post Jakub Olkiewicz

Opublikowane 26.03.2020 09:29 przez

Jakub Olkiewicz

Dawno nie było takiej sytuacji, nawet w przerwach między sezonami. Futbol do tego stopnia się usprawnił, że zajmuje kibicom praktycznie całą wolną przestrzeń, zostawiając pojedyncze dni w kalendarzu na tak wyjątkowe rzeczy jak Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Kończy się runda w Polsce, to grają Anglicy, przerwa na kadrę – mecze od wtorku do poniedziałku, praktycznie co roku duży turniej w okolicach wakacji, a nawet jeśli nie – to już w pierwszych tygodniach lipca ruszają kwalifikacje do europejskich pucharów.

Dzisiaj stoimy przed ogromnym wyzwaniem, bo piłki nie ma nigdzie. Nie ma opcji przełączenia się z klubów na kadrę, z Polski na Anglię, z Anglii na MLS. Dlatego też w tym wyjątkowym momencie koło ratunkowe rzucają nam gry piłkarskie. Zebraliśmy dla was luźną dyszkę – a nuż czegoś nie znacie, może pozwoli wam to na przetrwanie kolejnego tygodnia tego kuriozalnego odwyku.

Score! Hero

Zaczynamy od gry typowo smartfonowej, która w kapitalny sposób odnajduje balans między czysto zręcznościowym aspektem, a pewnego rodzaju „rysem fabularnym”. Wiadomo, w grze na urządzenia pierwotnie służące do telefonowania nie ma co oczekiwać dialogów rodem z Baldur’s Gate, ale mimo wszystko – Score! Hero to coś więcej niż tylko kopanie piłki do bramki. Założenia są takie – tworzysz własnego zawodnika i prowadzisz go przez karierę od testów w znanym klubie, aż po huczne zakończenie kariery piłkarskiej i rozpoczęcie przygody z fachem trenera. Techniczny aspekt? Konstruujesz krótkie akcje drużyny, poprzez wskazywanie palcem na ekranie w jaki sposób ma zostać uderzona piłka. Brzmi banalnie, ale uwierzcie – wciąga. Za każdym razem dostajemy trzy cele – liczbę goli do strzelenia, a oprócz tego dwa dodatkowe jak np. strzelenie ich „swoim” zawodnikiem czy po uderzeniu w prawy górny róg bramki.

Znalezione obrazy dla zapytania: score hero

Pierwsze 20 sezonów to świetna zabawa, czujesz, że to naprawdę fajna historia człowieka, który od zera przebywa drogę do naprawdę fajnych zdarzeń w 20. sezonie (nie będziemy dawać spoilerów). Problem pojawia się nieco później, gdy widać już, że producenci po prostu nie chcieli zarzynać kury znoszącej złote jajka – ostatnie sezony w roli zawodnika (45-letniego?!) i początek w fachu trenera wydaje się nieco naciągany. Obecnie do grania gotowe jest 36 sezonów. Kawał dobrej zabawy, zwłaszcza, jeśli celem jest przejście każdego etapu na te maksymalne trzy gwiazdki otrzymywane przy idealnym wykonaniu wyzwania.

Captain Tsubasa

Kolejna gierka smartfonowa, tym razem nieco bardziej wymagająca i złożona. Zacznijmy od tej prostszej strony opisu tego typu gry. W największym skrócie – to coś na kształt FUT-a znanego z gier FIFA. Kompletujesz drużynę za pomocą specjalnych kart, możesz oczywiście rozwijać poszczególnych zawodników, zwiększając wartości określające ich szybkość czy wytrzymałość, ale również „moc” specjalnych uderzeń, z których słynęła bajkowa seria. I tak tygrysi strzał Kodżiro może zamienić się w super tygrysi strzał Kodżiro (no co…), natomiast posiadanie pięciu zawodników z reprezentacji Holandii odblokowuje specjalną zdolność: totalny futbol, który sprawia, że za jednym zamachem zdobywasz 3/4 boiska. Poza przygodą menedżera, który ustawia i rozwija drużynę, mamy też prostą część boiskową – działa trochę jak skrzyżowanie gry w kamień, papier, nożyce z jakąś prostą grą turową.

Obraz może zawierać: tekst

Tak naprawdę jednak mechanika gry to tylko pretekst, by dążyć do skompletowania wymarzonego składu, o którym śniliśmy już w przedszkolach. A gdyby tak Kodżiro grał obok Tsubasy? A za nimi bracia Tachibana? Na obronie do tego Roberto Carlos (prawdziwy!), a w środku Brian Kluivoort (bajkowe połączenie Cruyffa, Kluiverta i dużych mangowych oczu). Niestety, gra na sentymentach ma jedną wadę – ekrany ładowania wyświetlają się tak często i są na tyle długie, że przed oczami staje nam Atari.

Liga Polska Manager 95

W TYM MIEJSCU nasze próby stworzenia hiper-potęgi z Leszkiem Piszem dogrywającym piłki na Jacka Dembińskiego. To mówi właściwie wszystko o tej grze.

Wpływy ze sprzedaży miejsca reklamowego na koszulkach i bandach wokół boiska są podstawą utrzymania, ale ciężko na nich oprzeć rewolucję kadrową. Folkloru dodaje fakt, że chcą się u ciebie reklamować takie marki jak Tic Tac, Polonia 1, Fanta czy Kodak. Nie za wiele mówiąca nazwa TopCanal to wykopalisko dla znawców: była to telewizja transmitująca mecze Legii jeszcze przed wejściem jakichkolwiek praw telewizyjnych. Symptomatyczne jest, że również w grze średnio sprzedajemy swój mecz dwóm, trzem telewizjom jednocześnie. Stadion możemy rozbudować o ławki, krzesełka, a także miejsca stojące. Możemy go unowocześnić o takie sensacyjne wynalazki jak tablica świetlna a także większa moc jupiterów. Wszystko, do spółki z wynikami, ma wpływać na frekwencję, a więc i na zyski z biletów.

liga_069

Kontrakty zżerają zasadniczą część budżetu. To w Ekstraklasie średnio sto tysięcy pensji plus drugie tyle premii za zwycięstwo. Wydatki stanowi też klasa hotelu, możliwość treningu na stadionie rywala i logistyka. Tu niespodzianka: możemy lecieć samolotem z Pniew do Poznania, Częstochowy, Białegostoku a także każdej wioski, jaką wylosuje się w Pucharze Polski.

Mechanika jest taka, jak we wszystkich menedżerach piłkarskich. Kupujesz tanio, sprzedajesz drogo, wygrywasz kolejne mecze i wspinasz się coraz wyżej. Niestety dla graczy – nie jest to FM, gdzie cierpliwość jest nagradzana praktycznie w 9 na 10 przypadków. LPM jest trudniejsza, ale czy przez to nie jest po prostu fajniejsza?

PES 6

Długo zastanawialiśmy się, którą z edycji w obu kultowych seriach wskazać w tym tekście. Pro Evolution Soccer i FIFA od lat rywalizują ze sobą o tytuł najlepszej gry piłkarskiej właściwie co sezon, ale i jedna, i druga marka miała swoje momenty wielkiej chwały, jak i chwile dość głębokiego kryzysu. Przy PES-ie zastanawialiśmy się nad kultową czwórką, w której grywalność i frajda z gry sięgały zenitu oraz właśnie szóstką, na którą ostatecznie padł nasz wybór.

Dlaczego PES 6?

No kurczę, Mateusz Borek i Roman Kołtoń jako komentatorzy! Co prawda trochę doskwierał brak niektórych licencji, co prawda kto miał Adriano, ten miał władzę, ale zbierając ogólnie wrażenia z samej gry… Wtedy chyba PES był najbliżej tego balansu między realizmem a przyjemnością z wirtualnej gry w piłkę. Do tego może po prostu trafił w fajny okres? To było jeszcze przed erą Messiego i Ronaldo, Ronaldinho dopiero wjeżdżał w tryb boga futbolu, więc na ekranie realizowaliśmy to, czego nie można było (jeszcze!) obejrzeć w telewizji.

FIFA 98

Przy serii FIFA wątpliwości było o wiele mniej, chyba całe pokolenie z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych najcieplej wspomina właśnie ten rok. Rok, bo FIFA 98 niejako dzieliła się na edycję mundialową oraz tę z podtytułem Road to World Cup. I jedna, i druga to tony frajdy sączącej się z ekranu, i jedna, i druga to kapitalna jak na tamte czasy grafika. Jedna i druga to piosenki wprowadzające, które mają dzisiaj status kultowych (Blur – Song 2!), jedna i druga to potężne bazy danych. Możliwość gry na hali. Słynne ostre faule i wślizgi na bramkarzu, które kończyły niejedną znajomość. Możliwość gry myszką. No kurczę, to był przełom na wszystkich poziomach, a schemat akcji – pocisnąć po skrzydle, dorzucić, strzelić przewrotką do dziś widzimy przed oczami.

Pet Soccer

I cyk, polski klasyk. Firma Techland była świadoma, że raczej nie ma opcji, by rzucić wyzwanie molochom z Konami i EA Sports. Dlatego zamiast tworzyć coś fifowatego, postawili na autorski pomysł, masę humoru oraz głęboki ukłon w stronę rodziców wraz z pociechami. Dla młodych – żyrafy grają w piłkę. Dla starych – kurczę, panowie, to jest słynny Żyrafinaikos!

Znalezione obrazy dla zapytania: pet soccer

Ech, z tymi nazwami to naprawdę było sporo takiego naprawdę serdecznego śmiechu. Bo i jak się nie wyszczerzyć, gdy właśnie Ajax Panterdam konstruuje koronkowy atak na bramkę Bearchesteru United? Rozgrywka nie była może przesadnie skomplikowana, właściwie jednym z niewielu „udziwnień” były te potężne strzały, które FIFA wprowadziła w edycji 2002. Rekiny z Schalke Sharks wyglądały jak ludziki z płetwami, nazwiska też były przerobione w niezbyt powalający sposób (Beartez zamiast Bartheza w Bearchesterze), ale ile w tym było dziecięcej radości. Zwłaszcza, że obrazki były nad wyraz sympatyczne – grafika trochę kreskówkowa, tła bardzo przyjemne dla oka, igloo na boisku niedźwiadków polarnych, pantery grające gdzieś w buszu, muzyka też dobrana do obrazków. Nie spędziliśmy przy tej grze wielu długich tygodni, ale za to sporo bardzo szybko mijających godzin.

CM 01/02

Tsigalko. Harasimowicz. Świętochowski. Gwardia Warszawa ze składem, którym z miejsca można byłoby iść po mistrzostwo. Taribo West z wolnego transferu. To nie jest gra, to jest już swoisty kod kulturowy. Wytworzyło się mnóstwo terminów, które są rozpoznawane wyłącznie przez tych, którzy na jakimś etapie drogi swojego życia wpadli w sidła bodaj najlepszego menedżera w historii. Trudno właściwie określić na czym polega fenomen właśnie tej edycji Championship Managera. Dlaczego aktualizacje składów właściwie co pół roku nie wychodzą do Championship Managera 3? Do Football Managera 2005? Dlaczego taką estymą, taką nabożną wręcz czcią darzy się wersję sprzed prawie dwudziestu lat, która miała swoje ewidentne niedoróbki?

Ujmijmy to tak: gdy Leszek Milewski ma ochotę pograć w nowego menedżera, ściąga aktualizację składów i gra w CM-a 01/02. Choć dodajmy, że rzadko ma ochotę pograć w nowego menedżera, zazwyczaj ciśnie bazą z sezonu 2001/02. Podobnie zresztą jak wielu z nas, przywiązanych do tych magicznych nazwisk, które z miejsca przywołują szalony świat z początku XXI wieku. Jakby co – pamiętajcie. Jarosław Piątkowski spokojnie zmieści się na boisku obok Harasimowicza i Świętochowskiego, nie ma spiny.

SWOS

BAZA DANYCH. To było coś, czego w tamtym okresie się nie spodziewaliśmy. Fakt, w ogóle po grach komputerowych nie spodziewaliśmy się za wiele, bo przecież dopiero wychodziliśmy z drewnianych chatek, w których graliśmy w Super Mario i Tetrisa. Pisaliśmy kiedyś:

Sensible World of Soccer. Gra legenda. Gra synonim miodności. Wszyscy to znacie: brak kleju w nodze godny gwiazd dołu tabeli Ekstraklasy, bramki strzelane po skosie pola karnego, atak reprezentacji Polski Jusko-Kowal i potęga Milanu z George’m Weahem.  Ile gier w 1997 oferowało możliwość grywalnej polskiej ligi? A przecież były też rozgrywki afrykańskie, Peru, Salwador, Litwa, reprezentacja Tajwanu, Wysp Salomona… Słowem, w grze było kilkadziesiąt tysięcy grywalnych zawodników, a każdy opisany własnymi statystykami.

O sile Sensible World Of Soccer najlepiej świadczy długowieczność oraz liczba graczy, którzy nawet i dzisiaj e-sportowe mecze rozgrywają właśnie za pomocą tego tytułu. Byliśmy na Mistrzostwach Świata w Udawaniu Gry w Piłkę organizowanych przez Kartofliska. Szef całego zamieszania powiedział, że zgodnie z duchem czasu równolegle będzie specjalne stoisko sekcji e-sportowej. Wchodzimy a tam dżojstiki i Sensible. Nie chcemy wyolbrzymiać, ale były na tym turnieju momenty, gdy piłkarze choć ciałem obecni na boisku, duchem pozostawali w przytulnej świetlicy z odpalonym SWOS-em.

Piłka na kurniku (albo kartce)

Nie samymi komputerami i konsolami człowiek żyje. Może nawet lepiej, zwłaszcza w czasach, gdy wielu z nas przed komputerem wyrabia swój korporacyjny target. Jeśli jeszcze nie macie dość ekranu, albo po prostu siedzicie w domu bez towarzystwa – śmiało, kurnik.pl stoi otworem, uważajcie tylko, bo na stole z piłką zazwyczaj roi się od wymiataczy. Jeśli jednak wolicie komputer pozostawić wyłączony, a w domu grasuje dziecko, albo chociaż żona – kartka i dwa długopisy wystarczą. Zasady są banalne, bo przecież w podstawówce, skąd zapewne pochodzi gra, nikt nie ma czasu na jakieś wymyślne zasady.

Znalezione obrazy dla zapytania: plansza do piłki z kurnika

Taka plansza, akurat na kartce w kratkę. Każdy gracz może się poruszyć o jedno pole, przy czym charakterystyczną cechą gry jest „odbijanie się” od ścian oraz linii pól, które już zostały zajęte. Cel jest jasny, dotrzeć do bramki rywala. Tłumaczymy, bo wiecie, czytają nas też pewnie młodsi. Ujmijmy tak: zagraliśmy parę razy w domowym zaciszu, ot tak, żeby sobie przypomnieć. Zaręczamy – nie da się skończyć na jednej, dwóch, ani trzech partiach, idzie od razu hurtem.

„Piłkarzyki” na sprężynach

*brzdęk*

Są dostępne w Internecie, można normalnie zamówić z dostawą, czyli zaopatrzyć się w ten towar bez łamania kwarantanny. Na ten piłkarzyki „kręcone” jeszcze przyjdzie czas, to typowo barowa rozrywka. Oby wróciła do nas jak najszybciej.

Opublikowane 26.03.2020 09:29 przez

Jakub Olkiewicz

gry
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kozik91
kozik91 (@kozik91)
11 miesięcy temu

Proponuje jeszcze FIFA FOOTBALL MANAGER . Niezbyt rozbudowana gra jeżeli chodzi o kwestie taktyczne i piłkarskie, ale opcja zostania trenerem i właścicielem klubu daje możliwość budowania klubu „po swojemu” , oraz plus że nikt nie może nas zwolnić. Przyjemna, lekka gra na długie wolne dni.

ecoute
ecoute (@ecoute)
11 miesięcy temu

Ja, jako fanatyk gier retro, zwłaszcza tych na NES-a, dorzucę przynajmniej jeszcze jedną grę.
Kunio-kun no Nekketsu Soccer League, znane też Pegasusowemu pokoleniu jako Goal 3. Idealne połączenie piłki nożnej z japońskim szaleństwem. Super-strzały, salta z piłką przy nodze, przewrotki, szczupaki, powstrzymywanie rywali ciosem z łokcia lub wślizgiem od tyłu bez żadnych (prawie) konsekwencji, zawodnicy wystrzeliwani w kosmos… To bez wątpienia jeden z najefektowniejszych tytułów traktujących o piłce nożnej.
Do dyspozycji mamy kilka trybów rozgrywki – mecz towarzyski, konkurs rzutów karnych, no i oczywiście crème de la crème – turniej o mistrzostwo Świata, w którym kierujemy drużyną Japonii.
Słowo „kierujemy” nie jest tu żadnym nadużyciem – rozgrywka w tym trybie nie ogranicza się bowiem wyłącznie do grania kolejnych spotkań. Ustalamy też bowiem formację drużyny (jako, gra tylko zawodników w polu, mamy do wyboru ofensywne 1-2-2, wypośrodkowane 2-1-2, oraz defensywne 2-2-1), jej skład (do dyspozycji mamy 12 zawodników, każdy z nich ma określoną pozycję, parametry oraz unikalny super-strzał) oraz polecenia taktyczne. Mało tego – należy też dbać o morale zawodników! Biorąc pod uwagę możliwości techniczne konsoli, na którą ta gra się ukazała, to wszystko naprawdę robi wielkie wrażenie.
Zanim zagramy w mistrzostwach Świata, musimy przebrnąć przez eliminacje. Są one jednak na tyle nietypowe, że gramy w nich z drużynami z całego świata. Każdy kontynent ma swoich trzech przedstawicieli i trzeba przyznać, że czasem wybór drużyn jest dość… zaskakujący. W Azji obok Korei Południowej mamy… Tajlandię i Mongolię. W Afryce jest Kamerun, Senegal i Gwinea. Ameryki wystawiają Argentynę, Brazylię i Meksyk, a Europa Anglię, Niemcy i Włochy.
Każdy mecz to odrębna historia, nie tylko ze względu na różnorodność drużyn, ale również dzięki warunkom atmosferycznym. Można grać w błocie po pas, na pustyni, na stepach, w ulewie czy w trakcie wichury, która może porwać zarówno piłkę, jak i… zawodników.
Kunio-kun no Nekketsu Soccer League wyciąga absolutne maksimum możliwości z NES-a… a właściwie to z Famicoma. Gra ta nie ukazała się bowiem poza Japonią… Przynajmniej oficjalnie. Mieliśmy bowiem możliwość zakupienia pirackiej wersji tej gry pod nazwą Goal 3 – sam posiadałem zielonego kartridża z tą grą, ze zdjęciem Petera Schmeichela.
Jeżeli ktoś ma możliwość zagrania w tę grę na konsoli (czy to Pegasus, czy to jeden z wielu dostępnych na naszym rynku Famiklonów) – chwała mu. Zawsze istnieje możliwość emulacji, jednak jest to dość… szara strefa, wciąż wywołująca kontrowersje. Jeżeli jednak ktoś by się na to skusił, do Kunio-kun no Nekketsu Soccer League powstały fanowskie translacje – zarówno angielska, jak i polska!

250px-Kunio-kun_no_Nekketsu_Soccer_League_box.jpg
21052_0a574bb61aeceb38bfa016f490d1033c1b5700c6.png
196842-kunio-kun-no-nekketsu-soccer-league-nes-screenshot-weather.png
FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
11 miesięcy temu
Reply to  ecoute

Do tego pioruny rażące piłkarzy którzy stali w kałuży i rażąca potem piłka.
Eh, ile razy mi tak Anglicy gola wbili że mi poraziło bramkarza i obrońców a piłka się powoli wturliwała do bramki!
Legenda Pegasusa. Kunio + Contra + Tanki, eh sporo się czasu za dzieciaka straciło na piłowaniu tych gierek.

Tomek Hajto
Tomek Hajto (@tomek-hajto)
11 miesięcy temu

Ja powiem tak, jest taka gra FIFA World Cup 2002. Bardzo realistyczna, mam w niej umiejętności 78, a taki Lampard 63.
Z gier niepiłkarskich, polecam Carmageddon.

carmageddon.jpg
Bigi Zoniek
Bigi Zoniek (@bigi-zoniek)
11 miesięcy temu

A ja z chęcią pyknę w LPM ale 98! Odkryłem tę grę dzięki kumplowi z podstawówki, który jako jeden z nielicznych w klasie miał własnego peceta. Ile rozegraliśmy sezonów to głowa mała. Ile emocji dawały nam podbramkowe sytuacje okraszone filmikami z meczów rodzimej ligi – ciężko zliczyć. Ile radości dawało pokonanie na wyjeździe Widzewa 5:0 i zdobycie MP Polarem Wrocław albo Kamaxem Kańczuga – sami tylko wiemy. Gra co prawda miała masę bugów (chociażby sprzedaż karnetów za 99999 zł/sztuka co w efekcie pozwalało sprowadzić Ronaldo do Odry Wodzisław!) ale gdy przypomnę sobie tamte emocje i radość płynącą z rozgrywki, debaty nad transferami i ustawieniem…

ecoute
ecoute (@ecoute)
11 miesięcy temu
Reply to  Bigi Zoniek

Mój kontakt z LPM ogranicza się do części 2002. Co prawda sam za bardzo nie grałem, ale często obserwowałem, gdy grał w nią mój starszy brat. Doskonale pamiętam, jak Tłokami Gorzyce awansował do Ekstraklasy, po czym od razu awansował do grupy mistrzowskiej, a decydujący o tytule mistrza mecz z Polonią Warszawa… kupił.

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina (@bonthegol)
11 miesięcy temu

Z Pet Soccer pamiętam doskonale włoskie AS Robot i jedynego zawodnika mającego tam nazwisko – boski Batterystuta 😀 No i zawsze ciężkie boje FC Turtleloną.

Tytus_Sz
Tytus_Sz (@tytus_sz)
11 miesięcy temu

Na telefon jest zajebista gierka New Star Soccer, prosta i turbo wciągająca, śmiem twierdzić że lepsza od popularniejszego Score!

Damiano_L
Damiano_L (@Damiano_L)
11 miesięcy temu

Dorzuciłbym serię New Star Soccer.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy (@pewnieitakwszyscyzginiemy)
11 miesięcy temu

A gdzie „Kopanito All-Stars Soccer”? 🙂
A ze staroci pamiętam coś co nazywało się „Actua Soccer”.

drak7771
drak7771 (@drak7771)
11 miesięcy temu

http://www.swos.pl sesnible world of soccer cały czas istnieje i ma się dobrze. Jest edycja 2020 tej najlepszej gały na świecie:) Polecam!

Weszło
06.03.2021

Przewrotką na remis w derbach. Ricardinho przedstawia się Łodzi

Pamiętacie jeszcze słynny cytat z pewnego radia po telefonie od widza? „Widzę, że pan się ładnie przedstawił przed, nam tutaj w tej chwili słuchaczom, przed milionami słuchaczy”? To dzisiaj przed milionami widzów i całą Łodzią pięknie przedstawił się Ricardinho. Brazylijczyk chyba naoglądał się Ekstraklasy, bo huknął przewrotką tak pięknie, jak przed tygodniem zrobił to Patryk […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

LIVE: Lechia wygra czwarty kolejny mecz?

Lechia, która dopiero co miała zwalniać Stokowca, a wygrywa mecz za meczem, dziś spróbuje pognębić Podbeskidzie. Zagłębie, które spróbuje udowodnić, że ostatnie zwycięstwo z Cracovią nie było przypadkiem bądź głównie dowodem na słabość Cracovii. Jagiellonia, gdzie Bogdan Zając powoli zaczyna grać o swoją przyszłość. Wreszcie wieczorem Raków, który spróbuje podgonić stratę do lidera, a także […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Niby Premier League, a jednak Ekstraklasa. Kuriozalny gol Burnley [WIDEO]

Co takich obrazków przyzwyczailiśmy się raczej w Ekstraklasie. Asysty garbem (vide – Medved do Brown Forbesa), centrostrzały, pudła z trzech metrów – kto ogląda naszą kochaną ligę, ten zna te obrazki na co dzień. Ale to, w jaki sposób Arsenal sam strzelił sobie gola w starciu z Burnely, nawet u nas byłoby hitem. Michał Probierz […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Piątkowski: Powołanie? Przeżyłem szok. To spełnienie marzeń

– Przeżyłem mały szok. Wcześniej doszły mnie słuchy, że selekcjoner Paulo Sousa rozmawiał z trenerem Markiem Papszunem przed naszym spotkaniem z Lechem Poznań. Nie spodziewałem się jednak, że otrzymam powołanie już teraz. To spełnienie najskrytszych marzeń – mówi Kamil Piątkowski w rozmowie z Onetem. Piłkarz Rakowa Częstochowa znalazł się w szerokiej kadrze Paulo Sousy na […]
06.03.2021
Niemcy
06.03.2021

Borussia Dortmund 2011/12 – polskie trio, Bayern na łopatkach, podwójna korona

To nie była zwyczajna kwietniowa środa. Całe Niemcy bacznie obserwowały, co dzieje się na Signal Iduna Park w Dortmundzie. Zwycięstwo Bawarczyków w Der Klassiker oznaczałoby ich powrót na pozycję lidera. Wreszcie w 77. minucie Robert Lewandowski sprytnym trafieniem piętą dał BVB prowadzenie. Jednak tuż przed końcem meczu Roman Weidenfeller we własnym polu karnym wpakował się […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Klub Beckhama na celowniku MLS. Płacili piłkarzowi pod stołem?

Władze MLS ogłosiły, że Inter Miami stał się obiektem śledztwa organów ligowych. Chodzi o zeszłoroczny transfer Blaise’a Matuidiego. MLS sądzi, że klub Davida Beckhama miał płacić Francuzowi pieniądze „na czarno”, co burzyłoby zgodność z regulaminem wynagrodzeń uiszczanych piłkarzom. Interowi grozi kara pieniężna, kara punktowa lub rozwiązanie kontraktu z Matuidim. Blaise Matuidi trafił do Stanów Zjedonocznych […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Zlatan wróci do kadry! Polacy muszą szykować się na starcie z Ibrą

Długo trwała telenowela związana z powrotem Zlatana Ibrahimovicia do reprezentacji Szwecji. Obrażał kumpli z reprezentacji, kończył karierę reprezentacyjną, później to selekcjonerzy nie chcieli jego… Ale wygląda na to, że Zlatan wróci do kadry i – jeśli będzie zdrowy – zagra na Euro z Polską. Jak informuje Football Direkt lada moment zostanie ogłoszona szeroka kadra Szwecji […]
06.03.2021
Anglia
06.03.2021

Klątwa drugiego sezonu beniaminka? W Premier League to mit

W sezonie 1995/96, ponownie zreformowano angielską ekstraklasę. Premier League została zmniejszona do 20 zespołów i w takim kształcie pozostaje do dziś. W tym czasie awansowało i zdołało się utrzymać na przynajmniej jeden sezon aż 41 zespołów*. Statystyka pokazuje, że większość z nich utrzymała się także w kolejnym. Klątwa drugiego sezonu w Premier League jest niemalże […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Argentyna i Brazylia zagrają bez swoich gwiazd? Powodem obostrzenia

Kraje Ameryki Południowej głowią się nad tym, jak rozegrać najbliższe mecze eliminacji do Mistrzostw Świata 2022. Przez obostrzenia covidowe kluby europejskie nie są zobligowane do wysyłania swoich piłkarzy na mecze reprezentacyjnie do Ameryki Południowej. W piątek odbyła się pierwsza tura rozmów między dziesięcioma federacjami. Argentyna zgodziła się, by rozegrać najbliższe mecze bez zawodników z Europy, […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Kiedy wreszcie zobaczymy starego, dobrego Cernycha?

Powrót Fedora Cernycha do Jagiellonii niektórzy określali nawet jako „hit transferowy”. Może nieco na wyrost, ale faktem jest, że trudno było kręcić nosem, skoro do Białegostoku wrócił zawodnik, który przez lata sprawdzał się w Ekstraklasie i długimi okresami był w barwach „Jagi” wiodącą postacią. Tym większym rozczarowaniem jest jednak jego dotychczasowa postawa.  Biorąc pod uwagę […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Mecze z dołem tabeli. Raków przekuł bolączkę w atut

Utarło się mówić, że w poprzednim sezonie Raków zapłacił frycowe. Nie lubimy uciekać się do piłkarskich sloganów, ale w tym haśle… rzeczywiście coś jest. Lecz tylko wtedy, gdy wejdziemy w nie nieco głębiej. No bo co to jest frycowe? Przykład Rakowa pokazuje, że to określenie można sprowadzić do – tak po prostu – braku doświadczenia. […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Luis Suarez stworzył klub w Urugwaju. Chce wychowywać piłkarzy

Byli polscy piłkarze regularnie otwierają szkółki piłkarskie dla młodych zawodników. Luis Suarez postanowił pójść krok dalej. Jako czynny piłkarz stworzył klub Deportivo LS, który zacznie grać niedługo w urugwajskiej Lidze Uniwersyteckiej. A w przyszłości ma przekształcić się w profesjonalną drużynę piłkarską występującą na szczeblu zawodowy. Rzadko się zdarza, że czynny zawodnik chce budować takie projekty […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Trener i dyrektor chwalą Piątka. „Wielki charakter, wielka ambicja”

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że występ Krzysztofa Piątka w starciu z Augsburgiem jest wykluczony. Wszystko przez uraz, którego Polak nabawił się w meczu z Wolfsburgiem. Ale nie dość, że powrót do zdrowia napastnika stołecznej ekipy przeszedł błyskawicznie, to jeszcze trener Herthy zachwala upór Piątka w dążeniu do gry. Według zapowiedzi – polski snajper […]
06.03.2021
Weszło Extra
06.03.2021

Mroczna Strona Sportu (odcinek II): „Anioł Śmierci”

Kiedy Robert Rozier – przed laty obiecujący futbolista, obrońca między innymi St. Louis Cardinals i Oakland Raiders – po raz pierwszy został wysłany, by zabić ku chwale swojego nowego Boga, nie spisał się najlepiej. Po prostu zjadły go nerwy. 25-centymetrowy nóż ukryty w nogawce spodni tego zwalistego, czarnoskórego mężczyzny, nieco krępował jego ruchy. Spocone dłonie […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Czas derbów! Cztery hity na sobotę

Kibice będą dziś zadowoleni, bo przed nami sobota pełna futbolu. Dlatego wybraliśmy cztery ciekawe spotkania w Polsce i Europie, na które warto rzucić okiem. Nie tylko dlatego, że będzie się je dobrze oglądało, ale także dlatego, że można na nich zarobić. Jak? Łapcie nasze podpowiedzi! ŁKS Łódź – Widzew Łódź Ostatnie mecze bezpośrednie: WRRRW Poprzednie […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Guardiola odnosi się do zarzutów, że Manchester „kupuje” sobie sukcesy

Pep Guardiola zapytany ostatnio o imponującą serię dziewiętnastu zwycięstw z rzędu zażartował, że tajemnica sukcesy tkwi w pieniądzach. Teraz na konferencji prasowej został poproszony, by wyjaśnił nieco kontekst tamtej wypowiedzi. Hiszpan odniósł się do krytyki, że Manchester City to klub bez historii, który buduje swoją przewagę wyłącznie na pieniądzach. Wszystko wskazuje na to, że nikt […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Stawowy, Dobi, presja i uciekające punkty. Dwugłos przed derbami Łodzi

Kto ma dziś większą presję, ŁKS czy Widzew, Wojciech Stawowy czy Enkeleid Dobi? Czy w przypadku porażki pod którymś z trenerów mocno rozgrzałby się stołek? Jakie są nastroje w obu obozach? Czy Widzew się rozwija, a ŁKS zwija? A może prawda o słabszej formie ŁKS-u jest bardziej skomplikowana? Do dwugłosu przed derbami zapraszają Jakub Olkiewicz […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Rewolucyjny pomysł Wengera na przepis o spalonym

Angielskie media donoszą, że światowe władze sędziowskie coraz poważniej analizują zmiany w przepisie o spalonym. IFAB analizuje pomysł Arsene’a Wengera, który miałby sprawić, że gole padałyby częściej, a liczba ofsajdów w meczu spadłaby nawet o 50%. Na czym polega ta idea Francuza na uatrakcyjnienie piłki nożnej? Warto zaznaczyć, że pomysł byłego trenera Arsenalu nie jest […]
06.03.2021