Nigel Pearson, obecnie menedżer Watfordu, za czasu pracy w Leicester City powiedział: — Zimowe okienko jest bardzo trudne do działania. Kiedy budujesz zespół, chcesz to robić latem. Nie tylko on wychodzi z takiego założenia, co jakiś czas słyszymy tu i tam, że ściągnięcie jakościowego piłkarza zimą jest dużo trudniejsze niż latem i dotyczy to także naszej ligi.

Zimowe okno – dla innych pułapka, dla Górnika szansa

Wie coś o tym Legia, która wydała zeszłej zimy ponad pół miliona euro na Salvadora Agrę i Luisa Rochę, a wcześniej także miała bardzo mieszane szczęście. Z jednej strony wzięła Domagoja Antolicia, na którego dobrą grę trzeba było długo czekać, Cafu czy Marko Vesovicia, z drugiej wtopiła z Chrisem Phillippsem, Eduardo oraz Mauricio. Chima Chukwu, Necid – to także kosztowne zimowe pomyłki.

[etoto league=”pol”]

Albo weźmy Lecha. Letniowski, Tomasik, Chobłenko, Koljić, Radut, Kokalović. Na przeciwległym biegunie w kwestii powodzenia tych ruchów – tylko Kostewycz i Rogne.

Tym więcej szacunku trzeba mieć do Górnika, że ta zależność – zimowy transfer = większe ryzyko wtopy – zdaje się go ostatnio omijać szerokim łukiem.

Od kiedy zabrzanie wrócili do ekstraklasy, mogą się pochwalić naprawdę dużą skutecznością na rynku w zimie. Nie będzie chyba nawet nadużyciem stwierdzenie, że to z reguły trudniejsze okienko wychodzi Górnikowi lepiej niż wzmocnienia zespołu latem. Rzućmy okiem.

Letnie wzmocnienia:

– Damian Kądzior
– Wojciech Hajda
– Mateusz Wieteska
– Michał Koj
– Adam Ryczkowski
– Wiktor Biedrzycki
– Jesus Jimenez
– Kamil Zapolnik
– Filip Bainović
– Piotr Krawczyk
– Juan Bauza
– Erik Janża
– Michał Rostkowski
– Dawid Kudła
– Aleksander Paluszek
– Alasana Manneh
– David Kopacz

O ilu z tych siedemnastu grajków można powiedzieć ze stuprocentowym przekonaniem, że dali zabrzanom wartość dodaną? Kądzior – to z całą pewnością. Podobnie Wieteska, Jimenez, Janża, można też tutaj podciągnąć Koja, absolutnie niezbędnego w pierwszym sezonie po powrocie zabrzan do elity. Wychodzi 5 na 17, 29%. Jak to było z transferami zimą?

– Paweł Bochniewicz
– Daniel Smuga
– Adrian Gryszkiewicz
– Ishmael Baidoo
– Boris Sekulić
– Giannis Mystakidis
– Adam Orn Arnarson
– Mateusz Matras
– Walerian Gwilia

ekstraklasa-2020-02-08-08-02-54

Czterech z tych piłkarzy było lub jest dla Górnika postaciami absolutnie kluczowymi. Bez Gwilii o utrzymanie w poprzednim sezonie byłoby piekielnie ciężko, Bochniewicz to jeden z lepszych obrońców ligi, absolutnie niezbędny Górnikowi – nieprzypadkowo zgłosił się po niego zimą Real Saragossa. Mateusz Matras to mięśnie w środku pola, Boris Sekulić – absolutna czołówka bocznych obrońców w polskiej lidze. 4 na 9. 44%.

Stąd kibice Górnika muszą być optymistami patrząc na nazwiska, jakie w Zabrzu pojawiły się tej zimy. Roman Prochazka i Erik Jirka to goście, w których obecność w Zabrzu byśmy pewnie nie uwierzyli. I jeden, i drugi jesienią rozegrali ponad tysiąc minut odpowiednio w Viktorii Pilzno i Crvenej Zvezdzie. Naprawdę trudno uwierzyć, by mieli się okazać totalnym szrotem – ani to gracze anonimowi, ani mający za sobą półtora roku leczenia kontuzji i przed sobą długi proces gubienia nabytych w tym czasie kilogramów.

Zimowe okienko kibicom Górnika może się też dobrze kojarzyć z innego powodu – gdy wielu innych się osłabia, zabrzanom jeszcze nie zdarzyło się po powrocie do najwyższej ligi stracić kogokolwiek istotnego. Nawet gdy Fiorentina brała Żurkowskiego, udało się wynegocjować jego pozostanie w Zabrzu do końca sezonu.

Jirka zagra już dziś, najprawdopodobniej od początku. Na Prochazkę będzie trzeba jeszcze poczekać, bo leczy niewielki uraz. Dużo łatwiej wyobrazić sobie jednak, że w Górniku odpalają obaj niż na przykład że Koronę od zwycięstwa do zwycięstwa wiodą jej nowe nabytki – niewypał transferowy Cracovii Cecarić, angielski szóstoligowiec Theobalds czy polski czwartoligowiec Spike Gill.

FireShot Capture 076 - Korona Kielce - Górnik Zabrze - 207.154.235.120

fot. FotoPyK

Najnowsze

Liga Mistrzów

Jak TikTok nie zrujnował kariery Victora Osimhena

Jan Mazurek
Suche Info

Media: Ponad 600 występów i… dość? Reprezentant Niemiec może opuścić Bayern

redakcja
6
Ekstraklasa

Siemieniec: – Dlaczego lepiej bronimy? Bo lepiej atakujemy

redakcja
1
Suche Info

Wawrzyniak: – Myślę, że to czas na Kamila Grabarę

redakcja
19
Ekstraklasa

Zagłębie za wiele nie pokazało, ale na Górnika to wystarczyło

redakcja
15
Suche Info

Al-Ittihad odmówiło gry z irańskim zespołem w Azjatyckiej Lidze Mistrzów

redakcja
26

Weszło

Liga Mistrzów

Jak TikTok nie zrujnował kariery Victora Osimhena

Jan Mazurek
Ekstraklasa

Siemieniec: – Dlaczego lepiej bronimy? Bo lepiej atakujemy

redakcja
1
Ekstraklasa

Zagłębie za wiele nie pokazało, ale na Górnika to wystarczyło

redakcja
15
Fuksiarz

Real zmiecie Napoli z planszy? Kurs 50,00 na zwycięstwo „Królewskich”

fuksiarz.pl
Ekstraklasa

Weszłopolscy po 10. kolejce. Gościem Adrian Siemieniec

redakcja
Weszło

Który Lech jest prawdziwy – ten z Rakowem czy z Pogonią? A może żaden?

Paweł Paczul
31