post
Avatar

Opublikowane 22.12.2019 12:58 przez

redakcja

Poznaliście już Merveille’a Fundambu z opowieści i meczów KTS-u. Wiecie, że ma wielki talent. I że wkrótce wyląduje w znacznie lepszym klubie niż KTS. Uznaliśmy, że to dobry moment, by on sam opowiedział o tym, kim jest i skąd pochodzi. W Polsce trenuje już ponad pół roku. I dla niego to bezsprzecznie najbardziej intensywny czas w życiu.

Jeszcze chwilę temu żył w skrajnej biedzie. Grał w klubach, które nie zapewniały nawet wyżywienia. Głodował. Spał w salonie fryzjerskim siostry, by pilnować jej dobytku. Tułał się po Kongo, czekając na szansę. Przez kilka miesięcy żył marzeniem, że w końcu uda mu się trafić do Polski.

I właśnie o tym jest ta rozmowa – o marzeniach. O marzeniach chłopaka, który jechał autobusem na sąsiednią dzielnicę Kinszasy, na której akurat jest prąd, by obejrzeć mecz Ligi Mistrzów. O marzeniach chłopaka, któremu obsługa lotniska każe zapłacić tysiąc dolarów za wejście na pokład samolotu do Europy. Chłopaka, który zostawił wszystko, by zapewnić swojej rodzinie lepsze życie. 

***

Pewnego razu mama poprosiła mnie:

– Znajdź jakieś drzewo i zerwij nam trochę mango.

– Mamo, nie mogę ryzykować. A jak spadnę? Mamo, moje nogi to moje marzenia. To pieniądze dla nas wszystkich na lepsze życie.

Przyjechałem do Polski po to, by zostać wielkim piłkarzem. Od małego chciałem naśladować Andresa Iniestę i grać jak on. Chciałbym, by moje imię też było tak szanowane. Marzę o tym, by zostać takim piłkarzem jak Cristiano Ronaldo czy Leo Messi. By ludzie wymawiali moje imię.

W Kongo trudno marzyć o wielkiej karierze.

Pokochałem piłkę oglądając mecze Ligi Mistrzów. Oglądałem je w domu, ale często na naszej dzielnicy wyłączano prąd. Na mecze Ligi Mistrzów szliśmy z chłopakami do innej dzielnicy, a gdy było daleko – wsiadaliśmy w autobus. Czasami oglądaliśmy mecze u kogoś, ale najczęściej siadaliśmy w barze. Kupowaliśmy z kolegami po soku i piliśmy powoli, czekając, aż mecz się skończy. Od czasu do czasu był z nami Aristote, ale niezbyt często, bo mieszkał daleko ode mnie.

Jak wyglądała twoja gra w Kongo, zanim przyjechałeś do Polski? Na jakim poziomie byłeś?

Trafiłem do reprezentacji narodowej do lat dwudziestu. Po zgrupowaniu pojechałem do AC Ujana Kinszasa, gdzie zaproponowali mi grę w pierwszej lidze, ale nie chciałem tam przechodzić. Potem dostałem zaproszenie od MK Etencheite, gdzie grałem przy osiemdziesięciu tysiącach widzów. Liga się skończyła, zaczynaliśmy od nowa treningi. Pewnego dnia obudziłem się i zobaczyłem, że na telefonie mam wiele nieodebranych połączeń. Oddzwoniłem i usłyszałem, że szuka mnie Adore (człowiek, który pomagał przy ściągnięciu Merveille’a i Arsitote’a do Polski – red.), bo podobno jest dla mnie jakaś propozycja.

Poszedłem porozmawiać z prezesem i usłyszałem, że menedżer z Europy przyjedzie do Kinszasy, żeby mnie obserwować. Pamiętam, że podczas treningu na największym stadionie w Kongo przyszedł Adore z prezesem i zawołali mnie na stronę. Przerwałem trening i zadzwonili na FaceTime do menedżera z Europy, którym był Dominik Ebebenge. Rozmawiali po francusku i tłumaczyli mi wszystko na lingala. Dominik spytał, czy chciałbym przyjechać do Polski, by spróbować zrobić karierę.

Dlaczego nie?

Powiedziałem, że na pewno spełnię jego oczekiwania. Jeśli dostanę możliwość przyjazdu do Polski – na pewno będzie ze mnie zadowolony.

Pośmialiśmy się i zakończyliśmy rozmowę. Czekałem. W międzyczasie dostałem propozycję, by grać w Lubumbashi. To prowincja Kongo. Nie chciałem tam jechać. Tłumaczyłem prezesowi, że jesteśmy po słowie z menedżerem z Polski, więc to nie jest dobry pomysł. On odpowiedział, że nie chce mnie tam sprzedawać, ale będę miał tam możliwość grania. Nie chciałem już grać w MK Etencheite, bo wiele rzeczy nie wyglądało tak, jak na początku. Pojechałem do Lubumbashi. Warunki, które prezes proponował, były kompletnie inne niż to, co zastałem.

Bardzo brudna łazienka, wieś. Problem z jedzeniem…

Cierpiałem.

Problem z jedzeniem?

Tak, klub zapewniał tylko bardzo skromne wyżywienie. Ciężko było znaleźć coś do jedzenia. Czasami znalazłem i zjadłem coś małego, ale to nie to samo, co w domu, u mamy. Nie tyle, ile potrzebuje człowiek. Musiałem sobie radzić. Mama dzwoniła, ale żeby była spokojniejsza mówiłem, że wszystko jest w porządku. Ale było bardzo źle. Pewnego dnia usłyszałem, że zaraz dostaną wszystkie dokumenty i będą mogli mnie zarejestrować. Odmówiłem. Powiedziałem, że nie chcę tam grać. A jeśli ktoś chce, niech przyjedzie ze swoimi dokumentami i podpisze. Ja nie zamierzałem. Chciałem wrócić do Kinszasy.

– Musisz tu zostać – usłyszałem.

– Mogę zostać, ale niczego nie podpiszę. Będę grał tylko w sparingach. 

Gdy byłem w Lubumbashi, Dominik przyleciał do Kinszasy. Dzwonił do mnie i pytał, czy podpisałem jakąś umowę. Ale wiedziałem, że nic nie mogę podpisywać. Byłem w klubie, trenowałem, mecze oglądałem tylko z trybun. Spędziłem tam też święta. 26 grudnia nie wytrzymałem i wróciłem do Kinszasy. Dominik wrócił już do Polski. Dzwonił do mnie i mówił, że nawet jak dostanę jakąś propozycję, mam zostać w Kinszasie i nigdzie nie wyjeżdżać.

WARSZAWA 02.06.2019 PRZEDOSTATNI MECZ KLASY B SEZONU 2018/2019 KTS WESZLO - MARYMONT 1911 WARSZAWA --- MATCH IN CLASS B FUNDAMBU MERVEILLE (WESZLO) FOT. PAWEL WOJCIK/ 400mm.pl

Twój przyjazd do Polski się przedłużał. Dużo czasu zajęło załatwienie formalności, kilka razy pojawiałeś się na lotnisku, ale cię cofano. Co sobie wtedy myślałeś? Cały czas wierzyłeś, że to się uda?

Mieliśmy problemy związane z transportem, paszportem. Pamiętam, że gdy za pierwszym razem mieliśmy już wylatywać, pojechaliśmy na lotnisko i powiedziano nam, że nas nie wpuszczą, bo jest już za późno. A byliśmy kilka godzin przed odlotem. Byłem załamany. To pierwsza informacja, że nie możemy lecieć. Później usłyszałem ich jeszcze kilka. Innym razem usłyszeliśmy, że mamy przyjść na lotnisko za kilka dni i wtedy nas wpuszczą. Adore powtarzał nam, że to widocznie wola Boga, który nie chce, żeby podczas lotu wydarzyło nam się coś złego. Ale zastanawialiśmy się, czy klub KTS będzie płacił za kolejne i kolejne bilety lotnicze i nie zrezygnuje… Baliśmy się tego.

Komplikacji było bardzo dużo. Gdy już przyjechaliśmy na lotnisko w dniu, w którym faktycznie wylecieliśmy, także się pojawiły. Piłkarze są warci pieniądze, więc nie mogą tak po prostu wyjechać z Kongo. Powiedzieli nam na lotnisku, że jak damy im po 1000 dolarów, to nas wpuszczą. Byliśmy w szoku.

Adore kłócił się: – Dlaczego mnie wpuszczacie za darmo, a oni muszą płacić po 1000 dolarów?

On nie był piłkarzem, więc wpuścili go bez problemów. Dziwiliśmy się, jak to jest, że on może lecieć, a my nie. Adore zaproponował, że on zostanie i w ogóle nie wejdzie na lotnisko, ale my musimy lecieć. Nie zgodzili się. Każdy z nas dał wtedy po sto dolarów, które ofiarował nam Adore, i jak już nas wpuszczono, samolot prawie ruszył. Biegliśmy, by zdążyć. Ale zdążyliśmy.

Dolecieliśmy do Angoli, skąd mieliśmy lecieć do Portugalii. Przed wpuszczeniem na lotnisko znowu zaczęły się problemy. Katastrofa! Kiedy chcieliśmy oddać bagaże, wszystko zaczęli komplikować.

– Dlaczego lecicie z Angoli, a nie z Kongo? – pytali.

Byliśmy wtedy już tylko we dwójkę z Aristote, Adore musiał wrócić do Kinszasy, bo skończyła mu się wiza.

W końcu usłyszeliśmy: – Nigdzie nie polecicie. Dlaczego z Angoli? Wróćcie do Kongo i stamtąd polećcie do Polski.

Zadzwoniliśmy do Dominika, który rozmawiał z pracownikami lotniska, ale oni mimo to nie chcieli nas wpuścić. Pytał, czemu komplikują, skoro wszystko jest w porządku. Daliśmy im nawet adresy, gdzie mamy zamieszkać, wpisaliśmy nazwę drużyny KTS Weszło. Mimo to ciągle mówili, że nie możemy lecieć. A czas płynie. I serce pęka.

Spotkaliśmy człowieka, który rozmawiał z nimi, tłumaczył, że wszystko jest dobrze i mają nas wpuścić. Powiedział nam, że na lotniskach pracują sami złodzieje i tylko szukają okazji, by coś dostać. Jeśli nie dasz – nie wpuszczą cię. Chcieli od nas 200 dolarów. Mieliśmy tylko 100, za które mieliśmy kupić jedzenie w Portugalii.

Udało się. Wpuścili nas. Z Aristote pocieszaliśmy się wzajemnie:

– Czasami w Kongo bywało, że nic rano nie zjadłeś, poszedłeś na trening i do wieczora wciąż niczego nie było na talerzu. Zdarzało się jechać na mecz będąc głodnym, nie jedząc od dłuższego czasu. Wytrzymamy. Tyle razy już to przeżywaliśmy.

Marzenia o piłce są silniejsze niż głód. Najważniejsze było dla nas to, by w końcu polecieć.

Później kolejna kontrola. Robili mi i Aristote’owi zdjęcia. Mnie puścili, ale jego zatrzymali. Zaczęli oglądać go z każdej strony nic nie mówiąc. Co się dzieje? Czekaliśmy długo. Puścili go. Wbiegliśmy do autobusu prowadzącego do samolotu i zrobiłem znak krzyża. Wreszcie. Jesteśmy w samolocie do Portugalii. Nie jedliśmy niczego, ale to nieważne. Rano byliśmy na miejscu. O 10:00 mieliśmy samolot do Polski.

Co zastało was w Warszawie?

Dominik od razu zapytał, czy będę mógł zagrać jutro pierwszy mecz. Powiedziałem, że oczywiście, zagram. Po to tu jestem. Aristote mnie motywował: – Znam cię, dasz radę.

Bardzo ważne dla mnie było to, że Aristote mnie tak motywuje. Dominik tłumaczył mi, że na moim pierwszym meczu będzie dużo ludzi i muszę pokazać, na co mnie stać. Drużyna przyjęła mnie bardzo pozytywnie, co dodało mi motywacji. Śmialiśmy się, mimo że nic nie rozumiałem. Pytałem siebie: o czym oni gadają?

Ale to już nie było ważne. Najważniejsze było to, że wreszcie mogłem grać.

Wyszedłem z szatni, popatrzyłem na kibiców, przywitałem się z nimi. Pamiętam wszystko – mój pierwszy kontakt z piłką. Dryblowałem, podałem, usłyszałem z trybun brawa. Dodatkowa motywacja. Czułem się pewnie i od razu szedłem z akcjami. Oddałem strzał, który bramkarz obronił. Inna akcja – dostałem piłkę na klatkę, przyjąłem, prowadziłem, oddałem do kolegi i wpadło. Była też bramka. Zostałem sfaulowany w polu karnym.

Wziąłeś piłkę w koszulkę i sam wykonałeś jedenastkę.

Tak. Chciałem samemu zakończyć tę akcję. Po meczu świętowaliśmy awans. Zrobiło to na mnie wrażenie. Drużyna jest na pierwszym miejscu, idzie do wyższej ligi, a ja jeszcze strzelam bramkę. Niesamowite.

Przyjechałeś do Polski i od razu zobaczyłeś europejskie miasto, wysokie budynki, ruchome schody w galerii, dostałeś od New Balance tyle ubrań, ile chciałeś, robiono ci zdjęcia, chodziła za tobą kamera. Chwilę temu byłeś w skrajnej biedzie, a w jednym momencie mogłeś poczuć się jak gwiazda.

Jak już byłem w samolocie z Angoli do Portugalii, powiedziałem do siebie: to już wielka zmiana. Nowy start. Kamery? To był dla mnie szok. Po raz pierwszy w życiu byłem tak traktowany. Jeździł ze mną osobiście prezes Krzysztof, pomagał Dominik, robiono mi zdjęcia. Wszystko było tak, jak tylko mogłem sobie wymarzyć. Każdy był dla mnie bardzo dobry. Do tej pory tak jest. Nie widziałem jeszcze w Polsce złych ludzi.

Co było dla ciebie największym szokiem?

Widząc tyle wysokich budynków pytałem siebie: jak oni to robią? Metro też było szokiem. Jak coś może jeździć pod ziemią? Nie rozumiałem też tego, że każdy w Polsce może mieć swój samochód. W Kongo to rzadkość. Większość ludzi ich nie ma. Jak ktoś ma samochód, znaczy, że jest bardzo bogaty.

 

Pamiętamy, że w pierwszych dniach w Polsce mówiłeś do wszystkich “siema”. Gdy poszedłeś pierwszy raz do dentysty, siedziały tam trzy panie, a ty na powitanie krzyknąłeś “siema!”. Trochę się zdziwiły. No właśnie, dentysta – jakie to było dla ciebie przeżycie?

W Kongo nigdy nie byłem u dentysty. Bałem się tylko za pierwszym razem, ale dostałem zastrzyk w dziąsło i już nie bolało. Dziwnie się czułem, bo miałem sparaliżowany policzek. Katastrofa! (śmiech) Aristote jadł, a ja nie mogłem. Ale po czasie przyzwyczaiłem się do tego i było już normalnie. Dużo zębów trzeba było naprawić…

Jak jesteś odbierany w Kongo? Wrzucasz na Facebooka dużo zdjęć, powstała o was nawet… piosenka.

Ludzie reagują głównie bardzo dobrze. Chcę im pokazać, jak u mnie jest, by wiedzieli, że życie każdego może się zmienić na lepsze. Słucham często muzyki, która opowiada o zmianie w życiu. To moja motywacja. Moje życie się zmieniło i chcę, by inni też to widzieli i wierzyli, że może być lepiej.

Ludzie złego serca, którzy zazdroszczą, też oczywiście są. Widzieli, jak tułałem się z prowincji do prowincji, żeby grać w piłkę. Teraz jestem w Polsce. I odpowiadam im, że będę jeszcze wyżej. Nie dziwię się, że ludzie zazdroszczą. Bóg jest ze mną.

Jak wyglądał twój dom?

Na początku mieszkaliśmy z wujkiem, ciocią i jego dziećmi. Duży tłok, kilkanaście osób. Mieliśmy dwa pokoje i pokój dzienny, łazienkę mieliśmy na zewnątrz. Później wyprowadziliśmy się do swojego domu, ale więcej czasu spędzałem u siostry, która miała swój salon fryzjerski. Pomagałem jej. Spałem w salonie i pilnowałem rzeczy, by nikt ich nie ukradł.

Po przeprowadzce mieliśmy jeden pokój i pokój dzienny, no i łazienkę – znowu na zewnątrz. Mieszkanie było takie sobie. Ojciec pracował w firmie, która produkowała plastikowe opakowania. Mama sprzedawała przed domem chleb.

Posmutniałeś, gdy mówisz o rodzinie. Bardzo za nią tęsknisz?

Tak, ale oni są szczęśliwi, że tu jestem. Mam walczyć, żeby wszystko nam się ułożyło. I żebym mógł w przyszłości pomagać rodzinie. Jest nas szóstka – czterech chłopaków, dwie dziewczyny. Ja jestem czwartym w rodzinie. I jedynym, który wyjechał do Europy. Dlatego cały czas mnie motywują i modlą się za mnie. Chcą, żebym mógł jak najwięcej zarobić w życiu, żeby im pomóc.

Zrzut ekranu 2019-12-22 o 12.01.32

Czego jeszcze z Kongo ci brakuje?

Jedzenia, natomiast zacząłem się już przyzwyczajać do polskiego. Dostaję bardzo dobre jedzenie i już nie czuję takiej różnicy.

Co ci najbardziej smakuje?

Zupa!

Natalia Ebegenge, która się tobą opiekuje, opowiadała nam, że bałeś się, gdy za pierwszym razem jadłeś zupę.

Guyguy Pierre Ndakiza (tłumacz): – Potwierdzam, bo ja też się bałem!

W Kongo nie było żadnych zup. Natalia mówiła “zjedz, przecież dobre”. Jej motywacja sprawiła, że spróbowałem. I faktycznie – posmakowało mi.

Jakim problemem jest dla ciebie nieznajomość języka? Czujesz, że masz problemy z komunikacją?

Jak rozmawiacie po polsku, to rozumiem niektóre słowa. Całego zdania jeszcze nie potrafię zrozumieć. Czasami staram się zapamiętywać słowa, które mówią do mnie koledzy, ale często po chwili zapominam. Staram się. Oczywiście, brak języka przeszkadza mi w komunikacji z kolegami i trenerem.

Pamiętamy sytuację, gdy trener powiedział ci, że masz grać na dwa kontakty i szybciej pozbywać się piłki. Przez trzy mecze grałeś… tylko w ten sposób. Dopiero po kolejnej rozmowie zacząłeś grać swoje – kiwać, strzelać, ale też grać na dwa kontakty.

Robię wszystko, czego wymaga ode mnie trener. Staram się wypełniać polecenia. Skoro trener powiedział, że mam grać na dwa kontakty – gram na dwa kontakty. Nie mam jak zapytać trenera o wskazówki, dlatego czerpię tylko z tego, co usłyszę.

Ile twoich umiejętności zobaczyliśmy jesienią?

Około 70%.

Czemu nie sto?

Z jednej strony to przez ligę, bo dostałem informację, że na tym poziomie każdy chce się pokazać i czasami gra pod siebie, dlatego nie zawsze dostaję piłkę od kolegów. Jak już sam mam piłkę, otwieram akcje. Zdarza mi się też zamknąć oczy i iść samemu, ale to nie jest futbol, który jest we mnie. Jako środkowy pomocnik muszę się dzielić piłką. Zdarza się, że się nią dziele, ale nie dostaję jej z powrotem.

Zauważyłem w Radomiu, że tam gra się inaczej. Zawodnicy częściej szukają gry z kolegami, na dwa kontakty. Pamiętam akcję, gdy dostałem piłkę, przedryblowałem jednego zawodnika i zauważyłem, że ktoś idzie za mną. Oddałem piłkę do kolegi, a on stracił. Przeciwnik chciał mnie minąć, ale odebrałem mu piłkę. Poszliśmy za akcją i strzeliłem gola. Jest inaczej.

Skąd się znacie z Silasem Wamangituka, który trafił za osiem milionów do VfB Stuttgart? To prawda, że byłeś lepszy od niego?

Graliśmy razem w jednym klubie. Kto był lepszy? Nie wiem, wolę, by ktoś inny to ocenił. On jest napastnikiem, a ja środkowym pomocnikiem, więc ciężko to porównać. Szybko wyjechał do Europy, a ja odszedłem do MK Etencheite.

To dla ciebie inspiracja, że kolega będący na twoim poziomie robi taką karierę?

Tak. Mam nadzieję, że niedługo też będę na tym poziomie.

Ty za to jesteś motywacją dla brata.

Gra w niższych ligach. Widzę u niego potencjał. Myślę, że poradziłby sobie, gdyby przyjechał tutaj grać.

WARSZAWA 03.11.2019 MECZ PILKI NOZNEJ KLASA A KTS WESZLO - GROM II WARSZAWA MERVEILLE FUNDAMBU FOT. PAWEL WOCJIK/ 400mm.pl

Zrzut ekranu 2019-12-22 o 12.35.57

Zrzut ekranu 2019-12-22 o 12.36.12

254e1fd3-0602-41c3-b736-772a410fd1de

Jak się czułeś na tle piłkarzy Rakowa?

Najwyższa liga w Polsce – duża motywacja od samego początku. Byli tam bardzo dobrzy zawodnicy, ale znam swój potencjał i wiem, że mogę być od nich lepszy.

Raz pojechałeś do Rakowa z kontuzją, o której nikomu nie powiedziałeś. Bałeś się, że stracisz szansę?

To był mój błąd. Odniosłem uraz w meczu KTS-u, a wiedząc, że następnego dnia mam jechać na testy, biegałem z kontuzją. Sytuacja się przez to tylko pogorszyła. Brałem leki i myślałem, że wyjdzie dobrze, zagram lepszy mecz… Tam jeszcze, na miejscu, doszła kolejna kontuzja, ale udawałem, że nic mi nie jest. Nie mogłem ani strzelać, ani dośrodkowywać.

Guyguy Pierre Ndakiza: – Ja może dopowiem, bo grałem i w kongijskiej lidze, i w drugiej lidze w Polsce. Wiem, co Merveille czuje, bo sam to miałem. Guyguy, jesteś chory? Nie ma znaczenia, zawsze jesteś do dyspozycji. Nikt nie chce stracić szansy. Dla mnie było jasne – skoro jesteś chory i nie możesz grać, musisz wrócić do Kongo. Boimy się tam wrócić. Nie miałem w ogóle myślenia, że skoro mam kontuzję, to ktoś może mnie wyleczyć. Nikt nie chce stracić szansy. Afrykański piłkarz na początku zawsze będzie ze wszystkim na tak.

Merveille, jesteś już tego świadomy?

Dzisiaj już tak. Jak widzę, że nie jestem zdrowy, mówię o tym.

Nie mówiłeś, bo bałeś się, że trzeba będzie wrócić?

Tak. Każdy z nas się tego boi. Przyjechałem do Polski, żeby wszystko się udało. Wszystko. To moja misja. Będę robił wszystko, by tak było. To, co złe, zostawiłem w Kongo.

Jak się odnalazłeś po wyjeździe Aristote’a do Paryża?

Bolało. Zdarzyło się zapłakać z tego powodu. Razem musieliśmy ciężko pracować, by życie się ułożyło. Jak już dostałem informację, że Aristote’owi się nie uda i ma wyjechać do Francji, budowałem go, by się nie poddawał i pracował dalej. By walczył. By dążył do swoich celów. C’est la vie.

Macie kontakt?

Oczywiście, rozmawiamy cały czas.

Czego mu zabrakło, by być tu dłużej?

Aristote opowiadał, że rozmawiał z jedną osobą z Kongo. Opowiadał mu o Polsce, o życiu tutaj. Ta osoba powiedziała mu, że w Kongo mówią, że słabo mu idzie i chyba będzie się musiał mocniej starać… 

Guyguy Pierre Ndakiza: – Aristote dzwonił do mnie któregoś dnia, że ma problem. Pytałem, o co chodzi, ale nie chciał powiedzieć. No jak już dzwonisz to powiedz! Opowiedział to samo – ktoś powiedział mu, że w Kongo chodzą słuchy, iż słabo gra i będzie musiał wrócić. Od tamtej pory upadł mentalnie i nie mógł już do siebie wrócić. Pokazywał mi nawet rozmowy z tym facetem. Człowiek leci do Polski, żeby grać, widzi, że kiedyś był biedny i w jednym momencie jego życie zmienia się na lepsze. Wystarczy mu jedna informacja i od razu wszystko siedzi. Od tamtej pory mówił: “wielki bracie, już nie mogę, cały czas boję się, że będę musiał wrócić do Kongo”. Jedno złe słowo może przekreślić wszystko.

Ja też to miałem. Byłem we Flocie Świnoujście z trzema kolegami. Jeden z nich został, a nas wysłano autobusem przez całą Polskę do Pogoni Świebodzin. Byłem pewien, że muszę wracać do Kongo. Wszystko siadło. Uratowało nas to, że pan Leonowicz, który był sponsorem Floty, sponsorował też Pogoń Świebodzin. Ta informacja wystarczyła nam, by później normalnie funkcjonować. Ale w drodze do Świebodzina byliśmy już w mentalnym dole. Nikt nie potrafił pokazać swojego poziomu. Byliśmy skasowani.

Ty też, Merveille, przyjechałeś tutaj i byłeś skazany na ludzi, których nigdy wcześniej nie znałeś, z którymi nie możesz porozmawiać, bo nie znasz języka. Musiałeś wszystkim zaufać.

Ale to nie było trudne, gdy zobaczyłem, jak zostałem tu przyjęty. Czuję się tutaj jak w rodzinie – także teraz, gdy siedzę z wami. Chciałbym wszystkim za to bardzo podziękować, mimo że czasami nie rozumiem, co do mnie mówią (śmiech). Dziękuję za szansę. Dominikowi, który mnie tu sprowadził i jego dziewczynie. Krzysztofowi i jego żonie, dzieciom, którzy bardzo ciepło mnie przyjęli i są jak rodzina. Natalii, która jest dla mnie jak matka i dzięki niej zapomniałem o niektórych przykrych rzeczach, jakie spotkały mnie w Kongo. Panu Bogusławowi, trenerowi Krzepocie, trenerowi Ciechańskiemu, całej drużynie KTS-u i ich rodzinom. Także kibicom KTS-u za wszystko, co dla mnie zrobili. Niech Bóg błogosławi każdego. I jeśli komuś będzie czegoś brakowało w życiu – niech Bóg im to da. Wkrótce się rozdzielimy, ale to nie koniec. Jesteśmy cały czas razem. Dzięki KTS Weszło czuję, że mogę spełnić marzenia.

Rozmawiali JAKUB BIAŁEK i DANIEL CIECHAŃSKI 

Tłumaczenie: Guyguy Pierre Ndakiza

Fot. 400mm.pl 

redakcja

Opublikowane 22.12.2019 12:58 przez

redakcja

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło Extra
25.04.2021

Chcemy pozbyć się przypadkowości, błędów i transferów last minute

Jagiellonia Białystok utworzyła dział skautingu i analiz. To ważna chwila dla podlaskiego klubu, który do tej pory opierał transfery na „kuleszingu”. Na czele nowego działu stanie Gerard Juszczak – do tej pory asystent Bogdana Zająca i Rafała Grzyba, wcześniej reprezentacyjny analityk w sztabie Adama Nawałki, gdzie odpowiadał za monitoring piłkarzy i rozpracowanie rywali, pracujący później […]
25.04.2021
Weszło Extra
24.04.2021

“Kino sportowe nigdy nie mówi tylko o sporcie. Musi być coś jeszcze”

– W sporcie mamy do czynienia z ludźmi, którzy przekraczają własne limity, łamią ograniczenia ciała i umysłu w dążeniu do doskonałości. Nie bez powodu pewien kult sportu jest w naszej cywilizacji obecny od tysięcy lat. I twórcy filmowi wykorzystują tę mitologię, by pokazać nam miejsca, w których sportowa doskonałość styka się z jakąś ludzką niedoskonałością. […]
24.04.2021
Weszło Extra
22.04.2021

Frontu się nie wybiera. Jestem bardziej selekcjonerem niż trenerem

Dlaczego nazywa się wiernym żołnierzem PZPN i dlaczego najważniejsza jest dla niego lojalność pracodawcy? Czy miał w ostatnich latach propozycje pracy w Ekstraklasie? Jak odrzucił ofertę pracy jako asystent Czesława Michniewicza w Pogoni? Dlaczego przyrównuje się do doktora Judyma? Jak ocenia swoją pracę w żeńskiej reprezentacji Polski i dlaczego musiał uczyć się czujności? Czy z […]
22.04.2021
Weszło Extra
22.04.2021

Damian Szymański: Najpierw pełny sezon w AEK Ateny, potem reprezentacja

Damian Szymański, już jako czterokrotny reprezentant Polski, zimą 2019 roku zamienił Wisłę Płock na Achmat Grozny. Pobyt za wschodnią granicą okazał się jednak dla niego niezbyt udany – i sportowo, i życiowo. Polski pomocnik odżył po przenosinach do AEK-u Ateny. Na początku tego roku był wręcz w wybornej formie. Szymański w pełni odbudował się po […]
22.04.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Ostatni lot nad sowim gniazdem. Sheffield Wednesday spadło do trzeciej ligi

Anglicy są przyzwyczajeni do upadku dużych marek, być może nawet bardziej niż Polacy. Przypadki Sunderlandu i Portsmouth to oczywiście najbardziej medialne historie, ale konsekwentnie, rok w rok, do tego grona dołącza ktoś nowy. Tym razem wypadło na Sheffield Wednesday, które spadło z Championship nie do końca z powodów boiskowych.  Jeśli Kraków i Sheffield miałyby zostać […]
11.05.2021
Bundesliga
11.05.2021

Niekończąca się opowieść – Bayern nie opuszcza tronu

Jeżeli ktoś przypadkowo spojrzy na tabelę Bundesligi, może dojść do wniosku, że Bayern Monachium dość łatwo wywalczył dziewiąte z rzędu mistrzostwo Niemiec. Na dobrą sprawę, to już od ponad miesiąca “Die Roten” byli niemal pewni końcowego triumfu. Ponownie na finiszu mają pokaźną przewagę punktową, a gdyby nie brak kibiców i niemożność hucznego celebrowania sukcesu, wszystko […]
11.05.2021
Weszło
11.05.2021

Podbeskidzie bliskie utrzymania, Piast z małymi szansami na puchary

Z tą naszą “Niewydrukowaną tabelą” jest tak, że im bliżej końca sezonu zaczynamy rozkminiać “co by się stało, gdybyśmy żyli w świecie idealnym bez błędów sędziowskich”. No i na kolejkę przed końcem widzimy: bliżej utrzymania byłoby Podbeskidzie, a nie Stal. A gra o czwarte miejsce premiowane awansem do pucharów wcale nie zależałoby tylko od Piasta […]
11.05.2021
Ekstraklasa
11.05.2021

Kozacy i badziewiacy. Witamy z powrotem, panie Jimenez

Jesus Jimenez to nie jest piłkarz idealny. Może irytować, że okresy świetnej gry przeplata z seriami naprawdę bladych występów. Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że bez jego wkładu w ofensywę Górnik Zabrze miałby w tym sezonie poważne problemy. Swoim występem przeciwko Jagiellonii Białystok napastnik zabrzan w pełni zapracował na piątą już w bieżących rozgrywkach nominację […]
11.05.2021
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

“To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. “Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
11.05.2021

Mbappe stawia warunek: przedłuży kontrakt, jeśli dostanie zgodę na IO

Kylian Mbappe nie zamierza latem odpoczywać. Po intensywnym sezonie chce wziąć udział nie tylko w mistrzostwach Europy, ale i w – zdaniem „L’Equipe” – Igrzyskach Olimpijskich. Euro kończy się 11 lipca, Igrzyska zaczynają 23 lipca, a kończą 7 sierpnia. Oznaczałoby to, że Francuz musiałby odpocząć na początku przyszłego sezonu. W momencie, kiedy PSG przygotowuje się […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Borna Sosa. Chciał grać dla Niemiec, nie zagra nigdzie?

Borna Sosa to jeden z ciekawszych lewych obrońców w Bundeslidze. Pochodzi z Chorwacji, grał dla młodzieżówek, ale nigdy nie dostał powołania dla dorosłej reprezentacji. Zainteresowała się nim więc niemiecka federacja. I namówiła do tego, by przyjął niemieckie obywatelstwo. Procedura była bardzo prosta, gdyż jego matka urodziła się w Berlinie. Sam Sosa nie ukrywał, że nie […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Piłkarz Premier League w ulicznej naparzance [WIDEO]

Sheffield United leci z Premier League. Jakby kłopotów w tym klubie było mało, Oli McBurnie – napastnik Sheffield szkockiego pochodzenia – został aresztowany. Powód? Piłkarz uwikłał się w uliczną bójkę. Miał pecha, bo zajście zostało uwiecznione przez kamerę. Choć McBurniemu trzeba oddać, że zrobił wiele, by unicestwić ulicznego reportera (czytaj: sprzedał buta w kamerę). Bójkę […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Boniek: – Nie podobała mi się manifestacja Błaszczykowskiego

Zbigniew Boniek udzielił wywiadu portalowi meczyki.pl. Prezes PZPN porusza wiele kwestii organizacyjnych wokół nadchodzącego Euro. Wypowiedział się także na temat ostatniego gestu Jakuba Błaszczykowskiego. – Regularnie oglądam ligę i muszę szczerze powiedzieć, że nie podobała mi się manifestacja Kuby Błaszczykowskiego po strzelonym golu. To było ostentacyjne pokazanie, co myślę o trenerze, którego sam zatrudniłem. Kuba […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Jak co sezon: Marco Paixao królem strzelców 2. ligi tureckiej

Jeśli się starzeć, to tak, jak bracia Paixao. Flavio może niebawem złamać granicę stu goli w Ekstraklasie, a Marco… wymiata na zapleczu tureckiej Super Lig. Portugalczyk został po raz trzeci z rzędu królem strzelców. Jego dorobek bramkowy w Altay SK jest niebywały: 18/19 – 29 bramek 19/20 – 22 bramki 20/21 – 22 bramki Ale […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Veratti opuści Euro? Pauza potrwa od 4 do 6 tygodni

Reprezentacja Włoch na Euro bez Marco Verattiego? Taki scenariusz jest nie tylko możliwy, ale i prawdopodobny. Piłkarz nie zagrał w ostatnim meczu ligowym PSG ze względu na uraz. Dziś PSG poinformowała o tym, jakie są rokowania. No cóż – nie najlepsze. W oficjalnym komunikacie można przeczytać, że Włoch będzie pauzował od czterech do sześciu tygodni. […]
11.05.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Laporte zagra na Euro, ale… dla Hiszpanii

Aymeric Laporte to ciekawy przypadek. Ma 26 lat, od kilku sezonów gra w Manchesterze City, kosztował 65 milionów euro, a nigdy nie zadebiutował reprezentacji Francji. Obrońca uznał więc, że skorzysta ze swoich baskijskich korzeni. Według informacji „Marki” piłkarz City ma dostać jutro hiszpańskie obywatelstwo. Hiszpański magazyn uważa, że Laporte znajdzie się tym samym w kadrze […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Żona Vesovicia kontratakuje: – Boicie się pozwolić mu grać!

Nie wiemy, czy Tamara Vesović, żona Marko, ma rację. Nie wiemy też, czy pomaga swojemu mężowi, czy jednak wyrządza szkodę. Wiemy jednak, że ma do powiedzenia dużo i wypowiada się bardzo chętnie. Dziś znów na Instagramie stanęła murem za swoim partnerem. Pani Tamara wrzuciła maila od jednego z dziennikarzy, w którym ten prosi o rozmowę […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Boguski: – Jean Carlos powiedział prawdę

Rafał Boguski żegna się z Wisłą Kraków. Ikona „Białej Gwiazdy” z ostatnich lat udzieliła wywiadu „Gazecie Krakowskiej”. Odnosi się do ostatnich wydarzeń w Wiśle i konflikcie z Peterem Hyballą. Boguski brał udział w symbolicznej celebracji gola Jakuba Błaszczykowskiego, który po strzelonej bramce podbiegł do Kazimierza Kmiecika, którego Hyballa chciał się pozbyć. – Jestem zdania, że […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Ostatni lot nad sowim gniazdem. Sheffield Wednesday spadło do trzeciej ligi

Anglicy są przyzwyczajeni do upadku dużych marek, być może nawet bardziej niż Polacy. Przypadki Sunderlandu i Portsmouth to oczywiście najbardziej medialne historie, ale konsekwentnie, rok w rok, do tego grona dołącza ktoś nowy. Tym razem wypadło na Sheffield Wednesday, które spadło z Championship nie do końca z powodów boiskowych.  Jeśli Kraków i Sheffield miałyby zostać […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Trzech piłkarzy żegna się ze Śląskiem Wrocław

Israel Puerto, Mathieu Scalet i Maciej Wilusz po zakończeniu tego sezonu odejdą ze Śląska Wrocław. Puerto ostatnio nie był w najwyższej formie, ale klub chciał zatrzymać. Hiszpan jednak nie wyrobił limitu potrzebnego do automatycznego przedłużenia umowy, a porozumienie w sprawie normalnego przedłużenia kontraktu okazało się niemożliwe.  – Oczekiwania Israela Puerto i reprezentującej go agencji są […]
11.05.2021
Bundesliga
11.05.2021

Niekończąca się opowieść – Bayern nie opuszcza tronu

Jeżeli ktoś przypadkowo spojrzy na tabelę Bundesligi, może dojść do wniosku, że Bayern Monachium dość łatwo wywalczył dziewiąte z rzędu mistrzostwo Niemiec. Na dobrą sprawę, to już od ponad miesiąca “Die Roten” byli niemal pewni końcowego triumfu. Ponownie na finiszu mają pokaźną przewagę punktową, a gdyby nie brak kibiców i niemożność hucznego celebrowania sukcesu, wszystko […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Buffon potwierdził, że latem odchodzi z Juventusu

Gianluigi Buffon odejdzie z Juventusu po zakończeniu tego sezonu. Plotkowano na ten temat od dłuższego czasu i tym razem w pogłoskach było więcej niż ziarno prawdy. Do pewnego momentu wydawało się, że Buffon pozostanie w Turynie, ale potem media zaczęły informować, że jednak spodziewał się częstszej gry w tym sezonie. Na dziś 43-latek wystąpił w […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Oficjalnie: Dariusz Szpakowski skomentuje finał Euro 2020

TVP ogłosiło nazwiska komentatorów na Euro 2020 i zaskoczeń nie ma. Potwierdziły się wcześniejsze informacje Piotra Koźmińskiego ze Sportowych Faktów, że finał turnieju skomentuje Dariusz Szpakowski. Towarzyszyć mu będzie Andrzej Juskowiak. Potwierdził się także plan, że każdy z trójki komentatorskich twarzy stacji, czyli poza Szpakowskim Mateusz Borek i Jacek Laskowski, skomentuje jeden mecz Polaków w […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Czech Jakub Jugas pierwszym letnim transferem Cracovii?

Cracovia zapewniła sobie utrzymanie w Ekstraklasie i myśli już o nowym sezonie. Pierwszym letnim nabytkiem ma zostać czeski stoper Jakub Jugas.  Taką informację podał Maciej Kmita ze Sportowych Faktów. Jugas w tym sezonie był wypożyczony ze Slavii Praga do Slovana Liberec. W jego barwach rozegrał 22 mecze w czeskiej ekstraklasie oraz cztery w fazie grupowej […]
11.05.2021
Weszło
11.05.2021

Podbeskidzie bliskie utrzymania, Piast z małymi szansami na puchary

Z tą naszą “Niewydrukowaną tabelą” jest tak, że im bliżej końca sezonu zaczynamy rozkminiać “co by się stało, gdybyśmy żyli w świecie idealnym bez błędów sędziowskich”. No i na kolejkę przed końcem widzimy: bliżej utrzymania byłoby Podbeskidzie, a nie Stal. A gra o czwarte miejsce premiowane awansem do pucharów wcale nie zależałoby tylko od Piasta […]
11.05.2021