post Avatar

Opublikowane 09.07.2019 16:00 przez

Bartosz Burzyński

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tego lata czeka nas długa telenowela z Neymarem, PSG i Barceloną w rolach głównych. Być może ktoś jeszcze pojawi się na planie w najbliższym czasie, ale obecnie sytuacja wygląda tak, że Brazylijczyk chciałby wrócić na Camp Nou, paryski klub chętnie go tam puści, jeśli Blaugrana wykona odpowiedni przelew. Właśnie, odpowiedni przelew – w tym momencie zaczynają się schody. 

Co tutaj dużo mówić… Nadszedł czas, by zacząć poważnie traktować odejście Neymara z PSG. Władze paryskiego klubu i sam piłkarz już po raz kolejny wysyłają do świata informację, że jak ktoś dobrze zapłaci, Brazylijczyk będzie mógł odejść. Ba, można nawet odnieść wrażenie, że piłkarz i klub czekają na taką ofertę jak rolnicy na deszcz w okresie suszy.

17 czerwca – Prezydent PSG udzielił wywiadu w „France Football”, w którym zaznaczył, że Kylian Mbappe na pewno zostanie w drużynie mistrza Francji, a Neymar… No to już takie pewne nie jest, ponieważ szejk nie lubi piłkarzy, którym płaci pierdyliard euro pensji, a oni nie są zaangażowani w projekt.

Potrzebuję piłkarzy, którzy są gotowi zrobić wszystko, by wygrywać i bronić honoru naszego klubu. Kto tego nie rozumie albo tego nie chce, może zadzwonić do mnie i porozmawiamy. Zawodnicy mają kontrakty, których należy przestrzegać, ale kluczowe i priorytetowe i tak jest pełne zaangażowanie w nasz projekt. Nikt nie zmuszał go do podpisania umowy. Świadomie podpisał papiery i dołączył do naszego klubu – mówił Khelaifi o Neymarze.

8 lipca – Neymar nie pojawił się na pierwszym treningu mistrzów Francji. Władze klubu wystosowały oficjalny komunikat, w którym informują, że Brazylijczyk złamał wewnętrzny regulamin, za co zostanie ukarany. Podobno gwiazda PSG nie otrzyma premii etycznej, która wynosi 375 tysięcy euro.

Również 8 lipca – Dyrektor sportowy PSG, Leonardo w rozmowie z dziennikarzem „Le Parisien” stwierdził, że Neymar będzie mógł odejść, jeśli ktoś złoży dobrą ofertę, jednocześnie zajmując wobec zawodnika to samo stanowisko, co Khelaifi – nie chcemy piłkarzy, którzy robią nam łaskę, że grają dla klubu.

Neymar może odejść, jeśli pojawi się oferta, która wszystkim będzie odpowiadała. Obecnie nie wiemy, czy ktoś będzie chciał go kupić i za jaką cenę. Takich spraw nie załatwia się w jeden dzień. Choć, owszem, mieliśmy wstępny kontakt z Barceloną, ale nie była to oficjalna oferta. Po prostu powiedzieli mi, że chcą kupić Neymara, ale inna sprawa jest taka, że my nie jesteśmy klubem, który ma w zwyczaju sprzedawanie ważnych zawodników. Poza tym Bartomeu powiedział, że nie ma tematu, a my jesteśmy zdania, że Blaugrana nie jest w dogodnej pozycji do kupowania – dodał Leonardo.

A to nie wszystko, ponieważ Leonardo wypunktował Neymara (a przy okazji i Josepa Marię Bartomeu, który zarzekał się, że nie ma tematu powrotu zawodnika do Barcelony) chyba na każdym froncie.

Przetłumaczyliśmy całą tę część rozmowy dyrektora sportowego PSG z dziennikarzem „Le Parisien”, która dotyczyła Brazylijczyka:

– Jaki jest problem między PSG a Neymarem?
– Dziś nie było go na treningu. Bardzo dobrze wiedział, że powinien pojawić się w siedzibie klubu, ale tego nie zrobił. Przeanalizujemy wszystkie rozwiązania, które możemy zastosować w tej sytuacji. Nie chodzi jednak o to, że to Neymar, bo podobnie zachowalibyśmy w sprawie każdego zawodnika.

– Otrzymaliście wyjaśnienie od piłkarza?
– Realizował zobowiązania dla swojego sponsora, ale nie uzgodnił tego z klubem. Swój ostatni mecz zagrał 6 czerwca, a wakacje były do 8 lipca.

– Kiedy Neymar wróci do treningów?
– Nie mam pojęcia. Wiem tylko, że nie było go 8 lipca, gdy powinien już trenować.

– Neymar powiedział, że chce odejść?
– Żadną tajemnicą nie jest, że Neymar powiedział nam, iż chce odejść. W futbolu dziś mówi się jedno, a jutro się o tym nie pamięta. Dla kibiców to niezrozumiałe, ale tak właśnie się dzieje.

– Od czasu twojego przybycia do PSG, czyli 14 czerwca, rozmawiałeś z Neymarem?
– Tak, ale nie mogę wyjawić szczegółów. Rozmawialiśmy też z jego otoczeniem. Stanowiska wszystkich są jasne, ale jedna rzecz nie podlega wątpliwości – ma umowę z PSG na kolejne trzy lata i skoro nie otrzymaliśmy żadnej oferty, nie możemy rozmawiać o transferze.

– Dlaczego Neymar chce odejść?
– Zawodnicy czasami chcą odejść i nie dzieje się tak tylko w PSG. W innych klubach dzieją się podobne historie. Dlaczego od razu postrzegamy taki ruch jak ujmę? Jakby klub nie był w stanie przekonać piłkarza do pozostania… Jakby zawsze winny był klub. Z całą pewnością przypadek Neymara zostanie pokazany jako nasza wina, ponieważ nie umieliśmy zarządzać tym problemem. Nie zgadzam się z tym. Jeśli zawodnik nie przyjeżdża na trening, to tylko jego wina. Mamy swoje wewnętrzne zasady i zobaczymy, jak ta sytuacja się rozwinie.

– Były oferty za Neymara?
– Nie otrzymaliśmy ani jednej oferty, ale, owszem, mieliśmy powierzchowne kontakty z jednym klubem.

– Z Barceloną?
– Tak.

– Czy rozumiesz strategię przyjętą przez przedstawicieli Barcelony?
– Powiedzieli mi, że chcą kupić Neymara, ale inna sprawa jest taka, że my nie jesteśmy klubem, który ma w zwyczaju sprzedawanie ważnych zawodników. Poza tym Bartomeu powiedział, że nie ma tematu, a my jesteśmy zdania, że Blaugrana nie jest w dogodnej pozycji do kupowania.

– Na jakich warunkach zaakceptujecie sprzedaż?
– Będziemy musieli negocjować, jeśli pojawi się oferta.

– Czy to naprawdę niemożliwe, by Neymar odszedł tego lata?
– Neymar może opuścić PSG, jeśli pojawi się oferta, która zadowoli wszystkie strony. Obecnie nie wiemy jednak, czy ktoś chce go kupić, ani za jaką ceną. Z całą pewnością nie załatwimy tego w jeden dzień.

– Więc PSG nie chce zatrzymać Neymara za wszelką cenę?
– PSG chce liczyć na graczy, którzy chcą zostać i zbudować coś wspaniałego. Nie potrzebujemy piłkarzy, którzy myślą, że robią klubowi przysługę, pozostając.

– Jak radzisz sobie w pracy z niepewnością związaną z Neymarem?
– Nie ma planu „z Neymarem” i „bez Neymara”. Brazylijczyk ma kontrakt z PSG, a obecnie nie było za niego żadnej oferty.

***

Sprawa wydaje się jasna. Neymar chce odejść, ponieważ w Paryżu jest nieszczęśliwy. PSG nie chce mieć u siebie piłkarza, który jest smutny i nie daje z siebie maksa. Gdzie więc problem? W kasie, misiu, w kasie. Trudno przypuszczać, by Barcelona – podobno około tyle oczekuje PSG – była w stanie zapłacić 200 milionów euro za Brazylijczyka, jeśli nie jest w stanie wyłożyć od strzała 120 baniek na klauzulę Griezmanna.

No dobra, ale istnieje opcja, że mistrzowie Hiszpanii odpuszczą Francuza, a wtedy będą w stanie kupić Neymara. Ten scenariusz jest jednak najmniej prawdopodobny, ponieważ mimo wszystko nie po to Barcelona negocjowała z Griezmannem już kilka miesięcy temu, by teraz odpuścić temat. Tym bardziej że mistrz świata z 2018 roku jest do kupienia w okazyjnej cenie, a sama transakcja wydaje się znacznie łatwiejsza do przeprowadzenia. Sprawa transferu Neymara o tyle jest trudniejsza, że trzeba zapłacić za niego około 200 milionów euro, a PSG akurat Barcelonie na ustępstwa na pewno nie pójdzie. Od czasu, gdy Brazylijczyk został wykupiony przez mistrzów Francji, oba kluby nie są w najlepszych relacjach. Poza tym ewentualny powrót 27-latka na Camp Nou wiąże się z kilkoma innymi problemami:

1) Na początku stycznia 2018 roku Neymar pozwał Barcelonę do sądu, ponieważ kataloński klub nie wypłacił mu premii w wysokości 26 mln euro za przedłużenie kontraktu. Blaugrana odpowiedziała swoim pozwem, w którym apelowała o ukaranie piłkarza karą 9 milionów euro za zerwanie kontraktu. Poza tym chciała zwrotu wszystkich pieniędzy, które Brazylijczyk otrzymał od klubu po przedłużeniu kontraktu. Łącznie żądała od byłego zawodnika 75 milionów euro.

2) Pytanie, czy ten transfer Barcelonie się w ogóle opłaca, gdyż żadną tajemnicą nie jest, że Neymar w ostatnim czasie nie przeżywa najlepszego okresu. Problemy z brazylijskim i hiszpańskim fiskusem, czy afera seksualna sprawiły, że wartość marketingowa piłkarza znacznie spadła.

3) Kontuzje.

kontuzje

Źródło – Transfermarkt

Aż 47 opuszczonych spotkań na przestrzeni dwóch sezonów, to naprawdę sporo. Jak wiadomo za Neymara trzeba wyłożyć niebotyczne pieniądze, a ryzyko, że po raz kolejny dozna poważnego urazu jest naprawdę spore.

Cóż, jakkolwiek ta historia się skończy, czeka nas długie lato. Jeśli spełni się jednak najbardziej optymistyczny scenariusz dla Neymara, dojdzie chyba do najbardziej spektakularnego powrotu w historii futbolu. W końcu Brazylijczyk dwa lata temu opuszczał Camp Nou w burzliwej atmosferze. Doszło do pozwów sądowych z obu stron, Neymar stał się najdroższym piłkarzem świata.

Aby jednak mogło to mieć miejsce, Brazylijczyk musiałby zawłaszczyć ten ranking i oprócz pierwszego, zająć też wśród najkosztowniejszych drugie miejsce.

bb

Najlepsza oferta powitalna na rynku: bonus 200% aż do 100zł! Drugi bonus to podwojenie depozytu aż do 900 złotych! Dodatkowo jeszcze 40 zł we freebetach!

Fot. NewsPix

Źródło wywiadu z Leonardo – Le Parisien, tłumaczenie na angielski getfootballnewsfrance.com

Opublikowane 09.07.2019 16:00 przez

Bartosz Burzyński

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
08.03.2021

Zatrzęsienie goli, dużo asyst. Helik już w barażach o Premier League | STRANIERI

Ten weekend w wykonaniu naszych stranierich to było coś znacznie więcej niż hat-trick Roberta Lewandowskiego z BVB, bramka Krzysztofa Piątka czy dwie asysty Piotr Zielińskiego. Dawno nasi rodacy zagranicą się tak nie rozstrzelali, a i kończących podań do kolegów było sporo. Zacznijmy od Serie A. Crotone wygrało 4:2 z Torino i przedłużyło swoje szanse na […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Michniewicz: Pokazaliśmy, że potrafimy grać bez Luquinhasa

–  Przyjeżdżając do Wrocławia, wiedzieliśmy jak trudny jest to teren. Tydzień temu poległa tutaj Pogoń. Mieliśmy swoje problemy kadrowe, ale na szczęście dla nas udało się je zatuszować. Zmieniliśmy trochę ustawienie i mogliśmy pokazać swoje atuty. Myślę, że mecz był pod naszą kontrolą. Były sytuacje, w których zawodnicy Śląska znajdywali się pod naszym polem karnym, […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Obrzydliwy faul w Bundeslidze. „To był koszmar”

– To była najbardziej ewidentna czerwona kartka w historii futbolu – pisali kibice Bundesligi po faulu Paulo Otavio na Munasie Dabburze. Zawodnik Wolfsburga w doliczonym czasie gry był bliski połamania obu nóg napastnikowi rywali. Sytuacja na poniższym wideo zaczyna się od 1:30.  Sytuacja jest o tyle dziwna, że przecież Wolfsburg i tak w tym […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Bjelica znów wściekły na VAR. „To pole do manipulacji, cyrk!”

Nenad Bjelica zostawił w Ekstraklasie niezłą średnią punktową wykręconą w Lechu, rozczarowanie po nieudanym ataku na mistrzostwo z Kolejorzem, ale i legendarne hasła. „To jest cirkus i skandaloza” – wpisały się na stałe do języka piłkarskiej polszczyzny. Jak się okazje – Chorwat nadal walczy z VAR-em i sędziami. – Przez VAR pole do manipulacji decyzjami […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Papszun: Lasyk i Przybył notorycznie nas krzywdzą

Co słychać w prasie po weekendzie? Jest ciekawie. Jerzy Dudek atakuje Sousę, Nestor Polakow diagnozuje choroby w polskiej piłce, a Marek Papszun uderza w sędziów – Piotra Lasyka i Jarosława Przybyła. – Jestem człowiekiem szczęśliwym i mało we mnie zazdrości, natomiast Michałowi zazdroszczę tego, że sędziują mu tacy panowie jak Przybył czy Lasyk, którzy nas […]
08.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Kompromitacja Olympique’u Marsylia. Klub Arka Milika przegrał z czwartoligowcem

Nie posiadamy na to statystycznych dowodów pod ręką, ale tak na nos wydaje się, że nie ma drugiego krajowego pucharu w Europie, gdzie tak często miałyby miejsce małe niespodzianki i wielkie sensacje, jak w Coupe de France. Dzisiaj negatywnymi bohaterami takiej właśnie sensacji zostali gracze Olympique’u Marsylia. Klub Arkadiusza Milika wyleciał z Pucharu Francji po […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Zieliński z dubletem asyst! Skorupski nie dał rady Napoli

Możemy to powiedzieć bez grama kurtuazji: Piotr Zieliński zaliczył standardowy dzień w biurze. Tak, to już pewnego rodzaju codzienność, że w meczach Napoli widzimy Polaka z bramką lub asystą. Rok 2021 jest pod tym względem absolutnie wyjątkowy. Mówimy o życiowej formie, czymś magicznym. „Zielu” na pozycji nr 10 gra jak z nut, co trzeba powiedzieć […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Szymon Marciniak krytykowany za hit ligi greckiej. „Nie było karnego!”

Szymon Marciniak poprowadził dziś szlagier greckiej ekstraklasy. PAOK (3. miejsce w lidze) podjął przed własną publicznością Aris (2. miejsce). Derby Salonik zakończyły się wynikiem 2:2, a polski arbiter znalazł się pod ostrzałem krytyki. Spotkanie miało niezwykle emocjonujący przebieg. Goście prowadzili już 2:0, ale w 87 minucie gry PAOK zdobył kontaktowego gola. Następnie, już w doliczonym […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Jest nowy prezydent Barcelony! Wielki powrót Joana Laporty

To była naprawdę ekscytująca kampania wyborcza, ale ostatecznie skończy się zgodnie z przewidywaniami. Joan Laporta niemal na pewno powraca na stanowisko prezydenta Barcelony. I to powraca z przytupem. Wyniki głosowania sondażowego przeprowadzonego na próbie aż 4 tysięcy wyborców nie pozostawiają wątpliwości. Najlepiej poinformowani katalońscy dziennikarze także. Cules zdecydowanie wyżej ocenili Laportę niż jego konkurentów: Joan […]
07.03.2021
Anglia
07.03.2021

21 zwycięstw z rzędu i wystarczy. Manchester United pokonuje Manchester City

Dominowali na wszystkich frontach. Od czasu dość pechowego remisu z WBA, Manchester City ani razu nie pozwolił, by przeciwnik zatrzymał ich chociaż połowicznie. Wygrywali jak leci, bez różnicy, czy były to starcia pucharowe, czy ligowe. W końcu jednak nadszedł kres tej serii. Jeśli ktoś miał The Citizens zatrzymać, to właśnie Manchester United. Niebywale dobrze radzą […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia odstawia peleton na siedem punktów

Któraś seria musiała dziś paść. Albo ta niezwyciężonego na własnym stadionie Śląska Wrocław, albo ta związana z dobrymi wynikami Legii w starciach z wrocławianami w ostatnich latach. Chwilę wcześniej padła twierdza w Szczecinie, zatem prawem serii – Legia została pierwszym zespołem, który ograł ekipę Lavicki na ich obiekcie w tym sezonie. Sam mecz? Bywały lepsze. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Premierowy gol Bereszyńskiego w Serie A. No wreszcie! [WIDEO]

Arkadiusz Reca popisał się dzisiaj pięknym trafieniem w starciu z Torino i Bartosz Bereszyński ewidentnie mu pozazdrościł. Zawodnik Sampdorii też strzelił gola. To jego pierwsze trafienie w Serie A! Trochę się Polak na tego gola naczekał, trzeba przyznać. Dzisiejsze starcie z Cagliari to dla Bereszyńskiego 120 występ ligowy w barwach Sampdorii, dla której zaczął grać […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glik z meczem numer 300 na topowym poziomie. Dołącza do ekskluzywnego grona

Kamil Glik spędził wczoraj 90 minut na boisku w zremisowanym meczu Benevento ze Spezią. Było to dla niego spotkanie numer 300 w jednej z pięciu topowych lig Starego Kontynentu. Takim bilansem może się oprócz niego pochwalić tylko dwóch Polaków. Na dorobek 33-letniego defensora składają się 172 występy w Serie A i 128 w Ligue 1. […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIGA MINUS: POGOŃ RUSZA W POGOŃ ZA LEGIĄ

Raz, dwa, trzy. Ruszyli. A kto ruszył? Pogoń Szczecin w pogoń za Legią Warszawa. Tempo jak na obrazku, więc sukcesu nie wróżymy. Ale kto wie? O tej szalonej pogoni, o skuteczności Stali i o innych rzeczach pogadamy sobie dzisiaj o 19.45 w Lidze Minus. A kto pogada? Białek, Kowal, Leszek i Roki. 
07.03.2021
Hiszpania
07.03.2021

Suarez 1:1 Benzema. Derby Madrytu wygrała… Barcelona

Od tego meczu miało zależeć bardzo wiele. Wystarczyło zajrzeć do tabeli La Liga, żeby zdać sobie sprawę, że każda ze stron powinna zagrać z myślą o pełnej puli. Ekipa Simeone dlatego, że ściga ją Barcelona. Real zaś wpadł w gonitwę za Katalończykami i tak oto koło się zamyka. Akurat dziś chyba trzeba powiedzieć, że z […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trener Pogoni Szczecin: – Trzeba spiąć pośladki i pracować

Trener Pogoni Szczecin, Kosta Runjaić, podczas pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał rozczarowania porażką 0:1 z Lechem Poznań. Przyznał, że jego drużyna znajduje się obecnie w kryzysowym momencie. – Jesteśmy mocno zawiedzeni. Na pewno w pierwszej połowie nie prezentowaliśmy się tak, jak chcielibyśmy się i jak oczekiwaliśmy. Nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć, dlaczego tak był […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Pogoń wyhamowała z piskiem opon

Jesienny mecz Pogoni Szczecin z Lechem Poznań był momentem, w którym pomyśleliśmy sobie, że Portowców stać w tym sezonie na duże rzeczy. Kolejka niby piąta, ale wiadomo – tak naprawdę było to czternaste ligowe spotkanie dla obu ekip w trwającym sezonie. Cztery gole strzelone i zero straconych, sporo polotu w grze, do tej pory najbardziej […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Oficjalnie: Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u

To już oficjalne – Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u Łódź. Zastąpił Wojciecha Stawowego. O sprawie informowaliśmy już wczoraj. Brak zwycięstwa w derbach Łodzi nie miał kluczowego znaczenia dla losów Stawowego, jego los był prawdopodobnie przesądzony po klęsce z GKS-em Tychy. Mamrot natomiast spróbuje w sezonie 2020/21 wprowadzić do Ekstraklasy już drugiego spadkowicza. Wcześniej pracował w […]
07.03.2021