post
Avatar

Opublikowane 08.05.2019 18:44 przez

Jan Ciosek

Są pewne rzeczy wspólne dla wszystkich zakątków świata. Ludzie lubią dobrze zjeść, wypić, lubią się pośmiać, spotkać z przyjaciółmi. Nie lubią zbyt ciężkiej pracy, gdy jest za zimno, albo za gorąco, nie lubią kłopotów żołądkowych. I nie lubią rudych. W większości przypadków kończy się to zaczepkami, obelgami, czasem ktoś dostanie z liścia. Ale może się też zdarzyć tak, że żarty z dzieciaka o czerwonych włosach skończą się tak, że rudzielec się wkurzy, weźmie do roboty i… zostanie jednym z najlepszych bokserów na świecie.

Mały Santos Saul Alvarez Barragan w genach po matce, Anie Marii Barragan, dostał rude włosy, co w większości szkół na świecie jest już wystarczającym pretekstem do zaczepek. W przypadku Saula powodów było więcej: był drobnym chłopakiem, nie tylko z rudą czupryną, ale także z piegami i wyjątkowo jasną, jak na Meksyk, karnacją. Nie ma się co oszukiwać: taki ananas miałby pod górkę w każdej szkole, na dowolnej szerokości geograficznej. Już wtedy wszyscy nazywali go „Canelo”, co oznacza po prostu „Cynamon” i jest w Meksyku standardową ksywką dla rudzielców. Przezwisko to jedno, ale koledzy fundowali mu jeszcze zaczepki i idiotyczne żarty. Saul wszystko cierpliwie znosił. Był spokojnym chłopakiem, nie szukał zwady. Co ciekawe, ma sześciu starszych braci. Na tym etapie, wszyscy już trenowali boks. „Canelo” do sali nie ciągnęło i wszyscy uznali, jako pewnik prosty fakt: skoro Saul, jako jedyny ma rude włosy, to także jako jedyny nie ma instynktu wojownika. Bardzo się zdziwili pewnego dnia, gdy pewien dużo większy chłopak, regularnie zaczepiający 11-letniego dzieciaka, powiedział o kilka słów za dużo. „Canelo” w furii się na niego rzucił, zasypał lawiną ciosów, rozkwasił nos. Jak pisał po latach magazyn „The Ring”, to był moment, w którym zdał sobie sprawę, że „ma coś, czego nie mają jego bracia – dar do okaleczania”.

Potem poszło już szybko. Rudzielec poszedł z bratem Rigoberto do Julian Magdaleno Gym, gdzie spotkał Jose i Eddy’ego Reynoso (ociec i syn), którzy przez nauczyli go wszystkiego i do dziś, po 17 latach, nadal razem pracują. Oczywiście, zazwyczaj w takich sytuacjach trenerzy po latach wspominają, że od razu widzieli wielki talent, że od razu czuli i wiedzieli, że to przyszła gwiazda. Czasem to prawda, kiedy indziej bujda. Reynoso nie od razu zauważyli, że trafił im się diamencik do oszlifowania. 11-letni rudzielec trenował w grupie, uczył się absolutnych podstaw, krok po kroku poznawał bokserskie rzemiosło. „Początkowo trenował tak, jak inni. Reynoso uczyli go podstaw. Jak balansować, jak się poruszać, jak zadawać sierpy ze złymi intencjami. Potem zobaczymy, co mamy. W ciągu trzech pierwszych lat mieli mnóstwo. Canelo miał amatorski rekord 44-2, wygrał juniorskie mistrzostwa Meksyku do lat 14. Przekonał także innych trenerów, żeby trzymali swoich zawodników z dala od rudego dzieciaka z grubą szczęką. Chłopak, który kiedyś nie chciał walczyć, teraz nie mógł znaleźć nikogo, kto chciałby z nim walczyć” – pisał „The Ring”.

Meksyk to inny świat. U nas 15-latkowie tak naprawdę dopiero dostają pierwsze szanse w młodzieżowych turniejach. Potem budują karierę amatorską, próbują się zakwalifikować na mistrzostwa Polski, następnie Europy i świata, wreszcie – na wymarzone igrzyska olimpijskie. W dalszej kolejności przychodzi czas na karierę zawodową. W niedawnej rozmowie z Weszło, Robert Gortat, trener i sędzia bokserski tłumaczył, że już na starcie tracimy do innych krajów, bo dzieciaki za późno wychodzą do ringu. W Meksyku obowiązują kompletnie inne reguły. Ktoś powie: dzikie i wiele się nie pomyli. Tam zapisany w przepisach wiek, w którym można rozpocząć zawodową karierę bokserską, czyli lać się w ringu za pieniądze, bez kasków i żadnej innej ochrony głowy, to 15 lat. Kiedy u nas dzieciaki decydują, co robić po szkole podstawowej, jakie liceum, czy technikum wybrać, tam ich rówieśnicy szykują się do zawodowego debiutu w bokserskim ringu. Opowiadając o karierze gościa, który wygrał wszystko (do czego zaraz dojdziemy), warto pamiętać o tych wszystkich, którzy nie tylko nie osiągnęli szczytu, ale nawet – pełnoletności, bo któraś z walk zakończyła się tragedią.

canelo bracia

W przypadku najmłodszego z Alvarezów, walki regularnie kończyły się może nie tragediami, ale ciężkimi nokautami. Zanim osiągnął 18 lat (czyli był w wieku, w którym Polak, czy Amerykanin mógłby rozpocząć zawodową karierę), miał na koncie 20 wygranych pojedynków, z czego 15 przed czasem. Chwilę przed osiągnięciem pełnoletności wziął zresztą udział w wydarzeniu absolutnie wyjątkowym, zapisanym w księdze bokserskich rekordów. 28 czerwca 2008 roku w Zapopan odbyła się gala bokserska, której głównym wydarzeniem (przynajmniej oficjalnie) był pojedynek Rafaela Guzmana z Zaidem Zavaletą o pas WBC FECARBOX. W praktyce głównym magnesem na lokalnych kibiców był występ na gali braci Alvarez. WSZYSTKICH braci Alvarez! Dla Victora, Gonzalo i Daniela były to debiuty, zresztą – nieudane, a ich kariery szybko się skończyły. Ricardo toczył tam trzecią zawodową walkę, wygrał, a potem był całkiem solidnym pięściarzem (3 porażki w 30 walkach, kilka mniej liczących się pasów). Ramon tamtego dnia także boksował po raz trzeci, także wygrał i także zrobił przyzwoitą karierę (7 porażek w 39 walkach).

Znacznie ciekawsze walki i ciekawsze kariery zrobili jednak pozostali dwaj bracia. Rigoberto, starszy od Saula o 12 lat, pamiętnej nocy w Zapopan boksował po raz 20. w karierze, o pas mistrza Meksyku. Dwa lata później ukoronował swoją przygodę z boksem, zdobywając tytuł tymczasowego mistrza świata WBA w wadze super półśredniej. Kończąc rozpiskę gali z czerwca 2008 dodajmy, że dla Saula to także był dwudziesty zawodowy występ. Tym razem wypunktował Miguela Vazqueza, późniejszego wieloletniego mistrza świata IBF wagi lekkiej.

Wkrótce „Canelo” po raz pierwszy wystąpił na gali w USA, potem zanotował kilka spektakularnych nokautów, aż wreszcie, jeszcze przed 21. urodzinami, stanął do walki o pas mistrza świata WBC w wadze super średniej. W starciu z Matthew Hattonem wygrał wszystkie rundy i sięgnął po tytuł. W zasadzie od tego momentu, w marcu 2011 roku, utrzymuje się na szczycie.

Jakiś czas temu komentowałem dla FightKlubu archiwalne walki Canelo. Oczywiście, widziałem je wcześniej, ale teraz miałem okazję obejrzeć je jedna po drugiej, chronologicznie. Nie wiem, czy jest ktoś, kto robił równie wielkie postępy w zasadzie z walki na walkę. Na przykład pojedynku z Jose Miguelem Cotto był sztywny, podłączony do prądu. Minęły dwa miesiące i w ringu była lepsza wersja Alvareza. I tak było w każdym kolejnym starciu. To były gigantyczne skoki. Kiedy oglądało się te walki na bieżąco, to mogło trochę umykać. Teraz obejrzałem te walki wszystkie po kolei i muszę powiedzieć jedno: czapki z głów przed Canelo – mówi Piotr Momot, komentator i dziennikarz portalu ringpolska.pl. – To przykład sportowca, który doszedł na szczyt niesamowicie ciężką pracą. Alvarez nie jest czystym bokserskim talentem, tylko pracusiem. Pamiętam, jak po pierwszych walkach promujący go Oscar de la Hoya mówił, że ten chłopak będzie legendą. Szczerze: nie wyglądało na to. Na początku trochę był ciągnięty za uszy, trochę na siłę robiono z niego wielką gwiazdę. Teraz jednak nie ma żadnych wątpliwości: Saul Alvarez jest absolutnym kozakiem, w dodatku przez wielkie K.

W ostatni weekend „Canelo” boksował w Las Vegas z Danielem Jacobsem o trzy pasy mistrzowskie wagi średniej. Wygrał jednogłośnie na punkty, pokazując po raz kolejny niesamowite umiejętności, z których najważniejszą być może wcale nie jest zadawanie ciosów i odporność na uderzenia.

W tej ostatniej walce Alvarez dał z siebie dokładnie tyle, ile musiał, żeby wygrać. Ani mniej, ani więcej. To ważne. Daniel Jacobs rzucił na szalę absolutnie wszystko, ale to nie wystarczyło. Canelo kontrolował pojedynek i boksował bardzo mądrze. Na dziś, moim zdaniem, to numer jeden na świecie bez względu na kategorie wagowe. On ma dopiero 28 lat, a już boksował z całym topem, z Mosleyem, Cotto, Floydem Mayweatherem Juniorem, Gołowkinem, Jacobsem, ze wszystkimi kozakami. I, co ważne, w każdej walce widać u niego postęp – podkreśla Maciej Miszkiń, były bokser, dziś komentator Polsatu Sport. – Co ważne, on od każdego z rywali potrafił coś zabrać, nauczyć się tego, co mieli najlepsze. Genialnie wyciąga wnioski i się uczy. To wszystko sprawia, że jest pięściarzem kompletnym. Kiedyś mu zarzucano, że ma gorszą pracę nóg. Ale tego się nauczył w walce z Floydem Mayweatherem.

Pochwały pod adresem Alvareza słychać dziś z praktycznie każdej strony. Jego stylem zachwycają się dziennikarze i kibice, jego klasę doceniają rywale. Ale nie da się ukryć, że nie zawsze jest tak samo. Wiele razy pojawiały się głosy, że „Canelo” jest faworyzowany, że nie da się z nim wygrać na punkty, bo w razie potrzeby sędziowie tak je policzą, żeby pomóc Meksykaninowi. Było to doskonale widać choćby we wrześniu 2013 roku, kiedy w Las Vegas boksował ze wspomnianym Mayweatherem. 12-rundowy pojedynek o dwa mistrzowskie pasy był mocno jednostronny, to Amerykanin dyktował warunki i po ostatnim gongu – w normalnych warunkach – można było w ciemno zakładać, że wygra jednogłośną decyzją. Ale warunki normalne nie były. Sędzia C. J. Ross mimo ewidentnej dominacji Mayweathera na swojej karcie wpisała 114-114. Na szczęście pozostali arbitrzy – Dave Moretti i Craig Metcalfe przyznali wygraną rzeczywistemu zwycięzcy i udało się uniknąć wałka. Pani Ross po tym pojedynku zakończyła karierę i sprawa rozeszła się po kościach, choć na nowo podniosły się głosy, że w tym biznesie są równi i równiejsi. Dodajmy tylko, że to do dziś jedyna porażka Alvareza (52 zwycięstwa, 2 remisy).

Znacznie poważniejszy zarzut niż przychylność sędziów pojawił się nieco ponad rok temu, w trakcie przygotowań do rewanżowej walki z Giennadijem Gołowkinem. Pierwsza zakończyła się remisem i oczywiście – jak zwykle – nie brakowało kontrowersji. Druga, zaplanowana na 5 maja 2018 roku, została odwołana. Powód? Mocno śmierdzący. W dwóch pobranych od „Canelo” próbkach znaleziono ślady Clenbuterolu, czyli hormonu eliminującego tłuszcz. W normalnych warunkach w takim przypadku bokser najpierw dostaje długą dyskwalifikację, a dopiero potem ewentualnie może się tłumaczyć. Tutaj wszystko było inaczej. Oficjalna wersja Meksykanina była taka, że on nigdy niczego nie brał, a zabroniony środek znalazł się w jego organizmie po zjedzeniu zakażonej wołowiny. Komisja uznała, że w sumie rzeczywiście mogło to być gapiostwo i dała Alvarezowi symboliczną, sześciomiesięczną karę. Do rewanżu z Gołowkinem doszło we wrześniu i po kolejnej zaciętej walce stosunkiem głosów dwa do remisu wygrał Meksykanin.

Jestem w stanie uwierzyć w wersję ze skażonym mięsem, możliwe, że Alvarez przyjął Clenbuterol nieświadomie. Czytałem o tym środku, ponoć pomaga zbijać wagę. Ale w samym boksie nie pomaga, w dodatku jest bardzo szkodliwy dla organizmu. Wątpię, żeby taki pięściarz świadomie łykał coś takiego – uważa Miszkiń.

Boxing: unified WBC and WBA super welterweight title bouts

Po wpadce z Clenbuterolem i zwycięstwie nad Gołowkinem, „Cynamon” wygrał jeszcze dwie walki. Najpierw znokautował Rocky’ego Fieldinga, a teraz wypunktował Daniela Jacobsa. Trudno oprzeć się wrażeniu, że coraz trudniej o kolejnych, klasowych rywali dla meksykańskiego mistrza. A przecież – boksować musi, tym bardziej, że właśnie podpisał genialny kontrakt z grupą DAZN. Na jego mocy w ciągu 6 lat ma stoczyć 12 pojedynków i zarobić za nie 365 milionów dolarów!

To jeden z najwyższych, a może nawet w ogóle najwyższy kontrakt w historii sportu, a w historii boksu na pewno – podkreśla Momot. – Co ważne, mimo wielkich pieniędzy i tytułów, ten bokser wciąż jest głodny. Napędza go to samo, co wcześniej Mayweathera: on chce być legendą, że udowodnić wszystkim, że jest najlepszy. Dodatkowo, Canelo marzy o tym, żeby w kraju został uznany za najlepszego w dziejach meksykańskiego boksu, a do tego jeszcze daleka droga. Walczy o to, bo w Meksyku boks to religia. Hejterzy go tylko nakręcają i mobilizują do ciężkiej pracy. Na razie nie dał powodów do myślenia, że może mu zabraknąć odpowiedniej motywacji.

W Meksyku czasem jest krytykowany. W żadnym wypadku nie chodzi jednak o styl boksowania, bo ten jest uwielbiany. Niektórym rodakom nie podoba się taki amerykański styl bycia Canelo, który naśladuje trochę Oscara de la Hoyę. Ale przecież mówimy o pięściarzu, więc powinniśmy go oceniać za to, co robi w ringu. A tam jest geniuszem – przypomina Miszkiń.

I Meksykanie to doceniają. Jego walki są w ojczyźnie świętem, trudno oprzeć się wrażeniu, że popularnością „Canelo” już przeskoczył aktorów najpopularniejszych telenoweli, gwiazdy muzyki, a nawet – niedawno wybranego prezydenta. Jeśli spojrzeć na liczby – więcej Meksykanów obejrzało jego ostatnią walkę, niż zagłosowało w grudniowych wyborach na Andresa Manuela Lopeza Obradora. Nieźle, jak na rudzielca, najmłodszego z ósemki dzieci pary farmerów, który długo dawał sobą pomiatać kilku wyrostkom w szkole…

JAN CIOSEK

Fot. Newspix.pl

Jan Ciosek

Opublikowane 08.05.2019 18:44 przez

Jan Ciosek

Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Inne sporty
28.03.2021

Formuła 1: Verstappen gonił Hamiltona, ale ten pokazał klasę

Wiadomo, bywa, że jesteśmy znudzeni dominacją Lewisa Hamiltona. Tego, co dziś wyczarował reprezentant Mercedesa nie sposób jednak nie docenić. Na zajechanych oponach, z Maxem Verstappenem na plecach, utrzymał prowadzenie do końca, inaugurującego sezon Formuły 1, wyścigu w Bahrajnie. To był prawdziwy popis siedmiokrotnego mistrza świata.  Na dobrą sprawę pytania przed tegorocznym sezonem Formuły 1 stawialiśmy […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Jak przekuć ból w sukces. Historia Pierre’a Gasly’ego

– Nie było kibiców, słynnych włoskich tifosich, ale to prezentacja zwycięzców na podium i tak była niesamowita. W końcu o to w tym wszystkim chodzi, żeby stanąć na najwyższym stopniu. Kiedy usłyszałem francuski hymn, chłonąłem wszystko jak gąbka. Wiedziałem, że pierwsza wygrana zdarza się tylko raz – tak Pierre Gasly wspomina swoją wygraną na torze […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Miocic zdetronizowany! Ngannou nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC

Stipe Miocic został zdetronizowany. Nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC został Francis Ngannou. Trzy lata czekał Kameruńczyk na ten rewanż. Po drodze demolował swoich rywali tak, że cały świat MMA był zszokowany. A gdy dziś dostał drugą szansę w walce o pas, to wykorzystał ją bezlitośnie. Waga ciężka ma nowego, przerażającego króla. Miocic w 2018 roku […]
28.03.2021
Inne sporty
26.03.2021

Nowa rola Justyny Kowalczyk-Tekieli. Pomoże… polskiemu biathlonowi

Jeszcze niedawno mało kto by się tego spodziewał, ale Justyna Kowalczyk-Tekieli rozstaje się z biegami narciarskimi. Mistrzyni olimpijska rozpoczęła pracę w Polskim Związku Biathlonu, w którym będzie pełnić funkcję dyrektora sportowego. Co to oznacza? Jak zapewnia nas prezes PZBiath Zbigniew Waśkiewicz – wcale nie zostanie “przykuta” do biurka. Wciąż będzie blisko sportu, blisko zawodników. Tylko […]
26.03.2021
Inne sporty
25.03.2021

Skoki narciarskie. Fatalne skoki Stocha i Kubackiego, świetny Ryoyu i groźny upadek Tandego

Ostrzyliśmy sobie zęby na dzisiejsze zawody, rozgrywane na słoweńskiej Letalnicy. Wszak to Planica, królowa wszystkich skoczni, obiekt dalekich lotów. W ostatnim akcie tegorocznego Pucharu Świata liczyliśmy też na niezłe skoki Polaków. We wczorajszych kwalifikacjach Andrzej Stękała i Dawid Kubacki dali nam nadzieję na dobry wynik. Nie przekreślaliśmy też szans Piotrka Żyły, który w ostatnich dwóch […]
25.03.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Liga Europy
15.04.2021

Stary lis wypełnił zadanie. Ajax za burtą, Roma zagra o finał z United

Włosi twierdzili dziś, że Roma gra dla całej Italii. Fakt, Giallorossi to ostatni przedstawiciel Półwyspu Apenińskiego w Europie. I to się nie zmieni, bo Rzymianie awansowali do półfinału Ligi Europy. Ale czy Italia po tym spotkaniu pęka z dumy? No, niekoniecznie. Przy takiej bryndzy Włosi pewnie jednak to przeboleją. W takich chwilach cel uświęca środki, więc nie […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Manchester United przyklepał awans

Manchester United w pierwszym meczu pokonał 2-0 Granadę i był pewny swego przed spotkaniem rewanżowym o półfinał Ligi Europy. Ole Gunnar Solskjaer wymienił połowę składu w porównaniu do ligowej potyczki z Tottenhamem Hotspur, ale Czerwone Diabły nie zlekceważyły rywala z Hiszpanii.  Udało się im się powtórzyć rezultat z pierwszego meczu. Wynik spotkania już w szóstej […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Gerard Moreno się nie zatrzymuje

Kapitalny czas w swojej karierze przeżywa właśnie Gerard Moreno. Hiszpański napastnik strzela bramki jak na zawołanie i właśnie poprowadził Villarreal do półfinału Ligi Europy.  Hiszpanie mierzyli się dziś z Dinamem Zagrzeb. Do meczu przystępowali z zaliczką 1-0, ale lekceważenie Chorwatów byłoby złym pomysłem. Wszak mówimy o ekipie, która w poprzedniej rundzie w rewanżu odrobiła dwie […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Marco Paixao w drodze po kolejną koronę

Flavio Paixao został jakiś czas temu najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Ekstraklasy, ale jego brak Marco również nie może narzekać na nudę. Wiele wskazuje na to, że niedługo zgarnie koronę króla strzelców zaplecza tureckiej ekstraklasy. Po raz trzeci z rzędu.  W dzisiejszym meczu jego Altay zremisował 2-2 Ankarasporem i zajmuje czwarte, dające grę w barażach miejsce w […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Kolejny klops Grabary w półfinale Pucharu Danii

W Danii doszło do rewanżowych starć w krajowym pucharze. Ekipa Sonderjyske wygrała 3-1 z Midtjylland i awansowała do finału, choć przegrała pierwsze spotkanie (0-1). Taka sztuka nie udała się z kolei Aarhus GF, czyli drużynie, w której między słupkami stoi Kamil Grabara.  Zespół Polaka w pierwszym meczu przegrał z Randers FC 0-2. Grabara był zresztą […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Raków z Lechem bez Tijanicia. Przyczyną koronawirus

Raków Częstochowa wyeliminował wczoraj Cracovię w półfinale Pucharu Polski, ale przed ekipą Marka Papszuna lada moment kolejne wyzwania. Pierwszym z nich będzie ligowa potyczka z Lechem Poznań. Jak informuje portal TVP Sport, trzecia drużyna ligi przystąpi do niej osłabiona przez brak Davida Tijanicia.  Słoweniec był jednym z bohaterów ligowego meczu z Wisłą Kraków w ostatniej […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Pogba bohaterem serialu. “Jest ikoną pokolenia”

Paul Pogba podpisał nowy kontrakt. Tym razem umowa nie dotyczy jednak gry w piłkę. Platforma Amazon Prime wyprodukuje serial dokumentalny o życiu francuskiego pomocnika.  Tytuł? “Pogmentary”. Rok premiery? 2022. Serial ma pokazywać unikatowe sceny z życia prywatnego piłkarza oraz zahaczać o boisko. Amazon coraz częściej w swoich produkcjach porusza tematy futbolowe. Swoich seriali doczekały się […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Przyszłość Suareza? Atletico, klub Beckhama lub… powrót do Anglii

Luis Suarez może zostać mistrzem Hiszpanii wraz z Atletico Madryt, ale hiszpańskie media już zastanawiają się nad tym, jaka będzie jego przyszłość. Kontrakt Urugwajczyka z Los Colchoneros obowiązuje do końca przyszłego sezonu, ale zdaniem Deportes Cuatro mógłby on bez większych przeszkód opuścić stolicę Hiszpanii również w najbliższym okienku transferowym.  34-latek strzelił dla Atletico 19 bramek […]
15.04.2021
Uncategorized
15.04.2021

Piątek w Weszło FM: Kozak, który przebiegł ponad 100 maratonów + ekstraklasa

Piątkowe mecze ekstraklasy. Wizyta w słonecznej Portugalii. Gość, który przebiegł ponad 100 maratonów. Wioślarka, która została biegaczką. Jutro na naszej antenie nie zabraknie ciekawych programów, szczegóły:  7-10, Dwójka bez sternika. Gościem Moniki Wądołowskiej i Kamila Gapińskiego będzie Marcin Soszka, który przebiegł… ponad 100 maratonów. Ukończył też projekt 61 maratonów w 61 stolicach europejskich państw. 10-11, […]
15.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Puchar Fuksiarza – pierwsze typy, odkrywamy karty!

To już jutro. Wielki dzień, w którym zaczyna się Puchar Fuksiarza. Zaczęliśmy od losowania, poznaliśmy grupy, teraz czas na rywalizację. A kochamy rywalizować. Kiedyś Olkiewicz ze Smykiem założyli się, kto szybciej dobiegnie do redakcji ze stacji metra – wygrał Olkiewicz, a Smyk dalej biegnie. W każdym razie: jutro zaczynamy pierwszą kolejkę. A dziś odkrywamy karty, […]
15.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Myć w Krakowie, Sylwestrzak w stolicy (obsada sędziowska)

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, jak będzie wyglądała obsada sędziowska 25. kolejki Ekstraklasy. Przed ciekawym testem stanie Damian Sylwetrzak. 29-latek, który zadebiutował w Ekstraklasie w ostatniej kolejce poprzedniego sezonu, zbiera dobre recenzje, więc Kolegium Sędziów coraz śmielej korzysta z jego usług. W tej kolejce arbiter z Wrocławia poprowadzi mecz pomiędzy Legią Warszawa a Cracovią.  Kolejną […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Torreira znów nalega na transfer do Argentyny

– Nie chcę już grać w Europie. Chcę grać dla Boca Juniors. To nie żadna gwałtowna decyzja – mówił kilkanaście dni temu Lucas Torreira, którego matka zmarła na koronawirusa. To właśnie to traumatyczne wydarzenie sprawiło, że Urugwajczyk chce kontynuować karierę bliżej rodzinnych stron. Jeśli komuś wydawało się, że z czasem zmieni swą decyzję, to wiele […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Nowy trener w sztabie Lecha

W sobotę oficjalnie ogłoszono, że nowym trenerem Lecha Poznań zostanie Maciej Skorża. Nie należało jednak traktować tej informacji jako ostatniej w kontekście sztabu Kolejorza. Kilka dni później poznaliśmy nazwisko asystenta szkoleniowca. Został nim Rafał Janas.  Nie jest to żadna niespodzianka. Mówimy o trenerze, który Skorży pomagał również w Wiśle Kraków, Legii Warszawa, Al-Ettifaq, Pogoni Szczecin i […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Rafael van der Vaart przejechał się po Timo Wernerze

Bez wątpienia nie jest to udany sezon pod względem statystyk strzeleckich dla niemieckiego piłkarza. Ba, jego postawa w premierowym sezonie gry dla Chelsea Londyn jest rozczarowująca. Cały czas znajduje się pod ostrzałem mediów. Słów krytyki w jego stronę nie szczędził były zawodnik Realu Madryt czy HSV Hamburg. Przyznał, że dla niego Werner jest jak “ślepy […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021