u nas w takim tempie, że kilku szkoleniowców mogłoby zacząć dorabiać jako przewodnicy po kraju – w tak wielu miejscach pracowali. Stąd pomysł na nasz kolejny quiz. My podajemy nazwisko trenera i cztery nazwy klubów, […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Koronawirus nie oszczędza największych pomników. Óscar Tabárez zwolniony

Był kimś znacznie więcej niż selekcjonerem. Był rewolucjonistą, który jednak zamiast jak jego poprzednicy chwytać za bagnety, chciał przemiany opartej o organizację, mądrość, rozwiązania systemowe. Óscar Washington Tabárez przez ostatnich czternaście lat przemieniał urugwajską piłkę. Wyrugował brutalność i cynizm, nie zatracając po drodze tego, co czyniło Celeste wyjątkowymi – „garra charrua”, wojowniczego charaktery narodu znad […]
29.03.2020

LIGA PL #1 – TRAŁKA, WAWRZYNIAK, ŻEWŁAKOW I KĘDZIOREK

Łukasz Trałka, Jakub Wawrzyniak, Michał Żewłakow i Maciej Kędziorek zapraszają na pierwszy odcinek programu #LigaPL.
29.03.2020
Bukmacherka
29.03.2020

Zakłady specjalne na ligę białoruską w Superbet!

Za naszą wschodnią granicą rozgrywki trwają w najlepsze, więc kontynuujemy naszą serię porad dla graczy. W ofercie zakładów bukmacherskich Superbet znajdziemy specjalne zdarzenia, dzięki którym obstawimy kombinację dwóch dzisiejszych spotkań. Które zdarzenia dadzą nam zarobić? Sprawdźcie naszą analizę! Dzień z ligą białoruską – zakłady specjalne Superbet! Legalny bukmacher Superbet oferuje graczom ciekawą ofertę zakładów specjalnych. […]
29.03.2020
Weszło Extra
29.03.2020

„Służba Bezpieczeństwa mnie nachodziła, dlatego chciałem wyjechać z Polski”

– Nie planowałem, że pozostanę w Austrii na stałe. Chciałem wyjechać tylko na jakiś czas. W Polsce strasznie mnie nachodziła Służba Bezpieczeństwa. Chcieli, żebym zapisał się do partii, tak jak kiedyś Tomaszewski. Gnoje nachodzili mnie i moją rodzinę. Nie wiem, może miałem na kogoś kapować? Utrudniali mi życie, choć trzymałem się przecież daleko od polityki. […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

„50% obniżki to dużo, nie godzimy się na to”. Pierwszoligowcy o cięciach w wypłatach

Mateusz Borek w Kanale Sportowym stwierdził niedawno, że pierwsza liga to najdroższe rozgrywki w kraju, bo pieniędzy z praw telewizyjnych wiele nie ma, a płacić trzeba na poziomie Ekstraklasy. Kluby zaplecza poszły śladem kolegów z wyższej ligi i zapowiedziały, że cięcia płac mogą sięgać 50%, ale zarobki nie będą niższe niż 4000 zł brutto. Jak […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Juventus zaoszczędzi 90 milionów euro! Piłkarze i trener nie podbiorą czterech pensji

Jedne kluby ogłosiły już, że wobec kryzysu nie muszą ciąć płac, bo wypracowały zawczasu pokaźną górkę – patrz na przykład Athletic Bilbao. Inne – jak FC Barcelona – redukować będą zdecydowanie, zdaniem hiszpańskich mediów, nawet o 70 procent. Piłkarze lidera Serie A Juventusu wraz ze swoim trenerem Maurizio Sarrim poszli jednak jeszcze o krok dalej – za […]
29.03.2020